Еден од Wacom Review

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Внимание! Ова НЕ е преглед на Wacom One. One by Wacom е постар модел кој нема дисплеј, НЕ е ист како Wacom One.

Моето име е јуни. Јас сум графички дизајнер повеќе од 10 години и должев четири таблети. Јас главно користам таблети за илустрации, букви и векторски дизајни во Adobe Illustrator.

One by Wacom (мал) е оној што најмногу го користам бидејќи е лесен за носење и често работам на различни места. Вистина е дека не е толку удобно да се црта на мал таблет, па ако имате удобен работен простор, добра идеја е да земете поголем таблет.

Иако не е толку фенси како другите таблети, работи совршено за она што ми треба во секојдневната работа. Наречете ме стара мода, но не сакам премногу напреден таблет за цртање бидејќи ми се допаѓа чувството на скицирање на хартија, а One by Wacom е најблиску до тоа чувство.

Во овој преглед, ќе го споделам со вас моето искуство со користење на One by Wacom, некои од неговите карактеристики, што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај овој таблет.

Проверете ја моменталната цена

Функцијата & засилувач; Дизајн

Навистина ми се допаѓа минималистичкиот дизајн на One by Wacom. Таблетот има мазна површина без никакви ExpressKeys (дополнителни копчиња). One by Wacom има две големини, мала (8,3 x 5,7 x 0,3 инчи) и средна (10,9 x 7,4 x 0,3 инчи).

Таблетот доаѓа со пенкало, USB-кабел и три стандарднизамена на грла за пенкало заедно со алатка за отстранување на штипки.

УСБ-кабел? За што? Така е, потребен ви е кабел за да го поврзете таблетот со вашиот компјутер бидејќи нема Bluetooth конекција. Среќен!

One by Wacom е компатибилен со Mac, PC и Chromebook (иако повеќето дизајнери не би користеле Chromebook). За корисниците на Mac, ќе треба да добиете дополнителен USB конвертор бидејќи тоа не е портата Type-C.

Пенкалото користи технологија EMR (Електро-магнетна резонанца), така што не треба да го поврзувате со кабел, да користите батерии или да го полните. Едноставно сменете ја врвката кога ќе се потроши. Се сеќавате на тие механички моливи? Слична идеја.

Друга паметна карактеристика е тоа што пенкалото е дизајнирано за употреба со лева и десна рака. Има две копчиња што може да се конфигурираат што можете да ги поставите во Wacom Desktop Center. Во зависност од тоа за што го користите почесто, изберете ги поставките што се најпогодни за вашиот работен тек.

Лесно користење

Тоа е толку едноставен уред и нема копче на таблетот, па затоа е многу лесно да се започне. Откако ќе го инсталирате и поставите таблетот, едноставно приклучете го и можете да цртате на него како да користите пенкало и хартија.

Можеби ќе ви треба малку време да се навикнете да цртате на таблетот и да гледате во екранот бидејќи едноставно не сте навикнати да цртате и гледате различни површини. Не грижете се, ќе се навикнете на тоа додека го вежбате и користитепочесто.

А ако не знаете од каде да започнете, има многу упатства на интернет што можат да ви помогнат брзо да започнете.

Всушност, има мал трик што добро функционира за мене. Погледнете го таблетот и цртајте по водичите 😉

Искуство во цртање

Површината на таблетот е мазна за цртање и има водилки со точки кои ви помагаат лесно да се движите по патеката што ја цртате. Мислам дека точките се супер корисни, особено ако користите мал таблет и имате мал екран бидејќи понекогаш може да се изгубите каде цртате.

Го користам малиот One by Wacom, па морам да ја планирам областа за цртање и да работам заедно со подлогата за допир и тастатурата.

Ми се допаѓа како пенкалото чувствително на притисок ви овозможува да цртате реални и прецизни потези. Речиси се чувствува како цртање со вистинско пенкало. Покрај цртањето, дизајнирав различни рачно нацртани фонтови, икони и четки со помош на таблетот.

По менувањето на врвката за пенкало, може да биде малку непријатно да се црта бидејќи не е толку мазна како врвката што ја користевте некое време. Но, ќе работи нормално по ден или два, така што целокупното искуство со цртање е сè уште прилично добро.

Вредност за парите

Во споредба со другите таблети на пазарот, One by Wacom е прилично добра вредност за парите. Иако е поевтин од другите таблети, работи совршено за секојдневно скици или уредување слики.Затоа, би рекол дека е одлична вредност за парите. Мала инвестиција и голем исход.

Користев неколку таблети од повисока класа од Wacom како Intuos, искрено, искуството со цртање не се менува премногу. Вистина е дека ExpressKeys понекогаш може да бидат корисни и удобни, но самата површина за цртање не прави голема разлика.

Што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа кај One by Wacom

Сумирав некои добрите и лошите страни врз основа на моето сопствено искуство со користење на One by Wacom.

The Good

One by Wacom е едноставен и достапен таблет за почеток. Може да биде одлична опција за вашиот прв таблет ако сте нови за графички дизајн и цртање. Тоа е исто така добра буџетска опција за оние кои бараат квалитетен таблет по пониска цена.

Ми се допаѓа колку е пренослив затоа што можам да работам секаде со таблетот и не зазема многу простор во мојата чанта или на работната маса. Опцијата со мала големина е веројатно една од најпознатите џебни таблети што можете да ги најдете на пазарот.

Лошото

Едно нешто што не ми се допаѓа кај овој таблет е тоа што мора да го поврзете со USB-кабел бидејќи нема врска со Bluetooth.

Јас сум корисник на Mac и мојот лаптоп нема USB порта, така што секогаш кога треба да го користам, морам да го поврзувам со порти за конвертор и кабел. Не е голема работа, но би било многу поудобно ако можам да го поврзам со Bluetooth.

The One by Wacom нема копчиња на таблетот, па можеби ќе треба да го користите заедно со тастатура за некои специјални команди. Ова може да биде нешто што им пречи на некои напредни корисници.

Причини зад моите критики и оценки

Овој преглед се заснова на моето сопствено искуство со користење на One by Wacom.

Севкупно: 4.4/5

Тоа е добар и достапен таблет за правење скици, илустрации, дигитално уредување итн. Неговиот едноставен и пренослив дизајн го прави удобен за секој работен простор. Нема ништо за жалење за искуството со цртање, освен малата големина може да биде премала за работа на големи слики.

Јас би рекол дека најголемата точка би била поврзаноста бидејќи нема Bluetooth.

Функција & засилувач; Дизајн: 4/5

Минималистички дизајн, пренослив и лесен. Технологијата на пенкалото е мојот омилен дел бидејќи е чувствителна на притисок што го прави цртањето поприродно и пореално. Единствено што не ми се допаѓа е тоа што нема Bluetooth конекција.

Лесност за користење: 4.5/5

Прилично е лесно да се започне и да се користи. Не давам пет од пет затоа што е потребно малку време да се навикнеш на цртање и гледање на две различни површини. Постојат и други таблети како Wacom One кои можете да ги нацртате и да ја погледнете истата површина на која работите.

Искуство со цртање: 4/5

Севкупното искуство со цртање е убаводобро, освен што активната површина на малата големина може да биде премала за цртање комплицирана илустрација или работа на голема слика. Во тој случај, треба да зумирам и одзумирам со помош на подлогата за допир.

Освен тоа, нема што многу да се жалите. Дефинитивно ми се допаѓа природното искуство со цртање со чувство на пенкало и хартија.

Вредност за парите: 5/5

Навистина мислам дека одлично функционира за она за што платив. Двата модели со големина се одлична вредност за парите бидејќи се достапни и имаат добар квалитет. Средната големина може да биде малку скапа, но во споредба со другите таблети со слична големина, сепак ги надминува кога станува збор за цената.

Најчесто поставувани прашања

Можеби ќе ве интересираат некои од прашањата подолу кои се поврзани со One by Wacom.

Може ли да користам еден од Wacom без компјутер?

Не, не е како iPad, самиот таблет нема простор, па мора да го поврзете на компјутер за да работи.

Што е подобро One by Wacom или Wacom Intuos?

Зависи од она што го барате и вашиот буџет. Wacom Intuos е понапреден и поскап модел кој има повеќе функции и Bluetooth конекции. One by Wacom е подобра вредност за парите и погодна за џебот, па затоа е популарен меѓу хонорарците (кои патуваат) и студентите.

Со кое пенкало/пенкало работи едно од Wacom?

One by Wacom доаѓа со игла (пенкало), но има и други кои се компатибилнисо него исто така. На пример, некои компатибилни брендови се: Samsung, Galaxy Note и Tab S Pen, Raytrektab, DG-D08IWP, STAEDTLER, Noris digital итн.

Дали треба да добијам среден или мал Wacom?

Ако имате добар буџет и работен простор, би рекол дека медиумот е попрактичен бидејќи активната површина е поголема. Малата големина е добра за оние кои имаат тесен буџет, често патуваат поради работа или имаат компактно работно биро.

Конечна пресуда

One by Wacom е добар таблет за сите видови креативна дигитална работа како илустрација, векторски дизајн, уредување слики итн. Иако главно се рекламира како таблет за цртање за почетници или студенти , секое ниво на креативци може да го користи.

Овој таблет има добра вредност за парите бидејќи неговото искуство со цртање е исто толку добро како и другите поубави таблети што ги користам и чини многу помалку. Ако можам да го поврзам со Bluetooth, би било совршено.

Проверете ја моменталната цена

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.