Преглед на Adobe Animate 2022: Добро за почетници или професионалци?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Adobe Animate

Ефективност: достапна најразновидна програма Цена: 20,99 $ месечно како дел од Creative Cloud Лесност за користење: стрмни крива на учење, но вреди Поддршка: Форуми, ЧПП, разговор во живо и засилувач; телефон

Резиме

Производите на Adobe обично се сметаат за златен стандард на програмите што се користат во креативните апликации и тоа има добра причина. Тие постојано беа добро поддржани и исклучително разноврсни, додека Adobe останува лидер во индустријата во развојот на нови алатки за изведувачи за компјутери.

Adobe Animate (исто така познат како Animate и порано Flash Professional) одговара на репутацијата на брендот. Има многу алатки за анимација за кои е тешко да се знае од каде да се започне, како и секој тип на датотека, извоз, алатка за менување или приклучок за кој би можеле да сонувате.

Animate вклучува интерфејс полн со функции што може да ги преземе една деценија за совладување. Можете да ја користите програмата за да креирате Flash игри, филмски анимации, кинетичка типографија, цртани филмови, анимирани GIF и во основа која било секвенца на подвижни слики за кои би можеле да сонувате. Ова значи дека е идеален за креативни професионалци, студенти во класа поврзана со индустријата, посветени хобисти или оние кои веќе многу го користат Adobe Suite. Овие групи ќе имаат најголем успех при прилагодување на интерфејсот, како и најлесно време за учење на контролите.

Сепак, новите корисници ќе треба да потрошат десетициформат, бев пречекан со овој екран со сложеност на извозот што предизвикува паника:

За среќа, воопшто не треба да правите многу. Во горниот десен панел, кликнете со десното копче на вашата датотека (син текст) и приспособете ги сите поставки. Потоа изберете го зеленото копче „play“ и ќе се извезе на вашиот компјутер!

Кога завршив со играњето со различните опции за извоз и објавување, мојот десктоп имаше половина дузина различни датотеки за истиот проект. Ова е одлично ако работите меѓу-платформски или имате специфични потреби. Тие дефинитивно ќе бидат покриени!

Причини зад мојот рејтинг на преглед

Ефективност: 5/5

Постои причина зошто производите на Adobe се се смета за репер за сите други креативни апликации. Со Animate, ќе ја имате најкомплексната и најефективната алатка на пазарот за анимација и дизајн на флеш игри. Програмата има толку многу алатки, нема да имате никаков проблем да ја завршите работата – а ако ви треба нешто дополнително, нуди интеграција на приклучоци и скрипти.

Цена: 4/5

Animate е неспорно моќен и нашироко се смета за една од најстабилните и најефикасните алатки за анимација на пазарот. Под тие околности, плаќањето 20 долари месечно изгледа прилично фер. Ќе добиете програма за индустриски стандард со многу ѕвона и свирки. Ако веќе плаќате за комплетниот Adobe Suite, тогаш користењето на Animate нема да предизвика дополнителни трошоци и можете само да го додадетена вашиот арсенал. Сепак, цената може брзо да се надополни ако сте со мал буџет, особено затоа што Adobe нуди само модел на плаќање базиран на претплата.

Лесност за користење: 3.5/5

Секој производ од линијата на Adobe бара посветеност во форма на часови за учење. Откако ќе ги имате вештините, користењето на Animate е лесно, а сложените проекти користат многу од неговите напредни функции со релативно лесно. Програмата има одличен интерфејс, чист дизајн и добро организиран распоред. Вистинскиот проблем овде е стрмната крива на учење. Ако сакате навистина да ги искористите предностите на софтверот, ќе треба да вложите неколку сериозни часови во упатства и да научите како да ги користите неговите многубројни функции.

Поддршка: 4.5/5

Stars Adobe нуди толку многу опции за поддршка што е речиси невозможно да не добиете одговор на вашето прашање. Тие нудат сè, од форуми во заедницата до документација за карактеристики до ЧПП, како и поддршка за разговор и телефон. Дојдов до прашање во врска со извозот во GIF-датотеки и го најдов мојот одговор на форумот.

Меѓутоа, започнав и разговор во живо со претставник за да видам како ќе реагираат на прашањето како да се направи .

Претставникот што ми беше доделен ми постави неколку прашања за моето поставување и потоа препорача неколку неуспешни предлози. Потоа понуди да направи споделување на екранот за да се обиде да го открие проблемот. Речиси 30 минути подоцна, тој целосно се збунии побарав подоцна да го затворам разговорот со е-пошта. Следното утро, го имав истото решение што го најдов претходно на интернет, во моето сандаче:

Морал на приказната: Непосредната поддршка со вистинска личност веројатно треба да ви биде последен приоритет кога барате одговор. Веројатно ќе добиете одговор многу побрзо од форумите или другите ресурси.

Adobe Animate Alternatives

Дали Animate е надвор од вашиот опсег на цени или е премногу комплициран за вас? За среќа, полето за анимација е полно со проекти со отворен код и платени конкуренти кои се борат за вашето внимание.

Toon Boom Harmony (Mac & Windows)

Се смета за еден од Најкомплетните алтернативи на Adobe Animate, Toon Boom Harmony започнува од 15 долари месечно и е способен да создава анимации и игри. Се користи од Cartoon Network, NBC и Lucasfilm меѓу другите.

Synfig Studio (Mac, Windows, и Linux)

Ако сакате да одите бесплатно и да отворите извор, Synfig Studio поддржува коскени апаратури, слоеви и неколку други основи за анимација. Сепак, малкумина би сметале дека е во иста категорија на квалитет како Animate.

Blender (Mac, Windows, и Linux)

Имате внимание на 3D? Blender е софтвер со отворен код со висококвалитетни способности за анимација. Можете да креирате тродимензионални апаратури, да вајате ликови и да креирате позадини во една програма. Игрите се исто такаподдржано.

Unity (Mac & Windows)

Приспособен повеќе кон анимирани игри, но способен да ракува и со филмови, Unity работи во 2D и 3D. Бесплатно е за користење, но 35 долари месечно ако сакате лични комерцијални права. Бизнисите кои остваруваат повеќе од одредена сума на годишен приход се предмет на различен ценовен план.

Заклучок

Без разлика дали сте професионалец во индустријата или хобист, Adobe Animate CC нуди низа алатки кои ќе ве одведе од точка А до точка Б. Програмата е погодна за сите видови корисници и генерално се смета за репер со кој се споредуваат другите платформи за анимирање. Иако можеби ќе ви треба малку време за да ги научите работите на Animate, ќе вреди да одвоите време и ќе ви даде пристап до најмоќната алатка на пазарот.

Од цртани до сложени игри, Animate е програма од највисоко ниво. Со многу поддршка и голема заедница, ќе имате одговори на секое прашање кога ќе започнете или ќе го проширите вашето знаење.

Земете Adobe Animate CC

Па, дали наоѓате Дали ви е корисен овој преглед на Adobe Animate? Оставете коментар подолу.

часови за упатства, часови и други активности за учење. Ако немате време за ова, Animate веројатно не е за вас; нема да можете да го достигнете целосниот потенцијал на програмата. Прочитајте го нашиот најдобар преглед на софтверот за анимација за повеќе.

Што ми се допаѓа : Чистиот интерфејс се совпаѓа со другите алатки на Adobe. Многубројни упатства за „почнување“. Многу различни типови на платно. Секоја опција за извоз што може да се замисли. Поддржува векторски и битмап слики од сите видови.

Што не ми се допаѓа : Исклучително стрмна крива на учење за нови корисници.

4.3 Преземете Adobe Animate

Што можете да направите со Adobe Animate?

Тоа е програма од Creative Cloud на Adobe. Нуди можност да се направат многу различни анимирани функции, игри или други Flash мултимедија. Програмата беше наречена Adobe Flash Professional повеќе од десет години; тоа име беше повлечено во 2015 година.

Главните карактеристики на Animate се следните:

  • Интеграција со вашата библиотека на средства во облакот Adobe
  • Лесна употреба преку платформи со други производи на Adobe
  • Создава анимирани филмови, цртани филмови или клипови
  • Создава Flash игри или интерактивни Flash алатки

Дали Adobe Animate е бесплатен?

Не, не е бесплатен. Може да ја испробате програмата 14 дена бесплатно и без кредитна картичка, но после тоа ќе ви треба лиценца. Можете да ја купите програмата како дел од Adobe Creative Cloud за 20,99 доларимесец.

Попустите за студенти и наставници се околу 60%, а Adobe нуди и неколку пакети за цени за претпријатие или бизнис. Ако во моментов сте универзитет или дури и средношколец, можеби ќе имате пристап до овој софтвер бесплатно преку компјутерската лабораторија на вашето училиште. Многу образовни институции широко го користат пакетот Adobe или нудат попусти и лиценци за сегашните студенти. Проверете на веб-страницата на вашето училиште или студентскиот центар.

Како да користите Adobe Animate?

Animate е исклучително сложена програма; како го користите целосно зависи од вашите проектни цели. За овој преглед на Adobe Animate, поминав низ краток туторијал за анимација, но Adobe нуди и десетици бесплатни ресурси ако имате друга цел на ум.

Adobe објави повеќе од 500 страници со материјали за учење, така што Ќе дадам само неколку детали овде за да започнете. Кога првпат ќе го отворите Animate по преземањето, ќе бидете испратени на почетниот екран каде што можете да изберете нов тип на датотека, да отворите веќе постоечки проект или да гледате упатства и ресурси за учење.

Како што можете види, почетниот екран ја заменува областа на платното додека не изберете кој проект ќе го отворите. Остатокот од интерфејсот останува ист, без разлика која датотека ќе ја изберете. Интерфејсот всушност исто така може да се преуреди, така што можете да влечете и испуштате панели по потреба.

Постојат неколку достапни опции за тип на датотека.Можете да го креирате вашиот проект со кој било од нив, но разликите лежат во јазикот на кодот што се користи за извршување. Ако планирате да додадете интерактивни функции или знаете дека ви треба специфичен јазик за да го интегрирате вашиот финален производ со веб-локација, тогаш треба да го изберете типот на проект што одговара на вашата цел и експертиза. Ако правите едноставна анимација, ова е помалку проблем. Ако немате идеја од каде да започнете или експериментирате, би препорачал да започнете со HTML5 платното.

Каде да најдете добри примери на Adobe Animate?

Adobe ги поттикнува тие кои ги објавуваат своите анимирани креации на интернет за да користат #MadeWithAnimate .

Зошто да ми верувате за оваа рецензија

Здраво, јас се викам Никол Пав, и експериментирав со технологија откако првпат ги ставив рацете на компјутер. Го користев секој достапен ресурс што го имам за да пронајдам бесплатен софтвер со висок квалитет и реални информации за тоа дали вределе платените програми.

Како и секој друг потрошувач, немам неограничени средства и сакам да знај што има во кутијата пред да платам да ја отворам. Затоа сум овде пишувајќи искрени прегледи за софтверот што всушност сум го пробал. Купувачите заслужуваат повеќе од светкави веб-страници за да дознаат дали некоја програма навистина ќе им служи на нивните најдобри интереси.

Веќе имав Adobe ID, па не ми беше испратена никаква потврда за моето преземање или сметка. Дополнително, следев едно од упатствата „За почеток“ одAdobe и го создадоа овој краток анимиран клип. Клип од три секунди не изгледа многу, но му требаше околу еден час за да се направи! Како целосно нов корисник на Animate, го искористив упатството за да научам некои од основните функции на програмата.

На крај, контактирав со нивната поддршка за да побарам помош за една од функциите на програмата. Можете да прочитате повеќе за моето искуство со поддршката во делот „Причини зад моите рејтинзи“ подолу.

Детален преглед на Adobe Animate

Би било невозможно да се опфати секоја карактеристика на Animate во овој преглед . Ако ве интересира такво нешто, обидете се со оваа документација од 482 страници Adobe објавена со дел за секое копче, алатка и ставка што може да се кликне во програмата. За оваа статија, ќе се фокусирам на неколку општи категории кои се репрезентативни за многу поголемиот опсег на Animate.

Внимавајте дека визуелно, верзиите за PC и Mac на Animate се малку различни. Тестирав на лаптоп Mac, така што вашиот екран можеби нема да изгледа исто како мојот.

Средства

Средствата се клучна компонента на проектот. За Animate, средствата можат да бидат во форма на векторски слики, датотеки со битмапа, аудио и звуци и многу повеќе. Картичката Библиотека, во близина на картичката Својства, ги складира сите средства во проектот.

Animate е дизајнирана да работи беспрекорно со другите програми на Creative Cloud. Тој нуди интеграција со вашиот Adobe облак, овозможувајќи ви лесно да влечете ииспуштете ги компонентите од складиштето на платното.

Исто така, имате интегриран пристап до графиката на Adobe Stock, која можете да ја купите или користите во формат со воден жиг во зависност од вашите цели. Ако сте направиле свои графики пред време, можете да ги увезете од Photoshop или Illustrator.

За повеќе за управувањето со вашата проектна библиотека, можете да ја прочитате документацијата на Adobe овде. Ако претпочитате формат на видео, еве одличен вовед во управувањето со средства.

Рамки и времеплов

Анимацијата од кој било вид бара временска линија на рамки за да се изврши. Временската линија на Adobe е многу разновидна, па дури и содржи скриени алатки.

Кога ја гледате главната временска линија, ја гледате главната сцена. Можете да поставите онолку објекти и слоеви овде колку што сакате, да креирате патеки за нивно патување со текот на времето или многу други специфични движења.

Секогаш кога додавате објект на слој, клучната рамка автоматски се креира во рамка еден за тој слој. Можете да додавате и свои клучни кадри со избирање на бројот на рамката и потоа вметнување од лентата со мени.

Постојат и секундарни временски линии за симболите. Ако креирате симбол и додадете tween на него, можете да пристапите до оваа соодветна временска линија. За да ги уредите анимациите на овие симболи, кликнете двапати на нив од главната сцена. Остатокот од платното ќе стане малку посивено освен избраните симболи. Во овој приказ, не гледате слоеви одглавна фаза.

На крај, можете да пристапите до специјалните ефекти за леснотија со проширување на прозорецот на временската линија и потоа двоен клик на слој. Ова ќе создаде голем графикон кој ви овозможува да го уредите движењето врз основа на лесно поставените поставки или оние што сте ги направиле.

Невозможно е целосно да се покрие употребата на временската линија, за да можете да го погледнете ова упатство од Adobe за подетален вовед во овие карактеристики.

Клучни алатки

Панелата со алатки во Animate е многу слична на онаа на Photoshop, Illustrator и други апликации на Adobe. Главната лента со алатки содржи повеќе од 20 најчесто користени алатки за манипулација и цртање.

Многу од овие упатства поддржуваат векторска графика, како и битмапа, со што се елиминира потребата постојано да се префрлаат датотеки помеѓу вашиот векторски уредник и Animate. Имаат на располагање дури и векторски четки за сликање.

Алатката за коска е специфична за анимација. Ви овозможува да креирате склопови на карактери кои овозможуваат лесно уредување на положбата на екстремитетите и телото додека се движите од рамка до рамка.

Панелот Properties ви овозможува да менувате некои аспекти на избраниот објект на платното без користење на трансформации или техники на сликање. Одлично е за брзи и едноставни промени. Опциите за уредување се менуваат во зависност од тоа каков вид објект сте избрале.

За повеќе за својствата на објектот, манипулирање со сцената и вовед во некои од алатките, проверетеова упатство произведено од Adobe.

Скриптирање

Скриптирањето е одличен начин да додадете интерактивност во вашата Flash игра. Тоа е она што ја оживува играта и извонредна карактеристика на Animate што ја разликува од многу конкуренти.

За жал, тоа е исто така исклучително сложена тема за покривање. Ако не сте програмер, Adobe нуди функција „парчиња од код“ за интерактивност, за која можете да прочитате повеќе за тоа овде. Целта на фрагментите е да им се овозможи на оние кои немаат знаење за кодирање да користат некои заеднички функционалности. Може да пристапите до фрагменти со одење WINDOW > ИСТОРКИ КОД .

Ако сте програмер, следните информации може да бидат порелевантни. Скриптите на Adobe се првенствено напишани како JSFL, што е JavaScript API специјално за блиц употреба. Можете да креирате нова JSFL-датотека, но отворете Animate и одете во FILE > НОВО > JSFL скрипта датотека. Ако сакате да пишувате во ActionScript, наместо тоа, можете да креирате документ за тој јазик.

Ова ќе отвори средина за кодирање. За воведни информации за работата во оваа средина и во JSFL, еве еден ресурс на Adobe на оваа тема. Ако ви требаат информации за пишување скрипти, еве уште една одлична страница за документација од Adobe.

Скриптите се одлична карактеристика и за страствените кодери и за оние што не се кодираат. За да ги користите ефективно, ќе ви треба многу вежбање, самокако и со која било сложена функција на Adobe.

Извоз/Споделување

Animate нуди неколку различни начини да се префрли проект од програмата во употреблива датотека. Главниот тип на датотека Animate е .fla, што е она што вашите проекти ќе го зачуваат без разлика каков тип на платно користите. Сепак, ако сакате да ја гледате датотеката надвор од Animate, ќе треба или да ја објавите или да извезете.

Објавување и извоз се двете форми на споделување датотеки на Animate. Објавувањето датотека нуди уникатни типови на датотеки со поставки приспособени на типот на платно што го објавувате. На пример, HTML5 Canvas има различна конфигурација за објавување од AIR Desktop. Publish ви дава пристап до специјализирани завршетоци на датотеки како .OAM (за испраќање до други производи на Adobe) или .SVG (за векторска графика). Откако ќе изберете „Објави“, веднаш ќе ги имате тие датотеки на вашиот компјутер.

„Извоз“ нуди попознати типови на датотеки како што се .MOV и .GIF. Ова е покорисно ако се обидувате да креирате датотека од финален проект бидејќи датотеките создадени преку „извоз“ не може повторно да се отворат во Animate и да се уредуваат.

Покрај тоа, некои од овие датотеки ќе бараат употребата на Adobe Media Encoder за правилно извоз. Оваа програма автоматски ќе се преземе со Animate, затоа не грижете се да ја немате. Покрај тоа, тој автоматски ќе се отвори кога е потребно.

Кога се обидов да извезам едноставно видео во .mp4

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.