13 Softueri më i mirë i artit dixhital në 2022 (Shqyrtuar shpejt)

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Nëse keni eksperimentuar me artin dixhital në ditët e para të informatikës në shtëpi, me siguri keni pasur një përvojë zhgënjyese. Pajisja thjesht nuk ishte në nivelin e detyrave që mund të imagjinonim dhe shumë artistë mendonin se nuk ia vlente mundimi. Por ato ditë kanë kaluar prej kohësh – edhe pse nganjëherë punojmë vonë deri në mbrëmje, ne të gjithë jemi ende të frustruar me programin tonë të preferuar.

Një nga gjërat më të mira rreth artit dixhital është se ka shumë mënyra për të krijoni atë. Pavarësisht nëse ju pëlqen të pikturoni, të vizatoni apo të punoni me foto, ekziston një program i përsosur për ju. Si rezultat, unë do t'i ndaj programet në këtë përmbledhje në tre kategori kryesore: një program i përgjithshëm "një ndalesë", një program vizatimi/ilustrimi dhe një program pikture. Ka shumë kategori të tjera të artit dixhital si modelimi 3D, teksturimi dhe redaktimi i videos, por ato janë mjaft të dallueshme sa që meritojnë postimet e tyre të veçanta.

Programi më i mirë i përgjithshëm i artit dixhital nga larg është Adobe Photoshop , falë grupit të tij jashtëzakonisht të pasur të veçorive dhe mjeteve të fuqishme por intuitive. Është padyshim standardi i artë kur bëhet fjalë për redaktimin fotorealist të imazhit, por ofron edhe më shumë përtej kësaj. Bazat janë të lehta për t'u mësuar, por të vështira për t'u zotëruar, kështu që fatmirësisht ekziston një komunitet i madh mbështetës i mbushur me përdorues aktivë dhe të dobishëm, mësime, libra, seminare dhe video. Nëse mund të emërtonitë gjitha nevojat e tyre për redaktimin e fotografive – me disa shtesa argëtuese të hedhura në masë të mirë. Ju mund të lexoni rishikimin e plotë të Photoshop Elements këtu.

2. Affinity Photo

Affinity Photo është relativisht e re në skenën e arteve grafike, por tashmë ka ka bërë disa valë serioze si një alternativë Photoshop. Nuk i ka përsëritur plotësisht të gjitha mjetet e disponueshme në Photoshop, por ka bërë një punë të shkëlqyeshme për të rikrijuar funksionalitetin bazë me një çmim shumë më të përballueshëm një herë. Ka një ndërfaqe të mirë, megjithëse ka një sistem modulesh kundërintuitive që aksesohet në pjesën e sipërme të paraqitjes që ndan disa nga funksionet për arsye që nuk janë menjëherë të qarta.

Ndërsa është jashtëzakonisht e përballueshme dhe ka një rritje komuniteti i përdoruesve, ai nuk ka në dispozicion një pjesë të madhe të informacionit tutorial. Disa nga faqet më të mëdha të mësimdhënies si Lynda dhe Udemy kanë nisur kurse, dhe Affinity ka bërë një punë të mirë në krijimin e videove mësimore për shumicën e veçorive dhe mjeteve, por do të jeni të vështirë të gjeni shumë më tepër materiale të disponueshme në internet, dhe i vetmi libër në anglisht i disponueshëm që nga ky shkrim është shkruar nga zhvilluesit. Shihni këtu për një rishikim të plotë të Affinity Photo.

3. Corel PaintShop Pro

PaintShop Pro është një tjetër nga gjenerata e vjetër e programeve grafike, dhe e ka gjetur veten duke mbivendosur një sërë programesh të ndryshmepër sa i përket funksionalitetit. Është përgjigja e Corel-it për Photoshop-in, megjithëse nuk i përshtatet të njëjtit standard. Është një program mjaft i fortë, me mjete të mira redaktimi dhe një ndërfaqe të personalizueshme, por gjithashtu vuan nga disa të meta që mund ta bëjnë zhgënjyese përdorimin për projekte të mëdha.

Më i madhi nga këto probleme janë disa vonesa serioze në Përgjegjshmëria e penelit, e cila rritet edhe më keq kur punoni me skedarë të mëdhenj me rezolucion të lartë. Mund të ketë gjithashtu një vonesë kur aplikoni modifikime të tjera, të cilat mund të ngadalësojnë mjaft një redaktues profesionist. Nga ana tjetër, është i disponueshëm si një blerje një herë për përdoruesit e PC-ve që duan të shmangin modelin e abonimit të miratuar së fundmi nga Adobe. Mësoni më shumë nga rishikimi ynë i plotë i PaintShop Pro këtu.

4. Adobe Illustrator CC

Ashtu si Photoshop, Adobe Illustrator ka qenë gjithashtu standardi i industrisë për mjaft ndërsa, edhe pse Illustrator shkëlqen në imazhet vektoriale në vend të imazheve raster. Gati fitoi në kategorinë e vizatimit dhe ilustrimit më të mirë për shkak të veglave mbresëlënëse të ilustrimit vektorial, përveç se aftësitë e tij origjinale të vizatimit lënë shumë për të dëshiruar. Mund të përdoret me një tabletë vizatimi, por në të vërtetë nuk ofron shumë në mënyrën e mjeteve të avancuara përtej mjetit bazë të penelit, kështu që mund të përdorni edhe një maus me të cilin jeni më të kënaqur.

Illustrator ka mjete të shkëlqyera vektoriale,duke përfshirë disa shtesa të reja në versionin më të fundit CC për të ndihmuar me vizatimin e kthesave me dorë të lirë, por ende nuk ka asgjë që të përputhet me mjetin LiveSketch që gjendet në CorelDRAW. Ndërfaqja e përdoruesit ndjek modelin standard të Adobe që gjendet gjithashtu në Photoshop, me hapësira pune të paracaktuara të konfiguruara për detyra të ndryshme dhe aftësinë për të personalizuar dhe ruajtur sa më shumë nga hapësirat tuaja të personalizuara të punës që dëshironi.

Ka më shumë informacione për tutorialin se sa do të keni kohë për të lexuar, dhe mund të shkarkoni një provë 7-ditore falas për të parë nëse është e përshtatshme për ju. Ju gjithashtu mund të shihni rishikimin e plotë të Illustrator këtu.

5. Sketchbook

Sketchbook ka një ndërfaqe të mrekullueshme pa rrëmujë – në fakt është mjaft qetësues.

Pajisjet e aktivizuara me prekje dhe skicimi me të vërtetë shkojnë dorë për dore dhe Autodesk e bën atë siç duhet me Sketchbook. Nuk fitoi asnjë kategori sepse është një program mjaft i thjeshtë, por e bën mjaft mirë thjeshtësinë, duke ju lejuar të përqendroheni në vizatimin tuaj dhe të mos shpenzoni shumë kohë duke u shqetësuar për mjetet dhe konfigurimet.

Kur të duhet të rregullosh diçka, Sketchbook përdor një stil unik të ndërfaqes "dial" të optimizuar për pajisjet me prekje (shih këndin e poshtëm majtas në pamjen e ekranit). Nëse dëshironi ta çoni skicën tuaj në një fazë të mëtejshme në procesin tuaj krijues, Sketchbook është gjithashtu i pajtueshëm me formatin e dokumentit Photoshop (.PSD), gjë që e bën më të lehtëintegrimi me një rrjedhë më të thellë pune.

Një nga gjërat më të mira të këtij programi është se në fillim të këtij viti, Autodesk vendosi ta bëjë atë falas për të gjithë! Nëse sapo e keni blerë atë kohët e fundit, mund të jeni pak inatç për këtë, por përndryshe është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar botën e skicimit dixhital pa pasur nevojë të shpenzoni asnjë cent në softuerin tuaj. Do t'ju duhet patjetër një tabletë vizatimi, një kompjuter me ekran me prekje ose pajisje celulare për ta përdorur me të vërtetë atë dhe ekziston një udhëzues i plotë i disponueshëm në faqen e internetit të Autodesk për t'ju ndihmuar të jeni në shpejtësi.

Sketchbook është në dispozicion për pajisjet Windows, macOS, iOS dhe Android, megjithëse versioni celular ka një ndërfaqe të ndryshme përdoruesi dhe aftësi më të thjeshtuara.

6. Affinity Designer

Ashtu si Affinity Photo është e tyre Kloni i Photoshop, Affinity Designer është përpjekja e Affinity për të sfiduar Illustrator për kurorën e grafikës vektoriale. Megjithatë, dëshira e tyre për të hequr Illustrator-in i ka shtyrë ata të korrigjojnë disa nga gabimet e tij, pasi ata kanë kaluar pak kohë duke konsideruar prekjen dhe vizatimin e tabletave si pajisje hyrëse. Puna me forma të dorës së lirë është gjithashtu shumë më e lehtë, falë pikave të mëdha të ankorimit dhe dorezave të paracaktuara. Më pak kohë për të luftuar me ndërfaqen tuaj do të thotë më shumë kohë për të ilustruar!

Affinity Designer është i disponueshëm si për Mac ashtu edhe për PC, duke përdorur të njëjtin model blerjeje një herë si softueri i tyre tjetër nëvetëm 69,99 dollarë. Është një mënyrë e përballueshme për të hyrë në botën e ilustrimeve vektoriale dhe ekziston një provë 10-ditore falas nga faqja e internetit Affinity dhe Mac App Store.

7. Corel Painter Essentials

Painter Essentials është një version shumë i thjeshtuar i përvojës së plotë të Painter, i cili ka disa pro dhe disa kundër. Ai përfshin një version të kufizuar të funksionalitetit nga versioni i plotë, duke përfshirë një grup bazë furçash, mbështetje për tabletin dhe një ndërfaqe më të efektshme. Nëse jeni të interesuar thjesht të eksploroni se çfarë mund të arrini me bojën dixhitale, Essentials mund të jetë një prezantim i mirë, por çdo artist profesionist serioz do të dëshirojë të përdorë versionin e plotë të softuerit.

Ndërfaqja nuk ka' nuk është përditësuar në të njëjtën mënyrë si versioni i fundit i Painter dhe do të vini re se ekrani i mirëseardhjes ende rekomandon përmirësimin në versionin e vjetër të Painter në vend të atij më të fundit, por këto janë probleme të vogla që me siguri do të korrigjohen në të ardhmen. version. Ka disa përmbajtje mësimore të disponueshme nga Corel, por është e kufizuar në krahasim me atë që disponohet për versionin e plotë të Painter.

Softuer Falas i Artit Dixhital

Pixlr

Reklamat mund të jenë pak shpërqendruese (veçanërisht kur ato përsëriten si që shihni më lart), por është një çmim i vogël për të paguar për një redaktues falas në internet.

Është befasuese çfarë mund të arrini me një uebaplikacion këto ditë, dhe asgjë nuk e tregon këtë më mirë se redaktori falas i imazheve në internet Pixlr . Është një redaktues imazhi me funksione të plota me mjete të përshtatshme redaktimi, mbështetje shtresash dhe një mjet interesant lapsi që imiton pamjen e skicimit të aftë.

Padyshim që nuk do të zëvendësojë një aplikacion të duhur desktop për ndonjë punë serioze grafike, por mund të bëjë punën për ju nëse keni thjesht një grafik të shpejtë të ekranit për të bërë ose një modifikim të thjeshtë në një foto për mediat sociale. Nuk ka mbështetje për tabletët grafikë përveç një mau të thjeshtë, por nuk do të prisnit të gjeni mbështetje të plotë në një format në internet.

Mund të jetë paksa e vështirë të ngarkohet sepse disa shfletues ueb tani çaktivizojnë Flash-in si parazgjedhje për shkak të rreziqeve të sigurisë, por Pixlr përpiqet ta bëjë procesin të thjeshtë me kërkesat në ekran.

GIMP (GNU Image Manipulation Program)

Shumë njerëz betohen për GIMP, megjithëse unë nuk kam takuar kurrë një profesionist që punon në artet grafike që e përdori atë për punën e tyre. Ndoshta ka disa, sepse GIMP ka disa avantazhe: është mjaft i fuqishëm për punën me imazhe të bazuara në pixel, është e lehtë të krijosh shtojca dhe shtesa për të dhe është e gjitha e disponueshme për çmimin e ulët falas.

Problemi me GIMP është se ai ka një nga ndërfaqet më frustruese dhe më të komplikuara që kam hasur ndonjëherë. Duket se është një problem i zakonshëm me softuerin me burim të hapur – zhvilluesit e softuerit priren të jenëmë i fokusuar në funksionalitet sesa në përvojën e përdoruesit – megjithëse versionet e fundit përfshijnë modalitetin "Single Window" që e bën ndërfaqen shumë më racionale. Nëse keni një buxhet të ngushtë dhe keni nevojë për diçka me fuqinë e Photoshop-it falas, GIMP do ta bëjë punën.

Gravit Designer

Gravit ka një të pastër , ndërfaqe e qartë dhe e pastër që është mjaft e lehtë për t'u përdorur.

Gravit Designer është një program i shkëlqyer grafike vektoriale pa pagesë, megjithëse nuk është me burim të hapur. Ka një grup të shkëlqyeshëm të veglave të vizatimit të vektorit dhe ka mbështetje të mirë për disa nga formatet më të zakonshme të skedarëve grafikë vektorialë. Fatkeqësisht nuk mund të modifikojë formatet e pronarit nga Adobe, por kjo është një konsideratë e vogël nëse thjesht po kërkoni të eksploroni grafika vektoriale. Është i disponueshëm për gamën më të gjerë të sistemeve operative dhe mund të funksionojë edhe në shfletuesin tuaj të internetit.

Ka një ndërfaqe të shkëlqyer përdoruesi, veçanërisht për një program falas. Edhe më e habitshme, ai ka një grup të fortë mësimesh të disponueshme në internet nga një gamë e gjerë burimesh. Kjo e bën atë hyrjen perfekte në botën e grafikës vektoriale, megjithëse përfundimisht do të dëshironi të kaloni në një program më profesional nëse jeni serioz në lidhje me ilustrimet vektoriale.

Bota e mrekullueshme e artit dixhital

Pavarësisht se si mund të duket në fillim, shumë nga programet kryesore grafike janë rritur disi të këmbyeshëm gjatë viteve dhekanë filluar të mbivendosen punët e njëri-tjetrit. Gjetja e atij që funksionon më mirë për ju është pjesa më e rëndësishme e procesit. Ashtu si çdo artist ka zhvilluar stilin e tij unik krijues, çdo artist do të duhet të bëjë zgjedhjet e veta se cili program i veçantë përshtatet më mirë në rrjedhën e punës së tij personale.

Gjithashtu, është e rëndësishme të mbani mend se pavarësisht sa i mirë softueri është, do t'ju duhet ende të mësoni një grup krejtësisht të ri procesesh. Edhe nëse jeni një artist jashtëzakonisht i talentuar në botën offline, do ta gjeni veten që duhet të mësoni një grup krejtësisht të ri aftësish specifike për botën dixhitale. Si dikush që i kushtoi shumë kohë dhe përpjekje për të përmirësuar aftësinë e tij, mund të jetë pak dekurajuese që befas ta gjeni veten duke luftuar përsëri. Kjo është krejtësisht e natyrshme dhe e kuptueshme frustruese, por përpiquni të mbani mend këtë pjesë të rëndësishme të mençurisë nga autorja, gazetarja dhe drejtuesja e radios Ira Glass mbi natyrën e krijimtarisë:

“Askush nuk ua thotë këtë njerëzve që janë fillestarë , do të doja që dikush të më thoshte. Të gjithë ne që bëjmë punë krijuese, futemi në të sepse kemi shije të mirë. Por ekziston ky boshllëk. Për dy vitet e para që bëni gjëra, thjesht nuk janë aq të mira. Po përpiqet të jetë i mirë, ka potencial, por nuk është. Por shija juaj, gjëja që ju futi në lojë, është ende vrasëse. Dhe shija juaj është arsyeja pse puna juaj ju zhgënjen. Shumë njerëz nuk marrin kurrëkaluar këtë fazë, ata u larguan. Shumica e njerëzve që njoh që bëjnë punë interesante dhe krijuese kaluan vite të tëra. Ne e dimë se puna jonë nuk e ka këtë gjë të veçantë që ne duam të ketë. Të gjithë e kalojmë këtë. Dhe nëse sapo po filloni ose jeni ende në këtë fazë, duhet ta dini se është normale dhe gjëja më e rëndësishme që mund të bëni është të bëni shumë punë.”

Nuk duhet të marrë keni vite për të transferuar talentet tuaja artistike ekzistuese në botën dixhitale, por është e rëndësishme të mbani mend se ekziston një kurbë mësimi edhe me softuerin më të mirë të artit dixhital. Por nëse qëndroni me të dhe vazhdoni të krijoni, përfundimisht do të jeni në gjendje të bëni gjëra që nuk mund të arriheshin kurrë me media më tradicionale artistike.

Vazhdoni gjithmonë të krijoni dhe mos hiqni dorë kurrë nga vizioni juaj artistik!

Si zgjodhëm softuerin më të mirë të artit dixhital

Arti dixhital është një kategori mjaft e gjerë, kështu që është e rëndësishme të jemi të qartë se si e kemi ndarë procesin e rishikimit. Ne po mbulojmë një gamë të gjerë stilesh të ndryshme artistike me çështjet e tyre unike, kështu që kriteret këtu janë pak më të përgjithshme se zakonisht, por prapëseprapë do t'ju drejtojnë në drejtimin e duhur. Këtu janë pyetjet që bëmë për secilin program përpara se të zgjidhnim fituesit tanë.

1. Sa mirë i përshtatet mediumit të tij kryesor artistik?

Ashtu si me çdo detyrë tjetër, është gjithmonë e rëndësishme të zgjedhësh mjetin e duhur për punën. AKaçavida me shumë vegla është jashtëzakonisht e dobishme, derisa të kuptoni se në të vërtetë keni nevojë për një rrip lëmues. Meqenëse e kemi ndarë kategorinë e artit dixhital në tre nënkategori, është e rëndësishme të merret parasysh se sa i specializuar është softueri për një stil të veçantë artistik. Disa përpiqen të jenë gjithçka për të gjithë, por gjithsesi kanë një bërthamë qendrore mjetesh që përbëjnë veçoritë e tij kryesore.

2. A funksionon mirë me vizatimin e tabletave?

Pavarësisht nëse po i sjellni aftësitë tuaja nga bota fizike në atë dixhitale ose thjesht po kërkoni opsione më të mira, është gjithmonë e rëndësishme të keni hapësirë ​​për t'u rritur. Nëse kaloni shumë kohë duke mësuar një program të ri dhe më pas zbuloni se ai nuk mbështet një tabletë, mund të përfundoni duke shkelmuar veten.

Tabletat e vizatimit janë mjete intuitive dhe të ekuilibruara mirë për fillestarët dhe ekspertët, por ju dëshironi më shumë sesa thjesht një mi në formë stilolapsi. Një program i mirë grafik do të jetë në gjendje të konfigurojë të gjithë butonat shtesë të paraqitjes në dispozicion në modelin tuaj specifik, si dhe t'i përgjigjet sensorëve të presionit. Programet më të mira do të jenë gjithashtu në gjendje të identifikojnë këndin në të cilin po e mbani majë shkruesen për krijime vërtet natyrale – megjithëse do t'ju duhet gjithashtu një tablet që mbështet funksionin.

3. A është i përshtatshëm për përdoruesit?

Ndërsa artistët shpesh janë të gatshëm të shkojnë në ekstreme për të ndjekur vizionin e tyre krijues, ka diçka për të qenëme siguri ka një tutorial Photoshop në atë format.

Nëse jeni më të interesuar për vizatimin, skicimin dhe ilustrimin , programi më i mirë për ju do të jetë CorelDRAW . Pothuajse po aq i vjetër sa Photoshop, ai mburret me disa nga mjetet më të mira të vizatimit me vektor në cilindo nga programet që kam shqyrtuar dhe versioni i fundit ka një armë sekrete për ilustruesit: LiveSketch. Lehtësisht një nga mjetet më mbresëlënëse që i shtohet çdo aplikacioni grafik në vitet e fundit, LiveSketch ju lejon të gjeneroni në mënyrë dinamike forma vektoriale po aq natyrale sa do të skiconit me letër dhe laps.

Ata prej jush që kërkojnë të merrni aftësitë tuaja të pikturës në botën dixhitale , mos kërkoni më larg se Corel Painter . Ndërsa jam i befasuar këndshëm që përfshij dy aplikacione Corel si fitues në këtë postim, suksesi i Painter nuk duhet të befasojë askënd falë riprodhimit të pabesueshëm të penelave dhe mediave të bojës. Ndonëse është ndoshta më e vështira nga tre fituesit për t'u mësuar, fitimi është një mjet i jashtëzakonshëm i pikturës dixhitale që funksionon në mënyrë të përsosur me tabletët e vizatimit.

Pse më besoni për këtë udhëzues softueri

Përshëndetje, emri im është Thomas Boldt, dhe unë kam punuar në artet dixhitale për më shumë se një dekadë. Fillimisht mora në dorë një kopje të Photoshop 5 në shkollën e mesme dhe e kombinova me interesin tim për modelimin dhe renderingun 3D për të krijuar një pasion për të gjitha gjërat grafike.

Që atëherë, unëtha për t'u siguruar që vetë mjetet tuaja të mos pengojnë krijimtarinë tuaj. Ka një thjeshtësi të pastër për kavaletin, furçat dhe një kuti bojë, dhe ju duhet të jeni në gjendje të merrni të njëjtin nivel aksesi të menjëhershëm në mjetet që ju nevojiten në softuerin tuaj të artit dixhital.

Sigurisht, çdo artist ka mënyrën e tyre unike për të rregulluar studion e tyre dhe programet më të mira grafike do t'ju lejojnë gjithashtu të rikonfiguroni ndërfaqen e përdoruesit për të përmbushur specifikimet tuaja të sakta. Ju nuk keni nevojë të keni në dorë një komplet për pastrimin e mëndafshit kur jeni duke skicuar, ashtu siç nuk keni nevojë të keni një grup të plotë opsionesh tipografike në rrugën tuaj gjatë pikturës (ndoshta).

4. A ka shumë materiale mësimore?

Pavarësisht nëse keni një përvojë të përjetshme në botën e artit ose po filloni që nga dita e parë me një majë shkruese dixhitale në dorë, programet e të mësuarit grafikë mund të jenë një proces kompleks. Programet më të mira janë të kompletuara me prezantime, këshilla dhe pjesë të tjera udhëzuese të integruara direkt në softuer.

Megjithatë kjo mund t'ju çojë vetëm kaq larg, kështu që pasi të jeni gati për të zgjeruar aftësitë tuaja, një nga mënyrat më të mira për të mësuar është të ndiqni së bashku me disa mësime të mira, qofshin ato nga librat, videot, ose burime të tjera në internet. Në mënyrë tipike (megjithëse jo gjithmonë), sa më i mirë të jetë një program, aq më shumë materiale mësimore do të mund të gjeni për të.

Edhe nëse tashmë jeni rehatme stilin tuaj krijues, të mësoni se si ta krijoni atë në mënyrë dixhitale mund të jetë krejt ndryshe nga ajo që jeni mësuar. Ky tranzicion mund të paraqesë gjithashtu disa mundësi për të eksploruar horizonte të reja!

5. A ka një komunitet aktiv përdoruesish?

Me siguri do të ishte shumë interesante të shihje se çfarë do të ndodhte me një komunitet artistik nëse njerëzit nuk do t'u mësonin të tjerëve teknikat bazë, por shumica prej nesh e morëm fillimin në art përmes dikujt nga i cili admiruam dhe mësuam. Një program i mirë i arteve dixhitale do të ketë një komunitet aktiv përdoruesish, i cili ka përfitime të shumta. Gjithmonë ka dikë që të pyesë nëse je i ngecur në krijimin e një efekti specifik, dhe ka njerëz që të tregojnë punën tënde gjithashtu të cilët do ta vlerësojnë atë dhe do të jenë në gjendje të të japin kuptueshmëri dhe kritika të sinqerta për t'ju ndihmuar të përmirësoheni.

Një fjalë e fundit

Revolucioni dixhital është një dhuratë që vazhdon të japë dhe tani që aftësitë e harduerit kompjuterik kanë arritur deri në ëndrrat tona artistike, bota e artit dixhital është më e aksesueshme se kurrë më parë. Është e mundur të krijosh një punë vërtet mahnitëse duke përdorur programe moderne, edhe pse kjo fuqi mund t'i bëjë ato të vështira për t'u mësuar.

Eksploroni opsionet, gjeni programin e duhur për ju dhe mësoni të gjitha aspektet e para të artit të ri dixhital. Duhet pak kohë për të bërë kalimin nga bota offline në atë dixhitale, por ia vlen!

Dhe mbani mend: gjithmonëvazhdoni të krijoni!

zhvilloi një pasion për dizajnin dhe u diplomua në Programin e Përbashkët të Dizajnit në Universitetin e York/Sheridan College në vitin 2008. Fillova të punoja në fusha të ngjashme edhe para diplomimit dhe kjo përvojë më ka shtyrë të punoj me pothuajse çdo program grafike nën diell. pikë ose një tjetër.

Mohimi i përgjegjësisë: Asnjë nga kompanitë e përmendura në këtë artikull nuk më ka dhënë asnjë kompensim për shkrimin e këtij artikulli dhe nuk kanë pasur asnjë kontribut editorial ose kontroll mbi rishikimin përfundimtar. Thënë kështu, unë jam abonent i paketës së programeve Adobe Creative Cloud dhe e përdor rregullisht për punën time personale dhe profesionale.

Softueri më i mirë i artit dixhital: Zgjedhjet tona më të mira

Më të mirat Në përgjithësi: Adobe Photoshop (Windows/macOS)

Adobe Photoshop është lideri i padiskutueshëm i botës së arteve grafike dhe me arsye shumë të mirë. Megjithatë, pavarësisht se si filloi, Photoshop nuk është vetëm për të punuar me fotografi. Kjo është sigurisht një nga detyrat në të cilat ai shkëlqen, por me kalimin e viteve ka shtuar një gamë të madhe funksionaliteti shtesë që ju lejon të krijoni pothuajse gjithçka që mund të dëshironi. Nëse ju pëlqen të merreni me një gamë të gjerë mediash dixhitale ose nëse dëshironi të mbani hapur horizontet tuaja krijuese, Photoshop është zgjidhja më e mirë me një ndalesë.

Pas 30 vjetësh zhvillimi aktiv, mjetet që ofron janë i pashembullt, dhe disa nga redaktimi i ri i vetëdijshëm për përmbajtjenmjetet pothuajse sfidojnë besimin falë aftësive të tyre të automatizuara redaktimi. Ju mund të bëni gjithçka, nga redaktimi i fotografive RAW deri te krijimi i kompozitave mahnitëse fotorealiste deri te pikturimi dhe pastrimi i veprave origjinale të artit me ajrosje, dhe ka një grup mbresëlënës opsionesh të personalizimit të furçave për të punuar me tableta vizatimi. Photoshop gjithashtu mund të krijojë dhe modifikojë vektorë, modele 3D dhe video në një nivel korniza për kornizë, megjithëse këto mjete nuk janë aq të zhvilluara sa do të gjeni në programet e dedikuara për ato detyra.

Me të gjitha këto mjetet për të punuar nga gjërat mund të ngatërrohen shpejt, por Adobe ka bërë një punë të shkëlqyeshme për t'i lejuar përdoruesit të personalizojnë plotësisht ndërfaqen. Është e lehtë të hiqni dorë nga mjetet që nuk i përdorni kurrë dhe të përqendroheni në atë që funksionon më mirë për projektin tuaj aktual, ose madje të fshihni të gjithë ndërfaqen, në mënyrë që të mos përqendroheni në asgjë përveç imazhit tuaj. Mund të përdorni një nga hapësirat e tyre të punës të paracaktuara, ose të krijoni dhe ruani sa më shumë nga paracaktimet tuaja të personalizuara sipas dëshirës.

Hapësira ime e personalizuar e punës e orientuar drejt klonimit, shtresave të rregullimit dhe tekstit

Ana e kundërt e këtij funksioni mbresëlënës është se ka kaq shumë veçori, madje një eksperte e Photoshop-it pranoi se ndoshta nuk do të kishte kurrë kohë t'i përdorte të gjitha. Duket se nuk mund ta gjej citatin e saktë, por më ka mbetur pasi jam ndjerë shpesh në të njëjtën mënyrë. Sado argëtuese të jetë të mësosh të gjitha mjetet e redaktimit 3D dhe video që janë përfshirë tani,Puna kryesore e Photoshop-it është të punojë me imazhe të palëvizshme, të bazuara në pixel.

Por pavarësisht se cili është projekti juaj, do të ketë shumë materiale mësimore në dispozicion për t'ju ndihmuar të zhvilloni aftësitë që ju nevojiten ose t'i përgjigjeni pothuajse çdo pyetjeje. Disa udhëzues madje janë ndërtuar direkt në program dhe ekziston një mënyrë e përshtatshme kërkimi që ju lejon të shikoni një bazë të dhënash të mësimeve dhe materialeve të tjera mësimore. Nëse nuk mund të gjeni saktësisht atë që ju nevojitet, numri i jashtëzakonshëm i përdoruesve aktivë të Photoshop-it do të jenë të lumtur të ndihmojnë në cilindo nga forumet në internet të dedikuara për të.

Ka shumë konkurrentë për Photoshop, por asgjë nuk është zhvilluar ende që mund ta sfidojë vërtet atë. Ka redaktues të tjerë të shkëlqyer të imazhit (siç mund të lexoni në seksionin e alternativave më poshtë), por asnjëri prej tyre nuk arriti të kombinojë fuqinë, saktësinë, veçoritë e mëdha dhe përshtatshmërinë totale që Photoshop ka ofruar prej vitesh. Për një vështrim më të thellë të Photoshop-it, mund të lexoni komentin e plotë këtu.

Merrni Adobe Photoshop CC

Më e mira për vizatim & Ilustrimi: CorelDRAW (Windows/macOS)

Paneli docker në të djathtë po shfaq aktualisht seksionin "Hints", një burim i integruar i dobishëm që shpjegon se si çdo vegël funksionon

CorelDRAW është në fakt një nga programet e pakta grafike të disponueshme sot që është pothuajse aq i vjetër sa Photoshop. Është një program i krijuar posaçërishtpër të punuar me grafikë vektoriale, gjë që e bën atë një mjet të shkëlqyer ilustrimi. Ai vjen me një grup të plotë mjetesh që prisni të gjeni në çdo program grafike vektoriale – vegla të ndryshme formash dhe një grup i madh mjetesh stilolapsash dhe linjash për krijimin e formave me dorë të lirë.

Ashtu si me shumicën e programeve të grafikës vektoriale, ai gjithashtu funksionon si një program i shkëlqyer për paraqitjen e faqeve, i cili ju lejon të përfshini shpejt ilustrimet tuaja në dizajne më të mëdha si postera dhe pamflete.

Arsyeja që CorelDRAW menaxhoi për të dalë përpara Adobe Illustrator në këtë kategori është një mjet i ri mbresëlënës që u lëshua i njohur si LiveSketch. Siç mund ta shihni në këtë video, LiveSketch ofron një mënyrë krejtësisht të re për të krijuar grafika vektoriale duke e transformuar skicën tuaj në vektorë në fluturim. Ju mund t'i modifikoni dhe rafinoni linjat vektoriale duke i rivizatuar ashtu siç do të bënit kur skiconit me laps dhe letër, dhe madje mëson stilin tuaj të skicimit "bazuar në zhvillimet më të fundit në Inteligjencën Artificiale dhe Mësimin e Makinerisë".

Ndërfaqja ka opsione të mira personalizimi, megjithëse do t'ju duhet të gërmoni pak më thellë nëpër meny për t'i gjetur ato sesa në disa programe të tjera. Megjithatë, ka një grup të shkëlqyeshëm të hapësirave të punës të para-konfiguruara, duke përfshirë një që është krijuar posaçërisht për ekranet me prekje, një hapësirë ​​pune 'Lite' për përdoruesit e rinj dhe një të krijuar për t'u tërhequr përdoruesit që janë larguar ngaAdobe Illustrator.

Ndërsa Corel bën një punë të mirë për t'ju prezantuar me programin nëpërmjet këshillave dhe udhëzuesve të integruar, ju mund ta gjeni veten duke kërkuar pak ndihmë shtesë. Nuk ka shumë materiale mësimore në formën e librave (të paktën jo në anglisht), por disa kërkime të shpejta në internet duhet t'ju ofrojnë gjithçka që ju nevojitet për të mësuar softuerin. Corel ka zhvilluar gjithashtu një grup të fortë mësimesh që janë të disponueshme në Corel Learning Center për t'ju ndihmuar të arrini shpejtësinë. Për një vështrim më të thellë të CorelDRAW, mund të lexoni rishikimin e plotë këtu.

Merrni CorelDRAW

Më e mira për pikturë: Corel Painter (Windows/macOS)

Corel Painter është një tjetër program grafike jetëgjatë me 30 vjet zhvillim nën kapak, dhe është rifreskuar në versionin e ri të Painter. Një nga problemet më të mëdha me të në të kaluarën ishte se kompjuterët e së kaluarës nuk ishin gjithmonë të gatshëm për punën, dhe kështu do të përfundonit me vonesë në penel gjatë pikturës. Këto probleme janë një gjë e së kaluarës, falë optimizimeve të reja dhe përmirësimeve të shpejtësisë – për të mos përmendur aksesin në kompjuterë me 16+ GB ram me shpejtësi të lartë dhe shpejtësi të orës së CPU-së prej 4 Ghz!

Piktori është shumë rikrijimi më i mirë i mediave tradicionale artistike në botën dixhitale, dhe sapo të vini në dorë do ta kuptoni. Numri i madh i furçave në dispozicion duhet të jetë i mjaftueshëm për t'ju mbajtur të eksperimentonilumturisht për ditë të tëra, sikur të kishin rënë papritmas në një studio të pajisur plotësisht. Pavarësisht nëse ju pëlqen një furçë e thjeshtë, një thikë palete, bojëra uji, një furçë ajri apo ndonjë gjë tjetër në mes, Painter ofron mbi 900 lloje të paracaktuara mjetesh të cilat mund t'i personalizoni sipas përmbajtjes së zemrës suaj. Corel madje ka përfshirë bibliotekat e brushave nga gjashtë versionet e fundit të Painter për t'u siguruar që të gjeni atë që ju nevojitet.

Lista e mjeteve të disponueshme në Painter është mjaft mbresëlënëse.

Kur vendosni çdo pjesë të re, mund të konfiguroni edhe llojin dhe stilin e sipërfaqes suaj, duke ju lejuar të krijoni pamjen e çdo gjëje, nga një kanavacë e thjeshtë e shtrirë deri te letra e hollë me bojëra uji. Çdo sipërfaqe e ndryshme ndërvepron ndryshe me përzgjedhjet tuaja të furçave dhe bojërave, ashtu siç do të bënte ekuivalenti i saj në botën reale.

Siç do të prisnit nga një program i kushtuar saktësisë, Painter funksionon bukur edhe me tabletat e vizatimit. Corel në fakt e përqafon këtë aq shumë sa ofron oferta speciale për një gamë të plotë të ekraneve me prekje dhe tabletave Wacom që vijnë së bashku me versionin më të fundit të Painter (paketat e disponueshme vetëm në SHBA).

Një varg opsionesh të paraqitjes së ndërfaqes janë në dispozicion, me grupet e veglave të tyre të konfiguruara për detyra të ndryshme specifike nga një ndërfaqe e thjeshtuar në pikturë fotorealiste deri tek arti i bukur klasik. Ka edhe shumë opsione për ilustrim, megjithëse Painter punonekskluzivisht në pixel dhe nuk trajton fare grafika vektoriale.

Ashtu si i gjithë softueri i Corel-it, ka një grup të fortë mësimesh lehtësisht të aksesueshme direkt nga Painter, duke përfshirë një hyrje në bazat në mënyrë që mund të filloni të punoni sa më shpejt që të jetë e mundur. Ekrani i mirëseardhjes i paraqitur më sipër është udhëzuesi juaj për lirinë tuaj të re artistike. Nuk ka shumë përmbajtje mësimore të palëve të treta në dispozicion për Painter deri në kohën e këtij shkrimi, por ka shumë të disponueshme për versionet e mëparshme nëse keni nevojë për pak ndihmë shtesë.

Merrni Corel Painter

Softueri më i mirë i artit dixhital: Konkurrenca me pagesë

1. Adobe Photoshop Elements

Nëse ideja për të mësuar versionin e plotë të Photoshop ju duket pak dërrmuese, mund të dëshiron të shikoj kushëririn e tij më të vogël, Photoshop Elements . Ai përfshin shumicën e mjeteve më të përdorura të redaktimit nga versioni i plotë dhe ofron shumë udhëzime hap pas hapi. Bën një punë të shkëlqyeshme për t'u mësuar përdoruesve të rinj litarët dhe pasi të jeni më të sigurt, mund të kaloni në modalitetin "Ekspert" për më shumë liri krijuese.

Fatkeqësisht, kjo do të thotë që mund të humbisni disa mjete që ju dëshironi nga versioni i plotë, por në të vërtetë varet nga ajo që dëshironi të bëni. Ndërsa është joshëse të kërkosh versionin më të fuqishëm në dispozicion, realiteti është se shumica e përdoruesve të rastësishëm të shtëpisë do të zbulojnë se Elements mund të trajtojnë

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.