Историја на Adobe

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Inc, порано познат како Adobe System Incorporated, е популарен развивач на софтвер за дизајн, печатење и објавување основан во 1982 година.

Започна со својот прв десктоп издавачки производ Postscript во 1983 година, денес е познат по обезбедување креативни решенија за рекламирање, маркетинг и визуелна комуникација. Од манипулација со слики до видео анимација, Adobe има дизајнирана програма за задоволување на потребите.

Некои од популарните производи на Adobe, како што се Illustrator и Photoshop, се оценети како најдобри алатки за дизајн од многу дизајнери. Воведувањето на Adobe Acrobat и PDF беше исто така промена на играта во индустријата за дигитално издаваштво.

Ајде да направиме брза обиколка на историјата на Adobe преку овој инфографик што јас го дизајнирав.

Основање

Adobe Inc е основана од Џон Ворнок и Чарлс Гешке, поранешен вработени во Xerox.

Компанијата е именувана по местото наречено Adobe Creek во Лос Алтос, Калифорнија, а нејзиното седиште се наоѓа во Сан Хозе, Калифорнија.

Основачите се состанаа во истражувачкиот центар на Xerox додека развиваа програмски јазик што може да ја опише прецизната позиција, формите и големината на објектите на страницата на компјутерскиот екран. Со други зборови, преведување слики и текст на компјутер за печатење.

Џон Ворнок и Чарлс Гекче сакаа да му ја покажат оваа технологија на светот, меѓутоа, Xerox одби и на тој начин решија да започнат својабизнис (Adobe) да ја донесе оваа технологија за десктоп издаваштво на пазарот.

Првото лого на Adobe беше дизајнирано од Марва Ворнок, сопругата на Џон Ворнок, која исто така беше графички дизајнер.

Со текот на годините, Adobe го поедностави и модернизираше логото, а денес логото на Adobe подобро го претставува брендот и е многу препознатливо.

Историја & засилувач; Развој

Набргу по основањето на Adobe, технологијата за десктоп објавување позната како PostScprit стана огромен успех. Во 1983 година, Apple стана првата компанија што доби лиценца за PostScript, а две години подоцна, во 1985 година, Apple Inc го вклучи PostScript за својот печатач со ласерски пишувач компатибилен со Macintosh.

Објавувањето не може да живее без фонтови/фонтови. Adobe започна да развива различни типови на фонтови откако го виде успехот на PostScript за корисниците на Apple и Microsoft. Adobe објави дека заработува 100 милиони долари годишно во софтвер за печатачи и лиценцирање фонтови.

Набргу потоа, Apple и Adobe имаа несогласувања за таксите за лиценцирање на типот што предизвика војни за фонтови во доцните 1980-ти. Apple се здружи со Microsoft обидувајќи се да ги продаде акциите на Adobe и да развие сопствена технологија за рендерирање на фонтови наречена TrueType.

Додека се справуваше со ситуацијата со војните за фонтови, Adobe продолжи да се фокусира на развој на софтвер за десктоп.

Развој на софтвер

Во 1987 година Adobe го претстави Adobe Illustrator, софтвер за создавање векторграфики, цртежи, постери, логоа, фонтови, презентации и други уметнички дела. Оваа програма базирана на вектор е широко користена од графички дизајнери на меѓународно ниво. Во исто време, Adobe ја објави и Type Library.

Друг голем момент за Adobe беше кога го претстави Photoshop две години подоцна. Оваа софтверска апликација за манипулација со слики многу брзо стана најпопуларната и најуспешната програма на Adobe ширум светот.

Во ова време, Adobe навистина вложи напори за развој на нови апликации за креативна работа. Во 1991 година, Adobe Premiere, суштинска алатка за графика во движење, видео монтажа и мултимедијална продукција беше донесена на пазарот, носејќи го дизајнот на следното ниво.

За подобро да се подобри гледањето на дигиталното објавување и да се реши проблемот со споделување датотеки за различни компјутерски системи, во 1993 година беше воведен Adobe Acrobat (PDF). Ја доставува сликата од софтверот за дизајн до дигитален документ и ви овозможува електронски да ја гледате оригиналната форма на текст и графика кога е зачувана како Acrobat или PDF.

Во 1994 година, Adobe го купи Aldus, софтверска компанија која го разви PageMaker, подоцна беше заменета со InDesign, првпат објавен во 1999 година.

InDesign се смета за надградена верзија на PageMaker, софтвер за објавување распоред . Денес популарно се користи за дизајн на портфолио, брошури и списанија.

Исто како и секој бизнис, Adobe исто така имаше свои предностии падови. Додека Adobe се прошируваше, купи различен софтвер за развој. Во текот на средината на 1990-тите до раните 2000-ти, Adobe се соочи со некои предизвици бидејќи некои од софтверот што го купи не ги исполнија неговите очекувања и предизвикаа голем пад во продажбата.

Ситуацијата се подобри откако беше објавен InDesign, кој ја зголеми продажбата за прв пат во својата историја на повеќе од 1 милијарда долари. Оттогаш, Adobe дојде во нова ера.

Во 2003 година, Adobe го издаде Adobe Creative Suite (CS) кој го спои целиот софтвер, вклучувајќи Photoshop, Illustrator, InDesign, Premiere Pro, итн за да го обедини брендот и постојано да го ажурира програми. Во истата година, Adobe го ребрендираше Adobe Premiere како Adobe Premiere Pro и се здоби со некој друг софтвер за уредување медиуми како што е Cool Edit Pro.

Во следните неколку години, Adobe се обидуваше да развие покреативни програми што ќе ги вклучи во Adobe Creative Suite. Adobe го купи својот главен конкурент Macromedia во 2005 година заедно со друг софтвер.

За тоа време, Dreamweaver, алатка за веб дизајн и Flash, интерактивна алатка за производство на медиуми беа додадени во Adobe Creative Suite.

Во 2006 година, Adobe го претстави Adobe Youth Voices за да им помогне на младите креативци да се изразат и да ги споделат своите креативни.

Во истата година, Adobe стана првото комерцијално претпријатие кое доби три платинести сертификати во светот. Од Соединетите Американски ДржавиСовет за зелени згради USGBC, под раководство во енергетскиот и дизајнот на животната средина LEED -Постоечка програма за градење за нејзините објекти во Сан Хозе.

Adobe Media Play беше воведена во 2008 година и наскоро стана конкурент на Apple iTunes, Windows Media Плеер, итн. Adobe Media Player беше дизајниран за репродукција на видео и аудио датотеки на компјутери, а подоцна беше усвоен од неколку ТВ мрежи.

Како што сè оди кон веб, во 2011 година, Adobe ја издаде првата верзија на Adobe Creative Cloud. Слично на Creative Suite, тоа е збир на креативни алатки за дизајн, веб објавување, видео продукција итн. Најголемата разлика е во тоа што Adobe CC е програма за претплата и можете да ја зачувате вашата работа во складиштето во облак.

Последната верзија на CS беше објавена во 2012 година, позната како CS6. Во истата година, Adobe го прошири новиот корпоративен кампус во Лехи, Јута.

Во октомври 2018 година, Adobe официјално го смени своето име од Adobe Systems Incorporated во Adobe Inc. Компании од Fortune. Денес Adobe има над 24.000 вработени ширум светот, а до крајот на 2020 година го пријави својот фискален приход за 2020 година од 12,87 милијарди американски долари.

Референци

  • //www.adobe.com/about-adobe/fast-facts.html
  • //courses.cs .washington.edu/courses/csep590/06au/projects/font-wars.pdf
  • //www.fundinguniverse.com/company-history/adobe-systems-inc-history/
  • //www.britannica.com/topic/Adobe-Systems-Incorporated

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.