8 начини да го полните вашиот iPhone без полнач

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Треба да го полните вашиот iPhone — можеби со озлогласената коцка на iPhone или поновите модели што доаѓаат со секој уред на Apple. Повеќето луѓе се потпираат на нивниот оригинален полнач за да ја вратат батеријата на опремата, но што ако сте ја изгубиле или немате пристап до штекер за наизменична струја?

Постојат и други начини на кои можете да го наполните. Тони различни методи и уреди функционираат многу добро и нема да ве остават да се потпрете на коцката.

Зошто ми се потребни други методи за полнење на мојот iPhone?

Полнењето на нашите телефони е нешто што го правиме инстинктивно. Кога сте дома или во канцеларија, веројатно секогаш имате достапен штекер за наизменична струја за да го приклучите стандардниот полнач.

Ако одите на патување, во трговски центар, плажа или на друго место, можеби нема да ви биде достапна оваа стандардна опција. Што ако снема струја во вашиот дом или канцеларија? Можеби ќе ви треба друг начин за полнење на телефонот.

Можеби ќе сакате поудобен, ефикасен или дури и еколошки начин за полнење. Можеби ви здодеа да го приклучувате телефонот на ѕид секоја вечер.

Подолу, ќе разгледаме некои нестандардни методи, како и некои високотехнолошки методи на полнење. На тој начин, нема да бидете ограничени на оној стар ѕиден приклучок што треба да го посетувате секојдневно и/или ноќе.

Најдобрите начини за полнење на iPhone без полнач

Еве врвни алтернативи на ѕиден полнач. Само FYI, повеќето од овие методи ќесè уште потребен е вашиот Lightning кабел освен ако алтернативниот уред за полнење не доаѓа со еден.

1. USB порта за компјутер или лаптоп

Ова е мојот „go-to“ метод за полнење кога сум на мојот компјутер. Понекогаш тоа е од мрзеливост: не сакам да се вратам зад мојот компјутер и да го приклучам ѕидниот полнач во штекерот. Многу е полесно да го земам мојот кабел и да го приклучам во USB-портата на мојот уред.

Полнењето од USB-то на компјутерот функционира доста добро. Исто така е разумно брзо ако имате понов USB адаптер. Посебно ми се допаѓа што ми овозможува да се полнам и да го имам телефонот покрај себе додека го користам компјутерот. Вашиот лаптоп дури и не треба да се приклучува за да се полни - само забележете дека ќе ја испразни батеријата на лаптопот.

2. Автомобил

Кога ќе имам постар телефон што ќе Не држете полнење цел ден, отсекогаш сум се нашол себеси како го полнам во автомобилот. Секогаш кога возам до работа, дома или продавница, само го приклучувам на полначот за автомобилот.

Тие се исто така одлична опција ако изгубите струја во вашиот дом или канцеларија. Ако вашиот телефон ќе изумре, само излезете до вашиот автомобил, вклучете го и наполнете го некое време. Го направив ова кога изгубивме струја за време на бура и кога батеријата на сите наши уреди се намалуваше.

Многу модерни автомобили сега веќе имаат USB полначи, што го олеснува приклучувањето на вашиот кабел и напојувањето. Ако имате постар автомобил без USB порти, купете полнач што се вклучувасадот за запалка на автомобилот. Достапни се и можете да ги најдете на интернет или во речиси секоја продавница или бензинска пумпа.

3. Пренослива батерија

Преносливите батерии се популарна опција за полнење. Овие се особено корисни ако знаете дека нема да бидете околу штекер некое време — особено додека патувате.

Одличното нешто кај преносните полначи е што тие можат да се движат заедно со вас. Не сте врзани за ѕид, компјутер или приклучок за струја на вашиот автомобил. Може да шетате по трговскиот центар, плажата, дури и да пешачите по планините — а вашиот телефон сè уште ќе се полни.

За нив, дефинитивно ќе ви треба кабел. Иако повеќето доаѓаат со едно, тие често се премногу кратки. Еден од единствените недостатоци што ги најдов кај нив е тоа што тие се истрошија со текот на времето. Откако тоа ќе се случи, тие нема да држат наплата долго. За среќа, тие имаат тенденција да бидат евтини.

Батериите за мобилни телефони доаѓаат во различни форми и големини; нормално, тие се доволно мали за да се вклопат во вашиот џеб. Некои се дури и вградени во куќиште за телефон, за да можат да имаат двојна намена.

Убавото е што овие полначи за куќиште можат лесно да се прикачат на вашиот телефон без полначот да виси од кабел. Има дури и ранци кои имаат вградени полначи за батерии.

4. USB ѕиден штекер

Дали знаевте дека можете да купите ѕидни штекери кои имаат вграден USB порта директно во нив? јас сакамоваа опција; Имам дури и пар во мојот дом. Тие се исклучително погодни дома и одлично работат и во канцеларија.

Можете дури и да ги замените вашите обични ѕидни приклучоци со оние што имаат приклучок за USB. Меѓутоа, освен ако навистина не знаете што правите, ќе сакате да побарате електричар да го направи тоа.

Но, почекајте - некои верзии може да се приклучат директно во вашиот постоечки ѕиден штекер и да ви дадат USB порти, како и повеќе приклучоци за напојување со наизменична струја. Овие опции се лесни за инсталирање и се слични на проширувачите на штекерите.

Можете да најдете и ленти за напојување, како оние што се користат за компјутери и аудиовизуелни материјали, со USB-порти. Многу од нив обезбедуваат дополнителна карактеристика на заштита од пренапони. Тие го олеснуваат само приклучувањето на вашиот Lightning кабел и полнењето.

5. Јавни станици за полнење

Како и USB ѕидните приклучоци, овие се погодни за користење. Тие често се наоѓаат на места каде што ви се најпотребни, како аеродромот или трговскиот центар. Некои може да ги сметаат за ризични поради способноста на хакерите да навлезат во нив. Откако ќе влезат, тие веројатно би можеле да пристапат до информациите на вашиот телефон или да постават малициозен софтвер на него.

Понекогаш се наоѓаме во метеж и немаме друг избор освен да ги користиме. Само имајте предвид дека тие се јавни - приклучувањето на вашиот уред во јавна USB порта може да го стави во ризик. Ќе треба да го одмерите ризикот наспроти потребата да го наполните вашиот уред.

6. Рачен генератор

Не, не се шегувам овде. Без разлика дали го посетувате вашиот пријател кој живее надвор од мрежата или едноставно возите велосипед среде никаде, генераторите со рачни рачки може да ве подигнат и да работат кога нема други извори на енергија наоколу.

За да користите еден, мора да ја завртите рачната чуда за да генерирате струја, која потоа ќе го наполни вашиот уред. Ова може да потрае доста напор за мала количина на полнење, но сигурно ќе ве задржи ако сте во стискање. Тоа е и еколошки избор ако сте загрижени за животната средина. Тие се исто така одлични за чување во итни случаи.

7. Соларна енергија

Оваа еколошка опција стана попопуларна во последно време. Се што ви треба е соларен полнач, кабел и сонце. Тие се одлични за на плажа, кампување или дури и за излегување на вашата палуба во сончев ден. Како и кај оние со рачно копче, не е потребен друг извор на енергија, така што тие исто така можат да бидат добра опција за итни случаи.

Само имајте на ум дека ќе ви треба соодветна сончева светлина, за да немате среќа во облачен ден, ноќе или на темната страна на Месечината.

8. Безжични

Безжичните полначи се најновата технологија во полнењето на телефонот. Иако тие нема да ви помогнат во области каде што нема достапна струја, тие се погодни; тие се единствената опција каде што не е потребен кабел. Само поставете го телефонот над или покрај безжичниот уред за полнење да се полни.Толку е едноставно.

Ќе треба само да се уверите дека имате уред кој поддржува безжично полнење. Моделите како што се iPhone 8 или понови го прават тоа, така што повеќето луѓе можат да ги искористат предностите на пригодниот начин на полнење.

Завршни зборови

Ако обично го полните телефонот користејќи традиционален ѕиден приклучок за полнач, можеби не сте ги сфатиле сите други начини на кои можете да го напојувате вашиот уред. Се надеваме дека овој напис ви обезбеди некои алтернативи кои можат да го направат полнењето полесно, поудобно и возможно кога нема достапно напојување.

Како и секогаш, ве молиме известете ни ако имате какви било прашања. Дали имате други алтернативни методи за полнење на телефонот? Би сакале да чуеме од вас.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.