6 Softueri më i mirë i menaxherit të shkronjave për Mac në 2022

 • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Zgjedhja e fontit të duhur është thelbësore për krijimin e përmbajtjes bindëse. Por si e gjeni fontin e preferuar nëse keni mijëra prej tyre? Nëse jeni një projektues ose dikush që punon me qindra apo edhe mijëra shkronja, të kesh një menaxher të mirë të shkronjave për të organizuar koleksionet e shkronjave është thelbësore.

Ka aplikacione të ndryshme të shkronjave, por pyetja është, si të zgjidhni menaxherin më të mirë për punën tuaj?

Në këtë artikull, unë do t'ju tregoj disa nga aplikacionet më të mira të menaxhimit të shkronjave për Mac dhe veçoritë kryesore të secilit menaxher të shkronjave. Do të përfshij gjithashtu disa informacione të dobishme që mund t'ju ndihmojnë të vendosni nëse keni nevojë për një menaxher të shkronjave dhe të vendosni se cilin të përdorni.

Çështjet kryesore

 • Menaxherët e shkronjave janë thelbësore për përdoruesit e fonteve të rënda si dizajnerët dhe bizneset që duhet të mbajnë fontet të organizuara dhe të përdorin një shumëllojshmëri fontesh .
 • Një menaxher i shkronjave është ideal për përdoruesit e shkronjave që duan të kursojnë hapësirën e kompjuterit, të punojnë me fontet në aplikacione të ndryshme, dhe të përshpejtojnë rrjedhën e punës .
 • Typeface është opsioni më i mirë në përgjithësi për çdo adhurues të shkronjave, projektuesit do të duan Connect Fonts për integrimet e tij krijuese të aplikacioneve dhe nëse jeni duke kërkuar për një opsion falas , FontBase është zgjedhja.
 • Wordmark mund të jetë një opsion i mirë nëse jeni duke kërkuar për një menaxher i shkronjave i bazuar në ueb .

Ku ruhen fontet në Mac?

Pasimjet i bazuar në shfletues që tregon koleksionet e shkronjave nga kompjuteri juaj. Mund ta shikoni paraprakisht tekstin në fonte të ndryshme duke e shtypur në shfletues pa pasur nevojë të shkarkoni ndonjë aplikacion, gjë që është një avantazh i madh i Wordmark sepse, ndryshe nga menaxherët e tjerë të shkronjave, ai nuk merr asnjë hapësirë ​​ruajtjeje kompjuteri.

Wordmark kërkon hard disqet e përdoruesve për të gjitha fontet dhe lejon lëvizjen nëpër rezultatet për të zgjedhur opsionet më të mira. Nëse doni të dini se cili font është, thjesht rri pezull mbi tekst dhe do t'ju tregojë emrin e fontit (siç tregohet në kutinë e kuqe që vizatova).

Është kaq e thjeshtë! Ky mjet është një zgjedhje e përkryer për përdoruesit e rastësishëm që janë në kërkim të ideve për fontet për projektet e tyre të reja.

Krahasuar me aplikacionet e përmendura më parë, Wordmark-ut i mungojnë disa veçori kryesore si aktivizimi/çaktivizimi i shkronjave dhe veçoritë falas janë mjaft të kufizuara.

Për shembull, për të zhbllokuar mbështetjen e Google Fonts, Etiketimin, modalitetin e natës dhe veçori të tjera të dobishme, mund të përmirësoni në Wordmark Pro për aq të ulët sa 3,25$/muaj . Megjithatë, ju mund t'i provoni ato falas për 24 orë.

6. Agjenti i shkronjave (Më i miri për bizneset)

 • Çmimi : 15 ditë falas provë, plan vjetor deri në 59 dollarë
 • Përputhshmëria : macOS 10.11 (El Capitan) ose më lart
 • Karakteristikat kryesore: shikoni fontet paraprake, ndani dhe organizimi i shkronjave, kërkimi i zgjuar i shkronjave
 • Pro: Mjete të fuqishme për nevojat e ndërmarrjes,funksionalitet i shkëlqyeshëm i ndarjes dhe bashkëpunimit
 • Kundër: Ndërfaqja e shkollës së vjetër, jo e përshtatshme për fillestarët

E di që e vlerësova RightFont si menaxherin më të mirë të shkronjave për profesionistët, por FontAgent është pak më i fuqishëm pasi ky softuer është krijuar për bizneset dhe ndërmarrjet për veçoritë e tij të ndarjes që lejojnë përdorues të shumtë të menaxhojnë fontet.

Për më tepër, versioni më i fundit është optimizuar për çipat M1 dhe M2 të Apple, gjë që e bën atë të funksionojë pa probleme në Mac-in tuaj.

FontAgent ka të gjitha funksionet bazë si importimin, sinkronizimin, shtimin e etiketave, ndarjen, krahasimin e shkronjave, integrimet e aplikacioneve, etj.

Më pëlqen funksioni i tij i avancuar i kërkimit, i cili quhet Kërkim inteligjent/Kërkim i shpejtë në FontAgent sepse mund t'i gjej shpejt fontet duke aplikuar filtra.

Unë nuk jam adhurues i ndërfaqes së tij të përdoruesit, por mirë, kjo nuk është gjëja më e rëndësishme për t'u marrë parasysh nëse funksionalitetet e tjera funksionojnë mirë. Epo, më duhet të them që nuk është aplikacioni më i lehtë për të filluar, por do ta merrni pas disa herë.

Me bujari, FontAgent ofron një provë 30-ditore falas për përdoruesit e rinj. Nëse ju pëlqen, ka disa opsione në varësi të asaj për çfarë do ta përdorni. Versioni bazë është 59 dollarë, versioni standard është 99 dollarë dhe nëse jeni përdorues ekzistues, mund ta përmirësoni softuerin për 65 dollarë.

Si i zgjodhëm dhe i testuam këta menaxherë të shkronjave Mac

Softueri më i mirë i menaxhimit të shkronjaveduhet të vijë me veçori të shumta për të përshpejtuar rrjedhën tuaj të punës dhe duhet të jetë më i avancuar se libri i paracaktuar i fontit të sistemit. Përndryshe, pse të shqetësoheni për të marrë një menaxher të shkronjave, apo jo?

Këta menaxherë të shkronjave testohen dhe zgjidhen në bazë në ndërfaqen e tyre të përdoruesit/lehtësinë e përdorimit, veçoritë e organizatës, integrimin/përputhshmërinë dhe çmimin.

Unë përdora MacBook Pro për të testuar këto aplikacione dhe i provova me softuer të ndryshëm dizajni si Adobe Illustrator dhe Photoshop.

Ja se si unë testoj çdo aspekt të softuerit të menaxhimit të shkronjave.

Ndërfaqja e përdoruesit/Lehtësia e përdorimit

Softueri më i mirë ju lejon të personalizoni opsionet e shikimit dhe të menaxhoni koleksionet e shkronjave, kështu që ne jemi duke kërkuar për një menaxher të shkronjave me një intuitiv dhe të lehtë për t'u përdorur ndërfaqja që ju lejon të gjeni fontin që ju nevojitet menjëherë.

Një faktor tjetër i rëndësishëm në lidhje me opsionet e shikimit është se ju duhet të jeni në gjendje të krahasoni fontet me një shikim. Për shembull, mund të shkruani tekstin dhe të shihni se si duket me shkronja të ndryshme në të njëjtën kohë nga paneli i shikimit.

Karakteristikat e organizatës

Një menaxher i mirë i shkronjave duhet t'ju lejojë të krijoni grupe, kategori, etiketa ose etiketa. Ju gjithashtu duhet të jeni në gjendje të aktivizoni dhe çaktivizoni fontet, t'i filtroni sipas dëshirës, ​​të renditni, printoni, eksportoni dhe më shumë me vetëm disa klikime.

Integrimi/Përputhshmëria

Mbështetje për shërbimet cloud si Adobe CC, Adobe Fonts,Google Fonts, Dropbox, Google Drive dhe SkyFonts do t'ju ndihmojnë të kopjoni koleksionin tuaj të shkronjave në çdo pajisje që përdorni, si dhe ta ndani atë me të tjerët. Integrimi i softuerit të palëve të treta është një veçori e dobishme, veçanërisht për projektuesit, ekipet dhe agjencitë.

Çmimi

Etiketa e çmimit të softuerit duhet të jetë e arsyeshme në krahasim me veçoritë që ofron. Nëse një aplikacion nuk është falas, çmimi duhet të jetë i drejtë dhe të paktën duhet të ofrojë një provë falas që ju ta kontrolloni përpara se ta blini.

Mendimet përfundimtare

Zgjedhja e menaxhimit të duhur të fontit softueri për ju varet vërtet nga rrjedha juaj e punës (dhe buxheti për disa). Shpresoj se ky udhëzues mund t'ju ndihmojë të zgjidhni opsionin më të mirë që plotëson të gjitha nevojat tuaja profesionale.

A keni provuar një aplikacion tjetër që ia vlen të paraqitet në këtë rishikim të aplikacionit të menaxherit të shkronjave Mac? Na tregoni në komentet më poshtë!

A keni provuar ndonjë nga programet/aplikacionet e menaxherit të shkronjave Mac më sipër? A më ka munguar ndonjë softuer/aplikacion tjetër i mirë në këtë udhëzues? Mos ngurroni të lini një koment dhe të më njoftoni.

shkarkoni dhe instaloni një font, ai do të ruhet në bibliotekën e sistemit, i njohur si Libri i shkronjave. Mund ta gjeni duke shkuar te Finder, duke mbajtur tastin Opsioni, duke shkuar te menyja e sipërme dhe duke klikuar Shko> Biblioteka.

Shënim: do ta shihni opsionin Biblioteka vetëm kur mbani të shtypur tastin Option.

Si mund t'i menaxhoj ose shikoj paraprakisht fontet e mia në Mac?

Mac ka mjetin e tij të menaxhimit të fontit të sistemit – Font Book, të cilin mund ta përdorni për të parë paraprakisht dhe shtuar fontet në koleksione. Nëse jeni duke kërkuar për menaxhim të avancuar të shkronjave, mund të zgjidhni një menaxher profesional të shkronjave si Typeface, RightFont, FontBase, etj.

A është Font Book falas në Mac?

Po, Font Book është një softuer falas i menaxhimit të shkronjave i parainstaluar në Mac. Ju nuk keni nevojë për ndonjë hap shtesë për ta shkarkuar atë. Kur shkarkoni dhe instaloni një font, ai automatikisht do të hapë Librin e Fonteve.

Si mund t'i gjej fontet e fshehura në Mac tim?

Nëse shihni fontet e fshehura janë gri në librin e shkronjave, zgjidhni fontin dhe klikoni butonin Shkarko .

Si mund ta kthej çaktivizoni fontet e mbrojtura në një Mac?

Mund t'i çaktivizoni fontet e mbrojtura nga aplikacioni i para-instaluar i Font Book në Mac. Klikoni me të djathtën mbi font dhe kliko opsionin Fshi fontin.

Çfarë është një Menaxher Font dhe A keni nevojë për Një

Një menaxher font është një aplikacion që ju lejon të organizoni dhe menaxhuartë gjitha fontet e instaluara në kompjuterin tuaj. Disa menaxherë të avancuar të shkronjave madje mund të ndihmojnë në organizimin e shkronjave tuaja nga softueri krijues.

Nëse punoni me projekte kreative, atëherë po, është një ide e mirë të përdorni një menaxher të shkronjave për të organizuar koleksionet tuaja të shkronjave ose të përdorni fontet bazë të resë kompjuterike që mund të kursejnë hapësirën tuaj.

Sigurisht, një menaxher i shkronjave nuk është vetëm për dizajnerët, për shembull, është mirë të organizoni fontet tuaja për publikim dhe madje edhe prezantime. Në këtë rast, nuk keni pse të zgjidhni një aplikacion elegant. Duke qenë në përputhje me fontin dhe duke përdorur fontin e duhur për përdorime të ndryshme, gjithmonë i shtojnë pikë profesionalizmit tuaj.

Është e vërtetë që ne mund t'i mësojmë përmendësh disa familje të shkronjave me emër, si Helvetica, Arial ose disa nga fontet e përdorura shpesh, por nuk mund t'i mësojmë përmendësh të gjitha. Po sikur të dëshironi të gjeni një font që keni përdorur pak kohë më parë për një projekt të ri?

Këtu është kur një menaxher fonti i lehtë për t'u përdorur është veçanërisht i dobishëm sepse mund të kapni shpejt atë që ju nevojitet pa humbur kohë duke kaluar nëpër librin e shkronjave ose duke kërkuar për dokumentin e vjetër.

Përveç mbrojtjes së shkronjave të sistemit nga fshirja aksidentale, menaxheri më i mirë i shkronjave mund të kërkojë, shikojë, rendit dhe riemërtojë fontet, si dhe të rregullojë ose çinstalojë ato të dëmtuara.

Kur ju' Duke përdorur fontet pa një menaxher të shkronjave, ato zakonisht kopjohen në dosjen e shkronjave të sistemit tuaj. Të kesh shumë shkronja të rëndësishme dhe të përdorura rrallëi ruajtur në të çon në kohë të gjata ngarkimi të aplikacioneve (InDesign, Illustrator, Photoshop) dhe gabime të performancës së sistemit.

Ajo që është e shkëlqyer për menaxherin e shkronjave është se është krijuar për të ruajtur stabilitetin e sistemit. Ai mund të aktivizojë/çaktivizojë një font ose grup shkronjash manualisht ose automatikisht vetëm kur kërkohet, pa humbur burimet e sistemit.

E di, Apple ka tashmë aplikacionin e vet të menaxhimit - Font Book, por është mjaft bazë dhe ka një grup i kufizuar i veçorive.

Nëse keni një koleksion të madh dhe përdorni shumë shkronja në ditë, veçoritë bazë të Librit të Shkronjave mund të mos jenë të mjaftueshme. Në seksionet e mëposhtme, unë do t'ju tregoj se si i testoj/përdor disa nga menaxherët më të mirë të shkronjave dhe pse po ju rekomandoj ato.

6 Menaxheri më i mirë i shkronjave për Mac: Fituesit

Nëse më në fund vendosët të provoni një menaxher të shkronjave, këtu janë gjashtë opsione të mrekullueshme. Disa janë më të mira për përdorim profesional, disa janë të shkëlqyera për çdo përdorues, disa ofrojnë veçori më të avancuara, gjithsesi, secila ka më të mirat e veta.

1. Shkrimi i tipit (më i miri në përgjithësi)

 • Çmimi : provë 15-ditore, 35,99 $
 • Përputhshmëria : macOS 10.12 (Sierra) ose më i lartë
 • Karakteristikat kryesore : shikoni paraprakisht fontet, organizoni koleksionet, krahasimi i shkronjave, aktivizoni/çaktivizoni fontet, integrohet me Adobe Fonts dhe Google Fonts
 • Pro : Ndërfaqe e thjeshtë, plotësisht e personalizueshme, veçori të avancuara
 • Kundër : E shtrenjtë

Pavarësisht nëse jenistilist profesionist ose thjesht një adhurues i shkronjave, Typeface është i përshtatshëm për të gjithë për shkak të ndërfaqes së tij të thjeshtë dhe dizajnit minimalist që ju lejon të navigoni dhe organizoni shpejt fontet tuaja.

Mund të kërkoni për fontet sipas kategorisë ose stilit/familjes së shkronjave si sans, serif, skript, monospace, etj. Mund të krijoni gjithashtu koleksionin tuaj të shkronjave sipas kategorive ose të shtoni etiketa si moderne, retro, ueb, titull , logo, atmosferë verore, etj.

Një tipar i mrekullueshëm që ka Typeface është Toggle Font Compare i cili ju lejon të zgjidhni një font dhe ta krahasoni atë me koleksione të tjera të zgjedhura të shkronjave mbi njëri-tjetrin.

Një gjë tjetër që më pëlqen shumë te Typeface janë opsionet e tij fleksibël të shikimit. Ju mund të vendosni se sa fonte shfaqen në një faqe, të rregulloni madhësinë dhe të shihni se si duket fonti në stile të ndryshme të përmbajtjes së tekstit.

Typeface ka shumë veçori që nuk shfaqen në panelin bazë, por mund t'i gjeni lehtësisht nga menyja e sipërme. Për shembull, mund të eksportoni fontin Adobe dhe të ndryshoni mënyrën e shikimit.

Mund ta merrni aplikacionin Typeface nga App Store falas dhe pas një prove 15-ditore, mund ta merrni për 35,99 dollarë. Ose mund ta merrni falas me një abonim në Setapp së bashku me aplikacione të tjera komerciale për Mac.

2. FontBase (Më e mira falas)

 • Çmimi : falas
 • Përputhshmëria : macOS X 10.10 (Yosemite) ose më vonë
 • Karakteristikat kryesore: Pa problemeorganizimi i shkronjave, aktivizimi/çaktivizimi i shkronjave, qasja në fontet e Google
 • Pro: Opsioni i përmirësimit falas, i lehtë për t'u përdorur, i përballueshëm
 • Kundër: Asgjë për t'u ankuar nëse konsideroni se është falas 😉

FontBase është një menaxher falas i shkronjave ndër-platformë që ka shumicën e veçorive të nevojshme, gjë që e bën atë alternativën më të mirë për menaxherët e tjerë të fontit me pagesë. Përveç avantazhit të çmimit, ndërfaqja e tij intuitive dhe veçoritë e organizimit pa probleme të fontit i lejojnë përdoruesit të zgjedhin dhe organizojnë lehtësisht fontet.

Do të gjeni kategori të ndryshme, koleksione, dosje dhe filtra të tjerë në shiritin anësor të majtë. Në të djathtë, ka një listë të shkronjave me pamje paraprake.

Mund të ndryshoni madhësinë e shkronjave dhe të rregulloni se sa opsione shfaqen në një faqe. Gjithashtu, ju mund të zgjidhni ngjyrën e preferuar si për fontet ashtu edhe për sfondin, gjë që është e mrekullueshme për të parë se si do të duket fonti juaj në një projekt.

FontBase e bën të lehtë importimin/shtimin e shkronjave. Mund të tërhiqni dhe lëshoni një dosje (me ose pa nën-dosje) me fonte në aplikacion ose klikoni butonin Shto dhe gjeni fontin nga kompjuteri juaj.

FontBase funksionon pa probleme kur bëhet fjalë për mbështetjen e Google Fonts. Ju gjithashtu mund të sinkronizoni fontet tuaja në shumë desktop duke lëvizur dosjen kryesore të aplikacionit në Dropbox ose Google Drive.

Nëse dëshironi të keni akses në veçori më të avancuara si aktivizimi automatik, kërkimi i avancuar i shkronjave, etj, ju mundeni gjithmonëpërmirësoje në FontBase Awesome me një çmim të arsyeshëm – 3 dollarë/muaj, 29 dollarë/vit ose një blerje 180 dollarësh.

3. Lidhni fontet (më të mirat për dizajnerët)

 • Çmimi : provë 15-ditore falas, plani vjetor 108$
 • Përputhshmëria : macOS 10.13.6 (High Sierra) ose më vonë
 • Çelësi veçoritë: sinkronizoni dhe organizoni fontet, integrohet me shumë aplikacione, zbuloni fontet nga softueri
 • Pro: Integrohet me aplikacione profesionale, të bazuara në cloud, kategorizim i mirë
 • Kundërzimet: Ndërfaqe e shtrenjtë, komplekse e përdoruesit

Zhvilluar nga Extensis, Connect Fonts është versioni i ri i Suitcase Fusion. Është një menaxher i avancuar i shkronjave të bazuara në cloud për organizimin, gjetjen, shikimin dhe përdorimin e shkronjave brenda rrjedhës suaj të punës.

Nuk është menaxheri më intuitiv i shkronjave për t'u përdorur në krahasim me opsionet e tjera. Sidoqoftë, pasi të kuptoni cilësimet, mund të sinkronizoni lehtësisht koleksionin e shkronjave përmes cloud dhe ta bëni atë të aksesueshëm në të gjithë pajisjet. Ekziston gjithashtu një FontDoctor, një mjet i fokusuar në zbulimin dhe riparimin e korrupsionit të shkronjave.

Connect Fonts funksionon më së miri për dizajnerët dhe zhvilluesit profesionistë të cilët kërkojnë veçori më të avancuara dhe integrimin e palëve të treta . Shtojcat "Connect Fonts" janë të disponueshme për softuerët e dizajnit si Photoshop, Adobe Illustrator, InDesign dhe After Effects.

Një veçori interesante që më pëlqen shumë është se nëse tërhiqni një skedar dizajni në "Connect Fonts", ai mund t'ju tregojë se cilat fonte janëpërdoret në skedar (nëse teksti në skedarin origjinal nuk është i përshkruar).

Arsyeja e vetme që do të më ndalonte të marr Connect Fonts është kostoja dhe nuk ka asnjë mundësi blerjeje një herë.

Plani vjetor është 108 dollarë (rreth 9 dollarë në muaj), që mendoj se është disi i kushtueshëm. Ai ofron një provë falas 15-ditore, por procesi i shkarkimit është mjaft i ndërlikuar dhe do t'ju duhet të krijoni një llogari për të. Unë ende mendoj se ia vlen të provohet edhe pse nëse buxheti nuk është shqetësues.

Lexoni rishikimin tim të plotë për Fontet Extensis Connect për më shumë.

4. RightFont (Më e mira për profesionistët)

 • Çmimi : provë falas 15-ditore, licencë e vetme 59$, licencë ekipi nga 94$
 • Përputhshmëri : macOS 10.13 (High Sierra) ose më vonë
 • Karakteristikat kryesore: Sinkronizimi i lehtë dhe shkëmbimi i shkronjave, organizimi i shkronjave, integrohet me softuerin krijues dhe Google
 • Pro: Integrohet me aplikacione profesionale, i avancuar opsionet e kërkimit, kategorizim i mirë
 • Kundër: Jo aq intuitiv sa menaxherët e tjerë të shkronjave

RightFont është projektuar për stilistë dhe ekipe profesionistë . Prandaj, ndërfaqja e përdoruesit e aplikacionit është pak më e komplikuar, që do të thotë se nuk i shihni disa opsione me një shikim. Mund të jetë konfuze për disa fillestarë që nuk janë të njohur me menaxherët e shkronjave.

RightFont është i ngjashëm me Typeface dhe në fakt, është një nga konkurrentët më të mëdhenj të Typeface për shkak të grupit të tij të mrekullueshëm të veçorive dhe madje edhe më shumëopsione te avancuara.

Veçoritë e menaxhimit të shkronjave ju lejojnë të sinkronizoni, importoni dhe organizoni me lehtësi fontet e sistemit ose të aktivizoni Fontet Google dhe Adobe Fonts. Më e rëndësishmja, më pëlqen se si integrohet me shumë aplikacione krijuese si Adobe CC, Sketch, Affinity Designer dhe më shumë.

Si vetë projektues, më duket e dobishme të zgjedh fontet për projektin tim dhe t'i ndaj me ekipin tim.

Me softuerin tuaj të hapur, nëse qëndroni pezull mbi një font në RightFont, mund të ndryshoni drejtpërdrejt fontin e tekstit me të cilin po punoni në softuer.

Nëse jeni duke bërë një projekt ekipor, RightFont ju lejon të sinkronizoni bibliotekën tuaj të shkronjave dhe ta ndani atë me ekipin tuaj nëpërmjet Dropbox, iCloud, Google Drive dhe shërbime të tjera cloud. Pra, nuk do të ketë problem që të mungojnë fontet, etj.

Përveç veçorive të mrekullueshme, mendoj se RightFont ofron një çmim mjaft të arsyeshëm. Ju mund të merrni një licencë të vetme për 59 dollarë vetëm për një pajisje, ose një licencë ekipi duke filluar nga 94 dollarë për dy pajisje. Përpara çdo angazhimi, mund të merrni një provë 15-ditore plotësisht funksionale falas.

5. WordMark (Më e lehtë për t'u përdorur)

 • Çmimi : falas, ose Përmirëso në WordMark Pro për 3,25 $/muaj
 • Përputhshmëria : Bazuar në ueb
 • Karakteristikat kryesore: Pamja paraprake e shkronjave, krahasimi i shkronjave
 • Të mirat: Qasje falas, e lehtë për t'u përdorur, e bazuar në shfletues (nuk zë hapësirën e kompjuterit tuaj)
 • Kundër: Pak veçori me versionin falas

Fjala fjalësh është a

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.