Преглед на студиото Аниматрон 2022: Дали вреди цената?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Animatron Studio

Ефективност: на крајот е многу поспособна отколку што очекував Цена: 15$/месец за професионален план и 30$/месец за Бизнис Лесност за користење: Прилично лесен за користење иако имав некои поплаки Поддршка: е-пошта, разговор во живо, форум во заедницата, ЧПП

Резиме

Animatron Studio е програма базирана на веб што можете да ја користите за да креирате анимирани видеа во неколку стилови, со содржини кои се движат од бизнис до образование до хобисти. Нуди интерфејс кој може да се прилагоди на вашите потреби со едноставни и сложени распореди, алатки кои често не се наоѓаат во конкурентните програми и библиотека со содржини со фер големина.

Дополнително, нуди формати за извоз на HTML5 и интеграции за Google AdWords и DoubleClick. Би ја препорачал програмата на секој што сака да се натопи во создавање на анимација и видео.

Што ми се допаѓа : режимот Lite vs Expert им овозможува на корисниците на сите нивоа на искуство. Експертскиот времеплов е целосно опремен и лесен за користење. Способност да креирате своја сопствена графика во програмата, наместо софтвер од трета страна.

Што не ми се допаѓа : грешка понекогаш предизвикува лентите за пребарување исчезнуваат. Лоша функционалност за гласовно снимање/снимање глас. Неурамнотежени средства - многу музика, видео снимки и сетови, но нема општи реквизити.

3.8 Земете го студиото Аниматрон

Зошто да ми верувате за оваа рецензија

Моето име е Никол Пав, и јас го разгледавме а„бројач за двоен клик“.

 • Кофа: Пополнува област со боја.
 • Бришач: Отстранете делови од објект, слика или цртеж.
 • Зумирање: зголемете или смалете приказот.
 • Пан: рачната алатка може да се користи за движење низ екранот, што е најкорисно кога сте донекаде зумирано.
 • Аниматрон прави добра работа обезбедувајќи алатки што ќе ви требаат за да започнете да конструирате свои графики и анимации. Секоја од уметничките алатки има опции како удар, непроѕирност, боја и тежина, додека алатката за избор ќе ви овозможи дополнително да ги приспособите деталите како позицијата и ориентацијата.

  Временска рамка

  Во експертски режим, временската линија е понапредна. За почеток, можете да ја проширите неговата висина за да ја олесните работата со работите, а секој објект има свој слој.

  Наместо копчињата плус и минус за да ја одредите должината на сцената, можете да го прилагодите црвеното лента за да одредите колку долго треба да биде.

  Исто така, ќе забележите дека некои ставки имаат мали црни дијаманти во нивната временска линија - ова се клучни кадри. За да ги креирате, едноставно поместете го црниот лизгач до времето што го сакате во вашата сцена. Потоа, приспособете ја карактеристиката на вашиот објект. Ќе се појави црн дијамант. Кога го репродуцирате вашето видео, ќе се создаде транзиција помеѓу почетната состојба и клучната рамка - на пример, движење од една до друга страна.

  За дополнително дотерување, можете дури и да проширите објект со клучни кадри и прилагодете госпецифични промени.

  На пример, оваа графика доживува превод, непроѕирност и скалирање. Можам да ги менувам овие поединечно кога ќе го проширам во временската линија.

  Обојениот квадрат (портокалово прикажан овде) ќе скрие или прикаже ставка од сцената.

  Може да забележите и неколку копчиња горе лево од временската линија. Тие се за додавање слоеви, дупликат, ѓубре и комбинирање на слоеви. Можете да ги користите за да го поедноставите вашиот работен тек.

  Сцени, извоз и засилување; Итн.

  Во експертскиот режим, многу функции се идентични со оние на лајт режимот. Сè уште можете да додавате средства и сцени на ист начин како претходно - влечете и спуштајте. Страничната лента на сцените не се менува и ги нуди истите транзиции. Дополнително, сите опции за извоз и споделување остануваат исто така идентични. Едната главна разлика е во тоа што сите средства сега се во табулаторот на пазарот наместо во нивните. Сепак, сето тоа е иста содржина.

  Причини зад моите рејтинзи

  Ефективност: 4/5

  Animatron на крајот беше многу поспособен отколку што очекував. Режимот Лајт е дефинитивно на пововедната страна, но експертската временска рамка е најнапредната што допрва треба да ја тестирам во алатка базирана на веб, а можноста да креирате сопствени средства без друга програма навистина помага да се поедностават работите.

  Чувствував дека тоа беше малку попречено од работи како што е грешката во лентата за пребарување што ја доживеав и недостатокот на сеопфатен реквизитбиблиотека, особено за софтвер кој рекламира правење видеа на табла.

  Цена: 4/5

  Бев многу задоволен од структурата на цените за овој софтвер. Бесплатниот план навистина ви овозможува да искусите речиси сè, а средствата не се заклучени во нивоа - откако ќе платите, имате пристап до сите нив, не само до некои. Наместо тоа, ќе ви се наплаќа дополнителен простор за складирање, права за објавување или повисоки извозни квалитети.

  Околу 15 долари месечно за планот Pro и 30 долари месечно за опцијата Business, ова изгледа како добро договор за способен софтвер.

  Лесност за користење: 3/5

  Animatron е прилично лесен за користење, иако имав некои поплаки. Ми се допаѓа што има два режима, што им овозможува на луѓето да се навикнат на програмата и потоа да ги прошират своите хоризонти. Лесно е да се подигне без оглед на вашата цел, и можете многу брзо да направите воведно видео. Сепак, некои работи се неинтуитивни или тешки.

  На пример, ако сакам да ја сменам позадината во еднобојна боја, треба да одам во поставките за проектот - нема цврсти позадини во картичката за заднина. Објектите на временската линија кои се преклопуваат во лајт режим, исто така, може да бидат фрустрирачки за работа, но експертската временска линија е многу едноставна за разлика од тоа, особено затоа што можете да ја проширите.

  Поддршка: 4/5

  Интересно, Animatron резервира поддршка за е-пошта за платени планови, па затоа дојдов до нивниот разговор во живонаместо за помош кога не можев да сфатам зошто нема ленти за пребарување.

  Ми дадоа јасен и информативен одговор, но дефинитивно не беше за еден час како што тврдеше ботот - јас им испратил порака во понеделник попладне и не добил одговор до 2 часот наутро во вторник. Ова можеби може да се објасни со временските зони, но ако е така, тие треба да објавуваат работно време.

  Исто така, постои форум на заедницата доколку сакате да најдете поддршка од колегите, и обемна библиотека со документи и видеа ЧПП.

  Закачив една ѕвезда за бавниот разговор во живо бидејќи тие не ги оправдаа сопствените очекувања, но инаку, поддршката изгледа прилично силна и ви дава многу опции.

  Алтернативи на Animatron

  Adobe Animate: Ако навистина уживате во работата со анимациите во експертската временска рамка и сакате повеќе моќ, Adobe Animate е добар следен чекор. Тоа е програма на професионално ниво со стрмна крива на учење, но нуди проширување на нештата со кои можете да експериментирате во Аниматрон. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Animate.

  VideoScribe: За фокусирање на анимацијата на таблата, VideoScribe е добар избор. Тие се фокусираат конкретно на стилот на таблата и нудат поедноставна платформа од Animatron за правење на вашите видеа. Можеби ќе биде подобро ако креирате едукативна или само содржина на табла. Прочитајте го нашиот целосен VideoScribeпреглед.

  Moovly: за уредување видео наместо целосно да се создаде од нула, Moovly е добра опција базирана на веб. Можете да ги комбинирате аспектите на анимацијата како реквизитите и шаблоните со снимки во живо за да ги направите вашите видеа, а има и слична напредна временска рамка. Прочитајте го нашиот целосен преглед на Moovly.

  Заклучок

  Едноставно, Animatron е сеопфатна добра програма. Пополнува ниша за деловните корисници кои ќе ги ценат маркетинг содржините и интеграциите на реклами, истовремено дозволувајќи им на новите корисници или хобисти бесплатно да си играат со програмата. И покрај некои поплаки, таа е многу способна и би ја препорачал програмата на секој што сака да се натопи во создавање на анимации и видео.

  Земи го студиото Аниматрон

  Така, направете сметате дека овој преглед на Аниматрон е корисен? Споделете ја вашата мисла подолу.

  разновидни програми за анимација за SoftwareHow. Знам дека интернетот е полн со суштински погрешни критики. Тие се пристрасни или не се мачат да гледаат подалеку од пакувањето. Затоа внимавам да навлегувам во длабочина, да експериментирам со карактеристиките и да се уверам дека напишаното е секогаш мое мислење од моето искуство. Знам дека е важно да бидете сигурни за што се регистрирате, и секој сака да знае дали производот е добар како рекламирањето.

  Можете дури и да видите доказ дека сум експериментирал со Аниматрон — јас Ја вклучив е-поштата од потврдата на мојата сметка и сите фотографии вклучени во овој преглед се слики од екранот од моето експериментирање.

  Детален преглед на студиото Аниматрон

  Аниматрон е всушност два производи, еден од кои понатаму е поделена на два режима. Првиот производ е Animatron’s wave.video, што е повеќе од традиционален видео едитор. Можете да додавате клипови, текст, налепници, снимки и повеќе за да направите лично или маркетинг видео. Сепак, нема да го разгледуваме бранот во оваа статија.

  Наместо тоа, ќе се фокусираме на Animatron Studio , кој е веб софтвер за креирање анимирани видеа во различни стилови за цели кои се движат од образование до маркетинг до хоби.

  Овој софтвер има два главни режими: Expert и Lite . Секој има различен распоред и малку различни начини на вршење на работите, па ќе се обидеме да го покриеменајважните аспекти на двете. Сепак, идејата е секој да може да започне со лајт режим, додека понапредните корисници можат да креираат приспособени анимации во Експертскиот режим.

  Лајт режим

  Контролна табла и засилувач; Интерфејс

  Во режимот Lite, интерфејсот има четири главни делови: средства, платно, временска рамка и странична лента.

  Панелата со средства е местото каде што ќе најдете ставки за додајте во вашите видеа, како позадини, текст, реквизити и аудио. Платното е местото каде што ги влечете овие предмети и ги распоредувате. Временската линија ви овозможува да управувате со секое средство, а страничната лента ви овозможува да ги инкапсулирате во сцени што лесно може да се преуредат.

  Може да забележите и некои копчиња долж горниот дел, како што се врати/повтори, увези, преземање и споделување. Ова се само општи икони на лентата со алатки, како и секоја друга програма.

  Средства

  Во режимот Lite, средствата се поделени во неколку категории: анимирани комплети, видеа, слики, позадини, текст, аудио и проектни датотеки. Забелешка: фотографиите, видеата и аудиото се достапни само за платени претплати.

  Анимирани комплети: колекции на сродни графики како заднина и ликови кои често имаат претходно направени анимации.

  Видеа: Клипови од акција во живо или рендерирана снимка што нема анимиран стил.

  Слики: снимки од сите исти категории како и видео клиповите, но сепак рамка и неподвижна. Сликите се или на вистински луѓе или изречени & засилувач;апстрактни. Тие немаат анимиран стил.

  Позадина: ова се големи слики или уметнички пејсажи што може да се користат како позадина за поставување на сцената на вашето видео. Повеќето од нив се во стил на анимирана содржина, а не во реален животен приказ.

  Текст: Ова е вашата основна алатка за додавање на секаков вид зборови на видеото. Има инсталирани тони стандардни фонтови, но ако ви треба специфичен, можете да ја користите стрелката што покажува на копче за поле за да увезете свој (треба да е тип на датотека .ttf). Постојат опции за промена на тежината, усогласувањето, големината, бојата и потегот на фонтот (преглед на текстот).

  Кога поставувате сопствени фонтови, можете да им пристапите со кликнување на името на фонтот во картичката за текст, а потоа одете на Прикачено .

  Аудио: Аудио датотеките вклучуваат музика во заднина и звучни ефекти. Овие се категоризирани во теми како „бизнис“ или „опуштање“. Можете исто така да увезете свои музички датотеки користејќи го копчето Увоз во лентата со алатки.

  Библиотека на проекти: тука ќе живеат сите средства што самите ги поставувате. За да увезете датотеки, можете да кликнете на копчето Увези во лентата со алатки. Ќе го видите овој прозорец:

  Едноставно повлечете ги и испуштете ги вашите датотеки и тие ќе бидат додадени во картичката за библиотека на проекти.

  Генерално, библиотеката со средства изгледа прилично робусна. Има многу анимирани сетови и бесплатни снимки, тони аудио датотеки и многу за прелистување. Сепак, имавнеколку поплаки.

  Прво, некое време мислев дека нема алатка за пребарување за анимираните сетови или јазичињата во заднина. Откако стапив во контакт со поддршката и ги прашав за тоа, проблемот се покажа како бубачка (и кога се најавив повторно на софтверот следниот ден, тоа веќе не влијаеше на мене). Сепак, чудно е што некоја веб-базирана алатка би имала проблеми со Chrome, кој обично е најдобро поддржан прелистувач.

  Второ, вградената функција за гласовно известување сериозно недостасува. Иконата за микрофон се наоѓа во лентата со алатки и нуди само копче за снимање - нема поле за известувања или дури и одбројување за снимање. Понатаму, штом ќе завршите со снимање и ќе го додадете клипот на вашата сцена, тој не е зачуван никаде на друго место - па ако случајно го избришете, ќе треба повторно да го снимите.

  На крај, открив дека на Аниматрон му недостига стандардна библиотека за „реквизити“. На пример, во повеќето програми за анимација можете да пребарувате „телевизија“ или „морков“ и да видите неколку графики во различни стилови од кои можете да изберете.

  Сепак, се чини дека реквизитите во Аниматрон се ограничени на стилот на нивниот сет. Се обидов да пребарувам „компјутер“, вообичаен реквизит, но иако имаше многу резултати, ниту еден не беше во стилот на скица на таблата. Се чинеше дека сите се различни клиппарти или рамни дизајни.

  Шаблони/комплети

  За разлика од многу веб-програми, Animatron нема традиционална библиотека со шаблони. Нема однапред направени сценишто може едноставно да се фрли во временската линија. Најблиску нешто што ќе го најдете се анимираните множества.

  Овие сетови се збирки на предмети што може да се постават заедно во сцена. Тие се пофлексибилни од шаблоните, затоа што можете да изберете што да вклучите или исклучите, но барате повеќе напор за да се соберат.

  Генерално, убаво е што можете да ги измешате и поклопите, но би било корисно да имате неколку претходно направени шаблони.

  Времеплов

  Временската линија е местото каде што сè се спојува. Ги додавате вашите средства, музика, текст и друго, а потоа ги преуредувате за да одговараат на вашите потреби.

  Се наоѓа на дното на екранот, временската линија стандардно ќе го прикажува секое аудио што е додадено во форма на портокалова бранова шема. Сепак, можете да кликнете на кој било објект за да го означите во временската линија.

  Ставките може да се преуредат со влечење, а можете да додавате транзиции со кликнување на + на двата краја.

  Ако две ставки на временската линија се преклопуваат, ќе се појави само една икона, на која можете да кликнете за да изберете само една ставка.

  Знаците плус и минус на крајот од временската линија може да се користат за додавање или одземање време од сцената.

  Странична лента сцени

  Страјната лента сцени ви ги прикажува сите сцени во вашиот проект, ви овозможува да додавате транзиции помеѓу нив или дупликат содржина. Можете да додадете нова сцена со притискање на копчето + на врвот.

  За да додадете транзиција, самопритиснете го синото копче „без транзиција“. Можете да изберете помеѓу неколку опции.

  Зачувај & Извези

  Кога сте задоволни со вашето видео, постојат неколку начини да го споделите.

  Првиот начин е „сподели“, што ќе ви овозможи да го споделите видеото како вградена содржина, врска, гиф или видео.

  Кога ќе притиснете „продолжи“, ќе биде побарано да поврзете сметка на Facebook или Twitter. Чудно, се чини дека нема опција за поврзување со YouTube, што вообичаено е достапно на платформите за создавање видео.

  Вашата друга опција е „преземи“. Преземањето ќе создаде датотека или во формати HTML5, PNG, SVG, SVG анимација, видео или GIF. Ова значи дека можете да преземате фотографии од вашето видео, а не само од подвижните делови. Ова е корисно ако сакате да креирате презентација со правење неанимирани сцени.

  При преземањето како видео, можете да изберете помеѓу некои претходно поставени или да направите сопствени димензии и брзина на битови.

  27>

  GIF-овите исто така овозможуваат опција за избор на димензии и стапка на слики. Сепак, сите методи за преземање освен PNG, SVG и засилувач; SVG анимацијата ќе биде ограничена на бесплатниот план. На пример, ако се обидете да преземете GIF без да платите, ќе бидете ограничени на 10 fps, 400 x 360 px и ќе имате применет воден печат. HTML преземања & засилувач; видео преземањата ќе имаат додаден воден печат и надворешен екран.

  Една од најуникатните карактеристики на Animatron е извозот во HTML5формат. Можете да го преземете генеричкиот код или можете да го приспособите за AdWords и DoubleClick со аспекти како што се целната врска со кликнување.

  Експертски режим

  Ако се чувствувате како да сте малку понапреден, тогаш Аниматрон нуди експертски приказ. Може да се префрлите со кликнување во лентата со алатки:

  Штом сте во експертски режим, ќе забележите дека всушност има две различни јазичиња: дизајн и анимација. Овие две јазичиња имаат исти алатки, но постои важна разлика.

  Во режимот на дизајнирање, секоја промена што ќе ја направите на објектот ќе биде статична, што значи дека ќе влијае на секоја рамка од објектот. Во режимот на анимација, сите промени што ќе ги направите ќе бидат во клучна рамка и автоматски се појавуваат во временската линија.

  На пример, ако ја сменам позицијата на објектот во режим на дизајнирање, тогаш тој објект едноставно ќе се појави во новата позиција и останете таму. Но, ако го преместам објектот во режим на анимација, ќе се создаде патека и за време на репродукцијата, објектот ќе се премести од старата на нова локација.

  Можете да прочитате повеќе за разликата овде.

  1> Контролна табла и интерфејс

  Интерфејсот за режимите на дизајн и анимација е ист, само режимот на дизајнирање е сино додека режимот за анимација е портокалов. Овде ќе го прикажеме режимот на анимација бидејќи тој е стандардниот избор.

  Примарната разлика помеѓу Lite и Expert режимот е обновена лента со алатки и проширена временска линија.Сите други предмети остануваат на истото место. Наместо да има поединечни јазичиња за множества, позадини итн., сите однапред направени средства се наоѓаат во картичката пазар. Потоа, алатките се достапни подолу.

  Алатки

  Има многу нови алатки во експертски режим, па ајде да погледнеме.

  Избор и директен избор: овие алатки ви дозволуваат да избирате објекти од сцената. Користејќи го првото, можете да ја промените големината на објектот, но второто само ќе ви дозволи да го преместите.

  Понекогаш кога ја користите алатката за избор, може да ја видите оваа порака:

  Општо , не треба да имате проблем со ниту една опција и изберете врз основа на тоа колку комплицирано треба да биде однесувањето на таа ставка.

  • Пен: Пенкалото е алатка за цртање векторски графики.
  • Молив: Моливот е алатка за скицирање на вашата сопствена графика. За разлика од алатката за пенкало, таа нема автоматски да создава безиери, иако ги измазнува вашите линии за вас.
  • Четка: Алатката за четка е како моливот - можете да креирате цртежи во слободна форма. Сепак, четката ви овозможува да цртате со шаблони, а не само со цврсти бои.
  • Текст: се чини дека оваа алатка е иста во режимот Lite и Expert. Ви овозможува да додавате текст и да го приспособувате.
  • Облици: Ви овозможува лесно да цртате различни полигони како овали, квадрати и петаголници.
  • Дејства: ако правите реклама, ова е местото каде што можете да додадете настани како што се „отворен url“, „adwords exit“ или

  Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.