CorelDRAW kundër Adobe Illustrator

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Nëse jeni duke punuar në industrinë e dizajnit grafik, supozoj se jeni mjaft të njohur me CorelDRAW dhe Adobe Illustrator, dy programet më të njohura të dizajnit. Të dy programet janë të mira për krijimin e vizatimeve dhe grafika vektoriale.

Por cili është ndryshimi? Cili është më i mirë? Këto janë pyetjet që kanë shumë stilistë (ashtu si ju dhe unë) kur mbaron prova falas.

Unë kam përdorur Adobe Illustrator për nëntë vjet tani, dhe këtë vit vendosa të provoj CorelDRAW sepse më në fund, versioni Mac është përsëri i disponueshëm! Pra, e testova për disa muaj dhe ju mund të lexoni rishikimin tim të plotë të CorelDraw për më shumë detaje.

Në këtë artikull, unë do të ndaj me ju disa nga mendimet e mia rreth CorelDRAW dhe Adobe Illustrator.

Nëse jeni një përdorues Mac ashtu si unë, supozoj se tashmë jeni mjaft të njohur me atë që është Adobe Illustrator, apo jo? Shkurtimisht, është softuer dizajni për krijimin e grafikave vektoriale, vizatimeve, posterave, logove, shkronjave të shkruara, prezantimeve dhe veprave të tjera artistike. Ky program i bazuar në vektor është krijuar për dizajnerët grafikë.

CorelDRAW, nga ana tjetër, është një grup softuerësh për dizajn dhe redaktimin e imazheve që dizajnerët përdorin për të krijuar reklama në internet ose dixhitale, ilustrime, produkte të projektimit, dizajn arkitekturor, etj.

Lexo në vazhdim për të gjetur se cili ku fiton.

Tabela e Krahasimit të Shpejtë

Këtu është një tabelë e shpejtë krahasimi që tregon bazëninformacione për secilin prej dy softuerëve.

CorelDRAW vs Adobe Illustrator: Krahasimi i Detajuar

Në rishikimin e krahasimit më poshtë, do të shihni ndryshimet dhe ngjashmëritë në veçori, përputhshmëri, çmim, ndërfaqja e përdoruesit, kurba e të mësuarit dhe mbështetja midis Adobe Illustrator dhe CorelDRAW.

Shënim: CorelDRAW ka disa versione të ndryshme. Në këtë përmbledhje, po i referohem CorelDRAW Graphics Suite 2021 .

1. Veçoritë

Adobe Illustrator përdoret gjerësisht nga profesionistët e dizajnit grafik. CorelDRAW është gjithashtu një program i njohur dizajni që shumë stilistë përdorin për dizajn printimi, vizatime dhe madje edhe dizajn industrial.

Të dy programet ju lejojnë të krijoni vizatime me dorë të lirë dhe grafika vektoriale duke përdorur mjetet e tyre të fuqishme. Në CorelDRAW, Live Sketch Tool me ndihmën e një tableti vizatimi krijon vërtet një vizatim realist me dorë të lirë që pothuajse duket si vizatim me dorë me stilolaps dhe letër.

Në Adobe Illustrator, duke përdorur kombinimin e mjetit të stilolapsit, lapsit, mjetit të lëmuar dhe furçës, është gjithashtu e mundur të krijohen vizatime me dorë të lirë. Në këtë rast, CorelDRAW fiton sepse është një mjet kundër katër në Illustrator.

Megjithatë, për grafika vektoriale dhe ilustrime, Adobe Illustrator është një zgjedhje më e mirë. Ju mund të bëni shumë me forma, shkronja dhe ngjyra.

Mjeti Shape Builder Tool dhe Pen Tool janë të preferuarat e mia për krijimin e ikonave.Ju mund t'i modifikoni lehtësisht objektet në Illustrator, ndërsa unë mendoj se CorelDRAW është më standard, gjë që nuk jep shumë liri për të eksploruar kreativitetin.

Fituesi: Lidhja. Të dy programet softuerike kanë veçori të mahnitshme për krijimi i dizajnit. Për vizatim me dorë të lirë, ndoshta do t'ju pëlqejë më shumë CorelDRAW. Nëse punoni më shumë me markën dhe logot, Adobe Illustrator është alternativa.

2. Përputhshmëria & Integrimi

Më në fund, CorelDRAW e ka bërë të disponueshme për përdoruesit e Mac. Lajme te mira! Pra, tani edhe Adobe Illustrator dhe CorelDRAW punojnë në Windows dhe Mac. Në fakt, CorelDRAW është i disponueshëm edhe në Linux.

CorelDRAW ka një version në internet në internet ku mund të komentoni dhe modifikoni projektet, i cili është një funksion mjaft i lezetshëm për modifikime të thjeshta. Illustrator ka lançuar një version të thjeshtuar të iPad që ju lejon të punoni edhe kur jeni me pushime pa laptopin tuaj.

Sa i përket integrimit të aplikacioneve, nuk ka dyshim se Adobe Illustrator fiton. Nëse jeni duke përdorur versionin Illustrator CC, mund të punoni me lehtësi në projektet tuaja në softuer të ndryshëm si InDesign, Photoshop dhe After Effects. Ju gjithashtu mund të hapni dhe modifikoni skedarët PDF në Adobe Illustrator.

Ka më shumë se 20 aplikacione në Creative Cloud dhe të gjitha janë të pajtueshme me njëri-tjetrin. Dhe e dini çfarë? Illustrator CC integrohet me Behance, platformën e famshme të rrjeteve krijuese në botë, kështu që ju mund të ndani lehtësisht punën tuaj të mrekullueshme.

Fituesi: Adobe Illustrator. Edhe pse CorelDRAW është i pajtueshëm edhe me pajisjet Linux, Adobe Illustrator ka ende avantazhin e integrimit të aplikacioneve.

3. Çmimet

Programet profesionale të dizajnit grafik nuk janë të lira dhe ju pritet të shpenzoni disa qindra dollarë në vit.

Adobe Illustrator ka disa opsione çmimesh, por ato janë të gjitha plane të bazuara në abonim. Mund ta merrni për 19,99$ /muaj (Të gjitha aplikacionet CC) ose planin e rregullt vjetor me parapagesë prej 239,88$ /vit.

CorelDRAW ka gjithashtu opsionin e planit vjetor, i cili është 249$ /vit ose 20,75$ /muaj. Në fakt është më e shtrenjtë se Adobe Illustrator nëse vendosni të përdorni planin vjetor të abonimit.

Por ai ofron një opsion Blerje Një herë ( 499$ ) që mund të jetë shumë. Sepse ju duhet të paguani vetëm një herë, dhe mund ta përdorni programin PËRGJITHMONË.

A ende po luftoni? Epo, gjithmonë mund t'i provoni përpara se të nxirrni portofolin tuaj.

Adobe Illustrator ofron një provë 7-ditore falas, por ju mund të merrni një provë 15-ditore falas nga CorelDRAW e cila ju lejon të eksploroni softuerin edhe më shumë.

Fituesi: CorelDRAW. Nëse po shikoni planin vjetor, është e drejtë, nuk ka shumë ndryshim. Por opsioni Blerje Një herë nga CorelDRAW është një opsion i shkëlqyeshëm nëse planifikoni ta mbani softuerin për përdorim afatgjatë.

4. Kurba e të mësuarit

Adobe Illustrator, i njohur si një program i pjekur profesional dizajni, ka një kurbë të madhe mësimi. Sidoqoftë, pasi ta keni marrë atë, do të jeni në gjendje ta përdorni programin lehtësisht. Dhe për të qenë i sinqertë, shumica e mjeteve janë të lehta për t'u mësuar, thjesht do t'ju duhet të praktikoni shumë për të qenë të mirë në to.

CorelDRAW është relativisht më miqësor për fillestarët, prandaj disa njerëz e rekomandojnë atë për fillestarët e stilistëve grafik. Shumë mjete janë të paracaktuara ose janë si parazgjedhje, dhe udhëzuesi brenda aplikacionit në panelin e këshillave ndihmon gjithashtu. Programi e bën më të lehtë për ju të mësoni.

Illustrator, nga ana tjetër, nuk ka mësime në dritaren e dokumentit dhe mjetet nuk janë aq të gatshme për t'u përdorur sa CorelDRAW. Kështu që ju do të duhet të krijoni gjithçka nga e para. Në fakt, kjo nuk është një gjë e keqe, sepse ju mund të eksploroni kreativitetin dhe produktivitetin tuaj edhe më shumë në këtë mënyrë.

Fituesi: CorelDRAW . Nëse jeni fillestar i stilistëve grafik, duke bërë dizajn grafik si hobi, CorelDRAW nuk është një opsion i keq sepse ka një kurbë më të vogël të të mësuarit dhe mund ta menaxhoni më shpejt. Megjithëse Illustrator nuk është një mision i pamundur, por mund të jetë sfidues dhe do t'ju duhet shumë durim dhe përkushtim. Dhe versionet më të reja po thjeshtojnë mjetet.

5. Ndërfaqja e përdoruesit

Shumë stilistë e duan ndërfaqen e thjeshtë dhe të pastër të përdoruesit të CorelDRAW sepse është e rehatshme për t'u punuar, njësoj sikur të punoni në të bardhëletër. Nuk mund t'i them jo kësaj, por më duket konfuze të gjej mjetet për t'u përdorur.

Dhe nëse keni përdorur Adobe Illustrator për vite si unë, do të jeni edhe më shumë i hutuar, sepse mjetet emërtohen dhe vendosen ndryshe, dhe ndërfaqja e përdoruesit është krejt e ndryshme. Për shembull, m'u desh pak kohë për të gjetur panelin e ngjyrave (i cili është në kufirin e djathtë).

Dhe më duket më pak e përshtatshme të bëj modifikime të shpejta në CorelDRAW sepse shumë vegla dhe cilësime janë të fshehura. Ndryshe nga Adobe Illustrator, dritaret e panelit janë kaq të përshtatshme për redaktimin e grafikëve dhe tekstit.

Fituesi: Adobe Illustrator. Është e vërtetë që CorelDRAW ka një ndërfaqe më të pastër të përdoruesit, por më duhet të them se Adobe Illustrator është më efikas për redaktimin e veprave artistike dhe paneli përkatës tregon kur klikoni mbi objektin. Dhe gjithmonë mund të vendosni se cilat panele të shfaqen.

6. Mbështetja

Të dy programet kanë seksionet standarde të Bisedës së drejtpërdrejtë dhe FAQ-të bazë në qendrat e tyre të ndihmës/mbështetjes.

CorelDRAW ofron mbështetje me email, por në fakt, ju do të paraqisni një pyetje në internet, do të merrni një numër bilete dhe dikush do t'ju kontaktojë me email. Ata do të kërkojnë numrin tuaj të biletës për ndihmë të mëtejshme. Dhe përgjigja mesatare zgjat tre ditë.

Ekipet e mbështetjes me email janë mjaft konsistente megjithatë, ata janë të mirë në ndjekjen dhe duan të sigurohen që problemi juaj të zgjidhet.

Për të qenë i sinqertë, do të merrnindihmë më e shpejtë nga qendra e komunitetit/Pyetjet e shpeshta ose burime të tjera në internet sesa Biseda e drejtpërdrejtë. Nëse nuk jeni me fat, mezi merrni ndihmë të menjëhershme duke përdorur Live Chat.

Asistenti virtual nga Adobe Illustrator do t'ju dërgojë një sërë pyetjesh automatike, nëse ende nuk merrni ndihmë, mund të klikoni Jo dhe do t'ju lidhë me një person aktual , dhe do të flisni me një agjent.

Unë u përpoqa gjithashtu të kontaktoja përmes Live Chat, por më duhej të prisja në radhë. Nëse jeni me fat, mund të merrni ndihmë menjëherë. Nëse jo, mund të prisni ose të shkruani pyetjen dhe të prisni që dikush t'ju kontaktojë me email, gjë që mendoj se është shumë joefikase.

Fituesi: Adobe Illustrator. Pothuajse i dhashë një barazim sepse të dyja mbështetja jo-automatike më dukej mjaft e mundimshme, por Adobe Support Community më ndihmoi vërtet të zgjidh shumë probleme. Dhe në rregull, mbështetja e Live Chat nga Illustrator është pak më e mirë se CorelDRAW.

Verdikti përfundimtar

Në përgjithësi fituesi është Adobe Illustrator, ai ka përputhshmëri, ndërfaqe të përdoruesit dhe mbështetje më të mirë. Por gjithçka varet nga ju. Cila është rrjedha juaj e përditshme e punës? Cili është buxheti juaj? A preferoni të punoni në një UI të pastër apo keni mjete të dobishme?

Nëse jeni i ri në dizajnin grafik, CorelDRAW është më e lehtë për t'u nisur për shkak të kurbës më të vogël të të mësuarit dhe vetë programi është më intuitiv. Ju mund të bëni pjesën më të madhe të grafikës bazëdetyrat e projektimit dhe vizatimet skematike në CorelDRAW.

Adobe Illustrator është i shkëlqyeshëm për profesionistët e dizajnit grafik që krijojnë vektorë, dizajne komplekse ose ilustrime. Dhe nëse jeni duke punuar shumë me markën, logot, etj. Illustrator është i preferuari juaj.

Të dy programet kanë opsionin e planit vjetor, por CorelDRAW ofron gjithashtu një mundësi blerjeje një herë, e cila është shumë e mirë nëse planifikoni ta mbani programin për përdorim afatgjatë.

Ende nuk mund të vendosni? Provoni provat falas dhe shikoni se cila ju pëlqen më shumë. Shpresoj që të gjeni mjetin e duhur për punën tuaj krijuese. Suksese!

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.