5 најдобри алтернативи на Final Cut Pro (за Mac) во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Final Cut Pro е целосно опремена професионална програма за уредување филмови и (во однос на нејзините конкуренти) е лесна за употреба. Но, тој е уникатен во својот пристап кон уредувањето и чини 299,99 долари така што потенцијалните купувачи треба да ги разгледаат алтернативите.

По повеќе од една деценија правење филмови во различни програми за уредување видео, можам да ве уверам дека секоја од нив има свои силни и слаби страни. Да се ​​каже отворено, не постои „најдобра“ програма за уредување видео таму, само онаа што ги има карактеристиките што ви се допаѓаат, по цена што ја сакате и работи на начин што има смисла за вас.

Но, истражувањето на програмите за уредување видео е важно бидејќи, како и другите апликации за продуктивност, им треба време за да се чувствуваат удобно со тоа како работат и (често макотрпно) да ги научат нивните напредни функции. И, тие можат да бидат скапи.

Значи, пристапот што го презедов во оваа статија е да ги истакнам апликациите за уредување видеа што мислам дека се најдобри алтернативи за Final Cut Pro во две категории:

1. Брзо & засилувач; Лесно: Барате нешто евтино и лесно за да се испробаат едноставни филмови во лет.

2. Професионална оценка: Сакате да бидете со програма со која можете да растете како филмски монтажер и по можност да заработите пари правејќи го тоа.

Key Takeaways

  • Најдобрата алтернатива за брзо и лесно правење филм: iMovie
  • Најдобрата алтернатива за професионалнимонтажа на филмови: DaVinci Resolve
  • Има и други одлични програми во двете категории, но тие можат да станат скапи.

Најдобрите брзи и засилувачи; Лесна алтернатива: iMovie

iMovie има предност што ниту еден конкурент не може да ја допре: вие веќе го поседувате. Седи на вашиот Mac, iPad и iPhone во моментов (освен ако не сте го избришале за да заштедите простор, за што сум познат...)

И можете да направите многу со iMovie. Споделува многу функции со Final Cut Pro, вклучувајќи го основниот изглед, чувство и работниот тек. Но, уште поважно, сите основни алатки за уредување, наслови, транзиции и ефекти се таму.

iMovie е лесен за користење: iMovie го споделува пристапот на Final Cut Pro за составување клипови со „магнетна“ временска линија .

Иако може да се дебатира за силните и слабите страни на магнетната временска линија наспроти традиционалните временски линии што ги нудат повеќето програми за уредување, мислам дека е јасно дека пристапот на Apple е полесен и побрз за учење - барем додека вашите проекти не стигнат до одредена големина или сложеност.

Дигресија: Што е „магнетна“ временска линија? Во традиционалната временска линија, ако отстраните клип, останува празен простор. Во магнетна временска линија, клиповите околу отстранетиот клип се спојуваат (како магнет) заедно, не оставајќи празен простор. Слично на тоа, ако вметнете клип во магнетна временска линија, другите клипови се истиснуваат од патот за да направат доволно простор за новиот.Тоа е една од оние многу едноставни идеи кои имаат многу големо влијание врз тоа како филмските уредници додаваат, сечат и преместуваат клипови во нивните временски линии. Ако сакате да дознаете повеќе, предлагам да започнете со одличната објава на Џони Елвин .

iMovie е стабилен. iMovie е апликација на Apple, која работи во оперативен систем на Apple, на хардвер на Apple. Треба ли да кажам повеќе?

Па, би можел да додадам дека iMovie исто така добро се интегрира со сите ваши други апликации на Apple од истите причини. Дали сакате да увезете фотографии од вашата апликација Фотографии ? Додадете некое аудио што сте го снимиле на вашиот iPhone? Нема проблем.

Конечно, iMovie е бесплатен . Можете бесплатно да уредувате филмови на вашиот Mac, вашиот iPad и вашиот iPhone. И можете да започнете да уредувате филм на вашиот iPhone и да го завршите на вашиот iPad или Mac.

Со извинување до конкурентите на iMovie за нејасно монополскиот екосистем, оваа комбинација на цена и интеграција може да биде многу привлечна.

Меѓутоа, кога сакате повеќе – повеќе наслови, повеќе транзиции, пософистицирана корекција на бои или аудио контроли – ќе најдете дека недостасува iMovie. И, на крајот, ќе сакате повеќе.

Овде се поставува прашањето: Дали има други „Брзи и засилувачи; Лесни“ програми за уредување филмови за Mac таму што нудат повеќе функционалност или барем пристојна размена помеѓу карактеристиките, цената и употребливоста?

Да. Моите двајца второпласирани во Брзиот & засилувач; Лесна категоријасе:

Второпласирана 1: Filmora

Filmora најдобро е iMovie во карактеристики, со повеќе видео и аудио ефекти, подобра анимација и неколку помалку “ чекај, зошто не може да го направи ова?“ моменти при уредување. И додека некои луѓе се жалат на целокупниот дизајн на Filmora, сметам дека е прилично мазен и интуитивен.

Накратко, Мислам дека Filmora е повеќе уредник за „средни“ корисници додека iMovie е совршено прилагоден на почетник – или искусниот уредник кој само треба да направи брзо уредување на својот телефон во салонот на аеродромот .

Но, Filmora ме изгуби поради цената. Чини 39,99 долари годишно или 69,99 долари за вечна лиценца, што може да биде добро, но ако ја избирате затоа што има повеќе функции, уште (приближно) 200 долари ќе добиете Final Cut Pro, кој можеби никогаш нема да го надраснете.

И – за мене прекинувачот на зделките – вечната лиценца од 69,99 долари е само за „апдејтувања“, но не и за „нови верзии“ на софтверот. Ми звучи како ако издадат куп неверојатни нови функции, ќе мора повторно да го купите.

Конечно, мора да плаќате дополнителни 20,99 долари месечно за „Целосни ефекти и засилувач; Приклучоци“, иако ова вклучува многу видеа и музика.

Иако може да бидат потребни неколку години за да се дојде до цената на Final Cut Pro, можам да разберам дали 299 долари се премногу далеку од вашите буџет. Значи, ако знаете дека сакате повеќе отколку што може да понуди iMovie, обидете се на Filmora. Има бесплатен пробен период којне истекува, но го става својот воден печат на вашите извезени филмови.

Можете да ја прочитате нашата целосна рецензија на Filmora за да дознаете повеќе за овој уредувач на видеа.

Второпласирана 2: HitFilm

HitFilm има поатрактивна шема на цени: постои бесплатна верзија со ограничени функции, а потоа верзија од 6,25 долари месечно (ако плаќате годишно) со повеќе функции , и верзија од 9,99 долари месечно со сите карактеристики.

Моја претпоставка е дека ќе сакате да се ажурирате од бесплатната верзија прилично брзо и на тој начин ќе плаќате минимум 75 $ годишно.

Најголемата предност на HitFilm, според мене, е обемот на ефектите, филтрите и функциите за специјални ефекти . Овие се, додуша, за понапредните корисници, но во мојот Quick & Лесна категорија, HitFilm се издвојува по широчината на својата функционалност. .

На крајот ќе бидете добри во движењето на сите делови без да ја навртувате низата во друга песна, но ќе мора да работите на тоа.

Што фрла доволно сомнеж за „лесниот“ дел од „Брз и засилувач; Лесно“ за да го задржите HitFilm надвор од првото место. Сепак, HitFilm прави одлична работа во своите видео упатства, кои се практично вградени директно во софтверот.

Најдобар алтернативен професионален уредник: DaVinci Resolve

Ако барате програма со исто толку или повеќе функции од Final Cut Pro, вашата прва станица треба да биде DaVinci Resolve .

DaVinci Resolve чини речиси исто како и Final Cut Pro (295,00 $ наспроти 299,99 $ за Final Cut Pro), но има бесплатна верзија која нема ограничувања за функционалноста и нема само неколку многу напредни функции.

Значи, практично гледано, DaVinci Resolve е бесплатен . Во вечноста.

Понатаму, бесплатно, DaVinci Resolve целосно интегрира некои функционалности за кои мора да платите дополнително ако сте избрале Final Cut Pro. Напредната графика за движење, аудио инженерството и професионалните опции за извоз, на пример, се вклучени во апликацијата DaVinci Resolve. Бесплатно.

Во однос на вообичаените функции за уредување, DaVinci Resolve прави сè што прави Final Cut Pro, но генерално со повеќе опции и поголема можност за дотерување или усовршување на поставките. Ова може да биде проблем: програмата е толку голема, со толку многу функции, што може да биде огромна.

Но, како што предложив во воведот, учењето програма за уредување видео е инвестиција. Ќе поминете часови за учење или Final Cut Pro или DaVinci Resolve.

И, за нивна заслуга, креаторите на DaVinci Resolve обезбедуваат импресивен пакет видеа со упатства на нивната веб-страница и нудат навистина добри (и исто така бесплатни) онлајнчасови.

Иако навистина ми се допаѓа DaVinci Resolve и го користам и за комерцијална и за лична употреба, имам две „поплаки“:

Прво , DaVinci Resolve може да се чувствува како џиновска панда мечка сместена во Fiat 500. Голема е и се чувствува малку ограничена со меморијата и процесорската моќ на вашиот просечен Mac>

Второ , DaVinci Resolve го користи традиционалниот пристап за управување со клипови на временската линија, што е попретежно од магнетната временска линија на Final Cut Pro. Значи, постои поостра крива на учење и може да биде фрустрирачки за почетник корисник.

Но, настрана овие проблеми, DaVinci Resolve е импресивно парче софтвер, има редовни нови изданија со уште поимпресивна функционалност и се повеќе добива место во индустријата.

Второпласирана: Adobe Premiere Pro

Го избрав Adobe Premiere Pro за мој второпласиран за најдобар алтернативен професионален софтвер за уредување видео од една едноставна причина: удел на пазарот.

Premiere Pro стана стандардна програма за уредување видео за легии од маркетинг компании, комерцијални компании за видео продукција и да, за големите филмови.

Крајна линија, ако сакате да работите како видео едитор, ќе ги најдете вашите опции за работа поограничени аконе можете да го ставите владеењето на Premiere Pro на вашата биографија.

И Premiere Pro е одлична програма. Ги има сите основни функционалности на Final Cut Pro или DaVinci Resolve и неговата широка употреба значи дека нема недостиг од додатоци од трети страни.

Навистина нема ништо за жалење за карактеристиките на Premiere - тој има огромен удел на пазарот со причина.

Проблемот е цената. Не постои опција за еднократно купување за Premiere Pro, така што на крајот плаќате 20,99 долари месечно или 251,88 долари годишно.

И Adobe's After Effects (што ќе ви треба ако сакате да изградите свои специјални ефекти) чини уште $20,99 месечно.

Сега, можете да се претплатите на Adobe Creative Cloud (кој исто така ви дава Photoshop, Illustrator и повеќе) и да плаќате 54,99 долари месечно, но тоа собира неверојатни 659,88 долари годишно.

Можете да го прочитате нашиот целосен преглед на Premiere Pro за повеќе.

Конечни алтернативни мисли

Најдобар начин да го изберете софтверот за уредување е да го испробате, што е доволно лесно затоа што сите програми за кои зборував нудат некаков пробен период. Моја претпоставка е дека ќе ја знаете „вашата“ програма кога ќе ја најдете, и само се надевам дека ќе си ја дозволите!

И бидејќи знам дека обидите и грешките можат да потраат многу време, се надевам дека овој напис ви помогна да ги стесните вашите опции. Или барем да ви даде некои идеи за тоа што да барате или да внимавате, и што можете да очекуватеда плати.

Ве молам известете ме, во коментарите подолу, ако овој напис ви е корисен или ако се расправате со мојот избор или моето размислување.

И на таа белешка, би сакал да им се извинам на сите одлични, креативни и нови програми за уредување видеа што не ги ни спомнав. (Зборувам со вас, Blender и LumaFusion).

Ви благодарам .

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.