Canva Review 2022: Најдобра графичка алатка за недизајнери?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Canva

Ефективност: Едноставен, лесен за користење и ја завршува работата Цена: бесплатно со опција за претплата за 12,95 $/месечно по лице Лесност за користење: обилни шаблони и графики Поддршка: Исклучително сеопфатна страница за поддршка со опции за е-пошта

Резиме

Canva.com е исклучително едноставен и лесен за користење онлајн платформа за дизајн што им овозможува на корисниците да направат широк спектар на материјали и за печатење и за онлајн дистрибуција. Веб-страницата нуди илјадници бесплатни шаблони (повеќе од 60.000…), графики, фотографии и елементи, а исто така им овозможува на корисниците да поставуваат свој материјал.

За неискусен дизајнер кој бара брзо решение, Canva е страницата за ти. Дури и ако сте искусни, Canva нуди широк спектар на функции кои го поедноставуваат процесот и многу ви го олеснуваат животот. Веб-страницата, исто така, вклучува онлајн елементи со аудио и визуелни способности (размислете за видеа на YouTube или песни од Spotify) - нешто што е некомпатибилно со повеќето други софтвери за дизајн.

Генерално, Canva е прилично звук и сеопфатен со само некои мали проблеми со текстот форматирање. Можеби ќе треба да платите за некои од графиките или сликите, но тоа лесно се решава со поставување на своја. Canva можеби нема да го замени InDesign или друг технички софтвер за искусниот дизајнер бидејќи нема некоја од понапредните функционалности, туку што се однесува до бесплатниот онлајн дизајнбезбедно засолниште на дизајнерот. Веб-страницата има прекрасни шаблони, фонтови и графики, сите лесно приспособливи на вашиот бренд и специфични потреби. Има додаден слој на уникатност на Easil кој нуди алатки за ефект на текст (направете го вашиот текст да свети, создадете сенка итн.), генератор на палета на бои и функција за табела што ќе ја вклучите во вашите дизајни, ако тоа е нешто што го правите. повторно после. Easil нуди и понапредни алатки за дизајнирање, овозможувајќи му на поискусниот дизајнер да работи во слоеви или да спои дизајни од други шаблони. Easil нуди три пакети: бесплатен, Плус (7,50 $ / месец) и Edge (59 $ / месец). Во однос на цените, би рекол дека 7,50 долари месечно се разумни ако барате нешто слично на Canva For Work по пониска цена.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 5/5

Како што можете да видите од мојот детален преглед погоре, Canva е исклучително ефикасна онлајн платформа кога станува збор за создавање прекрасни дизајни со леснотија. Нивните шаблони се добро дизајнирани и лесни за уредување и ја покриваат речиси секоја категорија што може да се замисли.

Цена: 5/5

Бесплатната верзија на Canva има доволно функционалност и способност да се дизајнира речиси сè. Ако сте заинтересирани да користите една од нивните слики или графики што не се бесплатни, тие работат само 1 $ по парче, што е доволно разумно. Претплатата на Canva For Work од 12,95 УСД/месечно по лице е секако на ценатастрана, но сепак добива 5 ѕвезди за да има целосно изводлива бесплатна верзија. Како што споменавме, не би се мачал да купувам платена претплата.

Лесност за користење: 4.5/5

Canva е супер лесен за користење и е сон на секој почетник дизајнер . Всушност, кога почнав да дизајнирам, Canva практично секогаш беше отворена на мојот компјутер. Тој е сеопфатен и има тони упатства директно на страницата за да ве води низ какви било проблеми што можеби ги доживувате. Како што е кажано, има неколку проблеми со функцијата за текст (главно точки) што може да го фрустрираат корисникот.

Поддршка: 5/5

Canva направи прекрасна работа за градење на нивната онлајн страница за поддршка. Постојат многу категории кои покриваат речиси секој проблем што може да го искусите, а потоа нудат 24-часовна поддршка преку е-пошта, Фејсбук, Твитер или онлајн формулар за поднесување со гарантирано време за одговор од 1-4 часа. Не станува многу подобро од тоа.

Заклучок

Canva.com е прекрасно склопена онлајн платформа за дизајн што помага да се решат некои од главните проблеми со кои се соочуваат дизајнерите почетници или некој што бара брзо решение за дизајнот. Обемните шаблони ја покриваат речиси секоја категорија што некогаш ќе ви треба, има прекрасни фонтови и палети на бои, еден тон бесплатни слики и графики, и најдобро од сè: бесплатна е за користење! Ако ви недостасува инспирација или не знаете од каде да започнете, скокнете на Canva изапочнете со лизгање. Сигурно ќе најдете нешто за користење.

Преземете ја Canva сега

Па, како ви се допаѓа оваа рецензија на Canva? Оставете коментар подолу и известете ни.

софтверот оди, Canva е број еден во моите очи!

Она што ми се допаѓа : Супер лесен за користење. Одлични шаблони. Непца на бои и фонтови. Можност за прикачување сопствени фотографии и бесплатно.

Што не ми се допаѓа : Текстот може да биде малку претрупан во однос на форматирањето. Неколку апликации достапни само за претплатниците на Canva for Work, мора да платат за некои графики

4.9 Земете Canva

Што е Canva?

Canva е онлајн платформа за дизајн што им овозможува на корисниците лесно да направат широк спектар на визуелни материјали.

За што можам да ја користам Canva?

Во основа можете да ја користите Canva каква било потреба поврзана со дизајнот – размислете за работни презентации, покани за забава, визит-картички, резимеа, објави на социјалните мрежи, банери, постери и повеќе.

Поради огромниот број шаблони и елементи достапни на вашите прсти, не потребни се вештини за дизајнирање. Едноставно изберете шаблон, вметнете го вашиот текст и графика и Voila!

Колку чини Canva?

Бесплатно е за користење, со опција за купување избрана графика и фотографии за 1 долар. Canva, исто така, има услуга за претплата наречена Canva For Work која чини 12,95 УСД/месечно по член на тимот или годишна исплата од 119 УСД (9,95 УСД/месец) по член на тимот. Сепак, бесплатната верзија има тенденција да работи добро.

Како да се користи Canva?

Користењето Canva е едноставно - посетете ја www.canva.com, креирајте бесплатна сметка и започнете! Создавањето сметка ви овозможува повторно да ја посетите вашатадизајнира одново и одново за да прави промени по потреба.

За жал, бидејќи Canva е веб-локација, не може да се користи офлајн, но е достапна секаде каде што има интернет врска. Има дури и мобилна апликација за моменти кога WiFi е редок, но податоците не се.

Што ако Canva ја нема графиката или сликата што ја барам?

Не грижете се - иако Canva има илјадници графики, икони и фотографии, сепак можете да поставите своја! Можете дури и да го поврзете вашиот Инстаграм или Фејсбук за да ги вклучите вашите омилени фотографии од социјалните мрежи.

Зошто да ми верувате за овој преглед на Canva?

Еј, јас сум Џејн! Секогаш сум во потрага по нов и корисен софтвер за уредување фотографии, графички дизајн или нешто забавно да ми го окупира попладнето. Тестирав сè, од онлајн платформи за почетници до напреден софтвер за преземање што го зазема целиот простор на мојот компјутер.

Во овој момент, го тестирав доброто, лошото и грдото, така што вие не мора. Јас немам тенденција да играм омилени, туку користам различен софтвер во зависност од тоа на што работам. Секогаш сум отворен за нови и забавни идеи и постојано учам и растам од различни проекти.

Почнав да го користам Canva.com пред неколку години кога мојата биографија имаше очајна потреба од добра промена. Ја најдов страницата исклучително лесна за употреба и тестирав шаблон по шаблон додека не го достигнам посакуваниот резултат.До денес, често се најавувам на страницата за да направам измени во мојата постоечка биографија, како и да направам нов материјал кога ќе наидам на препрека во процесот на дизајнирање.

Овој преглед на Canva во никој случај не е спонзориран од Canva, но мислев дека ќе ја раширам љубовта (и знаењето) за прекрасна платформа која има способност да им помогне на тони луѓе во светот на дизајнот!

Детален преглед на Canva

1. Креирање со Canva

Canva чудесно ја покрива речиси секоја категорија шаблони што можеби ќе ви требаат. Тие нудат шаблони за социјални медиуми, документи, лични, образование, маркетинг, настани и реклами.

Во секоја категорија на шаблони се подкатегории. Некои истакнати се резимеа и меморандуми (во документите), објави на Инстаграм и засилувач; приказни и геофилтри на Snapchat (во социјалните медиуми), роденденски честитки, планери и корици на книги (лични), годишници и картички за извештаи (образование), логоа, купони и билтени (маркетинг), покани (настани) и реклами на Facebook (реклами). Ова едвај ја гребе површината на шаблоните понудени преку веб-локацијата.

Најдобриот дел од овие шаблони е што тие се веќе форматирани за да одговараат на она што го дизајнирате. На пример, шаблонот LinkedIn Banner веќе е платно со вистинска големина за LinkedIn!

Недостаток? За жал, Canva не ви ги дава димензиите или решетките директно на екранот, кои обично се присутни водруг софтвер за дизајн. Сепак, ова лесно се решава со брзо пребарување на Google. Наопаку? Можете исто така да креирате сопствен шаблон со сопствени димензии.

Иако шаблоните се супер лесни за употреба и убаво дизајнирани, друг фрустрирачки елемент е тоа што не можете да ја промените големината на вашиот дизајн за да одговара на други функции без претплата на Canva For Work.

Значи, ако сте направиле нешто што навистина ви се допаѓа, мора рачно да го пресоздадете во нови димензии. Ова не е крај на светот ако се земе предвид дека треба да го правите ова на повеќето софтвери за дизајн, но фактот дека тоа е платена функција е како да висат морков пред коњ, ако знаете на што мислам.

2. Ајде да го приспособиме

Canva нуди многу елементи за додавање или менување на вашиот шаблон. Имаат бесплатни фотографии, решетки, форми, графикони, линии, рамки, илустрации, икони. Тие направија навистина добра работа дизајнирајќи ги решетките и го направија исклучително лесно вметнувањето фотографии или графики во просторот што го сакате.

Едноставно додадете мрежа во вашиот шаблон, изберете фотографија и повлечете ја во мрежа. Тој автоматски се прилепува на своето место и оттаму можете да ја менувате големината како што сакате со двоен клик. Има бескрајно количество решетки достапни за бесплатна употреба, што дополнително го поедноставува процесот на дизајнирање и ви овозможува вкусно да разделите што и да дизајнирате.

Исто така, навистина ја сакам рамкатаелемент. Кажете дека сакате да додадете своја фотографија на вашиот банер на LinkedIn. Едноставно поставете рамка на шаблонот, прикачете фотографија од себе и повлечете ја во рамката. Како и функцијата за решетка, има стотици бесплатни рамки што можете да ги користите во секоја форма што можете да ја замислите. Ова заштедува огромна главоболка од рачно дизајнирање форми со InDesign или друг софтвер.

3. Персонализирајте го вашиот дизајн

Canva навистина е најдобар пријател на дизајнерот кога станува збор за нивните претходно поставени опции за текст . Ако сте нешто како мене, усогласувањето на фонтовите е кошмар. Чувствувам дека без разлика каква комбинација ќе изберам, нешто секогаш изгледа малку непријатно.

Canva го претвори кошмарот во остварување на сонот со својот широк опсег на опции и комбинации на текст. Тие имаат многу различни формати и фонтови. Само изберете примерок од текст што ви се допаѓа и потоа уредете го според големината, бојата и содржината.

Претпоставените опции за текст доаѓаат како група, што може да биде збунувачки за дизајнерите почетници. За да ги преместите елементите поединечно, треба да запомните да кликнете на 3-те точки на горната лента и да изберете одгрупирање. Тоа ви овозможува сами да ги преместите двете различни полиња наместо како еден елемент.

Ако сакате сами да дизајнирате текст, можете да додадете и наслов, поднаслов или „малку тело текст“ од истата страница. Кога ќе го направите ова, го избирате вашиот сопствен фонт и формат како што сакате. Додека јас имам тенденција да се придржувам допретходно поставениот текст (тоа е толку лесен и удобен!) има моменти кога ја користев самостојната опција, како кога ја дизајнирав мојата биографија. Иако е сè уште лесен за користење, открив дека може да биде малку фрустрирачки да се работи со оваа опција.

Мојата главна точка на расправа? Под точки! Кога работите со опцијата за точки на Canva, открив дека треба да користите куршуми низ целиот блок текст. Ако се обидете да ги исклучите куршумите за една линија, тоа ги исклучува за сè. Исто така, ако вашиот текст е центриран, куршумите сè уште се лепат на левата страна наместо на самиот текст. Ова може да биде навистина фрустрирачко ако секој ред од текстот е со различна должина.

Видете, овде ги добив точките за да се задржам на зборот „Професионалец“ со промена на големината на полето за текст, но сепак остави „ Во“ и „Сè“ виси. Иако ова не е крај на светот, тоа дефинитивно предизвикува одредена фрустрација и ме наведува да сакам да се задржам на претходно поставените опции за текст.

4. Премиум карактеристики

Canva има различни на премиум функции и апликации кои се достапни само за оние кои имаат претплата за Canva For Work. Овие карактеристики вклучуваат анимација (можност да се претворат дизајните на Canva во GIF и видеа), комплет за бренд (централно место каде што можете да ги најдете сите бои, фонтови, логоа и дизајни на вашиот бренд за лесен пристап), фонтови про (способност за прикачете свои фонтови),магично менување на големината (споменато претходно – можност за беспрекорно менување на големината на кој било дизајн во нов формат или шаблон), слики (пристап до сите слики и графики на Canva) и проѕирна позадина (зачувајте го вашиот дизајн како PNG).

Последна премиум карактеристика е можноста да ги организирате вашите дизајни во папки со неограничено складирање. Да бидам искрен, оваа карактеристика навистина ме фрустрира. Зошто треба да платите за да ги организирате вашите дизајни? Ова изгледа како нешто што треба да биде бесплатно. Еден начин да се заобиколи ова е едноставно да ги зачувате/преземите вашите дизајни и да ги зачувате во папки на вашиот десктоп.

Се вели, многу од овие функции се сериозно корисни при дизајнирање, особено PNG аспект и способност да ги прикачите сите уникатни материјали на вашиот бренд. Ако ова се вашите примарни потреби за дизајн, би предложил да се држите до софтвер како InDesign или Photoshop. Сепак, имајте на ум дека има многу веб-локации кои ви дозволуваат да конвертирате дизајни или графики во PNG, така што тој дел лесно се ублажува ако се држите до Canva бесплатно.

Canva исто така лансира две нови апликации во Canva For Work наречени „Неограничени слики“ и „Canva Распоред“. „Неограничени слики“ може да се пофали со пристап до над 30 милиони залихи слики директно од внатрешноста на веб-локацијата, додека „Canva Schedule“ ви овозможува да закажувате објави на социјалните мрежи од Canva.

Иако и двете од овие функции ќе бидат корисни, јас не би предложилкупување на претплата за Canva For Work за било кој од овие, бидејќи има десетици веб-локации кои имаат бесплатни фотографии (видете unsplash.com на пример) и подобар софтвер за закажување.

По проценувањето на целата премија карактеристики, не би предложил да купите претплата за Canva For Work освен ако на вашиот тим не му треба нов начин за соработка на дизајнот. Според мое мислење, многу од овие функции не се вредни за плаќање, бидејќи повеќето од нив лесно се наоѓаат бесплатно на други веб-локации. Плус, 12,95 долари месечно по лице изгледаат малку стрмни за она што го нудат.

Canva Alternatives

InDesign е веројатно една од најпопуларните и најшироко користени програми за дизајн таму. Се наоѓа во секоја „кутија со алатки“ на искусни графички дизајнери и е одлика кога се составува брендирање и маркетинг материјал за бизнис. Како и да е, како и сите производи на Adobe, InDesign е прилично скап и сам доаѓа од 20,99 долари месечно (или 52,99 долари месечно за сите апликации на Creative Cloud). Плаќањето 21 долар месечно за софтвер не е идеално, сепак, InDesign е исклучително силен софтвер за дизајн со широки можности и следбеници налик на култ. Но, не заборавајте: вештините за дизајн се неопходни со овој софтвер, како и длабокото разбирање на сите алатки и функции. Прочитајте го нашиот целосен преглед на InDesign за повеќе.

Easil е многу посличен на Canva отколку на InDesign во смисла дека е почетник

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.