Преглед на iMobie AnyTrans: Дали навистина вреди во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

AnyTrans

Ефективност: Исклучително ефикасна во управувањето со датотеки на iPhone Цена: Лиценца за еден компјутер почнувајќи од 39,99 $ годишно Лесност за користење: Многу лесен за употреба со јасни интерфејси и инструкции Поддршка: е-пошта поддршка, со корисни совети за решавање проблеми

Резиме

AnyTrans е менаџер на датотеки за уреди со iOS што може да копира секаков вид медиум од вашиот компјутер на вашиот iOS уред или од вашиот уред на вашиот компјутер, како и да креира и управува со резервни копии на вашиот уред. Може дури и да се интегрира со вашата iCloud сметка за да управува со вашето онлајн складирање и да презема видеа од веб за офлајн употреба на вашиот уред. Тоа не е точно замена на iTunes, но ќе се справи со поголемиот дел од секојдневните задачи за управување со датотеки што ги прави iTunes.

Единствениот проблем што го открив што ќе ме спречи целосно да го игнорирам iTunes и да се потпрам на AnyTrans е тоа што не може додадете датотеки во вашата iTunes библиотека. Наместо тоа, вие сте ограничени да работите со датотеките во вашата постоечка библиотека, иако сè уште можете да ја менувате библиотеката како нормално со iTunes додека AnyTrans е инсталиран и работи. Можете да додавате нови датотеки на вашиот уред, но додавањето повеќе датотеки или папки одеднаш е бавен процес во споредба со работата со датотеки веќе во вашата iTunes библиотека.

Што ми се допаѓа : Чиста интерфејс. Импресивна контрола на датотеки. Преземете веб-видеа директно напрограма, може да биде убаво да имате менаџер на датотеки што одговара на бојата на вашиот iOS уред. Достапни се пет различни скинови, и иако треба да ги преземете, преземањето и конверзијата одат доста брзо.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4.5/5

AnyTrans е исклучително ефикасен во управувањето со датотеки на уредите со iOS, што е неговата примарна цел. Единствената причина што доби 4,5 ѕвезди наместо 5 е поради проблемот со додавање на повеќе датотеки одеднаш што веќе не постојат во вашата iTunes библиотека. Идеално, никогаш нема да треба да работи со вашата iTunes библиотека и едноставно да управува со вашите датотеки сам, но ова не е голем проблем.

Цена: 3/5

Цената од 39,99 долари годишно за една лиценца за компјутер е малку стрмна. Станува многу поекономично кога ја купувате семејната лиценца, особено ако сакате да ги користите вашите iOS уреди со повеќе од еден компјутер. Сепак, голем број бесплатни алтернативи во последно време предизвикуваат бранови во просторот за управување со уреди, така што малку пребарување и трпение може да ви овозможат да најдете слична програма бесплатно.

Лесност за користење: 4.5/ 5

Овој софтвер е многу лесен за користење, иако наидов на еден многу мал проблем. Го поставив мојот iPhone автоматски да го заклучува екранот по 1 минута, а освежувањето на податоците од мојот уред беше несигурно додека не сфатив дека морам да го задржам екранот трајно отклучен додекакористејќи го. Да бидам фер кон AnyTrans, тој спомена дека уредот треба да се отклучи уште првиот пат кога го поврзав мојот iPhone, но никогаш повеќе не го спомна. За некој што е помалку умеен во технологијата од мене, ова можеби беше фрустрирачки проблем што би било тешко да се дијагностицира.

Поддршка: 4/5

Поддршката и во рамките на програмата и на веб-страницата iMobie е доста сеопфатна. Постојат голем број написи за решавање проблеми достапни на интернет, а упатствата во рамките на програмата беа сосема јасни и корисни. Не наидов на ниту еден проблем доволно сериозен за да барам контакт со тимот за поддршка, така што не можам да зборувам за нивната корисност, но ако тие се добри како и остатокот од веб-страницата, тие ќе можат да ги решат сите проблеми што можеби ги имате .

AnyTrans Alternatives

iMazing (Windows/macOS)

iMazing е апликација за управување со iOS уреди која им помага на корисниците на iOS (како вие и јас кои имајте iPhone или iPad) префрлајте, правете резервна копија и управувајте со датотеките помеѓу вашиот мобилен уред и вашиот персонален компјутер без користење iCloud. Прочитајте повеќе од нашиот целосен преглед на iMazing.

MediaMonkey (само за Windows)

Овој софтвер е посеопфатна замена на iTunes во споредба со AnyTrans, но е повеќе од алатка за управување со библиотека отколку алатка за управување со содржина на уредот. Ја користев бесплатната верзија во минатото, но беше значително потешко да се користи отколкуAnyTrans. „Златна“ верзија на софтверот чини 24,95 американски долари за тековната верзија или 49,95 долари за доживотни надградби.

PodTrans (Mac/Windows)

Исто така направена од iMobie, PodTrans целосно ги заменува функциите за пренос на музика на iTunes. Нема ниту една од додадените функции што ги наоѓате во AnyTrans, но исто така не бара инсталација на iTunes за да работи правилно, па ако одбиете да го користите iTunes некогаш ова е добар избор. Исто така е бесплатен, иако за жал повеќе не се ажурира од iMobie.

Swinsian (само за Mac)

Иако чини 19,95 американски долари, овој дел од софтверот е малку како што беше iTunes порано пред Apple да почне да собира 50.000 функции и реклами во него. Нема некои од функциите што ги има AnyTrans, но може да управува со музичките делови од вашата медиумска библиотека и да ги синхронизира вашите датотеки со вашите уреди со iOS.

Прочитајте и: Најдобар софтвер за пренос на iPhone

Заклучок

AnyTrans е одличен спој на едноставност и моќ за корисниците на Windows и Mac за синхронизација на медиуми. Лесен е во однос на користењето на меморијата, лесен за користење и прилично одговорен во целина, иако преносот на датотеки може да биде малку побрз. Тоа може едноставно да се должи на фактот дека тестирав со постар уред со iOS, но сепак уживав да го користам многу повеќе од iTunes.

Земи AnyTrans (20% ПОПУСТ)

Па, како ви се допаѓа овој преглед на AnyTrans? Оставете акоментирајте и известете ни.

вашиот уред. Повеќе поддржани јазици.

Што не ми се допаѓа : Најсигурен со трајно отклучени уреди.

4 Добијте AnyTrans (20% ПОПУСТ)

Што можете да направите со AnyTrans?

AnyTrans е сеопфатна програма за управување со датотеки што работи со целиот опсег на уреди со iOS. Ви овозможува да копирате датотеки на и од вашиот уред, да ги прегледувате и управувате датотеките со резервна копија на уредот и да се интегрира со вашата сметка на iCloud за лесно управување.

Можете дури и да копирате датотеки од еден уред на друг или да ги клонирате сите ваши поставки и датотеки од еден уред до друг со еден клик. Ако сакате да создадете нова офлајн видео содржина за гледање на вашиот уред, можете да го користите AnyTrans за преземање видеа од популарни веб-локации за видео хостинг како YouTube, DailyMotion и повеќе.

Дали AnyTrans е безбеден за користење?

Апсолутно е безбедно да се користи од гледна точка на вируси и малициозен софтвер. Датотеката за инсталирање ја презема најновата верзија на AnyTrans од веб-локацијата iMobie и директно ја инсталира, осигурувајќи дека ја имате најновата и најбезбедната верзија на софтверот.

И датотеката за инсталирање и инсталираните програмски датотеки поминуваат скенирање од Microsoft Security Essentials и Malwarebytes Anti-Malware без никакви проблеми. Единствениот начин на кој може да се најдете со проблем е кога користите Управувач со датотеки, функција за која ќе разговараме подетално подоцна. Затоа што ви овозможува пристапдатотеки на системско ниво кои обично се скриени, можно е да избришете нешто што не треба.

Сè додека внимавате да ги избришете само датотеките што ги разбирате и инсталиравте, не треба да имате никакви проблеми со безбедно користење на софтверот. Ако се случи најлошото и нешто тргне наопаку со вашиот телефон, секогаш можете да го вратите од резервната копија што сте ја направиле со AnyTrans.

Дали софтверот AnyTrans е бесплатен?

AnyTrans не е бесплатен софтвер, иако има бесплатен пробен режим што ви овозможува да го оцените софтверот пред да го купите.

Бесплатниот пробен режим е ограничен во однос на бројот на пренос на датотеки што може да се завршат, со максимум 50 пред да се суспендира вашата способност за пренос (видете ја сликата од екранот подолу). Лесно може да се врати во целосна работна состојба со купување и внесување на кодот за регистрација од вашата е-пошта.

(Предупредување за квота за пренос во AnyTrans за Mac)

Како колку чини AnyTrans?

AnyTrans е достапен за купување во три главни категории: 1 годишен план што може да се користи на еден компјутер за 39,99 долари, доживотен План кој чини 59,99 долари и Семеен план што може да се користи на најмногу 5 компјутери одеднаш за 79,99 долари.

Сите планови доаѓаат со доживотни ажурирања на производи, иако само семејната лиценца доаѓа со бесплатна премиум поддршка. Ако сакате да користите AnyTransза бизнис или за друга цел на повеќе компјутери, поголеми лиценци се достапни со попуст од 10 компјутери за 99 долари до неограничени компјутери за 499 долари.

Проверете ги најновите цени овде.

Зошто да ни верувате за овој преглед на AnyTrans

Моето име е Томас Болд. Користам iPhone-и скоро една деценија, а моето искуство со софтверот се протега многу подалеку. Ова ми даде доста голема перспектива за тоа што некои софтвери ги прави добри, а некои лоши, и иако оттогаш се преселив во екосистемот Андроид за мојот главен паметен телефон, сè уште го користам мојот iPhone за различни задачи низ куќата. Мојот стар iPhone е претворен во дигитална машина за бел шум и е посветен музички плеер. Постојано ја ажурирам музиката зачувана на неа, така што многу сум запознаен со процесот на управување со датотеки со iOS.

Конечно, iMobie немаше никаков уреднички внес за содржината на оваа статија и јас не добијте ја мојата копија од софтверот од нив преку каков било тип на промоција, така што нема причина да бидам неправедно пристрасен.

Детален преглед на AnyTrans

Забелешка: AnyTrans за iOS е достапен и за компјутер и за Mac. Навигацијата е доста слична за двете верзии, освен за некои мали разлики во корисничкиот интерфејс. За едноставност, сликите од екранот и инструкциите подолу се преземени од AnyTrans за Windows, но ние го тестиравме AnyTrans и за Mac, и JPќе ги посочи разликите кога е потребно.

Откако ќе го инсталирате софтверот и ќе ја отворите програмата, ќе ви се појави екран кој ве поттикнува да го поврзете вашиот уред. Како што го поврзувате и софтверот почнува да го препознава, заднината се анимира во убав пресврт на стандардната досадна лента за напредок.

Откако ќе се иницијализира вашиот уред, ќе бидете однесени директно на Уредот Картичка „Содржина“ и дадени неколку пријателски кратенки за вообичаени задачи.

Има некои многу корисни функции овде, но трите најчесто користени веројатно ќе бидат „Додај содржина“, „Содржина на компјутер“ и „Брз диск“.

Додавањето содржина е прилично самообјаснувачки - ви овозможува да додавате датотеки од вашиот компјутер, иако можете да ги додавате само со стандарден дијалог прозорец „Отвори датотека“, кој може да биде фрустрирачки бавен ако сакате да додадете голем број датотеки на вашиот уред.

Содржината на компјутер е исто така прилично очигледна и едноставна за користење, што ви овозможува да префрлите каква било содржина од вашите различни библиотеки на уреди на вашиот компјутер. Ова е најкорисно за копирање фотографии или видеа од вашиот уред на вашиот компјутер за употреба во други програми.

Брзиот диск е многу поинтересен, бидејќи ви овозможува да го користите слободниот простор на вашиот iOS уред како вообичаено погон на палецот. Можете да складирате датотеки таму и да ги копирате на други компјутери, исто како што би правеле со нормален погон на палецот, иако ќе треба да имате AnyTransинсталиран на двата компјутера со цел лесно да пристапите до вашите датотеки.

Спојување на уред, уред за клонирање и содржина во уред ќе биде корисно кога го надградувате вашиот стар iOS уред на најновиот модел, но јас имам само еден iOS уред моментално достапен за цели на тестирање. Содржината на iTunes ќе ги копира датотеките од вашиот уред во вашата iTunes библиотека, што е навистина корисно само ако сте купиле нешто преку вашиот уред и сакате да ја ажурирате вашата библиотека.

Ако сакате подиректно да работите со датотеките на вашиот уред, можете да го скролувате тркалото на глувчето или да кликнете на горното копче на десната страна на екранот за да добиете подиректна контрола.

Сето ова функционира на познат начин како што Ќе препознае од iTunes, што го олеснува навикнувањето на начинот на кој функционира AnyTrans без многу време потрошено за учење нова програма. Вашите медиуми се поделени во стандардни категории, а исто така можете да пристапите до апликациите, белешките, датотеките за говорна пошта, контактите и календарите.

Со избирање на која било од категориите ќе се прикаже списокот со сите релевантни податоци складирани на вашиот уред , и има копчиња во горниот десен агол што ја реплицираат целата функционалност од копчињата за брзи кратенки што првпат ги видовме на почетниот екран со содржина на уредот.

Најмоќниот (и потенцијално опасен) дел од оваа содржина управувањето се наоѓа во делот Датотечен систем. Тоа ви овозможува директен пристап до коренотпапки на вашиот iOS уред, кои обично се безбедно скриени подалеку од корисникот за да се спречат случајни проблеми.

Бидете крајно внимателни кога ја користите картичката System на овој дел од програмата, бидејќи е сосема можно да бидете може да направи доволно штета на датотечниот систем што ќе бидете принудени да го вратите вашиот уред од резервна копија. Нема да можете трајно да го оштетите вашиот уред, но обновувањето од резервна копија е мака која одзема многу време, без разлика кој софтвер го користите.

Табот на iTunes Library

Ако веќе ги имате зачувано сите медиуми што сакате да ги користите во вашата iTunes библиотека, овој дел од програмата го олеснува управувањето со содржината на вашиот уред. Едноставно изберете ги датотеките што сакате да ги копирате на вашиот уред и кликнете Испрати на уред во горниот десен агол. Можете да префрлите големи групи датотеки одеднаш на многу побрз и поудобен начин од методот „Додај содржина“ што го дискутиравме претходно.

Можете и да копирате содржина во посебна папка од вашата iTunes библиотека и/или вашиот уред, кој може да биде корисен ако сакате да најдете датотеки набрзина, но можеби нема да ви користи многу ако веќе сте навикнати директно да работите со музички датотеки и iTunes бидејќи веќе ќе знаете каде се наоѓаат.

Бев малку разочаран што не беше можно да додадам датотеки во мојата iTunes библиотека овде, бидејќи понекогаш ќе рипам MP3 од куп стари ЦД-а што ги поседувам. Додавање датотекиеден по еден или папка по папка користењето на процесот Додај содржина е мака, но тоа го правам доволно ретко за да не ми пречи премногу. Ова е веројатно ограничување наметнато од iTunes, наместо проблем со AnyTrans.

Прелистувачот за резервни копии на iTunes

Кабот за резервна копија на iTunes ќе ви овозможи да ги разгледате постоечките резервни датотеки за сите ваши уреди во моментот зачувани на вашиот компјутер, вклучувајќи ја и нивната содржина. Можете да ги прегледате сите ваши пораки, контакти и други информации содржани во вашите резервни копии, што е огромна помош доколку сакате да пронајдете контакт или порака што сте ја избришале одамна без да го вратите уредот на таа постара верзија.

Избрав да го направам скриншот на единственото празно јазиче овде затоа што сите мои други делови за резервни копии се полни со многу лични информации и приватни пораки, но бев прилично импресиониран од тоа колку лесно ми беше да поминам и прочитав сè од толку долго време пред.

Создавањето нова резервна копија е прилично лесно, само еден клик во горниот десен агол веднаш ќе направи нова и ќе ја зачува на листата.

Интеграција на содржина на iCloud

За оние од вас кои ја користат вашата бесплатна меморија од 5 GB iCloud, картичката iCloud Content го олеснува поставувањето и преземањето од вашата меморија. Откако ќе се најавите, ќе ви биде претставен сличен распоред на кратенки на она што го видовме на картичката „Содржина на уредот“.

Како што можете да видите, иако одипреку процесот на пренос на датотеки, тој не се комплетира правилно поради ограничувањата на мојот уред.

За среќа, JP има MacBook Pro, па го замолив да го тестира - и еве што откри за „iCloud Извоз“ функција:

Откако се најави на iCloud со Apple ID, тој кликна на iCloud Export,

Потоа AnyTrans побара од него да избере категории на датотеки за пренос,

Преносот е во процес...

Преносот е завршен! Покажува „Успешно префрлени 241/241 ставки“. И тој може да ги отвори извезените ставки во Документи > Папка AnyTrans .

Преземачот на видеа

Последната карактеристика на iMobie AnyTrans што ќе ја разгледаме е картичката Преземање видео. Го прави токму она што би го очекувале: презема видео од интернет и го претвора во видео-датотека на вашиот уред што може да се гледа офлајн.

Можете да го преземете на вашиот компјутер или директно на вашиот уред, и не мора ни да го залепите URL-то во програмата. AnyTrans ја следи таблата со исечоци за компатибилна URL-адреса и ја вметнува автоматски за вас, што е добар допир.

Бонус карактеристики: Користете AnyTrans Your Way

Една одлика што може да биде привлечна низа корисници ширум светот е дека AnyTrans моментално може да се користи на седум јазици: германски, англиски, шпански, француски, арапски, јапонски и кинески.

Исто така, иако тоа всушност не е главна карактеристика на на

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.