Преглед на Adobe Premiere Elements: Доволно добро во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Premiere Elements

Ефективност: Одлично уредување видео со ограничена поддршка на уредот Цена: Малку скапо во споредба со другите способни видео едитори Лесност за користење: Исклучително лесен за користење со одлични вградени упатства Поддршка: многу поддршка сè додека не наидете на нови проблеми

Резиме

Adobe Premiere Elements е намалената верзија на Adobe Premiere Pro, наменета за обичниот домашен корисник наместо за професионалци за правење филмови. Врши одлична работа за водење на новите корисници во светот на уредувањето видео, со корисни серии вградени упатства и воведни опции кои го олеснуваат започнувањето со уредување видеа.

Постои одличен сет на алатки за уредување на содржината на постоечките видеа и библиотека со графики, наслови и други медиуми достапни за додавање дополнителен дел од стилот на вашиот проект. Брзината на рендерирање на вашиот конечен излез е прилично просечна во споредба со другите уредувачи на видео, затоа имајте го тоа на ум ако планирате да работите на големи проекти.

Поддршката достапна за Premiere Elements првично е добра, но може да ја извршите во неволја ако имате повеќе технички проблеми бидејќи Adobe во голема мера се потпира на форумите за поддршка на заедницата за да одговори на речиси сите нивни прашања. Наидов на прилично сериозна грешка со увоз на медиуми директно од мобилни уреди и не можев да добијам задоволителен одговор заза голем број различни ситуации од 4K телевизори до снимање на Blu-Ray до споделување на интернет, или можете да креирате свои сопствени претходно поставени поставки доколку имате поспецифични барања.

Споделувањето преку Интернет функционираше лесно и беспрекорно , што е убава промена во споредба со некои други видео едитори со кои сум работел. Некои од претходно поставените социјални медиуми се малку застарени, но забележав првиот пат кога го отворив Export & Волшебникот за споделување, Premiere Elements провери со Adobe и се увери дека претходно поставените се ажурирани. Се надеваме дека наскоро ќе вклучат некои поразновидни опции кои ќе ја искористат новата поддршка на YouTube за 60FPS и 4K, но сепак можете да извезувате на тие поставки и да ги поставувате рачно.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4/5

Програмата ги има речиси сите функции што ќе ви бидат потребни за невообичаено уредување видео, без разлика дали снимате домашни филмови или содржини за вашите канали на социјалните медиуми . Не е добра идеја да се обидете да го користите ова за професионално видео освен ако работите на прилично едноставни проекти, особено затоа што изведбата на рендерирање не е најдобра таму. Поддршката за увоз на медиуми од мобилни уреди е исто така ограничена, иако е можно едноставно да ги копирате датотеките на вашиот компјутер пред да ги увезете во вашиот проект.

Цена: 4/5

99,99 долари не е сосема неразумна цена за добар уредувач на видео, но можно еза да добиете уредник што одговара на повеќето функции од Premiere Elements по пониска цена. Алтернативно, можете да потрошите иста сума пари и да добиете нешто со повеќе функции и подобра брзина на прикажување - се додека користите компјутер.

Лесност за користење: 5/5

Лесното користење е местото каде што Premiere Elements навистина блескаат. Ако никогаш претходно не сте користеле уредувач на видеа, можете да се најдете како создавате, уредувате и споделувате видеа побрзо отколку што очекувате. Има многу вградени упатства кои ќе ви помогнат да научите како функционира програмата, а функцијата eLive нуди дополнителни упатства и инспирација за да блесне вашата видео креативност.

Поддршка: 4/5

Premiere Elements има чудна структура за поддршка која е многу заснована на форумите за поддршка на заедницата на Adobe. Ова може да биде различно за корисниците кои ја купиле целосната верзија на софтверот, но не можев да најдам ефективно решение за проблемот што го доживеав додека се обидував да увезам медиуми од мојот паметен телефон. И покрај тоа, форумот на заедницата е обично активен и корисен, а постои одлична база на знаење на интернет која одговара на многу почести прашања за поддршката.

Премиера Елементи Алтернативи

Adobe Premiere Pro (Windows / macOS)

Ако барате некои помоќни опции за уредување, не гледајте подалеку од Adobe Premiere Pro, оригиналниот видео едитор на Adobe којима неколку холивудски филмови на своја заслуга. Дефинитивно не е ни малку погодно за корисниците, но тоа е компромис за помоќни опции за уредување. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Premiere Pro овде.

Cyberlink PowerDirector (Windows / macOS)

PowerDirector не е толку лесен за корисникот како Premiere Elements, но има повеќе карактеристики како уредување видео од 360 степени и поддршка за кодек H.265. Тоа е исто така еден од најбрзите достапни рендери, па ако сакате да работите многу видео, можете малку да ја зголемите вашата продуктивност. Овде го разгледавме PowerDirector.

Wondershare Filmora (Windows / macOS)

Filmora е речиси исто толку лесен за користење како Premiere Elements, иако го нема истото ниво на вградена помош. Користи поатрактивен модерен стил за своите графички елементи и претходно поставените поставки, но има некои проблеми со работењето со сметките на социјалните медиуми. Тоа е исто така многу поприфатливо од овие други опции. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Filmora овде.

Заклучок

Adobe Premiere Elements е одлична програма за корисници кои се нови во светот на уредувањето видео. Има одлични воведни упатства и чекор-по-чекор волшебници за создавање за брзо претворање на медиумите во полирани видеа, но исто така е доволно моќен за да можете да го приспособите речиси секој аспект од вашето видео продукција. Поддршката на уредот е прилично ограничена, но овој проблем е доволно едноставен за да се работи онолку долгови е удобно рачно да копирате датотеки помеѓу вашите уреди.

Преземете Adobe Premiere Elements

Па, каков е вашиот повратен одговор за нашата ревизија на Adobe Premiere Elements? Споделете ги вашите размислувања подолу.

зошто.

Она што ми се допаѓа : Многу погодно за корисниците. Вградени упатства. Клучни кадри за анимација. Поддршка за 4K / 60 FPS. Се поставуваат социјалните медиуми.

Што не ми се допаѓа : Потребна е сметка на Adobe. Ограничена поддршка за уреди. Релативно бавно рендерирање. Ограничени поставки за извоз на социјални медиуми.

4.3 Земете Adobe Premiere Elements

За кого е најдобро Adobe Premiere Elements?

Premiere Elements е софтверот за уредување видео на Adobe се продава на просечен домашен корисник и љубител на видео . Нуди низа солидни алатки за уредување и можност за лесно извоз на готови видеа за споделување на сајтовите на социјалните медиуми, вклучувајќи ги YouTube и Facebook.

Дали Adobe Premiere Elements е бесплатен?

Не, тој не е бесплатен софтвер, иако има 30-дневен бесплатен пробен период . Пробната верзија ви овозможува да ја тестирате целосната функционалност што ја нуди софтверот, но сите видеа што ги прикажувате додека го користите бесплатниот пробен период се означени со воден печат со текстот „Создаден со пробна верзија на Adobe Premiere Elements“ низ центарот на кадарот.

Дали Premiere Elements е еднократно купување?

да, можете да го направите тоа од продавницата на Adobe за еднократна цена од 99,99 УСД. Ако надградувате од претходната верзија на Premiere Elements, ќе добиете благ попуст до 79,99 долари.

Исто така, постои опција да купите Premiere Elements и Photoshop Elements заедно за 149,99 долари, што ви давамалку поголема флексибилност кога станува збор за создавање ваши сопствени графики и други елементи за вашите филмови. Надградбата од претходниот пакет Elements чини 119,99 долари.

Премиерни елементи наспроти Премиера про: Која е разликата?

Премиерните елементи е уредувач на видео дизајнирана за пошироката јавност без претходно искуство во уредување видеа, додека Premiere Pro е програма на професионално ниво која очекува корисниците да ги разберат работите на видео продукцијата пред да почнат да ја користат.

Премиера Pro се користи за уредување на холивудските блокбастери, вклучувајќи ги Avatar и Deadpool, додека Premiere Elements е посоодветно за уредување домашни видеа, снимки од игра и содржини на YouTube. Може да го прочитате нашиот преглед на Adobe Premiere Pro тука.

Каде да најдете добри упатства за Adobe Premiere Elements?

Производот содржи одлична низа упатства вградени во програмата, вклучувајќи ја областа eLive која постојано се ажурира со нови упатства и инспирација за Elements.

Ако барате повеќе основни и структурирани упатства, Водениот режим ќе ве води низ процесот на извршување на основните задачи додека не се запознаете со процесот. ... Елементи на премиератаКурс

Зошто да ми верувате за овој преглед

Здраво, моето име е Томас Болд, и јас сум графички дизајнер со искуство во графички дизајн во движење, како и инструктор по фотографија, и двете од мене бараа да работам со софтвер за уредување видео. Создавањето видео упатства е од суштинско значење за предавање на некои од покомплицираните техники за дигитално уредување, а висококвалитетното уредување видео е неопходност за да се направи процесот на учење што е можно помазен.

Имам долгогодишно искуство со работа со сите видови на компјутерски софтвер од мали програми со отворен код до софтверски пакети со стандардни индустриски стандарди, за да можам лесно да препознаам добро дизајнирана програма. Ги ставив Premiere Elements низ неколку тестови дизајнирани да го истражат неговиот опсег на функции за уредување и извоз на видео, и ги истражив различните опции за техничка поддршка достапни за неговите корисници.

Одрекување: не сум добија каков било вид компензација или внимание од Adobe за да ја напише оваа рецензија и тие немаа никаков вид уреднички или содржински внес.

Детален преглед на Adobe Premiere Elements

Забелешка : програмата е дизајнирана за домашниот корисник, но сепак има повеќе алатки и можности отколку што имаме време да тестираме во овој преглед. Наместо тоа, ќе се фокусирам на поопштите аспекти на програмата и како таа функционира. Исто така, имајте предвид дека сликите од екранот подолу се преземени од Premiere Elements за компјутер(Windows 10), па ако користите Premiere Elements за Mac, интерфејсите ќе изгледаат малку поинаку.

Кориснички интерфејс

Интерфејсот за Premiere Elements е многу лесен за користење и нуди голем број на различни начини за користење на софтверот. Примарните опции за интерфејс се достапни на горната навигација: eLive, Quick, Guided и Expert. eLive обезбедува ажурирани упатства и инспиративни парчиња дизајнирани да ви помогнат да ги проширите вашите техники, а брзиот режим е соголена верзија на интерфејсот дизајниран за брзи и едноставни видео уредувања. Водениот режим ве води низ процесот на работа со видео за прв пат и ве воведува во Експертскиот режим, кој ви дава малку повеќе информации и контрола врз начинот на составување на вашиот филм.

Можете исто така да користите еден од волшебниците во менито „Креирај“ за да креирате видео приказна, инстант филм или видео колаж, три брзи начини да ги претворите вашите видеа и фотографии во филм без да научите премногу за уредувањето со едноставно одговарање на прашања за содржината. Ако не сакате да се фокусирате премногу на приспособено видео, но сакате брзо нешто убаво, овие опции можат да ви заштедат малку време.

Работа со медиуми

Работењето со Премиера е прилично лесно , без разлика дали сте одвоиле време да разгледате некои воведни видеа или упатства. Ако имате искуство со работа со друго видеоуредување апликации, процесот веднаш ќе ви биде јасен. Ако не, можете да следите еден од водените процеси за да помогнете да дознаете како функционира програмата.

Со увозот на медиум може да се ракува на неколку начини, без разлика дали сакате да го користите Организаторот на елементи, да додавате датотеки директно од вашиот компјутер, или од различни видео уреди, вклучувајќи веб камери, паметни телефони и камери. Имав неколку проблеми со увозот, некои посериозни од другите.

Наидов малку на икање при мојот прв увоз на медиум, кога функцијата Videomerge погрешно помисли дека мојот клип е користен како хроматски клуч ( ака „зелено екранизирано“), но едноставното „не“ беше доволно за да се вратам веднаш на мојот проект.

Не баш во ред, Премиера! Претпоставувам дека е измамено од цврстиот црн раб на држачот за ТВ под кој игра Juniper, како што можете да видите подолу.

Откако вашиот медиум е увезен, работата со него е исклучително лесно . Увезените медиуми се додаваат во вашите „Проектни средства“, што во суштина е работна библиотека на сè што сте увезле или користеле во вашиот филм. Ова го олеснува повторното користење на графичките објекти или текстот поставен во одреден стил, заштедувајќи ве од потребата да ги пресоздавате секој пат кога сакате да ги користите.

Додавањето ефекти, транзиции и графички преклопувања е едноставно како влечење и спуштање од соодветниот панел на десната страна на соодветниот клип или дел од временската линија.Делот „Поправи“ содржи голем број корисни алатки кои ви овозможуваат да ги приспособите различните аспекти на вашите медиумски елементи и е чувствителен на контекст. Ако имате избрано филмски клип во временската линија, тој ќе ви покаже алатки за прилагодување на вашето видео, вклучувајќи прилагодувања на бои, намалување на тресењето и паметни поправки кои автоматски го прилагодуваат вашето видео за контраст и осветлување. Ако сте одбрале наслов или текст, тој ви дава опции за приспособување и слично.

Исто така, има прилично голем избор на графики, наслови и ефекти што може да се додадат на вашиот филм , и се разбира, можете да креирате свои графики и наслови што ќе ги вклучите. Единствениот проблем со овие е што некои од нив се малку на грдата страна (или барем застарени, ако сакате да бидете поубави) во споредба со некои од вградените средства во другите програми, и тие треба да се преземат за прв пат пред да можат да се користат. Ова помага да се задржи првичното преземање на програмата на помала страна, но ќе треба да имате интернет конекција првиот пат кога ќе се обидете да ја користите.

Кога станува збор за работа со аудио, Премиера Елементите се малку поограничени од другите видео едитори. Се чини дека нема алатки или опции за поништување шум, кои се исклучително корисни за видеа снимени на отворено кога ветровито е дури и од далечина, иако можете да извршите основни корекции како нормализација на јачината на звукот иприлагодувања на еквилајзерот.

Оние од вас кои постојано снимаат видеа и фотографии ќе бидат среќни кога знаат дека Premiere Elements доаѓа со Elements Organizer, парче софтвер дизајниран да ви помогне да управувате со вашата медиумска библиотека. Тоа ви овозможува да означите, оценувате и сортирате низ целата ваша содржина и брзо да додавате кој било елемент што ви е потребен на вашите тековни средства на проектот.

Воден режим

За оние кои се сосема нови за уредување видео, Premiere Elements нуди многу корисен „Воден“ метод за работа низ различните чекори вклучени во работата со видео.

Информациите за водичот се појавуваат во горниот лев агол на екранот, но тоа е не само поттикнувања - тоа е всушност интерактивно, чекајќи да се осигура дека правилно ги следите чекорите пред да продолжите понатаму.

Ова е една од најголемите предности на Premiere Element - можете да преминете од никакво искуство до уредување на сопственото видеа без помош за помалку од 15 минути. Ве води дури до крајот на процесот на финализирање во делот за извоз, така што вашето видео ќе биде подготвено за споделување или испраќање на кој било уред.

Поддржани уреди

Мојот прв обидот за користење на увозникот на видео за увоз на видео од мојот паметен телефон Samsung Galaxy S7 беше драматичен неуспех. Прво не го откри мојот уред, а потоа кога се обидов да го освежам списокот со уреди, Premiere Elements паднаа. Ова се случуваше постојано, што ме натера да го заклучам тоаподдршката за нивниот уред можеби ќе треба малку повеќе работа. Колку што можам да кажам, бројот на поддржани уреди е исклучително мал и ниту еден од моите мобилни уреди не беше на списокот, но тоа сепак не треба да биде доволно за целосно да се прекине програмата.

Јас можам само прво да ги копирам датотеките од мојот телефон на мојот компјутер, но не можам да разберам зошто толку едноставна операција би предизвикала паѓање на Premiere Elements. Опцијата за увоз на фотографии стана малку подалеку, но не беше поефикасна. Не падна, туку едноставно престана да реагира на екранот што го гледате подолу.

Можев директно да ја отворам папката на мојот S7 кога користам стандарден прелистувач на датотеки за увезување и фотографии и видеа, но не „Всушност не увезува ништо, и што и да правев, секогаш ќе се урна кога се обидував да увезам видео директно од уредот користејќи ги волшебниците за увоз.

По пребарувањето преку Google и онлајн помошта на Adobe, прибегнав кон објава во форумите за поддршка. До моментот на пишување, нема одговори на прашањето, но ќе ве информирам додека работите напредуваат. Дотогаш, можете само прво да копирате датотеки на вашиот компјутер пред да ги увезете во вашиот проект.

Извезување & Споделување

Последната фаза од секој креативен процес е неговото објавување во светот, а Premiere Elements го прави исклучително лесно претворањето на вашата работа во следното вирално видео. Можете да користите мемории за брз извоз

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.