Mailbird против Thunderbird: Кој е подобар во 2022 година?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Иако бројот на платформи за социјални медиуми и апликации за разговор секогаш расте, се чини дека е-поштата ќе остане тука. Речиси секој има адреса за е-пошта. Лесен е за користење, слободно достапен и не припаѓа на една компанија.

Кој е најдобриот софтвер за е-пошта? Потребна ви е апликација која едноставно се поставува, ефикасно комуницира и ни помага да управуваме со постојано растечкиот број на сакани и несакани е-пораки што ги добиваме.

Mailbird и Thunderbird се две популарни програми за управување со е-пошта. Како се споредуваат? Прочитајте го овој преглед за споредба за одговорот.

Mailbird е стилски клиент за е-пошта за Windows со лесно поставување и интерфејс. Чисто се интегрира со тони популарни апликации, вклучувајќи календари и менаџери со задачи. На апликацијата и недостасуваат некои напредни функции, како што се правилата за филтрирање пораки и сеопфатно пребарување. Беше избран за победник на нашиот најдобар клиент за е-пошта за Windows и беше детално разгледан од мојот колега.

Thunderbird е многу постара апликација и изгледа така. За прв пат беше објавен во 2004 година од Mozilla, организацијата зад прелистувачот Firefox. Како што е вообичаено со апликациите со отворен код, тој е дизајниран да биде функционален наместо убав. Изгледа подобро на Linux и Mac отколку на Windows. Повеќето од грешките се искоренети со текот на годините, и иако се чини дека е застарен, тој е богат со карактеристики. Thunderbird нуди добра интеграција со други апликации прекуприклучоци и употреба на типични протоколи. Апликацијата вклучува свои апликации за разговор, контакти и календар во интерфејс со јазичиња.

1. Поддржани платформи

Mailbird е солидна апликација за Windows, а верзијата за Mac моментално е во развој. Thunderbird е достапен за сите главни десктоп оперативни системи: Mac, Windows и Linux. Сепак, нема достапна мобилна верзија за ниту една апликација.

Победник : и двете апликации се достапни за Windows. Thunderbird е исто така достапен за Mac и Linux, а Mac верзијата на Mailbird е во развој.

2. Лесно при поставување

Поставувањето на вашите сметки за е-пошта порано беше незгодно. Ќе треба да ги внесете вашите ингеренциите за најавување и да се движите низ сложените поставки на серверот пред да можете да испраќате или примате пораки. За среќа, многу клиенти на е-пошта денес ја прават работата многу полесна.

Кога Томас го прегледа Mailbird, сфати дека е многу лесно да се постави. Тој ги впиша неговото име и адресата на е-пошта, а потоа сите други поставки на серверот беа автоматски откриени. Од него беше побарано да одлучи кој распоред го претпочита и поставувањето беше завршено.

Thunderbird беше слично лесно. Ги напишав моето име, адресата на е-пошта и лозинката, а останатата конфигурација беше направена за мене. Не ми беше побарано да изберам распоред, но тоа може лесно да се постигне од менито View.

Двете апликации ви дозволуваат да управувате со повеќе адреси на е-пошта и да ја поддржувате е-поштата POP и IMAPпротоколи надвор од кутијата. За да се поврзете со сервер на Microsoft Exchange, ќе треба да се претплатите на претплатата на Mailbird's Business и да инсталирате приклучок за Thunderbird.

Победник : Врзи. Двата клиента за е-пошта автоматски ги откриваат и конфигурираат поставките на вашиот сервер откако ќе ги дадете вашите ингеренции за најавување.

3. Кориснички интерфејс

Mailbird има чист, модерен интерфејс со минимални одвлекувања. Thunderbird има повеќе застарен, зафатен интерфејс со лесен пристап до напредни функции.

Двете апликации ви дозволуваат да го приспособите нивниот изглед користејќи теми и да понудите темен режим. Thunderbird вклучува повеќе опции за прилагодување од Mailbird.

Темниот режим на Thunderbird

Mailbird нуди огромна придобивка за корисниците на Gmail: ги користи истите кратенки на тастатурата. Thunderbird не го прави ова стандардно, но има своја предност: може да се прошири со додатоци. Наставките Nostalgy и GmailUI ви дозволуваат да користите кратенки на тастатурата на Gmail и повеќе кога користите Thunderbird.

Двете апликации имаат унифицирано сандаче каде што дојдовната пошта од сите ваши сметки се комбинира за лесен пристап. Mailbird има и функции кои ви помагаат брзо да го исчистите вашето сандаче. Еден од нив е Snooze, кој отстранува порака од сандачето до подоцнежен датум или време што ќе го одредите.

Thunderbird стандардно ја нема таа функција, но можете да ја додадете со екстензија . За жал, не можам да најдам одложувањеекстензија компатибилна со тековната верзија на апликацијата. Но, иако Mailbird не дозволува да испраќате е-пошта во одредено време во иднина, екстензијата Send Later на Thunderbird го прави тоа.

Победник : Tie — двете апликации имаат силни страни ќе им се допадне на различни корисници. Mailbird ќе одговара на оние кои претпочитаат чист интерфејс со помалку одвлекување на вниманието. Thunderbird е повеќе приспособлив и дава брз пристап до неговите напредни функции.

4. Организација & Менаџмент

Ние сме преплавени со толку многу е-пошта секој ден што ни треба помош при организирање и управување со сето тоа. Функциите како папки и ознаки ни дозволуваат да додадеме структура на хаосот. Моќните алатки за пребарување може да ни помогнат да ја пронајдеме вистинската порака за неколку секунди.

Mailbird ви овозможува да креирате папки во кои ќе ги складирате вашите е-пошта, но ќе мора рачно да ја влечете секоја порака во вистинската папка. Не нуди никаква автоматизација или правила за автоматско извршување на ова.

Thunderbird нуди и папки и ознаки, како и моќно филтрирање пораки за автоматско сортирање на вашата е-пошта. Тие ви дозволуваат да ги усогласите вашите е-пошта користејќи комбинација од критериуми, а потоа да извршите една или повеќе дејства на пораките што одговараат. Тоа вклучува преместување или копирање на пораката во папка или ознака, препраќање на друго лице, означување со ѕвезда или поставување приоритет, означување како прочитана или непрочитана и многу повеќе.

Со правилните правила, вашата е-пошта виртуелно ќе се организирасамиот себе. Тие можат да се извршуваат автоматски или рачно и на дојдовна пошта или постоечки пораки.

Функцијата за пребарување на Mailbird е сосема основна. Можете да пребарувате за едноставни текстуални низи, но не можете да одредите дали тие се во темата или телото на е-поштата. Тоа е корисно, но наоѓањето на вистинската можеби ќе потрае ако имате архива од десетици илјади пораки.

Thunderbird нуди слична едноставна функција за пребарување со кликнување на полето за пребарување на горниот дел од екранот (или притискање на Command-K на Mac или Ctrl-K на Windows). Но, има и напредна функција за пребарување до која може да се пристапи од менито: Уреди > Најдете > Барај пораки … Овде, можете да креирате повеќе критериуми за пребарување за брзо да ги стесните резултатите од пребарувањето.

Во овој пример, изградив пребарување каде што пораките што се совпаѓаат требаше да исполнуваат три критериуми:

 • Насловот на пораката мораше да го содржи зборот „Харо“.
 • Телото на пораката мораше да го содржи зборот „слушалки“.
 • Пораката требаше да се испрати после 1 ноември 2020 година.

За помалку од секунда, Thunderbird филтрира илјадници е-пораки на списокот од четири. Ако тоа е пребарување што веројатно ќе ми треба повторно во иднина, можам да го зачувам како Папка за пребарување со кликнување на копчето на дното на прозорецот.

Победник : Thunderbird нуди и папки и ознаки, како и моќни правила и пребарување.

5. Безбедносни карактеристики

Е-поштата е инхерентно небезбедна. Вашата порака се враќа од сервер до сервер во обичен текст, така што никогаш не треба да испраќате е-пошта доверлива или потенцијално засрамувачка содржина. Има уште: непотребната пошта сочинува околу половина од сите испратени е-пошта, шемите за фишинг се обидуваат да ве измамат да им ги дадете личните информации на измамниците, а прилозите за е-пошта може да содржат малициозен софтвер. Ни треба помош!

Преферирам да се занимавам со спам на серверот пред да го допре мојот софтвер за е-пошта. Многу услуги за е-пошта, како што е Gmail, нудат одлични филтри за спам; повеќето несакана пошта се отстрануваат пред да ја видам. Одвреме-навреме ја проверувам мојата папка за спам за да се осигурам дека по грешка нема вистински е-пораки таму.

Mailbird исто така се потпира на филтерот за спам на вашиот давател на е-пошта и не нуди свој. За многумина од нас, тоа е во ред. Но, Thunderbird беше околу долго пред да се создаде Gmail и нуди свое одлично филтрирање на спам; стандардно е вклучено. За некое време, тоа беше едно од најдобрите достапни решенија за непотребна пошта. Се потпирав на него со години.

Thunderbird користи вештачка интелигенција за да утврди дали пораката е спам и автоматски ја преместува во папката Junk. Исто така, учи од вашиот внес додека ги означувате пропуштените пораки како непотребни или му давате до знаење дека лажните позитиви не се.

Двете апликации го оневозможуваат вчитувањето на оддалечените слики (зачувани на интернет, не во е-поштата). Овие често се користатод страна на спамери за следење дали корисниците погледнале е-пошта, потврдувајќи дека вашата адреса на е-пошта е вистинска, што доведува до дополнителни спам.

Конечно, ако сте загрижени за вируси, шпионски софтвер и друг малициозен софтвер во вашата е-пошта, ќе треба да стартувате посебен антивирусен софтвер.

Победник : Thunderbird нуди ефикасен филтер за спам. Меѓутоа, ако вашиот добавувач на е-пошта се справува со тоа за вас, сметајте дека е нерешено.

6. Интеграции

Двата клиенти на е-пошта се интегрираат со други апликации и услуги. Веб-страницата Mailbird може да се пофали со долг список на апликации што можат да се поврзат, вклучувајќи календари, менаџери за задачи и апликации за пораки:

 • Календар на Google
 • Whatsapp
 • Dropbox
 • Twitter
 • Evernote
 • Facebook
 • To Do
 • Slack
 • Google Docs
 • WeChat
 • Weibo
 • И повеќе

Додатната функција на програмата ќе создаде нова картичка за онолку услуги колку што сакате да пристапите од Mailbird. Сепак, се чини дека тоа го прави преку вграден прозорец на прелистувачот наместо вистинска интеграција. На пример, не поддржува поврзување надворешни календари преку CalDAV, но ќе ја прикаже веб-страницата на Google Calendar.

Интеграцијата на Thunderbird е посилна. Апликацијата има свој календар, управување со задачи, контакти и функционалност за разговор. Надворешните календари (да речеме Календар на Google) може да се додадат преку iCalendar или CalDAV. Оваа интеграција не е самоза гледање информации; тоа ви овозможува да преземете акција. На пример, која било е-пошта може брзо да се конвертира во настан или задача.

Thunderbird нуди богат екосистем на екстензии кои овозможуваат интеграција со широк опсег на апликации и услуги. Брзото пребарување покажува додатоци кои ви дозволуваат да го отворите Evernote во картичка или да прикачувате прилози во Dropbox. Сепак, се чини дека не сите интеграции на Mailbird се моментално достапни во Thunderbird. Програмерите и напредните корисници би можеле да напишат свои екстензии за да го постигнат ова.

Победник : Thunderbird поддржува познати протоколи за пошта и разговори, има свој календар, задачи, контакти и модули за разговор, и богат екосистем на додатоци. Сепак, се сведува на интеграциите кои ви се потребни лично. Mailbird наведува многу интеграции кои моментално не се достапни во Thunderbird.

7. Цени & Вредност

Thunderbird има јасна ценовна предност: тој е проект со отворен код и е потполно бесплатен. Mailbird Personal е достапен како еднократно купување од 79 долари или годишна претплата од 39 долари. Достапен е и поскап бизнис план за претплата; може да добиете попусти за нарачки на големо.

Победник : Thunderbird е потполно бесплатен.

Конечната пресуда

Клиентите за е-пошта ни помагаат да ги читаме и управуваме дојдовните пошта, одговарање и отстранување на спам и фишинг е-пораки од вистински. Mailbird и Thunderbird се добри опции. Лесни се за поставувањенагоре, едноставно за користење и интегрирање со широк спектар на апликации и услуги. Ако интеграцијата е најдобра за вас, вашиот избор може да се сведе на апликациите што сакате да ги поврзете.

Mailbird моментално е достапна само за Windows (се работи на верзија на Mac). Тоа е поубав од двете програми и се фокусира на леснотијата на користење. Како резултат на тоа, нема дел од функционалноста и приспособливоста што ќе ги најдете во Thunderbird. Чини 79 УСД како еднократно купување или 39 УСД како годишна претплата.

Thunderbird е долгогодишен клиент за е-пошта достапен на секој голем десктоп оперативен систем. Тој е доста моќен и не чини ништо. Апликацијата нуди моќна функција за пребарување, проверува за непотребна пошта и ви дава овластување да креирате сложени правила за автоматско организирање на вашите е-пошта. Можете да додадете повеќе функции со користење на неговиот богат екосистем на приклучоци.

Корисниците на Windows кои ценат атрактивна програма може да претпочитаат Mailbird. За сите останати, Thunderbird е подобра опција. Можеби ќе сакате да ги испробате двете апликации пред да одлучите. Mailbird нуди бесплатен пробен период, додека Thunderbird е бесплатен за користење.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.