Mund të luani Minecraft pa internet?

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Po, mundeni, por ka disa veçori që do t'i humbisni. Nëse ju interesojnë ato veçori, unë do t'ju rekomandoja të luani Minecraft ndërsa jeni të lidhur me internetin. Por nëse doni një përvojë të lumtur dhe relaksuese të minierave dhe ndërtimit në botën tuaj private, atëherë jeni gati të shkoni.

Përshëndetje, unë jam Aaron, një teknolog dhe lojtar i Minecraft për një kohë të gjatë. Bleva Minecraft kur ishte në Alpha, rreth një dekadë më parë, dhe kam luajtur vazhdimisht dhe jashtë që atëherë.

Le të shqyrtojmë se çfarë mund dhe nuk mund të bësh në Minecraft kur luan pa lidhje interneti. Më pas do të zhytemi në disa pyetje të zakonshme përgjatë këtyre linjave.

Key Takeaways

  • Të gjitha versionet e Minecraft mund të luhen pa lidhje interneti.
  • Për të luajtur Minecraft jashtë linje, mund t'ju duhet ta luani atë me një lidhje interneti për herë të parë që e luani.
  • Nëse luani Minecraft pa lidhje interneti, mund të humbisni përmbajtjen argëtuese dhe mbresëlënëse.

A ka rëndësi se çfarë versioni të Minecraft përdor?

Jo. Pavarësisht nëse keni versionin Java të Minecraft, versionin e Microsoft Store të Minecraft (i quajtur Bedrock), Minecraft Dungeons ose Minecraft për sisteme të tjera si Raspberry Pi, Android, iOS ose konsolat që nuk keni nevojë të keni një lidhje interneti për të luajtur rregullisht Minecraft.

Duke thënë kështu, ju duhet një lidhje internetishkarkoni Minecraft për herë të parë. Pavarësisht nga versioni që përdorni (përveç konsolave ​​që kanë disqe ose fishekë) mënyra e vetme që ju të merrni Minecraft në pajisjen tuaj është ta shkarkoni nga serverët e Microsoft, dyqani i Google Play ose Dyqani i aplikacioneve iOS.

Gjithashtu, në varësi të versionit që përdorni, mund t'ju duhet të luani për herë të parë në internet. Ky nuk është rasti për versionin Java, të cilin unë e përdor, por mund të jetë rasti për versionet e tjera.

Çfarë humbas pa një lidhje interneti?

Vërtet varet nga stili juaj i lojës. Nëse jeni si unë dhe shumicën e kohës thjesht po luani vanilje për një ose dy orë në botën tuaj private për t'u çlodhur, atëherë jo shumë. Në fakt, në varësi të cilësisë dhe shpejtësisë së lidhjes suaj të internetit, mund të përjetoni edhe përfitime të performancës kur luani jashtë linje.

Nëse dëshiron të bësh diçka tjetër, atëherë të duhet një lidhje interneti. Çfarë tjetër ka për të bërë?

Modaliteti Co-op

Kjo është deri tani humbja më e madhe për shumicën e lojtarëve të Minecraft që luajnë pa lidhje interneti. Minecraft ka aftësinë për të lidhur njerëz në mbarë botën në botët e përbashkëta të Minecraft. Nëse nuk keni një lidhje interneti, nuk mund ta përjetoni lehtësisht këtë aspekt të Minecraft.

Ta them me gatishmëri, sepse mundesh, por është pak e komplikuar për t'u vendosur. Minecraft ka një modalitet të Rrjetit Lokal ose LAN. Nëse keninjë ruter në shtëpinë tuaj, ju mund ta përdorni atë për të krijuar një botë lokale me shumë lojtarë për ta ndarë me miqtë tuaj nëse ata sjellin kompjuterët e tyre. Ja një mënyrë e mirë në YouTube për ta bërë këtë.

Veçanërisht, luajtja në LAN është shumë më e lehtë për t'u konfiguruar në Bedrock sesa në Java Edition. Fatkeqësisht, nuk duket se konsolat, Android ose iOS e mbështesin këtë. Megjithatë, mund ta bëni atë në Mac ose PC tuaj.

Botët e shkarkuara

Krijuesit e përmbajtjes për Minecraft kanë bërë gjëra të mahnitshme me botët e tyre. Disa madje i ndajnë ato botë në internet. Një botë e tillë, e postuar nga Reporterët pa Kufij, përmban një nga koleksionet më të mëdha të pacensuruara të lajmeve dhe publikimeve në një vend.

Pa një lidhje interneti, shkarkimi i këtyre botëve vetë është shumë i vështirë, pasi ato ndahen vetëm nëpërmjet internetit. Megjithatë, mund të kesh një mik që ta shkarkojë botën për ty, ta vendosë atë në një USB ose një disk tjetër të jashtëm dhe ta japë atë për ty.

Transferimi fizik i mediave dixhitale të ruajtjes quhet "rrjeta atlete". Është veçanërisht i popullarizuar në vendet në zhvillim që nuk kanë infrastrukturë të konsiderueshme të internetit. Ka histori magjepsëse rreth rrjetës së atleteve kubane të gjallë dhe unike. Këtu është një dokumentar i shkurtër i Vox mbi këtë temë.

Mods

Mods, shkurt për modifikimet, janë skedarë që shtojnë përmbajtje në Minecraft. Këto moda mund të shtojnë funksionalitet dhe përmbajtje ose të ndryshojnë plotësishtpamjen e lojës tuaj.

Ngjashëm me shkarkimin e botëve të tjera, do t'ju duhet një lidhje interneti për të shkarkuar modalitete. Ashtu si shkarkimi i botëve, nuk ju nevojitet një lidhje interneti për të ekzekutuar modalitetet. Kështu që një mik mund t'ju dorëzojë një disk USB ose një hard disk të jashtëm me ta dhe ju mund t'i instaloni ato nga atje.

Përditësimet

Përditësimet janë mënyra se si Mojang ofron veçori të reja, përmirësime të performancës dhe korrigjime të defekteve. Pa internet, nuk mund të merrni asnjë prej tyre. Megjithatë, nëse keni luajtur pa internet dhe jeni të kënaqur me përvojën, atëherë kjo ndoshta nuk është shumë e rëndësishme për ju.

Pyetjet e shpeshta

Këtu janë disa pyetje të tjera që mund të jeni kurioz për të luajtur Minecraft.

Si të luaj Minecraft Offline?

Nëse keni instaluar Minecraft në pajisjen tuaj dhe keni luajtur një herë, thjesht duhet të hapni Minecraft dhe të filloni të luani!

A mund të luaj Minecraft Offline në Switch/Playstation/Xbox?

Po! Thjesht hapeni dhe luani!

Përfundim

Mund të luani Minecraft pa internet nëse dëshironi një përvojë relaksuese me një lojtar. Nëse dëshironi modalitete, përmbajtje shtesë ose të luani me miqtë, atëherë të keni një lidhje interneti bëhet shumë më e rëndësishme.

Çfarë ju pëlqen më shumë për të luajtur Minecraft? A keni ndonjë mods që ju pëlqen vërtet dhe dëshironi t'ua sugjeroni të tjerëve? Na tregoni në komente!

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.