Преглед на вистинскиот клуч на McAfee: Дали вреди да се размисли во 2022 година?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

McAfee True Key

Ефективност: добро ги прави основите Цена: достапна бесплатна верзија, Premium $19,99 годишно Лесност за користење: Јасен и интуитивен интерфејс Поддршка: База на знаење, форум, разговор, телефон

Резиме

Денес секој има потреба од менаџер за лозинки — дури и корисници кои не се технички. Ако сте вие, можеби вреди да се размисли McAfee True Key . Достапен е, лесен за користење и ги покрива основите без да додава премногу функции. И за разлика од другите управувачи со лозинки, ако ја заборавите лозинката, ќе можете да ја ресетирате наместо да изгубите сè.

Од друга страна, ако ја чувате лозинката безбедна и претпочитате апликации што нудат дополнителни функционалност, има подобри алтернативи за вас. Бесплатниот план на LastPass нуди многу повеќе функции, а Dashlane и 1Password нудат солидни производи со целосни функции доколку сте спремни да платите речиси двојно повеќе од тоа што чини True Key.

Одвојте време за да откриете која апликација е најдобра за вас . Искористете ги предностите на планот без 15-лозинки на True Key и 30-дневните бесплатни проби на други апликации. Поминете неколку недели проценувајќи ги менаџерите за лозинки кои изгледаат најпривлечно за да видите кој најдобро одговара на вашите потреби и работниот тек.

Што ми се допаѓа : ефтин. Едноставен интерфејс. Повеќефакторска автентикација. Главната лозинка може безбедно да се ресетира. 24/7 поддршка за корисници во живо.

Што не ми се допаѓа : Неколку функции. Ограничени опции за увоз.кликнете. Достапна е бесплатна верзија која поддржува неограничени лозинки, а планот Everywhere нуди синхронизација на сите уреди (вклучувајќи веб пристап), подобрени безбедносни опции и приоритетна поддршка 24/7. Прочитајте го нашиот детален преглед овде.

 • Abine Blur: Abine Blur ги штити вашите приватни информации, вклучувајќи лозинки и плаќања. Покрај управувањето со лозинка, нуди и маскирани е-пошта, пополнување формулари и заштита од следење. Достапна е бесплатна верзија. Прочитајте го нашиот детален преглед за повеќе.
 • Keeper: Keeper ги штити вашите лозинки и приватни информации за да спречи прекршување на податоците и да ја подобри продуктивноста на вработените. Достапни се широк спектар на планови, вклучувајќи бесплатен план кој поддржува неограничено складирање лозинки. Прочитајте го целосниот преглед.
 • Заклучок

  Колку лозинки можете да запомните? Имате по една за секоја сметка на социјалните медиуми и банкарска сметка, по една за вашиот давател на интернет услуги и телекомуникациска компанија и по една за секоја платформа за игри и апликација за пораки што ја користите, а да не зборуваме за Netflix и Spotify. И тоа е само почеток! Многу луѓе имаат стотици и невозможно е да се запаметат сите. Можеби ќе бидете во искушение да ги задржите едноставни или да ја користите истата лозинка за сè, но тоа едноставно им го олеснува на хакерите. Наместо тоа, користете управувач со лозинки.

  Ако не сте многу технички, погледнете го McAfee True Key . True Key неима многу функции - всушност, не прави толку многу како бесплатниот план на LastPass. За разлика од многу други управувачи со лозинки, тој не може:

  • да споделува лозинки со други луѓе,
  • да ги менува лозинките со еден клик,
  • Пополнување на веб-обрасци,
  • Безбедно складирајте чувствителни документи или
  • Проверете колку се безбедни вашите лозинки.

  Па зошто би го избрале? Бидејќи добро ги прави основите, а за некои корисници, недостатокот на дополнителни функции е најдобрата карактеристика. Некои луѓе само сакаат апликација која управува со нивните лозинки. И уште една причина да се земе предвид е затоа што со True Key, заборавањето на главната лозинка не е катастрофа.

  Кога користите управувач со лозинки, само треба да запомните една лозинка: главната лозинка на апликацијата. После тоа, апликацијата ќе го направи останатото. За безбедност, програмерите нема да ја складираат вашата лозинка и нема да имаат пристап до вашите чувствителни податоци. Тоа е безбедно, но исто така значи дека ако ја заборавите лозинката, никој не може да ви помогне. Открив кога ја пишував мојата рецензија за LastPass дека многу луѓе всушност забораваат и завршуваат да бидат заклучени од сите нивни сметки. Звучеле фрустрирано и луто. Па, True Key е различен.

  Компанијата ги презема истите безбедносни мерки како и сите други, но тие се погрижија заборавањето на лозинката да не е крај на светот. Откако ќе го потврдите вашиот идентитет користејќи неколку фактори (како да одговорите нае-пошта и повлекување известување на мобилен уред) тие ќе ви испратат е-пошта што ви овозможува да ја ресетирате главната лозинка.

  Ако идејата за едноставна, достапна апликација ве привлекува и сакате начин да бидете спасени ако ја заборавите главната лозинка, тогаш ова може да биде менаџерот за лозинки за вас. Со 19,99 долари годишно, премиум планот на True Key е значително поевтин од повеќето други менаџери со лозинки. Се нуди бесплатен план, но е ограничен на само 15 лозинки, што го прави погоден за евалуација, наместо за вистинска употреба.

  True Key е вклучен и во Total Protection на McAfee, пакет дизајниран да ве брани вас и вашето домаќинство од сите видови закани, вклучувајќи шпионски софтвер, малициозен софтвер, хакирање и крадци на идентитет. Вкупната заштита започнува од 34,99 долари за поединци и до 44,99 долари за домаќинство. Но, оваа апликација не е толку мулти-платформа како другите менаџери со лозинки. Постојат мобилни апликации што се достапни на iOS и Android, а се извршува во вашиот прелистувач на Mac и Windows - ако користите Google Chrome, Firefox или Microsoft Edge. Ако користите Safari или Opera или имате телефон со Windows, ова не е програмата за вас.

  Земете McAfee True Key

  Па, што мислите за овој True Key преглед? Кажете ни со оставање коментар подолу.

  Генераторот на лозинки е проблематичен. Не поддржува Safari или Opera. Не поддржува Windows Phone.4.4 Земи го McAfee True Key

  Зошто да ми веруваш за овој преглед

  Моето име е Адријан Обиди се и користев менаџери за лозинки повеќе од една деценија. Го користев LastPass пет или шест години од 2009 година и навистина ги ценев тимските карактеристики на таа апликација, како што е можноста да давам пристап со лозинка на одредени групи луѓе. И во последните четири или пет години, го користев вградениот управувач со лозинки на Apple, iCloud Keychain.

  McAfee True Key е поедноставен од која било од овие апликации. Со текот на годините држев почетни часови по ИТ и давав техничка поддршка, запознав стотици луѓе кои претпочитаат апликации што се лесни за употреба и што е можно понепогрешливи. Тоа е она што True Key се обидува да биде. Го инсталирав на мојот iMac и го користев неколку дена и мислам дека успева.

  Прочитајте за да откриете дали тоа е вистинскиот менаџер за лозинки за вас.

  Детален преглед на McAfee True Key

  True Key се однесува на основната безбедност на лозинката и јас ќе наведете ги неговите неколку карактеристики во следните четири делови. Во секоја потсекција, ќе истражувам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

  1. Безбедно чувајте ги лозинките

  Каде е најдоброто место за вашите лозинки? Па, тоа не е во вашата глава, на парче хартија, па дури и во табела. Управувачот со лозинки ќе ги складира безбедно на облакот и ќе ги синхронизирана секој уред што го користите за да бидат секогаш достапни. Дури и ќе ви ги пополни.

  Зачувувањето на сите ваши лозинки на облакот може да покрене некои црвени знаменца. Зарем тоа не е како да ги ставите сите ваши јајца во една корпа? Ако вашата сметка на True Key беше хакирана, тие ќе добијат пристап до сите ваши други сметки. Тоа е валидна загриженост, но верувам дека со користење на разумни безбедносни мерки, менаџерите со лозинки се најбезбедните места за складирање чувствителни информации.

  Покрај тоа што ги штитат вашите детали за најавување со главна лозинка (која McAfee не води евиденција од), True Key може да го потврди вашиот идентитет користејќи голем број други фактори пред да ви овозможи пристап:

  • Препознавање лице,
  • отпечаток од прст,
  • Втор уред,
  • Потврда за е-пошта,
  • Доверлив уред,
  • Windows Hello.

  Тоа се нарекува мултифакторска автентикација (MFA ) и го прави практично невозможно некој друг да се најави на вашата сметка на True Key — дури и ако некако успее да ја добие вашата лозинка. На пример, ја поставив мојата сметка така што откако ќе ја внесам мојата главна лозинка, морам да влечам и известување на мојот iPhone.

  Она што го прави True Key уникатен е тоа што ако ја заборавите главната лозинка, можете да го ресетирате - откако ќе користите автентикација со повеќе фактори за да докажете кој сте. Но, имајте предвид дека ова е опционално, а опцијата е стандардно исклучена. Значи, ако сакате да можетересетирајте ја лозинката во иднина, погрижете се да ја овозможите во поставките.

  Сигурен сум дека веќе имате многу лозинки. Па, како да ги внесете во True Key? Постојат три начини:

  1. Можете да ги увезете од некои други управувачи со лозинки и веб-прелистувачи.
  2. Апликацијата ќе ги научи вашите лозинки додека се најавувате на секоја локација со текот на времето.
  3. Можете да ги додадете рачно.

  Почнав со увезување неколку лозинки од Chrome.

  Не сакав да претерувам затоа што бесплатниот план може да ракува само со 15 лозинки, па наместо да ги увезам сите, избрав само неколку.

  True Key може да ги увезе и вашите лозинки од LastPass, Dashlane или друга сметка на True Key. За да увезете од последните две, прво треба да извезете од другата сметка.

  Не треба да ја правите таа прелиминарна работа со LastPass. Тие лозинки може да се увезат директно откако ќе инсталирате мала програма.

  За жал, не постои начин да ги категоризирате вашите лозинки во Dashlane. Можете да ги омилените оние што најчесто ги користите и да ги сортирате по азбучен ред, според најновите или најкористените и да вршите пребарувања.

  Мој личен став: Управувачот со лозинки е најбезбедниот и најзгодниот начин да се работи со сите лозинки со кои се справуваме од ден на ден. Тие се чуваат безбедно онлајн, а потоа се синхронизираат со секој од вашите уреди за да бидат достапни насекаде и во секое време што ви требаат.

  2.Генерирајте лозинки за секоја веб-локација

  Слабите лозинки го олеснуваат хакирањето на вашите сметки. Повторно употребените лозинки значат дека ако една од вашите сметки е хакирана, останатите се исто така ранливи. Заштитете се со користење силна, единствена лозинка за секоја сметка. True Key може да генерира еден за вас.

  Открив дека генераторот на лозинка не се прикажува секогаш на страницата каде што ја создавав сметката. Во тој случај, треба да отидете на страницата со лозинката True Key и да кликнете на копчето Генерирај лозинка веднаш до „Додај ново најавување“.

  Оттаму можете да ги наведете сите специфични барања вие (или веб-локацијата се придружувате), а потоа кликнете на „Генерирај“.

  Потоа можете да ја користите малата икона од десната страна за да ја копирате новата лозинка на таблата со исечоци и да ја залепите во полето за нова лозинка каде ја креирате вашата нова сметка.

  Мој личен став: Најдобрата практика за безбедни лозинки е да креирате силна и единствена за секоја веб-локација. True Key може да генерира еден за вас, но понекогаш тоа значи да ја напуштите веб-страницата на која се наоѓате. Посакувам апликацијата да биде поконзистентна во тоа да може да креира и вметнува лозинка кога се регистрира за нова сметка.

  3. Автоматски најавете се на веб-страниците

  Сега кога имате долго , силни лозинки за сите ваши веб-услуги, ќе го цените True Key што ги пополнува наместо вас. Нема ништо полошо од обидот да напишете адолга, сложена лозинка кога сè што можете да видите се ѕвездички.

  На Mac и Windows, ќе мора да користите Google Chrome, Firefox или Microsoft Edge и да ја инсталирате соодветната екстензија на прелистувачот. Можете да го направите тоа со кликнување на копчето Преземи – Бесплатно е на веб-локацијата.

  Откако ќе се инсталира, True Key практично ќе започне автоматски да ги пополнува вашите детали за најавување за сајтовите што сте ги зачувале. Ова не може да се исклучи, но имате две дополнителни опции за најавување.

  Првата опција е за погодност и е најдобра за локациите на кои редовно се најавувате и не претставуваат голема безбедносна грижа . Инстант најавување нема само да ги пополни вашето корисничко име и лозинка и да чека да го направите останатото. Исто така, ќе ги притисне копчињата, така што воопшто не е потребно дејство од вас. Се разбира, ова ќе функционира само ако имате само една сметка на таа веб-локација. Ако имате повеќе од една, тогаш True Key ќе ви овозможи да изберете на која сметка да се најавите.

  Втората опција е за сајтови каде безбедноста е приоритет. Побарајте ја мојата основна лозинка бара од вас да напишете лозинка пред да може да се најавите. Нема да треба да ја запомните лозинката за таа локација, туку само главната лозинка за True Key.

  Мој личен став: Нашиот автомобил има далечински систем без клуч. Кога ќе стигнам до автомобилот со рацете полни со намирници, не морам да се мачам да ги извадам клучевите, само притискам копче. True Key е како без клучсистем за вашиот компјутер: тој ќе ги запомни и ќе ги напише вашите лозинки за да не морате.

  4. Безбедно чувајте ги приватните информации

  Покрај лозинките, True Key исто така ви овозможува да складирате белешки и финансиски информации. Но, за разлика од некои други менаџери за лозинки, ова е само за ваша сопствена референца. Информациите нема да се користат за пополнување формулари или за плаќање, а прилозите за датотеки не се поддржани.

  Безбедни белешки ви дозволуваат безбедно да складирате чувствителни информации што не сакате другите да ги гледаат . Ова може да вклучува комбинации за заклучување, кодови на производи и софтвер, потсетници, па дури и тајни рецепти.

  Паричник е главно за финансиски информации. Тоа е местото каде што можете рачно да внесувате информации од вашите важни картички и документи, вклучувајќи ги вашите кредитни картички и број на социјално осигурување, возачка дозвола и пасоши, членства и чувствителни адреси.

  Мој личен став: Може да биде корисно да имате при рака лични и финансиски информации, но не можете да си дозволите да падне во погрешни раце. На ист начин како што се потпирате на True Key за безбедно складирање на вашите лозинки, можете да му верувате и на други видови чувствителни информации.

  Причини зад моите рејтинзи

  Ефективност: 4/5

  True Key нема толку многу функции како другите менаџери со лозинки, но ги прави основите доста добро. Тоа е единствената апликација од ваков вид што ви овозможуваресетирајте ја главната лозинка ако ја заборавите. Сепак, не работи насекаде, особено десктоп верзијата на Safari и Opera, или на Windows Phone.

  Цена: 4,5/5

  True Key е поевтин од сите други управувачи со лозинки наведени во нашиот дел Алтернативи, но исто така има помала функционалност. Всушност, бесплатната верзија на LastPass има повеќе функции. Но, многу корисници ќе најдат 20 долари/годишно вредни за основна апликација која нема да ги остави на цедило ако ја заборават главната лозинка.

  Лесност за користење: 4.5/5

  True Key е дизајниран да го олесни управувањето со лозинките и верувам дека успева. Ги зема предвид потребите на основните корисници: веб-апликацијата е лесна за навигација и не нуди огромен број на поставки. Сепак, открив дека генераторот на лозинки не работи на сите страници за пријавување, што значи дека морав да се вратам на веб-локацијата True Key за да создадам нови лозинки.

  Поддршка: 4.5/5

  Порталот за поддршка на потрошувачите на McAfee нуди база на знаење за сите нивни производи со специфични врски за помош за компјутер, Mac, мобилен и засилувач; Таблет, сметка или наплата и заштита од кражба на идентитет.

  Наместо да се движите на веб-страницата, можете да „разговарате“ со виртуелен асистент во интерфејсот за разговор. Ќе се обиде да ги протолкува вашите прашања и да ве однесе до информациите што ви се потребни.

  За помош од вистински човечки суштества, можете да се обратите до Форумот на заедницата иликонтактирајте го тимот за поддршка. Можете да разговарате со нив преку разговор 24/7 (проценетото време на чекање е две минути) или телефон (кој е исто така достапен 24/7 и има проценето време на чекање од 10 минути).

  Алтернативи на True Key

  • 1Password: AgileBits 1Password е целосно опремен, премиум менаџер за лозинки кој ќе ги запомни и пополнува вашите лозинки за вас. Не се нуди бесплатен план. Прочитајте го нашиот целосен преглед за 1Password овде.
  • Dashlane: Dashlane е безбеден, едноставен начин за складирање и пополнување лозинки и лични информации. Управувајте со до 50 лозинки со бесплатната верзија или плаќајте за премиум верзијата. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Dashlane овде.
  • LastPass: LastPass ги запомнува сите ваши лозинки, така што не морате. Бесплатната верзија ви ги дава основните функции или надградете до Premium или добијте дополнителни опции за споделување, приоритетна техничка поддршка, LastPass за апликации и 1 GB простор. Целосниот преглед е овде.
  • Леплива лозинка: Лепливата лозинка ви заштедува време и ве чува безбедни. Тој автоматски пополнува онлајн формулари, генерира силни лозинки и автоматски ве најавува на веб-локациите што ги посетувате. Бесплатната верзија ви дава безбедност на лозинка без синхронизација, резервна копија и споделување лозинка. Прочитајте го нашиот целосен преглед.
  • Roboform: Roboform е уред за пополнување формулари и лозинки кој безбедно ги складира сите ваши лозинки и ве најавува со еден

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.