Преглед на Audio-Technica ATH-M50xBT: Сè уште е добар во 2022 година?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Audio-Technica ATH-M50xBT

Ефективност: квалитетен звук, стабилен Bluetooth, долго траење на батеријата Цена: Не е евтино, но нуди одлична вредност Лесно користење: копчињата се малку непријатни Поддршка: мобилната апликација, сервисните центри

Резиме

Слушалките ATH-M50xBT на Audio-Technica имаат многу да понуди. Опцијата за жична врска ќе им одговара на музичките продуценти и на видео едиторите, а слушалките нудат исклучителен квалитет на звукот за цената.

Слушалките звучат фантастично кога ги користите преку Bluetooth и нудат одлична стабилност и опсег, и огромно траење на батеријата од 40 часа. Тие се одлични за слушање музика, гледање телевизија и филмови и за телефонски повици.

Единственото нешто што им недостасува е активно поништување бучава, а ако тоа ви е важно, ATH-ANC700BT, Jabra Elite 85h или Apple iPods Pro може подобро да ви одговараат. Но, ако квалитетот на звукот е ваш приоритет, ова се одличен избор. Ги сакам моите M50xBT и топло ги препорачувам.

Она што ми се допаѓа : Одличен квалитет на звукот. Долго траење на батеријата. Склоплив за преносливост. Домет од 10 метри.

Што не ми се допаѓа : Копчињата се малку незгодни. Нема активно поништување на шум.

4.3 Проверете ја цената на Amazon

Зошто да ми верувате за овој преглед?

Моето име е Адријан Трај, а јас сум музичар 36 години и уредник на Audiotuts+ пет години. Во таа улога анкетиравмое.

Земете го на Амазон

Значи, дали ви е корисен овој преглед на слушалките Audio Technica? Оставете коментар подолу.

кои слушалки ги користеа нашите музичари и читателите што произведуваат музика и откривме дека Audio-Technica ATH-M50 се меѓу првите шест. Тоа беше пред една деценија.

Неколку години подоцна отидов да пазарам слушалки со мојот возрасен син. Не очекував да најдам нешто значително подобро од Sennheisers што ги користев, но откако слушнавме сè во продавницата, и двајцата бевме многу импресионирани од ATH-M50x - претходната верзија на Audio-Technica што сè уште не беа Bluetooth. Сè што е подобро беше во многу повисока цена.

Така син ми ги купи, а следната година јас го следев примерот. Подоцна откривме дека и мојот внук видеограф Џош ги користеше.

Сите сме среќни со одлуката и ги користевме многу години. На крајот наидов на мал проблем - кожената обвивка почна да се лупи - и бев подготвен за надградба. Досега, мојот iPhone и iPad немаа приклучок за слушалки и бев малку фрустриран што требаше да користам dongle.

Бев воодушевен кога видов дека во 2018 година Audio-Technica произведе верзија на Bluetooth, ATH-M50xBT, и веднаш нарачав пар.

Во моментот на пишување, ги користам пет месеци. Ги користам претежно со мојот iPad за да слушам музика и да гледам YouTube, ТВ и филмови. Ги користам и приклучени во моите дигитални пијана и синтисајзери кога свирам навечер.

Детален прегледна Audio-Technica ATH-M50xBT

Слушалките Audio-Technica ATH-M50xBT се за квалитет и практичност, а јас ќе ги наведам нивните карактеристики во следните четири делови. Во секоја потсекција, ќе истражам што нудат, а потоа ќе го споделам моето лично мислење.

1. Слушалки за мониторинг со жица: висок квалитет и мала латентност

Деновиве сè е безжично, па затоа може да изгледа чудно да купите слушалки што ви дозволуваат да ги приклучите. Постојат две добри причини: квалитет и мала латентност. Природата на компресијата на Bluetooth значи дека никогаш нема да го постигнете истиот квалитет како жичната врска и потребно е одредено време за обработка и компресирање на звукот, што значи дека ќе има кратко одложување пред да се слушне звукот.

Денот кога ги добив слушалките ATH-M50xBT, поминав извесно време слушајќи ги користејќи Bluetooth и веднаш забележав дека звучат малку поинаку од постарата жична верзија. Кога конечно ги вклучив, веднаш забележав две разлики: тие станаа значително погласни и звучеа почисто и попрецизно.

Тоа е важно ако произведувате музика или уредувате видеа. Музичарите не можат прецизно да пуштаат музика кога има доцнење помеѓу притискање на нота и слушање, а видео момците треба да знаат дека звукот е синхронизиран со видеото. Исто така, ценам што можам директно да се приклучам на моите музички инструменти каде што Bluetooth не е опција.

Мојличен став : На професионалците за аудио и видео им треба квалитетна жична врска за да ја завршат својата работа. Тие треба точно да слушнат како всушност звучи звукот и треба веднаш да го слушнат, без одлагање. Овие слушалки го прават тоа брилијантно.

2. Bluetooth слушалки: удобност и без клучеви

Иако слушалките звучат најдобро кога се вклучени, тие звучат многу добро преку Bluetooth, и нормално така ги користам . Не треба да се грижам дали кабелот ќе се заплетка, а со исчезнувањето на приклучоците за слушалки од уредите на Apple, фрустрирачки е да морам да го најдам клучот секогаш кога сакам да ги користам.

Слушалките имаат малку повеќе бас кога слушате преку Bluetooth, што не е нужно лошо кога трошите медиуми. Всушност, многу рецензенти претпочитаат безжичен звук. Bluetooth 5 и кодекот aptX се поддржани за најквалитетна безжична музика.

Она што навистина ме изненади е долготрајна батерија. Ги користам најмалку еден час дневно, а после еден месец сфатив дека сè уште работат на оригиналното полнење. Audio-Technica тврди дека тие траат околу четириесет часа со полнење. Не сум темпирал точно колку долго добивам од едно полнење, но тоа звучи како точно. Потребно е цел ден или ноќ за да се наполнат - околу седум часа.

Не ги користам копчињата за пауза, репродукција и јачина на звук на слушалките. Тие се малку незгодно поставени, и нормалноконтролите на мојот iPad се на дофат на раката. Но, сигурен сум дека ќе се навикнам на нив со текот на времето.

Добивам многу сигурна Bluetooth конекција со мојот iPad и често ги носам слушалките додека талкам низ мојот дом додека ги извршувам домашните работи, па дури и излегувам да го проверите сандачето. Го добивам бараниот опсег од 10 метри без отфрлање.

Audio-Technica нуди бесплатна мобилна апликација за нивните слушалки наречена Connect, но никогаш не сум почувствувал потреба да ја користам. Вклучува основен прирачник, ви овозможува да ги конфигурирате слушалките и да ги најдете кога сте ги ставиле погрешно.

Мој личен став: Користењето на овие слушалки преку Bluetooth е сè на што се надевав . Квалитетот на звукот е одличен, траењето на батеријата е многу импресивен, а сигналот не се намалува кога шетам низ куќата.

3. Безжични слушалки: Повици, Siri, диктат

The M50xBT имаат вграден микрофон што може да се користи при остварување повици на телефон, FaceTime и Skype, кога користите Siri и кога диктирате. Имам тинитус и одредено губење на слухот, така што навистина ми е важно да добијам малку поголема јачина на звук кога сум на телефонот, а овие слушалки добро ми функционираат.

Можете да го активирате Siri со допирање на чашката за лево уво неколку секунди . Може да биде малку повеќе одговора, но работи добро. Ако сте љубители на користење на диктат на Apple, вградениот микрофон работи добро, особено ако сакате да шетате низ вашата канцеларија додеказборувај.

Мој личен став: Слушалките можат да послужат како доста добри безжични слушалки при телефонски повици. Микрофонот е исто така потенцијално корисен ако сте страствен корисник на Siri или гласовно диктирање на вашите Mac или iOS уреди.

4. Удобност, издржливост и преносливост

Некои денови ги носам многу часови, и бидејќи се во постојан контакт со моите уши, на крајот може да станат малку болни.

Сум ги скршил шарките и лентите на слушалките во минатото, особено кога се направени од пластика , но тие биле цврсти на карпа, а металната конструкција инспирира доверба. Сепак, по долгогодишна честа употреба, кожената ткаенина на мојот стар M50x почна да се олупи. Изгледаат искинато, но сепак се совршено функционални.

Сè уште нема знаци дека тоа се случува на мојот M50xBT, но сè уште е рано.

Audio-Technica продава заменски ушни перничиња за M50x, но не M50xBT. Не знам дали тие се заменливи помеѓу двата модели.

Преносливоста на слушалките е разумна. Тие практично се преклопуваат за складирање и доаѓаат со основна торбичка за носење. Но, тие не се мојот прв избор кога работам во кафуле - вообичаено ги користам моите AirPods, а другите би се одлучиле за слушалки за поништување на шум. Тие дефинитивно не се вистинскиот избор кога вежбате и не се наменети да бидат.

И покрај недостатокот на активно поништување бучава, јаснајдете ја изолацијата прилично добра. Тие пасивно го блокираат позадинскиот шум во повеќето ситуации, но не доволно за бучни средини како авион. Изолацијата не оди на друг начин: мојата сопруга често може да го слушне она што јас го слушам, но јас ги слушам гласно поради моето губење на слухот.

Мој личен став: Двете мои слушалки Audio-Technica беа прилично отпорни на куршуми, иако, по долгогодишна напорна употреба, ткаенината почна да се лупи на моите M50x. Добро се преклопуваат и сметам дека се погодни за носење со мене кога патувам. И покрај недостатокот на активно поништување бучава, нивните ушни перничиња добро ме штитат од надворешни звуци во повеќето ситуации.

Причини зад моите рејтинзи

Ефективност: 4/5

Квалитетот на звукот е одличен, и кога е приклучен и поврзан преку Bluetooth. Тие нудат одличен безжичен опсег и стабилност, како и неверојатно траење на батеријата. Активното поништување бучава не е вклучено, иако нивната пасивна изолација е прилично добра.

Цена: 4,5/5

АТХ-M50xBT не се евтини, но со оглед на звукот понудениот квалитет, обезбедува одлична вредност.

Лесност за користење: 4/5

Поставувањето на копчињата на левото уво не е оптимално, па затоа имам тенденција да не ги користите, а допирање на чашката за лево уво за да го активирате Siri може да биде поодзивно. Лесно се преклопуваат до помала големина за складирање.

Поддршка:4.5/5

Audio-Technica нуди лиценцирани сервисни центри, корисни онлајн информации за микрофонот и безжичниот систем на уредот и мобилна апликација. Јас лично сум импресиониран од нивната услуга. По долгогодишно користење, ATH-M50x на мојот син разнесе возач. Тие беа без гаранција, но Audio-Technica го реконструираше уредот со нови драјвери и подлоги за уши за само 80 AU$, и тие работат како нови.

Алтернативи на ATH-M50xBT

ATH-ANC700BT: Ако претпочитате активно поништување на шум, слушалките ATH-ANC700BT QuietPoint се понуда на Audio-Technica со иста цена. Сепак, тие имаат значително пократко траење на батеријата и не се дизајнирани за аудио професионалци.

Jabra Elite 85h: Jabra Elite 85h се чекор напред. Тие нудат откривање на уво, 36 часа траење на батеријата и осум микрофони за подобрување на квалитетот на телефонските повици.

V-MODA Crossfade 2: V-MODA's Crossfade 2 се прекрасни, наградувани слушалки. Тие нудат висок квалитет на звук, пасивна изолација на шум, длабоко чист бас и 14 часа траење на батеријата. На Роланд им се допаѓа толку многу што ја купија компанијата.

AirPods Pro: AirPods Pro на Apple не се директен конкурент, но се одлична пренослива алтернатива. Тие се карактеризираат со активно поништување бучава и режим на транспарентност што ви овозможува да го слушнете надворешниот свет.

Можете да ги прочитате и нашитеводичи за најдобрите слушалки за изолација на бучава или најдобрите слушалки за домашни канцеларии.

Заклучок

Квалитетниот пар слушалки е корисна алатка за вашата домашна канцеларија. Ако произведувате музика или уредувате видео, тоа се подразбира. Слушањето музика (особено инструментална музика) може да ја подобри вашата продуктивност, а вистинскиот пар може да се користи за телефонски повици, FaceTime и Skype. Нивното носење може да го предупреди вашето семејство дека нема да ве вознемируваат.

Јас користам пар Bluetooth слушалки ATH-M50xBT на Audio-Technica. Тие се висококвалитетни слушалки преку уво кои можат да се користат или жичени или безжични и со приклучоци за слушалки кои исчезнуваат од толку многу уреди на Apple што безжичната опција е покорисна од кога било.

Тие се дизајнирани да да се користат како студиски монитори од професионални музичари, така што квалитетот е дефинитивно тука, но може да откриете дека некои од функциите што ги очекувате - вклучително и активно поништување шум - не се.

Тие не се евтини, но за го добивате квалитетот на звукот, тоа е многу добра вредност. Сè уште можете да ги купите слушалките што не се од Bluetooth ATH-M50x малку поевтини.

Што сакате од еден пар квалитетни слушалки? Ако очекувате многу функции, вклучително и активно поништување на шумот, тогаш ќе бидете подобри со една од алтернативите што ќе ги наведеме подоцна во овој преглед. Но, ако квалитетот на звукот е ваш приоритет, тие се одличен избор. Тие се дефинитивно омилени на

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.