8 најдобри граматички алтернативи 2022 година (бесплатни и платени алатки)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако пишувате каков било вид, веројатно сте слушнале за Grammarly. Тоа е прекрасна алатка, корисна за секој писател на кое било ниво. Ако не сте запознаени со Grammarly, можеби сте погодиле само по името: Grammarly е алатка која може да ги следи вашите зборови и реченици додека пишувате, слично како проверката на правописот и граматиката во програма како Microsoft Word, но оди многу подалеку.

Grammarly не само што ги проверува правописот и граматиката, туку предлага и промени во стилот на пишување и проверува дали има плагијат доколку се претплатите на платената верзија.

Зошто ви е потребна алтернатива на граматиката?

Ако сте користеле Grammarly или сте ја прочитале нашата рецензија, веројатно сте сфатиле дека Grammarly е најдобрата во бизнисот за автоматска алатка за уредување. Јас сам ја користам бесплатната верзија и сметам дека е корисна за наоѓање печатни грешки, правописни грешки, интерпункциски грешки и едноставни граматички грешки. Ако Grammarly е толку одличен, зошто некој би сакал да бара алтернатива?

Тоа е едноставно: ниту една алатка не е совршена. Секогаш има карактеристики на кои конкурентот може да се фокусира и да обезбеди подобро решение. Ако тие карактеристики се клучни за вас, може да погледнете алтернативно решение.

Друг фактор што ви паѓа на ум е цената. Бесплатната верзија на Grammarly е убава, но за да ги добиете сите функции, треба да купите претплата. Постојат некои алтернативи таму кои обезбедуваат речиситие може да имаат некои карактеристики што ги прават атрактивен производ.

Известете нè ако имате какви било прашања или знаете за други одлични алтернативи за граматика.

истите карактеристики по пониска цена.

Некои други работи за кои треба да размислите се ефективноста на алатката, нејзината леснотија на користење и на кои апликации или платформи е достапна. Тешко е да се победи Grammarly во овие области, но некои алатки се приближуваат. Како и со секое решение, Grammarly има свои недостатоци. Сум видел дека промашува некои грешки, а сум видел и како означува работи кои не се проблематични. Некои алтернативи може да работат подобро или полошо во тие области.

Безбедноста, приватноста и правата на вашата работа се други работи што треба да се земат предвид. Grammarly ги дефинира во нивните „Услови за користење“, но тие може често да се менуваат. Секој знае како сите ние мразиме да читаме легални; тешко е да се остане во чекор со постојаните промени.

Последна работа е нивното рекламирање и колку агресивно може да се обиде Grammarly да ве натера да се регистрирате за платената верзија. Додека другите производи користат слични тактики, некои корисници на Grammarly се жалат дека производот е напорен и дека повеќе би сакале да пробаат друг провајдер.

Ајде да погледнеме некои алтернативи на Grammarly кои би можеле да одговараат на потребите на многу писатели.

Граматичка алтернатива: брзо резиме

 • Ако барате проверка на граматика како Grammarly што е подостапна, размислете за ProWritingAid, Ginger или WhiteSmoke.
 • Ако барате проверка на плагијати , размислете за Turnitin или Copyscape.
 • Ако сакате да најдете бесплатеналтернатива која има многу од карактеристиките на Grammarly, LanguageTool или Hemingway може да биде она што го барате.
 • За алатка за пишување која е специјално дизајнирана за Microsoft Word, погледнете во StyleWriter.

Најдобрите алтернативни алатки за Grammarly

1. ProWritingAid

ProWritingAid е најдобриот конкурент на Grammarly бидејќи има слични карактеристики и алатки. Ги проверува правописот, граматиката и помага со вашиот стил. Може да провери дали има плагијат и да обезбеди некои корисни извештаи кои покажуваат статистика за вашето пишување и каде можете да направите подобрувања.

Многу функции, како што се проверка на стил, извештаи и објаснувања за тоа што правите погрешно, се достапни во бесплатната верзија. Уловот е што ве ограничува да проверувате 500 зборови истовремено. Работи со повеќето десктоп апликации и прелистувачи, па дури има и додаток за Google Docs, што го ценам.

Имаме и детален споредбен преглед на ProWritingAid наспроти Grammarly, проверете го.

Позитивни

 • Цената за платената верзија е значително пониска од Grammarly. Цените се менуваат, затоа проверете ја нивната веб-страница за тековните пакети.
 • 20 уникатни типови на извештаи за да го анализирате вашето пишување и да ви помогнат да направите подобрувања
 • Интеграција со MS Office, Google Docs, Chrome, Apache Open Office , Scrivener и многу други апликации
 • Word Explorer и Thesaurus ви помагаат да ги најдете зборовите што гитреба
 • Предлозите во апликацијата ви помагаат да учите додека пишувате.
 • Бесплатната верзија ви дава многу повеќе од проверка на правопис и граматика.
 • Можете да купите доживотна претплата за разумна цена.
 • Тие тврдат дека ги имаат највисоките стандарди за безбедност и приватност за да се уверат дека вашето пишување е ваше и дека немаат законски права за тоа.

Кон

 • Бесплатната верзија ви дозволува да уредувате само 500 зборови во исто време
 • Не е толку добра како Grammarly во погодување на точните зборови за некои правописни грешки

2. Ѓумбирот

Ѓумбирот е уште една популарна алтернатива и е голем конкурент на Граматиката. Има стандардни проверки на правопис и граматика, заедно со алатки кои ќе ви помогнат да пишувате подобро и побрзо. Работи со речиси секој прелистувач и исто така е достапен за Mac и Android.

Можете бесплатно да ја преземете екстензијата за Chrome. Постојат повеќе платени планови за избор. Ние, исто така, детално ги споредивме Ginger vs Grammarly.

Добрите

 • Платените планови се поевтини од Grammarly. Погледнете ја нивната веб-локација за тековните цени.
 • Преформувачот на реченици ви помага да истражувате уникатни начини за структурирање на вашите реченици.
 • Предвидувањето зборови може да го забрза вашето пишување.
 • Преведувачот може да преведува 40 јазици.
 • Читачот на текст ви овозможува да го слушате вашиот текст прочитан гласно.

Континуации

 • Нема проверувач на плагијат.
 • Неподдржува Google Docs.
 • Вклучува многу услуги кои можеби нема да ви требаат, како што е преведувачот на јазици.

3. StyleWriter

StyleWriter тврди дека е најмоќниот софтвер за лекторирање и уредување на располагање. Уредниците и лекторите го дизајнираа, заедно со експертите на обичен пишан англиски јазик. Одличен е за секој жанр на пишување и, како и повеќето други алатки, има проверка на правопис и граматика.

StyleWriter 4 има многу интересни функции, вклучително и „Jargon Buster“, кој открива и дава предлози за намалување жаргонски зборови и фрази. Jargon Buster е одлична алатка која е развиена специјално за Microsoft Word, но не поддржува други платформи или апликации. Можете да го купите за еднократна такса, со различни пакети на располагање. Достапно е и 14-дневен пробен период. Не бара претплати.

Добрите

 • Тоа е одлична сеопфатна алатка со многу одлични карактеристики.
 • Напредно правопис и граматичка проверка што може да најде проблеми што не ги пронашле другите дама
 • Жаргон Бастер се ослободува од тешките зборови, фрази и акроними за да создаде пишување без жаргон.
 • Напредната статистика за пишување ви помага да го подобрите вашето пишување.
 • Изберете различни задачи и публика за пишување
 • Приспособете да одговара на вас или стиловите на пишување на вашата компанија
 • Достапно е како апликација/програма што можете да ја купите. Нема претплатае потребно.

Монуси

 • Подржува само интеграција со Microsoft Word.

4. WhiteSmoke

Како уште еден голем конкурент на Grammarly, WhiteSmoke ги има сите карактеристики што би ги барале во алатката за проверка на граматика, правопис и стил. Она што е кул е како ги подвлекува грешките, а потоа ги става предлозите точно над зборовите како што би направил вистински уредник во живо.

Достапно е на повеќе платформи и е компатибилно со сите прелистувачи. Цените на претплатата сè уште се прилично пониски од оние на Grammarly. Можете да ја прочитате нашата детална споредба WhiteSmoke vs Grammarly за повеќе.

Профи

 • Неодамна редизајнирана за да се зголеми ефикасноста
 • Интегрирана со MS Word и Outlook
 • Проверка на правопис, граматика, интерпункција, стил и плагијат
 • Разумни цени за месечна претплата
 • Преведувач и засилувач; Речник за повеќе од 50 јазици
 • Видео упатства, објаснувања за грешки и збогатување текст
 • Работи на сите уреди со Android и iOS

Континуитети

 • Нема достапна бесплатна или пробна верзија.

5. LanguageTool

Оваа лесна за употреба алатка има бесплатна верзија која ви овозможува да проверите до 20.000 знаци. Нема проверка на плагијат, но другите алатки се погодни кога само сакате да направите брза проверка со залепување на текстот во неговиот веб-интерфејс.

LanguageTool има и додатоци за Хром,Firefox, Google Docs, LibreOffice, Microsoft Word и многу повеќе. Премиум пакетот ви дава пристап до API (интерфејс за програмирање на апликации), за да можете да развивате и сопствени решенија.

Профи

 • Бесплатната веб-верзија дава имате речиси сè што ви треба.
 • Одлична леснотија на користење
 • Пакетите што се плаќаат се со разумна цена.
 • Пакетот на програмерите ви дава пристап до API.

Конусите

 • Нема никакви дополнителни функции.
 • Можеби не е толку прецизен како некои други алатки таму .

6. Турнитин

Турнитин е популарен кај учениците и наставниците подолго време. Иако има некои едноставни алатки за правопис и граматика, една од неговите најсилни карактеристики е проверката на плагијатот.

Турнитин е одличен за академскиот свет затоа што им овозможува на учениците да даваат задачи, а наставниците можат да даваат повратни информации и оценки .>

 • Тоа им помага на наставниците да се осигураат дека работата на нивниот ученик е оригинална.
 • Наставниците можат да им дадат повратни информации и оценки на учениците. 7>
 • Треба да бидете ученик во училиште што се претплати на алатката.
 • 7. Хемингвеј

  Хемингвеј има бесплатна онлајн веб-алатка, како и апликација што може да се купи за малоеднократна такса. Овој уредник го проверува вашиот стил и ви помага да го исчистите вашето пишување, правејќи го појасно и поконцизно.

  Хемингвеј ви помага да се фокусирате на тоа како пишувате и ви помага да научите како да се подобрите со користење на систем со кодирани бои за работи како што се употреба на прилози, пасивен глас и поедноставување на фрази и реченици.

  Позитивни

  • Се фокусира на тоа да ве научи како да пишувате подобро.
  • Кодирањето на бои е јасно и лесно разбирливо.
  • Апликацијата за десктоп е прифатлива.
  • Може да се интегрира со Medium и WordPress.
  • Таа увезува текст од Microsoft Word.
  • Го извезува уредениот материјал во Microsoft Word или PDF формат.
  • Можете да ги зачувате вашите уредувања во PDF формат. 2>
  • Не ги проверува правописот и основната граматика.
  • Не се достапни додатоци за прелистувачи или Google Docs.

  8. Copyscape

  Copyscape постои од 2004 година и е една од најдобрите проверки на плагијати наоколу. Не ви помага со правописот, граматиката или стилот на пишување, туку се фокусира само на тоа да се осигура дека содржината е оригинална и дека не е копирана од друга веб-локација.

  Бесплатната верзија ви овозможува да ставите URL и проверете дали има некоја слична содржина таму. Платената верзија нуди повеќе алатки, вклучително и монитор што можете да го инсталирате на вашата веб-локација, кој ќе ве известува ако некој објави содржина копирана од вашата страница.

  Позитивни

  • Тоа скенирана интернет за можни проблеми со плагијат.
  • Може да го надгледува интернетот за други кои објавуваат копии од вашата работа.
  • Постои од 2004 година, па знаете дека е доверлив.

  Континуитети

  • Не помага со правописот, граматиката или стилот.
  • Тоа е само проверка на плагијат.

  Забелешка за бесплатните веб-проверки

  Ако барате алатки за правопис, граматика или стил, ќе најдете многу веб-проверки кои тврдат дека бесплатно го уредуваат и поправаат вашето пишување. Иако некои од нив се легитимни, ве советувам да внимавате кога ги гледате. Многу од нив се нешто повеќе од проверка на правопис со бројни реклами; понекогаш, тие се обидуваат да ве измамат така што ќе ве натераат да кликнете на врска што инсталира додатоци кои не се поврзани со пишувањето.

  Некои дури бараат минимален број на зборови пред да ја проверат граматиката или стилот. Некои велат дека имаат премиум или напреден проверувач и кога ќе кликнете на нив, само ќе ве однесе до Grammarly или друга алтернатива.

  Повеќето од овие бесплатни онлајн алатки за граматика се безвредни и не се вистински корисни, како на пр. оние наведени погоре. Затоа, темелно тестирајте ги тие бесплатни алатки пред да ги користите за некое од вашите основни пишувања.

  Завршни зборови

  Се надевам дека нашиот преглед на алтернативни алатки ви помогна со тоа што ви покажавме дека има некои валидни алтернативи на Grammarly. Веројатно нема да се претстават толку добро како Grammarly во целина, но

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.