7 најдобри десктоп компјутери за графички дизајн

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Содржина

После денови на истражување, консултации со неколку технолошки гикови и со повеќе од 10 години искуство со користење на софтвер за графички дизајн, избрав неколку десктоп компјутери идеални за графички дизајн и заклучив некои добрите и лошите страни на опциите, сè во оваа статија.

Здраво! Моето име е јуни. Јас сум графички дизајнер и користев различни десктоп компјутери за работа. Сметам дека користењето на истата програма на различни уреди може да направи забележителна разлика со различни екрани и спецификации.

Мојот омилен екран е ретина дисплејот на Apple и тоа е една од главните причини што ми е толку тешко да се префрлам од Mac на компјутер. Но, се разбира, компјутерот има и свои предности, на пример, можете да ги добиете истите спецификации по поприфатлива цена.

Не сте фан на Mac? Не грижете се! Имам и други опции за вас. Во овој водич за купување, ќе ви ги покажам моите омилени десктоп компјутери за графички дизајн и ќе објаснам што ги прави да се издвојуваат од толпата. Ќе најдете опција погодна за почетници, буџетска опција, најдобри опции за Adobe Illustrator/Photoshop и опција само за работна површина.

Не сте запознаени со техничките спецификации? Не грижете се, ќе ви го олеснам разбирањето 😉

Содржина

 • Брзо резиме
 • Најдобар десктоп компјутер за графички дизајн: врвот Избори
  • 1. Најдобро за професионалци: iMac 27 инчи, 2020 година
  • 2. Најдобро за почетници: iMac 21,5 инчи,GeForce RTX 3060
  • RAM/меморија: 16GB
  • Складирање: 1TB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  Ако компјутерот е добар за игри, добар е и за графички дизајн бидејќи и двата бараат слични спецификации освен што графичкиот дизајн треба да има повисок стандард за резолуција на екранот. Но, бидејќи ова е само за десктоп, можете да изберете монитор кој одговара на вашите потреби.

  Основниот модел на G5 доаѓа со 16 GB RAM, но може да се конфигурира. Заедно со неговиот моќен 7-јадрен процесор, меморијата од 16 GB е веќе прилично добра за извршување на која било програма за дизајн, но ако работите со повеќе задачи или работите на професионална графика од висока класа, можете да добиете подобра графичка картичка.

  Друга добра точка на Dell G5 е неговата ценовна предност. Гледајќи ги спецификациите, веројатно мислите дека ќе биде надвор од буџетот, но всушност е попристапно отколку што мислите во споредба со Apple Mac.

  Единствената неуспешна точка за некои од вас можеби е тоа што треба да добиете посебен монитор. Мислам дека не е толку голем проблем да се добие монитор, за мене тоа е повеќе затоа што имањето десктоп машина зазема повеќе простор во мојот работен простор. Ако големината беше помала како Mac Mini, немаше да имам никаков проблем.

  Најдобар десктоп компјутер за графички дизајн: Што да се земе предвид

  Во зависност од вашиот работен тек, постојат различни фактори што треба да се земат предвид при изборот на најдобар десктоп компјутер за вашите потреби за графички дизајн.

  Зана пример, ако вашата работна рутина е повеќе уредување фотографии, веројатно го сакате најдобриот приказ на екранот. Ако сте тежок корисник кој работи на повеќе програми за дизајн во исто време, подобар процесор е од суштинско значење.

  Очигледно, за професионалците има повисоки барања за спецификациите. Од друга страна, ако сте нови во графичкиот дизајн и немате дарежлив буџет, сепак можете да најдете нешто достапно што ја врши работата.

  Оперативен систем

  Повеќето програми за графички дизајн како Adobe и CorelDraw денес работат и на Windows и на macOS, но секогаш е добра идеја да се истражува и повторно да се провери дали одредена програма работи на оперативниот систем што ќе го добиете.

  Единствената грижа е дека ако сте користеле софтвер за графички дизајн на еден систем подолго време, за префрлување на нов ќе треба да промените некои копчиња за кратенки додека ја користите програмата.

  Покрај тоа, навистина е само лична претпочитање за тоа кој системски интерфејс ви се допаѓа повеќе.

  Процесорот

  ЦПУ е централна процесорска единица на вашиот компјутер и тој е одговорен за брзината што работи вашиот софтвер. Програмите за дизајн се интензивни, па затоа треба да барате моќен процесор кој овозможува програмата да работи непречено.

  Брзината на процесорот се мери со гигахерци (GHz) или Core. Ќе ви требаат најмалку 2 GHz или 4 јадра за секојдневна работа со графички дизајн.

  Како почетник во графички дизајн, IntelCore i5 или Apple M1 ќе работат добро. Ако креирате сложени илустрации во секојдневната рутина, треба да добиете побрз процесор (најмалку 6 јадра), бидејќи секој удар и боја бара процесорот да се обработи.

  GPU

  GPU е исто толку важен како и процесорот, ја обработува графиката и го покажува квалитетот на сликите на вашиот екран. Моќниот графички процесор ја покажува вашата работа најдобро што може.

  Графичките картички Nvidia Geforce или интегрираната графика на Apple работат прилично добро за графички задачи и задачи со слики. Но, ако вашата работа вклучува 3D рендерирање, видео анимации, врвен професионален графички дизајн или графика во движење, препорачливо е да добиете моќен графички процесор.

  Не сте сигурни дали ви треба во моментот? Секогаш можете да купите графичка картичка подоцна.

  Приказ на екранот

  Екранот ја одредува резолуцијата на сликата што се прикажува на вашиот екран. Повисоката резолуција покажува повеќе детали на екранот. За графички дизајн, се препорачува да имате монитор со добра резолуција на екранот (најмалку 4k) кој покажува точна боја и осветленост.

  Во овој случај, 5k Retina екранот на iMac Pro со осветленост од 500 нити е тешко да се победи.

  Ако имате доволно простор на работната станица и добар буџет, добијте голем екран! Без разлика што манипулирате со фотографии, цртате или правите видеа, работата на голем простор е многу поудобна.

  Ви овозможува да работите помеѓу апликации каковлечење датотеки од Adobe Illustrator на Photoshop или други апликации без минимализирање или промена на големината на документот, звучи познато? На некој начин ја подобрува продуктивноста и ги избегнува грешките.

  RAM/меморија

  Дали сте мултитаскикер? Дали некогаш сте наишле на ситуации кога копирате нешто од една програма во друга и ви требаше некое време да се прикаже, или вашата апликација се замрзна додека работите на проект со многу отворени прозорци?

  Упс! Веројатно ви треба повеќе RAM меморија за вашиот следен компјутер.

  RAM е кратенка за меморија за случаен пристап, што влијае на бројот на програми што се извршуваат во исто време. Кога користите повеќе апликации во исто време, колку повеќе RAM меморија имате, толку понепречено се извршуваат програмите.

  Програмите за дизајн бараат најмалку 8 GB за да работат непречено. Ако користите само една програма за вашиот дневен работен тек, добивањето на минималниот услов треба да биде доволно. За професионалци кои интегрираат различни програми, се препорачува 16 GB или повеќе RAM меморија.

  Складирање

  Фотографиите и датотеките за дизајн може да заземат многу простор на вашиот компјутер, така што складирањето е важен фактор што треба да се земе предвид при изборот на десктоп компјутер со графички дизајн.

  Кога ќе ја погледнете меморијата, постојат три вида: SSD (Солид диск), HDD (хард диск) или хибриди.

  Да го прескокнеме техничкото објаснување, накратко, HDD има поголем простор за складирање, но SSD има предност во брзината. Компјутерот што доаѓа со SSD работи побрзо ипоскапо е. Ако буџетот е ваша грижа, можете да започнете со HDD и подоцна да добиете надградба кога и да можете.

  Цена

  Го добивате она што го плаќате. Скапите опции имаат подобар приказ на екранот, помоќни процесори итн., но и буџетските опции имаат добри карактеристики.

  Скратен буџет? Во ред е да започнете со поевтина основна опција и да добиете надградба подоцна. На пример, ако екранот е поважен од складирањето, може да добиете работна површина со помалку простор, но подобар монитор.

  Ако буџетот не е проблем за вас, тогаш, се разбира, одете по најдобрите 😉

  Добар десктоп компјутер за графички дизајн не е лесна заработка. Сметајте го како идна инвестиција и вашата квалитетна работа ќе се исплати.

  Најчесто поставувани прашања

  Можеби ќе ве интересираат и одговорите на некои од прашањата подолу кои можат да ви помогнат да изберете работна површина за графички дизајн.

  Дали графичките дизајнери претпочитаат Mac или PC?

  Не можам да зборувам за сите, но се чини дека голем процент од графичките дизајнери претпочитаат Mac наместо компјутер поради неговиот едноставен оперативен систем и дизајн. Особено за дизајнери кои користат неколку уреди на Apple бидејќи можете лесно да префрлате датотеки со Airdrop.

  Пред неколку години, некои корисници на CorelDraw би избрале компјутер бидејќи софтверот не бил достапен за Mac, но денес повеќето софтвери за дизајн се компатибилни со двата системи.

  Дали Core i3 е добар за графичкидизајн?

  Да, i3 може да поддржува основен работен тек на графички дизајн, но ако вршите уредување видео, можеби нема да работи одлично. Се препорачува да имате барем i5 процесор за проекти за професионален графички дизајн, особено ако користите софтвер за уредување видео.

  Дали SSD е подобар за графички дизајн?

  Да, складирањето SSD се претпочита за работа со графички дизајн бидејќи работи подобро при одговарање, што значи дека ќе ја отвори вашата програма за дизајн и побрзо ќе ги вчита датотеките.

  Дали компјутерите за игри се добри за графички дизајн?

  Да, можете да користите десктоп компјутери за игри за графички дизајн бидејќи обично тие имаат прилично добар процесор, графичка картичка и RAM за водење интензивни програми за игри. Ако работната површина е доволно добра за да се справи со видео игри, може лесно да работи програми за дизајн.

  Колку RAM меморија ви е потребна за графички дизајн?

  Минималниот услов за професионален графички дизајн е 8 GB RAM, но препорачливо е да добиете 16 GB ако сте тежок корисник или имате повеќекратни работи. За учење графички дизајн или правење училишни проекти, 4 GB ќе работат сосема добро.

  Дали десктопот или лаптопот се подобри за графички дизајн?

  Општо земено, работната површина е подобра за професионален графички дизајн, особено ако работите во стабилна работна средина, канцеларија или дома. Меѓутоа, ако често патувате поради работа или работите на различни места, очигледно е дека лаптопот е поудобен.

  Тоа е повеќе од личен избор иработна средина. Се разбира, со поголем екран ќе биде поудобно да се работи.

  Заклучок

  Најважните работи што треба да се земат предвид при купување на нов десктоп за графички дизајн се процесорот, графичкиот процесор, RAM меморијата и Резолуција на екранот. Во зависност од тоа која програма конкретно ја користите почесто, изберете ги спецификациите што најдобро го поддржуваат вашиот работен тек.

  На пример, ако користите Photoshop почесто, можеби ќе сакате да добиете прилично добар екран што прикажува вистински тонови бои за уредување фотографии. И ако сте илустратор, прилагодливиот екран може да биде прилично корисен.

  Ако правите секаков вид проекти, од суштинско значење е работната површина што поддржува тешки задачи, па затоа треба да ги добиете најдобрите можни спецификации.

  Дали моментално користите работна површина? Кој модел го користите? Како ви се допаѓа? Слободно споделете ги вашите размислувања подолу 🙂

  2020
 • 3. Најдобра буџетска опција: Mac Mini (M1,2020)
 • 4. Најдобро за илустратори: Microsoft Surface Studio 2
 • 5. Најдобро за уредување фотографии: iMac (24-инчен, 2021)
 • 6. Најдобра опција сè-во-едно: Lenovo Yoga A940
 • 7. Најдобра опција за кула: Dell G5 гејминг десктоп
 • Најдобар десктоп компјутер за графички дизајн: што да размислите
  • Оперативен систем
  • CPU
  • GPU
  • Приказ на екран
  • RAM/меморија
  • Складирање
  • Цена
 • ЧПП
  • Дали графичките дизајнери претпочитаат Mac или PC?
  • Дали Core i3 е добар за графички дизајн?
  • Дали SSD е подобар за графички дизајн?
  • Дали компјутерите за игри се добри за графички дизајн ?
  • Колку RAM меморија ви е потребна за графички дизајн?
  • Дали десктопот или лаптопот се подобри за графички дизајн?
 • Заклучок
 • Брзо резиме

  Пазарувате во брзање? Еве краток преглед на моите препораки.

  CPU GPU RAM Екран Складирање
  Најдобро за професионалци iMac 27-инчен 10-та генерација Intel Core i5 AMD Radeon Pro 5300 графика 8GB 27 инчен 5K Retina екран 256 GB SSD
  Најдобро за почетници iMac 21,5 инчи 7-та генерација двојадрен Intel Core i5 Intel Iris Plus Graphics 640 8GB 21,5 инчи 1920×1080 FHD LED 256 GBSSD
  Најдобра буџетска опција Mac Mini Apple M1 чип со 8-јадрен Интегриран 8-јадрен 8GB Не доаѓа со монитор 256 GB SSD
  Најдобро за илустратори Surface Studio 2 Intel Core i7 Nvidia GeForce GTX 1060 16GB 28 инчи PixelSense дисплеј 1TB SSD
  Најдобро за уредување фотографии iMac 24-инчен Apple M1 чип со 8- јадро Интегриран 7-јадрен 8GB 24 инчен 4,5K Retina екран 512 GB SSD
  Најдобар сè-во-едно Yoga A940 Intel Core i7 AMD Radeon RX 560X 32GB 27 инчен 4K дисплеј (екран на допир) 1TB SSD
  Најдобра опција Desktop Tower Dell G5 gaming desktop Intel Core i7-9700K NVIDIA GeForce RTX 3060 16GB Не доаѓа со монитор 1TB SSD

  Најдобар десктоп компјутер за графички дизајн: врвен избор es

  Има многу добри десктоп опции таму, но која е најдобрата за вас? Во зависност од вашиот работен тек, работниот простор, буџетот и, се разбира, личните преференци, еве ја листата што може да ви помогне да одлучите.

  1. Најдобро за професионалци: iMac 27 инчи, 2020 година

  • ЦПУ/Процесор: 10-та генерација Intel Core i5
  • Екран: 27 инчи 5K (5120 x 2880)Ретина дисплеј
  • GPU/графика: AMD Radeon Pro 5300 графика
  • RAM/меморија: 8GB
  • Складирање : 256 GB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  27-инчниот iMac е дизајниран за повеќенаменска работа, доколку работите на различни типови на проекти секојдневно, ова е најдобрата опција за вас.

  Овој десктоп сè-во-едно е добар за какви било задачи за графички дизајн, од основно уредување на слики до дизајн на брендирање со висока класа или графика за движење. Да, тоа е типичен модел што ќе го видите во агенциите за рекламирање и дизајн.

  Приказот на екранот со супер висока резолуција со своите една милијарда бои и 500 nits осветленост покажува точни и остри бои, што е од суштинско значење за уредување фотографии и боење уметнички дела бидејќи бојата е еден од најважните елементи во графичкиот дизајн .

  Опцијата на почетно ниво е прифатлива и доаѓа со процесорот Core i5 и графичката картичка AMD Radeon Pro што го поддржуваат вашиот дневен работен тек на дизајнот. Доаѓа само со 8 GB RAM, но може да се конфигурира на 16 GB, 32 GB, 64 GB или 128 GB ако користите интензивни графички програми во исто време.

  Ако сте тежок корисник и создавањето видеа е дел од вашата работа, може да добиете iMac 27-инчен со навистина високи перформанси, но може да биде скап. На пример, модел од висока класа со i9 процесор, 64 GB меморија и простор од 4 TB ќе ве чини еден тон.

  2. Најдобро за почетници: iMac 21,5 инчи, 2020 година

  • ЦПУ/Процесор: 7-ма генерација двојадрен Intel Core i5 процесор
  • Екран: 1920x1080FHD LED
  • GPU/Graphics: Intel Iris Plus Graphics 640
  • RAM/меморија: 8GB
  • Складирање: 256GB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  Да ја добиете вашата прва работна површина за графички дизајн? 21,5 инчниот iMac е одлична опција за почеток. Овој помал десктоп компјутер ги исполнува сите основни барања за водење програми за графички дизајн како софтвер Adobe, CorelDraw, Inscape итн.

  Всушност, ова е десктоп компјутерот (очигледно, не моделот 2020) што го користев кога првпат започна графички дизајн за училишни проекти и некоја хонорарна работа. Користев Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign, After Effects и Dreamweaver, и работеше прилично добро.

  Наидов на проблеми како што се забави програмата или падна, но тоа беше затоа што ги оставив сите апликации отворени (лоша навика) или кога работев тешка работа што вклучуваше многу слики. Освен тоа, користењето за учење и нормални проекти е сосема во ред.

  Иако екранот е помал во споредба со другите десктоп компјутери, сепак има прилично добар Full HD дисплеј, што е доволно добро за графички дизајн.

  Постои опција за 4K ретина приказ, но Apple веќе престана да го произведува овој модел, па веројатно ќе најдете обновен ако не ви пречи. јас немислам дека е лоша идеја, патем, добра цена и веројатно ќе смениш десктоп за професионална употреба многу наскоро 😉

  3. Најдобра буџетска опција: Mac Mini (M1,2020)

  • ЦПУ/Процесор: Епл М1 чип со 8-јадрен
  • ГПУ/Графика: Интегриран 8-јадрен
  • RAM/меморија: 8GB
  • Складирање: 256GB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  Иако изгледа ситно и симпатично, сепак има добар графички процесор со 8 јадра кој е неопходен за интензивни задачи за графички дизајн. Освен тоа, го има истото складирање и меморија како обичен iMac.

  Друга причина што ми се допаѓа Mac Mini е тоа што е толку компактен и на пример, ако сакате да ја прикажете вашата работа на друг компјутер на друго место, можете едноставно да ја земете работната површина со себе и да ја поврзете со друг монитор.

  Mac Mini не доаѓа со монитор, така што ќе треба да го набавите. Навистина ми се допаѓа идејата бидејќи ви дава флексибилност да го изберете приказот на екранот. Можете да користите монитор што веќе го имате дома или да добиете монитор со големината што ја сакате.

  Можете да добиете поголем екран од мониторот од се-во-едно десктоп компјутерите и веројатно сепак би плаќале помалку. Тоа е многу подобро отколку да добиете сè-во-едно работна површина со пониски спецификации. Затоа го избрав како најдобра буџетска опција. Можете да заштедите пари за да добиете подобар екран (или да го користите оној што го имате)!

  4. Најдобро за илустратори:Microsoft Surface Studio 2

  • ЦПУ/Процесор: Intel Core i7
  • Екран: 28 инчен дисплеј PixelSense
  • GPU/Графика: Nvidia GeForce GTX 1060
  • RAM/меморија: 16GB
  • Складирање: 1TB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  Она што многу ми се допаѓа кај оваа работна површина е неговиот прилагодлив екран на допир. Дигитално цртање не е најлесната работа дури и со таблет, бидејќи мора постојано да ги следите таблетот и екранот напред-назад.

  Surface Studio 2 од Microsoft ви овозможува да го навалите и флексибилно да го прилагодувате екранот што го прави одличен за илустратори или графички дизајнери кои прават многу цртежи во Adobe Illustrator или друг софтвер. Можете дури и да го користите како таблет за да цртате директно на екранот со помош на Surface Pen. Јас сум доста обожавател на Apple, но за мене, ова е карактеристика што ги надминува iMacs.

  Веројатно веќе погодивте дека таков производ нема да биде евтин и во право сте. Microsoft Surface Studio 2 е прилично скап за компјутер со Windows, особено кога неговиот процесор не е најсовремен.

  Покрај цената, уште една негативна страна на овој модел е тоа што сè уште користи постара верзија на четири-јадрен процесор од Intel. Доволно е добро за користење софтвер за дизајн, но за да ја платите оваа цена, може да очекувате процесор од повисока класа.

  5. Најдобро за уредување фотографии: iMac (24-инчен, 2021)

  • ЦПУ/Процесор: Епл М1 чип со 8-јадрен
  • Екран: 24 инчи 4,5К Ретина дисплеј
  • GPU/Графика: Интегриран 7-јадрен
  • RAM/меморија: 8GB
  • Складирање: 512GB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  24-инчниот iMac излезе сосема поинаков од класичниот дизајн на iMac и има седум бои што можете да ги изберете. Прилично стилски за дизајнерите, тоа ми се допаѓа.

  Ова во основа е замена на постарата верзија iMac од 21,5 инчи. Не е лоша идеја, бидејќи е вистина дека големината на екранот од 21,5 инчи може да биде малку мала за работна површина. Освен тоа, далеку ја надгради резолуцијата на дисплејот.

  Навистина е тешко да се каже не на неверојатниот 4,5K Retina дисплеј на iMac и е идеален за уредување фотографии или манипулација со слики. Процесорот со 8 јадра M1 е тестиран да работи непречено со програми за дизајн како Photoshop и може да извезува слики со добра брзина.

  Изненадувачки, новиот iMac од Apple не доаѓа со импресивен графички процесор, ова може да биде главната причина што ќе ве поттикне да размислите дали да го земете или не. Ако сте професионалец и треба да го користите за интензивна работа од високата класа, iMac 27-инчниот би требало да биде подобра опција.

  Не ме сфаќајте погрешно, не велам дека графичкиот процесор не е добар за професионалци. Ако главно користите Photoshop секојдневно за графички дизајн, оваа работна површина може совршено да се справи со задачите.

  6. НајдоброОпција сè-во-едно: Lenovo Yoga A940

  • ЦПУ/Процесор: Intel Core i7
  • Екран: 27 инчи 4K дисплеј (екран на допир)
  • GPU/графика: AMD Radeon RX 560X
  • RAM/меморија: 32GB
  • Складирање: 1TB SSD
  Проверете ја моменталната цена

  Ако не сте обожавател на Mac или сметате дека Microsoft Surface Studio 2 е прескап за вас, ова е одлична алтернатива за Surface Studio 2 од Мајкрософт бидејќи има слични (уште помоќни) карактеристики и е подостапен.

  Исто како Surface Studio 2, исто така доаѓа со прилагодлив екран на допир со поддршка за пенкало, што го олеснува цртањето или уредувањето на вашите уметнички дела. Неговиот екран со резолуција 4K покажува прецизност на боите, што е особено важно кога креирате дизајн за брендирање.

  Yoga A940 доаѓа со моќен Intel Core i7 (4,7GHz) процесор и 32GB RAM што поддржува мултитаскинг во различен софтвер за дизајн. Друга добра карактеристика е неговото огромно складирање за чување датотеки за дизајн на вашиот компјутер.

  Нема многу за жалење за оваа опција, освен што на некои корисници не им се допаѓа дизајнот на нејзиниот изглед затоа што изгледа помеханички или не е обожавател на вградената тастатура. Сум видел и поплаки за неговата тежина (32,00 lbs).

  7. Најдобра опција Tower: Dell G5 gaming desktop

  • CPU/Processor: Intel Core i7-9700K
  • GPU/Графика: NVIDIA

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.