Moovly Review 2022: Дали е добар овој онлајн-креатор на видео?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Moovly

Ефективност: Не е добар како професионален уредувач на видео, но е одличен за мали проекти Цена: бесплатната верзија е одлична за хобисти. Платеното ниво е фер за комерцијална употреба Лесност за користење: Лесно се започнува со едноставни менија и лесно достапни функции Поддршка: Основни ЧПП & засилувач; видео ресурси, ограничен контакт „вистинска личност“

Резиме

Moovly е онлајн платформа за креирање и уредување видеа. Нуди алатки за уредување, бесплатни графики и звуци за користење во вашите видеа, функции за заедничко споделување и, се разбира, не мора да преземате ништо. Се чини дека платформата е наменета за корисници на претпријатија за создавање видеа за маркетинг, Фејсбук или внатрешна употреба.

Генерално, Moovly е одличен креатор на видео базирани на веб. Тој нуди многу повеќе од повеќето негови конкуренти, особено на бесплатно ниво. Иако никогаш нема да одговара на професионалниот софтвер за уредување видео, сепак е одличен избор за правење кратки клипови, објаснувачки филмови или маркетиншки видеа. Moovly, исто така, добро би им послужил на студентите и на едукаторите поради неговите богати ресурси.

Она што ми се допаѓа : Едноставен интерфејс со ниска крива на учење. Огромна библиотека со графики и залихи слики/видеа. Работи во вашиот прелистувач без никакви проблеми.

Што не ми се допаѓа : Многу малку, многу кратки шаблони. Ограничена библиотека со бесплатни звуци. Премиум средствата не се прикажуваат на бесплатните корисници.

4.3 Добијтево галеријата Moovly, Youtube или Vimeo.

„Преземи“ е достапна само за платени корисници, но ќе создаде видео датотека без воден печат на Moovly во HD квалитет и ќе ја преземе на вашиот компјутер.

„Сподели“ е исто така достапна само за платените корисници. Оваа функција е за да им дозволите на другите да го гледаат, уредуваат и копираат вашето видео. Тоа е нешто како копчето за споделување на Google Docs, и сите видеа на Moovly споделени со вас ќе се појават во картичката „Споделено со мене“ на почетната страница.

Поддршка

Moovly нуди неколку различни видови на поддршка. Имаат добар дел ЧПП и повеќето теми имаат видеа наместо пишани инструкции.

Има и функција за разговор, но не можев да ја пробам. Тоа е затоа што овој прозорец за „разговор“ има активни повторувања само за време на средноевропско време - тоа е некаде од 6 до 8 часа пред корисниците во Соединетите Држави, што го отежнува разговорот со вистинска личност.

Дополнително, ако сакате да ги контактирате преку е-пошта, најдобро е да се зачува за сериозни или комплицирани прашања. Времињата на одговор се разликуваат во зависност од нивото на вашата претплата, што е разбирливо, но повеќето од вашите прашања веројатно може да се најдат во постоечките документи за помош.

Причини зад мојот рејтинг на Moovly Review

Ефективност : 4/5

За уредувач на видеа freemium, Moovly има многу функции. Можете да вметнете свои материјали, да манипулирате со временската линија,и искористете многу бесплатни ресурси. Општо земено, се чини дека се вчитува прилично брзо и само еднаш доживеав задоцнување кога се обидов да вметнам нов видео клип. Ако правите едукативни или промотивни видеа, има речиси сè што ќе ви треба. Сепак, веројатно нема да сакате да го користите за уредување видео, бидејќи не можете да прилагодите ништо освен непроѕирноста и јачината на звукот на вашите клипови. Севкупно, тој е одличен уредник ако не ви треба целосна професионална алатка.

Цена: 4/5

Бесплатното ниво на Moovly е дарежливо. Не сте платен ѕид освен кога станува збор за преземање на финалниот проект, а ресурсите што ви ги даваат се многу. Цените на про-ниво изгледаат фер за комерцијална употреба, со 25 долари месечно за една година или 49 долари месечно. Сепак, истото ниво се продава во образованието, и тоа дефинитивно не е во опсегот на цените на повеќето индивидуални студенти и наставници.

Лесност за користење: 5/5

Една од одличните работи за Moovly е колку е лесно да се започне. Има едноставни менија и функции што се лесни за пристап. Едноставно упатство под копчето „помош“ ќе ве води доколку нешто изгледа нејасно. Не може да биде поедноставно.

Поддршка: 4/5

Погодно е што програмата за правење видео нуди многу свои упатства во видео формат. Нивниот канал на Youtube „Moovly Academy“ вклучува многу видеа за учење како да ја користите програмата до максимумпотенцијал, а страницата за помош нуди статии и лесен механизам за пребарување. Moovly нуди поддршка за разговор и е-пошта, но се нуди врз основа на средноевропско време, што може да го ограничи колку е достапно за вас. И на крај, Moovly нуди поддршка за е-пошта, но треба да го зачувате ова како последно средство. Повеќето прашања може да се решат со користење на другите обезбедени ресурси, а времето на одговор се заснова на нивото на вашата претплата.

Moovly Алтернативи

Ако Moovly не изгледа како вистинскиот избор, има многу на алтернативи таму.

Animaker е одличен избор ако сакате едноставни анимирани видеа без клипови со акција во живо. Има многу флексибилност, структура на цени што може да биде попријателска за оние со ограничен буџет и еден тон повеќе шаблони од Moovly. Тој е базиран на веб, така што нема да треба да преземате ништо. Можете да го проверите нашиот целосен преглед на Animaker овде.

Powtoon е уште еден веб-базиран, анимиран уредник што можеби ќе ви се чини корисен. Повеќе се заснова на шаблони, што може да биде добро за оние на кои им треба нешто брзо. Уредникот е базиран на сцена, наместо да има сеопфатна временска линија, што може да биде полесно да се управува за помалку искусни корисници. Powtoon има своја библиотека со бесплатни знаци и графики. Можете да го проверите од нашиот детален преглед на Powtoon овде.

Camtasia нуди професионални алатки за уредување и е повеќе традиционаленуредувач на видео, ако треба да го засилите засекогаш. Тој е повеќе насочен кон создавање ваша сопствена содржина, така што нема да најдете многу библиотеки со средства или шаблони. Сепак, ќе најдете алатки за аудио и визуелни ефекти, детална временска рамка и различни опции за извоз. За да дознаете повеќе, можете да го погледнете нашиот целосен преглед на Camtasia.

Преземете го Moovly

Па, што мислите за оваа рецензија на Moovly? Кажете ни со оставање коментар подолу.

Moovly

Дали Moovly е безбеден за користење?

Како веб-базиран видео уредник и креатор, Moovly е 100% безбеден за користење и нивната веб-страница е заштитена со HTTPS .

Колку трае бесплатниот пробен период на Moovly?

Можете да го користите Moovly онолку долго колку што сакате. Но, пробната верзија има некои ограничувања, на пример, вашите видеа ќе бидат водени, максималната должина на видеото е 2 минути, а имате само до 20 лични прикачувања.

Колку чини платената верзија ?

Зависи од тоа како ќе се посветите на алатката, месечно или годишно. Про верзијата чини 299 долари годишно, а Max верзијата чини 599 долари годишно.

Зошто да ми верувате за овој преглед на Moovly?

Интернетот е познат по тоа што е и голем извор на знаење и океан од лажни „факти“. Има смисла да се провери секој преглед пред да го земете при срце она што го кажува. Па зошто да ми верувате?

Моето име е Никол Пав, и прегледав многу различни програми за SoftwareHow. Исто како и вие, јас сум потрошувач кој сака да ги знае добрите и лошите страни на некој производ пред да го купам, и го ценам непристрасниот поглед во кутијата. Секогаш сам ја пробувам секоја програма, а целата содржина во прегледот доаѓа од моите сопствени искуства и тестови со програмата. Од најавувањето до конечниот извоз, јас лично го разгледувам секој аспект од програмата и одвојувам време да научам како навистина функционира.

Ако ви треба дополнителен доказ дека навистина сум користел Moovlyсамиот, можете да ја проверите оваа е-пошта за потврда на сметката што ја добив, како и билетите за поддршка и другите содржини во прегледот.

Moovly Review: What's In It for You?

Контролна табла & засилувач; Интерфејс

Кога првпат ќе го отворите Moovly, ќе видите едноставен екран за вашите проекти. Има розово „копче за создавање проект“ и лента со мени со картичките „Мои проекти“, „Споделено со мене“, „Моја галерија“, „Архивирана“ и „Шаблони“.

Кога креирате проект, ќе се отвори нов прозорец со видео едиторот Moovly. Овој уредувач има неколку клучни делови: лента со алатки, библиотека, својства, платно и временска линија. Можете да ги видите сите означени на сликата подолу.

Прв пат кога ќе го отворите Moovly, ќе ви биде понудено воведно видео за тоа како да ја користите програмата, кое можете да го погледнете овде.

Генерално, распоредот е прилично едноставен, што го прави одличен за корисници од сите нивоа на вештини. Нема скриени менија или функции кои тешко се откриваат, што го прави Moovly директен и некомплициран.

Исто така, не мора да започнете со празно платно како што покажавме овде - Moovly нуди мал сет на шаблони што ќе ве поттикнат.

Шаблони

Библиотеката со шаблони на Moovly е прилично мала и се чини дека таа библиотека не станува поголема за платените корисници. Понудени се околу 36 шаблони, а повеќето имаат тенденција да бидат прилично кратки - некои од 17 секунди.

Ако кликнете на кој било шаблон,можете да репродуцирате преглед на клипот. Можете исто така веднаш да го уредите со малата странична лента што се појавува. Оваа функција ви овозможува да ги промените сите формулации/врски во шаблонот, но не и неговиот медиум. Функцијата може да биде корисна за да се види колку добро вашата содржина ќе се вклопи во шаблонот, но многу е малку веројатно дека ќе можете да направите видео од кое сте задоволни користејќи го овој метод.

За да го промените медиумот, треба да го отворите целосниот уредник.

Кога ќе го направите ова, ќе го видите шаблонот на платното, сите средства во временската линија и соодветните својства. За да уредите средство, можете да кликнете двапати на него на платното. Ова, исто така, ќе го нагласи во временската линија, што го олеснува прилагодувањето на времето и ефектите.

Иако самите шаблони се прилично лесни за манипулација, додавајќи сè што отстапува премногу од дадената структура, вклучително и нови сцени , веројатно ќе ви биде досадно.

Едно нешто што особено не ми се допадна е колку малку шаблони нуди Moovly, особено во споредба со неговите конкуренти. Некои изгледаа особено бескорисни - на пример, едно се нарекува „Сексуално вознемирување на работното место“. Тешко е да се замисли реномирана компанија која користи видео од 90 секунди за толку сериозна работа.

Иако постои мал дел од шаблони со наслов „Enterprise“, повеќето од шаблоните се најпогодни за бизнис Фејсбук страница, оставајќи многу малку за лежерникорисници. Понатаму, повеќето од шаблоните се долги околу 20 секунди. Според мое мислење, шаблоните се најдобри за добивање идеи и добивање на висат од програмата. После тоа, ќе сакате само да ги игнорирате и да направите свои видеа.

Средства

Moovly нуди библиотека со добра големина со бесплатни средства што можете да ги користите во вашите видеа бесплатно . Овој панел е на левата страна и стандардно се прикажува како „Графика > Илустрации“. Сепак, постојат неколку категории низ кои можете да пребарувате за совршена слика.

Интересно е што Moovly не ги прикажува своите премиум средства на бесплатните корисници, па затоа е невозможно да се знае што „Пристап до 170+ милиони премиум видеа, звуци и слики“ повлекува. Сепак, бесплатната библиотека се чини дека е изобилна, а нејзините зачувани слики/видеа се со добар квалитет. Ова беше освежувачко, особено затоа што слични програми нудат големи количества средства, но имаат многу малку што луѓето навистина ќе ги користат.

Како што можете да видите овде, табулаторот „Storyblocks“ нуди многу висококвалитетни клипови за акции, видеа и позадини.

Изборот на клипарт е многу добар и поддржува промена на бојата на клипартот. Како што покажав овде, оригиналното лого на Android во панелот со средства е сиво. Меѓутоа, откако ќе го фрлите на платното, можете да го користите табулаторот „Својства на објект“ на десната страна за да ја уредите бојата на сè што ќе одберете. Се чини дека ова се однесува нацелиот клипарт.

Ако сте спремни да платите за вашите средства, Moovly се интегрира со Getty Images. Можете да пристапите до ова со избирање Графика > iStock од Getty Images . Кога ќе го направите тоа, ќе видите краток скокачки прозорец со објаснување за интеграцијата.

Сликите на акции мора да се купат поединечно, а цените може да варираат. Тие ќе бидат водени додека не купите копија за употреба во вашето видео.

Едниот недостаток на библиотеката Moovly е тоа што се чини дека има ограничен избор на музика и звуци. На бесплатно ниво, достапни се околу 50 песни и 50 звучни ефекти. Сепак, многу од нив се многу слични; нема многу разновидност или избор.

На пример, сигурен сум дека „Бела бучава внатре во млазот“, „Бел шум“, „Статички бел шум“, „Растечки бел шум“ и „Пинк шум“ сите имаат свое место, но нема да му помогне на некого на кој му треба нешто поизразено, како звучен сигнал од автомобил или отворање/затворање на вратата.

За среќа, софтверот поддржува прикачување на сопствени медиуми , па таков проблем може лесно да се надмине. Само кликнете на „Подигни медиуми“ и датотеката ќе се појави под Вашите библиотеки > Лични библиотеки .

Moovly поддржува прикачување датотеки од програмите за складирање облак како Google Drive и Dropbox, а не само од вашиот компјутер, што е исклучително погодно. Можев да испраќам JPEG, PNG и GIF. Сепак, GIF-овите неанимирај и наместо тоа се прикажува како неподвижни слики.

Генерално, ако бараш графички или залихи клип, Moovly има одличен избор на бесплатно ниво (и веројатно и професионално ниво), но ќе сакате да ги пронајдете вашите сопствени звуци.

Панел за својства

Во картичката својства и над платното, има различни алатки за уредување на вашето видео. Секогаш е достапно „својствата на сцената“, што ви овозможува да ја промените стандардната позадина, соодносот и режимот (презентација или видео). Бесплатните корисници ќе имаат пристап само до соодносите 1:1, 16:9 и 4:3, но достапни се неколку мобилни формати.

Подолу е табот Својства на објектот, кој ќе се прикажува секогаш кога избирате средство. Секој објект ќе има лизгач за „непроѕирност“. Графиките од библиотеката на акции ќе имаат и опција „нијанса“, која ви овозможува повторно да ги обоите. И на крај, видео клиповите исто така вклучуваат функција за јачина на звук за да можете да ги приспособите во однос на целокупното видео.

Текстуалните средства имаат специјален панел наречен „Карактеристики на текст“ кој ви овозможува да ја менувате големината, фонтот, форматирање, итн. Лизгачот за непроѕирност за текст сè уште е наведен под Својства на објектот.

Повеќето објекти имаат и опција „Swap Object“. За да го користите ова, едноставно изберете го оригиналниот објект, а потоа повлечете нова ставка од панелот за средства во полето „swap“.

Ова е прилично корисно ако користите шаблон или ако повторноиспробување на неколку различни предмети на истото место. Тоа ви овозможува да ја задржите позицијата и ефектите на временската линија без да ги креирате за секоја нова ставка.

Лента со алатки

Алатникот над платното е исто така нешто што веројатно ќе го користите често.

Стрелката лево никогаш не ми светна - без разлика на видот на објектот што кликнав или дејствата што ги пробав, не успеав да активирам. Во овој момент, сè уште не сум сигурен за неговата употреба. Успеав да ја натерам програмата да прави што сакав инаку.

До неа е алатката за текст. Можете да го користите за додавање текст. Потоа следат копчињата Mirror, кои ќе ја превртат сликата хоризонтално или вертикално. На десната страна, ќе ги најдете копчињата Врати и Повтори, а потоа и стандардното отсекување, копирање и залепување.

Копчето со двата правоаголници ќе се активира ако изберете повеќе објекти одеднаш. Потоа ќе имате можност да изберете раб за порамнување на ставките или според нивниот вертикален/хоризонтален центар.

Копчето со лупа ви овозможува да ја промените големината на платното што го гледате.

На крајот, копчето за мрежа ви овозможува да поставите мрежа над вашето видео што е корисна за порамнување на различни објекти. Можете да го поставите бројот на хоризонтални и вертикални линии, а потоа да одлучите дали елементите треба да се прикачат на тие упатства.

Временска линија & Анимација

Временската линија е местото каде што можете да направите прилагодувања на времето и изгледотна вашите средства. Секоја ставка добива свој ред на временската линија, а позицијата на неговиот блок во боја корелира со временскиот печат над него. Црвениот маркер покажува кој дел од видеото е моментално прикажан на платното.

За да додадете анимации на објект, кликнете на копчето „Додај анимација“ на дното од временската линија („Додај точка за пауза ” ја паузира целата содржина треба да се користи само ако сте во „Режим на презентација“).

Откако ќе кликнете на ова, можете да изберете анимации за влез и излез, анимации со движење или анимации со „рака“ ако сакате да изгледа како некој да скицирал слика (како на видео од таблата).

Откако ќе додадете анимација, ќе се појави мала бела лента под ставката во временската линија. Промената на должината на оваа лента ќе ја промени должината на анимацијата.

Генерално, временската линија функционира многу едноставно и се потпира на влечење и пуштање. Може да има малку гужва, но можете да ја проширите областа за гледање (по цена да ја намалите големината на платното) по потреба.

Зачувај & засилувач; Извезување

Внатре во уредникот, Moovly има функција за автоматско зачувување, иако можете рачно да притиснете „зачувај“ и во горниот десен агол. За да го извезете вашето видео, сепак, ќе треба да отидете на почетната страница/табла каде што се наведени вашите проекти.

Оттука, скролувајте до проектот што сакате да го извезете. Можете или „Објави“, „Преземи“ или „Сподели“.

„Објави“ ќе ви овозможи да прикачувате

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.