Преглед на VideoScribe: Дали сè уште вреди да се купи во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

VideoScribe

Ефективност: Создавањето видеа на табла е многу лесно Цена: фер за професионалците, но не толку за хобистите Лесност за користење: Чист, елегантен интерфејс со потребните алатки Поддршка: Форуми, упатства и брз одговор на е-пошта

Резиме

VideoScribe е интуитивна алатка за креирање анимации на таблата и видеа со објаснување. Можете да направите видео што изгледа како да е рачно цртано без знаење за анимација. Овој стил е познат и како видео за „објаснување“ и станува сè попопуларен за маркетинг и едукативни цели. Го тестирав софтверот создавајќи кратко видео од заедничка детска приказна и можев лесно да ги користам речиси сите функции без претходно искуство. VideoScribe е најдобриот софтвер за видео анимација за повеќето луѓе.

Ако сте заинтересирани да креирате анимација за вашата деловна веб-страница, реклама или видео за едукативни цели, овој софтвер вреди да се користи. Вклучува бесплатна библиотека со слики и звуци, ставајќи се што ви треба на дофат на раката. Можете да го преземете софтверот на онолку компјутери колку што ви треба (иако може да се користи само еден по еден), и има поддршка за облак за пристап до вашите проекти на работа или дома.

Што Ми се допаѓа : Корисничкиот интерфејс е чист и ненаместен. Многу лесен за учење и употреба. Основната библиотека со слики е прилично сеопфатна.во мал прозорец додека вашиот компјутер го снима вашиот глас.

Бидејќи функцијата за гласовно известување нема никакви алатки за уредување, мора да снимате се во едно снимање, што не ми се допадна. Исто така, не можете да снимате повеќекратни клипови со гласовно говорење и да ги додавате заедно, ограничувајќи ве на еден глас по видео.

За среќа, не мора да се задоволувате со едно снимање. Ако сакате, можете да користите друга програма како Quicktime или Audacity за да креирате MP3 и да ја увезете за да ја користите со вашето видео. Оваа датотека може да биде од вашиот компјутер или можете да изберете една од интернет, исто како со медиумот и аудиото во заднина.

Во секој случај, гласовното известување ќе биде последното нешто на кое сакате да работите, без разлика дали повторно го користите вградениот рекордер или друга програма.

Извезете и споделувајте

Кога ќе го уредите вашето видео до совршенство, VideoScribe има многу опции за извоз и споделување. Бесплатните корисници ќе можат да пристапуваат само до опциите за споделување на Youtube, Facebook и PowerPoint, а нивното видео ќе биде означено со логото на VideoScribe. Платените корисници можат да извезуваат во неколку формати на видео-датотеки, на веб-локација и на претходно споменатите платформи без воден печат.

Ако изберете да извезувате на YouTube или Facebook, ќе биде побарано да ги внесете вашите ингеренции за тие сајтови. Иако ова му дава пристап на VideoScribe до вашата сметка, тој не може да направи ништо без ваша експлицитна дозвола, што го прави целоснобезбедно.

Извезувањето на Powerpoint е нешто што не сум го видел на ниту еден друг софтвер. Кога го пробав, открив дека создава презентација од еден слајд. Видеото е вградено во слајдот. Можете да го повлечете и пуштите овој слајд на друг Powerpoint ако веќе сте почнале да работите на вашата презентација.

На крај, можете да извезете како видео датотека. VideoScribe поддржува датотеки AVI, WMV и MOV. Стандардната резолуција е 640p, но оди до 1080p (Full HD). Можете исто така да ја изберете стапката на слики кога извезувате како датотека, карактеристика што бев пријатно импресиониран да ја видам. Иако не можев сам да видам како би изгледало конечното извезено видео со бесплатниот пробен период, извезувањето на друго место докажа дека квалитетот на содржината остана висок и се совпадна со она што го видов на мојот екран за време на уредувањето.

Единствената опција за извоз за која не можев лично да ги видам деталите беше „сподели видео на интернет“, што обезбедува метод за вградување на видеото во вашата веб-страница или како врска. Сепак, најдов туторијал од VideoScribe кој го опишува процесот.

Според ова упатство, опцијата „Сподели видео онлајн“ ќе го објави вашето видео на www.sho.co, страница специјално за поставени видеа на VideoScribe. Можете да изберете поставка за приватност пред прикачувањето.

Штом видеото ќе заврши поставено, ќе ви бидат доставени кодови за вградување и директна врска.

Причини зад моетоОценки

Ефективност: 4.5/5

VideoScribe одлично ја завршува работата. Можете да направите едноминутен клип за помалку од еден час при првиот обид. Основната библиотека е одличен ресурс за хобист или почетник без пристап до векторски слики, а премиум библиотеката нуди голем избор на претходно направени SVG за оние кои имаат малку пари за резервно. Алатката за медиуми и карактеристиките на временската линија ќе ви дадат целосна контрола додека го уредувате видеото на вашата табла. Сепак, аудио поддршката ја немаше леснотијата и контролата што ја имаа другите функции.

Цена: 3,5/5

Бизнисите и професионалците ќе откријат дека VideoScribe е прилично ценет за нивната употреба. Неограничени видеа за само 168 долари годишно. Ако сте хобист или едукатор, можеби подобро ќе ви служи програма со многу помала еднократна такса за купување бидејќи вашиот буџет е веројатно многу помал. Ова е жално бидејќи VideoScribe моментално се продава на професионалната и аматерската публика.

Лесност за користење: 5/5

Ова е наједноставниот софтвер за анимација и создавање видео некогаш користеле. Лесно е да се манипулира со медиумите, временската линија е едноставна, но ефективна и не наидов на грешки или грешки при тестирањето. Интуитивниот интерфејс го олеснува уредувањето, со јасно означени алатки и опции. Исто така, ќе уживате во маневрирањето на временската линија и рационализираниот процес на извоз.

Поддршка:4.5/5

VideoScribe има неколку различни форми на поддршка и сите тие се многу ефикасни. Страницата со ЧПП има најмалку 100 теми кои се движат од грешки до инсталација, а има и значителен дел за упатства со видео и текстуални објаснувања. Ја контактирав нивната поддршка и веднаш добив автоматизирана е-пошта во рамките на часовите за поддршка (очигледно беше околу 2 часот по полноќ во ОК кога им испратив е-пошта).

Тие одговорија на мојот билет речиси веднаш штом поддршката беше отворена следниот ден.

На крај, форумот на заедницата има уште стотици длабински теми за различни прашања што можеби ги имате, како и совети, најави и барања.

Алтернативи на VideoScribe

Ако VideoScribe не ви се чини дека е соодветно за вас, еве неколку алтернативи што може да ги пополнат празнините.

Објаснете (Mac & ; Windows)

Поевтина алтернатива која исто така поддржува 3D анимација со голема претходно поставена библиотека, Explaindio е по цена од 59 долари годишно за лична лиценца и 69 долари годишно ако сакате да ги продавате видеата што ги создавате . Прочитајте го нашиот целосен преглед на Explaindio.

TTS Sketch Maker (Mac & Windows)

За креаторите на видеа од бела табла, исто така, бараат текст во говор, трошоците за TTS Sketch Maker 97 долари за еднократно купување со комерцијални права. Продажбата на софтвер често паѓа и до 31 $.

Easy Sketch Pro (Mac & Windows)

Иако интерфејсотизгледа малку аматерски, Easy Sketch Pro вклучува повеќе функции за бизнис маркетинг, вклучувајќи брендирање, интерактивност и аналитика. Цената започнува од 37 долари за брендирани видеа и 67 долари за додавање сопствено лого.

Собрани шорцеви (Веб-базирани)

Ако барате видео за објаснување со помалку карактеристики рачно нацртани и повеќе анимација, Rawshorts започнува од 20 долари по извоз за видеа без бренд.

Заклучок

VideoScribe е еден од најчистите, најефикасните и најлесните табла за видео софтвер достапен на пазарот. Ќе ви помогне да креирате извонредни видеа за маркетинг и едукација, дури и ако немате искуство во анимација. Можев да направам едноставно видео за помалку од еден час, а големата библиотека со бесплатни звуци и слики значи дека имате речиси сè што ви треба на дофат на раката.

Генерално, би ја препорачал оваа програма на секој корисник со фер буџет заинтересиран за создавање висококвалитетно видео за анимација. Користењето VideoScribe беше одлично искуство и не би се двоумел да го користам софтверот повторно.

Преземете го VideoScribe (7-дневен бесплатен пробен период)

Па, што мислите за ова Преглед на VideoScribe? Оставете коментар и известете ни.

Одлична звучна библиотека без авторски права. Може да увезува сопствени медиуми во повеќе формати. Разновидност на опции за извоз.

Што не ми се допаѓа : Функцијата Voiceover е гломазна. Многу графики бараат дополнителен надомест за користење.

4.4 Земете VideoScribe (бесплатен пробен период)

Што е VideoScribe?

Тоа е програма развиена од Sparkol кој им помага на корисниците да креираат анимации на таблата и видеа со објаснување. Овие видеа обично имаат глас кој објаснува приказна, производ или идеја придружена со слики што се чини дека се нацртани на екранот додека видеото напредува.

Овој стил стана сè попознат по високите стапки на ангажираност на гледачите и се смета како исклучително ефикасни во маркетинг и образовната индустрија.

Главните придобивки на VideoScribe:

  • Ви помага да правите анимирани видеа со мало или никакво искуство.
  • Стилот на белата табла е сè попопуларен и релевантен.
  • Сток библиотеката со звук и слики значи дека не треба да креирате своја сопствена содржина од почеток.
  • Можете да извезувате во неколку различни формати на повеќе платформи.

Дали е безбеден VideoScribe?

Да, оваа програма е целосно безбедна. Се инсталира беспрекорно и комуницира само со вашиот компјутер за извоз или увоз на датотеки што ќе ги изберете. Не содржи никаков малициозен софтвер и е од позната компанија наречена Sparkol, лоцирана во ОК (извор: CompaniesHouse.gov.uk)

Ако сакате да извезете воYouTube или Facebook ќе треба да ги поврзете тие сметки, но тие дозволи може да се отповикаат кога сакате. VideoScribe не може да направи ништо преку вашата сметка без ваша експлицитна дозвола.

Можам ли да користам VideoScribe бесплатно?

Не, VideoScribe не е бесплатен софтвер. Може да ја испробате програмата 7 дена бесплатно и без да обезбедите кредитна картичка, но вашите опции за извоз ќе бидат ограничени на YouTube, Facebook и Powerpoint, а секое видео ќе има воден печат.

Колку чини VideoScribe?

Ако одлучите да го купите софтверот, можете да платите 168 долари за една година пристап или 39 долари месечно и да го раскинете или продолжите договорот во секое време. Тие нудат образование, непрофитни и повеќекратни попусти за лиценци. Проверете ги најновите информации за цените овде.

Зошто да ми верувате за овој преглед на VideoScribe

Моето име е Никол Пав, и јас сум потрошувач пред се, исто како и вие. Ја разбирам фрустрацијата од читањето на описот на компанијата за нивниот сопствен производ и да не научам речиси ништо за тоа како всушност ќе работи софтверот.

Да се ​​знае што всушност има во кутијата без да платиш за да го отвориш самиот треба да биде лесно и безболно. Наместо тоа, често е збунувачки и одзема време. Затоа моите критики секогаш ќе бидат 100% засновани на лично искуство и напишани, за да можете брзо да дознаете дали некој производ е за вас или не.

Помеѓу мојот аматеруметничкото хоби и различните проекти што ги завршив, експериментирав со десетина различни софтверски програми кои нудат услуги за видео анимација. Од сложени платени програми до преземања со отворен код, разбирам што значи да се научи програма од нула. Поминав неколку дена експериментирајќи со VideoScribe за да можам да дадам извештај од прва рака со јасен јазик и детали. Не сум поддржан од Sparkol или која било друга компанија да го прегледувам VideoScribe, така што можете да верувате дека овој преглед ќе биде целосно непристрасен.

Дури и го контактирав нивниот тим за поддршка и поставив едноставно прашање за да дознаам повеќе за програма и да се види колку добро функционира. Сликите од екранот од таа размена се достапни во делот „Причини зад моите рејтинзи“ подолу.

Како работи VideoScribe?

VideoScribe има изненадувачки едноставен уредувач за моќна алатка како што се покажа. Како што можете да видите на сликата, уредникот е поделен на главното платно со временска линија долж дното и лента со алатки долж врвот.

Открив дека градењето видео е безболно и лесно за навигација. Можете да ја користите лентата со алатки за да додавате текст, слика или графикон содржина за вашето видео. Сепак, ќе сакате да почекате додека не завршите, за да додадете аудио и гласовни клипови.

Откако ќе го завршите создавањето, можете да го извезете како видео датотека или да го поставите на YouTube , Facebook или Powerpoint. Видеаизвезени во текот на пробниот период ќе бидат водени и не може да се извезуваат како датотеки.

Примери за анимација

Ако барате инспирација или пример за тоа што може да направи VideoScribe, еве неколку примери:

„Fly the Plane“ е видео за акционерско собрание кое користи многу приспособени графики и излезе прекрасно. Дефинитивно би била потребна извесна стручност за повторно создавање.

Во меѓувреме, овој Универзитет во ОК користи VideoScribe за да обезбеди краток преглед на сите нивни главни програми за 60 секунди. Еве еден пример.

За уште повеќе примери за што се користат VideoScribes, погледнете го Scribe Wall на страницата Sparkol. Има десетици внимателно анимирани видеа на теми кои се движат од бумеранг до теорија на струни.

Преглед на VideoScribe: карактеристики и засилувач; Мои резултати од тестот

VideoScribe е уникатен по својата способност да ги поддржува сите функции што би ги очекувале без да го жртвувате корисничкиот интерфејс или кривата на учење. Кога првпат ја отворив програмата, бев изненаден од тоа колку е едноставна и погрешно претпоставив дека ќе има многу ограничени апликации. Напротив, открив дека може да направи речиси сè што очекувам од професионалниот софтвер за анимација.

Исто така, имајте на ум дека го тестирав VideoScribe на компјутер Mac. Верзијата за компјутер може да изгледа или да функционира малку поинаку, како што е случајот со многу програми со повеќе платформи.

Вметнување медиум

Не можете да правите анимација без слики за анимирање, а VideoScribe обезбедува прилично сеопфатна библиотека на залихи слики за работа. Категориите се движат од „стрелки“ до „време“.

Постојат два типа на слики: бесплатни и платени. Бесплатните слики може да се користат едноставно со поседување копија од софтверот, додека платените слики треба да се купат поединечно и не се вклучени во цената на програмата. Овие се означени со црвена лента во пребарувањата.

Откако ќе изберете слика за употреба, можете да кликнете на неа за да ја вметнете во вашиот писар (познато како видео проект). Ова исто така ќе отвори прозорец за прилагодување. Во овој прозорец, можете да одредите како вашата слика е нацртана на екранот, да уредувате неколку визуелни детали како што се аголот или големината на четката и да одредите колку долго ќе остане видлива.

Способноста за увоз на сопствените датотеки е карактеристика што ќе биде корисна ако не можете да најдете нешто што ви се допаѓа во библиотеката VideoScribe. Само кликнете на папката со датотеки во долниот лев агол.

JPEG и PNG се најосновната опција. Овие слики можат само да се „вселат“ или да се анимираат со ефект сличен на откривање на деталите од гребење. Анимирани GIF-а може да се додадат во рамка за писма, но немаат опција за цртање.

Тие ќе се репродуцираат додека рамката е активна или може да се постават да се вртат бесконечно. SVG се најкорисните датотеки. Овие векторски слики ќе можат даподдржете го целосниот ефект на цртање како и секоја слика од основната библиотека.

Ако немате слика на вашиот компјутер, можете да изберете и увезување од веб. Само внимавајте да не користите слика заштитена со авторски права.

Едно нешто што не ми се допадна додека го тестирав софтверот е тоа што често наидував на термини за пребарување кои немаа достапна бесплатна графика или беа погрешно етикетирани. На пример, пребарувањето на „земјоделец“ произведе четири различни графики на камиони надвор од патот бесплатно, и седум платени резултати со вистински фармери или трактор. Пребарувајќи „салата“ произведени хамбургери. Пребарувањето „затвор“ произведе само платени резултати, без бесплатни опции.

Меѓутоа, можете сами да ги поправите овие празнини со увоз на бесплатна слика од една од многуте веб-базирани SVG бази на податоци, како што се FlatIcon, VectorPortal, или Vecteezy.

Вметнување текст

Иако говорот може да обезбеди голем дел од контекстот за сликите во видеото, текстот е неопходен за проекти од сите размери. Може да се користи за наслови, куршуми, белешки, детали за сликата и многу повеќе. Го зголемува квалитетот на видеото и го прави попривлечно.

VideoScribe обезбедува речиси секој фонт што би го виделе во Microsoft Word за да го напишете вашиот текст.

Единствената негативна страна е дека само основниот фонт е претходно инсталиран, па изборот на друг фонт ќе ве принуди да почекате околу една минута додека се презема.

Уредникот за текст е многу сличендо уредникот за медиуми. Со кликнување на копчето за вметнување текст ќе се појави мал прозорец за пишување на вашата содржина со избор на фонт долж дното. Откако ќе го внесете вашиот текст, прозорецот ќе се затвори, но со двоен клик на вашиот нов текст ќе се отвори покомплексен уредувач. Во овој втор уредувач, можете да ја промените анимацијата, бојата на текстот или да пристапите до оригиналниот мини уредник и да ја промените формулацијата.

Имајте на ум дека промената на големината на полето за текст не ја менува формата на текстот како во Word или Powerpoint. Наместо тоа, ја зголемува целата фраза до новата големина. Ова значи дека ќе треба да го напишете текстот точно како што сакате да се појавува, дополнет со прекини на линии и порамнување.

Анимација на сцената и времеплов

Уживав во работата со временската линија на VideoScribe. Секој дел од содржината, од слика до текст, е претставен како единствен блок на временската линија. Можете да ги влечете и пуштите за да ги преуредите. Редоследот што се појавуваат во временската линија одредува што е прво нацртано.

Кликнувањето на кој било блок ќе ги прошири неговите детали и ќе ви овозможи да го отворите уредникот, да го прилагодите времето на екранот или да го репродуцирате видеото од таа точка . Исто така, ви кажува во кој временски печат се појавува и исчезнува тој одреден дел од содржината. Со кликнување на последното парче содржина ќе ви каже колку е долго целото видео.

Една одлика што ми беше особено корисна беше групата копчиња на десниот рабна временската линија. Овие 6 копчиња имаат неколку функции: сечење, копирање, залепување, поставување камера, чиста камера и око за гледање за слики што се преклопуваат.

Кога првпат почнав да експериментирам со VideoScribe, забележав дека автоматските сцени создадени со додавање содржина честопати ги отсекуваат работите или непотребно малку се поместуваат за време на транзициите. Копчето за поставување камера лесно го реши овој проблем. Сè што треба да направите е да зумирате и да преминете до саканата позиција на екранот, да ги изберете клиповите што ги сакате во кадарот и да притиснете „постави камера“.

Функции за аудио и гласовно слушање

VideoScribe има една од најобемните музички библиотеки без авторски права од која било апликација со која сум работел. Има преку 200 клипови со различна должина, а малите точки во боја на секој клип претставуваат опсег од една сина боја за „мирно“ до четири темни точки за „тешки“.

Можете да ги сортирате клипови на неколку различни начини за да го пронајдете она што ви треба или користете го прелистувачот на датотеки за да изберете MP3 од вашиот компјутер или од интернет. Кога ќе изберете песна, ќе ви биде побарано да изберете дали да се врти или да се репродуцира еднаш, и можете да ја изберете јачината на звукот на песната. Ова може да се промени подоцна со кликнување на копчето за аудио содржина на горниот дел од уредникот. Аудиото не се појавува во временската линија.

Исто така, се покажа дека е едноставно додавањето гласовник. Едноставно притиснете ја иконата за микрофон, одлучете кога сте подготвени и вашиот писар ќе се репродуцира

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.