Преглед на филмското студио VEGAS: сигурен, но малку скап

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

ВЕГАС Филмско студио

Ефективност: Одличен работен тек, способен за сечење филмови со висок квалитет Цена: почнувајќи од 7,99 УСД месечно Лесност за користење: Не бесмислен интерфејс со најдобрите упатства што сум ги сретнал во уредувачот на видео Поддршка: упатствата се неверојатни, но може да се потпрете на помошта од заедницата

Резиме

VEGAS Movie Studio е братчето на VEGAS Pro. Одлично го имитира корисничкиот интерфејс и работниот тек на професионалната верзија, но многу од најголемите предности на VEGAS Pro не се присутни во VEGAS Movie Studio. Според мое мислење, ефектите и напредните функции се она што го прави VEGAS Pro уредувач на видео со професионален квалитет - и тоа е една од најголемите слабости на Movie Studio.

Како самостоен софтвер, има многу причини да бидете импресионирани со Филмско студио VEGAS, но не постои во вакуум. Имав задоволство да прегледам мноштво одлични видео едитори по слични цени (видете го делот „Алтернативи“ подолу), и чувствувам дека Movie Studio не се спротивставува на конкуренцијата по неговата малопродажна цена. Најевтината верзија на Movie Studio прави многу помалку од споредливите видео едитори, додека најскапата верзија не прави доволно.

Можете да го гледате демо-видеото од 30 секунди (подолу) што го направив користејќи VEGAS Movie Studio само за да го почувствувате неговиот излез, или можете да ја посетите официјалнатаинтегрирајте се во програмата, што го прави речиси невозможно да бидете збунети околу тоа што го барате. UI е едноставен, чист и јасен, што ја прави програмата полесна за користење.

Поддршка: 4/5

Упатствата се одлични, но поддршката порталот на својата официјална веб-страница остава нешто да се посака. Можеби ќе треба да копате прилично длабоко низ објавите на форумот за да најдете одговори на напредни прашања што не се присутни во упатствата.

Алтернативи на филмското студио VEGAS

За верзијата за уредување:

Nero Video е целосно опремен видео едитор по речиси половина од цената од основната верзија на VMS. Исто толку е лесен за употреба, има подобри ефекти и доаѓа со комплетен пакет на други алатки кои би можеле да ве интересираат. Можете да го прочитате мојот преглед на Nero Video за повеќе.

За верзијата Pro:

Од трите верзии, се чувствувам како платина верзија нуди најмала вредност. Corel VideoStudio е поевтин од верзијата Post и доаѓа со многу повеќе ефекти и функции. Мојата целосна рецензија за VideoStudio можете да ја прочитате овде.

За верзијата Post:

Ако сте спремни да платите повеќе од 100 долари за програма за уредување видео, тогаш можете и да направите скок од програми од почетно ниво на професионални. Програмите на професионално ниво бараат повеќе време за учење и се многу поскапи, но тие се исклучително моќни и многу способнисоздавање филмови со комерцијален квалитет. Со задоволство би ги препорачал и VEGAS Pro (преглед) и Adobe Premiere Pro (преглед) ако сте на пазарот за уредувач на видео со професионален квалитет.

Клиентите на Amazon, вие сте со среќа!

Најмоќната од трите верзии, со задоволство би ја препорачал верзијата Suite доколку не е толку скапа. За среќа за претплатниците на Amazon Prime, верзијата Suite (Post) е многу поприфатлива во споредба со цената наведена на веб-страницата MAGIX! Можете да го добиете VEGAS Movie Studio Suite на Амазон овде.

Со оваа цена, програмата е уште поевтина од VideoStudio додека нуди супериорен интерфејс и доверливост. Не гледајте подалеку од VMS Suite ако сте претплатник на Amazon Prime.

Заклучок

VEGAS Movie S tudio (што јас исто така го нареков VMS за едноставност) е интуитивна и доверлива програма која има многу да понуди. Сепак, тешко е да се препорача кога ќе се земе предвид неговата цена. Основната верзија не нуди доволно ефекти или карактеристики, но се чини дека е најскапата верзија од трите. Платинумската (Pro) верзија нуди мала надградба во однос на основната верзија за да вреди повеќе од двојно повеќе од цената на основната верзија. И додека верзијата Suite (Post) е задоволителна во функција, таа е малку на скапа страна како уредувач на видеа за корисници.

Би бил целосно задоволен со непречениот тек на работа идоверливост на верзијата Suite (Post) доколку е достапна по поконкурентна цена, што значи дека клиентите на Amazon Prime имаат среќа. Програмата е достапна на Амазон за многу помалку од наведената цена на веб-страницата на VEGAS - многу конкурентна цена во споредба со другите видео едитори. Во цената на Amazon Prime, силно би го препорачал пакетот VEGAS Movie Studio Suite (Објава), особено ако сте заинтересирани да се надградите на VEGAS Pro некогаш во иднина.

Земете VEGAS Movie Studio

Па, што мислите за оваа рецензија за филмското студио VEGAS? Оставете коментар подолу.

страница за да ја испробате најновата верзија.

Што ми се допаѓа : Работниот тек е мазен и интуитивен. Исклучително сигурен. За разлика од многу уредувачи на видео, Movie Studio ниту еднаш не заостануваше или падна. UI е практично идентичен со VEGAS Pro што го прави безболно надградбата на Pro. Временската линија се чувствува податлива и автоматска.

Што не ми се допаѓа : Изгледа дека трите верзии не се со соодветна цена за нивните функционалности. Силата на ефектите заостанува зад оние на неговите конкуренти со слична цена.

4.3 Земете VEGAS Movie Studio

За кого е најдобро VEGAS Movie Studio?

Тоа е програма за уредување видео на почетно ниво. Го има истиот интерфејс како VEGAS Pro, видео едитор со професионален квалитет, но намалува некои од неговите понапредни функции за да понуди намалена цена.

Дали VEGAS Movie Studio е бесплатно?

Програмата не е бесплатна, но нуди бесплатна пробна верзија од 30 дена. Постојат три верзии на VEGAS Movie Studio: Измени верзија, Про и Пост. Тие чинат 7,99 долари/месечно, 11,99 долари/месечно и 17,99 долари/месечно во годишна претплата.

Дали VEGAS Movie Studio за Mac?

Програмата е само за компјутери и е компатибилен со Windows 7 или понова верзија, вклучувајќи го и најновиот Windows 11.

Зошто да ми верувате за овој преглед

Моето име е Алеко Порс. Уредувањето видео започна како хоби за мене пред околу осум месеци и оттогаш прерасна во нешто што го правам професионално за да ја надополнам мојатапишување.

Откако се научив како да користам уредници со професионален квалитет, како што се Final Cut Pro (само за Mac), VEGAS Pro и Adobe Premiere Pro, имав можност да тестирам различни програми што се грижат за поновите корисници како рецензент за SoftwareHow. Разбирам што значи да научиш нова програма за уредување видео од нула и имам добро чувство за квалитетот и карактеристиките што треба да ги очекувате од софтверот за уредување видео по различни цени.

Мојата цел да го напишам овој VEGAS Прегледот на Movie Studio е да ве извести дали сте корисник кој ќе има корист од користењето на програмата. Не добив никакво плаќање или барања од MAGIX (кој го купи VEGAS) да ја креира оваа рецензија и немам причина да испорачам ништо освен моето целосно и искрено мислење за производот.

Детален преглед на филмското студио VEGAS

Забелешка: сликите од екранот подолу се преземени од стара верзија на филмското студио VEGAS. Ако ја користите најновата верзија, може да има мали разлики. Исто така, ја нарекувам програмата VMS за едноставност.

UI

Интерфејсот во VEGAS Movie Studio (VMS) се издвојува од своите конкуренти со преземање на еден екран приод. Додека повеќето други видео едитори се одлучуваат за три до пет главни делови во нивниот интерфејс (како што се менаџер на датотеки, уредник и дел за извоз), оваа програма успева да ги организира сите овие функции во своите менијаи еден екран. Интерфејсот можеби не е толку привлечен како оној на неговите конкуренти, но го ценам неговиот директен пристап кон дизајнот на интерфејсот и се чувствувам како пристапот на еден екран да заштеди многу време.

Најголемата продажна точка на Вегас UI е дека е речиси идентичен со оној на VEGAS Pro, мојот личен омилен професионален уредувач на видео за квалитет (може да го прочитате мојот преглед за VEGAS Pro овде). Откако веќе ја научив професионалната верзија на софтверот, учењето на корисничкиот интерфејс на VMS беше многу лесно за мене. Сфаќам дека поголемиот дел од корисниците ќе започнат со VMS пред да преминат на професионална верзија, така што нивното искуство може да се разликува од моето, но верувам дека ќе ви биде лесно да го подигнете неговиот интерфејс во секој случај.

Секој туторијал на SVMS ќе ви покаже точно каде да барате во интерфејсот за да го најдете она што ви треба.

Упатствата се интегрирани директно во интерфејсот на програмата, што го прави неверојатно лесно да го пронајдете она што го барате додека учите да го користите софтверот. Упатствата беа најтемелните што некогаш сум ги сретнал во програма за уредување видео, и не се сомневам дека корисниците со какво било искуство ќе можат лесно да подигнат VMS.

VEGAS Media Studio нуди многу корисни упатства.

Увоз и извоз

Увезувањето датотеки во програмата е лесно, бидејќи можете да влечете и испуштате датотека одкаде било на вашата работна површина директно во временската линија на програмата или Project Explorer. Нема потреба од медиумски прелистувачи или навигација со датотеки за увезување на вашите датотеки.

Поставките за рендерирање во SVMS може да бидат малку поразителни за амбициозните видео едитори.

Рендерирањето е малку сложено во VMS, и тоа е една област за која сметам дека програмата е зад конкуренцијата во однос на леснотијата на користење. Откако ќе изберете Датотека -> Рендерирајте како, VMS нуди многу опции и поставки за рендерирање. Ова е неверојатно ако знаете што правите, но може да биде малку поразително ако веќе не знаете многу за рендерирање на видео. Силно би препорачал да направите некои основни истражувања за поставките за рендерирање во програмата пред да изберете да рендерирате долго видео проект.

Времеплов

Мојот омилен дел, временската линија нуди голем број на лесни -да се користат функции за спојување на вашите видео и аудио клипови.

Сите алатки што ќе ви бидат потребни за сечење на вашите видео аудио клипови може да се најдат во означената област погоре.

Она што ја прави временската линија толку лесна за користење е добро програмираното стандардно однесување на програмата. Промената на должината на клиповите во временската линија ќе предизвика тие непречено да се прикачат на иста должина на клиповите што се над или под нив, а курсорот во проектот автоматски ќе се премести на корисни локации, како што се почетокот иликрајот на клипот ако кликнете блиску до областа. VMS не е единствената програма што ја има оваа функција, но бледнеењето на клиповите во или надвор е едноставно како кликнување на еден од двата горни агли на клипот и влечење маркер за избледување до саканата локација.

Овие три копчиња ви дозволуваат лесно да ги менувате поставките на вашите клипови во временската линија.

Помеѓу едно и три копчиња ќе се појават во долниот десен агол на секој клип во рамките на временската линија, што може да се користи за уредување на поставките на клипот. Ова е карактеристика што е уникатна за VEGAS UI, и која навистина ми недостасува кога користам други видео едитори. Овие копчиња го прават безболно приспособувањето на поставките на поединечниот клип, како што се пан/сечење или медиумски ефекти, без да мора да се движите низ менија и подменија за да го пронајдете она што го барате.

Проектот Explorer

Проектниот истражувач е местото каде што ќе ги најдете сите медиуми, ефекти и транзиции за вашиот проект. Сè во рамките на проектниот истражувач може да се влече директно во временската линија, што го прави многу лесно да се применат транзиции и ефекти на вашиот проект. Секој ефект и транзиција има преглед што може да се види при префрлање на глувчето во прозорецот на проектниот истражувач, со што драматично се намалува времето на експериментирање.

Иако ја ценев целокупната организација на самиот проектен истражувач, организацијата на ефектите итранзиции во рамките на проектот истражувач е помалку од ѕвездени. Ефектите се содржани во папки кои не се организирани по функција, туку во категории како што се „32-битна подвижна запирка“ и „Трета страна“. Единствениот начин да се добие добро чувство за сите ефекти и транзиции што се нудат во VMS е да кликнете на секоја папка и поткатегорија еден по еден, процес кој одзема многу време и е малку помалку лесен за користење во VMS отколку што е. во други програми.

Ефекти и транзиции

Една од најголемите јаки страни на VEGAS Pro се неговите ефекти, поради што бев прилично изненаден кога открив дека ефектите во VMS се претерани. Стандардните ефекти вклучени во основната верзија на софтверот се функционални, но нудат многу помалку пица од некои од конкурентите на VMS, додека ефектите во верзијата Suite се на исто ниво со конкуренцијата, но имаат речиси двојно повисока цена. Некои од NewBlue ефектите се сосема исти како оние во Corel VideoStudio.

За жал, VideoStudio е помалку од половина од цената на Suite верзијата на VMS. Мојот удар на ефектите во верзијата Suite не е дека тие не се ефективни, туку дека ми е тешко да го оправдам масовното зголемување на цената од основната верзија на VMS до верзијата Suite, особено кога има голем број на одлични програми таму кои ги нудат истите ефекти по мал дел од цената.

Би се чувствувал многупоудобно да ја препорачам основната верзија на VMS за квалитетот на неговите транзиции отколку што би сакал за нејзините ефекти. Стандардните транзиции во програмата се елегантни и многу употребливи. Сепак, тие сè уште прават малку за да се одвојат од конкуренцијата. Nero Video чини многу помалку и има подеднакво ефективни транзиции, додека гореспоменатото Corel VideoStudio има споредливи транзиции со верзијата Suite. Иако транзициите се задоволителни, тие не прават доволно сами за да го оправдаат купувањето VMS над некој од неговите конкуренти.

Можете да го погледнете моето демо видео за ефект и транзиција овде:

Други карактеристики

Постојат неколку одлични карактеристики на квалитетот на животот во VMS кои вреди да се споменат. Првиот е уредувачот за пан/сечење, кој функционира речиси идентично со уредникот за пан/сечење во VEGAS Pro.

Постигнувањето на точното зголемување и прилагодувањата во вашите видео клипови може да се направи лесно и ефективно во рамките на пан/сече прозорец. Можете да ја промените големината на зумот со глувчето со влечење по рабовите на полето во прозорецот за преглед, или можете да добиете попрецизни поставки со внесување на точните бројки лево. Најдобриот дел од алатката за пан/сечење е можноста за додавање клучни кадри на клипот. Со прилагодување на поставките за зумирање и движење на различни клучни кадри, можете брзо да ги означите областите на вашето видео за драматичен ефект или да креиратеЕфекти на тава во стилот на Кен Брнс за неколку секунди.

Друга една од моите претпочитани карактеристики е тримерот за клипови, брз и безболен начин да ги исечете и поделите вашите клипови на точната должина што ви треба. Можете да се движите рамка по рамка во тримерот за клипови за да креирате под-клипови и да поставите прецизни почетни и крајни точки за вашите клипови.

Причини зад моите оценки за преглед

Ефективност: 4,5/5

ВЕГАС Филмското студио е малку лесно за карактеристиките, но сепак е ефикасно во спојувањето на филмовите. Работниот тек во програмата е одличен и може да емитува висококвалитетни видеа за филмски проекти на ниво на хобисти. Нарушувањето на севкупната ефективност на програмата е слабоста на нејзините ефекти, што го отежнува создавањето поблескави проекти.

Цена: 3/5

Според мене, трите ценовни поени за VEGAS Movie Studio не се совпаѓаат добро со конкуренцијата. Основната верзија не нуди речиси доволно квалитетни ефекти. Платинум верзијата е минимална надградба во однос на основната. Верзијата Suite е многу поскапа од ефективните конкуренти. Основната верзија е прилично ценета за она што го нуди програмата, но не обезбедува толку многу пари за вашите пари како некои други видео едитори што ги прегледав за SoftwareHow.

Лесност за користење: 5/5

Упатствата во филмското студио VEGAS се најдобрите што сум ги сретнал. Тие целосно

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.