Преглед на CleanMyMac 3: добрите, лошите страни и пресудата

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

CleanMyMac 3

Ефективност: може да ви помогне да ослободите многу простор за складирање Цена: еднократна такса почнувајќи од 39,95 $ по Mac Лесност за користење: Многу интуитивно со елегантни интерфејси Поддршка: Достапно преку телефонски повици и е-пошта

Резиме

CleanMyMac 3 е најдобрата апликација за чистење Mac за повеќето луѓе. Заедно со Gemini 2, го оценивме пакетот како наша главна препорака во најдобриот преглед за чистење Mac. CleanMyMac е исклучително лесен за користење и го исполнува она што тврди дека го нуди. Всушност, апликацијата прави повеќе од само чистење; нуди и голем број други услуги за одржување. Тоа е како се-во-едно софтверски пакет што го чисти и оптимизира вашиот Mac на пригоден начин.

Дали некогаш ви треба CleanMyMac? Според мое мислење, ако сте нов во Mac, сè уште учите macOS или немате време да потрошите пробувајќи различни апликации за одржување на вашиот Mac, тогаш CleanMyMac е одлична опција. Ако сте моќен корисник на кој му е удобно да ракува со технички работи, тогаш веројатно нема да имате толку голема корист од апликацијата.

Во овој преглед и упатство, ќе ве одведам зад сцената за тоа како ја користам апликација за отстранување на непотребни датотеки, длабоко чистење на хард дискот на Mac, деинсталирање апликации, итн. Исто така, ќе ги објаснам причините зошто на апликацијата и ги дадов оценките што ги дадов.

Што ми се допаѓа : Функцијата Smart Cleanup работи одлично за брзо ослободување пристојна количина на простор на хард дискот. Некоиоваа функција е исклучително корисна затоа што можам да се ослободам од неискористените апликации - во серија откако апликацијата ќе ги прикаже во структура на дрво. Чистењето на апликациите и нивните остатоци имаат тенденција да ослободуваат добра количина на простор за складирање.

Одржување : го оптимизира вашиот Mac со извршување на голем број рачни или закажани задачи, како што е проверка на диск за стартување, поставување дозволи за поправка на дискот, реиндексирање на Spotlight, забрзување на поштата итн. Според мое мислење, многу од овие функции се излишни бидејќи Apple's Disk Utility е доволно моќен за да се справи со повеќето ваши потреби. Но, уште еднаш, CleanMyMac 3 ги реорганизира тие функции на полесен за користење начин.

Приватност : Ова главно го отстранува ѓубрето од веб-прелистувачот, како што се историјата на прелистување, колачињата, Историја на преземања, зачувани лозинки итн. Исто така, ги чисти отпечатоците оставени во апликациите за разговор како Skype и iMessage. За мене, тоа не е толку корисно затоа што сакам да ги задржам тие приватни датотеки заради погодност, на пр. најавување на сајтови без повторно внесување лозинки, гледање наназад во историјата на разговори за минатите разговори, итн. Исто така, ви препорачувам да бидете внимателни кога ги отстранувате овие датотеки. Откако ќе се избришат, тие обично не можат да се вратат.

Екстензии : ова ги собира сите екстензии, виџети и додатоци што сте ги инсталирале на вашиот Mac и веб-прелистувачите и ги прикажува на едно место. Тука може да управувате и со ставките за најавување. Повторно, дали илине сакате овие се сведува на погодност. За мене, тоа не е толку корисно затоа што знам како да отстранам екстензии или ставки за најавување. Патем, изненаден сум што апликацијата автоматски го додава своето мени во моите ставки за најавување - не сум среќен поради тоа, дури и ако е лесно да се оневозможи. Уште една работа што ме збунува е тоа што апликацијата не успеа да ги открие приклучоците за Firefox.

Shredder : Ова ви помага безбедно да ги избришете датотеките и папките што повеќе не сакате да ги чувате. Предметите избришани со оваа техника се неповратни, затоа внимавајте да не ги распарчите погрешните ставки. Според мое мислење, оваа опција е корисна за Mac компјутери кои работат на вртење хард дискови (HDD), но не и за SSD (солидна состојба), бидејќи празнењето на Ѓубрето е доволно за да ги направи тие датотеки неповратни поради начинот на кој TRIM ги овозможи SSD-а управувајте со податоците.

Мој личен став : модулот Utilities вклучува голем број корисни функции кои ви овозможуваат подобро да го одржувате вашиот Mac, а дизајнерскиот тим на MacPaw го прави лесно навигирајте ги тие карактеристики. Сепак, единствениот модул што го сметам за корисен е Деинсталаторот и можам да се потпрам на Disk Utility или други стандардни апликации на macOS за да ја завршам речиси секоја задача за одржување што може да ја направи CleanMyMac.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4/5

Иако сум импресиониран од алатките за паметно чистење и длабоко чистење на CleanMyMac, морам да признаам дека не е создаден секој Macеднакви. Придобивките што можете да ги добиете од користењето на апликацијата ќе се разликуваат. Основната вредност на апликацијата е тоа што ги отстранува непотребните датотеки и апликации од Mac, што го прави да работи почисто и побрзо (втората точка потекнува од мојот мерач на маркетинг пораката на MacPaw).

Моите аргументи главно вклучуваат два дела . Прво, не секој Mac е толку „валкан“, особено ако вашиот Mac е сосема нов. Постарите Mac имаат тенденција да се користат повеќе, што значи повеќе непотребни датотеки. Откако ќе го користите CleanMyMac 3 за темелно да ги отстраните тие непотребни датотеки, ќе добиете зголемување на перформансите, но тоа нема да биде драматично. Постојат многу причини зошто Mac може да работи бавно. Понекогаш надградбата на хардверот е најдоброто решение за подобрување на севкупните перформанси.

Второ, подлабоката интеграција на iCloud на macOS Sierra веројатно ќе го направи вашиот хард диск на Mac помалку преполн. Ако сте како мене, го гледавте Apple WWDC16 уште во јуни. Тие на тој настан објавија дека една од новите функции во OS Sierra е тоа што Mac ќе направи простор за нови датотеки со чување на постарите во облакот. Поконкретно, ќе ги направи достапни сите датотеки складирани на работната површина и папката со документи на вашиот Mac преку iCloud.com. Запомнете ја шарената лента за складирање што ни ја покажа Крег Федериги: наеднаш беа генерирани 130 GB нов слободен простор.

Цена: 4/5

CleanMyMac не е бесплатно, иако нуди демо што е бесплатно за преземање и ќе исчисти до 500 MBподатоци. Апликацијата вклучува помали алатки кои постигнуваат голем број различни задачи. Вистината е дека скоро сите од нив може да се заменат или со стандардната алатка на Apple или со бесплатна апликација од трета страна. Како што рече, 39,95 долари не го убиваат со оглед на удобноста што оваа сè-во-едно апликација ја носи на масата на неверојатно лесен за користење начин. Исто така, секогаш можете да контактирате со нивната поддршка за корисници за прашања. Накратко, апликацијата ви заштедува време и енергија со рационализирање на начинот на одржување на вашиот Mac.

Лесност за користење: 5/5

Јас не сум дизајнер , така што не можам да ги оценувам добрите и лошите страни на UI/UX на апликацијата како професионалец. Но, како некој што користел MacOS повеќе од шест години и пробал стотици апликации, самоуверено велам дека CleanMyMac е една од најдобро дизајнираните апликации што некогаш сум ги користел. Неговиот елегантен интерфејс, висококвалитетната графика, јасните повик за акција, текстуалните инструкции и документацијата, сето тоа го прави лесно користењето на апликацијата.

Поддршка: 4.5/5

До тимот за поддршка на MacPaw може да се дојде преку еден од трите методи: е-пошта, телефонски повици и разговори во живо. Ги контактирав преку сите овие средства. Еве го мојот совет: ако имате итни проблеми со апликацијата, земете го телефонот и директно јавете се. Ако не е погодно да се јавите, проверете дали нивната поддршка е достапна преку разговор во живо. За општи барања, пуштете им е-пошта.

Телефонски повици — +1 (877) 562-2729, бесплатен. Нивната поддршка е многуодговорен и професионален. Претставникот со кој разговарав одговори на сите мои прашања, јас сум прилично среќен поради моето искуство.

Разговор во живо — достапен за време на работното време во Соединетите Држави. Ажурирај : оваа опција повеќе не е достапна.

Е-пошта — [email protected] Тие одговорија на мојата е-пошта во рок од 6 часа , што не е лошо.

Најчесто поставувани прашања

Може ли CleanMyMac 3 да го забрза мојот Mac?

Можеби. Mac компјутерите работат бавно од различни причини. Ако таа бавност е поврзана со системот macOS, CleanMyMac може малку да го зголеми.

Ако вашиот Mac е бавен затоа што машината ја покажува својата старост и хардверот е застарен, тогаш додадете дополнителна RAM меморија или заменете го хард дискот со SSD (диск во цврста состојба) е најефективното решение за зголемување на перформансите.

Како да го добиете бројот за активирање на CleanMyMac 3?

Нема клучен или бесплатен број за активирање. Единствениот легален, легитимен начин да ја добиете апликацијата е да купите лиценца од MacPaw.

Дали CleanMyMac е компатибилен со најновиот macOS?

Да, MacPaw тврди дека е целосно компатибилен со OS X 10.11 El Capitan или понова верзија.

Дали CleanMyMac 3 е достапен за Windows?

Не, апликацијата е само за macOS. Ако користите компјутер со Windows, MacPaw има производ наречен CleanMyPC за таа платформа. Можете исто така да го прочитате нашиот целосен преглед на CleanMyPC.

Како да го деинсталирате CleanMyMac?

Едноставно повлечете ја апликацијата наФрлете го и испразнете го. Можете исто така да ја користите функцијата Деинсталирање во апликацијата за да ги исчистите остатоците.

Фер обелоденување

Овој преглед содржи поврзани врски, што значи дека ако ја посетите веб-страницата на MacPaw преку која било од овие врски и купите лиценца, ќе ми биде платен процент од провизијата. Но, тоа нема дополнителни трошоци за вас. MacPaw нуди 30-дневна гаранција за враќање на парите. Ако одлучите да ја откажете вашата нарачка, веднаш ќе добиете целосна рефундација и нема да ме платат. Ако одлучите да го купите, сакам да ви кажам благодарам. Вашата поддршка ќе ми помогне да го продолжам овој блог и да им помогнам на повеќе луѓе да се справат со технолошките предизвици.

Ме контактираше маркетинг тимот на MacPaw пред да ја напишам оваа рецензија и ми понудија бесплатен код за активирање за целите на евалуација. јас одбив. Две причини: пред сè, бев загрижен за пристапноста на лиценцата. Се сомневав дека лиценцата што ми ја испратија можеби е помоќна од вообичаените лиценци што им ги нудат на клиентите. Така, мојот преглед нема да биде претставен од перспектива на општа корисничка. Второ, мој личен принцип е да не прегледувам комерцијални производи заради самиот преглед. Цврсто верувам дека ако парче софтвер дава вредност, немам ништо против да плаќам за тоа. Тоа е она што го направив за CleanMyMac 3 и добив единствена лиценца од мојот сопствен буџет.

Тука сум да отфрлам дека оваа рецензија првенствено се заснова на мојатестирање на апликацијата на мојот MacBook Pro и информации од веб-локацијата на MacPaw и повратни информации од корисниците, кои се достапни на различни форуми и заедници на Apple Mac. Како такви, имајте предвид дека мислењата во оваа статија се мои и во никој случај немам намера или тврдам дека сум експерт за тестирање софтвер. Силно ве охрабрувам да направите сопствено испитување пред да ја пробате или купите апликацијата.

Конечна пресуда

Дали вреди CleanMyMac 3? Според мое мислење, апликацијата е можеби најдобрата апликација за чистење Mac и прави повеќе од само чистење. Сепак, CleanMyMac не е за секого. Ако сте нови во macOS или не сакате да трошите време за учење и пробување различни апликации за одржување на вашиот Mac, CleanMyMac е одличен избор. За моќните корисници на кои им е удобно со Mac компјутерите, CleanMyMac нема да понуди толку голема вредност. Можете сами да го исчистите вашиот Mac или наместо тоа да користите некои бесплатни алтернативи.

Чистиот Mac е подобар од валкан. Иако апликацијата може да ви помогне да ослободите значителен простор на дискот, не заборавајте да направите резервна копија на оние датотеки што не можете да си дозволите да ги изгубите - особено, фотографиите и видеата што сте ги снимале со семејствата и пријателите. Хард дисковите на Mac ќе умрат еден ден, можеби порано отколку што мислевте. Ова штотуку му се случи на мојот MacBook Pro од 2012 година. Главниот хард диск на Hitachi (750 GB) почина, а јас изгубив еден тон скапоцени фотографии. Научена лекција! Сега мојот MacBook е со нов Crucial MX300 SSD.Како и да е, поентата е дека заштитата на вашите датотеки е поважна од бришењето на непотребните.

Преземете го CleanMyMac сега

Со тоа завршува овој преглед на CleanMyMac 3. Дали ви беше од помош? Како ви се допаѓа CleanMyMac? Дали имате други добри алтернативи за апликацијата? Би сакал да слушнам од тебе. Ве молиме оставете коментар подолу.

Комуналните услуги, како што се Uninstaller и Shredder, се корисни. Апликацијата е неверојатно лесна, едноставна и удобна за користење.

Што не ми се допаѓа : Менито на апликацијата се додава во Ставки за најавување — се отвора автоматски кога ќе го вклучам мојот MacBook Pro . Предупредувањата (т.е. предупредувањата за потенцијални проблеми) се малку досадни.

4.4 Земи CleanMyMac

Забелешка : најновата верзија е CleanMyMac X, додека сликите од екранот во објавата подолу првично беа земени врз основа на верзијата 3.4. Повеќе нема да ја ажурираме оваа објава. Наместо тоа, погледнете го нашиот детален преглед на CleanMyMac X.

Што прави CleanMyMac 3?

Главниот предлог за вредност на CleanMyMac е тоа што ги чисти непотребните датотеки на Mac, со што се подобруваат неговите перформанси додека се ослободува простор на дискот. Друга продажна точка е неговата леснотија на користење: потребни се само неколку кликања за да се скенираат и исчистат датотеките од кои корисниците веројатно сакаат да се ослободат.

Дали CleanMyMac 3 е легален?

Да, тоа е софтвер дизајниран и развиен од компанија наречена MacPaw Inc., која работи повеќе од 10 години (извор: BBB Business Profile).

Дали CleanMyMac 3 безбеден?

Па, зависи од тоа како го дефинирате „безбедно“.

Зборувајќи од безбедносна перспектива, одговорот е да: CleanMyMac 3 е 100% безбеден за употреба . Работев на Drive Genius и Bitdefender Antivirus на мојот MacBook Pro и тие не наоѓаат никакви закани поврзани со апликацијата. Не содржикаков било вирус, малициозен софтвер или крап софтвер, под услов да го преземете од официјалната веб-локација на MacPaw.

Ако ја добивате апликацијата од други страници за преземање од трети страни како download.com, внимавајте да не е поврзана со bloatware. Покрај тоа, користев Malwarebytes Antivirus за да извршам темелно скенирање на мојот Mac кога работи CleanMyMac и не беа пронајдени безбедносни проблеми.

Од техничка перспектива, CleanMyMac е безбеден ако знаете што правите. Некои корисници во заедницата за дискусии на Apple се пожалија на апликацијата дека предизвикува одредени проблеми. Никогаш не сум доживеал такви прашања; сепак, не негирам дека MacPaw ја преувеличува својата способност за паметно чистење. Според мене софтверот не е човек. Дури и ако има софистицирани алгоритми за машинско учење за анализирање на шеми, сепак може да се донесат погрешни одлуки во ретки случаи. Исто така, неправилното човечко работење - бришење на критични системски или апликациски датотеки, на пример - може да предизвика некои апликации да не работат како што се очекуваше. Во оваа смисла, претпоставувам дека CleanMyMac не е совршено безбеден.

Дали CleanMyMac 3 е бесплатен?

Апликацијата е изградена околу моделот „пробајте пред да купите“. Додека демо верзијата е бесплатна за преземање и користење, таа ви дозволува само да чистите датотеки од 500 MB. За да го отстраните тоа ограничување, ќе мора да купите лиценца.

Колку чини CleanMyMac 3?

За разлика од многу други SaaS (софтвер како Услуга) производи кои користат аМоделот на приход базиран на претплата, MacPaw прифаќа еднократна исплата за CleanMyMac. Лиценцата за која плаќате се заснова на бројот на Mac што ќе ја користат апликацијата.

  • 39,95 $ за еден Mac
  • 59,95 $ за два Mac-а
  • 89,95 $ за пет Macs

Ако ви требаат повеќе од 10 лиценци, претпоставувам дека конечната цена би можела да се преговара и можете да го контактирате тимот за поддршка на MacPaw за дополнителни информации.

MacPaw нуди стандардни 30- ден гаранција за враќање на парите. Ако не сте задоволни со CleanMyMac 3 во рок од 30 дена од периодот на купување, испратете е-пошта до нивниот тим за поддршка или директно јавете се за да побарате рефундирање.

Сум контактирал со нивниот тим за поддршка и преку е-пошта и преку телефон , и тие беа доста поддржувачки и професионални во двата случаи.

Можете да добиете CleanMyMac во Setapp за поевтина цена, услуга за претплата на софтвер за апликации за Mac. Прочитајте го нашиот преглед на Setapp овде.

Зошто да ми верувате за оваа рецензија?

Здраво, јас се викам JP и јас сум основач на SoftwareHow. Како и вие, јас сум обичен корисник на Mac кој има MacBook Pro од средината на 2012 година - сепак, машината работи добро! Успеав да го забрзам откако го заменив внатрешниот хард диск со нов Crucial MX300, SSD што топло го препорачувам за оние од вас кои користат стар Mac.

Јас ја користам апликацијата CleanMyMac некое време . Како што можете да видите од потврдата за купување подолу (го искористив мојот личен буџет за да ја купам апликацијата). Пред да го напишам овапреглед, темелно ја тестирав секоја карактеристика на апликацијата и контактирав со тимот за поддршка на MacPaw преку е-пошта, разговор во живо (сега веќе не е достапен), па дури и телефонски повици. Можете да видите повеќе детали од делот „Причини зад моите оценки“ подолу.

Целта на пишувањето на овој вид преглед е да се информира и сподели што ми се допаѓа и што не ми се допаѓа во некоја апликација. Исто така, предлагам да го погледнете делот „Фер обелоденување“ подолу 🙂 За разлика од повеќето други страници за прегледи кои имаат тенденција да споделуваат само позитивни работи за производот, прегледите на SoftwareHow се различни во многу аспекти. Верувам дека корисниците имаат право да знаат што НЕ работи со производот, без оглед на неговиот хардвер или софтвер.

Содржината во полето за брзо резиме погоре служи како кратка верзија на моите мислења за CleanMyMac 3. навигирајте низ содржината за да најдете повеќе информации.

Преглед на CleanMyMac 3: Што има за вас?

Апликацијата вклучува голем број комунални услуги кои можат да се категоризираат во три секции: Следење на здравјето , Чистење , и Utilities .

Health Monitoring

Функцијата се рефлектира во менито CleanMyMac. Тоа ви дава брз преглед на тоа како функционира вашиот Mac. Покажува колку простор за складирање е достапен, статусот на користење на меморијата, информациите за батеријата и дали имате премногу работи во Ѓубре. Ако користењето на меморијата е превисоко,можете да го преместите курсорот на глувчето во табулаторот „Меморија“ и да кликнете на „Ослободи“. Слично, можете да го „испразнете ѓубрето“ со поместување на курсорот во картичката „Ѓубре“.

Можете да поставите предупредувања за кога слободниот простор на вашиот хард диск е под одредена количина, датотеките во корпата надминат одредена големина или апликација богата со ресурси го искористува вашиот Mac. Сите овие може да се постават под Преференци > Мени CleanMyMac 3 . Исто така, овде можете да го оневозможите појавувањето на лентата со мени, едноставно лизгајте го копчето од зелено на бело.

Мој личен став: Функцијата за следење на здравјето е прилично мала. Немојте да бидете измамени со името, бидејќи тоа навистина не ги следи здравствените состојби на Mac. Здравствените состојби за кои сум загрижен овде се малициозен софтвер, системски проблеми и други поврзани работи. Признавам дека тоа се работите што ги прават антивирусите или анти-малициозен софтвер.

Јасно е дека тимот на MacPaw не планира да влезе на овој конкурентен, но сепак контроверзен пазар, барем не сега. Исто така, мислам дека ова не одговара на визијата на производот и не е нивна конкурентска предност да го прават тоа поради природата на откривање антивирус или малициозен софтвер.

Причината зошто реков дека е светло е тоа што речиси секоја функција Наведов погоре може да се постигне со стандардната алатка во Mac OS X. На пример, за да го дознаете достапниот простор за складирање и составот на вашиот компјутер, можете да кликнете на логото на Apple > За овој Mac >Складирање и добијте брз преглед. За да го проверите користењето на меморијата и апликациите со интензивни ресурси, може да се потпрете на алатката Activity Monitor ( Applications > Utilities > Activity Monitor ) за да добиете повеќе детали. Но, повторно, CleanMyMac ги интегрира сите овие во еден панел и ги прикажува на поубав начин.

Чистење

Ова е јадрото на CleanMyMac 3. Таа содржи два дела: Паметно чистење & засилувач; Длабоко чистење .

Како што покажува името, Паметното чистење брзо го скенира вашиот Mac, а потоа ви прикажува датотеки што се безбедни за отстранување. Во мојот MacBook Pro, пронајде 3,36 GB датотеки подготвени за чистење. Процесот на скенирање траеше околу 2 минути.

Длабокото чистење вклучува шест подделови кои ви овозможуваат да откриете и отстраните одредени типови на непотребни датотеки.

Системски ѓубре: Отстранува привремени датотеки, неискористени бинарни датотеки и локализации, разни скршени ставки и остатоци, итн. За мојот MacBook Pro, најде 2,58 GB системски ѓубре.

Фото ѓубре : Во постарите верзии се викаше iPhoto Junk. Оваа алатка го чисти ѓубрето од „Фотографии“ и ја намалува големината на вашата библиотека со фотографии со отстранување на податоците за поддршка од неа. Исто така, ги открива и отстранува дупликатите копии од вашите претходно уредени слики и ги заменува RAW-датотеките со JPEG. Бидете претпазливикога ја користите оваа алатка. Ако сте професионален фотограф кој претпочита да го задржи форматот на сликата RAW, преместете ги тие RAW-датотеки на надворешен хард диск. Во мојот случај, бидејќи ги синхронизирам фотографиите на мојот компјутер, не ми е изненадување што апликацијата не најде многу непотребни фотографии - само 8,5 MB.

Прилози за пошта : Ги брише преземањата и прилозите за локална пошта, вклучувајќи документи, слики, архиви, музика итн. Внимание: Секогаш прегледувајте ги овие датотеки пред да ги отстраните. Во мојот случај, скенирањето откри 704,2 MB прилози за пошта. Брзиот преглед откри дека неколкупати сум испратил неколку прилози, што значи дека се безбедни за отстранување.

iTunes Junk : Ги убива локално складираните резервни копии на iOS уредите, старите копии од апликации за iOS складирани на вашиот Mac, скршени преземања на iTunes и користени датотеки за ажурирање на софтверот iOS. Еве ја мојата препорака: префрлете ги или чувајте ги резервните копии на уредите iOS во случај на неочекувано губење на податоците на iPhone или iPad. Бидејќи главно го користам мојот компјутер за синхронизирање работи и правење резервни копии на уредот со iTunes, CleanMyMac не најде многу ѓубре од iTunes на мојот Mac.

Корпи за отпадоци : Го испразнува целото ѓубре канти на вашиот Mac – не само ѓубрето за Mac, туку и корпите за отпадоци во вашите „Фотографии“, ѓубрето за пошта и други корпи за отпадоци специфични за апликациите. Тоа е прилично едноставно; единствениот предлог што го имам е да ги испитам датотеките во тие корпи за отпадоци. Секогаш е полесно да се испрати датотека во Ѓубре отколку да се повлече назаднадвор.

Големи & засилувач; Стари датотеки : открива и отстранува стари датотеки што можеби сте ги заборавиле на вашиот хард диск, од кои многу се големи дупликати. Во мојот MacBook Pro, апликацијата идентификуваше 68,6 GB такви датотеки. Многу од нив беа дупликат ставки, како што можете да видите од екранот подолу. Внимавајте: само затоа што датотеката е стара или голема не значи дека треба да ја избришете. Уште еднаш, бидете внимателни.

Мој личен став: Функциите за чистење во CleanMyMac 3 одлично функционираат во откривањето на сите видови системски ѓубре и датотеки што се безбедни за отстранување. Добро направено, можете да ослободите добар простор за складирање и да ги оптимизирате перформансите. Но, морам да ве предупредам дека многу од датотеките што ги идентификува Clean My Mac можеби нема да бидат во ред да се отстранат. Никогаш не притискајте на копчето „Отстрани“ или „Празно“ додека внимателно не ја прегледате секоја апликација или датотека со функцијата „Преглед на датотеки“. Исто така, би сакал да дадам повратна информација до тимот на MacPaw: Ве молиме направете ја опцијата „Преглед на датотеки“ поочигледна - или, кога корисниците ќе кликнат на копчето Отстрани, ќе се појави нов прозорец прашувајќи нè дали сме ги прегледале датотеки и потоа потврдете го бришењето.

Utilities

Deinstaller : Ова ги отстранува несаканите Mac апликации, како и нивните поврзани датотеки и папки. macOS го олеснува деинсталирањето на апликациите - само ги влечете иконите на апликациите во Ѓубрето - но честопати остануваат остатоци и парчиња. јас наоѓам

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.