11 најдобри монитори за MacBook Pro (Водич за купувачи 2022)

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

MacBook Pro доаѓаат со прекрасни Retina дисплеи. Но, ако се најдете дека работите од вашата домашна канцеларија повеќе од вообичаено, голем, надворешен монитор може да ја подобри продуктивноста и да ви го спаси видот. Сакате да изгледа остро и лесно да се чита - што значи добар контраст и поставување на осветленоста на вистинското ниво. Не знаете од каде да започнете? Ние сме тука да помогнеме!

Ако имате MacBook Pro, очигледно е дека ги сакате квалитетните екрани, што значи дека повеќето од вас нема да сакаат да ја намалат рејтингот при изборот на надворешен екран. Така, во овој преглед, ќе дадеме приоритет на квалитетот пред цената. Ќе опфатиме неколку Retina дисплеи, како и опсег на достапни не-Retina дисплеи кои сè уште изгледаат остри.

Идеално, сакате монитор со Thunderbolt или USB-C порта за да нема да има потреба од дополнителни клучеви, а како бонус, истиот кабел може да го напојува вашиот компјутер. Ќе ви треба зголемената брзина на Thunderbolt ако изберете Retina дисплеј.

Оперативниот систем Mac најдобро функционира со одредени густини на пиксели, што значи дека многу висококвалитетни монитори не одговараат одлично за вашиот MacBook Pro . Ако сакате најчист текст и најдобра вредност од вашата инвестиција, погрижете се да го земете предвид тоа. Ќе објасниме целосно подоцна во оваа статија.

Со тие барања, има неколку опции за оние кои бараат надворешен Retina екран за MacBook Pro. Моделите LG 27MD5KL се сличнипоглед:

 • Големина: 27-инчи
 • Резолуција: 2560 x 1440 (1440p)
 • Густина на пиксели: 109 PPI
 • Сооднос: 16:9 (широк екран)
 • Реста на освежување: 56-75 Hz
 • Влезно доцнење: непознато
 • Осветленост: 350 cd/m2
 • Статички контраст: 1000:1
 • Без треперење: Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: Да
 • Други порти: USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2. Аудио излез од 3,5 mm
 • Тежина: 9,0 lb, 4,1 kg

Забелешка: Овој монитор е заменет со Acer H277HK, но моментално не е достапен на Amazon.

Алтернативни UltraWide монитори за MacBook Pro

Dell UltraSharp U3818DW е силна алтернатива на нашиот UltraWide победник, но има најголемо доцнење на влезот во нашиот преглед. Овој голем, панорамски екран вклучува интегрирани стерео звучници од 9 вати. Неговиот држач ви овозможува да ја приспособите неговата висина, навалување и вртење.

Прецизноста на боите е погодна за фотографи и професионалци за графика, а мониторот може да прикажува видео од два извора еден до друг.

Потрошувачите ја сакаат градбата и квалитетот на сликата на овој монитор. Еден помалку среќен корисник известува дека има проблеми со создавање на духови и бендови, особено кога го менувате времето на одговор од 8 ms на 5 ms.

На прв поглед:

 • Големина: 37,5-инчни криви
 • Резолуција: 3840 x 1600
 • Густина на пиксели: 111 PPI
 • Однос: 21:9 UltraWide
 • Резолуција на освежување: 60 Hz
 • Влезно задоцнување:25 ms
 • Осветленост: 350 cd/m2
 • Статички контраст: 1000:1
 • Без треперење: Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: Да
 • Други порти: USB 3.0, 2 HDMI 2.0, 1 DisplayPort 1.2, 3.5 mm аудио излез
 • Тежина: 19.95 lb, 9.05 kg

Acer XR382CQK е најголемиот монитор за игри на компанијата. Во него има пар звучници од 7 вати. Неговиот држач ви овозможува да ја прилагодите висината и навалувањето на мониторот. Тоа е и избор на уредник на PC Magazine за екстра големи монитори за игри; открија дека има добри перформанси на голем број игри, но забележаа мало кинење на екранот на Crysis 3 одвреме-навреме.

Еден корисник известува дека штандот е тежок; неговиот механизам за прилагодување е мазен како путер. Тој се пресели на овој дисплеј од 5K iMac. Иако го забележа падот на острината, сметаше дека е прифатливо компромис да добие UltraWide монитор 21:9 - нешто што го претпочита за уредување, продуктивност и играње.

На прв поглед:

 • Големина: 37,5 инчи
 • Резолуција: 3840 x 1600
 • Густина на пиксели: 108 PPI
 • Однос: 21:9 UltraWide
 • Реста на освежување: 75 Hz
 • Влезно задоцнување: 13 ms
 • Осветленост: 300 cd/m2
 • Статички контраст: 1000:1
 • Без треперење : Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: Да
 • Други порти: USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, Mini DisplayPort 1.2, 3.5 mm аудио излез
 • Тежина: 23,63 lb, 10,72 kg

The BenQEX3501R е поефтин избор на UltraWide, но е малку тежок, има бавно доцнење на влезот и помалку пиксели од алтернативите погоре. Иако има стапка на освежување што е погодна за игри, таа не е најдобрата опција овде и нема вградени звучници.

Една позитивна карактеристика е сензорот за амбиентална светлина на уредот. Мониторот автоматски ги прилагодува осветленоста и температурата на бојата за да одговараат на светлината во вашата соба. Исто така, го зема предвид вашето време за гледање, со цел да го намали напрегањето на очите за време на долгите работни сесии.

Потрошувачите ја сакаа кривата на мониторот, дури и кога играа, и им беше лесно на нивните очи кога го користат долги часови . Неколку корисници се пожалија дека има тесна темна лента на вертикалните рабови. Друг корисник забележа мало замаглување на движењето, како и појава на духови кога Overdrive (AMA) е исклучен и анти-дух кога е вклучен. Тој ги гледаше овие повеќе како компромиси отколку како прекинувачи на зделки.

На прв поглед:

 • Големина: 35-инчни криви
 • Резолуција: 3440 x 1440
 • Густина на пиксели: 106 PPI
 • Однос: 21:9 UltraWide
 • Реста на освежување: 48-100 Hz
 • Влезен задоцнување: 15 ms
 • Осветленост: 300 cd/m2
 • Статички контраст: 2500:1
 • Без треперење: Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: Да
 • Други порти: USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3.5 mm аудио излез
 • Тежина: 22.9 lb, 10.4 kg

Samsung C34H890 е уште еден прифатливопција и убедливо најлесниот UltraWide монитор во нашиот преглед. Доволно реагира за игри, а неговиот држач ви овозможува да ги прилагодите и висината и вртењето.

Корисниците известуваат дека не забележуваат никакво задоцнување додека играат и дека го сакале квалитетот на екранот, особено црнилото на црните. Пониската резолуција значи дека добивате добри перформанси со помалку моќни графички картички; еден корисник има два во монструозно поставување со два монитори.

На прв поглед:

 • Големина: 34-инчи
 • Резолуција: 3440 x 1440
 • Густина на пиксели: 109 PPI
 • Однос: 21:9 UltraWide
 • Реста на освежување: 48-100 Hz
 • Влезен задоцнување: 10 ms
 • Осветленост: 300 cd/m2
 • Статички контраст: 3000:1
 • Без треперење: Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: Да
 • Други порти: USB 2.0, USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, 3.5 mm аудио излез
 • Тежина: 13.9 lb, 6.3 kg

Алтернативен супер UltraWide монитори за MacBook Pro

Оставаме да трае најскапиот монитор од нашиот преглед - и тоа кажува многу! Како и нашиот Super UltraWide победник, LG 49WL95C е еквивалентно на тоа што има два 27-инчни 1440p монитори рамо до рамо. Тоа ви овозможува да имате многу отворени прозорци видливи во исто време, што ја помага продуктивноста.

Функцијата Dual Controller ви овозможува да поврзете повеќе компјутери на мониторот и да споделите една тастатура и глушец меѓу нив. Можете да го гледате екранот оддва уреди истовремено и влечете и испуштајте датотеки меѓу нив. Приложени се два звучници од 10 вати со богат бас.

На прв поглед:

 • Големина: 49-инчи
 • Резолуција: 5120 x 1440
 • Густина на пиксели: 108 PPI
 • Однос: 32:9 Super UltraWide
 • Реста на освежување: 24-60 Hz
 • Влезно задоцнување: непознато
 • Осветленост: 250 cd/m2
 • Статички контраст: 1000:1
 • Без треперење: Да
 • Thunderbolt 3: Не
 • USB-C: да
 • Други порти: USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, 3.5 mm аудио излез
 • Тежина: 27.8 lb, 12.6 kg

Како да поврзете втор монитор на MacBook Pro

Поврзувањето на мониторот со MacBook Pro звучи лесно и треба да биде: приклучете го и можеби направете одредена конфигурација. За жал, не секогаш оди толку глатко како што треба. Еве неколку работи што можеби ќе треба да ги знаете.

Прво, приклучете го вашиот монитор

Приклучувањето на мониторот е лесно ако има ист тип на порта како вашиот MacBook Pro. Ако не, не е крајот на светот. Адаптер или друг кабел е веројатно сè што ви треба за да го решите проблемот, но ќе имате подобро искуство со изборот на вистинскиот монитор од самиот почеток. Кои порти ги има вашиот MacBook Pro?

Thunderbolt 3

MacBook Pro претставени во 2016 година наваму имаат порти Thunderbolt 3 кои се компатибилни со USB-C. Ќе го имате најдоброто искуство со монитор кој поддржува еден одтие стандарди го користат соодветниот кабел.

Современите Mac компјутери ќе работат со други приклучоци за дисплеј ако користите соодветен кабел или адаптер:

 • DisplayPort: USB-C до DisplayPort кабел од трета страна или адаптер
 • Mini DisplayPort: USB-C на Mini DisplayPort/Mini DP кабел за адаптер од трета страна
 • HDMI: USB-C дигитален AV мултипортен адаптер на Apple или слично
 • DVI : USB-C VGA повеќепортен адаптер на Apple или слично

Во овој преглед, ќе претпоставиме дека користите модерен Mac и ќе ви препорачаме монитори што поддржуваат Thunderbolt 3 и/или USB-C. Тие ќе бидат полесни за поврзување, ќе имаат побрзи стапки на пренос на податоци и ќе можат да го полнат вашиот лаптоп преку истиот кабел.

Thunderbolt

MacBook Pro претставени во 2011-2015 година имаат порти Thunderbolt или Thunderbolt 2. Овие изгледаат како Mini DisplayPort, но се некомпатибилни. Тие можат да се поврзат со Thunderbolt и Thunderbolt 2 екраните со помош на Thunderbolt кабел, но нема да работат со Thunderbolt 3.

Mini DisplayPort

MacBook Pro од 2008 до 2015 година опремен со Mini DisplayPort. Од 2008-2009 година овие пристаништа можеа да испраќаат само видео; од 2010-2015 праќаат видео и аудио. Овие Mac компјутери ќе работат со монитори кои поддржуваат DisplayPort, а исто така може да се поврзат со HDMI дисплеј со купување на кабел или адаптер од трета страна Mini DisplayPort на HDMI.

Потоа конфигурирајте го

Откако ќе Го приклучивте, можеби ќе требаприспособете ги поставките за вашиот нов монитор и кажете му на macOS дали сте го подредиле надворешниот монитор над или до мониторот на вашиот MacBook Pro. За да го направите тоа:

 • Отворете ги System Preferences
 • Кликнете на Displays, потоа
 • Отворете ја картичката Arrangement

Ќе видите поле за избор „Огледало прикази“. Ако го изберете, двата монитори ќе ги прикажат истите информации. Обично нема да го сакате ова. Можете да го прилагодите распоредот на мониторите со влечење со глувчето.

Што треба да знаете за мониторите

Еве неколку опции што треба да ги земете предвид при изборот на монитор за вашиот MacBook Pro .

Физичка големина и тежина

големината на мониторот што ќе го изберете е прашање на личен избор. Ако сакате Retina дисплеј, имате само една опција за големина-27 инчи:

 • LG 27MD5KL: 27-инчи
 • LG 27MD5KA: 27-инчи

Не-Retina дисплеите погодни за Mac доаѓаат во поширок опсег на големини:

 • Dell U4919DW: 49-инчи
 • LG 49WL95C: 49-инчи
 • Dell U3818DW: 37,5-инчи
 • LG 38WK95C: 37,5-инчи
 • Acer XR382CQK: 37,5-инчи
 • BenQ EX3501R: 35><10-инчи<1 C34H890: 34-инчен
 • HP Pavilion 27: 27-inch
 • MSI MAG272CQR: 27-inch
 • Acer H277HU: 27-inch

Мониторите исто така доаѓаат во широк спектар на тежини :

 • HP Pavilion 27: 10,14 lb, 4,6 kg
 • MSI MAG272CQR: 13,01 lb, 5,9kg
 • Samsung C34H890: 13,9 lb, 6,3 kg
 • LG 27MD5KL: 14,1 lb, 6,4 kg
 • LG 27MD5KA: 14,1 lb, 6,4 kg> 11><1 38WK95C: 17,0 lb, 7,7 kg
 • Acer H277HU: 9,0 lb, 4,1 kg
 • Dell U3818DW: 19,95 lb, 9,05 kg
 • BenQ lb, EX350 11>
 • Acer XR382CQK: 23,63 lb, 10,72 kg
 • Dell U4919DW: 25,1 lb, 11,4 kg
 • LG 49WL95C: 27,8 lb, 1111 kg

  12. Резолуција на екранот и густина на пиксели

  Физичката големина на екранот не ја кажува целата приказна. Кога одредувате колку информации ќе се вклопат на екранот, ќе треба да ја земете во предвид резолуцијата на екранот , која се мери во бројот на пиксели вертикално и хоризонтално.

  5K дисплеите имаат огромна резолуција од 5120 x 2880. На 27-инчен монитор, пикселите се спакувани толку цврсто што човечкото око не може да ги разликува. Тие се убави; сепак, тие се прилично скапи.

  Не-Retina дисплеите што ги препорачуваме имаат помалку вертикални пиксели: или 1440 или 1600. Мониторите UltraWide и Super UltraWide имаат поголем дел од хоризонталните пиксели. Ќе ги разгледаме понатаму во „Однос на аспект“ подолу.

  Густината на пикселите се мери во пиксели по инч (PPI) и е показател за тоа колку остро изгледа екранот. Ретинските дисплеи започнуваат со околу 150 PPI. Бев изненаден кога дознав дека добивањето на вистинската густина на пиксели е од клучно значење при изборот на дисплеј за Mac. „MacOS работинајдобро со монитори кои имаат густина на пиксели околу 110 или 220 PPI. (RTINGS.com)

  Во една статија за bjango, Марк Едвардс јасно опишува зошто Retina дисплејот за macOS мора да има густина на пиксели околу 220 PPI, а дисплеј без ретина околу 110 PPI:

  Има уште еден проблем со кој треба да се борите. Дизајнот на интерфејсот на Apple во macOS е поставен така што е удобен за повеќето луѓе со густина од околу 110 пиксели по инч за не-Retina, и околу 220 пиксели по инч за Retina - текстот е читлив и целите на копчињата лесно се погодуваат нормално растојание на гледање. Користењето на екран што не е блиску до 110 PPI или 220 PPI значи дека текстот и елементите на интерфејсот ќе бидат или преголеми или премали.

  Зошто е ова проблем? Бидејќи големината на фонтот на елементите на корисничкиот интерфејс на mscOS не може да се промени. Тоа значи дека 27-инчните 5K дисплеи изгледаат неверојатно со Mac, но 27-инчните 4K дисплеи... не.

  Овие дисплеи кои не се ретина имаат густина на пиксели блиску до препорачаните 110 dpi:

  • BenQ EX3501R: 106 PPI
  • Dell U4919DW: 108 PPI
  • LG 49WL95C: 108 PPI
  • Acer XR382CQK: 108 PPI>HPVil: 109 PPI
  • MSI MAG272CQR: 109 PPI
  • Samsung C34H890: 109 PPI
  • Acer H277HU: 109 PPI
  • LG 38WK95PI<11 10>Dell U3818DW: 111 PPI

  И овие Retina дисплеи имаат густина на пиксели блиска до препорачаните 220 dpi:

  • LG 27MD5KL: 218 PPI
  • LG27MD5KA: 218 PPI

  Дали треба да користите монитор со околу 110 или 220 PPI густина на пиксели? Не. Додека другите густини на пиксели не изгледаат толку остри на Mac, некои луѓе можат среќно да живеат со резултатот и сметаат дека е прифатливо компромис да добијат монитор со големина и цена што ја претпочитаат.

  За тие монитори, изборот на „Поголем текст“ и „Повеќе простор“ во поставките за екранот на macOS може малку да помогне, но со компромиси. Ќе имате заматени пиксели, ќе користите повеќе меморија, ќе го натерате графичкиот процесор да работи понапорно и ќе го скратите животниот век на батеријата.

  Во овој преглед, најдовме добар опсег на монитори кои имаат таква густина на пиксели. Со оглед на тоа што ги препорачуваме најдобрите монитори за вашиот MacBook Pro, продолживме со тие.

  Сооднос на аспект и криви монитори

  Односот на екранот на мониторот е односот на неговата ширина и неговата висина. Соодносот на „стандарден“ монитор е познат како широк екран; две вообичаени пошироки опции се UltraWide и SuperUltraWide. Тој последен сооднос е еквивалентен на поставување на два монитори со широк екран рамо до рамо, што го прави добра алтернатива за поставувањето со два монитори.

  Односот на изгледот е прашање на личен избор. Еве ги соодносите на мониторите во нашиот преглед, заедно со нивните резолуции на екранот.

  Широк екран 16:9:

  • LG 27MD5KL: 5120 x 2880 (5K)
  • LG 27MD5KA: 5120 x 2880 (5K)
  • HP Pavilion 27: 2560 x 1440 (1440p)
  • MSI MAG272CQR: 2560 x 144027-инчни 5K монитори со Thunderbolt порти и прецизно соодветна густина на пиксели. Не е изненадување што тие се поддржани од Apple.

   Постои поширок избор на дисплеи кои не се „Retina“, вклучително и некои кои се многу поголеми. Два одлични избори се 37,5-инчниот UltraWide 38WK95C на LG и Dell Super UltraWide 49-инчниот U4919DW . И двете поддржуваат USB-C; 38WK95C нуди и Thunderbolt. Секој од овие монитори е одличен, но секако не е евтин (иако тие не се приближуваат до цената на сопствениот Про дисплеј на Apple ).

   Поприфатлива алтернатива е HP's Pavilion 27 Quantum Dot Display . Тоа е квалитетен монитор од 27 инчи кој не е ретина кој ќе се поврзе со вашиот Mac преку USB-C. Ќе опфатиме и голем број други попристапни дисплеи во оваа статија.

   Зошто да ми верувате за овој водич за монитор?

   Јас се викам Адријан Тај и поминувам многу време седејќи пред компјутерски екран. Во поголемиот дел од мојот живот, тие дисплеи беа со релативно ниска резолуција. Во последниве години, ја ценам острината на екраните на Retina. Мојата сегашна машина е 27-инчен iMac со 5K Retina дисплеј.

   Сè уште користам MacBook Air со дисплеј што не е ретина од време на време. Можам да ги издвојам пикселите ако се обидам внимателно (и ги носам моите очила), но сум исто толку продуктивен како и кога го користам мојот iMac. Не-Retina дисплеите сè уште се употребливи и се прифатливи поевтини(1440p)

  • Acer H277HU: 2560 x 1440 (1440p)

  UltraWide 21:9:

  • Dell U3818DW: 3840 x 1600
  • LG 38WK95C: 3840 x 1600
  • Acer XR382CQK: 3840 x 1600
  • BenQ EX3501R: 3440 x 1440
  • <3 H41 x10 C: 481 x 3

   Super UltraWide 32:9:

   • Dell U4919DW: 5120 x 1440
   • LG 49WL95C: 5120 x 1440

   Осветленост и контраст

   Сите монитори во нашиот преглед имаат прифатлива осветленост и контраст. Најдобрата практика за осветленоста на мониторот е да ја прилагодувате во текот на денот и ноќта. Софтверот како Iris може да го направи тоа автоматски.

   Еве ја осветленоста на секој од мониторите што ги препорачуваме, сортирани од најдобар до најлош:

   • LG 27MD5KL: 500 cd/m2
   • LG 27MD5KA: 500 cd/m2
   • HP Pavilion 27: 400 cd/m2
   • Dell U3818DW: 350 cd/m2
   • Dell U4919DW: 3250 cd/m
   • Acer H277HU: 350 cd/m2
   • BenQ EX3501R: 300 cd/m2
   • MSI MAG272CQR: 300 cd/m2
   • LG 38WK005C: /m2
   • Acer XR382CQK: 300 cd/m2
   • Samsung C34H890: 300 cd/m2
   • LG 49WL95C: 250 cd/m2

   И тука е нивниот статичен контраст (за слики кои не се движат), исто така подредени од најдобро до најлошо:

   • MSI MAG272CQR: 3000:1
   • Samsung C34H890: 3000:1
   • BenQ EX3501R: 2500:1
   • LG 27MD5KL: 1200:1
   • LG 27MD5KA: 1200:1
   • HP Pavilion 27: 1000:1
   • Dell U3818DW: 1000:1
   • Dell U4919DW: 1000:1
   • LG38WK95C: 1000:1
   • LG 49WL95C: 1000:1
   • Acer XR382CQK: 1000:1
   • Acer H277HU: 1000:1

   Брзина на освежување и влезно задоцнување

   Високите стапки на освежување создаваат непречено движење; тие се идеални ако сте гејмер, развивач на игри или уредувач на видео. Додека 60 Hz се добри за секојдневна употреба, тие корисници би биле подобри со најмалку 100 Hz. Променливата стапка на освежување може да го елиминира пелтечењето.

   • MSI MAG272CQR: 48-165 Hz
   • BenQ EX3501R: 48-100 Hz
   • Samsung C34H890: 48-100 Hz
   • Dell U4919DW: 24-86 Hz
   • Acer XR382CQK: 75 Hz
   • LG 38WK95C: 56-75 Hz
   • Acer H277HU: 56-75 Hz
   • HP Pavilion 27: 46-75 Hz
   • Dell U3818DW: 60 Hz
   • LG 27MD5KL: 48-60 Hz
   • LG 27MD5KA: 48-60 Hz
   • LG 49WL95C: 24-60 Hz

   Ниското доцнење на влезот значи дека мониторот брзо ќе реагира на внесувањето на корисникот, што е важно за гејмерите. Еве ги нашите монитори подредени според оние со најмало задоцнување:

   • MSI MAG272CQR: 3 ms
   • Dell U4919DW: 10 ms
   • Samsung C34H890: 10 ms
   • Acer XR382CQK: 13 ms
   • BenQ EX3501R: 15 ms
   • Dell U3818DW: 25 ms

   Не можев да го откријам доцнењето на влезот за HP Pavilion 27, LG 38WK95C, LG 49WL95C, LG 27MD5KL, LG 27MD5KA и Acer H277HU.

   Недостаток на треперење

   Поголемиот дел од мониторите што ги препорачуваме се без треперење, што ги прави подобри при прикажување на движење. Еве ги исклучоците:

   • HP Pavilion27
   • LG 27MD5KL
   • LG 27MD5KA

   Порти и адаптери

   Како што споменавме во претходниот дел, најдобрите монитори за MacBook Pro поддржуваат Thunderbolt 3 и/или USB-C. Изборот на таков монитор ќе ви го даде најдоброто искуство со вашиот MacBook Pro сега и може да ве спаси од потребата да купите монитор по вашето следно купување на компјутер.

   Овие монитори имаат приклучок Thunderbolt 3:

   • LG 27MD5KL
   • LG 27MD5KA

   Овие монитори имаат USB-C порта:

   • HP Pavilion 27 Quantum Dot Display
   • Dell UltraSharp U3818DW
   • BenQ EX3501R
   • Dell U4919DW
   • MSI Optix MAG272CQR
   • LG 38WK95C
   • <410L9>L9
   • Acer XR382CQK
   • Samsung C34H890
   • LG 27MD5KL
   • LG 27MD5KA
   • Acer H277HU

   Најдобар монитор за MacBook Про: Како избравме

   Осврти на индустријата и позитивни оценки од потрошувачите

   Мојата прва работа беше да создадам листа на монитори што треба да се разгледаат. За да го направите ова, прочитав бројни прегледи и прегледи на монитори препорачани за употреба со MacBook Pro од професионалци од индустријата. Составив долга почетна листа од педесет и четири монитори.

   Потоа ги консултирав прегледите на потрошувачите за секој од нив, земајќи ги предвид извештаите на вистинските корисници и нивните просечни оценки од потрошувачите. Обично барам монитори со 4 ѕвезди прегледани од голем број корисници. Во некои категории вклучив модели оценети нешто помалку од четири ѕвезди. Повеќескапите модели често имаат помалку прегледи, како и најновите модели.

   Процес на елиминација

   Потоа, го споредив секој со нашата листа на барања погоре и ги елиминирав сите кои не беа погодни за употреба со MacBook Pro. Тоа ги вклучуваше оние што немаа густина на пиксели блиску до 110 или 220 PPI и не поддржуваа Thunderbolt или USB-C.

   алтернатива.

   Дали ќе платите повеќе за Retina дисплеј е лична одлука, како и големината и ширината на мониторот што ќе го изберете. Во оваа статија, ги користев искуствата на професионалците и корисниците од индустријата, а потоа ги филтрирав оние што не се најдобриот избор за MacBook Pro.

   Најдобар монитор за MacBook Pro: Победниците

   Најдобар 5K: LG 27MD5KL 27″ UltraFine

   Ова може да биде совршен монитор за комбинирање со вашиот MacBook Pro - ако сте спремни да платите премиум за квалитетот. Има кристално чиста 27-инчна резолуција од 5120 x 2880, широк спектар на бои и вградени стерео звучници од пет вати.

   Осветленоста и контрастот може да се контролираат од вашиот Mac. Еден Thunderbolt кабел пренесува видео, аудио и податоци истовремено; дури и ја полни батеријата на вашиот лаптоп додека работите. LG UltraFine има атрактивен, прилагодлив држач и е одобрен од Apple.

   Проверете ја моменталната цена

   На прв поглед:

   • Големина: 27-инчи
   • Резолуција: 5120 x 2880 (5K)
   • Густина на пиксели: 218 PPI
   • Сооднос: 16:9 (широк екран)
   • Реста на освежување: 48- 60 Hz
   • Влезен задоцнување: непознато
   • Осветленост: 500 cm/m2
   • Статички контраст: 1200:1
   • Без треперење: Не
   • Thunderbolt 3: Да
   • USB-C: Да
   • Други порти: нема
   • Тежина: 14,1 lb, 6,4 kg

   27MD5KL е дизајниран од горе до долу за да работи со macOS. Автоматски се открива иконфигуриран како втор приказ од оперативниот систем; следниот пат кога повторно ќе го поврзете, вашите апликации и прозорци ќе се вратат таму каде што биле.

   Корисниците се воодушевени од неговиот квалитет - вклучувајќи ја неговата јасност, осветленост и контраст - и практичноста за полнење на нивните лаптопи користејќи го истото кабел. Тие коментираат дека штандот е смирувачки цврст, и покрај високата цена, не жалат за купувањето.

   Два слични производи, LG 27MD5KA и 27MD5KB , се достапни и на Амазон. Имаат идентични спецификации и можеби различни цени, па споредете за да видите кој е поевтин пред да го купите.

   Најдобар UltraWide: LG 38WK95C Curved 38" UltraWide WQHD+

   Како и остатокот од мониторите во овој преглед , LG 38WK95C со премиум цена е дисплеј кој не е ретина кој поддржува USB-C, но не и Thunderbolt. Неговиот закривен сооднос од 21:9 UltraWide му дава околу 30% поголема ширина (пропорционално) од 27MD5KL и другите монитори со широк екран. Иако не е Retina, густината на пиксели од 110 PPI е сè уште јасна и оптимизирана за употреба со macOS.

   Проверете ја моменталната цена

   На прв поглед:

   • Големина: 37,5 инчи
   • Резолуција: 3840 x 1600
   • Густина на пиксели: 110 PPI
   • Однос: 21:9 UltraWide
   • Резолуција на освежување: 56-75 Hz
   • Влезен задоцнување: непознато
   • Осветленост: 300 cd/m2
   • Статички контраст: 1000:1
   • Без треперење: Да
   • Громови 3:Не
   • USB-C: Да
   • Други порти: USB 3.0, HDMI 3.0, DisplayPort 1.2, 3.5 mm аудио излез
   • Тежина: 17.0 lb, 7.7 kg

   Дали сте мултитаскикер со големо биро? Ултраширок дисплеј 21:9 ви дава добредојден дополнителен простор, овозможувајќи ви да гледате повеќе информации без да мора да се префрлите на нов простор на работната површина.

   Како Thunderbolt, USB-C конекцијата ќе прикажува видео, аудио, податоци, и напојување на вашиот MacBook преку еден кабел. Вклучениот држач ArcLine е цврст, но минималистички и ви овозможува лесно да ја прилагодите висината и навалувањето на вашиот монитор.

   Ентони Каруана од Lifehacker Australia го тестираше мониторот со својот 13-инчен MacBook Pro и откри дека притискајќи го мониторот до задниот дел од неговото аголно биро му дозволуваше да го гледа целиот екран без да мора постојано да ја врти главата. Во споредба со конфигурациите на повеќе екрани, Ентони сметаше дека 38WK95C дава слични предности во продуктивноста без да му требаат толку многу кабли.

   Еве некои од неговите заклучоци:

   • Со овој поголем дисплеј, тој се потпираше на екранот на неговиот MacBook Pro многу помалку отколку кога користеше 24-инчен монитор.
   • Тој можеше удобно да прикаже три големи прозорци еден до друг без да се чувствува тесно.
   • Екранот изгледа одлично, и беше уште подобар откако го измени за да одговара на осветлувањето на неговиот работен простор.
   • Тој сака екранот да биде малку позакривен, но разбира дека тоа ќе го направи помалкуидеален на нормално биро.
   • Екранот е совршен за слики, филмови и текст, но не е погоден за игри.

   Осврти на потрошувачите беа слично позитивни. Корисниците ги ценеа малите рамки, вградените звучници и можноста за отворање повеќе прозорци без преклопување. Тие сфатија дека не е толку јасен како екранот на iMac, а еден корисник коментираше дека испорачаните кабли може да бидат малку подолги.

   Најдобар Super UltraWide: Dell U4919DW UltraSharp 49 Curved Monitor

   A Super Ултраширокиот екран го обезбедува истото извонредно работно искуство како два нормални монитори со широк екран рамо до рамо - во овој случај, два 27-инчни монитори од 1440p - но со еден кабел и со полесен за читлив заоблен дизајн. Ќе ви треба голема, силна работна маса за да ја сместите. Очекувајте да платите премиум цена за SuperUltraWide.

   Проверете ја моменталната цена

   На прв поглед:

   • Големина: 49-инчни криви
   • Резолуција: 5120 x 1440
   • Густина на пиксели: 108 PPI
   • Сооднос: 32:9 Super UltraWide
   • Реста на освежување: 24-86 Hz
   • Влез задоцнување: 10 ms
   • Осветленост: 350 cd/m2
   • Статички контраст: 1000:1
   • Без треперење: Да
   • Thunderbolt 3: Не
   • USB-C: Да
   • Други порти: USB 3.0, HDMI 2.0, DisplayPort 1.4
   • Тежина: 25,1 lb, 11,4 kg

   Ова екранот е најголемиот во нашиот преглед (врзан само со LG 49WL95C кој е маргинално потежок) и Dell тврди дека епрвиот светски заоблен Dual QHD монитор од 49 инчи. Поврзувањето USB-C пренесува видеа, аудио, податоци и напојување преку еден кабел.

   Не е само половина од големината, туку може и двојно да работи. Можете да поврзете два компјутери и лесно да се префрлате меѓу нив, дури и да гледате содржина од двата компјутера истовремено на секоја половина од екранот.

   Еден преглед на корисникот го нарече ова „мајка на сите монитори“. Тој не го користи за игри, но го најде совршен за сè друго, вклучително и за гледање видеа. Тоа е многу светол монитор и тој откри дека неговото работење со максимална осветленост (нешто што не се препорачува) предизвикува главоболки. Прилагодувањето на 65% го реши проблемот. Го исполнува неговото биро од 48 инчи од крај до крај.

   Друг корисник откри дека е одлична замена за неговото поставување со двоен монитор. Тој сака што има еден континуиран екран без рамки во центарот и дека е потребен само еден кабел. Тој исто така го користи мониторот како центар за глувчето, тастатурата и другите USB-уреди.

   Најдобро достапно: HP Pavilion 27 Quantum Dot Display

   Морам да признаам, додека моите први три препораки се одлични монитори, тие чинат повеќе отколку што многу корисници би биле подготвени да потрошат. HP Pavilion 27 Quantum Dot Display, иако не е евтин, нуди повеќе по повкусна цена.

   Овој дисплеј од 27 инчи и 1440p нуди простор на екранот значително поголем од оној на вашиот MacBook Pro.Иако не е ретина дисплеј, изгледа прилично остар. Со дебелина од само 6,5 mm, HP тврди дека ова е најтенкиот дисплеј што некогаш го направиле.

   Проверете ја моменталната цена

   На прв поглед:

   • Големина: 27- инчи
   • Резолуција: 2560 x 1440 (1440p)
   • Густина на пиксели: 109 PPI
   • Однос: 16:9 на широк екран
   • Реста на освежување: 46- 75 Hz
   • Влезен задоцнување: непознато
   • Осветленост: 400 cd/m2
   • Статички контраст: 1000:1
   • Без треперење: Не
   • Thunderbolt 3: Не
   • USB-C: 1 порта
   • Други порти: HDMI 1.4, приклучок за дисплеј 1.4, излез за аудио од 3.5 mm
   • Тежина: 10.14 lb, 4,6 kg

   Овој елегантен дисплеј се одликува со тенки рамки од 3,5 mm (на три страни), висока палета на бои, висока осветленост и финиш против отсјај. Неговиот држач ви овозможува да го прилагодите навалувањето на мониторот, но не и неговата висина. Стапката на освежување не е идеална за гејмерите, но е добра за гледање видео содржини.

   За разлика од мониторите што ги опфативме погоре, овој нема да го полни вашиот Mac преку USB-C портот и не вклучува звучници или приклучок за аудио излез. Потрошувачите сметаат дека екранот е одличен за уредување фотографии, графичка работа и гледање видео содржини. Многумина го надградија на овој монитор од послаб квалитет и го сметаа текстот јасен и лесен за читање.

   Најдобар монитор за MacBook Pro: The Competition

   Алтернативни монитори со широк екран за MacBook Pro

   MSI Optix MAG272CQR е алтернатива нанашиот прифатлив избор и добар избор за гејмерите поради неговата супериорна стапка на освежување и задоцнување на влезот. Исто така, има технологија против треперење, широк агол на гледање од 178 степени и е единствениот екран со широк екран во нашиот преглед со заоблен екран.

   Стандачот ви овозможува да ги прилагодите и висината и навалувањето. Неговата пристапна цена и тенки рамки го прават добар избор за поставување на повеќе екрани. Потрошувачите се согласуваат дека работи добро при играње игри, без забележливо заматување на движењето. Ниската резолуција значи дека не е потребен моќен графички процесор освен ако играте.

   На прв поглед:

   • Големина: 27-инчи
   • Резолуција: 2560 x 1440 (1440p)
   • Густина на пиксели: 109 PPI
   • Сооднос: 16:9 на широк екран
   • Реста на освежување: 48-165 Hz
   • Влезно задоцнување: 3 ms
   • Осветленост: 300 cd/m2
   • Статички контраст: 3000:1
   • Без треперење: Да
   • Thunderbolt 3: Не
   • USB-C: Да
   • Други порти: USB 3.2 Gen 1, HDMI 2.0, DisplayPort 1.2, 3.5 mm аудио излез
   • Тежина: 13.01 lb, 5.9 kg

   Acer H277HU е уште еден монитор со широк екран од 27 инчи со разумно прифатлива цена од 1440p. За разлика од неговите конкуренти во оваа цена, тој вклучува два интегрирани звучници (што се 3 вати по канал).

   Видеото, аудиото, податоците и енергијата се пренесуваат преку еден кабел за едноставно поставување. Како и MSI мониторот погоре, неговите тенки рамки го прават идеален за поставување на повеќе монитори еден до друг.

   На

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.