Преглед на воздушната пошта: Најфлексибилен клиент за е-пошта за Mac

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Авиопошта

Ефективност: добро имплементирани функции и прилагодување Цена: 2,99 $ месечно, нуди бесплатен пробен период Лесност за користење: обемна функциите се лесни за користење Поддршка: онлајн разговор, ЧПП и база на знаење

Резиме

Иако е-поштата постои веќе 50 години, таа останува суштинска форма на комуникација, особено за деловни корисници. Бидејќи многумина од нас добиваат толку многу е-пошта, важно е да се најде вистинската алатка за справување со сето тоа.

Авионската пошта го прави ова ефикасно на неколку начини. Нуди можност за приспособување на прегледите на е-пошта и дејствата за лизгање, што ви овозможува побрзо да работите преку вашето сандаче. Вклучува брзи одговори слични на разговор, што ви овозможува да одговорите повеќе веднаш. И вклучува голем број алатки за автоматизација кои ќе ви заштедат време и напор при интелигентно поставување.

Но, вистинската сила на апликацијата е нејзината приспособливост. Треба да бидете во можност да направите Airmail да изгледа и да се однесува токму онака како што сакате. Тоа во комбинација со неговата брзина, стабилност и леснотија на користење го прави достојна алатка за е-пошта за секој корисник на Mac. Го препорачувам.

Она што ми се допаѓа : Брзо е. Изгледа одлично. Лесно се поставува. Високо приспособливо.

Што не ми се допаѓа : Испрати до може да биде пофлексибилно.

4.8 Земи Airmail

Што е Airmail ?

Airmail е атрактивна, достапна, лесна за користење и многу брза апликација за е-пошта за Mac. Неговиот интерфејс е мазен иизвестување кога ќе примите е-пошта од одредено лице или со одреден збор во темата. Или можете да користите правило за автоматско зачувување на приложените PDF-датотеки и архивирање на е-пораките.

Дејствата се уште еден начин за манипулирање со вашите е-пораки. Менито Акција може да се конфигурира и вклучува вообичаени задачи како што се архивирање, ѕвезда и обележување како прочитани, како и поретки, но корисни задачи како што се блокирање, извршување и отпишување.

Во реално време -saver, можете да комбинирате голем број дејства во Прилагодено дејство . Еве неколку идеи за инспирација:

  • Означете е-пошта со ознаката To Do на Airmail, а исто така додајте ја како задача во Things 3 или OmniFocus.
  • Означете е-пошта како белешка и исто така означете ја, а потоа ставете врска до е-поштата во Bear и архивирајте ја е-поштата.
  • Означете го испраќачот на е-пошта како ВИП и додајте ги неговите детали во апликацијата за мои контакти.

Има многу начини на кои приспособените дејства можат да ви заштедат време. Само побарајте комбинации на задачи што често ги извршувате заедно на истата е-пошта за инспирација.

Конечно, можете дополнително да ја проширите функционалноста на Airmail со употреба на приклучоци. На пример, приклучоците можат да дозволат Airmail да работи со билтените на MailChimp и Campaign Manager, или да испраќа потврди за читање. И најновата верзија на Airmail ги поддржува новите Брзи дејства на macOS Mojave и Кратенки на iOS .

Мој личен став : ако редовно изведувааткомбинации на дејства на вашите е-пошта, функциите за автоматизација на Airmail навистина можат да ви заштедат време. Напорот што е потребен за да се постават неколку правила и сопствени дејствија ќе бидат вратени повеќекратно со стекната продуктивност. Брзите дејства и кратенки ќе ви овозможат поблиску да ја интегрирате апликацијата во најновите оперативни системи Mac и iOS.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 5/5

Најдов Airmail брза, одговорна и стабилна. Нуди повеќе функции и прилагодување од слични апликации, додека задржува модерен изглед и работен тек. Според мое мислење, оваа апликација има најдобар баланс на функции и леснотија на користење за повеќето корисници на Mac.

Цена: 4,5/5

Иако алтернативи како Apple Mail и Spark се бесплатни, 9,99 долари се фер цена за придобивките што ги нуди апликацијата. За дополнителни 4,99 долари, можете да го имате и на вашиот iPhone, iPad и Apple Watch, за да можете да ја користите истата алатка за пристап до вашата е-пошта насекаде.

Лесност за користење: 4.5/5

Би дал предност на Spark за лесно користење, но Airmail не заостанува. Тоа е импресивно со оглед на дополнителната функционалност што ја нуди апликацијата. Но, бидете предупредени дека има многу во Airmail што може да се дотераат, а штом ќе започнете, можеби ќе ви биде тешко да престанете!

Поддршка: 5/5

Поддршката во живо е достапна директно од веб-страницата на развивачот. Детална, ЧПП и база на знаење што може да се пребарувасе обезбедуваат. Не можам да коментирам за одговорноста на тимот за поддршка, бидејќи немав причина да контактирам со нив додека ја користам апликацијата или ја пишувам оваа рецензија.

Алтернативи на Airmail

  • Apple Mail : Apple Mail доаѓа преинсталиран со macOS и iOS и е одличен клиент за е-пошта. Не е толку приспособлив како Airmail, ниту игра добро со други апликации, но е изборен клиент за е-пошта за многу корисници на Apple.
  • Spark : Readdle's Spark Mail е одлична бесплатна алтернатива до Airmail. Тоа е помалку сложена апликација со рационализиран интерфејс и вградена интелигенција. Споделува дел од функционалноста на Airmail, вклучувајќи одложување е-пошта и интеграција со други апликации.
  • Outlook : Outlook е одличен избор ако работите во екосистем на Microsoft. Вклучен е со претплата за Office 365 и е добро интегриран со пакетот Microsoft Office.
  • MailMate : MailMate е клиент за е-пошта базиран на тастатура, базиран на текст, дизајниран за моќни корисници. Иако го нема добриот изглед на Airmail, може да се пофали со уште повеќе карактеристики. На пример, паметните поштенски сандачиња на апликацијата можат да користат многу сложени групи правила.

Проверете го нашиот преглед за најдобар клиент за е-пошта Mac за сеопфатен преглед на овие алтернативи и повеќе.

Заклучок

Според описот во Mac App Store, Airmail е „дизајниран со перформанси и интуитивна интеракцијаво умот". Дали успева? Дали е најбрзиот и најлесниот клиент за е-пошта за Mac? Или неговиот обемен сет на функции го прави незгодно користењето?

Воздушната пошта секако е брза и реагира, дури и на мојот речиси десет години стар iMac, а исто така изгледа одлично. Апликацијата изгледа модерно и привлечно, а јас уживам во нејзиниот нов темен режим дизајниран за macOS.

Воздушната пошта е многу приспособлива. Иако можеби ќе ви се чини дека е корисна надвор од кутијата, ќе го извлечете максимумот од апликацијата ако потрошите време на нејзино дотерување. Со текот на времето ќе откриете нови начини на кои можете да ја користите апликацијата и да заштедите време и напор. Не е бесплатен како некои од неговите конкуренти, но сметам дека вреди повеќе од цената.

модерна, и не ви застанува на патот.

Новите сметки за е-пошта лесно се поставуваат, а нејзиниот чист изглед ѝ донесе награда за дизајн на Apple во 2017 година. Има многу што да ја сакате оваа апликација. Во никој случај не е новодојденец, а беше објавен во 2013 година.

Дали Airmail е бесплатна?

Апликацијата не е бесплатна, но е многу разумна - 9,99 долари од Mac App Store . Достапна е и универзална апликација за iOS за 4,99 долари, која работи на iPhone, iPad и Apple Watch.

Дали е безбедна Airmail?

Да, безбедно е да се користи. Ја користев Airmail на мојот MacBook Air и на постарите iMac. Скенирањето со помош на Bitdefender не најде вируси или злонамерен код.

И тимот за развој изгледа посветен да го чува безбедно. Во август 2018 година, VerSpite откри ранливост во Airmail што потенцијално може да им дозволи на напаѓачите да крадат датотеки со само испраќање на е-пошта. Тимот реагираше многу брзо на вестите и издаде поправка во рок од неколку дена (како што објави The Verge). Прекрасно е да се види дека тимот на Airmail ја направи нашата безбедност приоритет.

Дали Airmail е за Windows?

Airmail е достапна за Mac и iOS, но не и за Windows. Иако многу луѓе бараат верзија на Windows, нема индикации дека е планирана.

Ви препорачуваме да најдете алтернатива и ве упатувам до нашиот преглед на најдобрите клиенти за е-пошта за Windows а Mailbird  е нашиот омилен.

Дали Airmail е подобра од Apple Mail?

Авиопошта епобрз и постабилен од Apple Mail. Полесно се поставува, ги извршува пребарувањата побрзо, подобро се справува со сметките на Gmail, се интегрира со повеќе апликации и услуги и е поконфигуриран. Исто така, нуди повеќе функции, вклучително и можност за одложување на е-пошта и да се третира како задача или белешка.

Apple Mail доаѓа бесплатно со macOS и iOS и е најчесто користен клиент за е-пошта меѓу корисниците на Apple. Зошто би се замарале со Airmail кога веќе имате пристоен клиент за е-пошта на вашиот компјутер? Има некои значајни причини, особено ако сакате да ги персонализирате вашите апликации.

Ако некоја од тоа ве привлекува, прочитајте понатаму. Во следниот дел, ќе ги претставиме карактеристиките на Airmail.

Зошто да ми верувате за овој преглед

Моето име е Адријан, а е-поштата е редовен дел од мојот живот од 90-тите. Понекогаш морав да се справувам со стотици е-пошта дневно и користев доста клиенти за е-пошта за да ја завршам работата.

Во раните денови користев Microsoft Outlook, Netscape Mail, Opera Пошта и повеќе. Рано почнав да го активирам Gmail и ми се допадна неговиот едноставен интерфејс и брзото пребарување.

Во последниве години користев помодерни клиенти за е-пошта кои се фокусираат на минимализмот и работниот тек на обработка на преполните сандачиња. Го користев Sparrow доста време и се преселив во Airmail во 2013 година кога Sparrow беше прекинат.

Сметам дека е добар натпревар за моите потреби - а сега има уште повеќеверзија на iOS. Го ценам непречениот работен тек и приспособливоста на апликацијата. Во последниве месеци, исто така, доста интензивно користев Spark и го сметам за добра алтернатива, нудејќи одлични карактеристики на работниот тек и леснотија на користење, иако со помалку опции под хаубата.

Дали Airmail е добар натпревар за и ти исто? Сосема веројатно. Во овој преглед на Airmail, ќе ги истражам карактеристиките на апликацијата за да можете сами да одлучите.

Детален преглед на Airmail

Многу од нас добиваат многу е-пошта, а Airmail може да помогне сето тоа го решавате побрзо и поефективно. Нуди функции што ви овозможуваат побрзо и интелигентно да работите преку вашето сандаче и да одговарате веднаш како апликација за разговор. Ќе ги наведам нејзините главни карактеристики во следните шест секции, истражувајќи што нуди апликацијата и споделувајќи го моето лично мислење.

1. Воздушната пошта е лесна за поставување

Бидејќи ја купувате Airmail од Продавници за апликации за Mac и iOS, инсталацијата е лесно. Така е и додавањето сметка за е-пошта, што вообичаено трае само неколку едноставни чекори. Воздушната пошта може да ги конфигурира поставките на многу популарни даватели на е-пошта (вклучувајќи ги Google, Yahoo и Outlook) со многу малку информации од вас.

Мој личен став : многу клиенти на е-пошта сега прават поставувањето на вашите сметки полесно од кога било, а Airmail не е исклучок. Во повеќе случаи, ќе потрае само минута или две, а сè што ќе треба да знаете е вашата адреса за е-пошта илозинка.

2. Интерфејсот на Airmail може многу да се приспособува

Airmail е многу приспособлив и може да се направи да изгледа и да работи речиси како што сакате. Сега го поддржува темниот режим на Mojave и автоматски се префрла.

Апликацијата изгледа привлечно и стандардно наликува на многу други клиенти за е-пошта, како што ќе забележите на сликите од екранот погоре. Но, тоа не мора да остане така. Страничните ленти може да се сокријат за да се направи интерфејсот што е можно помалку и може брзо да се прикажат или сокријат со кликнување на иконата на лентата со мени.

Бројот на линии прикажани во прегледот на пораката може да се измени така што може да добие добра идеја за содржината без да мора да ја отвори е-поштата. Дејствата за лизгање може да се приспособат за да ви овозможат да го поминете вашето сандаче што е можно побрзо.

Другите опции на интерфејсот вклучуваат унифицирано сандаче, паметни папки, брз одговор, употреба на Markdown при составување е-пораки и можност за внимателно усовршете ги известувањата што ги дава. Понуден е широк опсег на поставки за изглед.

Темите и приклучоците овозможуваат уште понатамошно прилагодување. Откако ќе го направите да изгледа и работи правилно, вашите поставки автоматски се синхронизираат со другите ваши Mac и уреди преку iCloud. Тоа е вистинско заштеда на време.

Мој личен став : Способноста да се приспособи Airmail толку целосно е нејзината победничка карактеристика. Без разлика кои се вашите преференции, треба да бидете во можностза да направите Airmail да изгледа и да работи како што сакате.

3. Airmail ви овозможува да изберете кога да читате и испраќате е-пошта

Ако сакате да го задржите вашето сандаче празно, но сте добиле е-пошта со која не можете да се справите до викенд, Airmail ви дозволува да ја одложите. Е-поштата ќе исчезне од вашето сандаче, а потоа ќе се врати на денот кога ќе го наведете.

Така вашето сандаче не е полно со пораки со кои не можете да се справите, што ќе ве одвлече од оние со кои всушност можете работете на денес.

Опциите за одложување вклучуваат подоцна денес, утре, оваа вечер, овој викенд и следната недела. Можете да приспособите точно долга Airmail ќе ги одложи вашите пораки за секоја од овие.

Можете и да го одложите испраќањето е-пошта. Ако работите доцна навечер, можеби претпочитате пораката да биде испратена во текот на работното време. На крајот на краиштата, не сакате да поставувате очекувања дека ќе останете до полноќ секоја вечер одговарајќи на е-пораки.

Само кликнете на иконата Испрати подоцна и одлучете кога Airmail ќе испрати тоа. Вашиот компјутер ќе треба да биде вклучен во тоа време (со вклучена Airmail) за ова да функционира.

Конечно, можете да ја конфигурирате Airmail да ви даде опција да го вратите испраќањето. Но, мора да бидете брзи - имате само пет или десет секунди за да се премислите!

Мој личен став : Со мобилни уреди и интернет насекаде, имаме можност да пристапиме до е-пошта која било време и кое било место. Функциите за одложување и испраќање подоцна на Airmailолеснете го испраќањето и справувањето со е-пошта кога ви одговара.

4. Airmail ви овозможува да ги третирате е-поштата како задачи

Airmail има вграден едноставен менаџер за задачи што ви помага да ги следите е-поштата на кои треба да дејствувате или да се повикате во иднина. Тоа го прави со тоа што ви дозволува да означите некои од вашите е-пошта со За да се направи , Забелешка или Готово , групирајќи ги заедно во страничната лента. Овие етикети за управување со задачи делуваат како ознаки, но всушност се папки на кои им е даден посебен третман.

Ако е-поштата содржи задача што треба да ја завршите, само означете ја Да се ​​направи . Сите е-пораки за кои е потребно ваше дејство ќе бидат групирани заедно. Откако ќе ја завршите задачата, преместете ја во Готово .

Секоја е-пошта која содржи корисен референтен материјал може да биде означена како Меморандум . Ова ќе создаде референтна библиотека што може да се пребарува во Airmail. Овие е-пораки може да содржат детали за контакт на клиентот, детали за најавување на вашите онлајн услуги или политика на компанијата. Воздухопловната пошта ќе го олесни нивното наоѓање во иднина.

Ако не сакате да го користите вашиот клиент за е-пошта како менаџер на задачи, Airmail се интегрира со неколку апликации за продуктивност, кои ќе ги допреме во повеќе детали во следниот дел. Наместо тоа, можете да испратите е-пошта до OmniFocus, Things или Reminders и таму да ја следите задачата.

Мој личен став : Добиваме толку многу е-пораки, за важните е лесно да се лизга низ пукнатините. Виеособено не сакате да изгубите трага на е-пошта што бара од вас да направите нешто или е-пошта со критични информации до кои ви треба пристап во иднина. Функциите за управување со задачи на Airmail се вистинска помош за ова.

5. Airmail се интегрира со широк опсег на апликации и услуги

Apple Mail е остров. Не се интегрира добро со други апликации и услуги, дури ни преку сопствениот интерфејс на Сподели лист на Apple. Во ред е ако сакате само да управувате со вашите е-пошта во рамките на апликацијата, но тоа отсекогаш ме фрустрирало.

Воздушната пошта, напротив, е високо интегрирана, овозможувајќи ви да ги испраќате вашите е-пошта до вашата апликација за белешки, списокот со задачи , календар и повеќе. Ова е навистина корисно, иако не е секогаш имплементирано како што би сакал.

До менито „Испрати до“ може да се пристапи од менито „десен клик“ или со притискање на Z кога е избрана е-пошта.

На пример, можам да додадам е-пошта на еден од моите календари. Е-поштата се додава на датумот и времето кога е-пораката е испратена до вас.

Ако сакате да има друг датум или време, треба да го уредите состанокот во апликацијата Календар . Би сакал да ми биде даден тој избор во Airmail.

Можам да испратам и е-пошта до Bear, апликацијата мои белешки. Повторно, посакувам да се понудат повеќе опции. Белешката во Bear само содржи врска до е-поштата, кога би сакал целосниот текст на е-поштата да биде ставен во белешката.

Или можам да додадам е-пошта што бараакција на Things, мојот менаџер на список со задачи. Овој пат се прикажува скокачки прозорец од Things што ми дозволува да го сменам насловот на задачата и каде е складирана. Во белешките е вклучена врска до е-поштата.

Достапни се доста други интеграции. Тие не можат да се конфигурираат, па во зависност од тоа дали даденото дејство е она што го сакате, можеби ќе ви бидат корисни или не.

Мој личен став : Ако сте фрустрирани што Apple Mail не ви дава лесен начин да ги преместите информациите во е-поштата на други апликации, Airmail може да биде остварување на сон. Има интеграција со голем број други апликации, но начинот на кој се интегрира можеби не секогаш ви одговара.

6. Можете да ја автоматизирате воздушната пошта за да заштедите време и напор

Ако Airmail не направете нешто што ви треба надвор од кутијата, можеби ќе можете да го остварите со помош на алатките за автоматизација на апликацијата. Или ако редовно правите нешто што бара голем број чекори, можеби ќе можете да заштедите време со комбинирање на тие чекори во едно дејство.

Еден начин работите да се случат автоматски е со создавање Правила . Овие активираат дејства што можете да ги извршите на е-пошта во сценарио „ако… тогаш“. Овие предизвикувачи можат да работат на дојдовна или појдовна пошта и може да се ограничат на една сметка за е-пошта ако сакате. Можете да дефинирате повеќе услови (каде што сите или било кои треба да бидат вистинити), а исто така и повеќе дејства.

Можете да користите правила за да покажете

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.