10 начини за сликање од екранот на целата веб-страница на Mac или Windows

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Ако барате како да снимите целосна слика од екранот на веб-страница на Mac или компјутер, оваа објава е за вас. Испробав неколку алатки и техники кои тврдат дека можат да направат слика од екранот на цела веб-страница, но само неколку сè уште работат до моментот на пишување.

Сакате да го завршите тоа брзо, па јас ќе ви покаже како да го направи тоа чекор по чекор. Исто така, ќе ги истакнам добрите и лошите страни на секој метод, само сакав да заштедите време за да дознаам кој метод е најдобар за вас.

Овој водич е за оние кои сакаат да направат цела слика од екранот на цела или долга веб-страница - што значи дека има делови што не се целосно видливи на вашиот екран.

Ако едноставно сакате да снимите статичен прозорец или цел екран на работната површина, овој водич не е за вас. Можете да ги користите вградените алатки на вашиот компјутер или телефон за да го завршите тоа брзо: Shift + Command + 4 (macOS) или Ctrl + PrtScn (Windows).

Резиме:

 • Не сакате да преземете софтвер или екстензија? Обидете се со метод 1 или метод 7 .
 • Ако го користите прелистувачот Mozilla Firefox, обидете се со метод 2 .
 • Ако сакате да фотографирате слики од екранот, како и да правите едноставни уредувања, обидете се со Методот 3, 5, 6 .

Брзо ажурирање : За корисници на Mac, дури е можно да се сними слика од екранот со целосна големина без екстензија на прелистувачот.

1. Отворете DevTools во Chrome (команда + опција + I)

2. Отворете го Command Menu (команда + shift + P) ивнесете „скриншот“

3. Изберете една од двете опции „Снимајте слика од екранот во целосна големина“ од „Снимајте слика од екранот“.

4. Снимената слика ќе се преземе на вашиот компјутер.

Совет дадена од нашиот читател, Ханс Кујперс.

1. Печатете и зачувајте цела веб-страница како PDF

Да претпоставиме дека сакате да извлечете , да речеме, Биланс на успех од Yahoo Finance. Прво, отворете ја страницата на веб-прелистувач. Еве, го користам Chrome на мојот Mac како пример.

Чекор 1: Во менито на Chrome, кликнете Датотека > Печати.

Чекор 2: Кликнете на копчето „Зачувај“ за да ја извезете страницата во PDF-датотека.

Чекор 3: Ако сакате да го вградите финансискиот лист во проект во PowerPoint, можеби ќе треба прво да го конвертирате PDF-от во слика во формат PNG или JPEG, а потоа да ја исечете сликата само за да го вклучите податочниот дел.

Позитивни:

 • Брзо е.
 • Нема потреба да преземате софтвер од трета страна.
 • Квалитетот на сликата од екранот е добар.

Недостатоци:

 • Можеби е потребно дополнително време за конвертирање на PDF-датотеката во слика.
 • Тешко е директно да се приспособат сликите од екранот.

2. Слики од екранот на Firefox (за корисници на Firefox)

Слики од екранот на Firefox е нова функција развиена од тимот на Mozilla за да ви помогне да снимате, преземате, собирате и споделувате слики од екранот. Можете да ја користите оваа функција за брзо да зачувате слика од екранот на цела веб-страница.

Чекор 1: Кликнете на менито Дејства на страницата волента за адреси.

Чекор 2: Изберете ја опцијата „Зачувај целосна страница“.

Чекор 3: Сега можете да изберете да ја преземете сликата директно на работната површина на вашиот компјутер.

Пример: долга статија што неодамна ја објавив: најдобар чистач за Mac вклучувајќи бесплатна апликација.

Страчна белешка : видов дека ова Функцијата сè уште е во БЕТА, така што не е гарантирано дека Firefox ќе ја задржи. Но, до последното ажурирање на оваа објава, оваа функција е сè уште достапна. Исто така, најпопуларниот веб-прелистувач како Apple Safari или Google Chrome сè уште не ја нуди оваа функција.

3. Parallels Toolbox for Mac (Safari)

Ако сакате да направите лизгање снимка од екранот на Mac, ќе ви се допадне оваа функција наречена „Страница со слики од екранот“ во Паралелно поле со алатки која вклучува неколку мали алатки.

Забелешка: Паралелите со алатки не е бесплатен софтвер, но нуди 7-дневен пробен период без никакви функционални ограничувања.

Чекор 1: преземете го Parallels Toolbox и инсталирајте ја апликацијата на вашиот Mac. Отворете го и пронајдете Снимајте слики од екранот > Страница од екранот .

Чекор 2: Кликнете на Страница од екранот и ќе ве однесе до друг прозорец со барање да додадете екстензија на Safari. Откако ќе го овозможите, ќе видите дека оваа икона се појавува на вашиот прелистувач Safari.

Чекор 3: Изберете ја страницата што сакате да ја сликате од екранот и кликнете на иконата Parallels Screenshot, таа потоа автоматски ќе се движи вашата страница и направете слика од екранот изачувајте како PDF-датотека на вашиот десктоп.

Ја користев оваа страница на софтвер како пример и работеше многу добро.

Позитивни:

 • Квалитетот на излезната PDF-датотека е многу добар.
 • Не мора да скролувате рачно бидејќи апликацијата ќе го направи тоа наместо вас.
 • Покрај снимањето на веб-страница од екранот, можете да снимате и област или прозорец.

Недостатоци:

 • Потребно е малку време за да се инсталира апликацијата.
 • Таа не е бесплатен софтвер, иако трае 7 дена не е обезбедено пробно ограничување.

4. Прекрасен приклучок за снимка од екранот (за Chrome, Firefox, Safari)

Awesome Screenshot има приклучок што може да сними цела или дел од која било веб-страница. Исто така, ви овозможува да ги уредувате сликите од екранот: можете да коментирате, да додавате прибелешки, да замаглувате чувствителни информации итн. Приклучокот е компатибилен со главните веб-прелистувачи, вклучувајќи ги Chrome, Firefox и Safari.

Еве ги линковите до додајте го приклучокот:

 • Chrome
 • Firefox (Забелешка: бидејќи сликите од екранот на Firefox сега се достапни, повеќе не го препорачувам овој приклучок. Погледнете го методот 2 за повеќе .)
 • Safari

Го тестирав приклучокот на Chrome, Firefox и Safari и сите тие работат добро. За да ги олеснам работите, ќе го користам Google Chrome како пример. Чекорите за користење на Awesome Screenshot за Firefox и Safari се доста слични.

Чекор 1: Отворете ја горната врска на Chrome и кликнете „ДОДАЈ ВО CHROME“.

Чекор 2: притиснете „ Додај екстензија.“

Чекор 3: Еднаш на наставкатаиконата се појавува на лентата на Chrome, кликнете на неа и изберете ја опцијата „Сними ја целата страница“.

Чекор 4: За неколку секунди, таа веб-страница автоматски се лизга надолу. Ќе се отвори нова страница (видете подолу), која ќе ви ја покаже сликата од екранот со панел за уредување што ви овозможува да сечете, коментирате, додавате визуелни слики, итн. Кликнете „Готово“ кога ќе завршите.

Чекор 5: притиснете ја иконата „преземи“ за да ја зачувате сликата од екранот. Тоа е тоа!

Позитивни:

 • Исклучително лесен за користење.
 • Функциите за уредување слики се одлични.
 • Тоа е компатибилен со главните веб-прелистувачи.

Кондости:

 • Наставката може да наиде на некои оперативни проблеми, според нејзиниот развивач. Сè уште не сум доживеал такви проблеми.

5. Снимајте прозорец за лизгање или цела страница со Snagit

Навистина ми се допаѓа Snagit (преглед). Тоа е моќна апликација за снимање и уредување на екранот што ви овозможува да правите речиси сè што е поврзано со снимањето на екранот. За да направите целосна слика од екранот на веб-страница, следете ги чекорите подолу (ќе го користам Snagit за Windows како пример):

Ве молиме имајте предвид: Snagit не е бесплатен софтвер, но има 15- дневен бесплатен пробен период.

Чекор 1: Земете Snagit и инсталирајте го на вашиот компјутер или Mac. Отворете го главниот прозорец за снимање. Под Слика > Избор , погрижете се да изберете „Прозорец за лизгање“. Притиснете го црвеното копче Фотографирање за да продолжите.

Чекор 2: Лоцирајте ја веб-страницата што сакате да ја снимите, а потоапоместете го курсорот во таа област. Сега Snagit ќе се активира и ќе видите како се движат три жолти копчиња со стрелки. Долната стрелка ја претставува „Снимајте вертикална површина за лизгање“, десната стрелка ја претставува „Фотографирајте ја хоризонталната област за лизгање“, а стрелката од долниот десен агол ја претставува „Снимајте ја целата област за лизгање“. Кликнав на опцијата „Снимајте вертикално лизгање“.

Чекор 3: Сега Snagit автоматски ја лизга страницата и ги снима деловите надвор од екранот. Наскоро, ќе се појави прозорец на панелот за уредувач на Snagit со снимката од екранот што штотуку ја направи. Видете ги достапните функции за уредување наведени таму? Затоа Snagit се издвојува од толпата: Можете да направите онолку промени колку што сакате, со тони опции.

Позитивни:

 • Може да снима веб-страница што се движи, како и прозорец.
 • Моќни функции за уредување слики.
 • Многу интуитивен и лесен за користење.

Конусите:

 • Потребно е време за преземање и инсталирање на апликацијата (големина ~ 90 MB).
 • Не е бесплатна, иако доаѓа со 15-дневен пробен период .

6. Апликација Capto (само за Mac)

Capto е апликација за продуктивност за многу корисници на Mac, вклучувајќи ме и мене. Основната вредност на апликацијата е да снима видеа од екранот на вашиот Mac, но исто така ви овозможува да снимате слики од екранот и да ги зачувате сликите во нејзината библиотека. Потоа можете лесно да ги уредувате, организирате и споделувате.

Забелешка: Слично на Snagit, Capto исто така не е бесплатен софтвер, нонуди пробна верзија што можете да ја искористите.

Еве како да направите цела слика од екранот користејќи Capto:

Чекор 1: Отворете ја апликацијата и на горниот дел од менито, кликнете на иконата „Веб“. Таму можете да изберете да го снимите URL-то на веб-страницата на различни начини. На пример, ако веќе сте на страницата, едноставно кликнете на „Snap Active Browser URL“

Чекор 2: Можете исто така да ја уредите сликата од екранот на пр. означете област, додадете стрелка или текст, итн. користејќи ги алатките на левиот панел.

Чекор 3: Сега Capto ќе ги извлече елементите на страницата и ќе зачува слика во нејзината библиотека. Потоа изберете Датотека > Извезете за да ја зачувате локално.

Забелешка: ако изберете да дозволите Capto да сними веб-страница од активниот прелистувач, ова може да потрае некое време во случај на подолга веб-страница.

Други методи

За време на моето истражување, најдов и неколку други работни методи. Не сакам да ги истакнам погоре затоа што не се толку добри со оглед на времето и напорот што треба да ги инвестирате и квалитетот на излезот. Сепак, тие работат, па слободно пробајте некои од нив.

7. Снимајте слика од екранот во целосна големина на Chrome без екстензија на прелистувач

Овој совет беше љубезен споделено од еден од нашите читатели, Ханс Куијперс.

 • Отворете DevTools во Chrome (OPTION + CMD + I)
 • Отворете го Command Menu (CMD + SHIFT + P) и внесете „скриншот“
 • Изберете една од двете опции „Снимајте целосна големинаскриншот“ на „Снимајте скриншот“.
 • Снимената слика ќе се преземе на вашиот компјутер.

8. Web-Capture.Net

Тоа е целосна онлајн - Должина услуга за слики од екранот на веб-страницата. Прво ја отворате веб-локацијата, ја копирате URL-то на веб-страницата што сакате да ја снимите од екранот и ја залепувате овде (видете подолу). Можете исто така да изберете кој формат на датотека да се извезува. Притиснете „Enter“ на тастатурата за да продолжите.

Бидете трпеливи. Ми требаа околу две минути пред да ја видам пораката „Вашата врска е обработена! Можете да преземете датотека или ZIP архива. Сега можете да ја преземете сликата од екранот.

Позитивни:

 • Функционира.
 • Нема потреба да инсталирате софтвер.

Конус Нема функции за уредување слики.

9. Снимање на цела страница на екранот (наставка на Chrome)

Слично на „Прекрасна слика од екранот“, „Снимањето на цела страница на екранот“ е приклучок за Chrome што е неверојатно лесен за користење. Едноставно инсталирајте го (еве ја врската до страницата со неговата екстензија) на вашиот прелистувач Chrome, лоцирајте ја веб-страницата што сакате да ја снимите и притиснете ја иконата за проширување. Снимката од екранот се прави речиси веднаш. Сепак, ми падна помалку привлечен бидејќи ги нема функциите за уредување слики што ги има Awesome Screenshot.

10. Paparazzi (само за Mac)

Ажурирање: оваа апликација не е ажуриран долго време, може да има проблеми со компатибилноста сонајновиот macOS. Затоа повеќе не го препорачувам.

Папараци! е алатка за Mac дизајнирана и развиена од Nate Weaver специјално за правење слики од екранот на веб-страници. Тоа е прилично интуитивно. Само копирајте ја и залепете ја врската на веб-страницата, дефинирајте ја големината на сликата или времето на одложување, а апликацијата ќе ви го врати резултатот. Откако ќе го направите тоа, кликнете на иконата за преземање што се наоѓа на долниот десен агол за да ја изнесете сликата од екранот.

Главната грижа што ја имам е тоа што апликацијата последен пат е ажурирана пред неколку години, па затоа не сум сигурен дали ќе биде компатибилен со идните верзии на macOS.

Ова се различни начини за правење слики од екранот за целосна или лизгачка веб-страница. Како што реков во делот за брзо резиме, различните методи имаат свои предности и недостатоци, затоа не заборавајте да го изберете оној кој најдобро одговара на вашите потреби. Ќе оставам на вас да изберете кои ќе ги користите.

Како и секогаш, доколку имате какви било прашања или предлози, слободно оставете коментар подолу.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.