9 Најдобар софтвер за уредување видео за Mac во 2022 година

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Секој ден, гордите мајки и татковци, Јутјубери и холивудските филмаџии снимаат кратки и долги, глупави и сериозни, нискобуџетни филмови и финансирани од студио на нивните Mac компјутери. Можеш и ти.

Не е важно колку искуство имате со уредување видео. Сите почнуваме од некаде, и без разлика дали сте сосема нов во ова или имате неколку години уредување под појас, постои вистински софтвер за вас.

И не е важно зошто сакате да снимате филмови. Можеби тоа е да ги споделите вашите приказни со пријателите, да стекнете следбеници на социјалните мрежи, само да бидете креативни или сонувате да освоите Оскар за најдобра филмска монтажа. Без оглед на вашата страст или цел, можете да го направите тоа на вашиот Mac.

Значи, без понатамошно одложување, подолу ќе ги најдете моите најдобри избор на видео едитори за Mac за почетници, средни корисници и напредни уредници. И додавам неколку опции во некои други специјализирани ниши, бидејќи тие се одлични програми за кои треба да знаете.

Клучни совети

 • Ако сте почетник, отворете го iMovie . Веќе го поседувате.
 • Ако сте подготвени за повеќе функции и сложеност, проверете го HitFilm .
 • Кога ќе бидете подготвени за Pro арената, DaVinci Resolve е сеопфатен најдобар уредник за Mac. Но,
 • Final Cut Pro ќе го претпочитаат многумина од вас, особено ако доаѓате од iMovie.
 • Конечно, ако специјалните ефекти се вашата страст, вие“ мора да пробам5. DaVinci Resolve (најдобар сеопфатен професионален уредник)
  • Цена: Бесплатно / 295,00 $
  • Позитивни: Цена, одлични напредни ефекти, добар тренинг
  • Недостатоци: Преферира моќен (скап) Mac

  DaVinci Resolve е една од најмоќните достапни програми за уредување видео. И тоа е бесплатно. Па, на бесплатната верзија и недостасуваат неколку најнапредни функции. Но, дури и верзијата „студио“ (платена) чини 295,00 долари за постојана лиценца (вклучени се надградби), што ја прави најевтината од професионалните видео едитори.

  Сепак, овој софтвер доаѓа со малку крива на учење. Ако сте нови за уредување видео, ќе треба да одвоите некое време некогаш. Но, ако некое време сте околу уредувачите на видео и сте подготвени за повеќе, ќе ви се допаднат широчината и длабочината на функциите што ги нуди DaVinci Resolve.

  Софтверот е познат по своите алатки Оценување бои и Корекција на боја . Ова во голема мера се должи на тоа што DaVinci Resolve започна како посветена апликација за оценување/корекција на бои, а дури подоцна додава уредување видео, инженерство на звук и сите други функционалности што ги има денес.

  DaVinci Resolve навистина се издвојува меѓу сите професионални програми за уредување кога станува збор за врвни карактеристики. На пример, најновата верзија вклучува следење на површината (на пр. промена на боите на знамето што се вее) и мапирање на длабочина (примена на различни ефекти на преден план и позадина на кадар).

  DaVinci Resolve исто така се истакнува во соработката. Повеќе уредници можат да работат на ист проект во реално време или вие и други специјалисти (како што се колористи, аудио инженери или генијалци за визуелни ефекти) можете сите да работите на иста временска линија, во реално време.

  (DaVinci Resolve Collaboration. Извор на фотографија: Blackmagic Design)

  Blackmagic Design, компанијата зад DaVinci Resolve, направи импресивни напори да им помогне на уредниците да го совладаат нивниот софтвер. Тие имаат куп добри (долги) видеа со упатства на нивната веб-страница за обука и нудат вистински курсеви за обука во живо за уредување, корекција на бои, инженерство на звук, визуелни ефекти и многу повеќе.

  Како и нивниот софтвер, Blackmagic Design ги обезбедува сите овие курсеви за секого каде и да е бесплатно. Конечно, по завршувањето на секој курс имате можност да полагате испит за сертификација кој, доколку го положите, ви овозможува да се наведете како сертифициран уредник/колорист/итн DaVinci Resolve.

  (Во убав допир, извршниот директор на Blackmagic Design, Грант Пети, лично ја потпишува секоја награда за сертификација DaVinci Resolve.)

  6. Final Cut Pro ( Најдобро за професионални уредници кои ја ценат цената на брзината на стабилноста)

  • Цена: 299,99 $
  • Позитивни: Брз, стабилен и релативно лесен за користете
  • Конс: Недостаток на алатки за соработкаи помал пазар за платена работа

  Final Cut Pro е врзан со ( во ред, 5 долари поскапо од ) DaVinci Resolve за најевтиниот од главните професионални програми за уредување. И, Final Cut Pro ја има најнежната крива на учење од сите нив.

  Останатите три професионални програми за уредување користат систем „базиран на траки“ каде што вашето видео, аудио и ефекти се поставени еден врз друг во нивните сопствени записи. Овој многу систематски пристап добро функционира за сложени проекти, но бара одредена пракса. И многу трпение ако сè уште сте релативно нови во уредувањето.

  Final Cut Pro, од друга страна, ја користи истата „магнетна“ временска линија што ја користи iMovie. Во овој пристап, кога бришете клип, временската линија „се прилепува“ (како магнет) заедно со преостанатите клипови за да се избрише празнината што ја остави клипот што сте го избришале. Слично на тоа, влечењето на нов клип помеѓу два постоечки клипови ги исфрла од патот за да се направи доволно простор за вашиот нов клип.

  Овој пристап има свои поддржувачи и противници, но малкумина го оспоруваат мислењето дека го олеснува учењето уредувањето.

  Final Cut Pro, исто така, има корист од релативно ненатрупан интерфејс, кој ви помага да ги фокусирате корисниците на основните задачи на уредувањето. И, на долгогодишните корисници на Mac ќе им се познати контролите и поставките на Final Cut Pro, што дополнително ќе ја израмни кривата на учење.

  Свртувајќи се кон функциите, Final Cut Pro ги испорачува ситеосновите и добро ги испорачува. И иако нуди силни алатки за управување со бои, уредување со повеќе камери, следење објекти и други напредни функции, помина извесно време откако нешто навистина возбудливо беше додадено во комплетот функции.

  Но, Final Cut Pro е брз. Работи како шампион на залихи M1 MacBook Air додека неговите конкуренти копнеат по поскап хардвер. И Final Cut Pro е прекрасно стабилен.

  Оваа комбинација на брзина и стабилност овозможува брзо уредување и ја поттикнува креативноста. И покрај неговите недостатоци, многу уредници едноставно уживаат да работат во Final Cut Pro. Што веројатно е токму она што Apple го имаше на ум.

  Сепак, Final Cut Pro е особено слаб во своите алатки за соработка. Тоа е, тоа навистина нема. Се чини дека Final Cut Pro е дизајниран за волк-самиот да може удобно и креативно да уредува, а тој дух веројатно нема да се промени.

  7. Premiere Pro (најдобро за оние кои сакаат да работат во видео индустријата)

  • Цена : 20,99 УСД месечно
  • Позитивни : добри карактеристики, алатки за соработка, удел на пазарот
  • Контивите : Скапо.

  Adobe Premiere Pro стана стандардна програма за уредување видео за легии на маркетинг компании, комерцијални компании за видео продукција и да, големи филмски слики . Во крајна линија, ако сакате да работите како видео едитор, ќе имате повеќе опции за работа ако знаете ПремиераПро.

  И уделот на пазарот е заслужен. Premiere Pro е одлична програма. Ги обезбедува сите основни функции, Adobe постојано додава нови напредни функции и има енергична заедница на професионални корисници кои прават приклучоци за проширување на ефектите и функционалноста на Premiere.

  Друга сила и причина за неговата популарност кај продукциските компании е лесната интеграција со целиот пакет креативни програми на Adobe како Photoshop, Lightroom и Illustrator.

  Конечно, Adobe (како DaVinci Resolve) ја прифати потребата за повеќе колаборативни работни текови, неодамна ја купи компанијата Frame.io , која е лидер во обезбедувањето инфраструктура за соработување на видео уредниците полесно.

  Но, како DaVinci Resolve, Premiere Pro е извор на ресурси. Можете да го користите на залихи MacBook, но ќе се нервирате како што вашите проекти стануваат поголеми.

  И Premiere Pro е скап. 20,99 долари месечно достигнуваат 251,88 долари годишно - само помалку од еднократната цена на DaVinci Resolve и Final Cut Pro. И ако го сакате Adobe's After Effects (кој го користите за приспособување на ефектите), чини уште $20,99 месечно.

  Сега, можете да го спакувате целиот софтвер на Adobe (вклучувајќи Photoshop, After Effects, Audition (за аудио инженеринг) и... сè друго што Adobe произведува) за 54,99 долари месечно. Но, тоа е 659,88 долари годишно.

  Можете да ја прочитате нашата целосна премиераПрофесионален преглед за повеќе.

  8. Блендер (најдобар за напредни ефекти и моделирање)

  • Цена : Бесплатно
  • Добри : Ве предизвикувам да најдете некој специјален ефект што не можете да го направите во оваа програма
  • Континуитети : не е првенствено уредувач на видео

  Blender ќе биде воодушевувачки (на добар и лош начин) за секој кој веќе не е запознаен со сопствените визуелни ефекти и моделирање на движење. Односно, за секој кој веќе не е многу запознаен со програмите Motion на Apple или After Effects на Adobe.

  Затоа, немојте да ве залажува фактот дека - според зборовите на програмерите - „бесплатно е да се користи за која било цел, засекогаш“; Blender беше замислен како програма со отворен код, нула цена, токму за да ги направи моќните креативни алатки достапни за секого.

  И успеа. Captain America: The Winter Soldier и Spider Man: Far From Home користеа блендер за специјални ефекти. И се покажа многу популарен во заедницата за дизајн на видео игри, каде што (како што веројатно можете да замислите) 3D анимацијата и визуелните ефекти се de rigueur.

  Примарната причина што Blender нуди многу повеќе отколку професионалните програми за уредување за кои зборувавме кога станува збор за создавањето 2D и 3D видео е дека тоа е пред се алатка за специјални ефекти, а не уредувач на видео. За да биде појасно, можете да уредувате во него, и тој ги испорачува основите одлично, но Blender нема да го замени вашето основно уредување видеопрограма.

  Сепак, она што може да го направи е ништо помалку од неверојатно и – доколку имате храброст (и време) да одите по овој пат – и вие би можеле да работите на следниот филм за Spider Man. Или додајте блескави 3D анимации, ефекти на осветлување или честички, креирајте свои магли и облаци или едноставно модифицирајте ја физиката на течностите, градете нови светови и додајте светлосни сабји каде и да му требаат на вашиот филм.

  Само бидете подготвени да учите. Многу.

  За среќа, културата на заедницата на корисници/програмери на Blender е динамична и корисна. Со оглед на моќта на Blender, неговата непостоечка цена (дали спомнав дека е бесплатен?) и пристапот со отворен код, ова веројатно нема да се промени. Стотиците додатоци, приклучоци и упатства за обука што се достапни денес, веројатно ќе се зголемат.

  9. LumaFusion (Најдобар целокупен уредувач на видео за iPad и iPhone)

  • Цена : 29,99 УСД за постојана лиценца
  • Позитивни : Поддршка за надворешни хард дискови!
  • Континуитети : тој е уредник на iPad, не Не си играте добро со DaVinci Resolve или Premiere Pro

  Во напис за најдобрите програми за уредување видео за Mac, можеби се чини дека не е тема да се вклучи апликација за iPad. Но, LumaFusion генерира многу возбуда во заедницата за уредување видео.

  Едноставно кажано, има се поголем број на програми за уредување за iPad, но ниту една од нив не е целосно опремена или добро дизајнирана какоLumaFusion.

  (Забелешка: DaVinci Resolve објави дека ќе објави верзија на iPad пред крајот на 2022 година, затоа гледајте го овој простор).

  LumaFusion ги има сите основни карактеристики што ги имате Би очекувал од уредник и доволно од нив да го подигнат надвор од програма за „почетници“. Како професионална програма за уредување, ќе најдете понапредни функции како корекција на боја, стабилизација на снимката и алатки за основно аудио инженерство.

  И LumaFusion направи одлична работа преиспитувајќи како некој би можел да работи со уредувач на видео на уред со екран на допир. Контролите и поставките лесно се наоѓаат и лесно се менуваат. ( Иако кога ќе ја преземете апликацијата, може да забележите дека е оценета за возраст од „4+“ и мислам дека тоа би можело да биде мал оптимист.)

  Една особено привлечна карактеристика на LumaFusion е дека одби да заземе страна во дебатата помеѓу магнетните и традиционалните временски линии засновани на траки. Едноставно создаде свој хибрид од двете. И се чини дека сите се среќни.

  И за оние од вас кои се прашуваат како би требало да уредувате филм – кој брзо може да експлодира до неколку гигабајти – на iPad, една од најновите (и навистина корисни) карактеристики на LumaFusion е неговата поддршка за надворешни хард дискови.

  Ова ме доведува до најголемиот недостаток на LumaFusion: извезува временски линии во формат што само Final Cut Pro може лесно да го увезе. Додека можете, во принцип,конвертирај ја оваа датотека во формат што може да се користи во DaVinci Resolve или Premiere Pro, овие конверзии никогаш не се толку едноставни или чисти како што би сакале да бидат.

  Изработка на конечниот пресек

  Во моите прегледи погоре, имплицитно ве охрабрив да одлучите дали сте моментално почетник, среден или напреден уредник. Но, повеќето од нас се некаде помеѓу, и многумина од нас можеби се почетници денес, но се посветени наскоро да бидат напредни корисници.

  Дали оние од вас во таа категорија треба да купат уредувач на видеа за почетници или да скокаат директно во програма за професионалци?

  Поврзано прашање или загриженост може да биде: Што ако направам погрешен избор? Овие програми се скапи, и како би можел денес да знам што ќе ми одговара на долг рок?

  Мојот оптимистички одговор на двете прашања е: Ќе го знаете уредникот за вас кога ќе го видите . Мислам дека (се надевам) моите зборови погоре ви даваат чувство за тоа кои програми би сакале да ги испробате прво, но ниту еден преглед не е замена за практично искуство.

  За среќа, сите овие софтвери за уредување видео на Mac имаат некаков пробен период или бесплатна верзија со ограничена функционалност. Силно ве охрабрувам да ги преземете програмите што ве интересираат и да си играте наоколу. Какво е чувството?

  Но, како, прашувате, дали одлучувате кои карактеристики ги сакате или можеби ви требаат најмногу?

  Дозволете ми да одговорам со една анегдота: Победникот на 2020 г. Оскар за најдобар филмбеше доделен на Parasite, филм монтиран во 10-годишна верзија на Final Cut Pro. Во денешното кино со специјални ефекти, зошто некој уредник би избрал таков (релативно кажано) архаичен софтвер?

  Краткиот одговор е: Бидејќи на уредникот му се допадна таа верзија на програмата и тој и веруваше .

  Секоја апликација за уредување видео на Mac има свои добрите и лошите страни. Како изборот на партнер, барајте уредник чии силни страни ги сакате и чии недостатоци лесно се занемаруваат.

  И бидете сигурни дека без оглед на програмата што ќе ја изберете, ќе најдете заедница на лојални следбеници кои ќе ве преплават со совети, стапици и инспиративни идеи.

  О, и никогаш не заборавајте ја најважната работа за монтажата на филмот: Треба да биде забавно .

  Во меѓувреме, ве молам известете ми дали ви е корисен овој прегледен преглед или имате предлози како да го подобрите. Вашите повратни информации не ми помагаат само на мене, туку и на сите ваши колеги уредници. Ви благодариме.

  Blender и ако го сакате вашиот iPad исто како и снимањето филмови, тогаш LumaFusion е за вас.

Дали macOS е добар за уредување видео?

Да. Секоја од професионалните програми за уредување што ја користат холивудските уредници е достапна за Mac. А некои се достапни само на Mac. Или iPad.

Прочитајте и: Најдобри Mac за уредување видео

Дали има бесплатен софтвер за уредување видео за Mac?

О, да. iMovie е бесплатен, DaVinci Resolve е (најчесто) бесплатен, а Blender е бесплатен.

Како YouTubeрите ги уредуваат своите видеа на Mac?

Би сакал да кажам дека има омилена програма, но едноставно не мислам дека е вистина. Секој филмаџија има свои преференци, а јас познавам Јутјубери кои ја користат секоја од програмите за кои зборувам подолу.

Дали Final Cut Pro е само за Mac?

Да. Направено од Apple за да работи на компјутерите на Apple. Истото со iMovie.

Кој е вашиот омилен филм?

Не кажувам.

Зошто да ми верувате за оваа рецензија

Јас сум филмаџија, а не новинар. Сега, не одев во филмско училиште. Наместо тоа, студирав старогрчки и антропологија. Што можеби подобро ме подготви да раскажувам приказни, но се оттргнувам од темата.

Важните факти се: добивам платен за уредување и на фиктивни и нефикциски филмови и во DaVinci Resolve и во Final Cut Pro, јас. Користев iMovie со години и го проучував Premiere Pro. и јас имамВлегов во секоја друга достапна филмска програма затоа што сум љубопитен. Снимањето филм е мојата страст.

Исто така, јас сум уредник само за Mac. Се заколнав од компјутерите базирани на Windows пред неколку години (за време на Фазата на Синиот екран на смртта на несмасните обиди на Microsoft да биде повеќе како Apple). Но, повторно се оддалечувам.

Ја напишав оваа статија затоа што сметам дека повеќето прегледи на програмите за уредување видео се фокусираат на функциите и мислам дека повеќето луѓе се грижат повеќе за тоа колку програма им одговара. Што е добар инстинкт бидејќи ќе поминете безброј денови и недели работејќи на него. Како да имате домашно милениче или дете, ако не го сакате , која е поентата?

Прегледан најдобар софтвер за уредување видео за Mac

Ако сте нов во уредувањето видео, првите две рецензии се за вас. Ако сте подготвени за повеќе, можете да прескокнете во делот Средни уредници . И кога мислите дека сте подготвени за номинација за Академија, префрлете се на делот за Напредни уредници .

И без разлика колку сте искусни, ако сакате малку да ги проширите своите хоризонти, проверете ги моите избори за специјализирани програми на крајот.

1. iMovie (најдобро за почетници кои се грижат за трошоците)

 • Цена: Бесплатно (и веќе на вашиот Mac)
 • Добрите страни: Едноставни, познати, солидни и многу функции
 • Кондости: Ам…

Има многу програми за уредување видео создаден за Mac кој се грижи за почетниците. Но, iMovie има неколку значајни предности:

Прво, тој е претходно инсталиран на секој Mac, iPhone и iPad. (Да, бесплатно. Засекогаш.)

Второ, ако сте корисник на Mac, веројатно имате iPhone и го користите за да снимате видеа или да фотографирате. Со iMovie, можете да снимате на вашиот iPhone, да уредувате на iMovie директно на вашиот телефон (или iPad) и да поставувате на YouTube или TikTok.

Можете да уредувате и на вашиот Mac, а повеќето ќе го направат тоа бидејќи има повеќе функции во верзијата за Mac.

Заклучокот, сите основни алатки за уредување, наслови, транзиции и ефекти се таму во iMovie. И нуди напредни функции како што се снимање гласови или ефекти на зелен екран и има импресивно голема библиотека и видео и аудио ефекти.

И iMovie, во споредба со другите почетни уредници, е лесен за користење. Како и Final Cut Pro (професионална програма за уредување на Apple), и за разлика од секоја друга програма таму, пристапот на iMovie за составување на вашиот филм користи „магнетна“ временска линија.

Додека професионалните уредници дебатираат за предностите на „магнетниот“ пристап (и имаат тенденција да го сакаат или мразат Final Cut Pro како резултат), мислам дека не е контроверзно да се каже дека пристапот на Apple е полесен и побрз учи – барем додека вашите проекти не добијат одредена големина или сложеност.

iMovie е исто така многу стабилен. Постои со години, работи на компјутер дизајниран од Apple и е прединсталиран на сите производи на Apple. Тоа е многу подобро да се кандидира како што треба.

Конечно, iMovie добро се интегрира со сите ваши други апликации на Apple од истите причини. Сакате да увезете фотографии од вашата апликација Фотографии ? Додадете некое аудио што сте го снимиле на вашиот iPhone? Нема проблем.

2. Елементи на премиерата (второпласирана за почетните уредници)

 • Цена: 99,99 $ за постојана лиценца, но ажурирањата чинат дополнително
 • Позитивни: Вграден тренинг, одлични карактеристики, пат до Premiere Pro
 • Кондости: Трошоци

Избор на Премиера Елементи како мој вториот уредник за почетници не беше очигледен избор. Имам тенденција да мислам дека видео софтверот на Adobe е скап, потежок за користење и со сомнителна стабилност. Но, додека го правев моето истражување, бев пријатно изненаден.

Premiere Elements (претпоставувам така именуван, бидејќи е „елементарна“ верзија на професионалниот уредувач на видео на Adobe, Premiere Pro ) се труди да ги направи сите чекори што одат во правење филм по...очигледно.

Онаму каде што професионалните програми за уредување имаат тенденција да ги закопуваат функциите во менијата или зад малите икони чие значење треба да го запомните, Premiere Elements има големи скокачки менија со описи со целосна реченица за тоа што прави секоја ставка (како што може да се види во менито Алатки на десната страна од горната слика од екранот).

Премиера Елементи, исто така, вклучува 27 водени упатства кои ве чекорат низцелиот процес на уредување на видеото, вклучувајќи ги основите на склопување филм, примена на ефекти и менување на изгледот и чувството на вашиот филм преку корекција/оценување на бојата.

И, Premiere Elements има импресивна низа на понапредни функции кои може да бидат особено корисни или едноставно корисни за уредниците почетници. На пример, Smart Trim е функција која ќе ги скенира вашите видео клипови и ќе идентификува снимка со „лош квалитет“, како што е онаа што е надвор од фокус.

Зборувајќи за социјалните медиуми, Premiere Elements обезбедува алатки за автоматско менување на соодносот на вашите снимки. Дали го снимавте вашиот клип во режим на портрет, но сакате да го уредите вашиот филм во режим на пејзаж? Нема проблем. Оставете ја програмата за уредување да работи за да одговара на сè.

Конечно, Premiere Elements има уникатен изглед и чувство, но само работата во околината на Adobe треба подобро да ве подготви да користите Premiere Pro. Која, како што ќе разговараме повеќе подолу, е најкористената програма за уредување видео во комерцијалниот свет, а со тоа и најверојатно ќе ви плати за да бидете уредник. И плаќањето има свои предности.

Прочитајте го нашиот целосен преглед за елементите на Премиерата за повеќе.

3. HitFilm (Најдобар за средни корисници кои бараат ефекти)

 • Цена: Бесплатна верзија, но потоа околу 75-120 долари годишно
 • Позитивни: Пристапни, одлични ефекти и добри ресурси за обука
 • Недостатоци: Скапиот

HitFilm удобно се наоѓа помеѓу уредниците наменети за почетници (како iMovie и Premiere Elements) и професионалци (како Final Cut Pro или Premiere Pro).

Иако iMovie и Premiere Elements се чувствуваат дизајнирани да го олеснат уредувањето видео, HitFilm се чувствува како да е дизајниран да го олесни професионалното уредување видео.

Уредувањето во HitFilm е многу повеќе како работа во Premiere Pro или DaVinci Resolve што ќе бидете поспремни да го направите следниот чекор кога ќе дојде време. Но, потребно е малку да се навикнеш. Можеби ќе бидете фрустрирани или малку збунети зошто тоа се случи кога мислев ова да се случи.

Но, мислам дека ќе бидете многу помалку фрустрирани отколку ако едноставно се впуштите во професионален уредник. Бидејќи HitFilm е добро дизајниран. Распоредот е логичен и се чувствува помалку поразителен и покрај тоа што некако успева да спакува импресивна количина на напредни функции.

Навистина помага тоа што HitFilm доаѓа со куп вградени видеа за обука. (Ова може да се види на левата страна од горната слика од екранот.) Заборавивте како или зошто нешто прави што? Само пребарајте ги видеата и гледајте некој да ви покаже како тоа треба да се направи.

И бидете сигурни дека добивате многу повеќе функции и функционалност отколку што доаѓа со уредниците почетници. Дури и меѓу средните уредници, HitFilm се издвојува по својата широчина на карактеристики: Сите основи, 100-тиефекти, 2D и 3D компонирање, следење движења, копчиња и попрофесионално оценување и корекција на бои. О, и анимирани ласери.

И, постои активен пазар за приклучоци - опција за купување дополнителна функционалност од програмери од трети страни кои се приклучуваат на HitFilm.

Искрено, мислам дека HitFilm ќе обезбеди сè што ви е потребно за да правите динамични видеа без да мора да се искачувате на кривата на учење на целосно опремена професионална програма за уредување. Тоа е добар компромис.

HitFilm нуди бесплатна верзија, но најверојатно ќе завршите со купување на едно од платените нивоа за да добиете повеќе функции и содржини како звучни ефекти. Ова ќе ве чини помеѓу 6,25 и 9,99 долари месечно (75-120 долари годишно) во зависност од тоа што ви треба.

4. Filmora (Најдобар второпласирана за средни корисници)

 • Цена: 39,99 $ годишно или 69,99 $ за постојана лиценца (но надградбите не се вклучени)
 • Позитивни: Магнетна временска рамка и почист, поедноставен интерфејс
 • Недостатоци: Скапи, помалку приклучоци

Мислам дека Filmora е iMovie PLUS. Изгледа слично и работи со сличен пристап на „магнетна“ временска линија, но има повеќе. Повеќе функции, повеќе ефекти, повеќе транзиции и така натаму.

Исто така, понапредни функции како што се следење на движење, слика во слика, понапредна корекција на бои, кадрирање на копчињата, уредување на аудио итн.функции како бавно движење, временски ефекти, корекција на објективот и капка сенка.

Во ред, разбирате: Средните уредници нудат повеќе од почетните уредници, но не толку колку професионалните програми за уредување. Значи, што ја прави Филмора различна од ХитФилм?

Прво, магнетната временска линија. Секогаш кога ќе повлечете клип на временската линија, тој се прилепува директно на претходниот клип, така што никогаш нема празен простор во филмот. Ова е повеќе како iMovie, додека HitFilm е повеќе како Premiere Pro.

Второ, Filmora има значително почист и поедноставен интерфејс. Можеби ќе го најдете попристапно од она на HitFilm.

Ако не ви е потребна функционалноста на визуелните ефекти на HitFilm или само сакате добар основен уредник со поголема функционалност од iMovie, тој може да биде совршен за вас.

Filmora е поевтина од HitFilm, со 39,99 долари годишно, но нивните ефекти & засилувач; Пакетот приклучоци (кој обезбедува многу залихи видео и музика, а треба да го додадете за да може да се спореди со HitFilm) чини уште 20,99 долари месечно.

Постои опција за купување еднократна лиценца, за 69,99 долари. Но, еднократната лиценца е само за „надградби“, но не и за „нови верзии“ на софтверот. Ми звучи како ако издадат куп неверојатни нови функции, ќе мора повторно да го купите.

О, има верзија на iOS, која HitFilm ја нема. За уште 39,00 долари годишно. Прочитајте ја нашата целосна рецензија на Filmora за повеќе.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.