Скица наспроти Adobe Illustrator

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Еј! Јас сум јуни. Го користам Adobe Illustrator повеќе од десет години. Решив да го пробам Sketch не одамна затоа што слушнав добри зборови за овој софтвер и сакав да го видам самиот.

Видов многу прашања за дали Sketch може да го замени Adobe Illustrator или прашав кој софтвер е подобар. Јас лично не мислам дека Sketch може да го замени Adobe Illustrator, но има работи што треба да се земат предвид, на пример, каков тип на дизајн правите, кој е вашиот буџет итн.

Во оваа статија, јас сум ќе ги споделам со вас моите размислувања за Sketch и Adobe Illustrator, вклучително и брз збир на нивните добри & засилувач; недостатоци, детални споредби на карактеристики, леснотија на користење, интерфејс, компатибилност и цена.

Претпоставувам дека повеќето од вас се повеќе запознаени со Adobe Illustrator отколку со Sketch. Ајде брзо да разгледаме што прави секоја програма и нејзините предности & засилувач; лошите страни.

Што е Sketch

Sketch е алатка за дигитален дизајн базирана на вектор, главно користена од дизајнери на UI/UX. Најчесто се користи за креирање веб-икони, страници за концепт, итн. Од ова пишување, тој е само за macOS.

Многу дизајнери се префрлаат од Photoshop на Sketch бидејќи Sketch е базиран на вектор, што значи дека ви овозможува да креирајте скалабилни дизајни за веб и апликации. Друга погодна точка е тоа што Sketch чита CSS (ака кодови).

Накратко, Sketch е одлична алатка за UI и UX дизајн.

Sketch Pro & засилувач;Конс

Еве го моето брзо сумирање на добрите и лошите страни на Sketch.

Доброто:

 • Чист кориснички интерфејс
 • Лесен за учење и употреба
 • Чита кодови (идеален за UI /UX дизајн)
 • Достапен

Така:

 • Алатката за текст не е одлична
 • Недостаток на алатки за слободно цртање
 • Не е достапно на компјутери

Што е Adobe Illustrator

Adobe Illustrator е најпопуларниот софтвер и за графички дизајнери и за илустратори . Одличен е за создавање векторска графика, типографија, илустрации, инфографици, правење постери за печатење и друга визуелна содржина.

Овој софтвер за дизајн е исто така врвен избор за дизајнирање на брендови бидејќи можете да имате различни верзии на вашиот дизајн во различни формати и поддржува различни режими на бои. Можете да го објавите вашиот дизајн онлајн и да го испечатите со добар квалитет.

Накратко, Adobe Illustrator е најдобар за професионален графички дизајн и работа со илустрација.

Adobe Illustrator Pro & Конс

Сега, ајде да погледнеме брзо сумирање на она што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај Adobe Illustrator.

Доброто:

 • Целосни карактеристики и алатки за графички дизајн и илустрација
 • Интегрирајте со друг софтвер на Adobe
 • Поддржете различни формати на датотеки
 • Складирањето во облак и враќањето на датотеки работат одлично

Така:

 • Тешка програма (потребна зазема многу простор)
 • Стрмникрива на учење
 • Може да биде скапа за некои корисници

Скица наспроти Adobe Illustrator: Детална споредба

Во прегледот за споредба подолу, ќе ги видите разликите и сличностите во карактеристики & засилувач; алатки, компатибилност, леснотија на користење, интерфејс и цени помеѓу двете програми.

Карактеристики

Бидејќи и двата софтвери се базирани на вектор, ајде да зборуваме за нивните алатки за векторско дизајнирање, за почеток.

Алатките за едноставни форми како правоаголник, елипса, многуаголник итн. се прилично слични во двата софтвери, и обајцата имаат алатки за градење форми како обединување, одземање, пресекување итн., кои се корисни за создавање икони.

Многу дизајнери на UI/UX дури претпочитаат користење на Sketch поради неговите можности за прототипирање што ви овозможува да ги прегледате вашите дизајни и да се движите помеѓу Artboards со анимирани интеракции.

Покрај тоа, пенкалото на Adobe Illustrator алатката и векторската алатка на Sketch се добри за уредување патеки. Ви овозможува да ги уредувате точките за прицврстување на патека или форми со молив, за да можете да креирате векторски форми што ви се допаѓаат.

Втората карактеристика што би сакал да ја споменам се алатките за цртање, бидејќи тие се исто така важни за дизајнерите.

Гледајќи го неговото име, Sketch звучи како апликација за цртање, но всушност не е. Единствената алатка за цртање што ја има е алатката со молив.

Можете да го користите за цртање, но не ми се допаѓа како не можам слободно да ја менувам тежината на ударот додека цртам,и нема никаков стил на мозочен удар за избор (барем јас не го најдов). Исто така, сфатив дека понекогаш не можам да цртам непречено или рабовите се поинакви додека цртав.

На пример, кога се обидов да ги нацртам точките делови, тие излегоа заоблени.

Adobe Illustrator ја има и алатката за молив, и работи слично како алатката за молив во Sketch, но алатката за четка во Illustrator е подобра за цртање, бидејќи можете слободно да ги приспособите стилот и големината.

Друга важна алатка за споредба е алатката за текст или алатката за пишување бидејќи е нешто што го користите како дизајнер во речиси секој проект. Adobe Illustrator е одличен за типографија и лесно е да се манипулира со текстот.

Од друга страна, Sketch веројатно не е најдобриот софтвер за типографија. Нејзината алатка за текст не е доволно софистицирана. Дозволете ми да го кажам вака, кога се обидов да ја користам алатката за текст, се чувствував како да уредувам текст на Word документ.

Гледате што мислам?

Победник: Adobe Illustrator. Да бидам искрен, ако е само да се споредат нивните карактеристики за создавање вектори, би рекол дека тоа е нерешено. Сепак, за севкупните карактеристики и алатки, Adobe Illustrator победува бидејќи на Sketch му недостасуваат напредни алатки и не работи одлично со текст или цртање со слободна рака.

Интерфејс

Скицата има огромно платно и тоа е неограничено. Има чист интерфејс и распоред. Прекрасен бел простор, но можеби и тоа епразен. Мојата прва мисла беше: каде се алатките?

Ќе бидам искрен со вас, ми требаше доста време да сфатам каде се работите на почетокот. Стандардната лента со алатки е исклучително едноставна, но можете да ја прилагодите. Едноставно кликнете со десното копче на областа на лентата со алатки за да го отворите прозорецот за приспособување на лентата со алатки и повлечете ги алатките што ги сакате до лентата со алатки.

Преферирам како Adobe Illustrator веќе ги има повеќето од алатките на лентата со алатки и страничните панели го прават погодно за уредување објекти. Понекогаш може да стане неуредно кога ќе отворите повеќе панели, но секогаш можете да ги организирате или да ги затворите оние што не ги користите во моментот.

Победник: Нерешено . Sketch има почист распоред и неограничено платно, но Adobe Illustrator има повеќе алатки на документот кои се корисни за користење. Тешко е да се избере победник, плус интерфејсот е приспособлив.

Лесно користење

Adobe Illustrator има поостра крива на учење од Sketch бидејќи има повеќе функции и алатки за учење во Adobe Illustrator.

Иако некои алатки се слични, Sketch е попријателски за почетници бидејќи алатките се поинтуитивни, нема многу што да се „открие“. Ако веќе знаете како да дизајнирате друг софтвер како Adobe Illustrator, CorelDraw или Inkscape, не треба да ви одзема време да научите Sketch.

Од друга страна, ако знаете како да користите Sketch и да се префрлите на пософистицирана програма, ќе треба да преземетемалку време за да научите некои напредни функции и алатки.

Чувствувам дека е потребно повеќе „размислување“ за користење на Adobe Illustrator, бидејќи алатките ви даваат поголема слобода за истражување. Некои луѓе се плашат од „слобода“ затоа што можеби немаат поим од каде да почнат.

Победник: скица . Најзбунувачкиот дел за Sketch може да биде учењето за панелите и наоѓањето каде се алатките. Откако ќе знаете каде е сè, лесно е да започнете.

Интеграција & засилувач; Компатибилност

Како што споменав претходно, Sketch има само верзија за Mac, додека Adobe Illustrator работи и на Windows и на Mac. Јас би го видел тоа како предност бидејќи сè уште има многу дизајнери кои користат оперативен систем Windows.

Иако опциите за зачувување и извоз се доста слични (png, jpeg, svg, pdf, итн. ), Illustrator поддржува повеќе формати од Sketch. Некои вообичаени формати на датотеки поддржани од Adobe Illustrator се CorelDraw, AutoCAD Drawing, Photoshop, Pixar итн.

Sketch се интегрира со некои апликации за екстензии, но кога зборуваме за интеграција на апликации, нема сомнеж дека Adobe Illustrator победи. Ако ја користите верзијата Illustrator CC, можете да работите на вашите проекти во други софтвери на Adobe како InDesign, Photoshop и After Effects.

Adobe Illustrator CC се интегрира и со Behance, познатата светска платформа за креативно вмрежување, за да можете да ја споделите вашата прекрасна работалесно.

Победник: Adobe Illustrator . Adobe Illustrator работи и на Mac и на Windows, но Sketch работи само на Mac. Не може да се каже дека е лоша точка, но ограничува многу корисници.

Фактот што Illustrator поддржува повеќе формати на датотеки од Sketch е исто така причината поради која го избрав Adobe Illustrator за победник.

Цена

Adobe Illustrator е програма за дизајнирање претплата, што значи дека не постои опција за еднократно купување. Меѓу сите цена & засилувач; опции за план, можете да го добиете на најниско ниво од 19,99 $/месец со годишен план (ако сте студент), или како поединец како мене, би бил 20,99 $/месец .

Sketch е подостапен од Adobe Illustrator. Ако го избирате стандардниот план, чини само 9$/месец или 99$/година .

Adobe Illustrator нуди 7-дневен бесплатен пробен период за да го испробате ако не можете веднаш да одлучите. Sketch има и бесплатен пробен период и трае 30 дена, што ви дава повеќе време да го истражите софтверот.

Победник: скица . Sketch е дефинитивно поевтин од Adobe Illustrator и бесплатниот пробен период е подолг. Мислам дека Adobe Illustrator треба да има подолг бесплатен пробен период за корисниците да дознаат повеќе за софтверот со оглед на тоа што е прилично скап.

Скица или Adobe Illustrator: кој треба да го користите?

По споредбата на карактеристиките и алатките, прилично е јасно за што е најдобар секој софтвер.

AdobeIllustrator е најдобар за професионалци за графички дизајн кои работат на повеќе проекти, а Sketch е најдобар за UI/UX дизајн.

Доколку барате работа за графички дизајн, Adobe Illustrator е дефинитивно најдобриот избор, бидејќи тоа е индустриски стандард. Sketch станува се попопуларен, па знаејќи како да го користите може да биде плус. Сепак, само познавањето на Sketch нема да ве квалификува како графички дизајнер.

Истото правило за дизајнерите на UI/UX. Само затоа што Sketch е одличен за креирање икони или распореди на апликации, не значи дека тоа е единствената алатка што ќе ви треба. Секогаш е добра идеја да го научите индустрискиот стандард и да го користите заедно со различни алатки (како што е Sketch).

Најчесто поставувани прашања

Имате повеќе прашања за Sketch и Adobe Illustrator? Се надеваме дека ќе ги најдете одговорите подолу.

Дали е подобро да скицирате на Photoshop или Illustrator?

Скицата ги надминува и Adobe Illustrator и Photoshop кога станува збор за UX/UI дизајн. Како и да е, за манипулација со слики, Photoshop е дефинитивно најдобар избор, а за графичкиот дизајн воопшто, Adobe Illustrator е пософистицирана програма.

Можете ли да уредувате фотографии во Sketch?

Sketch не е софтвер на избор за уредување слики, но технички да, можете да уредувате фотографии во Sketch. Јас не би го препорачал, но ако треба само да направите мали прилагодувања како нијанса, заситеност, контрасти, итн, тоа е во ред.

Дали има бесплатна верзија на Sketch?

Можешдобијте 30-дневен бесплатен пробен период на Sketch, но не постои правен начин да го користите бесплатно засекогаш.

Може ли да користам Sketch за графички дизајн?

Да, можете да го користите Sketch за некои графички дизајн. Работи одлично за дизајнирање икони и распоред на апликации. Сепак, тоа не е индустриски стандарден софтвер за графички дизајн, така што ако аплицирате за работа како графички дизајнер, само ако знаете Sketch нема да обезбедите работна позиција.

Дали Illustrator е добар софтвер за цртање?

Да, Adobe Illustrator е еден од најпопуларните софтвери за цртање за графички дизајнери и илустратори. Само совет: добар графички таблет и игла дефинитивно ќе го оптимизираат вашиот дигитален цртеж.

Заклучок

За мене како графички дизајнер, Adobe Illustrator е победник бидејќи создавам повеќе од само вектори и распореди. Типографијата и илустрациите се исто така важни. Сепак, разбирам дека на многу веб-дизајнери им се допаѓа Sketch бидејќи е буквално создаден за дизајн на UX/UI.

Значи, да се вратам на прашањата од Воведот што ги споменав претходно, одлучувањето кое е подобро навистина зависи од она што го правите.

Всушност, зошто да не ги пробате и двете?

Дали користите Sketch или Adobe Illustrator? Која ја преферираш?

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.