Можете ли да користите Procreate на Windows? (И како да го направите тоа)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Едноставниот одговор е не. Procreate е исклучиво достапен на Apple iPad и iPhone бидејќи е дизајниран само за iOS. Тоа значи дека не можете едноставно да купите и да го преземете Procreate на компјутер со Windows или лаптоп.

Јас сум Керолин и работам на интернет како дигитален изведувач повеќе од три години ме натера да ја истражам секоја можна опција кога тоа доаѓа до пристап до Procreate на различни системи и уреди. Затоа, јас сум тука да споделам со вас некои од моите часови на опширно истражување на оваа тема.

Во оваа статија, ќе објаснам зошто Procreate не е достапен на Windows и ќе истражам некои алтернативни опции во обид да се надминат оваа пречка во вашата потрага да ја користите оваа неверојатна апликација.

Дали е достапно Procreate на Windows?

Бр. Procreate е дизајниран за само за iOS . И според овој официјален одговор на Procreate Twitter, тие немаат планови да се развиваат за Windows. Тие исто така велат дека апликацијата едноставно работи подобро на уредите на Apple.

Дали постои начин да се изврши Procreate на Windows?

Забелешка: Силно ви препорачувам да не ги пробувате методите воведени подолу без уред со екран на допир и само пријателско предупредување дека вашата способност да креирате на апликацијата е строго ограничена и може да ризикувате оштетување на вашиот компјутерски систем.

Има некои вртоглави гласини на интернет дека може да се користат неколку системски емулатори за преземање на Procreate на Mac или Windows PC. Звучи непријатно, нели? ЈасТака мислев и јас, па малку длабоко нурнав во темата и ова е она што го најдов.

Според еден блогер, корисниците можат да преземаат емулатори како NoxPlayer или BlueStacks, но оваа информација се чини дека е лажна.

Еве зошто:

BlueStacks е андроид емулатор и платформа за игри. Најчесто го користат гејмерите со цел да го подобрат искуството за играње. Според неодамнешната тема на Reddit, програмата BlueStacks е емулатор само за Android и не може да се користи за преземање Procreate на уред со Windows. Се чини дека NoxPlayer е во слична позиција.

Блогерот исто така предлага користење на iPadian, кој е симулатор наместо емулатор. Ова значи дека корисниците имаат можност да го искусат iOS системот на нивните Windows уреди.

Сепак, ова е повеќе истражувачка опција бидејќи корисниците можат да бидат сведоци на програмата Procreate како што би се појавила на уред на Apple, но нема да имаат целосни можности за всушност да ја користат апликацијата.

Најчесто поставувани прашања

Еве неколку други прашања што можеби ги имате во врска со користењето на Procreate за Windows. Накратко ќе одговорам на секој од нив подолу.

Како да добијам потомство бесплатно?

Не можете. Прокреирајте понуди нема бесплатен пробен период или бесплатна верзија . Мора да ја купите и преземете апликацијата во продавницата за апликации на Apple за еднократна такса од 9,99 УСД.

Може ли да добијам Procreate Pocket за Windows?

Бр. Procreate Pocket е верзија на iPhone наПрокреирај апликација. Ова е достапно само на уредите на Apple iPhone и не е компатибилно со Windows, Mac или било кој уред со Android.

Дали има некои бесплатни апликации како Procreate за Windows?

Да, еве две што ги препорачувам: GIMP ви овозможува да креирате уметнички дела користејќи графички алатки и функција за цртање. Овој софтвер е потполно бесплатен и компатибилен со Windows. Clip Studio Paint нуди бесплатен пробен период од 30 дена или до 3 месеци бесплатно откако ќе се посветите на месечен план откако ќе заврши пробниот период.

Завршни мисли

Моралниот на приказната е: ако сакате да користите Procreate, потребен ви е iPad. Во спротивно, може да ризикувате подеднакво уметничко дело или мрежни вируси од пристап до софтверот за скици за преземање.

Ако трошокот ве кочи, скоро секогаш е подобра идеја да инвестирате во вистинска зделка наместо да се обидувате да пронајдете начини да ја заобиколите. Ова може да доведе до уште повисоки трошоци ако треба да го замените вашиот Windows компјутер или лаптоп.

Не заборавајте секогаш да го правите вашето должно внимание и темелно да ги истражувате веб-локациите или софтверот што нуди епска дупка за вашиот проблем. Секогаш постои ризик онлајн и единствениот начин да се ограничи тој ризик е да стекнете знаење и да го направите вашето истражување.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.