9 најдобри софтвери за управување со фотографии во 2022 година (Брз преглед)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Секој ден, светот прави непроценлив број фотографии. Само Инстаграм е одговорен за приближно 95 милиони фотографии дневно, а тоа не ги брои сите слики што се испраќаат до различни услуги, снимени со DSLR или никогаш не се поставени. Ако го сакате вашиот паметен телефон или дигитален фотоапарат, веројатно правите стотици фотографии сами секоја година, а ако сте професионален фотограф, таа колекција на фотографии ќе расте уште побрзо.

Како Како резултат на тоа, многу фотографи се наоѓаат заглавени со огромен број слики и немаат добар начин да ги средат. Оперативниот систем на вашиот компјутер може да вклучува многу основна алатка за организирање на вашите слики, како што е апликацијата macOS Photos, но често е тешко за едноставна програма да остане во чекор со неверојатниот број на слики создадени во современиот свет. Значи, што треба да прави фотографот?

По некое внимателно тестирање користејќи ја мојата сопствена грубо организирана колекција фотографии, го избрав ACDSee Photo Studio како најдобра програма за управување со фотографии, без разлика дали сте Имам неколку слики за подредување или илјадници. Има солиден сет на филтри и ознаки, лесен е за користење и доста реагира кога ракувате со колекции на фотографии со десетици илјади слики со висока резолуција.

Ако сте обичен фотограф кој бара одлична фото менаџер со буџет, можеби ќе сакате да ги погледнете бесплатните алтернативи што ги тестирав. Тие обезбедуваат повеќеповеќе работа.

Можно е да се додадат оценки со ѕвезди и клучни зборови, и ова е една од ретките области што SmartPix Manager дефинитивно ги подобри. Процесот на оценување со ѕвезди сега е доволно едноставен за да вреди да се користи, но сè уште не сум обожавател на тоа како се справува со клучни зборови. Доволно е брзо да се применат клучни зборови, но мора да креирате нови клучни зборови во посебен дел од програмата. Ако снимате широк спектар на теми, брзо ќе се фрустрирате.

2. ThumbsPlus

Урнебесна забелешка: првиот пат кога трчав ThumbsPlus, тоа падна при вчитување бидејќи мојот главен диск немаше ознака за јачина на звук, која очигледно ја користи за да прави разлика помеѓу дискови. Бидејќи не сакав случајно да го уништам мојот резервен диск, едноставно го нареков Локален диск (што сепак е стандардното име).

Како и некои други бавни менаџери што ги прегледав, ThumbsPlus изгледа да ги игнорира JPEG-прегледите вградени во RAW-датотеките и инсистира на создавање нова минијатура за секоја од нив. Ова е неверојатно бавен процес, но барем не го спречува корисникот да ја вчита програмата додека ја скенира на начинот на кој тоа го прави SmartPix. Сепак, таа поволност е краткотрајна, бидејќи остатокот од програмата не чини да се чекате вредно.

Како организатор на фотографии, навистина не се споредува со посеопфатните и поисправените програми што ги прегледав . Нуди основни знамиња и можност за додавањеклучни зборови за метаподатоци, но нема оценки со ѕвезди или ознаки во боја кои ќе ви помогнат да изберете победнички слики. Исто така, се чини дека има проблем со увозот на основните податоци EXIF, бидејќи ги расипува имињата на организациите за одредени ознаки.

Една единствена и изненадувачка карактеристика на ThumbsPlus е способноста да пишува Python скрипти за обработка на вашите слики. Тешко ми е да видам како ова би било од помош за повеќето фотографи, но ако се случи да сте и програмер, можеби ќе добиете удар од пишувањето скрипти. Освен ако оваа специфична карактеристика не ве привлекува, дефинитивно ќе сакате да барате на друго место за менаџер со фотографии.

3. Adobe Bridge CC

Adobe Bridge CC - имајте предвид дека оценката со ѕвезди што ја доделив оваа слика со ACDSee е видлива во Bridge, но ознаката за боја и податоците од знамето „Избери“ не се прикажуваат

Ако користите некој софтвер на Adobe Creative Cloud, веројатно веќе имате Инсталиран е Adobe Bridge CC . Дури и ако го немате инсталирано, може да имате пристап до него преку вашата претплата на Creative Cloud. Не е достапен сам по себе, но делува како придружна програма за остатокот од софтверскиот пакет на Creative Cloud како начин да ги собере сите ваши дигитални средства.

Како ACDSee, не бара увоз процес за да започнете со работа со вашите слики, и ова е огромен заштеда на времето. Ги дели и основните оценки за ѕвезди со други програми, иако се чини дека тоа е обемотод неговата меѓупрограмска компатибилност надвор од стандардните ознаки IPTC, освен ако користите програми на Adobe.

Ако сте корисник на Lightroom Classic CC, вашиот систем за означување ќе се префрли помеѓу двете, иако ќе мора да освежете го вашиот каталог на Lightroom со податоците од Bridge кога ќе направите промена. Иритирачки, овој процес ги отстранува сите прилагодувања што можеби сте ги направиле на сликата во Lightroom наместо да ги синхронизирате, дури и ако сè што направивте беше да додадете оценка со ѕвезди.

Се чувствува како Adobe навистина да ја испушти топката овде во условите за интероперабилност, особено затоа што тие го контролираат целиот екосистем. Имаа шанса да направат одличен стандардизиран систем и се чувствува како да не може да им пречи. Иако Бриџ има одредени предности во однос на брзината и полирањето, овој фрустрирачки аспект го исфрла од трката за најдобар фото-менаџер.

4. IMAtch

По неколку сериозно лоши програми, IMatch беше многу освежувачка промена. Сè уште бараше увоз на сите мои датотеки во базата на податоци, но барем даде конкретни информации за тоа колку време ќе потрае. Интерфејсот е едноставен, но добро дизајниран и има многу поопширен сет на етикети, ознаки и оценки со ѕвезди отколку што најдов во која било друга програма што ја прегледав.

Додека беше не побрзо од која било од другите програми што бараа увоз, барем IMatch обезбедува податоци и прогнозиранивреме на завршување.

IMatch нуди и интересна опција за професионални фотографи кои треба да ја споделат работата со своите приватни клиенти. Со инсталирање на екстензијата IMatch Anywhere, станува возможно да ја прелистувате вашата база на податоци (или избрани делови од неа) преку веб. Ниту една од другите програми што ги прегледав не понуди слична функционалност, така што IMatch можеби е најдобриот избор за фотографи кои тесно соработуваат со клиенти.

Генерално, IMatch е одличен избор за управување со голем број датотеки. Единствените места каде што малку губи се во категоријата „лесно користење и „брза и одговорна“ и дефинитивно не е наменета за случајни корисници. Професионалните фотографи кои сакаат да се префрлат од Lightroom на поробустен организациски систем, исто така, ќе го ценат вградениот увозник на каталог на Lightroom.

Ако имате повеќе трпение од мене или не сте заинтересирани за ACDSee, IMAtch е многу добро за професионален фотограф со огромна колекција на слики. Со цена од 109,99 американски долари, тоа е најскапата програма што ја прегледав и е достапна само за Windows, но можеби е токму она што ви треба.

5. MAGIX Photo Manager

MAGIX Photo Manager беше една од пофрустрирачките програми за инсталирање. Бесплатната пробна верзија од 29 дена бара сериски клуч што може да се добие само со креирање сметка со MAGIX. За време на процесот на инсталација, тоаме замоли да инсталирам голем број дополнителни програми за кои бев целосно незаинтересиран, вклучително и програма за создавање музика и чистење на системот. Не знам дали овие програми се вклучени во инсталаторот на целосната верзија, но обично е црвено знаменце кога развивачот се обидува да ве натера да користите туѓи програми за време на процесот на инсталација.

MAGIX беше доста бавен да генерира сликички од секоја слика и се чини дека е повеќе фокусиран на извоз на слики и создавање на слајдови отколку на всушност управување со вашите слики. Можете да поставите основни оценки со ѕвезди, клучни зборови и категории, но прозорецот за тоа не е стандардно видлив и штом ќе го овозможите, се појавува како мал прозорец како да е последователна мисла. Кога ќе го земете предвид фактот дека MAGIX чини 49,99 долари, ќе видите дека дефинитивно има подобри опции за управување со фотографии.

Бесплатен софтвер за управување со фотографии

Се разбира, не треба да плаќате за да добиете добар фото-менаџер - но обично вреди да управувате со голема и растечка колекција. Повеќето бесплатни фото-менаџери не го обезбедуваат истото ниво на флексибилност и полирање што ќе го најдете кај добро дизајнираниот платен конкурент, но има неколку што се издвојуваат. Ако имате само неколку слики за управување или ограничен буџет, еве неколку добри бесплатни алтернативи кои ќе ви помогнат да ја држите вашата колекција на фотографии под контрола.

FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer го исполнува своето име: дефинитивно е брз. Ги користи вградените JPEG прегледи вклучени во RAW-датотеките за да ја постигне својата брзина, што ме тера да се прашувам зошто некои од другите платени програми не го прават истото.

За жал, има само ограничени можности за означување, што дозволува да означите фотографија како избор или не. Можете да ги прегледате податоците EXIF ​​за секоја слика, но не можете да додавате клучни зборови, оценки или која било друга опција што би ја очекувале од платена програма. Ако гледате JPEG-датотеки, можете да додадете JPEG коментар, но до толку е.

Таа вклучува и некои основни функции за уредување, но не би сакале да го замени посветен уредувач на слики . Ако FastStone некогаш успее да вгради некои дополнителни функции за означување и метаподатоци, може да има солиден конкурент за некои од платените програми на оваа листа.

XnView

XnView е сличен на FastStone по тоа што е многу брз, но има некои подобри карактеристики за организација на сликата. Покрај означувањето на фотографиите како избор, можете исто така да поставувате ознаки со ѕвездички етикети во боја и да доделувате категории. Не можете да додавате или уредувате никакви клучни зборови и не поддржува IPTC метаподатоци, но можете да ги гледате податоците EXIF ​​и XMP (иако во неговиот необработен XML формат).

Главниот проблем со XnView е тоа што е не ни приближно толку погодно за корисникот како што може да биде со малку повеќе размислување. Стандардниот интерфејс е чудно дизајниран икрие некои од најкорисните карактеристики на организацијата. Со малку прилагодување, може да се направи многу пофункционален, но многу корисници нема да имаат знаење за уредување на изгледот.

Се разбира, не можете да се расправате со цената, а XnView е дефинитивно подобра од некои од платените опции што ги разгледав на оваа листа. Ако сте со мал буџет и не ви пречи да работите со тесен интерфејс, ова може да биде само менаџерот за фотографии што ви треба. Можете да го преземете овде бесплатно за лична употреба (само за Windows), иако ако планирате да го користите за бизнис, има такса за лиценца од 26,00 €.

Почесно спомнување: DIM (Digital Image Mover)

Ова е веројатно наједноставната можна алатка за организација на фотографии, но не затоа што е прифатлива за корисникот - токму спротивното, како што можете да видите на сликата од екранот подолу.

Достапна е за Windows и Mac овде, но сè што навистина прави е да сортира огромен неорганизиран сет на датотеки во вашиот избор на потпапки. Го вклучувам затоа што тоа е она што го користев за да ги сортирам моите неред од датотеки во уредни папки засновани на година и месец, што ме започна на патувањето до правилно организирана колекција фотографии.

Силно ви препорачувам да креирате прво направете резервна копија на вашите слики во случај да направите грешка во конфигурацијата, но штом ќе ја сфатите, процесот е доста брз. Кој знае – можеби ќе ви помогне да ја видите вредноста во правилно организираната колекција на фотографии.

Добрите и исклучоците на метаподатоците на сликата

Целата организација на фотографии се остварува преку метаподатоци (податоци за вашите податоци) кои се вклучени во вашите датотеки со слики. Може да ги опише основите на поставките на вашиот фотоапарат или да биде темелно како целосни клучни зборови кои ги идентификуваат субјектите, фотографот, деталите за локацијата и така натаму.

Постои стандардизиран систем за метаподатоци наречен IPTC (Меѓународен совет за телекомуникации за печатот) кој е најшироко поддржан вкрстен програмски метод за означување. Се користи од многу страници за фотографии и здруженија на печатот и е најбезбедниот начин да се осигурате дека вашите слики се правилно означени.

Можете да ги читате и пишувате овие ознаки природно во оперативните системи Windows и macOS, но само за одредени вообичаени типови на датотеки како JPEG. Ако гледате RAW-датотеки, вашиот оперативен систем веројатно ќе ви дозволи да ги прегледате поврзаните ознаки, но нема да ви дозволи да ги уредувате. Ќе ви треба менаџер за фотографии или уредник за да го направите тоа бидејќи вашиот ОС не знае како повторно да ги зачувува вашите RAW-датотеки.

На крајот, Adobe дојде и одлучи дека на корисниците им е потребен пофлексибилен систем и го создаде стандардот XMP (Extensible Metadata Platform). Ова вклучува IPTC ознаки и овозможува одредена функционалност за означување меѓу програмите, но за жал, не секоја програма може да ги чита тие податоци.

Пребарувачите, исто така, повеќе се потпираат на метаподатоци во нивните напори да обезбедат најточни Резултати од пребарувањето.Правилно означени вашите фотографии кога ги испраќате на интернет може да направи огромна разлика кога станува збор за стекнување изложеност! Самата таа причина треба да направи да вреди да се држите во чекор со задачите на вашата организација, но, за жал, има и потемна страна на тоа.

таговите IPTC и XMP не се единствениот начин да се генерираат метаподатоци за вашата слика. Секогаш кога фотографирате, збир на податоци познати како EXIF ​​(Датотека со разменлива слика) се кодираат заедно со вашата фотографија. Стандардна е, автоматска и опфаќа информации како што се брзината на блендата, блендата и ISO поставките итн. Кога ја поставувате вашата слика на социјалните мрежи, овие податоци EXIF ​​обично се задржуваат и може да ги гледа секој кој знае каде да погледне.

Нормално, овие податоци се прилично безопасни. Интересно е за другите фотографи, но на повеќето случајни гледачи не им е грижа. Но, ако вашиот фотоапарат или паметен телефон е опремен со GPS, точните информации за вашата локација исто така се зачувуваат како дел од податоците EXIF. Со оглед на тоа што GPS системите почнуваат да се појавуваат во се повеќе електронски уреди, поставувањето на тие податоци на интернет почнува да станува малку позагрижувачки и може да стане големо нарушување на вашата приватност.

Ако работите од вашето професионално студио, нема да ви пречи што луѓето ќе можат да го најдат - но ако објавувате фотографии од вашиот дом, можеби нема да се чувствувате исто.

Моралот на приказната: задржи блиску гледајте на вашиотметаподатоци. Може да ви помогне да стекнете изложеност и да ви помогне да ја задржите вашата приватност недопрена!

Ако сакате да прочитате повеќе за IPTC / XMP стандардите, кликнете овде за брз преглед. Тоа е прилично суво, но некои фотографи напредуваат со технички детали!

Како ги оценивме овие софтвери за организатори на фотографии

Ве молиме имајте предвид дека заради едноставност, ќе го користам терминот „ознака“ наизменично како начин за упатување на метаподатоци, клучни зборови, знамиња, шифри на бои и оценки со ѕвезди.

Бидејќи процесот на организирање на цела колекција фотографии може да биде исклучително одзема време, важно е да бидете сигурни дека програмата што ја користите ја исполнува задачата пред да започнете. Еве ги критериумите што ги користев при тестирањето и оценувањето на секоја од програмите во овој преглед:

Дали нуди флексибилни методи за означување?

Секој фотограф има свој метод за работа, што е дел од она што го прави уникатен стилот на работа на секој фотограф. Истото важи и кога станува збор за организациски системи. Некои луѓе ќе сакаат да работат на еден начин, додека други сакаат да измислат нов пристап. Со цел да го поддржи тоа, добра програма за управување со фотографии ќе понуди неколку различни методи на организација, како што се EXIF ​​податоци, клучни зборови, оценки со ѕвезди, кодирање на бои и означување.

Дали обезбедува некои функции за автоматско означување ?

Некои од програмите за управување со фотографии на пазарот денес нудат некоиосновно означување и филтрирање на вашата колекција, но не можете да се расправате со цената. На интерфејсите им треба малку време за да се навикнат и не се ни приближно способни како ACDSee, но сепак можат да ви помогнат да воведете ред во хаосот на несортирана папка „Фотографии“.

Зошто верувај ми за ова Прегледајте?

Здраво, јас се викам Томас Болд и сум страствен фотограф. Работев како професионален фотограф на производи покрај мојата лична фотографска практика, и морам да признаам дека пред да ги завршам овие прегледи, мојата лична колекција на фотографии беше хаос.

Ги организирав моите слики приближно за времето кога беа фотографирани, но тоа беше обемот на тоа. Фотографиите од природата се мешаат со пејзажи и експерименти, а повремено исфрлањето на мемориската картичка вклучува некои работни слики измешани. Јас по случаен избор би означувал работи во Lightroom, но тешко дека тоа би можело да се нарече организирано.

Па чекајте, вие Се прашуваш, зошто тоа би ме натерало да ти верувам за управувањето со фотографии, Томас? Едноставно: мојата потреба за најдобар софтвер за управување со фотографии е иста како вашата, а победникот за управување со голема колекција е она што сега го користам за моите лични фотографии.

Откако прифатив дека мојата колекција има потреба од организација ( неволно, бидејќи секогаш сакам повеќе да фотографирам отколку да организирам), решив дека ќе го користам само најдобриот софтвер за управување со фотографии што е достапен. уште имаинтересни опции за автоматско означување. Lightroom Classic има можност автоматски да ги означува лицата на луѓето на вашите фотографии, а благодарение на напредокот во машинското учење и вештачката интелигенција, наскоро ќе можеме автоматски да предлагаме дополнителни ознаки за клучни зборови.

Adobe е во процесот на распоредување на платформа за вештачка интелигенција позната како Sensei која ќе ја вклучува функцијата, а другите програмери наскоро ќе мора да го следат примерот. Можеби ќе помине некое време пред да го најдеме ова во секоја програма, но делот од мене кој мрази организирање не може да чека!

Дали обезбедува добри алатки за филтрирање и пребарување?

Откако навистина ќе ги означите и означите сите ваши слики, сепак ќе ви треба добар начин да пребарувате низ вашиот каталог за да ги најдете конкретните фотографии што ги барате. Најдобрите организатори на фотографии, исто така, ќе обезбедат интелигентни алатки за пребарување и различни начини на прикажување на вашите слики за да помогнат да се донесат јасност во вашата колекција.

Дали нејзините ознаки се читливи од други програми?

Една од најголемите стапици на организациски систем е тоа што понекогаш програмите се менуваат или прекинуваат од нивните развивачи. Кога сте вложиле безброј часови внимателно означувајќи ги сите ваши слики, последното нешто што сакате е развивачот да ја затвори продавницата и да ве остави со застарен и бескорисен систем за каталогизација.

Не сите програми имајте начин да ги споделите вашите ознаки со друга програма,но, можноста за увоз на претходен систем за каталогирање може да биде голема помош кога станува збор за заштита од иднината на вашата внимателно организирана колекција.

Идеално, ќе сакате да го вклучите најголемиот дел од вашите ознаки во системот IPTC, но во моментов не поддржува кодирање на бои, оценки со ѕвезди или знамиња. За тоа ќе ви треба поддршка за XMP, но дури и тогаш, нема секогаш да има целосна компатибилност помеѓу програмите.

Дали е брза и реагира?

Кога „Работите со голема колекција на слики со висока резолуција, сакате да можете брзо да ги сортирате без да чекате додека програмата се надополнува. Некои од ова ќе зависат од техничките спецификации на вашиот компјутер, но некои програми подобро се справуваат со големи датотеки од другите. Добриот софтвер за управување со фотографии ќе ги чита датотеките брзо за да ви овозможи да се фокусирате на задачата што ја имате наместо да гледате вртење на тркалото „Се вчитува…“.

Дали е лесен за користење?

Покрај одзивноста, леснотијата на користење е главна грижа за организаторот на фотографии. Поднесувањето е ретко пријатна задача, но ако треба да се борите против вашата програма, како и со недостатокот на интерес за организирање, ќе завршите со одложување - можеби засекогаш. Програма која дава приоритет на леснотијата на користење ќе го олесни процесот многу. Кој знае? Можеби дури и уживате во него.

Дали е компатибилен со повеќе оперативни системи?

Фотографите работати со macOS и со Windows, иако корисниците на Mac веројатно би тврделе дека е подобро прилагоден на нивните потреби. Таа дебата е за друга статија, но добар фото-менаџер ќе биде достапен за повеќе платформи и повеќе верзии.

Завршен збор

Па тука го имате: преглед на некои од најдобрите Достапен е софтвер за управување со фотографии, иако по пат откривме и некои од најлошите. Барем нема да треба да губите време за да дознаете сами!

На крајот на краиштата, тоа време ќе ви треба за всушност да ја организирате вашата колекција на фотографии, без разлика која програма ќе ја користите. Сè додека означувањето со вештачка интелигенција не стане пошироко достапно за пошироката јавност, ние ќе останеме заглавени да ги сортираме нашите фотографии рачно. Но, со вистинскиот менаџер на фотографии, нема да треба да чекате да создадете добро означена колекција.

Сега организирајте се!

некоја работа да се направи - секогаш ќе има, за жал - но најдов систем кој работи добро.

На крај, но не и најмалку важно, важно е да се истакне дека не добив никаков вид на надомест од поврзаните развивачите на софтвер за пишување на овој напис, и тие немаа уреднички внес или преглед на содржината.

Дали ви треба софтвер за Photo Manager?

Како што споменав претходно (можеби признавам дека е подобар збор), не сум бил секогаш највреден кога станува збор за правилно организирање на моите фотографии. Неколку расфрлани папки врз основа на локациите или датумите на кои ги фотографирав и тоа беше отприлика до кој степен. На крајот, се собрав и организирав сè во папки според месецот, но дури и тоа беше огромна работа.

Бев малку изненаден кога открив колку дури и таа мала количина на организација направи разлика во мојата способност да ги пронајдам сликите што ги барав, но тоа не беше сè. Вистинско изненадување беше тоа што имаше голем број одлични фотографии измешани во кои целосно ги занемарив поради мојата целосна неорганизираност. Ако го имате истиот проблем, тогаш дефинитивно ќе имате корист од добар менаџер за фотографии.

Ако управувате со десетици или стотици илјади фотографии кои се протегаат неколку години, апсолутно треба да ги организирате. Сите прекрасни фотографии во светот се безвредни ако не можете да ги најдете кога ги сакате. Но, ако стеСамо управувајќи со вашите снимки од одмор и вашите фотографии на Инстаграм, веројатно ќе ви биде подобро со едноставен систем на папки. Можеби вреди да се истражат некои од бесплатните опции, но обичните фотографи нема да добијат ни приближно голема корист од платената програма.

На крајот на краиштата, важно е да се запамети дека дури и најдобриот менаџер со фотографии нема веднаш организирајте, означете и означете ги сите ваши фотографии. Сè уште треба да го завршите најголемиот дел од работата сами - барем до деновите кога вештачката интелигенција ќе стане доволно сигурна за да ги предложи ознаките за вас!

Најдобар софтвер за управување со фотографии: нашиот врвен избор

ACDSee Photo Studio Home

ACDSee постои уште од најраните денови на дигитално снимање на домашните компјутери, а нивната експертиза навистина покажува. ACDSee Photo Studio (преглед) е достапно во повеќе вкусови, но Home изданието е најприфатливата верзија која вклучува функции за управување со дигитални средства. Вклучува и вграден уредувач на фотографии, но подобро е да имате посветена програма за справување со фазата на уредување.

Достапно е за сите верзии на Windows за 29,95 долари, но комплетната претплата е достапна за само под 8,9 долари месечно. Исто така, достапен е неограничен 30-дневен бесплатен пробен период, но бара создавање на сметка за да се заврши процесот на стартување првиот пат кога ќе го извршите.

Постои верзија на Mac наACDSee е достапен, и иако не работи на ист начин, моето истражување покажува дека е исто толку способно како и верзијата на Windows.

ACDSee прави одлична работа за да ве води низ почетниот процес на поставување, вклучувајќи брза тура со водич која ги опфаќа сите најважни функции на програмата. Ако случајно го затворите или треба да ја освежите меморијата, можете да го стартувате повторно во секое време, но интерфејсот е дизајниран на таков начин што не е премногу тешко да го сфатите сами.

Поголемиот дел од времето веројатно ќе работите во прозорецот „Управување“, како што би очекувале. Ова ви овозможува да ги видите сите слики во дадена папка на различни начини, иако користењето на стандардните сликички е веројатно најефикасниот начин за нивно сортирање. Ја зголемив големината на палците, бидејќи стандардната големина беше премала за лесно гледање, но во спротивно, стандардниот интерфејс е совршено изведлив.

Оттука, можете да означите која било и сите ваши слики со оценки со ѕвезди, етикети во боја и знаменца „Избери“ кои се совршени за идентификација на вашата конечна изборна слика од збир на можни опции. Можете исто така да ги прегледате сите ваши метаподатоци ITPC и EXIF, како и да примените категории и ознаки.

Важно е да се забележи дека ако сакате вашата работа со метаподатоците ACDSee да биде видлива за другите програми, ќе мора да активно изберете да ги вметнете податоците во датотеката со слики.Тоа е едноставен процес, но сепак, не секој дел од метаподатоци ќе биде достапен за секоја програма. Оценките со ѕвезди создадени со ACDSee се видливи во програмите на Adobe, но ознаките во боја и клучни зборови не се.

Можно е да се вградат метаподатоците специфични за ACDSee во сликата, иако би било убаво ако ова е направено автоматски

На дното на окното за метаподатоци, можете да се префрлите на картичката „Организирај“, што ќе ви овозможи брзо додавање клучни зборови на вашите слики. Можете да го направите ова поединечно или со избирање повеќе слики и избирање од вашите воспоставени клучни зборови, што ве спречува случајно да создадете куп слични, но различни клучни зборови случајно.

Додека окното Управување е дефинитивно најкорисниот начин за прегледајте ги вашите датотеки, ACDSee вклучува интересен метод заснован на временска линија во табулаторот Фотографии со збунувачки име. Тоа ви дава метод на речиси поток на свеста за целосно прегледување на вашите слики и можете да изберете да ги гледате врз основа на година, месец или недела. Можеби не е најефикасниот начин за прегледување, но е добар начин да се добие чувство за целокупната ваша работа.

Приказот на временската линија „Фотографии“ во ACDSee

Во секое време, со двоен клик на сликичката ќе се доведете до прозорецот Поглед за многу поголем приказ. Сè уште можете да ги користите кратенките на тастатурата за означување, означување, ѕвезда и додавање етикети во боја на вашите сликиво овој режим, што го олеснува изборот на победникот помеѓу збир на слични слики. Единственото нешто што недостасува во овој режим е можноста да се споредат две слики една до друга, што изгледа како вистинска пропуштена можност.

Единствениот пат кога имав проблем со ACDSee беше кога се префрлив на Режим за уредување. Треба да ми дозволи да направам некои многу основни прилагодувања на моите слики, но постојано не успеа да ги вчита RAW-датотеките снимени и од мојот D7200 и мојот D750. Ме предупреди дека моите слики се со 16-битна длабочина на боја и дека сите промени ќе се зачуваат во 8-битни, но кога кликнав ОК сликата никогаш не заврши со вчитување.

Чудно, кога ја пробав со 16-битни RAW-датотеки од мојот стар Nikon D80, работеше совршено. Ова најверојатно се должи на специјализираниот формат RAW што го поставив да го користат поновите камери, но бидејќи ние сме повеќе заинтересирани за аспектите за управување со фотографии на програмата, избрав да не го држам тоа против него.

Надвор самата програма, ACDSee исто така инсталира екстензија на школка наречена PicaView. Екстензиите на школка се видливи кога ќе кликнете со десното копче на датотека во Windows Explorer, а со инсталиран PicaView, ќе можете да видите брз преглед на датотеката, како и некои од основните податоци EXIF. Ова е исклучително корисно кога треба да ја пронајдете вистинската датотека, иако можете да ја оневозможите во делот Опции од менито Алатки ако не сакате да ја користитетоа.

PicaView ги прикажува сите основни информации за EXIF ​​што можеби ќе треба брзо да ги проверите. Не е лошо за едноставен десен клик!

Меѓутоа, тоа не е сè што може да направи надвор од програмата. Ако сакате да ги вклучите сликите од вашиот паметен телефон во вашата колекција на фотографии, ACDSee Mobile Sync ќе ви овозможи брзо и лесно да пренесувате слики на вашиот компјутер безжично. Нема покомплексен процес на увоз – само ги избирате сликите што ги сакате и притиснете „Синхронизирање“ и тие се достапни на вашиот компјутер. Апликацијата е достапна и за Android и за iOS и е потполно бесплатна.

Генерално, ACDSee Photo Studio нуди одличен опсег на начини за интеракција со големи колекции фотографии и го олеснува сортирањето и означувањето на многу слики наеднаш. Со исклучок на малиот проблем со уредувањето на датотеките NEF RAW без загуби, лесно се справуваше со сето она што го фрлав. Ќе го користам за да воведам ред во хаосот во мојата колекција на фотографии и се надевам, ќе откријам уште прекрасни слики што ги изгубив некаде на патот.

Преземете ACDSee Photo Studio

Друг платен софтвер за управување со фотографии

Ако ACDSee не е нешто што го барате, еве неколку алтернативи што може да ги земете во предвид.

1. SmartPix Manager

И покрај фактот што SmartPix Manager премина од верзијата 12 на верзијата 20 откако ја прегледав последен пат, се чини дека не е многу променето. Процесот на интерфејс и увозсе идентични, а и перформансите се чувствуваат приближно споредливи. Достапно е за сите верзии на Windows уште од Vista (иако никој повеќе не треба да користи Vista).

За време на почетната фаза на стартување, SmartPix бара од вас да ги увезете сите ваши слики. Ова е многу побавен процес од некои други менаџери што ги прегледав, иако дава можност да се применат клучни зборови при увоз. За мојата ситуација, тоа не беше особено корисно бидејќи моите слики се зачувани во папки засновани на месеци, но ако ги складирате работите поинаку, тоа може да биде корисно. Можев да го заобиколам со избирање никакви клучни зборови и штиклирање на полето „Не ме прашувај“, но почетниот процес на увоз е сè уште прилично бавен и покрај техничките спецификации на мојот компјутер.

Увозот може на почетокот не изгледа како проблем, но ми требаше речиси еден час да се обработи дури и еден месец од мојата колекција на фотографии

Откако ќе заврши процесот на увоз, ќе бидете префрлени на главниот интерфејс, каде Излегува дека всушност МОЖЕТЕ само да прелистувате низ папките. Исто така, сè уште треба да изгради сликички за секоја слика увезена во медиумската библиотека, што целосно ја поништува целта на екстремно долгиот процес на увоз. Обојте ме без впечаток.

Порака за грешка при вчитување на сликата? Не е одличен почеток, особено затоа што се вчитува правилно следниот пат кога ќе кликнете на таа слика. Оваа програма дефинитивно треба

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.