5 Alternativat më të mira për Final Cut Pro (për Mac) në 2022

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Final Cut Pro është një program profesional i redaktimit të filmave plotësisht i paraqitur dhe (në lidhje me konkurrentët e tij) është i lehtë për t'u përdorur. Por është unik në qasjen e tij ndaj redaktimit dhe kushton 299,99 $ kështu që blerësit e mundshëm duhet të marrin parasysh alternativat.

Pas më shumë se një dekade të krijimit të filmave në një sërë programesh të redaktimit të videove, mund t'ju siguroj se secili ka pikat e forta dhe të dobëta. Për ta thënë troç, nuk ka një program "më të mirë" të redaktimit të videos atje, vetëm një që ka veçoritë që ju pëlqejnë, me një çmim që ju pëlqen dhe funksionon në një mënyrë që ka kuptim për ju.

Por të bësh disa kërkime mbi programet e redaktimit të videove është i rëndësishëm sepse, si aplikacionet e tjera të produktivitetit, ata kërkojnë kohë për t'u qetësuar me mënyrën se si funksionojnë dhe (shpesh me kujdes) për të mësuar veçoritë e tyre të përparuara. Dhe, ato mund të jenë të shtrenjta.

Pra, qasja që kam marrë në këtë artikull është të nënvizoj aplikacionet e redaktuesit të videove që mendoj se janë alternativat më të mira për Final Cut Pro në dy kategori:

1. Shpejt & Lehtë: Ju jeni duke kërkuar për diçka të lirë dhe të lehtë për të hedhur filma të thjeshtë në fluturim.

2. Nota profesionale: Ju dëshironi të jeni me një program me të cilin mund të rriteni si redaktor filmi dhe mundësisht të fitoni para duke e bërë atë.

Key Takeaways

  • Alternativa më e mirë për krijimi i shpejtë dhe i lehtë i filmit: iMovie
  • Alternativa më e mirë për profesionistëtredaktimi i filmit: DaVinci Resolve
  • Ka programe të tjera të shkëlqyera në të dyja kategoritë, por ato mund të bëhen të shtrenjta.

Shpejtësia më e mirë & Alternativë e lehtë: iMovie

iMovie ka një avantazh që asnjë konkurrent nuk mund ta prekë: Ju tashmë e zotëroni atë. Ai është i vendosur në Mac, iPad dhe iPhone tuaj tani (përveç nëse e keni fshirë për të kursyer hapësirë, gjë që dihet se bëja...)

Dhe ju mund të bëni shumë me iMovie. Ai ndan shumë veçori me Final Cut Pro, duke përfshirë pamjen bazë, ndjesinë dhe rrjedhën e punës. Por më e rëndësishmja, të gjitha mjetet bazë të redaktimit, titujt, tranzicionet dhe efektet janë aty.

iMovie është i lehtë për t'u përdorur: iMovie ndan qasjen e Final Cut Pro për montimin e klipeve me një afat kohor "magnetik" .

Ndërsa mund të debatohet për pikat e forta dhe të dobëta të një afati kohor magnetik kundrejt afateve tradicionale kohore që ofrojnë shumica e programeve të redaktimit, mendoj se është e qartë se qasja e Apple është më e lehtë dhe më e shpejtë për t'u mësuar – të paktën derisa projektet tuaja të arrijnë një madhësi apo kompleksitet të caktuar.

Digresioni: Çfarë është një afat kohor "magnetik"? Në një afat kohor tradicional, nëse hiqni një klip, lihet hapësirë ​​boshe. Në një afat kohor magnetik, klipet rreth kapëses së hequr këputen (si një magnet) së bashku, duke mos lënë hapësirë ​​boshe. Po kështu, nëse futni një klip në një vijë kohore magnetike, klipet e tjera shtyhen nga rruga për të krijuar hapësirë ​​të mjaftueshme për atë të re.Është një nga ato ide shumë të thjeshta që kanë një ndikim shumë të madh në mënyrën se si redaktorët e filmave shtojnë, presin dhe lëvizin klipet në afatet e tyre kohore. Nëse doni të dini më shumë, ju sugjeroj të filloni me postimin e shkëlqyer të Jonny Elwyn.

iMovie është i qëndrueshëm. iMovie është një aplikacion Apple, që funksionon në një sistem operativ Apple, në pajisjen Apple. Duhet të them më shumë?

Epo, mund të shtoj se iMovie gjithashtu integrohet mirë me të gjitha aplikacionet e tjera të Apple për të njëjtat arsye. Dëshironi të importoni foto nga aplikacioni juaj Fotografitë ? Të shtoni ndonjë audio që keni regjistruar në iPhone? Nuk ka problem.

Më në fund, iMovie është falas . Ju mund të modifikoni filma në Mac, iPad dhe iPhone tuaj falas. Dhe mund të filloni të redaktoni një film në iPhone tuaj dhe ta përfundoni atë në iPad ose Mac tuaj.

Me falje konkurrentëve të iMovie për ekosistemin e paqartë monopolist, ky kombinim i çmimit dhe integrimit mund të jetë shumë tërheqës.

Megjithatë, kur dëshironi më shumë – më shumë tituj, më shumë tranzicione, korrigjim më të sofistikuar të ngjyrave ose kontrolle audio – do të gjeni mungesën e iMovie. Dhe, në fund, do të dëshironi më shumë.

Kjo shtron pyetjen: A ka ndonjë tjetër “Quick & Programe të thjeshta” të redaktimit të filmit për Mac atje që ofrojnë më shumë funksionalitet, ose të paktën një shkëmbim të mirë midis veçorive, çmimit dhe përdorshmërisë?

Po. Dy të dytët e mi në Shpejtë & Kategoria e lehtëjanë:

Vendi i dytë 1: Filmora

Filmora është më i miri iMovie në veçori, me më shumë efekte video dhe audio, animacion më të mirë dhe disa më pak " prit, pse nuk mund ta bëjë këtë?” momentet kur redaktimi. Dhe ndërsa disa njerëz ankohen për dizajnin e përgjithshëm të Filmora-s, unë e konsideroj atë mjaft të qetë dhe intuitiv.

Me pak fjalë, Unë mendoj se Filmora është më shumë një redaktues për përdoruesit "të ndërmjetëm", ​​ndërsa iMovie është përshtatur në mënyrë të përkryer drejt fillestar – ose redaktori me përvojë i cili thjesht duhet të bëjë një modifikim të shpejtë në telefonin e tij në sallën e aeroportit .

Por Filmora më humbi për çmimin. Kushton 39,99 dollarë në vit ose 69,99 dollarë për licencë të përhershme, që mund të jetë mirë, por nëse po e zgjidhni sepse ka më shumë veçori, një tjetër (afërsisht) 200 dollarë ju jep Final Cut Pro, të cilin nuk mund ta tejkaloni kurrë.

Dhe – çelësi i marrëveshjes për mua – licenca e përhershme prej 69,99 dollarësh është vetëm për “përditësime” por jo “versione të reja” të softuerit. Më tingëllon sikur nëse lëshojnë një sërë veçorish të reja mahnitëse, do t'ju duhet ta blini përsëri.

Më në fund, duhet të paguani edhe 20,99 dollarë në muaj për "Efektet e plota & Plugins", megjithëse kjo përfshin shumë video dhe muzikë të aksioneve.

Ndonëse mund të duhen disa vite për të arritur çmimin e Final Cut Pro, mund të kuptoj nëse 299 dollarë janë shumë larg nga çmimi juaj buxhetit. Pra, nëse e dini se dëshironi më shumë sesa mund të ofrojë iMovie, provoni Filmora. Ka një provë falas e cilanuk skadon, por vendos filigranin e tij në filmat tuaj të eksportuar.

Mund të lexoni rishikimin tonë të plotë të Filmora për të mësuar më shumë rreth këtij redaktuesi të videos.

Runner-Up 2: HitFilm

HitFilm ka një skemë çmimesh më tërheqëse: Ekziston një version falas me veçori të kufizuara dhe më pas një version 6,25 dollarë në muaj (nëse paguani çdo vit) me më shumë veçori , dhe një version 9,99 dollarë në muaj me të gjitha veçoritë.

Mendoj se do të dëshironi të përditësoni nga versioni falas shumë shpejt dhe kështu do të përfundoni duke paguar një minimum prej 75 $/vit.

Përparësia më e madhe e HitFilm, sipas mendimit tim, është shtrirja e efekteve, filtrave dhe veçorive të efekteve speciale . Këto janë, pa dyshim, për përdoruesit më të avancuar, por në Quick & Kategori e thjeshtë, HitFilm dallohet për gjerësinë e funksionalitetit të tij.

Shqetësimi kryesor që kam me HitFilm është se afati kohor i ngjan shumë më tepër programeve tradicionale të redaktimit (siç është Adobe's Premiere Pro) dhe – në përvojën time – kërkon pak mësimin.

Përfundimisht do të arrini të lëvizni të gjitha pjesët pa e prishur sekuencën në një pjesë tjetër, por do t'ju duhet të punoni në të.

Gjë që hedh mjaft dyshime në pjesën "Easy" të "Quick & Lehtë” për të mbajtur HitFilm jashtë vendit të parë. Thënë kështu, HitFilm bën një punë të shkëlqyeshme në mësimet e tij video, të cilat janë ndërtuar në mënyrë të përshtatshme direkt në softuer.

Redaktori më i mirë profesional alternativ: DaVinci Resolve

Nëse po kërkoni një program me po aq, ose më shumë veçori sesa Final Cut Pro, ndalesa juaj e parë duhet të jetë DaVinci Resolve .

DaVinci Resolve kushton pothuajse njësoj si Final Cut Pro (295,00 dollarë kundrejt 299,99 dollarëve për Final Cut Pro), por ekziston një version falas që nuk ka kufizime në funksionalitet dhe thjesht i mungojnë një sërë veçorish shumë të avancuara.

Pra, praktikisht, DaVinci Resolve është falas . Në përjetësi.

Për më tepër, falas, DaVinci Resolve integron plotësisht disa funksione për të cilat duhet të paguani ekstra nëse keni zgjedhur Final Cut Pro. Për shembull, grafika e avancuar e lëvizjes, inxhinieria audio dhe opsionet profesionale të eksportimit, përfshihen të gjitha në aplikacionin DaVinci Resolve. Falas.

Për sa i përket veçorive të zakonshme të redaktimit, DaVinci Resolve bën gjithçka që bën Final Cut Pro, por në përgjithësi me më shumë opsione dhe më shumë aftësi për të modifikuar ose përmirësuar cilësimet. Ky mund të jetë një problem: Programi është kaq i madh, me kaq shumë veçori, mund të jetë dërrmues.

Por, siç sugjerova në hyrje, të mësuarit e një programi të redaktimit të videove është një investim. Do të kaloni orë të tëra duke mësuar ose Final Cut Pro ose DaVinci Resolve.

Dhe, për nder të tyre, krijuesit e DaVinci Resolve ofrojnë një grup mbresëlënës videosh mësimore në faqen e tyre të internetit dhe ofrojnë vërtet të mira (dhe gjithashtu falas) në internetklasat.

Megjithëse më pëlqen shumë DaVinci Resolve dhe e përdor atë për përdorim komercial dhe personal, unë kam dy "ankesa":

Së pari , DaVinci Resolve mund të ndihet si një ariu gjigant panda i mbushur brenda një Fiat 500. Është i madh dhe ndihet pak i kufizuar me kujtesën dhe fuqinë përpunuese të Mac-it tuaj mesatar.

Ndërsa Final Cut Pro funksionon si një gatopard në një M1 Mac stoku, DaVinci Resolve mund të ndihet i plogësht dhe i paqëndrueshëm, ndërsa filmi juaj rritet dhe efektet tuaja grumbullohen.

Së dyti , DaVinci Resolve përdor qasjen tradicionale për menaxhimin e klipeve në vijën kohore, e cila është më e vështirë se afati kohor magnetik i Final Cut Pro. Pra, ka një kurbë mësimi më të pjerrët dhe mund të jetë zhgënjyese për një përdorues fillestar.

Por, duke lënë mënjanë këto çështje, DaVinci Resolve është një pjesë mbresëlënëse e softuerit, ka lëshime të reja të rregullta me funksionalitet edhe më mbresëlënës dhe po fiton terren në industri.

Vendi i dytë: Adobe Premiere Pro

Unë zgjedh Adobe Premiere Pro si vendin tim të dytë për softuerin më të mirë alternativ të redaktimit të videove për një arsye të thjeshtë: Pjesën e tregut.

Premiere Pro është bërë programi i paracaktuar i redaktimit të videove për legjionet e kompanive të marketingut, kompanitë komerciale të prodhimit të videove dhe po, filmat kryesorë.

Në fund të fundit, nëse dëshironi të punoni si redaktues video, do t'i gjeni opsionet tuaja për punë më të kufizuara nëseju nuk mund ta vendosni zotërimin e Premiere Pro në CV tuaj.

Dhe Premiere Pro është një program i shkëlqyer. Ai ka të gjithë funksionalitetin bazë të Final Cut Pro ose DaVinci Resolve dhe përdorimi i tij i përhapur do të thotë se nuk ka mungesë të shtojcave të palëve të treta.

Në të vërtetë nuk ka asgjë për t'u ankuar për veçoritë e Premiere - ai ka një pjesë masive të tregut për një arsye.

Problemi është kostoja. Nuk ka asnjë mundësi blerjeje një herë për Premiere Pro, kështu që ju përfundoni duke paguar 20,99 dollarë në muaj ose 251,88 dollarë në vit.

Dhe Adobe's After Effects (që do t'ju nevojiten nëse doni të ndërtoni efektet tuaja speciale) kushton të tjera 20,99 dollarë në muaj.

Tani, mund të abonoheni në Adobe Creative Cloud (i cili ju jep gjithashtu Photoshop, Illustrator dhe më shumë) dhe të paguani 54,99 dollarë në muaj, por kjo arrin në 659,88 dollarë të jashtëzakonshëm në vit.

Mund të lexoni rishikimin tonë të plotë të Premiere Pro për më shumë.

Mendime alternative përfundimtare

Mënyra më e mirë për të zgjedhur softuerin tuaj të redaktimit është t'i provoni ato, gjë që është mjaft e lehtë sepse të gjitha programet për të cilat kam folur ofrojnë një lloj periudhe prove. Supozimi im është se ju do ta njihni programin "tuaj" kur ta gjeni, dhe shpresoj se mund ta përballoni atë!

Dhe për shkak se e di që provat dhe gabimet mund të marrin shumë kohë, shpresoj që ky artikull ju ndihmoi të ngushtoni mundësitë tuaja. Ose të paktën ju dha disa ide se çfarë të kërkoni ose të kujdeseni, dhe çfarë mund të prisnite paguash.

Ju lutemi, më njoftoni, në komentet më poshtë, nëse e keni gjetur këtë artikull të dobishëm ose nëse keni probleme me zgjedhjet e mia ose arsyetimin tim.

Dhe në këtë shënim, do të doja t'u kërkoja falje të gjitha programeve të shkëlqyera, krijuese dhe të reja të redaktimit të videove atje, të cilat as që i përmenda. (Po flas me ju, Blender dhe LumaFusion).

Faleminderit .

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.