19 Лого Статистика и факти од 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Здраво! Моето име е јуни. Јас сум графички дизајнер со рекламна позадина. Работев во рекламни агенции, технолошки компании, маркетинг агенции и дизајнерски студија.

Од моето работно искуство и часовите на истражување, морам да кажам дека логоата имаат големо влијание врз бизнисите.

Статистиката за графички дизајн покажува дека 86% од клиентите велат дека автентичноста на брендот влијае на нивните одлуки при изборот и одобрувањето на производите што ги сакаат.

Што значи автентичност? Уникатен дизајн !

Кога зборуваме за дизајн или визуелни слики, бојата и логоата се првите работи што привлекуваат внимание. Затоа е важно да научите и да ги разберете логоата .

Не е убедливо?

Па, составив 19 статистики и факти за лого, вклучувајќи општа статистика за лого, статистика за дизајн на лого и некои факти за лого.

Зошто да не го видите сами?

Статистика за логото

Зошто логото е толку важно за бренд или бизнис? Одговорот е едноставен и докажан со истражување. Луѓето ги обработуваат сликите побрзо од текстот и често ја поврзуваат визуелната содржина со вашиот бизнис.

Еве неколку општи статистики за логото.

Повеќе од 60% од компаниите на Fortune 500 користат комбинирани логоа.

Комбинирано лого е лого што вклучува икона и текст. Повеќето компании го користат затоа што е повеќе разноврсен и препознатлив. Единственото лого на Fortune 500 што користи штанд-сама сликовната икона е Apple.

90% од светската популација го препознава логото на Coca-Cola.

Црвено-белото лого на Coca-Cola е едно од најпрепознатливите логоа во светот. Други познати и многу препознатливи логоа се Nike, Apple, Adidas и Mercedes-Benz.

Ребрендирањето на вашето лого може да има големо влијание (добро и лошо) врз бизнисот.

Успешен пример: Старбакс

Се сеќавате ли на последното лого на Старбакс? Не беше лошо, но денешното ново лого е дефинитивно успех од кој можеме да учиме.

Новото лого се вклопува во модерниот тренд и сè уште ја задржува својата оригинална сирена. Ослободувањето од надворешниот прстен, текстот и ѕвездите дава почист изглед и испраќа порака дека Starbucks нуди повеќе од само кафе.

Неуспешен пример: Gap

Gap го редизајнираше своето лого во 2010 година откако финансиската криза од 2008 година, а клиентите ја мразеа. Ова ребрендирање не само што вознемири некои клиенти кои отидоа на социјалните мрежи за да ги изразат своите негативни чувства кон новото лого, туку предизвика и голема загуба во продажбата.

Шест дена подоцна, Gap одлучи да го промени своето лого назад на оригиналниот.

Логото на Instagram има најголем обем на пребарување на глобално ниво.

Како една од водечките платформи за социјални медиуми денес, логото на Instagram се пребарува 1,2 милиони пати секој месец низ целиот свет. Второто и третото најпребарувано лого се YouTube иФејсбук.

Логото влијае на жените повеќе отколку на мажите кога станува збор за донесување одлуки за купување.

Околу 29% од жените и 24% од анкетираните мажи тврдат дека имаат поголема веројатност да му веруваат на бизнисот кога изгледот на брендирањето, вклучувајќи го и логото, им е познат.

Во просек, откако ќе видат лого 5 до 7 пати, клиентите ќе се сеќаваат на брендот.

Логото ја пренесува личноста на брендот, така што многу луѓе го поврзуваат брендот со неговото лого.

67% од малите бизниси се подготвени да платат 500 долари за лого, а 18% би платиле повеќе од 1000 долари.

За малите бизниси е важно да се издвојуваат од толпата, затоа уникатен дизајн на лого и брендирање се од суштинско значење.

Професионално и убаво лого не само што ќе го покаже имиџот на вашиот бренд, ќе изгради доверба, туку и ќе привлече клиенти. Затоа компаниите се подготвени да инвестираат во дизајнот на логото.

Видете дали можете да добиете некои идеи од овде за ребрендирање.

40% од компаниите на Fortune 500 ја користат сината боја во нивните логоа.

Се чини дека сината е омилена боја на топ 500 компании, а потоа црната (25 %), црвена (16%) и зелена (7%).

Видете го бројот на компании кои користат сина, црна и црвена боја:

Повеќето логоа користат две бои.

Истражувањето покажува дека 108 од топ 250 компании користат комбинација од две бои во логото на компанијата. 96 од 250 користатедна боја и 44 користат повеќе од три бои.

Обликот на логото е важен.

Истражувањето покажува дека обликот на логото може да влијае на проценката на клиентите за брендот. На пример, брендовите сакаат да користат кругови во нивните логоа.

Круговите често претставуваат единство, целина, интеграција, глобално, совршенство итн.

Фонтот San Serif е најпопуларниот фонт што го користат топ 500 компании на нивните логоа.

367 меѓу првите 500 компании користат само фонт San Serif за нивните логоа на компании. Други 32 логоа на компании користат комбинација од фонтови Serif и San Serif.

Сите капачиња се повеќе користени од буквите за наслов во дизајнот на логото.

47% од компаниите на Fortune 500 ги користат сите капи во нивните логоа. 33% користат насловни букви, 12% користат случајни комбинации и 7% ги користат сите мали букви.

Факти за логото

Сакате да ја знаете историјата на некои од познатите логоа? Дали знаевте дека логото на Кока-Кола е бесплатно? Ќе најдете неколку интересни факти за логоа во овој дел.

Логото на Stella Artois е најстарото лого за прв пат користено во 1366 година.

Stella Artois е основана во Лувен, Белгија во 1366 година, и тие го користеле истото лого досега бидејќи.

Првото лого на Твитер чинеше 15 долари.

Твитер купи икона за птица дизајнирана од Сајмон Оксли од iStock за да ја користи како свое лого. Сепак, во 2012 година, Твитер го ребрендираше и го направи логото пософистицирано.

Познатото лого на Кока-Колачини 0 долари.

Не сите големи брендови имаат скапи логоа. Еве го доказот! Првото лого на Кока-Кола беше креирано од Френк М. Робисон, партнер на основачот на Кока Кола и книговодител.

Студент по графички дизајн го создаде логото на Најк за 35 долари.

Логото на Ник е дизајнирано од Каролин Дејвидсон, графичка дизајнерка од Државниот универзитет во Портланд. Иако на почетокот добивала само 35 долари, години подоцна, на крајот била наградена со 1 милион долари.

Топ 3 најскапи логоа во светот се Symantec, British Petroleum и Accenture.

Логото на Baskin Robbins имплицира 31 вкус на сладолед што го имаат.

Baskin Robbins е американски ланец за сладолед. Од буквите B и R, можете да ги видите розовите области што го покажуваат бројот 31.

Веројатно сте сосема запознаени со сината и розовата верзија на логото. Сепак, тие штотуку го ре-дизајнираа своето лого за да го почитуваат првото лого создадено во 1947 година. Така тие ги променија боите на логото назад во чоколадо и розова.

„Насмевката“ на логото на Амазон имплицира дека тие нудат сè.

Првото нешто што ви паѓа на ум кога ќе ја видите „насмевката“ под зборовниот знак на Амазон, веројатно би го поврзале со задоволството на клиентите бидејќи тоа е насмевка. Има смисла.

Меѓутоа, ако обрнете поголемо внимание, стрелката (насмевка) покажува од А до Ш, што всушност испраќа порака дека нудат различниработи во сите категории.

Сакате да дознаете повеќе за логоа или дизајн на лого? Еве повеќе основи на логото што можеби сакате да ги знаете.

Кои се златните правила на дизајнот на логото?

 • Создадете нешто што кажува што правите.
 • Изберете ја вистинската форма.
 • Користете го фонтот што одговара на вашето брендирање.
 • Изберете ја бојата мудро. Копајте за да дознаете повеќе за психологијата на боите.
 • Бидете оригинални. Не копирајте други брендови.
 • Одржете го тоа едноставно за да можете да го користите на различни начини (печатење, дигитално, производ, итн.)
 • Одвојте време! Не брзајте да креирате лого што нема да работи.

Кои се петте видови логоа?

Петте типа на логоа се комбинирано лого (икона и текст), знак за зборови/букви (само текст или дотерување текст), сликовен знак (само за икона), апстрактен знак (само за икона) и амблем (текст во форми).

Како логоата привлекуваат клиенти?

Добриот дизајн на лого му користи на брендот. Привлекува внимание, се разликува од конкурентите и влијае на одлуките за купување на клиентите.

Едноставно, незаборавно, безвременско, разноврсно и релевантно.

Завршување

Знам дека се многу информации, па еве брзо сумирање.

Дизајнот на логото е важен за бизнис. Важни елементи што треба да се земат предвид при дизајнирање лого се бојата, формата и фонтот. И О! Немојзаборавете на најважното правило: вашето лого треба да кажува што правите!

Се надеваме дека статистиката и фактите за логото погоре може да ви помогнат да добиете повеќе идеи за вашиот бизнис.

Референци:

 • //www.tailorbrands.com/blog/starbucks-logo
 • // colibriwp.com/blog/round-and-circular-logos/
 • //www.cnbc.com/2015/05/01/13-famous-logos-that-require-a-double-take. html
 • //www.businessinsider.com/first-twitter-logo-cost-less-than-20-2014-8
 • //www.rd.com/article/baskin- robbins-logo/
 • //www.websiteplanet.com/blog/logo-design-stats/

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.