Колку време е потребно за навистина да научите уредување видео?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Учењето за уредување видео е слично како да учите да сликате. Не е потребно многу за да научите како да ги користите алатките, а секако не е потребно значително време, напор и години пракса за да станете професионалец и да го совладате занаетот.

Учење основите може да се направат за една недела, па дури и за еден ден ако брзо учите и сте многу мотивирани, но за да го совладате занаетот најверојатно ќе треба да поминете една година или дури неколку да го стори тоа.

И дури и ако го „усовршите“ занаетот, секогаш има нови алатки и техники и софтвер за учење, така што процесот не е таков што има дефинитивен крај, туку повеќе континуирано и бесконечно проширување.

Key Takeaways

  • Уредувањето на видео е сложен и сложен процес и процес кој бара значително време за да се совлада.
  • Основите за уредување видео во даден софтвер може да бидат научил за релативно краток временски период, за среќа, и покрај целокупната сложеност на самиот занает.
  • Процесот за учење и совладување на уредувањето на видео никогаш навистина не завршува, но може да се протега бесконечно.
  • Вие не ви треба „формална“ обука за да станете уредувач на видео, но секако може да ви помогне да станете експерт во вашата област и на крајот да остварите нето поголеми/подобри клиенти и стапки на уредување.

Што треба Прво учам?

Јас сум на мислење дека директното потопување и нуркањето се најдобриот начин за учење , така штопрвиот чекор би бил да добиете некои снимки и да преземете софтвер за уредување видео ако веќе не сте го направиле.

Ако немате снимки, има многу страници за снимки кои постојат каде што можете да преземате снимки со воден жиг во различни резолуции и да експериментирате со нив (pond5.com и shutterstock.com да наведеме неколку).

И ако сè уште немате софтвер за уредување, повеќето издавачи имаат бесплатни пробни проби на нивниот софтвер, но други како DaVinci Resolve може да се добијат дури и бесплатно (што е неверојатно со оглед на тоа што е софтвер од холивудски дека многу од филмовите што ги гледате на големиот екран се обоени со оценки).

Откако ќе ја поставите снимката и вашиот софтвер за уредување, можеби е добра идеја да отидете на YouTube за некое бесплатно едукативни видеа или пребарајте го нашиот дел Упатства на вашиот избран софтвер. Добра идеја е да пребарувате за вашата специфична верзија на софтверот кога го правите тоа, бидејќи упатствата на Интернет може да бидат застарени (особено ако се постари). Воопшто не би било од помош ако се обидувате да научите стара верзија на софтвер кога ја користите најновата верзија на софтверот, нели?

Задолжително следете го заедно со домаќинот на видеото за да можете започнете да се запознавате со интерфејсот и да започнете да развивате општа свест за тоа како работи софтверот, како и да развиете одредена мускулна меморија што ќе ви помогне многудодека напредувате низ процесот на учење.

За неколку дена и откако ќе ги исцрпите сите воведни информации и водичи што можете да ги најдете на YouTube и на други места, треба да се чувствувате доволно удобно за да кажете дека сте уредник почетник или на барем знаете дали уредувањето видео е за вас или не.

Дали е тешко да се научи уредување видео?

Може да биде доста фрустрирачки, особено во почетните фази на учење на нова вештина како што е уредувањето видео. Има толку многу копчиња, прозорци, поставки и повеќе за учење и лесно може да се преоптоварите. Сепак, упорноста и праксата се од суштинско значење ако сакате вистински да ја научите вештината. . неговите различни карактеристики и функции.

Најтешкиот дел од уредувањето видео е совладување на занаетот и станување побрз и поефикасен во сите ваши уредувачки задачи и на крајот негување и усовршување на вашата интуитивна предност. Како што беше наведено претходно, софтверот и можностите постојано се менуваат, па дури и понекогаш може да ги фрли искусни професионалци за јамка, особено кога има огромен редизајн на софтверот.

Ако сакате да ја совладате вештината и уметноста на уредување видео, важно е да сакатеучење воопшто, како и решавање проблеми и решавање на загатки, бидејќи тоа ќе го правите постојано, без разлика колку долго уредувате.

Тоа не е за секого, но има малку чувства кои се толку наградувачки како гледањето на нешто што го уредувате како совршено си доаѓа на своето место, и ништо не се споредува со чувството да ја воодушевите публиката, без разлика на големината со нешто што сте го уредиле. Тоа е чиста магија.

Каде можам да научам уредување видео?

Како што е наведено погоре, Youtube е одличен и бесплатен ресурс за едукативни видеа за секаков вид софтвер за уредување и за секое прашање што можете да го замислите, од основни прегледи до многу специфични поправки на дефекти.

Исто така, достапни се неверојатни платени ресурси, без разлика дали сакате да го направите тоа преку услуга за претплата, онлајн курс или дури и курс лично.

На крај, сигурно може да се одлучите за поформална рута во филмското училиште или преку универзитетска програма насочена кон уредување, но знајте дека оваа рута не само што ќе биде најдолгата можна рута, туку е и најскапата рута за споредба.

Нема замена за таквото учење и има многу да се каже за одење по овој пат, бидејќи многу од врвните креативци во индустријата го направија тоа, но сепак е важно да се забележи дека не се бара станете професионален уредник или неопходен за да го совладате занаетот.

КакоДали ќе биде потребно долго време за да станете професионален уредувач на видео?

За да станете искрен професионален уредувач на видео, треба да очекувате да поминете барем неколку години усовршувајќи го вашиот занает и совладување на секој аспект од процесот на уредување и софтвер.

Сигурно можете да се обидете да се приклучите на професионалниот свет пред да бидете подготвени, но разберете дека професионалното уредување може да биде исклучително тешко и предизвикувачко, а ако не сте дораснати на предизвикот и задачата, ќе бидете нецеремонијално и недвосмислено исфрлен од која било компанија што ќе открие дека не сте професионален уредувач на видео, ако дури и можете да се вработите.

Пазарот на труд за видео едитори е исклучително конкурентен и брутално опасен. Мора да го знаете ова и да бидете подготвени да бидете одбиени 99 од 100 пати дури и откако ќе се покажете како главен уредувач на видео.

Едноставно, ова е начинот на кој светот денес живее, бидејќи занаетот стана попристапен поради слободното учење и слободниот софтвер, па бариерата за влез сега е далеку пониска отколку што била досега. Ова е одлично за учење и за унифициран пристап до алатките и трговијата, но создава исклучително заситен пазар на видео уредници кои се борат за истите работни места и уредувања.

Краткиот одговор? Можеби ќе биде потребна една деценија за да станете професионален уредувач на видеа, или можеби ќе бидат потребни само неколку години. Се зависи од тоа како стедефинирање на „професионално“ и дали сте доволно вешти и среќни да ги воспоставите вистинските врски во вистинско време и да влезете во вратата и да бидете видени.

Најчесто поставувани прашања

Еве неколку други прашања што можеби ги имате за времето и напорот што е потребно за да научите уредување видео.

Може ли да бидам уредувач на видео без диплома или сертификат ?

Апсолутно. Нема одредено барање или предуслов сертификати или дипломи за да се биде уредник на видео.

Како да добијам кариера во видео монтажа?

За жал, нема гаранција дека можете да ја добиете работата за уредување видео од вашите соништа. Посакувам да има, но не можам со чиста совест да ве советувам или да ве уверам дека тоа е вистина. Како што е наведено погоре, може да биде брутално и лудо тешко да се постигне кариера во видео монтажа.

Но, тоа не значи дека и тоа е невозможно, едноставно треба да работите неуморно и да бидете упорно истрајни и да бидете сигурни дека опширно ќе се поврзете со колегите уредници, режисери, кинематографери и навистина секој во филмот/тв. Ова ќе ги максимизира вашите шанси да „пробиете“ во индустријата и да се надеваме дека ќе влезете во вратата и ќе започнете кариера во видео монтажата.

Дали е достапен бесплатен софтвер за уредување видео?

Не само што е достапен бесплатен софтвер за уредување видео, тој е легитимно професионален софтвер и се користи од толку многу филмови ширум светот. Зборувам за ДавинциРешете се, и ако не ја искористите можноста бесплатно да го преземете овој софтвер од холивудско ниво и да научите, ќе бидете глупави да не го правите тоа. Ќе умрев за да имам пристап до овој софтвер кога растев и го учев занаетот, а сега е бесплатен за сите. Добијте го. Научи го. Сега.

Завршни мисли

Учењето на уметноста на уредување видео може да се направи релативно лесно, а во голема мера и бесплатно. Сепак, да го совладате занаетот и да станете професионалец во кариерата е сосема друга работа.

Иако може да бидат потребни неколку години, или подолго, за да станете вистински професионалец во полето за уредување видео, секако е можно да се направи тоа, навистина е само прашање на време и напор.

Потребно е само кратко време за да се научат основите, но тоа може да доведе до цел живот на учење, забава и креативност, а ако имате среќа, кариера што ви нуди прекрасно наградување.

Како и секогаш, кажете ни ги вашите размислувања и повратни информации во делот за коментари подолу. Колку време ви требаше да ги научите основите на уредувањето видео? Дали мислите дека е подобро да научите како да уредувате бесплатно или преку формални курсеви?

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.