CorelDRAW наспроти Adobe Illustrator

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако работите во индустријата за графички дизајн, претпоставувам дека сте прилично запознаени со CorelDRAW и Adobe Illustrator, двата најпопуларни софтвери за дизајн. Двете програми се добри за креирање цртежи и векторска графика.

Но, која е разликата? Која е подобра? Ова се прашањата што ги имаат многу дизајнери (исто како јас и вие) кога ќе заврши бесплатниот пробен период.

Го користам Adobe Illustrator веќе девет години, а оваа година решив да го пробам CorelDRAW бидејќи конечно, верзијата за Mac е повторно достапна! Така, го тестирав неколку месеци и можете да го прочитате мојот целосен преглед на CorelDraw за повеќе детали.

Во оваа статија, ќе споделам со вас некои од моите размислувања за CorelDRAW и Adobe Illustrator.

Ако сте корисник на Mac исто како мене, претпоставувам дека веќе сте прилично запознаени со што е Adobe Illustrator, нели? Накратко, е дизајнерски софтвер за креирање векторски графики, цртежи, постери, логоа, фонтови, презентации и други уметнички дела. Оваа програма базирана на вектор е направена за графички дизајнери.

CorelDRAW, од друга страна, е пакет на софтвер за дизајн и уредување слики што дизајнерите го користат за креирање онлајн или дигитални реклами, илустрации, производи за дизајнирање, дизајнирање архитектонски распоред, итн.

Прочитајте за да дознаете кој каде победи.

Табела за брза споредба

Еве брза споредба табела која ги прикажува основнитеинформации за секој од двата софтвери.

CorelDRAW наспроти Adobe Illustrator: Детална споредба

Во прегледот за споредба подолу, ќе ги видите разликите и сличностите во карактеристиките, компатибилноста, цените, кориснички интерфејс, крива на учење и поддршка помеѓу Adobe Illustrator и CorelDRAW.

Забелешка: CorelDRAW има неколку различни верзии. Во овој преглед, јас се однесувам на CorelDRAW Graphics Suite 2021 .

1. Карактеристики

Adobe Illustrator е широко користен од професионалци за графички дизајн. CorelDRAW е исто така популарна програма за дизајн што многу дизајнери ја користат за дизајн на печатење, цртежи, па дури и индустриски дизајн.

И двата софтвери ви овозможуваат да креирате цртежи со слободна рака и векторска графика користејќи ги нивните моќни алатки. Во CorelDRAW, алатката Live Sketch Tool со помош на таблет за цртање навистина создава реалистичен цртеж со слободна рака што речиси изгледа како да цртате рачно со пенкало и хартија.

Во Adobe Illustrator, користејќи ја комбинацијата на алатката за пенкало, молив, мазна алатка и четка, исто така е можно да се креираат цртежи со слободна рака. Во овој случај, CorelDRAW победува затоа што е една алатка наспроти четири во Illustrator.

Сепак, за векторска графика и илустрации Adobe Illustrator е подобар избор. Можете да направите многу со форми, фонтови и бои.

Алатката Shape Builder и Pen Tool се моите омилени за создавање икони.Можете лесно да уредувате објекти во Illustrator, додека мислам дека CorelDRAW е постандарден што не дава голема слобода за истражување на креативноста.

Победник: Tie. Двете софтверски програми имаат неверојатни карактеристики за создавање дизајн. За слободно цртање, можеби повеќе ќе ви се допадне CorelDRAW. Ако работите повеќе со брендирање и логоа, Adobe Illustrator е најдобриот избор.

2. Компатибилност & засилувач; Интеграција

Конечно, CorelDRAW го направи достапен за корисниците на Mac. Добри вести! Така, сега и Adobe Illustrator и CorelDRAW работат на Windows и Mac. Всушност, CorelDRAW е достапен и на Linux.

CorelDRAW има онлајн веб-верзија каде што можете да коментирате и уредувате проекти, што е прилично одлична функција за едноставни уредувања. Illustrator лансираше поедноставена верзија на iPad која ви овозможува да работите дури и кога сте на одмор без вашиот лаптоп.

Што се однесува до интеграцијата со апликации, нема сомнеж дека Adobe Illustrator победи. Ако ја користите верзијата Illustrator CC, можете лесно да работите на вашите проекти во различен софтвер како InDesign, Photoshop и After Effects. Можете исто така да отворате и уредувате PDF-датотеки во Adobe Illustrator.

Има повеќе од 20 апликации во Creative Cloud и сите се компатибилни една со друга. И знаете што? Illustrator CC се интегрира со Behance, познатата светска платформа за креативно вмрежување, за да можете лесно да ја споделите вашата прекрасна работа.

Победник: Adobe Illustrator. Иако CorelDRAW е компатибилен и со Linux уреди, Adobe Illustrator сè уште ја има предноста во интеграцијата со апликации.

3. Цени

Професионалните програми за графички дизајн не се евтини и од вас се очекува да трошите неколку стотици долари годишно.

Adobe Illustrator има неколку опции за цени, но сите тие се планови засновани на претплата. Може да го добиете за дури 19,99$ /месец (Сите CC апликации) или редовниот припејд годишен план од 239,88$ /година.

CorelDRAW има и опција за годишен план, што е 249$ /година или 20,75$ /месец. Тоа е всушност поскапо од Adobe Illustrator ако одлучите да го користите годишниот план за претплата.

Но, нуди опција Еднократно купување ( 499$ ) што може да биде одлична работа. Затоа што треба да платите само еднаш и можете да ја користите програмата ЗАСЕКОГАШ.

Сè уште се борите? Па, секогаш можете да ги пробате пред да го извадите паричникот.

Adobe Illustrator нуди бесплатен пробен период од 7 дена, но може да добиете бесплатен пробен период од 15 дена од CorelDRAW кој ви овозможува да го истражувате софтверот уште повеќе.

Победник: CorelDRAW. Ако го гледате Годишниот план, тоа е точно, нема голема разлика. Но, опцијата за еднократно купување од CorelDRAW е одлична опција доколку планирате да го задржите софтверот за долгорочна употреба.

4. Крива на учење

Adobe Illustrator, познат како зрела професионална програма за дизајн, има стрмна крива на учење. Меѓутоа, штом ќе се справите со тоа, ќе можете лесно да ја користите програмата. И да бидам искрен, повеќето од алатките се лесни за учење, само ќе треба да вежбате многу за да бидете добри во нив.

CorelDRAW е релативно попријатен за почетници, затоа некои луѓе го препорачуваат за почетници графички дизајнери. Многу алатки се претходно поставени или се стандардно, а упатството во апликацијата на панелот за совети исто така помага. Програмата ви го олеснува учењето.

Илустратор, од друга страна, нема упатства во прозорецот за документи, а алатките не се подготвени за употреба како CorelDRAW. Така, ќе треба да создадете сè од нула. Всушност, тоа не е лоша работа, бидејќи на овој начин можете уште повеќе да ја истражувате вашата креативност и продуктивност.

Победник: CorelDRAW . Ако сте почетник на графички дизајнер, а се занимавате со графички дизајн како хоби, CorelDRAW не е лоша опција бидејќи има помала крива на учење и можете побрзо да управувате со неа. Иако Illustrator не е невозможна мисија, но може да биде предизвик и ќе ви треба многу трпение и посветеност. А поновите верзии ги поедноставуваат алатките.

5. Кориснички интерфејс

Многу дизајнери го сакаат едноставниот и чист кориснички интерфејс на CorelDRAW бидејќи е удобен за работа, исто како да се работи на белохартија. Не можам да кажам не на тоа, но сметам дека е збунувачки да се најдат алатките што треба да ги користите.

И ако го користите Adobe Illustrator со години како мене, ќе бидете уште повеќе збунети, бидејќи алатките се именувани и лоцирани поинаку, а интерфејсот е сосема различен. На пример, ми требаше време да го најдам панелот за боја (кој е на десната граница).

И сметам дека е помалку погодно да се прават брзи уредувања во CorelDRAW бидејќи многу алатки и поставки се скриени. За разлика од Adobe Illustrator, прозорците на панелот се толку погодни за уредување графика и текст.

Победник: Adobe Illustrator. Точно е дека CorelDRAW има почист кориснички интерфејс, но морам да кажам дека Adobe Illustrator е поефикасен за уредување уметнички дела, а соодветниот панел покажува кога ќе кликнете на објектот. И секогаш можете да поставите кои панели да се прикажуваат.

6. Поддршка

Двете програми ги имаат стандардните делови за разговор во живо и основните ЧПП во нивните центри за помош/поддршка.

CorelDRAW нуди поддршка за е-пошта, но всушност, ќе поднесете прашање преку Интернет, ќе добиете број на билет и некој ќе ве контактира преку е-пошта. Тие ќе го побараат бројот на вашиот билет за дополнителна помош. А просечниот одговор трае три дена.

Тимовите за поддршка за е-пошта се доста конзистентни, сепак, тие се добри во следењето и сакаат да се уверат дека вашиот проблем е решен.

Да бидам искрен, ќе добиетепобрза помош од центарот на заедницата/ЧПП или други онлајн ресурси отколку Разговорот во живо. Освен ако не сте среќни, едвај добивате итна помош користејќи разговор во живо.

Виртуелниот асистент од Adobe Illustrator ќе ви испрати куп автоматски прашања, ако сè уште не добиете помош, можете да кликнете Не и ќе ве поврзе со вистинска личност , и ќе разговарате со агент.

Се обидов да контактирам и преку разговор во живо, но требаше да чекам во редот. Ако имате среќа, можете веднаш да добиете помош. Ако не, можете или да почекате или да го напишете прашањето и да чекате некој да ве контактира преку е-пошта, што мислам дека е многу неефикасно.

Победник: Adobe Illustrator. Скоро дадов вратоврска бидејќи и двете неавтоматска поддршка ми беа доста мака, но заедницата за поддршка на Adobe навистина ми помогна да решам многу проблеми. И ОК, поддршката за разговор во живо од Illustrator е малку подобра од CorelDRAW.

Конечна пресуда

Севкупно, победник е Adobe Illustrator, има подобра компатибилност, кориснички интерфејс и поддршка. Но, се зависи од вас. Каков е вашиот дневен работен тек? Кој е вашиот буџет? Дали претпочитате да работите на чист интерфејс или имате при рака алатки?

Ако сте нови во графичкиот дизајн, полесно е да започнете со CorelDRAW поради помалата крива на учење, а самата програма е поинтуитивна. Можете да го направите најголемиот дел од основната графикадизајнерски задачи и шематски цртежи во CorelDRAW.

Adobe Illustrator е одличен за професионалци за графички дизајн кои создаваат вектори, сложени дизајни или илустрации. И ако работите многу со брендирање, логоа итн. Илустраторот е вашиот избор.

Двете програми имаат опција за годишен план, но CorelDRAW нуди и опција за еднократно купување, што е одлична работа ако планирате да ја задржите програмата за долгорочна употреба.

Сè уште не можете да одлучите? Испробајте ги бесплатните проби и видете кој ви се допаѓа повеќе. Се надевам дека ќе ја пронајдете вистинската алатка за вашата креативна работа. Со среќа!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.