4 mënyra të shpejta për të postuar në Instagram nga PC ose Mac

 • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Instagrami ka ndryshuar shumë gjatë viteve, duke u rritur nga një platformë e vogël në një central elektrik elegant dhe modern. Nuk është më vetëm për individët.

Në vend të kësaj, është një vend ku bizneset gjenerojnë trafik, influencuesit bëjnë jetesën, njerëzit konsumojnë media dhe informacion dhe përdoruesit e rregullt kënaqen duke ndarë me ndjekësit e tyre.

Me gjithë këtë shkathtësi, është një lloj çmenduri që Instagram nuk ka lëshuar ende versione zyrtare dhe plotësisht funksionale për të gjitha platformat.

Ndërkohë, nëse doni të postoni nga Mac ose PC juaj në vend të telefonit tuaj (ose dëshironi të veçanta, jozyrtare veçoritë), do t'ju duhet të përdorni një nga metodat që do t'ju shpjegojmë më poshtë.

Shënim: ka shumë mënyra të ndryshme për të postuar foto në Instagram nga kompjuteri juaj, kështu që mos mos u shqetësoni nëse dikush duket se nuk funksionon menjëherë për ju.

Metoda 1: Instaloni aplikacionin Instagram në kompjuterin tuaj (Windows)

 • Për : Windows
 • Pro: Aplikacioni është identik me atë të përdorur në telefonin tuaj dhe nuk keni nevojë të bëni ndonjë gjë të veçantë për ta përdorur atë.
 • Kundër: Nuk ka veçori të veçanta dhe duhet keni një kompjuter Windows.

Nëse jeni duke përdorur një kompjuter tha është në Windows 10 dhe mbështet Microsoft Store, në fakt mund të instaloni aplikacionin Instagram në kompjuterin tuaj. Ai vepron njësoj si ai në telefonin ose tabletin tuaj, por funksionon pa probleme në kompjuterin tuaj.

Ja se si ta bëni:

Hapi 1:Hapni aplikacionin Microsoft Store (ikona duket si një çantë e vogël blerjesh me logon e Windows). Mund të jetë në bankën tuaj, por mund ta gjeni edhe në listën e aplikacioneve.

Hapi 2: Kërkoni për “Instagram” në faqen kryesore të dyqanit duke përdorur shiritin e kërkimit lart djathtas.

Hapi 3: Zgjidhni rezultatin që titullohet vetëm "Instagram". Nuk ka logon më të fundit të ylberit, por ky është aplikacioni legjitim. Aplikacionet e tjera janë të palëve të treta dhe nuk do të shërbejnë për të njëjtin qëllim.

Hapi 4: Instaloni Instagramin, më pas hapni aplikacionin dhe identifikohuni ashtu siç do të bënit në telefonin tuaj.

0>Hapi 5: Përdorni shiritin e navigimit përgjatë pjesës së poshtme dhe shtypni butonin "+".

Hapi 6: Zgjidhni çdo foto nga kompjuteri juaj dhe ngarkoni atë në llogarinë tuaj. Nëse dëshironi, mund të shtoni filtra, etiketa, vendndodhje etj.

Kjo metodë është një nga më të mirat sepse përdor aplikacionin zyrtar të Instagramit për të ngarkuar fotot tuaja. Nuk kërkon ndonjë softuer të palëve të treta dhe procesi është saktësisht i njëjtë si në telefonin tuaj. Sidoqoftë, kjo metodë do të funksionojë vetëm për disa përdorues.

Kjo ndodh sepse ndërsa aplikacioni ka versione iOS, Android dhe Windows, një version macOS nuk është lëshuar ende. Ndonëse është zhgënjyese për përdoruesit e Apple Mac, ka shumë mënyra rreth kësaj.

Metoda 2: Përdorni një Emulator

 • Për: Mac, Windows
 • Pro: Lejon ju për të drejtuar Instagram sikur jeni duke përdorur një pajisje celulare kështunuk keni nevojë të mësoni ndonjë program apo teknikë të re. Mund të përdoret gjithashtu për të ekzekutuar aplikacione të tjera përveç Instagramit.
 • Kundërt: Mund të jetë e vështirë për t'u aktivizuar. Ato nuk janë shumë efikase dhe janë të bezdisshme nëse i përdorni vetëm për një aplikacion. Përdor ndërfaqen Android, e cila mund të jetë e vështirë për disa përdorues të Apple.

Nëse je përdorues i Mac-it dhe nuk ke vendosur të përdorësh aplikacionin zyrtar për të ngarkuar fotot e tua, mund të përdorësh një emulator (Ju mund të përdorë gjithashtu një emulator nëse jeni përdorues i Windows, por është shumë më e lehtë të instaloni thjesht aplikacionin siç përshkruhet më sipër).

Një emulator është një aplikacion që rikrijon sistemin operativ të një pajisjeje tjetër në një dritare të vetme në laptopin tuaj. Emuluesit Android janë veçanërisht të dobishëm këtu pasi ju lejojnë të veproni sikur po përdorni një telefon Android në vend të një kompjuteri Mac.

Një nga emulatorët më të njohur dhe më të qëndrueshëm është Bluestacks. Ja se si ta përdorni:

Hapi 1: Instaloni Bluestacks në Mac tuaj nga faqja zyrtare e internetit.

Hapi 2: Krijo një llogari Bluestacks, si dhe një llogari Google (nëse nuk e keni ende një të tillë).

Hapi 3: Hapni Bluestacks dhe hyni në Play Store (Android App Store) me llogarinë tuaj të Google.

Hapi 4: Instalo Instagram nga Play Ruani në Bluestacks.

Hapi 5: Hapni Instagramin brenda Bluestacks.

Hapi 6: Identifikohuni dhe më pas ngarkoni një foto duke përdorur butonin "+" siç do të bënit në juajatelefon.

Metoda 3: Mashtroni agjentin tuaj të përdoruesit (me bazë ueb)

 • Për: shfletuesin e uebit
 • Pro: I aksesueshëm në pothuajse çdo shfletues (nëse keni versioni i fundit). Plotësisht i sigurt, i shpejtë dhe i lehtë për t'u bërë.
 • Kundër: Versioni i uebsajtit të Instagram mund të kufizojë disa veçori, të tilla si filtrimi i fotove në aplikacion ose etiketimi i njerëzve/lokacioneve.

Së fundmi, Instagram përmirësoi versionin ueb të faqes së tyre të njohur… por vetëm për përdoruesit e shfletuesit celular. Kjo do të thotë se nëse jeni duke përdorur telefonin tuaj për të shfletuar ueb-in, mund të ngarkoni fotografi, por jo nëse jeni duke përdorur kompjuterin tuaj.

Megjithatë, në fakt nuk ka asgjë që ju ndalon të hyni në faqen celulare nga desktopi juaj . Ashtu si kur klikoni "Kërko sitin e desktopit" kur shfletoni në telefonin tuaj, mund të bëni të kundërtën kur shfletoni në kompjuterin tuaj. Ky nuk është një veçori që synohet për përdoruesit normalë, kështu që do t'ju duhet të ndiqni disa hapa, por metoda është shumë e thjeshtë.

Ajo që do të bëni quhet "mashtrim" i agjentit tuaj të internetit . Është menduar për zhvilluesit që duan të shohin se si do të duket faqja e tyre në pajisje të shumta, por ne do ta ripërdorim atë për të hyrë në funksionin e ngarkimit në Instagram. Normalisht, një faqe interneti do të "pyet" agjentin e shfletuesit tuaj se çfarë lloji të faqes duhet të ngarkojë nëse ekzistojnë versione të shumta. Me mashtrimin, shfletuesi juaj do të përgjigjet me "celular" në vend të "desktop".

Ja se si të mashtroni agjentin tuaj të internetit:

Chrome

Së pari,aktivizoni mjetet e zhvilluesit. Shkoni te ikona me tre pika lart djathtas, më pas zgjidhni MJETE MË SHUMË > MJETET E ZHVILLUESVE.

Kjo do të bëjë që inspektori të hapet brenda faqes suaj — mos u shqetësoni nëse duket e çuditshme! Shumë kode do të shfaqen në krye. Në kokë, zgjidhni ikonën që duket si dy drejtkëndësha (një telefon dhe një tablet).

Përmasat e ekranit tani duhet të ndryshohen. Në shiritin e sipërm, mund të zgjidhni pajisjen ose dimensionet tuaja të preferuara. Më pas, identifikohuni.

Për sa kohë që e mbani hapur konsolën e zhvilluesit, mund të shikoni çdo faqe që ju pëlqen si në celular. Ngarko çdo fotografi në Instagram duke përdorur butonin "+" ose të kamerës në mes të poshtëm si zakonisht.

Safari

Në shiritin e menysë, shko te SAFARI > PREFERENCA > TË AVANCUARA dhe klikoni kutinë e zgjedhjes në fund që thotë "Shfaq menynë e zhvillimit".

Në shiritin e menusë, shkoni te ZHVILLIMI > AGJENTI I PËRDORËS > iPHONE.

Faqja do të rifreskohet. Duhet të identifikoheni. Më pas, në krye të faqes, do të ketë një ikonë të kamerës. Klikoni atë.

Ngarkoni foton tuaj në Instagram!

Firefox

Shënim: Ky funksion nuk është i disponueshëm në versionet më të vjetra të Firefox-it. Sigurohuni që jeni duke ekzekutuar versionin më të fundit të Firefox-it ose përdorni një shfletues tjetër për të mashtruar me sukses agjentin tuaj të internetit.

Në shiritin e menysë, shkoni te TOOLS > ZHVILLUES WEB > MODALI I DIZAJNIMIT RESPONSIVE.

Nëse është e nevojshme, rifreskoFaqja. Duhet të përditësohet që të duket si një ekran i vogël smartphone. Ju mund të zgjidhni një madhësi të ndryshme duke klikuar shiritin përgjatë pjesës së sipërme dhe duke zgjedhur një ekran më të madh.

Përdorni butonin "+" për të ngarkuar një foto në Instagram sapo të identifikoheni, ashtu si në telefonin tuaj .

Metoda 4: Përdorni një aplikacion të palës së tretë

 • Për: Ndryshon, kryesisht Mac
 • Pro: Karakteristika shtesë si planifikimi i postimeve ose integrimet me softuerin e redaktimit të fotografive mund të jetë i disponueshëm.
 • Kundërtimet: Duhet t'i besoni kredencialet tuaja të hyrjes një pale të tretë dhe Instagram rezervon aftësinë për të ndërmarrë veprime kundër llogarive që përdorin softuer të jashtëm për të ngarkuar postime (edhe pse zakonisht nuk e bëjnë këtë veproni nëse nuk jeni përdorues i postës së padëshiruar).

Të gjitha metodat e mëparshme do të funksionojnë mirë nëse dëshironi të ngarkoni fotografitë e rastësishme, por mund të hasni probleme nëse doni të planifikoni postime, shtoni filtroni ose përdorni veçori të tjera të veçanta.

Në këtë rast, në vend të kësaj, mund të përdorni një aplikacion të palës së tretë për të ngarkuar fotot tuaja. Kjo mund të jetë më pak se ideale për disa njerëz, sepse do t'ju kërkojë t'i jepni kredencialet tuaja të identifikimit një programi jashtë Instagram (duke rrezikuar sigurinë e llogarisë suaj) dhe mund t'ju duhet të instaloni një program në kompjuterin tuaj.

Megjithatë. , këto mjete shpesh kanë përfitime që aplikacioni standard i Instagram nuk ofron, të tilla si aftësia për të planifikuar postimet për ngarkim automatik, ose redaktimi/ngarkim masiv i postimeve. Kjo mund të jetë më e madherreziqet.

Pra, cilin program të palës së tretë duhet të përdorni?

Flume (vetëm Mac)

Flume është një nga aplikacionet më të pastra të disponueshme . Mund ta instaloni si një aplikacion macOS, të cilin mund ta instaloni direkt nga faqja e tyre.

Do të merrni njoftime në desktop, akses në mesazhet tuaja të drejtpërdrejta, funksionin e kërkimit, informacione (vetëm llogaritë e biznesit në Instagram), përkthime , skeda e eksplorimit dhe pothuajse gjithçka që ka për të ofruar Instagram.

Megjithatë, nëse doni të ngarkoni postime, do t'ju duhet të paguani 10 dollarë për Flume Pro. Flume Pro ju lejon të ngarkoni imazhe, video dhe postime me shumë imazhe për një tarifë një herë. Nëse keni shumë llogari, ju lejon të përdorni Flume me të gjitha ato.

Lightroom në Instagram

A ju pëlqen të përpunoni fotot tuaja në Adobe Lightroom përpara se t'i ndani ata? Është e kuptueshme pasi programi përmban shumë veçori profesionale dhe është një element kryesor në komunitetin krijues. Megjithatë, mund të jetë zhgënjyese të humbni cilësinë kur eksportoni ose të eksportoni llojin e duhur të skedarit sa herë që dëshironi të ndani në Instagram.

Meqenëse Lightroom (si shumica e produkteve të Adobe) mbështet shtojcat, mund të përdorni Shtojca Lightroom në Instagram për të transferuar menjëherë fotot nga Lightroom në Instagram. Ai funksionon pa probleme në Mac dhe PC dhe ju kursen shumë telashe. Shtojca është falas për t'u përdorur, por zhvilluesit ju kërkojnë të paguani 10 dollarë për t'u regjistruar nëse dëshironiatë.

Këtu është një video që do t'ju bëjë të filloni të integroni shtesën me Lightroom dhe të ngarkoni foton tuaj të parë.

Uplet (vetëm për Mac)

Përditësim i shpejtë: Uplet nuk është më i disponueshëm.

Uplet është një tjetër shërbim ngarkimi me pagesë që mund ta përdorni për të menaxhuar postimin tuaj në Instagram. Shërbimi kërkon një tarifë një herë prej 19,95 dollarë (licencë personale) ose 49,95 dollarë (licencë biznesi ose licencë ekipi). Mund ta përdorni aplikacionin në çdo Mac me macOS 10.9 ose më të lartë. Sidoqoftë, nëse keni përdorur një program tjetër për të ngarkuar fotot tuaja, Uplet do t'ju ofrojë një kupon 50% ulje për të kaluar në platformën e tyre. Nëse nuk jeni i sigurt për blerjen e tij, mund ta provoni gjithmonë aplikacionin fillimisht.

Përdorimi i Uplet për të ngarkuar imazhet tuaja ju lejon të përdorni tastierën tuaj Mac, skedarët e fotografive me rezolucion të plotë dhe të përdorni mjetet e redaktimit si p.sh. prerja, filtrimi dhe etiketimi. Sidoqoftë, nuk është një aplikacion i plotë në Instagram. Nuk do të mund të shfletosh duke përdorur skedën e eksplorimit, t'i përgjigjesh DM ose të kërkosh llogari të reja për të ndjekur.

Mund të marrësh Uplet në faqen e tyre të internetit. Pasi ta keni instaluar, softueri do të nisë me një ekran të thjeshtë ngarkimi. Tërhiqni çdo foto që dëshironi në kuti, më pas modifikojini si zakonisht përpara se t'i postoni. Ai mbështet fotografi, video dhe postime me shumë imazhe.

Deskgram

Përditësim i shpejtë: Deskgram nuk është mënë dispozicion.

Deskgram është një nga aplikacionet e pakta të listuara këtu që në fakt është plotësisht falas. Do t'ju duhet të përdorni shfletuesin Google Chrome. Përveç kësaj, ai funksionon në të gjitha sistemet dhe ofron një përzierje të drejtë funksionesh.

Për të ekzekutuar Deskgram, do t'ju duhet të merrni shtesën e tij Chrome dhe më pas të instaloni një skedar API. Procesi është pak i vështirë për t'u ndjekur, por për fat ata kanë bërë disa video që ju tregojnë procesin hap pas hapi.

Fatkeqësisht, faqja përmban disa reklama, por meqenëse është falas (dhe bllokuesit e reklamave janë i disponueshëm me bollëk) këmbimi është minimal.

Përfundim

Instagram-i e pushtoi botën celulare, por për fat nuk ka pse të qëndrojë në telefonin tuaj. Pavarësisht nëse e përdorni platformën për qëllime profesionale ose për kënaqësi personale, mundësia për të hyrë në llogarinë tuaj nga kompjuteri juaj mund të jetë jashtëzakonisht e dobishme.

Shpresojmë se do të shohim një aplikacion zyrtar të Instagramit për Mac që të përputhet me atë për PC - ose ndoshta një që përfshin veçori të veçanta. Deri atëherë mund të përdorni ndonjë nga metodat që kemi përshkruar këtu.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.