6 најдобри монитори за графички дизајн во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

После денови на истражување, фаќање чекор со некои колеги дизајнери и повеќе од 10 години искуство во работа како графички дизајнер, избрав некои од најдобрите монитори идеални за графички дизајн.

Здраво! Моето име е јуни. Јас сум графички дизајнер и користев различни монитори за работа. Сметам дека користењето на истата програма на различни уреди може да направи забележителна разлика со различни екрани и спецификации.

Мојот омилен екран е Retina дисплејот на Apple, но користев монитори од други брендови како Dell, Asus итн. и тие воопшто не се лоши! Искрено кажано, ако сте обожавател на Mac како мене, но со буџет, може да добиете огромен екран со неверојатна резолуција од други брендови по многу пониска цена.

Во оваа статија, ќе ви ги покажам моите омилени монитори за графички дизајн и ќе објаснам што ги прави да се издвојуваат од толпата. Ќе ја најдете најдобрата опција за професионалци, буџетска опција, најдобра за љубителите на Mac, најдобра вредност и најдобра опција за мултитаскинг.

Постои и брз водич за купување со брзо објаснување на спецификациите ако не знаете што точно да барате при изборот на монитор за графички дизајн.

Не сте запознаени со техничките спецификации? Не грижете се, ќе ви го олеснам разбирањето 😉

Содржина

 • Брзо резиме
 • Најдобар монитор за графички дизајн: најдобри избори
  • 1. Најдобро за професионалци: Eizo ColorEdgeВеројатно е добра идеја да добиете монитор со голем екран.

   Големина

   Поголемиот екран ви овозможува подобро да извршувате повеќе задачи, па ако работите на повеќе проекти или дизајнирате програми истовремено, можете лесно да се движите и да работите на вашите проекти.

   Од друга страна, навистина зависи од тоа колку работен простор имате. На пример, ако седите навистина блиску до екранот, не е удобно ако екранот е преголем и тоа е лошо за вашите очи.

   Ако имате доволно простор на вашата работна станица, би препорачал да добиете поголем екран бидејќи ќе ви заштеди многу време при лизгање или зумирање и одзумирање на сликите додека работите.

   Би рекол дека 24-инчниот екран е најмалку што треба да го добиете како професионален графички дизајнер. Најчесто избраните големини на монитори за графички дизајнери се помеѓу 27 инчи и 32 инчи.

   Ултраширок монитор е исто така прилично модерен за графичките дизајнери, а многу ултраширок монитори имаат заоблен екран. Некои дизајнери кои работат на анимација и дизајн на игри сакаат да ги користат бидејќи големиот и заоблен екран покажува различни искуства при гледањето.

   Резолуција

   Резолуцијата на Full HD е веќе прилично добра, но кога екранот ќе стане поголем, можеби ќе сакате подобра резолуција за подобро работно искуство. Денес, повеќето нови монитори доаѓаат со 4K (3840 x 2160 пиксели или повеќе) резолуција и тоа е приличнодобра резолуција за која било работа со графички дизајн, па дури и видео монтажа.

   Екранот на мониторот 4K покажува интуитивни бои и остри слики. Ако графичкиот дизајн е вашата работа со полно работно време, треба да барате резолуција на екранот со 4K (или повисока) резолуција кога избирате монитор.

   Исто така, ги имате опциите 5K, дури и 8K. Ако цената не ве загрижува, одете на најдобрата резолуција што можете да ја добиете.

   Точност на бојата

   Бојата е исклучително важна во графичкиот дизајн, па затоа набавката на монитор со добар дисплеј во боја е задолжително. Повеќето монитори со резолуција 4K имаат прилично добар опсег на бои.

   Најчесто користените стандарди за одредување на точноста на бојата се sRGB, DCI-P3 и AdobeRGB. Но, се препорачува да добиете монитор кој поддржува AdobeRGB или DCI-P3 бидејќи тие покажуваат повеќе заситени бои од sRGB.

   За професионалните графички дизајнери, ќе сакате да барате монитор кој има целосен AdobeRGB кој е идеален за уредување слики. DCI-P3 (Digital Cinema Initiatives-Protocol 3) е исто така сè попопуларен.

   Цена

   Буџетот е уште една важна работа што треба да се земе предвид при изборот на монитор, особено кога штотуку почнувате како графички дизајнер. За среќа, постојат опции за 4K монитор со добра вредност кои не се лудо скапи и функционираат одлично за графички дизајн.

   На пример, моделот SAMSUNG U28E590D што го избрав за буџетската опција е достапен иима добри спецификации за ракување со која било графичка дизајнерска работа.

   Вкупниот трошок зависи и од работната површина што ја добивате, можете да одлучите во која сакате да инвестирате повеќе. Очигледно, мониторот од 5 k ќе ве чини повеќе од опцијата 4K, но ако тоа не е што ви треба за вашата работа во моментот, тогаш добро е да инвестирате повеќе во подобар десктоп.

   Најчесто поставувани прашања

   Можеби ќе ве интересираат и некои од прашањата подолу кои можат да ви помогнат да изберете монитор за графички дизајн.

   Дали заоблен монитор е добар за дизајн?

   Закривениот монитор е добар за уредување фотографии бидејќи обезбедува различни искуства при гледањето и ви овозможува да ги гледате вашите слики од различни агли поблиску до реалната верзија. Некои корисници мислат дека заоблениот монитор е поудобен за гледање на очите бидејќи има подобар приказ на сликата.

   Дали на графичките дизајнери им се потребни два монитори?

   Не навистина. Некои дизајнери претпочитаат да имаат два монитори за повеќе задачи, но тоа е повеќе од лична преференца. Не ви требаат два монитори за одлична работа. Еден монитор ќе работи совршено добро, особено ако имате голем монитор.

   Дали е доволно Full HD за графички дизајн?

   Full HD (1920 x 1080) е основниот услов за графички дизајн. Доволно е добро за учење, правење училишни проекти, но ако сте графички дизајнер, препорачливо е да добиете екран со подобаррезолуција од најмалку 2.560×1.440 пиксели.

   Дали на графичките дизајнери им е потребен Adobe RGB монитор?

   Adobe RGB е поширока палета на бои што прикажува живи и живописни бои. Многу лаборатории за печатење го користат за печатење. Но, ако не дизајнирате за печатење, не мора нужно да имате потреба од монитор што го поддржува опсегот на бои на Adobe RGB.

   Колку гниди се потребни за графички дизајн?

   Треба да барате осветленост од најмалку 300 nits при изборот на монитор за графички дизајн.

   Заклучок

   Некои клучни карактеристики што треба да се земат предвид при изборот на нов монитор за графички дизајн се големината на екранот, резолуцијата и приказот во боја. Во зависност од вашиот работен тек, изберете ги спецификациите што најдобро го поддржуваат вашиот работен тек. Тоа би рекло решението е на прво место.

   Иако повеќето 4K монитори имаат висока резолуција и добар екран во боја, можете да одлучите за просторот во боја што ќе го користи врз основа на вашиот работен тек. Ако работите во лабораторија за печатење или често дизајнирате за печатење, мониторот што поддржува AdobeRGB е подобра опција за вас.

   Ако правите секаков вид проекти, веројатно би сакале голем екран за повеќе задачи или едноставно лични преференци.

   Кој монитор го користите? Како ви се допаѓа? Слободно споделете ги вашите размислувања подолу 🙂

   CG319X
  • 2. Најдобро за љубителите на Mac: Apple Pro Display XDR
  • 3. 4K монитор со најдобра вредност: ASUS ROG Strix XG438Q
  • 4. Најдобро за повеќе задачи: Dell UltraSharp U4919DW
  • 5. Најдобра буџетска опција: SAMSUNG U28E590D
  • 6. Опција со најдобра вредност UltraWide: Alienware AW3418DW
 • Најдобар монитор за графички дизајн: што да се земе предвид
  • Големина
  • Резолуција
  • Точност на бојата
  • Цена
 • ЧПП
  • Дали заоблен монитор е добар за дизајн?
  • Дали на графичките дизајнери им требаат два монитори?
  • Дали е доволно Full HD за графички дизајн?
  • Дали на графичките дизајнери им треба Adobe RGB монитор?
  • Колку nits се потребни за графички дизајн?
 • Заклучок

Брзо резиме

Пазари во брзање? Еве краток преглед на моите препораки.

Големина Резолуција Боја Поддршка Аспект Однос Панел Техника
Најдобро за професионалци Eizo ColorEdge CG319X 31,1 инчи 4096 x 2160 99% Adobe RGB, 98% DCI-P3 17:9 IPS
Најдобро за љубителите на Mac Apple Pro дисплеј XDR 32 инчи 6K (6016×3884) Retina екран, 218 ppi P3 широк спектар на бои, 10-битна длабочина на бои 16:9 IPS
Најдобра вредност 4K монитор ASUS ROG Strix XG438Q 43 инчи 4K(3840 x 2160) HDR 90% DCI-P3 16:9 VA-тип
Најдобро за повеќекратни задачи Dell UltraSharp U4919DW 49 инчи 5K (5120 x 1440) 99% sRGB 32:9 IPS
Најдобра буџетска опција SAMSUNG U28E590D 28 инчи 4K (3840 x 2160) UHD 100% sRGB 16:9 TN
Најдобра вредност UltraWide Alienware AW3418DW 34 инчи 3440 x 1440 98% DCI-P3 21:9 IPS

Најдобар монитор за графички дизајн: врвни избори

Има многу добри опции за монитор таму, но кои еден е најдобар за тебе? Во зависност од вашиот работен тек, работниот простор, буџетот и, се разбира, личните преференци, еве ја листата што може да ви помогне да одлучите.

1. Најдобро за професионалци: Eizo ColorEdge CG319X

 • Големина на екран: 31,1 инчи
 • Резолуција: 4096 x 2160
 • Сооднос: 17:9
 • Поддршка на бои: 99% Adobe RGB, 98% DCI-P3
 • Технологија на панелот: IPS
Проверете ја моменталната цена

Најизвонредната карактеристика на Eizo ColorEdge е неговата висока прецизност на боите. Овој монитор покрива широк опсег на живописни бои (99% Adobe RGB и 98% DCI-P3), што го прави идеален избор за графички дизајнери, фотографи, па дури и за уредувачи на видео.

Добра опција е ако често дизајнирате за печатење бидејќибојата што ја гледате на екранот ќе биде најблиску до печатената верзија. Толку пати ми се има случено некои бои од мојот дизајн на печатење да се разликуваат од она што го создадов дигитално. Воопшто не е забавно!

И ако уредувањето фотографии или видео анимацијата е дел од вашиот работен тек, ова е опција што не сакате да ја пропуштите.

Покрај моќната поддршка за боја, неговата „невообичаена“ резолуција 4K е уште една клучна точка што треба да се спомене. Тој е малку „повисок“ од обичните 4K екрани, така што ви дава дополнителен простор за преместување и уредување на вашите работни датотеки.

Изгледот на овој монитор може да изгледа малку досаден, не сум сигурен дали ви пречи. Јас не сум обожавател, но тоа не би било причина да го одбијам овој пристоен монитор со оглед на другите добри спецификации што ги има. Ако нешто би ме спречило да купам, тоа би била цената.

2. Најдобро за љубителите на Mac: Apple Pro Display XDR

 • Големина на екран: 32 инчи
 • Резолуција: 6K (6016×3884) Ретина дисплеј, 218 ppi
 • Сооднос: 16:9
 • Поддршка на бои: П3 широк спектар на бои, 10-битна длабочина на боја
 • Технологија на панелот: IPS
Проверете ја моменталната цена

Не ме сфаќајте погрешно, не велам дека ако имате MacBook. Mac Mini, или Mac Pro, мора да добиете екран на Apple, сè што велам е дека ако ги сакате производите на Apple воопшто, ова е најдобрата опција за вас.

И самиот сум љубител на Mac, но користев различни монитори со мојот MacBookПро и тие работеа совршено добро. Резолуцијата е клучот. Вистина е дека екранот на Retina е тешко да се победи, но ми е премногу скапо да го имам целиот пакет на Apple.

Ако сакате да добиете монитор од Apple, Pro Display XDR е вашата единствена опција во моментов. Можете да изберете стандардно стакло или стакло со нано текстура за врвно дизајнерско искуство.

Она што го сакам кај овој монитор е неговиот неверојатен 6K Retina дисплеј бидејќи покажува живописни бои и нивото на неговата осветленост е исклучително високо во контраст. Максималната осветленост е 1600 nits, што е 4 пати поголема од типичните десктоп екрани.

Нејзината широка палета на бои P3 покажува повеќе од милијарда бои и е одлична за уредување фотографии, дизајнирање брендирање или кој било проект што има високи стандарди за прецизност на боите.

Да се ​​има прилагодлив екран и екран што може да се навалува е уште една предност на овој монитор бидејќи можете да ја гледате и прикажувате вашата работа од различни агли. Исто така, ви овозможува да го прилагодите екранот на најудобната положба за гледање.

Едно нешто што не ми се допаѓа кај оваа опција е тоа што мониторот не доаѓа со држач. Самиот монитор е веќе прилично скап, не ми звучи како најдобрата понуда да се доплаќа за да се добие држач.

3. 4K монитор со најдобра вредност: ASUS ROG Strix XG438Q

 • Големина на екран: 43 инчи
 • Резолуција: 4K (3840 x 2160)HDR
 • Сооднос: 16:9
 • Поддршка на бои: 90% DCI-P3
 • Технологија на панелот : VA-тип
Проверете ја моменталната цена

ROG Strix од ASUS главно се рекламира како монитор за игри, но е добар и за графички дизајн. Всушност, ако мониторот е добар за игри, треба да работи совршено добро и за графички дизајн, бидејќи треба да има пристојна големина на екранот, резолуција и брзина на освежување.

ROG Strix XG438Q е опремен со 90% DCI-P3 опсег на бои што поддржува слики со висок контраст и живописни бои. Без разлика дали го користите за уредување фотографии или илустрација, овој монитор ќе ви прикаже висококвалитетни визуелни слики, а големиот екран од 43 инчи е одличен за работа на детали или за повеќекратни задачи на различни прозорци.

За оние од вас кои имаат простран работен простор, голем екран како овој е секако добредојден. Меѓутоа, ако вашиот простор е ограничен, гледањето на толку голем екран не е најудобното нешто и може да предизвика дури и визуелен замор.

Во негативна страна, слушнав поплаки од професионалци за графички дизајн дека дисплејот во боја не е најдобар за дизајни од висока класа. Има смисла, бидејќи нема покриеност со целосна боја, иако 90% DCI-P3 е веќе прилично добар. Сè уште мислам дека е прилично добар монитор за цената.

4. Најдобро за повеќе задачи: Dell UltraSharp U4919DW

 • Големина на екран: 49инчи
 • Резолуција: 5K (5120 x 1440)
 • Сооднос: 32:9
 • Поддршка за боја : 99% sRGB
 • Технологија на панелот: IPS
Проверете ја моменталната цена

49-инчниот Dell UltraSharp е најдобрата опција за повеќекратни задачи не само поради големината на екранот, но и неговиот приказ во боја и резолуцијата. Прилично импресивен монитор.

Има резолуција од 5120 x 1440 што прикажува слики со висок квалитет за да можете да го гледате секој детал додека уредувате слики и креирате дизајни. За да ја надополни својата висока резолуција од 5K, овој монитор покрива 99% sRGB бои за да прикажува точна боја на екранот.

Една интересна точка што треба да се спомене е дека овој монитор има функција „слика-по-слика“ (PBP). Тоа значи дека екранот од 49 инчи може да се користи како два монитори од 27 инчи еден до друг, но меѓу нив нема граница што го одвлекува вниманието. Ова ви овозможува подобро да ги организирате вашите работни прозорци.

Речиси нема што да се жалам, единственото нешто на што можам да мислам е големината на екранот. Некои луѓе сакаат огромни екрани, а други не или можеби работниот простор не го дозволува тоа.

Екстра широкиот екран ви овозможува слободно да работите на различни прозорци. Влечење слики од една во друга програма, итн. Но, тоа не е за секого, лично, мониторот од 49 инчи е премногу голем за мене.

5. Најдобра буџетска опција: SAMSUNG U28E590D

 • Големина на екран: 28 инчи
 • Резолуција: 4K (3840 X 2160) UHD
 • Сооднос: 16:9
 • Поддршка за бои: 100% sRGB
 • Технологија на панелот: TN
Проверете ја моменталната цена

SAMSUNG U28E590D има 4K Ultra HD резолуција за прикажување реален квалитет на сликата и поддржува 100% простор во боја sRGB што прикажува повеќе од милијарда бои. Имањето на овие спецификации го квалификува овој монитор за која било основна работа во графичкиот дизајн, од уредување фотографии до печатење или дигитален дизајн.

Ако се занимавате со дизајн или фотографирање на брендирање со висока класа, би рекол дека е подобро да земете монитор што поддржува AdobeRGB бои бидејќи покажува повеќе заситени бои од sRGB.

Ако барате буџетска опција, ова е најдобриот монитор што можете да го добиете. Достапно е, но сепак ја врши работата. Јас би го препорачал ова за сите почетници во графички дизајн кои имаат мал буџет, но сакаат да добијат добар монитор.

Овој монитор има релативно помал екран од другите монитори што ги избрав, но мониторот од 28 инчи е повеќе од доволен особено кога ги исполнува сите основни барања за монитор со графички дизајн.

6. Опција со најдобра вредност UltraWide: Alienware AW3418DW

 • Големина на екран: 34 инчи
 • Резолуција: 3440 x 1440
 • Сооднос: 21:9
 • Поддршка за боја: 98% DCI-P3
 • Панел технологија: IPS
Проверете ја моменталната цена

Има многу други достапни опции UltraWide, но овој монитор од Alienware есевкупно најдобрата вредност опција. Не е премногу скап, има умерена големина на екранот, пристојна резолуција и дисплеј во боја.

Alienware е познат по гејмерските компјутери и како што секогаш велам, ако компјутерот е добар за играње, тој е добар и за графички дизајн. Овој монитор не е исклучок.

Една од најдобрите карактеристики на Alienware AW3418DW е дисплејот во боја бидејќи овој монитор ја користи новата технологија IPS Nano Color и покрива широк опсег од 98% DCI-P3 бои. Заедно со дизајнот на заоблен прилагодлив екран, прикажува живописни слики од различни агли.

Покрај неговиот прилично прекрасен екран, моите пријатели кои се обожаватели на Alienware исто така коментираат за неговото исклучително време на одговор и стапка на освежување.

Но, се чини дека ништо не е совршено. Некои корисници спомнаа дека неговата осветленост не е најдобра бидејќи има врвна осветленост од 300 nits.

Најдобар монитор за графички дизајн: Што да размислите

Важно е да знаете за што правите работи при изборот на монитор бидејќи во зависност од програмата што ја користите и целта на работата, може да се фокусирате на едната специфика повеќе од другата.

Да, знам дека сте графички дизајнер, но каков е вашиот работен тек? На какви проекти работите почесто? Дали се занимавате со повеќе задачи?

На пример, ако правите дизајн на брендирање или професионално уредување фотографии, ќе ви треба монитор со неверојатна прецизност на боите. Ако имате повеќе задачи,

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.