8 најдобри алтернативи на ScreenFlow за компјутер со Windows во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

За оние од вас кои бараат ScreenFlow за Windows, извинете што ве известувам дека сè уште нема достапна верзија за компјутер.

Јас користев ScreenFlow за Mac на мојот MacBook Pro од 2015 година (видете го нашиот преглед на ScreenFlow). Тоа е фантастична апликација за уредување видео и снимање екран, и ми се допаѓа.

Но, Telestream, производителот на апликацијата, допрва треба да објави верзија на ScreenFlow за компјутер. Можеби тоа е на нивната агенда. Можеби тоа е производ кој никогаш нема да биде пуштен во продажба.

Од љубопитност, контактирав со нивниот тим на Твитер пред неколку години. Еве што рекоа:

не, за жал, немаме тековни планови за компјутерска верзија на ScreenFlow. Сепак, секогаш постои можност!

— ScreenFlow (@ScreenFlow) 27 јули 2017 година

И од ажурирањето на овој напис, тие сè уште не ја објавиле верзијата на Windows. Во оваа статија, ќе споделам неколку одлични алтернативи во стилот на ScreenFlow за корисниците на компјутери со Windows.

Забелешка: Сите замени наведени подолу не се бесплатен софтвер, иако некои нудат бесплатни проби. Ако барате потполно бесплатен видео едитор како Windows Movie Maker (сега е прекинат), за жал, овој напис не е за вас.

1. Adobe Premiere Elements

 • Цена: 69,99 $
 • Кликнете тука за да ја добиете од официјалната веб-страница на Adobe.

Ако сте обожавател на семејството Adobe и сакаат економично решение за уредување видеа, Adobe PremiereElements е алатка за вас. Elements им олеснува на сите нивоа на видео ентузијасти да снимаат филмови со одличен изглед и да ги претворат во ремек-дела. Дознајте повеќе од овој преглед што го имаме.

Забелешка: штом ќе се чувствувате удобно да ги користите сите функции во Premiere Elements, можеби ќе сакате да му дадете шанса на Adobe Premiere Pro CC, иако верзијата Pro е многу поскапа.

2. Filmora за Windows

 • Цена: 49,99 $
 • Кликнете овде за да ја добиете Filmora од официјалната веб-страница Wondershare .

Ако сакате поевтина алтернатива, размислете за Wondershare Filmora, моќна алатка за уредување видеа која нуди добра вредност за почетниците и средните создавачи на видеа. Совршено е за оние кои сакаат да се фокусираат на креативноста наместо да се заглавуваат на технички работи.

Видете повеќе во нашата целосна рецензија на Filmora.

 • Цена: 59,99 $
 • Кликнете овде за да го добиете PowerDirector од официјалната веб-страница на Cyberlink.

PowerDirector е совршен за уредување видеа и креирање слајдови. Ако вашиот приоритет е брзо да креирате едноставен проект за домашен филм, PowerDirector е најдобриот уредувач на видео на оваа листа. Одлично го прави процесот на уредување безболен.

Прочитајте го нашиот целосен преглед на PowerDirector овде.

4. Movavi Video Editor

 • Цена: 39,95 $
 • Кликнете овде за да добиете Movavi VideoУредувач од неговата официјална страница.

Movavi е уште еден лесен за користење и лесен за учење уредувач на видео за случајни корисници доколку сакате да креирате видеа за веб и да ги споделувате со пријатели или семејство. Тоа е веројатно најевтиниот комерцијален уредувач на видео таму. Едно нешто што не ни се допаѓа е тоа што програмата не нуди функции за снимање екран како што тоа го прават многу од нејзините конкуренти.

Дознајте повеќе за Movavi Video Editor од нашиот детален преглед.

5 Филмско студио MAGIX

 • Цена: 69,99 $
 • Кликнете овде за да го добиете Филмското студио од официјалната веб-локација MAGIX.

MAGIX Movie Studio е одличен софтвер за правење убави филмови, ТВ емисии и реклами. Програмата има еден тон видео ефекти, опции за наслови и шаблони за филмови од кои можете да изберете. Исто така, поддржува 4K и следење движење. Сепак, не е најлесниот уредувач на видео за користење: му недостасуваат алатки за увоз и организација. Овде ја разгледавме и програмата.

6. Camtasia за Windows

 • Цена: 199 $
 • Кликнете овде за да ја добиете Camtasia од официјалната веб-страница на TechSmith.

Camtasia е најблискиот конкурент на ScreenFlow за корисници на Mac. Користам Camtasia за Mac повеќе од две години. Она што најмногу ми се допаѓа во програмата е што TechSmith, креаторот на Camtasia, ја намалува кривата на учење на минимум: многу е лесен за користење. Исто така, нуди абесплатна мобилна апликација за Android и iOS која ви овозможува брзо пренесување медиуми од телефони/таблети во програмата.

Прочитајте повеќе од нашиот детален преглед на Camtasia.

7. VEGAS Pro

 • Цена: почнувајќи од $399 (уреди верзија)
 • Посетете ја официјалната страница за да добиете Vegas Pro.

Исто како што ScreenFlow е само за Mac, VEGAS Pro ги таргетира корисниците на компјутери. Тоа целосно припаѓа на повисокото ниво на видео уредници. Неговата цена може да исплаши многу хобисти, но ако вашата цел е да создавате врвни видеа за комерцијална употреба, она што го плаќате го добивате овде.

Можете да дознаете повеќе од нашата рецензија на Vegas Pro за тоа дали вреди за да го купите овој професионален уредувач на видео.

8. Adobe Premiere Pro

 • Цена: почнувајќи од 19,99 $/месечно (годишен план, платен месечно)
 • Кликнете овде за да го добиете од официјалната веб-страница на Adobe.

Додека Adobe Premiere Elements е за основни корисници, Premiere Pro е за моќни корисници кои сакаат да правите видеа со професионален изглед. Ние веруваме дека тоа е алатка која мора да ја имате доколку сакате кариера како видео едитор. Во споредба со Sony Vegas, Adobe Premiere е пошироко користен и доаѓа со повеќе функции. Сепак, поскапо е од Sony Vegas по 18 месеци плаќање на високата претплата.

Дознајте повеќе во нашиот преглед на Adobe Premiere Pro овде.

Тоа е тоа. Кажи ми што мислиш? Дали знаете некое друго доброалтернативи на ScreenFlow за Windows? Или Telestream издаде верзија за компјутер? Ќе ја ажурирам оваа статија за да ја направам попрецизна и поопсежна.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.