Преглед на Drive Genius: Дали е добра оваа апликација за заштита на Mac?

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Drive Genius

Ефективност: скенер за вируси, чистење, обновување податоци и дефрагментација Цена: 79 $/годишно за сеопфатен сет на алатки Лесност на Користете: Автоматска заштита плус скенирање „клик-и-оди“ Поддршка: Поддршката по телефон и е-пошта со корисна документација

Резиме

Drive Genius ветува дека ќе остане вашиот компјутер работи непречено додека се осигурува дека нема да изгубите вредни податоци. Апликацијата комбинира скенирање вируси, обновување и чистење на податоци, дефрагментација и клонирање и многу повеќе. Услужната алатка DrivePulse постојано скенира за проблеми пред тие да станат проблем. Тоа е многу вредност за 79 долари/годишно. Достапни се поскапи планови за професионалци и клиенти на претпријатија.

Дали Drive Genius вреди? Ако го користите вашиот Mac за да заработите пари или да складирате вредни информации, тогаш вреди секој цент. Колекцијата на алатки што ги обезбедува е посеопфатна од кој било од неговите конкуренти. Меѓутоа, ако сте обичен корисник на компјутер, постојат неколку бесплатни алатки кои обезбедуваат обновување на основните податоци, доколку воопшто ви е потребно.

Што ми се допаѓа : Добра колекција на алатки комбинирани во една програма. Проактивно скенира за проблеми и однапред ве предупредува. Ве заштитува од вируси и друг малициозен софтвер. Ослободува простор на дискот и го забрзува вашиот хард диск.

Што не ми се допаѓа : скенирањето трае многу време. Резултатите од скенирањето може да вклучуваат повеќе информации.

4.3 ДобијтеТоа ја прави многу лесна програма за користење.

Поддршка: 4.5/5

Техничката поддршка е достапна преку телефон или е-пошта, не наидов на никакви проблеми додека користење на апликацијата, па затоа не може да коментира за одговорноста или квалитетот на таа поддршка. Достапно е упатство за корисникот PDF и сеопфатни ЧПП. Иако видео упатствата беа создадени за постарите верзии на Drive Genius, тие, за жал, не се репродуцирани за тековната верзија на апликацијата.

Алтернативи на Drive Genius

Малку програми го покриваат импресивното на Drive Genius опсег на карактеристики. Можеби ќе треба да изберете неколку алтернативи за покривање на истото тло.

Ако барате пакет сличен на Drive Genius, размислете:

 • TechTool Pro : TechTool Pro е една алатка со многу функции, вклучувајќи тестирање и поправка на диск, тестирање на хардвер и меморија, клонирање и оптимизација на волумен и датотеки.
 • DiskWarrior 5 : DiskWarrior е пакет на алатки за хард диск кои ги поправаат проблемите со дискот, ги обновуваат датотеките што недостасуваат и го следат здравјето на вашиот диск.

Ако барате безбедносен софтвер за заштита на вашиот Mac од малициозен софтвер , размислете за:

 • Malwarebytes : Malwarebytes го штити вашиот компјутер од малициозен софтвер и го одржува да работи свиленкасно мазно.
 • Norton Security : Norton Security ги штити вашите Mac, компјутери, уреди со Android и iOS од малициозен софтвер со еден единственпретплата.

Ако барате алатка за чистење Mac, размислете за:

 • CleanMyMac X : CleanMyMac може ослободете пристоен простор на хард дискот за вас брзо.
 • MacPaw Gemini 2 : Gemini 2 е поевтина апликација која е специјализирана за наоѓање дупликат датотеки.
 • iMobie MacClean : MacClean ќе ослободи простор на тврдиот диск на вашиот Mac, ќе ве заштити од малициозен софтвер и исто така ќе ја зајакне вашата приватност. Чини само 29,99 долари за лична лиценца, има добра вредност, иако не може да ги поправи проблемите со хард дискот.

Заклучок

Drive Genius постојано го следи вашиот хард диск и ги поправа проблемите пред да станат големи проблеми. Тој скенира за вируси и автоматски ги преместува инфицираните датотеки во ѓубрето. Ја следи фрагментацијата на датотеките што го забавува вашиот компјутер и се појавува предупредување. Сето ова го прави без да кренете прст.

Покрај тоа, вклучува сеопфатен сет на алатки кои скенираат и поправаат проблеми, слободен простор на хард дискот и клонирање, партиција и безбедно бришење на вашите дискови. Овие карактеристики се од суштинско значење ако ви треба сигурна, сигурна и сигурна работна средина. Ако звучи како вас, тогаш топло го препорачувам Drive Genius. Програмата нуди одлична вредност за парите кога ќе ги земете предвид сите функции што може да ги изврши.

Ако сте обичен домашен корисник и немате ништо зачувано на вашиот компјутер што бипропушти ако исчезна, тогаш Drive Genius може да биде повеќе отколку што ти треба. Само погрижете се да чувате резервна копија од сè што е важно и размислете за бесплатните комунални услуги ако нешто тргне наопаку.

Преземете го Drive Genius за Mac

Па, што мислите за овој Диск Генијален преглед? Оставете коментар и известете ни.

Drive Genius за Mac

Што е Drive Genius?

Тоа е збирка на комунални услуги што работат заедно за да го одржуваат вашиот Mac здрав, брз, непречен и без вируси. Drive Genius автоматски скенира за проблеми користејќи ја алатката DrivePulse. Исто така, ви овозможува периодично рачно да скенирате проблеми и да поправате различни проблеми со хард дискот.

За да го поправите вашиот стартен диск ќе треба да се подигнете од друг уред. Drive Genius го олеснува ова со создавање на секундарен подигач наречен BootWell кој го содржи пакетот комунални услуги. За да ги покриете сите тие карактеристики, вообичаено би требало да купите неколку производи.

Што прави Drive Genius?

Еве ги главните придобивки на софтверот:

 • Ги надгледува вашите дискови за проблеми пред тие да станат проблеми.
 • Го штити вашиот компјутер од малициозен софтвер.
 • Ги заштитува вашите датотеки од корупција.
 • Го забрзува пристап до датотеки со дефрагментирање на вашите дискови.
 • Ослободува простор на дискот со чистење на непотребните датотеки.

Дали е Drive Genius безбеден?

Да, тоа е безбедно да се користи. Истрчав и инсталирав Drive Genius 5 на мојот iMac. Скенирањето користејќи Bitdefender не најде вируси или злонамерен код. Всушност, скенирањето на малициозен софтвер на апликацијата ќе го зачува вашиот компјутер побезбеден.

Ако прекинете некои од алатките на апликацијата додека се во употреба, на пример, Defragment, може да предизвикате оштетување на вашите датотеки и можеби губење на податоците . Јасни предупредувањасе прикажуваат секогаш кога треба да се внимава. Само погрижете се да не го исклучите компјутерот за време на тие процедури.

Дали Apple го препорачува Drive Genius?

Според Cult of Mac, Drive Genius се користи од Apple Genius Bar.

Колку чини Drive Genius?

Drive Genius Standard License чини 79 долари годишно (што ви овозможува да ја користите на 3 компјутери). Професионалната лиценца чини 299 долари за 10 компјутери годишно. Трајната лиценца чини 99 долари по компјутер по употреба.

Како да ја исклучите лентата со менија на DrivePulse на Mac?

DrivePulse работи постојано за да се осигура безбедноста на вашиот компјутер. Во ред е да го оставите да работи и нема да ви пречи на работата. Како да го исклучите DrivePulse кога тоа е потребно? Само отворете ги преференциите на Drive Genius и кликнете Оневозможи DrivePulse.

Но, има моменти кога можеби ќе сакате да исклучите што е можно повеќе процеси во заднина за да постигнете оптимални перформанси на вашиот компјутер. На пример, многу подкастери го прават тоа додека снимаат повик на Skype.

Зошто да ми верувате за овој генијален преглед на дискот?

Моето име е Адријан Тари. Користам компјутери од 1988 година, а Mac со полно работно време од 2009 година. Сум се занимавал со многу бавни и проблематични компјутери низ годините додека вршев техничка поддршка преку телефон и одржував простории за обука полни со компјутери.

Поминав години работејќи софтвер за оптимизација и поправкакако Norton Utilities, PC Tools и SpinRite. Поминувам безброј часови скенирање на компјутери за проблеми и малициозен софтвер. Ја научив вредноста на сеопфатната апликација за чистење и поправка.

Последната недела, ја користев пробната верзија на Drive Genius на мојот iMac. Корисниците имаат право да знаат што е и што не работи за некој производ, затоа го извршив секое скенирање и темелно ја тестирав секоја функција.

Во овој преглед на Drive Genius, ќе споделам што Ми се допаѓа и не ми се допаѓа во апликацијата. Содржината во полето за брзо резиме погоре служи како кратка верзија на моите наоди и заклучоци. Прочитајте за деталите!

Drive Genius Review: Што е во тоа за вас?

Бидејќи апликацијата е за заштита, забрзување и чистење на вашиот Mac, ќе ги наведам сите нејзини функции ставајќи ги во следните пет секции. Во секоја потсекција, прво ќе истражам што нуди апликацијата, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Следете ги вашите дискови за проблеми пред да станат проблеми

Drive Genius не чека само за да започнете скенирање, тој проактивно го следи вашиот компјутер за проблеми и ве предупредува веднаш штом ќе најде. Функцијата за скенирање во заднина се нарекува DrivePulse .

Може да следи физички и логички оштетувања на тврдиот диск, фрагментација на датотеки и вируси.

DrivePulse е алатка за лента со мени. Кога ќе кликнете на него, можете да го видите статусот наскенира и здравјето на вашите хард дискови. Еве слика од екранот од денот кога го инсталирав. С.М.А.Р.Т. проверете потврдено дека мојот хард диск е здрав и разбирливо е дека статусот на другите проверки е на чекање бидејќи штотуку ја инсталирав апликацијата.

Го направив скриншот подолу шест дена подоцна. Статусот на повеќето скенирања сè уште се чека. Физичката проверка на мојот диск сè уште е завршена само 2,4%, така што е потребно доста време за темелно да се провери сè систематски. Меѓутоа, секоја датотека до која пристапувам веднаш се проверува.

Мој личен став : Мило е ако апликацијата го следи вашиот компјутер за проблеми во реално време. Секоја датотека што ја користам е проверена за вируси. Секоја датотека што ја зачувам се проверува за интегритет. Не забележав никаков хит на перформансите додека работев на мојот Mac. Потребно е одредено време за DrivePulse да го испита целиот ваш хард диск, па вреди да направите некои скенирања однапред.

2. Заштитете го вашиот компјутер од малициозен софтвер

Drive Genius ќе го скенира вашиот систем за вируси - во реално време со DrivePulse и систематски на барање со Скенирање на малициозен софтвер . Заразените датотеки се преместуваат во корпата за отпадоци.

Скенирањето на малициозен софтвер е многу темелно и трае многу часови за да се заврши - на мојот iMac траеше околу осум часа. Но, тоа го прави во заднина за да можете да продолжите да го користите вашиот компјутер. За мене, најде пет инфицирани е-поштаприлози.

Мој личен став : Како што Mac компјутерите стануваат се попопуларни, платформата станува се поголема цел за креаторите на малициозен софтвер. Добро е да се знае дека Drive Genius ги држи очите отворени за вируси и други инфекции пред да ги откријам на потешкиот начин.

3. Заштитете ги вашите дискови од корупција

Податоците се губат кога тврдите дискови оди лошо. Тоа никогаш не е добро. Тоа може да се случи кога возењето е физички неисправно или деградирачко поради возраста. И тоа може да се случи кога има логични проблеми со начинот на зачувување на податоците, на пример, оштетување на датотеките и папките.

Drive Genius ги скенира двата вида проблеми и често може да ги поправи логичките грешки. Скенирањето е темелно и трае некое време. На уредот од 1TB на мојот iMac, секое скенирање траеше меѓу шест и десет часа.

Физичката проверка бара физичко оштетување на вашиот хард диск.

За среќа, моето Осум години стариот диск на Mac доби чиста сметка за здравјето, иако би било убаво апликацијата да го каже тоа, наместо само „Физичката проверка е завршена“.

Проверката на конзистентност бара расипување на датотеки и папки за да потврди дали вашите податоци се безбедно зачувани.

Повторно, имам среќен Mac. Ако ова скенирање најде проблеми, Drive Genius ќе може да ја обнови структурата на папката, така што имињата на датотеките се повторно поврзани со нивните податоци или да ги поправат грешките во логичката датотека и папката.

За поправка на моето стартување возење,DiskGenius би се инсталирал на втор погон Bootwell и би се рестартирал.

Користејќи ја пробната верзија можев да создадам Bootwell диск и да се подигне од него. но не извршувајте никакви скенирања.

Мој личен став : За среќа, ваквите проблеми со хард дискот се прилично ретки, но кога ќе се случат, поправката е итна и важна. Ми се допаѓа тоа што Prosoft може да ве предупреди рано за потенцијални проблеми, а исто така е компетентен за поправка на низа проблеми со хард дискот.

4. Брз пристап до датотеки со дефрагментирање на вашите дискови

Фрагментирана датотека се складира поединечно на неколку локации на вашиот хард диск и трае подолго за читање. Дефрагментирав хард дискови уште од мојот прв хард диск од 40 MB во 80-тите. На Windows, тоа направи огромна разлика во брзината на мојот диск, а може да направи забележителна разлика и на Mac, особено ако имате многу големи датотеки, како видео, аудио и мултимедијални датотеки со големина над 1 GB.

Ја тестирав функцијата Дефрагментација на мојот резервен USB-уред од 2 TB. (Не можев да го дефрагментирам мојот стартен диск со пробната верзија.) Процесот траеше 10 часа.

За време на скенирањето, не ми беа дадени никакви визуелни повратни информации за напредокот (освен тајмер на дното на прозорецот), или било каква индикација за тоа колку е фрагментиран погонот (мислам дека не беше особено фрагментиран). Тоа е невообичаено. Со други алатки за дефрагментација можев да ги гледам податоцитесе преместува за време на процесот.

Кога заврши дефрагментирањето, го добив следниот дијаграм на мојот диск.

Мој личен став : Додека се дефрагментира хард дискот не е магичен лек за бавните компјутери каков што беше на компјутерите пред неколку години, тој сè уште може да даде корисен поттик за брзина. Алатката за дефрагментирање на Drive Genius не е најдобрата што сум ја пробал, но ја врши работата и ме спасува од купување друга софтверска програма.

5. Слободен простор на тврдиот диск со чистење на непотребни датотеки

Drive Genius има голем број други алатки кои можат да ви помогнат да работите со вашите дискови и датотеки. Две од нив се дизајнирани да помогнат да се ослободи простор на хард дискот со чистење на дупликат датотеки и лоцирање на големи датотеки.

Услужната програма Најди дупликати лоцира дупликат датотеки на вашиот хард диск. Потоа чува една копија од вашата датотека (онаа на која неодамна сте пристапиле), а другите копии ги заменува со алијас на првата датотека. На тој начин ги складирате податоците само еднаш, но сепак можете да пристапите до датотеката од сите тие локации. Откако ќе се најдат дупликатите, апликацијата ви дава можност да ги избришете сите примероци што не ви се потребни.

Големите датотеки очигледно заземаат доста простор. Тоа е добро ако ви требаат, но губење простор ако се стари и непотребни. Drive Genius обезбедува скенирање на Најдете големи датотеки што ги наоѓа, а потоа ви дозволува да одлучите што да правите со нив. Можете да контролиратеколку се големи наведените датотеки, како и колку стари. Поголема е веројатноста дека постарите датотеки веќе нема да бидат потребни, но погрижете се внимателно да проверите пред да ги избришете.

Drive Genius исто така содржи алатки за клонирање, безбедно бришење, иницијализирање и партиција на вашите дискови.

Мој личен став : Чистењето датотеки и алатките поврзани со датотеки не се силата на Drive Genius, но одлично е што се вклучени. Тие се корисни. 1>Оваа апликација комбинира скенер за вируси, алатка за чистење, алатка за обновување податоци, алатка за дефрагментација и клонирање на хард диск во една апликација. Тоа е многу функционалност за една апликација. Скенирањето на Drive Genius се темелни, но на сметка на брзината. Бидете подготвени да поминете многу време со оваа апликација. Посакувам да ми дадат подетални резултати од скенирањето и подобри визуелни повратни информации.

Цена: 4/5

Со 79 долари годишно апликацијата не е евтина, но вклучува многу функции за парите. За да најдете алтернатива, веројатно треба да купите две од три други комунални услуги за да го покриете истото земјиште, што веројатно ќе чини стотици долари вкупно.

Лесност за користење: 4,5/5

DrivePulse работи автоматски, а остатокот од Drive Genius е едноставна работа со притискање на копчињата. За секоја карактеристика се прикажуваат јасни и концизни описи.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.