Rishikimi AirMagic: Redaktori i Dedikuar i Fotografisë Drone

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels
animacion dhe një seri fjalish të shpejta që shpjegojnë përafërsisht atë që po bëjnë, duke përfunduar me "Prekjet e fundit për ta bërë atë të mrekullueshëm" përpara se të shihni rezultatet e rregullimeve. (Sa herë që një program e bën këtë, unë shpresoj të dalloj 'vijza rrjetëzuese', por mendoj se jo çdo zhvillues e përdorte SimCity në atë kohë.)

Një nga imazhet mostër të përfshira me AirMagic, forca e rregullimit afërsisht 60%

Siç mund ta shihni, ndërfaqja është shumë e thjeshtë, me akses në stilet e paracaktuara në pjesën e poshtme majtas dhe kontroll mbi fuqinë e rregullimeve në ikonën e brushës pranë "Eksport". "Përpara

AirMagic

Efektiviteti : maskim dhe modifikim i shkëlqyer me AI Çmimi : 39 $ (vlerë më e mirë me kuponin SOFTWAREHOW) Lehtësia e përdorimit : jashtëzakonisht e lehtë për të përdorur Mbështetje : disponohet një mbështetje e mirë në internet

Përmbledhje

AirMagic ofron rregullime automatike, të fuqizuara nga AI për fotografimin tuaj me dron në një pajisje të lehtë për t'u përdorur, ndërfaqe e efektshme. Profilet e korrigjimit të lenteve për një gamë të gjerë dronësh e bëjnë shtrembërimin e tytës një gjë të së shkuarës dhe rregullimet automatike për përmirësimin e qiellit dhe heqjen e mjegullës mund të përmirësojnë në mënyrë dramatike shkrepjet tuaja ajrore. Nëse i keni ndërruar bateritë gjatë gjithë ditës dhe keni marrë një numër të madh fotografish, AirMagic mund t'i përpunojë ato në grup menjëherë pa ndonjë ndihmë shtesë. Megjithatë, ky proces duket të jetë pak me probleme, pasi dështimet që kam përjetuar gjatë përdorimit të softuerit ndodhën të gjitha gjatë redaktimit të imazheve të shumta.

Ju mund të keni vënë re se kam vendosur rregullime automatike në të dy kategoritë "Pëlqim" dhe "Nuk i pëlqen". dhe nuk është një gabim shtypi. Mjetet e korrigjimit automatik të AirMagic janë të shkëlqyera për përdoruesit e dronëve që nuk janë të njohur me programet e redaktimit të imazheve – duke supozuar se ato krijojnë efektin që dëshironi. Nëse dëshironi diçka tjetër, nuk keni fat, pasi AirMagic nuk ofron asnjë kontroll mbi efektet, përveç se sa fort zbatohen ato në imazh. Ndonëse kjo mund të tërheqë disa përdorues, në përgjithësi më pëlqen pak më shumë kontroll mbi modifikimet e mia.

Çfarë kamjashtë, mund ta merrni për 31 dollarë.

Lehtësia e përdorimit: 5/5

Do të ishte e vështirë të dizenjosh një program që është më i lehtë për t'u përdorur se AirMagic. Udhëzimet e qarta, një rrëshqitës i vetëm dhe disa paracaktime krijojnë një program shumë miqësor për përdoruesit. Kompensimi për këtë, siç e përmenda më herët, është se është mjaft i kufizuar për sa i përket asaj që mund të arrini.

Mbështetje: 4/5

Skylum gjithmonë ka të shkëlqyera mbështetje në internet dhe mësime për produktet e tyre, dhe AirMagic nuk bën përjashtim (pavarësisht nga fakti se nuk ka vërtet nevojë për një tutorial). Arsyeja e vetme që nuk e meriton 5/5 është heshtja fillestare e radios nga Skylum për çështjet e aktivizimit që pllakosi lëshimin e softuerit, megjithëse ata përfundimisht bënë disa postime në forum që ekipi i tyre po punonte për një rregullim.

Fjala e fundit

Nëse doni të përpunoni fotot tuaja me dron shpejt, në mënyrë të vazhdueshme dhe me përpjekje minimale, atëherë AirMagic është një zgjedhje e shkëlqyer. Përdoruesit e Mac mund të përpunojnë në grup shumë imazhe pa problem, por përdoruesit e Windows që kërkojnë të bëjnë të njëjtën gjë do të duan të presin derisa Skylum të lëshojë një patch për të rregulluar përplasjet që përshkrova. Nëse dëshironi të keni kontroll të kujdesshëm dhe specifik mbi fotot tuaja, është më mirë të përdorni një redaktues fotografish më të fuqishëm.

Merrni AirMagic

Pra, a e gjeni këtë përmbledhje të AirMagic e dobishme? Lini një koment dhe na njoftoni.

Si : Rregullime automatike. Profilet e korrigjimit të lenteve të dronit. Ndërfaqja e thjeshtë. Përpunimi në grup. Mbështetje RAW.

Ajo që nuk më pëlqen : Rregullime automatike. Gama e kufizuar e përdorimit për kosto. Procesi i grupit prishet në Windows.

==> 20% zbritje kodi promovues: SOFTWAREHOW

4.4 Merr AirMagic (20% ZBRITJE)

Përditësim i shpejtë : AirMagic është bashkuar me Luminar dhe mund të ketë disa ndryshime në karakteristikat dhe çmimin e tij. Mund ta përditësojmë artikullin në të ardhmen.

Pse më besoni mua për këtë rishikim

Përshëndetje, emri im është Thomas Boldt dhe kam qenë një fotograf aktiv dixhital për më shumë se një dekadë. Gjatë asaj kohe kam punuar me pothuajse çdo program të disponueshëm të redaktimit të fotografive (Windows ose Mac) dhe kam mësuar se çfarë i ndan redaktorët e mirë nga të këqijtë. Në vend që të humbisni kohën duke i testuar të gjitha për veten tuaj, ndiqni komentet e mia dhe kthejeni fokusin tuaj te fotografia juaj!

Skylum më dha një licencë rishikimi për të vlerësuar programin, por kjo nuk e ka ndikoi në vlerësimin tim të softuerit. Për shembull, nuk kam asnjë hezitim t'ju them se përvoja ime fillestare me AirMagic nuk ishte e mrekullueshme. Herën e parë që u përpoqa ta përdorja, serverët e aktivizimit dështuan pa ndonjë mesazh gabimi apo shpjegim dhe u deshën disa ditë përpara se problemi të zgjidhej nga ekipi mbështetës i Skylum.

Rishikim i detajuar i AirMagic

Megjithë problemet fillestare që pata me serverët e aktivizimit, pasi kjo u zgjidh në fund të Skylum, gjithçka shkoi mjaft mirë. Procesi i instalimit është shumë i shpejtë dhe nëse keni të instaluar Photoshop ose Lightroom, mund ta instaloni shpejt AirMagic si një shtesë për ta.

Nuk jam i sigurt pse Skylum po përdor ende sistemin e vjetër të emërtimit për Lightroom në softuerin e tyre të ri, por ata i referohen Adobe Lightroom Classic CC.

Pasi të vendosni gjithçka, vetë programi është mjaft i thjeshtë për t'u përdorur me një ndërfaqe shumë minimale. Versionet e macOS dhe Windows janë praktikisht identike dhe të dyja mbështeten në shfletuesin e skedarëve të sistemit operativ për të ngarkuar imazhet për modifikim. Do të ishte mirë të kishim një shfletues imazhi të integruar, por ky është një problem i vogël dhe mund të rrëmojë thjeshtësinë e programit.

Versioni i Windows është pak më i ngjeshur sepse e dallimeve midis mënyrës se si Mac dhe PC trajtojnë dritaret e programit. Si rezultat, versioni i PC-së i ka të gjitha opsionet tipike të menysë të grumbulluara në një listë të vetme drop-down – megjithëse mund të argumentohet gjithashtu se kjo e bën edhe më të lehtë përdorimin, nëse është pak më pak elegant.

Korrigjimet automatike

Së pari i kam testuar rregullimet duke përdorur opsionin 'Open Sample Image', i cili përdor një foto të realizuar me sa duket me një dron DJI Mavic Pro . Pasi të keni zgjedhur një imazh, ju trajtoheni me një stil të vogëlpemët në të majtë dhe malet/uji në sfond. Kjo është ende mjaft e mirë për një proces maskimi tërësisht automatik, dhe unë jam shumë i impresionuar me sa mirë e ka trajtuar AirMagic këtë. Korrigjimi i mjegullës i ka bërë gjërat paksa të ngopura me blu për shijen time, por kam ndjenjën se pothuajse kurrë nuk do të dëshironi të fiksoni rrëshqitësin e rregullimit në maksimum në përdorimin e botës reale.

Ndërsa unë Për të mos shkrepur fotografitë e mia ajrore me dron, vendosa disa nga fotot e mia DSLR në lartësi të madhe përmes AirMagic për të parë se sa mirë i trajtoi ato. Nuk jam i sigurt nëse Skylum thjesht neglizhon zhvillimin e Windows-it apo thjesht kam fat të keq, por arrita ta prish programin herën e parë që hapa një nga fotot e mia në kompjuterin tim. Sidoqoftë, çuditërisht, ai arriti të përfundojë të gjitha rregullimet dhe t'i shfaqë ato përpara se të rrëzohej. Versioni macOS i softuerit trajtoi të njëjtat operacione në të njëjtat foto pa asnjë problem.

Nuk është një fillim i shkëlqyeshëm, megjithëse ky është deri tani mesazhi më i sjellshëm i gabimit që kam parë ndonjëherë.

Nuk jam i sigurt nëse kjo është për shkak se e tërhoqa dhe hodha skedarin tim të ri në modifikimin para-ekzistues dhe mendoi se doja t'i bashkoja ato, por kur hapa sërish foton time pasi rifillova programin atje nuk kishte asnjë problem.

Heqja e mjegullës e ka kthyer përsëri mjegullin blu, por bëri një punë të shkëlqyer për të ndriçuar pemët e vjeshtës në plan të parë dheduke rritur ngopjen në të gjithë tabelën.

Pas kthimit të fuqisë së rregullimit në maksimum, nuk duket të ketë asnjë nga haloja që vura re në imazhin e parë të mostrës. Ekziston edhe opsioni i shtuar "Korrigjimi automatik i lenteve" për këtë imazh, megjithëse nga krahasimet e mia midis dy versioneve nuk duket të ketë ndonjë ndryshim, pasi këndi i vogël i ndërtesës në fund djathtas është i dukshëm dhe i pandryshuar në të dy versionet. . Nuk jam i sigurt nëse kjo është për shkak se AirMagic ka vetëm profile korrigjimi për thjerrëzat e dronit, ose nëse thjesht nuk kishte shtrembërim të mjaftueshëm të fuçisë për të qenë i dukshëm.

Mirësjellja bëhet shumë më pak e lezetshme kur vazhdon të ndodhë.

I njëjti përplasje ndodhi përsëri gjatë përpjekjes për të redaktuar fotografinë e dytë në grup, kështu që mendova se mund të kishte të bënte me shtimin e imazheve një nga një. Por kur shtova 3 foto të gjitha në të njëjtën kohë, pata përsëri të njëjtin përplasje kur u përpoqa t'i modifikoja ato.

Përfundimisht, kuptova se ky mund të ishte një problem specifik për Windows dhe provova të njëjtin proces në Mac-in tim pa asnjë përplasje fare. Skylum më parë njihej si Macphun, kështu që pyes veten nëse ekipi i tyre i zhvillimit të Mac është thjesht më me përvojë. Unë e kam vënë re këtë problem me softuerin e tyre tjetër që kam shqyrtuar gjithashtu, dhe nuk ka asnjë justifikim që kjo të ndodhë kaq vazhdimisht.

Versioni macOS i AirMagic duket se është pa gabime kurpërpunimi i grupit

Nëse shpresoni të përdorni veçorinë e përpunimit të grupit të AirMagic në Windows, mund të prisni derisa Skylum të hekurojë këtë defekt. Nëse jeni të kënaqur të punoni me imazhet një nga një, nuk duket se ka ndonjë problem stabiliteti – dhe versioni Mac duket të jetë krejtësisht i qëndrueshëm për të dy llojet e funksionimit.

Stilet

Ndërsa nuk ka asnjë kontroll mbi rregullimet përveç forcës, AirMagic vjen me disa stile të paracaktuara që mund t'i aplikoni në imazhin tuaj. Këto funksionojnë në të njëjtën mënyrë si filtrat e Instagramit, dhe ju mund të shkarkoni dhe aplikoni paracaktime shtesë për të zgjeruar grupin prej 5 që vjen i integruar. Mënyra e vetme për të parë se çfarë bëjnë ata është t'i provoni, pasi emrat nuk janë shumë të dobishëm - a është Zephyr më i mirë se Chinook? Ata janë të dy lloje të erës, por më pas as Kinematografia dhe Emocionale nuk janë aq të qarta sa duken në fillim.

Fatkeqësisht, stilet nuk mund të grumbullohen, kështu që nëse doni të rritni ngopjen nga stili 'Emocional' me nxitjen e ngrohtësisë 'Sandstorm', nuk keni fat nëse nuk shkarkoni një paravendosje të re që i kombinon ato. Për momentin nuk ka asnjë paracaktim shtesë, por supozoj se Skylum do të tarifojë për paketat e paracaktuara në të njëjtën mënyrë si për softuerin e tyre të tjerë.

Integrimi i shtojcave

AirMagic mund të instalohet si një shtojcë si për Adobe Lightroom Classic ashtu edhe për Adobe Photoshop, dhe funksionon pak a shumënë të njëjtën mënyrë si versioni i pavarur. AirMagic arrihet përmes menysë së Filtrave në Photoshop ose duke përdorur veçorinë e eksportit në Lightroom.

Mendova se AirMagic mungonte në Lightroom, por fshihet në komandën Export në vend që të ofrojë integrim të drejtpërdrejtë siç bën Photoshop .

Megjithatë, nuk jam plotësisht i sigurt se përdorimi i AirMagic në modalitetin e shtojcave ka shumë përparësi. Si Lightroom ashtu edhe Photoshop mund të tejkalojnë rregullimet automatike të ofruara nga algoritmet e mësimit të makinerive AirMagic, dhe të dy kanë mjete më të fuqishme të përpunimit të grupeve. Avantazhi i vetëm i vërtetë që mund të shoh është maskimi automatik me AI, por nëse tashmë jeni mësuar të punoni me programe të nivelit profesional si Lightroom dhe Photoshop, ndoshta jeni mësuar edhe me shkallë më serioze të kontrollit mbi procesin tuaj të redaktimit.

Sigurisht, ka pasur raste kur kam qenë shumë vonë për të redaktuar dhe kam dashur që thjesht të mund të klikoja një buton për të marrë Photoshop për të kuptuar menjëherë imagjinatën time, dhe ndoshta AI i AirMagic është hapi i parë në atë rrugë 😉

Alternativat AirMagic

Luminar (Mac/Windows)

Nëse ju pëlqejnë veglat e redaktimit të Skylum me AI, por dëshironi pak më shumë kontroll mbi procesi i redaktimit, Luminar mund të jetë ajo që ju nevojitet. Ashtu si AirMagic, megjithatë, versioni Mac i softuerit është më i qëndrueshëm dhe më i besueshëm se Windowsversion.

Affinity Photo (Mac/Windows)

Affinity Photo ofron mjete të fuqishme redaktimi me një çmim më të volitshëm, por nuk përfshin ndonjë redaktim automatik të dobishëm veçoritë. Nëse jeni duke kërkuar për një redaktues të fortë, por nuk doni të shqetësoheni me Photoshop, Affinity Photo mund të jetë ajo që ju nevojitet.

Adobe Lightroom CC (Mac/Windows)

Nëse nuk keni probleme me modelin e abonimit Adobe, Lightroom ofron një përzierje të shkëlqyer të veçorive të redaktimit automatik dhe kontrollit të saktë. Ka korrigjim automatik të lenteve për disa drone, por diapazoni është mjaft i kufizuar në kohën e këtij shkrimi, prandaj sigurohuni që të kontrolloni nëse droni juaj është në listë nëse kjo është thelbësore për ju.

Arsyet prapa vlerësimeve

Efektiviteti: 4.5/5

Redaktimi me AI i AirMagic bën një punë të shkëlqyeshme në trajtimin e kontrastit dhe ngjyrës, dhe unë Jam i impresionuar nga sa mirë funksionon procesi i maskimit automatik. Përpunimi në grup e bën redaktimin e shumë fotografive të shpejtë dhe efektiv, me kusht që të jeni duke punuar në një Mac - versioni i Windows ka ende disa gabime.

Çmimi: 4/5

Kjo është e vetmja pjesë e AirMagic që më jep pak pauzë. Me 39 dollarë, është mjaft i kushtueshëm duke pasur parasysh se në thelb ka vetëm një veçori redaktimi dhe disa paracaktime, por rregullisht del në shitje me një pikë çmimi më tërheqës. Nëse aplikoni kodin ekskluziv të zbritjes 20% "SOFTWAREHOW" kur kontrolloni

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.