Rishikimi i Camtasia: A ja vlen akoma paratë në 2022?

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

TechSmith Camtasia

Efektiviteti: Karakteristika redaktimi jashtëzakonisht të fuqishme dhe të afta Çmimi: I shtrenjtë në krahasim me programe të ngjashme redaktimi Lehtësia e përdorimit: Mirë -ndërfaqet e dizajnuara të përdoruesit me vetëm disa përjashtime Mbështetje: Udhëzime të shkëlqyera dhe mbështetje për uebsajtin

Përmbledhje

Camtasia është një program i fuqishëm redaktimi video i disponueshëm për të dy Windows dhe macOS. Ai mbështet një sërë formatesh të njohura të medias dhe ofron një shkallë mbresëlënëse kontrolli mbi videot që krijoni, ndërkohë që është ende i lehtë për t'u përdorur. TechSmith (prodhuesi i Camtasia) madje ka një aplikacion celular falas për Android dhe iOS që e bën të lehtë transferimin e mediave nga pajisja juaj për përdorim në Camtasia. Pasi të keni përfunduar redaktimi, mund t'i rendisni dhe ndani skedarët tuaj video në Youtube, Vimeo, Google Drive dhe Screencast.com nga brenda programit.

Edhe për njerëzit që nuk kanë përdorur kurrë më parë softuer për modifikimin e videove, Camtasia është e lehtë për t'u mësuar falë mbështetjes së shkëlqyer mësimore të ofruar nga TechSmith. Është paksa e kufizuar në sasinë e mediave të paracaktuara të integruara në program dhe nuk ka shumë më tepër në dispozicion në ueb, por në këtë nivel, paracaktimet nuk janë shqetësimi kryesor. Mund ta provosh Camtasia falas për 30 ditë ose ta blesh drejtpërdrejt.

Ajo që më pëlqen : Kompleti i veçorive profesionale. Kontroll i plotë i efektit. Mbështetje për video 4K. Mbështetje e shkëlqyer për tutorial. Integrimi i Ndarjes Sociale. CelularKëshillë profesionale: nëse jeni i ri në redaktimin e videove, ju rekomandoj të kaloni një orë ose më shumë për të parë mësimet e mrekullueshme të bëra nga TechSmith.

Puna me Audio

Camtasia nuk ka mjaft aq shumë veçori të redaktimit audio që mund të dëshironi nëse jeni audiofil, por për shumicën e qëllimeve, mund të bëjë më shumë se sa duhet.

Mund ta ndani shpejt audion nga çdo video e importuar në një pjesë të veçantë për prerje dhe shkurtimi, dhe ka disa opsione standarde të redaktimit, si heqja e zhurmës, nivelimi i volumit, rregullimet e shpejtësisë dhe zbehja.

Një nga veçoritë më interesante dhe më të dobishme audio është aftësia për të shtuar rrëfim në video direkt brenda programit, ndërsa ju në të vërtetë shikoni atë që po luhet. Kjo do të thotë që nuk duhet të shqetësoheni për t'u siguruar që audioja juaj të sinkronizohet me videon tuaj pasi do të jeni në gjendje të regjistroni në kohë reale ndërsa videoja luhet.

Në rast se po pyesni veten, bëra një përshtypje e tmerrshme e Sir David Attenborough duke bërë një dokumentar për natyrën mbi Juniper për provë. Në një farë mënyre ai doli të tingëllonte skocez në vend të anglishtes…

Shënim i JP: Nuk prisja që veçoritë e redaktimit audio të ishin aq të mrekullueshme. Për të qenë i sinqertë, provova Audacity (një softuer redaktues audio me burim të hapur) për të shkurtuar zërat për tutorialin e aplikacionit që bëra. Doli që humba disa orë, sepse Camtasia ishte mjaft e fuqishme për të përmbushur të gjithë audion timenevojat e redaktimit. Megjithatë, më pëlqen Audacity dhe e përdor ende herë pas here këto ditë.

Veçori shtesë të videos

Camtasia gjithashtu ka një sërë efektesh të përgjithshme video për butimin chroma (redaktimi i "ekranit të gjelbër"), shpejtësia e videos rregullimet dhe rregullimet e përgjithshme të ngjyrave. Funksioni kryesor chroma është jashtëzakonisht i lehtë për t'u përdorur dhe ju mund ta vendosni ngjyrën që të hiqet me pikatore të syrit në vetëm disa klikime.

Funksionon çuditërisht mirë, duke ju lejuar të bëni video me tasta chroma me pothuajse çdo ngjyrë të qëndrueshme të sfondit. Nuk funksionon aq mirë në videon time të shembullit, sepse Juniper është shumë e ngjashme në ngjyrë me dyshemenë prej druri, por është mjaft e lehtë për t'u përdorur.

Funksionet Interaktive

Një nga funksionet më unike që kam parë ndonjëherë në një redaktues video janë veçoritë e ndërveprimit të Camtasia. Është e mundur të shtohet një pikë e nxehtë interaktive që funksionon njësoj si një lidhje standarde në internet dhe madje të shtohen kuize interaktive.

Ky funksion do të jetë më i dobishëm për mësimet video dhe aplikacionet e të mësuarit ndërveprues, duke e bërë atë tepër të dobishëm për mësuesit dhe instruktorë të tjerë që edukojnë në internet.

E vetmja gjë që duhet marrë parasysh kur përdorni veçoritë interaktive është se ata kërkojnë që ju të krijoni një video MP4 që vjen së bashku me TechSmith's Smart Player, përndryshe përmbajtja interaktive nuk do të punë.

Regjistrimi i ekranit

Për ata prej jush që bëni tutorialvideo ose përmbajtje të tjera video të bazuara në ekran, do të jeni të lumtur të dini se Camtasia vjen me një regjistrues të integruar të ekranit që aksesohet lehtësisht me butonin e madh të kuq 'Regjistro' lart majtas.

Është gjithçka që mund të dëshironi në një regjistrues ekrani, i plotësuar me audio, gjurmimin e klikimeve të miut dhe regjistrimin shoqërues të kamerës së internetit. Videoja që rezulton shfaqet në koshin e medias së projektit tuaj së bashku me të gjitha mediat e tjera të projektit tuaj dhe thjesht mund të shtohet në afatin kohor si çdo skedar tjetër.

Shënimi i JP: Seriozisht, kjo ishte tipari vrasës që më bëri të shkoj me këtë produkt TechSmith. Pse? Sepse ishte programi i parë i redaktuesit të videove që mbështeti shtimin e një kornize iPhone 6 në videot e aplikacionit që bëra. Nëse keni mundësinë të lexoni këtë postim që shkrova më herët, e dini që kam provuar Screenflow para konkurrencës së tij. Por Screenflow nuk kishte një kornizë iPhone 6 në bibliotekën e tij të mediave në atë kohë, kështu që kalova në Camtasia dhe e pashë atë vërtet të shkëlqyeshme.

Paraqitja dhe ndarja e videos suaj

Pasi të keni më në fund e mori kryeveprën tuaj ashtu siç dëshironi, Camtasia ka një sërë opsionesh për krijimin e videos suaj përfundimtare. Mund të krijoni një skedar lokal në kompjuterin tuaj duke përdorur çdo cilësim që dëshironi, ose mund të krijoni një skedar dhe t'i bëni Camtasia ta ngarkojë automatikisht në Youtube, Vimeo, Google Drive ose TechSmith's Screencast.com.

Unë nuk kam një llogari me asnjë nga këto shërbimepërveç Google Drive, kështu që le të hedhim një vështrim se si funksionon. Një identifikim dhe miratim i shpejtë nga vërtetimi im me dy faktorë (aktivizoni këtë për llogarinë tuaj të Google nëse nuk e përdorni tashmë - është një ueb i rrezikshëm atje), dhe ne jemi jashtë!

Skedari u përpunua dhe u ngarkua pa asnjë problem! Programi madje hapi një dritare në Google Drive tim për ta parë paraprakisht, megjithëse gjithçka shkoi aq shpejt sa Google ishte ende duke përpunuar videon në kohën kur u hap dritarja e shikimit.

Arsyet prapa vlerësimeve të mia

Efektiviteti: 5/5

Camtasia është një redaktues video tepër i fuqishëm, që ju lejon të bëni pothuajse gjithçka që dëshironi krijoni një rezultat cilësor profesional. Ju keni kontroll të plotë mbi çdo aspekt të rregullimit, animacionit, ngjyrës, kohës dhe çdo gjë tjetër që mund të dëshironi të rregulloni.

Çmimi: 3/5

Me 299,99 dollarë USD për versionin e plotë, softueri është mjaft i shtrenjtë kur krahasohet me redaktuesit e tjerë të videove me cilësi profesionale si Adobe Premiere Pro. Në varësi të asaj që dëshironi në mënyrë specifike nga një redaktues video, mund të jeni në gjendje të merrni vlerë më të mirë për paratë tuaja.

Lehtësia e përdorimit: 4.5/5

Duke marrë parasysh se si i fuqishëm dhe i aftë është, TechSmith ka bërë një punë të shkëlqyer duke e bërë programin kaq të lehtë për t'u përdorur. Ndërfaqja është e paraqitur në mënyrë të qartë dhe të vazhdueshme, dhe e vetmja çështje e përdorshmërisë që kam përjetuar ishte një problem relativisht i vogël me një të thellëpaneli i redaktimit që mund të rregullohet në një përditësim të ardhshëm të softuerit.

Mbështetje: 4.5/5

Programi fillon për herë të parë me një tutorial dhe TechSmith duket se është mjaft i përkushtuar për të ofruar burime trajnimi në ueb. Ata po zhvillojnë dhe përditësojnë vazhdimisht softuerin për të rregulluar defektet, dhe janë mjaft të mirë në këtë saqë nuk kam hasur fare në ndonjë problem gjatë rishikimit tim. Kjo nuk më dha një shans për të testuar përgjegjshmërinë e tyre të mbështetjes, e cila është arsyeja e vetme që nuk u dhashë atyre 5 nga 5.

Camtasia Alternatives

Wondershare Filmora ( Windows/Mac)

Nëse jeni të mbingarkuar nga numri i veçorive që gjenden në Camtasia, një program pak më i thjeshtë mund të plotësojë kërkesat tuaja. Është gjithashtu i lehtë për t'u përdorur dhe i dizajnuar mirë, megjithëse ka disa probleme teknike me disa nga veçoritë më jo thelbësore. Është gjithashtu shumë më lirë. Lexoni rishikimin e plotë të Filmora këtu.

Adobe Premiere Pro (Windows/Mac)

Nëse jeni përdorues i Adobe për qëllime të tjera krijuese, mund të ndiheni më shumë në shtëpi me Premiere Pro. Është një program i fuqishëm i redaktimit të videove që ka pothuajse të gjitha të njëjtat veçori si Camtasia, dhe disa që Camtasia nuk i ka si aksesi në integrimin TypeKit, Adobe Stock dhe Adobe After Effects. Adobe së fundi ndryshoi softuerin e saj të nivelit të lartë në një model abonimi, por ju mund të keni akses vetëm në Premierepër 19,99 dollarë USD në muaj ose si pjesë e të gjithë grupit të krijimtarisë dhe dizajnit për 49,99 dollarë USD në muaj. Lexoni rishikimin tonë të plotë të Adobe Premiere Pro këtu.

Telestream ScreenFlow (Vetëm Mac)

ScreenFlow është një tjetër konkurrent i madh i Camtasia për Mac. Me redaktimin e videove që është veçoria e tij kryesore, aplikacioni ju lejon gjithashtu të kapni regjistrime në ekran (nga pajisjet desktop dhe celular Mac) dhe të ndani videot e redaktuara në ueb ose t'i shkarkoni direkt në hard diskun tuaj Mac. Mund të mësoni më shumë nga rishikimi ynë i ScreenFlow. E vetmja pengesë e ScreenFlow është se është e përputhshme vetëm me makinat Mac, kështu që përdoruesit e PC duhet të zgjedhin një opsion tjetër. Shihni alternativat më të mira për ScreenFlow për Windows këtu.

Movavi Video Editor (Windows/Mac)

Ky softuer ndodhet diku midis Filmora dhe Camtasia për sa i përket aftësive dhe është më pak i shtrenjtë se secili prej tyre. Është projektuar më shumë për një hobiist sesa për një redaktues profesionist video, por ju mund të krijoni rezultate me cilësi të mirë pavarësisht mungesës së kontrollit që lejon. Lexoni rishikimin tonë të detajuar këtu.

Përfundim

Për përdoruesit që kërkojnë redaktim video me cilësi profesionale me një ndërfaqe të lehtë për t'u përdorur, TechSmith Camtasia është një softuer i shkëlqyer. Është mjaft e lehtë për t'u mësuar të përdoret, dhe është e mundur të kaloni nga shkarkimi në krijimin dhe ngarkimin e filmit tuaj të parë në më pak se një orë.

Thebonus i shtuar i një aplikacioni celular shoqërues Fuse bën transferime të lehta skedarësh nga pajisja juaj celulare në rrjedhën tuaj të punës. E vetmja pjesë që mund t'ju japë pauzë është çmimi, pasi mund të merrni disa softuer standard të industrisë për pak më pak - thjesht do t'ju duhet të shpenzoni pak më shumë kohë duke mësuar se si ta përdorni.

Merrni Camtasia (çmimi më i mirë)

Pra, a ju duket i dobishëm ky rishikim i Camtasia? E keni provuar këtë aplikacion në PC ose Mac tuaj? Ndani përvojën tuaj më poshtë.

Aplikacioni Companion.

Ajo që nuk më pëlqen : relativisht e shtrenjtë. Biblioteka e paracaktuar e kufizuar e mediave. Veçoritë e modifikimit të thellë kanë nevojë për punë ndërfaqeje.

4.3 Merrni Camtasia (çmimi më i mirë)

Përditësim editorial : Ky rishikim i Camtasia është rinovuar për freski dhe saktësi. TechSmith më në fund ka ndryshuar sistemin e emërtimit të Camtasia për qëndrueshmëri. Më parë, versioni i Windows quhej Camtasia Studio. Tani shkon me Camtasia 2022, si për versionet e PC ashtu edhe për Mac. Gjithashtu, Camtasia shtoi një sërë veçorish të reja si asete dhe tema krejt të reja.

Çfarë është Camtasia?

Camtasia është një redaktues video i nivelit profesional për Windows dhe Mac. Ai siguron një ekuilibër të mirë kontrolli, një ndërfaqe përdoruesi të dizajnuar mirë dhe dalje me cilësi të lartë që e bën atë të përsosur për videografët dhe prodhuesit e përmbajtjes në ueb të cilët kanë nevojë që videot e tyre të duken profesionale dhe unike.

Programi (i njohur më parë pasi Camtasia Studio ) ka një histori të gjatë zhvillimi për PC, dhe suksesi i tij e shtyu TechSmith të nxjerrë edhe një version Mac. Të dy kanë ekzistuar që nga viti 2011, megjithëse versione të mëparshme dhe paksa të ndryshme të softuerit ekzistonin më parë për të dyja platformat. Me një histori kaq të gjatë, TechSmith ka bërë një punë të shkëlqyer për të shtyrë vazhdimisht kufijtë e zhvillimit duke e mbajtur softuerin relativisht pa gabime.

A është Camtasia e sigurt për t'u përdorur?

Ky program është absolutisht i sigurtper te perdorur. Skedari i instaluesit dhe vetë skedarët e programit kalojnë të gjitha kontrollet nga Microsoft Security Essentials dhe Malwarebytes Anti-Malware. Instaluesi nuk përpiqet të instalojë ndonjë softuer të padëshiruar ose të palës së tretë dhe ju ofron opsione për të personalizuar procesin e instalimit sipas nevojave tuaja. JP vendosi gjithashtu skedarin e instaluesit Mac për të skanuar me Drive Genius dhe rezulton të jetë gjithashtu i pastër.

Pasi të instalohet, është ende mjaft i sigurt. Camtasia nuk ndërvepron me sistemin tuaj të skedarëve përveç hapjes, ruajtjes dhe paraqitjes së skedarëve video, kështu që nuk ka rrezik që të shkaktojë ndonjë dëm në kompjuterin tuaj ose në skedarët tuaj të tjerë.

Kur ngarkoni skedarë video në Google Drive , programi kërkon qasje për të ngarkuar në llogarinë tuaj në Youtube, por kjo është thjesht sepse Google zotëron Youtube dhe llogaria juaj e Google dyfishohet si një llogari në Youtube. Këto leje gjithashtu mund të revokohen në çdo kohë, nëse dëshironi.

A është Camtasia falas?

Programi nuk është falas, ai vjen me një 30- periudhë prove ditore. Gjatë kësaj prove, ju mund ta përdorni programin si normalisht, por çdo video që jepni do të ketë filigranë, siç mund ta shihni më poshtë. Nëse zgjidhni të blini softuerin, çdo skedar projekti që keni krijuar gjatë provës mund të riprodhohet pa filigran.

Sa kushton Camtasia?

Camtasia 2022 aktualisht kushton 299,99 dollarë për përdorues, për të dy kompjuterëtdhe versionet Mac të softuerit. TechSmith ofron gjithashtu plane të ndryshme çmimesh për Biznesin, institucionet e Arsimit dhe Qeverinë & Jofitimprurëse. Mund të kontrolloni çmimet më të fundit këtu.

Camtasia Studio (Windows) vs Camtasia për Mac

TechSmith më në fund ka përditësuar sistemin e emërtimit për të qenë i njëjtë në të dyja platformat , por programi është në thelb i njëjtë pavarësisht se ku e përdorni. Ndërfaqja e përdoruesit duket shumë e ngjashme, megjithëse natyrisht, shkurtesat e tastierës janë të ndryshme.

Të dy programet janë kryesisht të pajtueshme për sa kohë që përdorni versionin 9 në Windows ose versionin 3 në Mac, duke ju lejuar të transferoni skedarët e projektit nga një platformë në tjetrën. Fatkeqësisht, disa lloje mediash dhe efektesh nuk janë të përputhshme me platformat e ndryshme, gjë që mund të shkaktojë probleme gjatë shkarkimit të paracaktimit të mediave të palëve të treta.

Pse të na besoni për këtë rishikim të Camtasia

Emri im është Thomas Boldt . Unë kam punuar me një gamë të gjerë softuerësh për redaktimin e videove në të kaluarën, nga transkoderë të vegjël me burim të hapur deri te softuerët standardë të industrisë si Adobe Premiere Pro dhe Adobe After Effects. Si pjesë e trajnimit tim si dizajner grafik, kalova kohë duke mësuar të gjitha gjërat e grafikës së lëvizjes dhe softuerit që i krijon ato, duke përfshirë dizajnin e ndërfaqes dhe të përdorimit të tyre.

Kam punuar me produktet e TechSmith në të kaluarën, por TechSmith nuk ka pasur asnjë kontribut editorial ose rishikim të përmbajtjes këtu.Ata nuk kanë asnjë interes në rishikim dhe nuk kam marrë ndonjë konsideratë të veçantë prej tyre për shkrimin e tij, kështu që unë jam plotësisht i paanshëm në mendimet e mia.

Ndërkohë, JP ka përdorur Camtasia për Mac që nga viti 2015. Ai së pari e përdori programin kur iu caktua një detyrë për të bërë mësime video për një aplikacion celular. Ai provoi disa mjete për redaktimin e videos përpara se të zgjidhte më në fund Camtasia, dhe që atëherë ka qenë i lumtur duke punuar me të. Ju mund ta shihni historinë e tij të blerjeve më poshtë.

Licenca e softuerit të JP për Camtasia Mac

Rishikimi i detajuar i Camtasia

Shënim: ky është një program tepër i fuqishëm me shumë veçori, kështu që unë do t'i përmbahem atyre më të përdorura dhe më interesante - përndryshe do të lodheni duke lexuar para se të mbarojmë. Gjithashtu, meqenëse TechSmith ka bërë përmirësime në softuer, versioni më i fundit i Camtasia do të duket ndryshe.

Gjëja e parë që do të vini re në lidhje me softuerin kur e ngarkoni për herë të parë është se ndërfaqja është pak e zënë. Kjo përshtypje largohet shpejt ndërsa filloni të vlerësoni se sa me kujdes është projektuar.

Fatmirësisht, nuk keni pse të shqetësoheni se nuk dini se ku të filloni, sepse herën e parë që Camtasia drejton, ngarkon një projekt shembull skedari i krijuar nga TechSmith që përmban një video tutorial të paraqitjes bazë të ndërfaqes dhe fillon të luhet automatikisht. Është mjaft i zgjuarmënyrë për t'u treguar fillestarëve se si të përdorin një redaktues video!

Madje ju tregon se ku të shkoni për të gjetur më shumë mësime video në faqen e internetit TechSmith, të cilat mbulojnë pothuajse çdo gjë që dëshironi të bëni me programin.

Ka tre fusha kryesore të ndërfaqes: afatet kohore të pjesëve në fund, biblioteka e mediave dhe efekteve në pjesën e sipërme majtas dhe zona e pamjes paraprake lart djathtas. Pasi të filloni të shtoni efekte që kanë opsione të personalizueshme, një panel "Properties" shfaqet lart djathtas.

Importimi i mediave është një hap i shpejtë, pasi funksionon si çdo dialog tjetër "File Open". Gjithçka që importoni ndodhet në "Media Bin" dhe përveç kësaj ju mund të hyni në Bibliotekën e të gjitha mediave të paracaktuara që vijnë të integruara në program.

Mund të importoni gjithashtu skedarë direkt nga "Disku i Google", që është një gjë e mirë prekni, por një nga veçoritë më të dobishme është aftësia për të importuar drejtpërdrejt nga pajisja juaj celulare duke përdorur aplikacionin shoqërues të TechSmith Fuse.

Puna me pajisje celulare

Ky është një funksion tepër i dobishëm nëse përdorni smartphone ose pajisjen tuaj celulare për të xhiruar video, e cila po bëhet gjithnjë e më e popullarizuar ndërsa kamerat e tyre bëhen më të afta. Klikoni File, më pas zgjidhni "Lidh pajisjen celulare" dhe do t'ju paraqiten një sërë udhëzimesh të thjeshta.

Nuk dua të hyj shumë thellë në procesin e përdorimit të aplikacionit celular , por meqenëse të dyja pajisjet e mia ishin të lidhura me të njëjtën gjërrjetit, unë munda të çiftoja shpejt aplikacionin dhe instalimin në kompjuterin tim.

Më pas mund të transferoja imazhet dhe videot nga telefoni im drejtpërdrejt në koshin tim të mediave Camtasia me vetëm disa prekje, ku ato ishin gati të përfshije në projektin tim të testimit pas një procesi ngarkimi shumë të shpejtë.

Çështja e vetme me të cilën hasa ishte se Siguresa prirej të shkëputej përkohësisht kur ekrani i telefonit tim bllokohej, por do të rifillonte brenda pak sekondash nga ekzekutimi i aplikacioni përsëri.

Shënimi i JP : Ky është një përfitim i madh. Aplikacioni Fuse nuk ishte në të vërtetë i disponueshëm në vitin 2015 kur përdora për herë të parë Camtasia për Mac. Unë po përdorja aplikacionin për të redaktuar mësimet e aplikacioneve celulare për Whova, dhe Fuse do të kishte qenë një ndihmë e madhe. Ka pasur disa herë, siç më kujtohet tani, kam bërë disa pamje ekrani në iPhone tim dhe më është dashur t'i transferoj ato në Mac-in tim me email përpara se të importoheshin në panelin e kontrollit. Siguresa është padyshim një kursim kohe!

Puna me median tuaj

Pasi të keni arritur të shtoni mediat me të cilat dëshironi të punoni, Camtasia vazhdon të jetë jashtëzakonisht e lehtë për t'u përdorur dhe e dizajnuar mirë . Thjesht zvarritja e medias suaj të zgjedhur ose në dritaren e shikimit paraprak ose në vijën kohore, e shton atë në projektin tuaj dhe plotëson një pjesë të re automatikisht nëse kërkohet.

Mund të krijoni aq pjesë sa të jetë e nevojshme, t'i riorganizoni dhe riemërtoni ato siç ju pëlqen për të mbajtur median tuaj të organizuar gjatë komplekseve më të gjataprojektet.

Prerja dhe ngjitja e seksioneve të skedarëve video është jashtëzakonisht e shpejtë dhe e lehtë për t'u bërë – thjesht zgjidhni seksionin e videos tuaj, më pas prerë dhe ngjiteni atë në një pjesë të re ashtu siç ishte teksti në një përpunues teksti.

Ndoshta është vetëm sepse jam duke punuar në një kompjuter tepër të fuqishëm, por nuk ka pasur absolutisht asnjë vonesë gjatë prerjes së kësaj video HD të maces sime Juniper në seksione të veçanta.

Duke shtuar në mbivendosje dhe efekte është po aq e thjeshtë sa shtimi i skedarëve tuaj fillestarë të medias. Zgjidhni llojin e objektit ose efektit që dëshironi të shtoni nga lista në të majtë, zgjidhni llojin e duhur dhe më pas tërhiqeni dhe lëshojeni në vijën kohore ose në dritaren e shikimit.

Mund të personalizoni plotësisht çdo aspekt të mbivendosja për t'iu përshtatur stilit tuaj duke përdorur seksionin e vetive në të djathtë të dritares së pamjes paraprake.

Shtimi i efekteve të tranzicionit të skenës është gjithashtu po aq i lehtë – zgjidhni atë që dëshironi dhe më pas klikoni dhe tërhiqeni. Sapo filloni të tërhiqni, çdo element në çdo këngë shfaq një theksim të verdhë se cilat zona do të preken.

Ky është një dizajn i mrekullueshëm i ndërfaqes së përdoruesit dhe e bën të lehtë për të parë se sa mbivendosje do t'ju nevojitet për t'i përfshirë për t'i bërë elementët tuaj të ndryshëm të rrjetëzohen me sukses.

E vetmja herë që u ndjeva paksa i hutuar nga ndërfaqja ishte kur u futa shumë thellë në dizajnimin e disa prej efekteve të paracaktuara. Doja të modifikoja disa nga sjelljet e animacionit dhefilloi të bëhej pak e çrregullt.

Të gjitha paracaktimet e Camtasia janë grupe elementësh të ndryshëm të kombinuar së bashku në një paketë që mund të tërhiqen dhe të hidhen lehtësisht në projektin tuaj, gjë që bën gjetjen e një pjese që dëshironi të redaktoni një pak e vështirë – veçanërisht kur ju duhet të renditni grupet e grupeve.

Nuk duhet të gërmoni kaq thellë për të marrë përfitime të mëdha nga paracaktimet e tij, por për të krijuar diçka vërtet profesionale dhe unike që ju Do të duhet të mësohemi për të punuar në këtë nivel.

Me pak praktikë, ndoshta do të bëhet shumë më e lehtë, megjithëse ky aspekt i ndërfaqes ndoshta do të trajtohej më mirë përmes një dritareje kërcyese që ju lejon të përqendroheni në elementin që po redaktonit.

Animimi i pjesëve të videos suaj është gjithashtu mjaft i lehtë. Në vend që të ngatërroni me kornizat kryesore ose terminologji të tjera konfuze, ju thjesht shihni një mbivendosje shigjete në pistën me të cilën po punoni, e plotësuar me pikat e fillimit dhe të fundit që mund të tërhiqen zvarrë në vendin e duhur.

Për të marrë kornizën. -Saktësia e nivelit, klikimi dhe mbajtja në pikë do të shfaqë një këshillë veglash me kodin e saktë të kohës, një tjetër prekje e këndshme e ndërfaqes së përdoruesit që e bën të lehtë të jesh preciz.

Shënim i JP: Unë kam të ngjashme ndjenjat me Thomas për përdorimin e veçorive të lidhura me median gjatë përdorimit të versionit Mac. TechSmith e bën të lehtë zvarritjen dhe lëshimin, modifikimin dhe shënimin e elementeve të medias ashtu siç dëshironi.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.