7 алтернативи на Lightroom за RAW фотографи во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Колку што фотографите го сакаат Adobe Lightroom поради непречениот работен тек на RAW, многумина од нас беа целосно фатени од изненадувачката најава на Adobe на крајот на 2018 година.

Наместо едноставно да го ажурираат Lightroom CC на нов Со објавување во 2018 година, заедно со сите други апликации за Creative Cloud, Adobe лансираше целосно обновена верзија на Lightroom CC фокусирана на облакот и мобилните уреди.

Стариот Lightroom CC базиран на работна површина што го запознавме и го сакавме сега е познат како Lightroom Classic, но ги задржува сите свои постоечки карактеристики додека добива неколку нови.

Adobe збуни многу луѓе со менувањето на имињата како ова, па дури и се чини дека нема добра причина зошто не го објавија новиот Lightroom CC под друго име - но премногу е доцна да се смени сега.

Сега кога нашето изненадување помина и Lightroom CC ги симна тркалата за обука, повторно погледнав за да видам дали конечно е подготвен да го преземе Lightroom Classic.

Но, ако сакате целосно да избегате од екосистемот Adobe Creative Cloud, имаме и листа на одлични Lightroom алтернативи од други програмери.

Најдобар Lightroom Алтернативи

Еден од најпривлечните аспекти на Lightroom Classic е тоа што комбинира одлични алатки за управување со библиотеката и уредување во еден рационализиран пакет и нема многу алтернативи кои обезбедуваатЦелосното менување на работниот тек за обработка на фотографии може да биде огромна временска инвестиција, особено за оние од вас кои имаат широк систем за означување на вашиот каталог на фотографии. Не сите програми ги толкуваат рејтинзите, знаменцата и ознаките на ист начин (ако воопшто ги препознаваат), така што секогаш е малку нервозно да се размислува за губење на сите тие податоци.

Многу од вас кои имаат вложено многу во Lightroom во однос на работниот тек и каталогот ќе бидат отпорни на промена на сè, и многу разбирливо. Но, дали е можно Adobe на крајот да ја отфрли поддршката за Lightroom Classic како што ја има за Lightroom 6, на крајот да ја остави настрана бидејќи се објавуваат нови функции и профили на камера за Lightroom CC? Adobe не даде никакви изјави за иднината на Lightroom Classic, но тоа не е нужно смирувачко.

За жал, Adobe има нешто како историја да кажува едно и да прави друго кога станува збор за идниот развој на нивните апликации. Во овој блог пост од 2013 година, кога беа лансирани брендот и системот Creative Cloud, Adobe се обиде да ги смири корисниците на Lightroom 5 кои беа збунети од промените:

  • Q. Дали ќе има поинаква верзија на Lightroom наречена Lightroom CC?
  • A. Бр.
  • П. Дали Lightroom ќе стане понуда само за претплата по Lightroom 5?
  • A. Идните верзии наLightroom ќе биде достапен преку традиционалните вечни лиценци на неодредено време.

Adobe потоа подоцна објави дека Lightroom 6 ќе биде последната самостојна верзија на Lightroom достапна надвор од моделот за претплата на Creative Cloud и дека ќе престанете да добивате ажурирања по крајот на 2017 година. Ова значи дека како што одминува времето, совршено прифатливиот уредник ќе станува сè помалку корисен како што се зголемува опсегот на неподдржани RAW профили на камерата.

Мојот личен работен тек нема корист од новите функции базирани на облак, но дефинитивно внимавам на Lightroom CC додека созрева за да видам дали ќе прерасне во подобра опција или не. Во моментов, достапните планови за складирање не одговараат ниту на мојот буџет, ниту на мојот работен тек, но складирањето секогаш е поевтино.

Значи, што треба да направам?

Ако сте задоволни со вашиот тековен работен тек, можете да продолжите да го користите Lightroom Classic без никакви пречки, освен малку збунувачкото ново име. Можеби ќе сакате да се подготвите за можноста тој на крајот да биде оставен зад себе во корист на Lightroom CC базиран на облак, иако е прилично лесно да се префрлите на новиот работен тек ако сакате.

Ако сакате. не ви се допаѓа идејата да ги складирате сите ваши фотографии во облакот, многу од другите алтернативи за кои разговаравме погоре се исто толку способни како и Lightroom. Можеби ова е добро време да се види дали има некој друг софтверможе да ги исполни вашите потреби за уредување фотографии RAW - можеби ќе најдете програма што ви се допаѓа подобро од Lightroom!

овој комплетен работен тек.

Ако не сте убедени дека Lightroom CC е за вас и сте загрижени дека Adobe на крајот може да го напушти Lightroom Classic, еве неколку други уредници на работниот тек на RAW што ги разгледавме овде, а кои вредат истражување.

1. Luminar

Прикажано со овозможен работен простор „Професионален“

Luminar е еден од поновите записи во светот на уредувањето RAW се Luminar од Skylum. Сега стигна до верзијата 4, но сè уште прави бранови со комбинирање на некои моќни алатки и паметни автоматизирани прилагодувања во пакет што е лесен за корисниците. Се разбира, професионалните уредници обично не сакаат да му дозволат на компјутерот да одлучи што да приспособи, но има некои моменти кога може да биде корисно за поосновни измени.

Не треба да се потпирате на нивната вештачка интелигенција , благодарение на одличните алатки за прилагодување кои се наоѓаат во Luminar – но можеби ќе треба малку да ископате за да ги откриете. Стандардниот интерфејс става силен акцент на филтрите и претходно поставените поставки, но можете да се префрлите на поспособен сет на алатки со префрлање на работниот простор во опцијата „Професионален“ или „Основни работи“.

Достапно за PC и Mac за еднократна куповна цена од 70 долари, иако има бесплатен пробен период за да се види дали Luminar е вистинскиот за вас. Можете исто така да го прочитате нашиот детален преглед на Luminar овде.

2. Capture One Pro

Ако сакате апсолутно најдобро во однос на квалитетот на рендерирање RAW иможности за уредување, Capture One Pro нашироко се смета за најдобро достапни на пазарот. Првично развиен за камерите од високата класа на Phase One и на крајот приспособен да се справува со сите RAW формати, CaptureOne е наменет специјално за професионалниот пазар. Не е наменет за аматери или обични корисници и не излегува од својот пат за да се грижи за овие пазари, затоа не очекувајте опции за споделување на социјалните мрежи или волшебници чекор-по-чекор.

Има одлични достапни упатства, и ако одвоите време да ги научите правилно, ќе бидете наградени со најдоброто во уредувањето на слики RAW. Capture One Pro е достапен од PhaseOne со почеток од 179 долари како постојано купување лиценца или за периодична претплата од 13 долари месечно, се додека имате една од нивните поддржани камери.

3. DxO PhotoLab

Ако сакате одлична моќ за уредување RAW со пристап попријатен за корисникот, DxO PhotoLab има одлична серија брзи автоматски прилагодувања што може драматично да го забрза вашиот процес на уредување. DxO е познат тестер на леќи и ги користи сите податоци што ги стекнале за да ја идентификуваат комбинацијата на вашиот фотоапарат и леќи и веднаш да го поправат целиот опсег на оптички аберации што може да се појават.

Комбинирајте го ова со уредување на солидна RAW експозиција алатки и водечки алгоритам за намалување на шум во индустријата, и добивте одлична замена на Lightroom. Единствениот недостаток едека неговите алатки за управување со библиотека се нов додаток и не се толку робусни како што сте навикнати во Lightroom.

DxO PhotoLab е достапен за Windows и Mac во две изданија: Essential Edition или изданието ELITE. Погледнете го нашиот детален преглед на PhotoLab за повеќе.

4. Serif Affinity Photo

Affinity Photo е првата програма за уредување фотографии од Serif и со нетрпение се очекуваше од фотографи како замена за Photoshop. Сè уште е прилично нов, но веќе има некои одлични карактеристики за уредување RAW кои се спротивставуваат на она што можете да го направите во Lightroom и Photoshop во една програма. Тврди дека е екстремно оптимизиран за работа со големи RAW-датотеки, но открив дека дури и RAW-датотеките од 10 мегапиксели имаат проблеми со перформансите.

Вистинската продажна точка за Affinity Photo е колку е прифатлива. Достапно е за Windows и Mac во трајно издание на лиценца по еднократна куповна цена од 49,99 УСД, а Serif вети бесплатни ажурирања на функции за сите корисници додека не биде објавена верзијата 2.0. Прочитајте ја нашата целосна рецензија за Serif Affinity Photo овде.

5. Corel Aftershot Pro

Ако некогаш сте се зафркавале со бавните перформанси во Lightroom, ќе бидете среќни да знаете дека Corel's Уредникот на RAW направи конкретна точка за истакнување колку е побрз.

Останува да се види како Aftershot Pro ќе се натпреварува со новите ажурирања за перформансите пронајдени воLightroom Classic, но дефинитивно вреди да се погледне. Исто така, има некои од најдобрите алатки за управување со библиотека од која било од алтернативите на оваа листа и не ве принудува да работите со увезени каталози ако не сакате.

Corel Aftershot Pro е достапен за Windows и Mac со еднократно купување од 79,99 долари, иако моментално е во продажба (и веќе некое време) со попуст од 30%, со што цената се спушти на разумни 54,99 долари. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Corel Aftershot Pro овде.

6. On1 Photo RAW

И покрај неговото бледо име, On1 Photo RAW е исто така одлична алтернатива на Lightroom. Нуди солидно управување со библиотеката и одлични алатки за уредување, иако дефинитивно може да користи одредена оптимизација на страната на перформансите.

Интерфејсот е малку тежок за користење, но сепак вреди да се погледне ако сте во пазарот за се-во-едно пакет работни текови на RAW. On1 наскоро ќе ја објави новата верзија, па се надевам дека тие решија некои од проблемите што ги имав кога ја прегледав претходната верзија на софтверот.

On1 Photo RAW е достапен за Windows и Mac на цена од 119,99 американски долари, иако е компатибилен само со 64-битни верзии на двата оперативни системи. Прочитајте го нашиот целосен преглед на On1 Photo Raw овде.

7. Adobe Photoshop & засилувач; Bridge

Овој работен тек бара две различни програми, но бидејќи тие се и двата делаод Adobe Creative Cloud тие играат доста убаво заедно. Adobe Bridge е програма за управување со дигитални средства, во суштина каталог на сите ваши медиуми.

Нема ист степен на флексибилност за означување како Lightroom Classic или CC, но ја има придобивката од стабилност и универзалност. Ако сте претплатник на целосниот Creative Cloud и редовно користите голем број апликации, Bridge ви овозможува да одржувате единствен каталог на вашите медиуми без разлика каде сакате да го користите.

Откако сте заврши со означување и означување и сте подготвени за уредување, можете едноставно да уредувате слики во Photoshop користејќи Camera Raw. Еден одличен аспект на користење на Camera RAW е тоа што го користи истиот мотор за конверзија на RAW како Lightroom, така што нема да мора повторно да правите измени што сте ги направиле претходно.

Комбинацијата Bridge/Photoshop не е елегантен како се-во-едно системот што го нуди Lightroom, но ќе можете да развиете нов работен тек со каталог и уредник што Adobe веројатно нема да ги укине наскоро - иако никогаш нема никакви гаранции во софтверот .

Што е ново во Lightroom CC

Lightroom CC е сосема поинаков пристап за управување со фотографскиот работен тек, базиран на идејата дека сè треба да се складира во облакот. Ова има потенцијал да биде неверојатно ослободувачко за оние од вас кои редовно работат на повеќе уреди за уредување, но можеисто така, бидете фрустрирачки за оние од вас кои немаат сигурен, неограничен интернет со голема брзина каде и да одите.

За секој од вас кој некогаш изгубил фотографии поради дефект на хард дискот, се грижи за резервните копии никогаш повеќе нема да ве мачат - барем не додека не ви снема простор за складирање на вашата сметка во облак. Сите слики што ги додавате во Lightroom CC се поставуваат во целосна резолуција на облакот, давајќи ви практична резервна копија управувана од професионален центар за податоци. Се разбира, би било глупаво да го користите ова како само резервна копија на вашите фотографии, но секогаш е убаво да имате малку дополнителен мир.

Покрај складирањето на вашите фотографии во облакот, ќе се складираат и споделуваат и сите ваши недеструктивни уредувања, што ќе ви овозможи брзо да продолжите со уредувањето на мобилен уред или друга работна површина без разлика каде сте го започнале процесот.

Веројатно највозбудливата карактеристика на Lightroom CC е тоа што може да ја пребарува содржината на вашите фотографии без да користи ознаки. Да, добро прочитавте - нема повеќе означување кое одзема многу време кога навистина повеќе би сакале да снимате и уредувате! Овозможено од неодамнешните случувања во вештачката интелигенција и машинското учење, Adobe разви нова услуга наречена „Sensei“ која обезбедува низа услуги во сите нивни апликации Creative Cloud. Можете да дознаете повеќе за Sensei и што може да прави овде.

Базирана на вештачка интелигенцијапребарувањето е неверојатно кул (под претпоставка дека работи правилно и не пропушта важни фотографии), но навистина не е доволно за да се поттикне посвојувањето. Без разлика колку клучни зборови Adobe вметнува во нивните маркетинг материјали, вистината е дека Lightroom CC сè уште не е подготвен за професионална употреба.

Најновото ажурирање на Lightroom CC решава еден од поголемите проблеми со додавање поддршка за стандардните поставки за увоз, но сметам дека е малку загрижувачки што тие се обидуваат да го поправат тоа сега, години по првото издание.

Можеме да очекуваме дека Lightroom CC добива прилично чести ажурирања како процесот на развој продолжува, па се надеваме дека на крајот ќе го исполни своето ветување. За оние од вас кои се заинтересирани за тоа како ќе функционира миграцијата од Lightroom Classic во Lightroom CC, Adobe подготви брз водич со совети овде.

Дали Lightroom Classic се промени многу?

Lightroom Classic сè уште ја нуди истата функционалност што ја очекувавме. Adobe додаде неколку нови функции во најновото издание, како што се алатките за прилагодување на локалната боја и ажурирана поддршка за најновите формати RAW, но вистинските промени што ги промовира Adobe се под капата. Корисниците на Lightroom долго време се жалат на бавните перформанси при увоз, креирање прегледи и други уредувања, иако барем една програма (Corel Aftershot) покажува колку е побрза одLightroom.

Не сум сигурен дали ова е само ограничено на мојата уникатна комбинација на слики и компјутер за уредување, но всушност забележав малку намалување на одговорот по ажурирањето од јуни 2020 година за Lightroom Classic - и покрај фактот што Adobe тврди дека има подобрени перформанси. Сметам дека е прилично фрустрирачки, генерално, иако сè уште сметам дека Lightroom е една од наједноставните комбинации на управување со библиотека и уредник RAW.

Кога ќе погледнете назад во историјата на новите функции на Lightroom, најновото ажурирање е прилично мал сет на промени, особено ако се земе предвид дека ветените подобрувања на перформансите навистина не изгледаат корисни.

Секако, Lightroom веќе беше прилично солидна програма и немаше премногу да се подобри во однос на главни карактеристики – но кога компаниите почнуваат да се фокусираат на оптимизирање наместо да се прошируваат, тоа обично покажува дека завршиле со правење големи промени.

Овој недостаток на големи ажурирања ме тера да се запрашам дали Adobe ги фокусирал сите свои Напорите за развој поврзани со Lightroom на новиот Lightroom CC и дали тоа треба да се смета за знак за работите што доаѓаат. Јас не сум единствениот фотограф кој се прашува што ќе следи, што не води до следното големо прашање.

Дали треба да го префрлам мојот работен тек?

Ова е многу тешко прашање за одговор и многу ќе зависи од вашата моментална поставеност.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.