Преглед на Camtasia: Дали сè уште вреди парите во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

TechSmith Camtasia

Ефективност: Исклучително моќни и способни функции за уредување Цена: Скапи во споредба со слични програми за уредување Лесност за користење: Па -дизајнирани кориснички интерфејси со само неколку исклучоци Поддршка: Одлични упатства и поддршка за веб-локации

Резиме

Camtasia е моќна програма за уредување видео достапна за двата Windows и macOS. Поддржува низа популарни медиумски формати и нуди импресивен степен на контрола врз видеата што ги креирате, а сепак е лесен за користење. TechSmith (производителот на Camtasia) има дури и бесплатна мобилна апликација за Android и iOS што го олеснува преносот на медиуми од вашиот уред за употреба во Camtasia. Откако ќе завршите со уредувањето, можете да ги рендерирате и споделувате вашите видео датотеки на YouTube, Vimeo, Google Drive и Screencast.com од програмата.

Дури и за луѓе кои никогаш порано не користеле софтвер за уредување видео, Camtasia е лесно да се научи благодарение на одличната туторијална поддршка обезбедена од TechSmith. Малку е ограничен во количината на претходно поставени медиуми вградени во програмата и нема многу повеќе достапни на веб, но на ова ниво, претходно поставените медиуми не се примарна грижа. Можете да ја пробате Camtasia бесплатно 30 дена или да ја купите директно.

Што ми се допаѓа : Професионален сет на функции. Целосна контрола на ефектите. Поддршка за 4K видео. Одлична поддршка за туториал. Интеграција на социјално споделување. МобиленПрофесионален совет: ако сте нови во уредувањето видео, топло ви препорачувам да одвоите околу еден час за да ги гледате прекрасните упатства што ги направи тимот на TechSmith.

Работата со аудио

Camtasia нема баш онолку функции за уредување аудио колку што сакате ако сте аудиофил, но за повеќето цели, тоа може да направи повеќе од доволно.

Можете брзо да го одделите аудиото од кое било увезено видео во посебна песна за сечење и отсекување, а има и неколку стандардни опции за уредување како што се отстранување на шум, израмнување на јачината на звукот, прилагодување на брзината и бледнее.

Една од поинтересните и покорисните аудио функции е можноста да додадете нарација на вашиот видео директно во програмата додека всушност гледате што се репродуцира. Ова значи дека не треба да се грижите дали ќе бидете сигурни дека вашето аудио се синхронизира со вашето видео бидејќи ќе можете да снимате во реално време додека се репродуцира видеото.

Во случај да се прашувате, јас направив Ужасен впечаток од Сер Дејвид Атенборо како прави документарец за природата за Џунипер за тестот. Некако испадна дека звучи шкотски наместо англиски…

Забелешка на JP: Не очекував дека функциите за аудио уредување ќе бидат толку одлични. Да бидам искрен, се обидов со Audacity (софтвер за уредување аудио со отворен код) да ги скрати гласовите за упатството за апликации што го направив. Се испостави дека потрошив неколку часа, бидејќи Camtasia беше доволно моќна да го исполни целото мое аудиопотребите за уредување. Како и да е, ми се допаѓа Audacity и сè уште го користам повремено овие денови.

Дополнителни карактеристики на видеото

Camtasia, исто така, има низа севкупни видео ефекти за chroma keying (уредување „зелен екран“), брзина на видео прилагодувања и општи прилагодувања на бојата. Функцијата chroma key е извонредно лесна за употреба и може да ја поставите бојата да се отстранува со капалка за очи со само неколку кликања.

Функционира изненадувачки добро, овозможувајќи ви да правите видеа со хроматски копчиња со речиси секоја конзистентна боја на позадината. Не функционира толку добро во мојот пример видео, бидејќи Juniper е многу слична по боја на дрвениот под, но е прилично лесен за употреба.

Интерактивни функции

Една од најуникатните функции што некогаш сум ги видел во уредувачот на видео се интерактивните карактеристики на Camtasia. Можно е да се додаде интерактивна точка на пристап што функционира исто како стандардна веб-врска, па дури и да се додаваат интерактивни квизови.

Оваа функција ќе биде најкорисна за видео упатства и интерактивни апликации за учење, што ќе ја направи неверојатно корисна за наставниците и други инструктори кои се едуцираат онлајн.

Единственото нешто што треба да се земе предвид при користење на интерактивни функции е тоа што тие бараат од вас да креирате MP4 видео кое доаѓа во комплет со TechSmith's Smart Player, инаку интерактивната содржина нема да работа.

Снимање на екранот

За оние од вас што правите туторијалвидеа или други видео содржини базирани на екран, ќе бидете среќни да знаете дека Camtasia доаѓа со вграден рекордер на екран до кој лесно се пристапува со големото црвено копче „Снимај“ во горниот лев агол.

Тоа е сè што би можеле да посакате во снимачот на екранот, комплет со аудио, следење на кликнување на глувчето и придружно снимање на веб-камера. Добиеното видео се појавува во корпата за медиуми на вашиот проект заедно со сите други медиуми на проектот и може едноставно да се додаде во временската линија како и секоја друга датотека.

Забелешка на JP: Сериозно, ова беше убиствената карактеристика што ме натера да одам со овој производ на TechSmith. Зошто? Бидејќи тоа беше првиот софтвер за уредување видеа што поддржуваше додавање рамка од iPhone 6 на видеата од апликацијата што ги направив. Ако имате можност да го прочитате овој пост што го напишав претходно, знаете дека го пробав Screenflow пред неговата конкуренција. Но, Screenflow немаше рамка за iPhone 6 во својата медиумска библиотека во тоа време, па се префрлив на Camtasia и го најдов навистина одлично.

Рендерирање и споделување на вашето видео

Откако сте конечно го доби вашето ремек-дело онака како што сакате, Camtasia има низа опции за создавање на вашето финално видео. Можете да креирате локална датотека на вашиот компјутер користејќи какви било поставки што ги сакате, или можете да креирате датотека и Camtasia да ја постави автоматски на YouTube, Vimeo, Google Drive или TechSmith's Screencast.com.

Немам сметка со ниедна од тие услугиосвен Google Drive, па ајде да погледнеме како функционира. Брзо најавување и одобрување од мојата двофакторна автентикација (овозможете го ова за вашата сопствена сметка на Google ако веќе не ја користите - тоа е опасна мрежа таму), и ние сме исклучени!

Датотеката е рендерирана и поставена без никакви проблеми! Програмата дури отвори прозорец во мојот Google Drive за преглед, иако сето тоа одеше толку брзо што Google сè уште го обработуваше видеото до отворањето на прозорецот за преглед.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 5/5

Camtasia е неверојатно моќен уредувач на видео, кој ви овозможува да правите речиси сè што сакате создадете резултат со професионален квалитет. Имате целосна контрола врз секој аспект од аранжманот, анимацијата, бојата, времето и сè друго што можеби сакате да го приспособите.

Цена: 3/5

На 299,99 УСД за целосната верзија, софтверот е прилично скап во споредба со други видео едитори со професионален квалитет, како што е Adobe Premiere Pro. Во зависност од тоа што конкретно сакате од уредувачот на видео, можеби ќе можете да добиете подобра вредност за вашите пари.

Лесност за користење: 4.5/5

Со оглед на тоа како моќен и способен, TechSmith направи одлична работа правејќи ја програмата толку лесна за употреба. Интерфејсот е јасно и конзистентно поставен, а единствениот проблем со употребливоста што го доживеав беше релативно помал со длабокпанел за уредување што може да се поправи при идно ажурирање на софтверот.

Поддршка: 4.5/5

Програмата започнува за прв пат со упатство и TechSmith се чини дека е прилично посветен на обезбедување ресурси за обука на веб. Тие постојано го развиваат и ажурираат софтверот за да ги поправат грешките, и тие се доволно добри во тоа што воопшто не наидов на никакви проблеми за време на мојот преглед. Ова не ми даде шанса да ја тестирам нивната реакција за поддршка, што е единствената причина што не им дадов 5 од 5.

Camtasia Alternatives

Wondershare Filmora ( Windows/Mac)

Ако сте преоптоварени од бројот на функции што се наоѓаат во Camtasia, малку поедноставна програма може да ги исполни вашите барања. Исто така е лесен за употреба и добро дизајниран, иако има неколку технички проблеми со некои од понесуштинските карактеристики. Исто така е многу поевтино. Целосниот преглед на Filmora прочитајте го овде.

Adobe Premiere Pro (Windows/Mac)

Ако сте корисник на Adobe за други креативни цели, можеби ќе се чувствувате повеќе дома со Premiere Pro. Тоа е робусна програма за уредување видеа која ги има речиси сите исти карактеристики како Camtasia, а неколку што Camtasia не ги има како што се пристап до TypeKit, Adobe Stock и Adobe After Effects интеграција. Adobe неодамна го смени софтверот од највисоко ниво на модел со претплата, но може да имате пристап сам до Premiereза 19,99 УСД месечно или како дел од целиот пакет за креативност и дизајн за 49,99 УСД месечно. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Adobe Premiere Pro овде.

Telestream ScreenFlow (само за Mac)

ScreenFlow е уште еден одличен конкурент на Camtasia за Mac. Бидејќи уредувањето видео е нејзината основна карактеристика, апликацијата исто така ви овозможува да снимате снимки од екранот (и од десктоп Mac и од мобилни уреди) и да ги споделувате уредените видеа на веб или да ги преземате директно на вашиот хард диск на Mac. Можете да дознаете повеќе од нашиот преглед на ScreenFlow. Единствениот недостаток на ScreenFlow е тоа што е компатибилен само со Mac машините, така што корисниците на компјутер треба да изберат друга опција. Погледнете ги најдобрите алтернативи за ScreenFlow за Windows овде.

Movavi Video Editor (Windows/Mac)

Овој софтвер се наоѓа некаде помеѓу Filmora и Camtasia во однос на можностите и е поефтино од било кој од нив. Дизајниран е повеќе за хобисти отколку за професионален уредувач на видео, но сепак можете да создадете резултати со добар квалитет и покрај недостатокот на контрола што го дозволува. Прочитајте го нашиот детален преглед овде.

Заклучок

За корисниците кои бараат уредување видео со професионален квалитет со лесен за користење интерфејс, TechSmith Camtasia е одличен софтвер. Сосема е лесно да се научи да се користи и можно е да се премине од преземање до создавање и прикачување на вашиот прв филм за помалку од еден час.

Дополнителен бонус на придружната мобилна апликација Fuse овозможува лесен пренос на датотеки од вашиот мобилен уред до работниот тек. Единствениот дел што може да ви даде пауза е цената, бидејќи можете да набавите софтвер со стандардна индустрија за малку помалку - само ќе треба да потрошите малку повеќе време за да научите како да го користите.

Добијте Camtasia (најдобра цена)

Значи, дали ви е корисен овој преглед на Camtasia? Дали сте ја пробале оваа апликација на вашиот компјутер или Mac? Споделете го вашето искуство подолу.

Companion апликација.

Што не ми се допаѓа : релативно скапо. Ограничена претходно поставена медиумска библиотека. Карактеристиките за длабоко уредување бараат работа на корисничкиот интерфејс.

4.3 Добијте Camtasia (најдобра цена)

Уредувачко ажурирање : Овој преглед на Camtasia е обновен заради свежина и прецизност. TechSmith конечно го промени системот за именување на Camtasia за конзистентност. Претходно, верзијата на Windows се викаше Camtasia Studio. Сега оди со Camtasia 2022, и за PC и за Mac верзии. Исто така, Camtasia додаде голем број нови функции како што се сосема нови средства и теми.

Што е Camtasia?

Camtasia е професионален уредувач на видео за Windows и Mac. Обезбедува добра рамнотежа на контролата, добро дизајниран кориснички интерфејс и висококвалитетен излез што го прави совршен за видеографи и производители на веб-содржини на кои им треба нивните видеа да изгледаат професионално и уникатно.

Програмата (порано позната бидејќи Camtasia Studio ) има долга историја на развој на компјутерот, а неговиот успех го поттикна TechSmith да издаде и верзија за Mac. И двете постојат од 2011 година, иако претходно постоеја претходни и малку различни верзии на софтверот за двете платформи. Со толку долга историја, TechSmith направи одлична работа со постојано поместување на границите за развој додека софтверот го одржува релативно без грешки.

Дали Camtasia е безбедна за употреба?

Оваа програма е апсолутно безбеднада се користи. Датотеката за инсталирање и самите програмски датотеки ги поминуваат сите проверки од Microsoft Security Essentials и Malwarebytes Anti-Malware. Инсталаторот не се обидува да инсталира несакан софтвер или софтвер од трета страна и ви дава опции за приспособување на процесот на инсталација според вашите потреби. JP, исто така, ја стави датотеката за инсталатер на Mac за скенирање со Drive Genius и се покажа дека е чиста.

Откако ќе се инсталира, сè уште е сосема безбеден. Camtasia не комуницира со вашиот датотечен систем освен што отвора, зачувува и прикажува видео-датотеки, така што нема ризик да предизвика каква било штета на вашиот компјутер или на вашите други датотеки.

Кога поставувате видео-датотеки на Google Drive , програмата бара пристап за прикачување на вашата сметка на YouTube, но тоа е едноставно затоа што Google е сопственик на Youtube и вашата сметка на Google се удвојува како сметка на YouTube. Овие дозволи, исто така, може да се отповикаат во секое време, ако сакате.

Дали Camtasia е бесплатна?

Програмата не е бесплатна, таа доаѓа со бесплатни 30- ден пробен период. За време на оваа пробна верзија, можете да ја користите програмата како вообичаено, но сите видеа што ги прикажувате ќе бидат водени, како што можете да видите подолу. Ако изберете да го купите софтверот, сите проектни датотеки што сте ги создале за време на пробната верзија потоа може повторно да се рендерираат без воден печат.

Колку чини Camtasia?

Camtasia 2022 моментално чини 299,99 американски долари по корисник, и за компјутероти Mac верзии на софтверот. TechSmith исто така нуди различни ценовни планови за бизнис, образовни институции и владини & засилувач; Непрофитна. Можете да ги проверите најновите цени овде.

Camtasia Studio (Windows) наспроти Camtasia за Mac

TechSmith конечно го ажурираше системот за именување за да биде ист на двете платформи , но програмата во суштина е иста без разлика каде ја користите. Корисничкиот интерфејс изгледа многу слично, иако природно, кратенките на тастатурата се различни.

Двете програми се претежно компатибилни се додека ја користите верзијата 9 на Windows или верзијата 3 на Mac, што ви овозможува да пренесувате проектни датотеки од една до друга платформа. За жал, некои медиуми и типови ефекти не се компатибилни со повеќе платформи, што може да предизвика проблеми при преземање мемории за медиуми од трети страни.

Зошто да ни верувате за овој преглед на Camtasia

Моето име е Томас Болд . Работев со широк опсег на софтвер за уредување видео во минатото, од мали транскодери со отворен код до софтвер со стандардна индустрија, како што се Adobe Premiere Pro и Adobe After Effects. Како дел од мојата обука како графички дизајнер, потрошив време за учење на индустриските карактеристики и на движечката графика и на софтверот што ги создава, вклучително и нивниот UI и UX дизајн.

Работев со производите на TechSmith во минатото, но TechSmith немаше уреднички внес или преглед на содржината овде.Тие немаат никаков удел во рецензијата и не добив никакво посебно внимание од нив за да го напишам, па затоа сум целосно непристрасен во моите мислења.

Во меѓувреме, JP ја користи Camtasia за Mac од 2015 година. Тој прво ја користел програмата кога му била доделена задача да прави видео упатства за мобилна апликација. Тој пробал неколку алатки за уредување видео пред конечно да ја избере Camtasia и оттогаш е среќен да работи со неа. Можете да ја видите неговата историја на купување подолу.

Софтверска лиценца на JP за Camtasia Mac

Детален преглед на Camtasia

Забелешка: ова е неверојатно моќна програма со многу функции, па затоа ќе се задржам на најчесто користените и најинтересните - инаку ќе се изморите од читање пред да завршиме. Исто така, бидејќи TechSmith прави подобрувања на софтверот, најновата верзија на Camtasia ќе изгледа поинаку.

Првото нешто што ќе го забележите во врска со софтверот кога ќе го вчитате за прв пат е дека интерфејсот е малку зафатен. Овој впечаток исчезнува брзо кога ќе почнете да сфаќате колку внимателно е дизајниран.

За среќа, не треба да се грижите да не знаете од каде да започнете, бидејќи првиот пат кога Camtasia ќе работи, вчитува примерок проект TechSmith направи датотека што содржи видео упатство за основниот распоред на интерфејсот и почнува да се репродуцира автоматски. Тоа е доста паметноначин да им покажете на луѓето кои прв патуваат како да користат уредувач на видеа!

Дури и ви покажува каде да одите за да најдете повеќе видео упатства на веб-локацијата TechSmith, кои покриваат речиси сè што сакате да правите со програмата.

Постојат три главни области на интерфејсот: временските линии на песната на дното, библиотеката за медиуми и ефекти во горниот лев агол и областа за преглед во горниот десен агол. Штом ќе почнете да додавате ефекти што имаат приспособливи опции, горната десна страна се појавува панелот „Карактеристики“.

Увезувањето на медиум е брзо, бидејќи функционира исто како и секој друг дијалог „Отвори датотека“. Сè што внесувате се наоѓа во „Медиа корпа“, а освен тоа можете да пристапите до библиотеката на сите претходно поставени медиуми што се вградени во програмата.

Можете и директно да увезувате датотеки од Google Drive, што е убаво допир, но една од најкорисните карактеристики е можноста за увоз директно од вашиот мобилен уред со помош на придружната апликација Fuse на TechSmith.

Работа со мобилни уреди

Ова е неверојатно корисна функција ако користите вашиот паметен телефон или мобилен уред за снимање видео, кое станува се попопуларно како што нивните камери стануваат поспособни. Кликнете Датотека, потоа изберете „Поврзи мобилен уред“ и ќе ви бидат претставени низа едноставни упатства.

Не сакам да навлегувам премногу длабоко во процесот на користење на мобилната апликација , но бидејќи и двата мои уреди беа поврзани на истотомрежа, можев брзо да ги спарам апликацијата и инсталацијата на мојот компјутер.

Потоа можев да префрлам слики и видеа од мојот телефон директно во мојата корпа за медиуми Camtasia со само неколку допири, каде што беа подготвени да вклучете го во мојот тест проект по многу брз процес на прикачување.

Единствениот проблем на кој наидов беше тоа што Осигурувачот имаше тенденција привремено да се исклучи кога екранот на мојот телефон беше заклучен, но ќе продолжи во рок од неколку секунди по извршувањето на апликација повторно.

Забелешка на JP : Ова е огромна придобивка. Апликацијата Fuse всушност не беше достапна во 2015 година, кога првпат користев Camtasia за Mac. Ја користев апликацијата за уредување упатства за мобилни апликации за Whova, а Fuse ќе беше голема помош. Имаше неколку пати, како што се сеќавам сега, направив неколку слики од екранот на мојот iPhone и морав да ги префрлам на мојот Mac преку е-пошта пред да се увезат во контролната табла. Осигурувачот дефинитивно заштедува време!

Работа со вашите медиуми

Откако ќе поминете низ додавањето на медиумот со кој сакате да работите, Camtasia продолжува да биде исклучително лесна за употреба и добро дизајнирана . Едноставно влечење на избраниот медиум или до прозорецот за преглед или временската линија, се додава во вашиот проект и автоматски се пополнува нова песна доколку е потребно.

Можете да креирате онолку песни колку што е потребно, да ги преуредите и преименувате нив како што сакате да ги одржувате вашите медиуми организирани за време на подолги сложенипроекти.

Сечење и лепење делови од видео датотеки е исклучително брзо и лесно - едноставно изберете го делот од вашето видео, потоа исечете го и залепете го во нова песна исто како што беше текст во процесорот на текст.

Можеби тоа е само затоа што работам на неверојатно моќен компјутер, но немаше апсолутно никакво време додека го сечев ова HD видео од мојата мачка Џунипер на посебни делови.

Додавање во преклопувањата и ефектите е исто толку едноставно како и додавањето на вашите почетни медиумски датотеки. Изберете го типот на објектот или ефектот што сакате да го додадете од списокот лево, изберете го соодветниот тип, а потоа повлечете го и пуштете го на временската линија или прозорецот за преглед.

Можете целосно да го приспособите секој аспект од преклопот за да одговара на вашиот стил користејќи го делот за својства десно од прозорецот за преглед.

Додавањето ефекти за транзиција на сцената е исто така лесно - изберете го оној што го сакате, а потоа кликнете и повлечете. Веднаш штом ќе почнете да влечете, секој елемент на секоја песна прикажува жолто нагласување кои области ќе бидат засегнати.

Ова е одличен дизајн на корисничкиот интерфејс и овозможува лесно да се види колку преклопување ќе ви треба да ги вклучите за да ги направите вашите различни елементи успешно да се спојат.

Единствениот пат кога се почувствував дури и малку збунет од интерфејсот беше кога навлегов навистина длабоко во дизајнот на некои од претходно поставените ефекти. Сакав да уредувам некои од однесувањата на анимацијата, ипочна да станува малку неуредна.

Сите претходно поставени поставки на Camtasia се групи од различни елементи комбинирани заедно во еден пакет што може лесно да се влече и фрли во вашиот проект, што го прави наоѓањето на едно парче што сакате да го уредите малку тешко - особено кога треба да сортирате низ групи на групи.

Не мора да копате длабоко за да добиете големи придобивки од неговите претходно поставени, туку да создадете нешто навистина професионално и уникатно, Ќе мора да се навикнеш да работиш на ова ниво.

Со малку вежбање, веројатно ќе стане многу полесно, иако овој аспект од интерфејсот веројатно подобро би се ракувал преку скокачки прозорец што ви овозможува да се фокусирате на елементот што го уредувавте.

Анимирањето на делови од вашето видео е исто така доста лесно. Наместо да се плеткате со клучните кадри или друга збунувачка терминологија, едноставно гледате преклопување со стрелка на патеката со која работите, комплетно со почетни и крајни точки што може да се влечат на вистинското место.

За да добиете рамка -прецизноста на ниво, кликнувањето и држењето на точката ќе покаже совет за алатка со точниот временски код, уште еден убав допир на корисничкиот интерфејс што го олеснува прецизноста.

Забелешка на JP: Имам слично чувства со Томас за користење на функциите поврзани со медиумите додека ја користите верзијата за Mac. TechSmith го олеснува влечењето и пуштањето, уредувањето и забележувањето на медиумските елементи како што сакате.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.