Rishikimi i Moovly 2022: A është i mirë ky krijues i videos në internet?

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Moovly

Efektiviteti: Jo i mirë si një redaktues pro video, por i shkëlqyeshëm për projekte të vogla Çmimi: Versioni falas është i shkëlqyeshëm për hobiistët. Niveli me pagesë është i drejtë për përdorim komercial Lehtësia e përdorimit: Lehtë për të filluar me meny të thjeshta dhe veçori të aksesueshme lehtësisht Mbështetje: FAQ bazë & burime video, kontakt i kufizuar "person i vërtetë"

Përmbledhje

Moovly është një platformë në internet për krijimin dhe redaktimin e videove. Ai ofron mjete redaktimi, grafika dhe tinguj falas për t'u përdorur në videot tuaja, veçori të përbashkëta të ndarjes dhe sigurisht, nuk keni nevojë të shkarkoni asgjë. Platforma duket se është e orientuar drejt përdoruesve të ndërmarrjeve për krijimin e videove të marketingut, Facebook ose përdorimit të brendshëm.

Në përgjithësi, Moovly është një krijues i shkëlqyer videosh i bazuar në ueb. Ajo ofron shumë më tepër se shumica e konkurrentëve të saj, veçanërisht në nivelin e lirë. Ndërsa nuk do të përputhet kurrë me softuerin profesional të redaktimit të videove, ai është ende një zgjedhje e shkëlqyer për të bërë klipe të shkurtra, filma shpjegues ose video marketingu. Moovly gjithashtu do t'u shërbente mirë studentëve dhe edukatorëve për shkak të burimeve të pasura.

Ajo që më pëlqen : Ndërfaqe e thjeshtë me një kurbë të ulët të të mësuarit. Bibliotekë e gjerë grafike dhe imazhe/video të aksioneve. Punon në shfletuesin tuaj pa asnjë sherr.

Ajo që nuk më pëlqen : Shumë pak shabllone, shumë të shkurtër. Një bibliotekë e kufizuar me tinguj falas. Asetet premium nuk u shfaqen përdoruesve falas.

4.3 Merrninë Galerinë Moovly, Youtube ose Vimeo.

“Shkarkimi” është i disponueshëm vetëm për përdoruesit me pagesë, por do të krijojë një skedar video pa filigranin Moovly në cilësi HD dhe do ta shkarkojë në kompjuterin tuaj.

“Share” është gjithashtu i disponueshëm vetëm për përdoruesit me pagesë. Kjo veçori është për t'i lejuar të tjerët të shikojnë, modifikojnë dhe kopjojnë videon tuaj. Është njësoj si butoni i ndarjes në Google Docs dhe çdo video e Moovly e ndarë me ju do të shfaqet nën skedën "Shared With Me" në faqen kryesore.

Mbështetja

Moovly ofron një disa lloje të ndryshme mbështetjeje. Ata kanë një seksion të mirë FAQ dhe shumica e temave kanë video dhe jo udhëzime të shkruara.

Ka gjithashtu një veçori bisede, por nuk munda ta provoja. Kjo është për shkak se kjo dritare "bisedë" ka vetëm përsëritje aktive gjatë kohës së Evropës Qendrore - kjo është diku nga 6 deri në 8 orë përpara përdoruesve në Shtetet e Bashkuara, duke e bërë të vështirë bisedën me një person real.

Për më tepër, nëse doni t'i kontaktoni me email, është më mirë të ruhet për pyetje serioze ose të ndërlikuara. Kohët e përgjigjes ndryshojnë në varësi të nivelit tuaj të abonimit, gjë që është e kuptueshme, por shumica e pyetjeve tuaja mund të gjenden në dokumentet ekzistuese të ndihmës.

Arsyet pas vlerësimeve të rishikimit tim të Moovly

Efektiviteti : 4/5

Për një redaktues video freemium, Moovly ka shumë veçori. Ju jeni në gjendje të futni materialet tuaja, të manipuloni afatin kohor,dhe përdorni një mori burimesh falas. Në përgjithësi, duket se ngarkohet mjaft shpejt dhe kam përjetuar vonesë vetëm një herë kur u përpoqa të fusja një videoklip të ri. Nëse jeni duke bërë video arsimore ose promovuese, ajo ka pothuajse gjithçka që ju nevojitet. Sidoqoftë, me siguri nuk do të dëshironi ta përdorni për redaktimin e videos, pasi nuk mund të rregulloni asgjë përveç mprehtësisë dhe volumit në klipet tuaja. Në përgjithësi, është një redaktues i shkëlqyer nëse nuk keni nevojë për një mjet profesional të plotë.

Çmimi: 4/5

Niveli falas i Moovly është bujar. Ju nuk jeni pa pagesë, përveçse kur bëhet fjalë për shkarkimin e projektit përfundimtar dhe burimet që ju japin janë të shumta. Çmimi i nivelit pro duket i drejtë për përdorim komercial, me 25 dollarë në muaj për një vit, ose 49 dollarë muaj pas muaji. Megjithatë, i njëjti nivel tregtohet për arsimin, dhe kjo definitivisht nuk është në gamën e çmimeve të shumicës së studentëve dhe mësuesve individualë.

Lehtësia e përdorimit: 5/5

Një nga gjërat më të mira për Moovly është se sa e lehtë është të fillosh. Ka meny të thjeshta dhe veçori të aksesueshme. Një tutorial i thjeshtë nën butonin "ndihmë" do t'ju udhëzojë nëse diçka duket e paqartë. Nuk mund të bëhet më e thjeshtë.

Mbështetje: 4/5

Është e përshtatshme që një program për krijimin e videove ofron shumë nga mësimet e tij në format video. Kanali i tyre në Youtube "Moovly Academy" përfshin shumë video për të mësuar se si ta përdorni programin në maksimumpotencial, dhe faqja e ndihmës ofron artikuj dhe një mekanizëm të lehtë kërkimi. Moovly ofron mbështetje për biseda dhe email, por ofrohet bazuar në Kohën e Evropës Qendrore, e cila mund të kufizojë sa i aksesueshëm është për ju. Së fundmi, Moovly ofron mbështetje me email, por ju duhet ta ruani këtë si mjetin e fundit. Shumica e pyetjeve mund të zgjidhen duke përdorur burimet e tjera të ofruara dhe koha e përgjigjes bazohet në nivelin tuaj të pajtimit.

Alternativat e Moovly

Nëse Moovly nuk duket si zgjedhja e duhur, ka shumë e alternativave atje.

Animaker është një zgjedhje e shkëlqyer nëse doni video të thjeshta të animuara pa klipe me aksion të drejtpërdrejtë. Ka shumë fleksibilitet, një strukturë çmimesh që mund të jetë më miqësore për ata me një buxhet të kufizuar dhe një ton më shumë shabllone se Moovly. Është i bazuar në ueb, kështu që nuk do t'ju duhet të shkarkoni asgjë. Ju mund të shikoni rishikimin tonë të plotë të Animaker këtu.

Powtoon është një tjetër redaktues i animuar i bazuar në ueb që mund t'ju duket i dobishëm. Ai bazohet më shumë në shabllone, gjë që mund të jetë e mirë për ata që thjesht kanë nevojë për diçka të shpejtë. Redaktori është i bazuar në skenë në vend që të ketë një afat kohor gjithëpërfshirës, ​​i cili mund të jetë më i lehtë për t'u menaxhuar për përdoruesit më pak me përvojë. Powtoon ka bibliotekën e vet të personazheve dhe grafikave falas. Mund ta shikoni nga rishikimi ynë i detajuar i Powtoon këtu.

Camtasia ofron mjete profesionale redaktimi dhe është më shumë tradicionaleredaktuesin e videos, nëse keni nevojë për ta rritur atë një nivel. Është krijuar më shumë për të krijuar përmbajtjen tuaj, kështu që nuk do të gjeni biblioteka të pasurive ose shablloneve të bollshme. Sidoqoftë, do të gjeni mjete për efekte audio dhe vizuale, një afat kohor të detajuar dhe një shumëllojshmëri opsionesh eksporti. Për të mësuar më shumë, mund të shikoni rishikimin tonë të plotë të Camtasia.

Merrni Moovly

Pra, çfarë mendoni për këtë përmbledhje të Moovly? Na njoftoni duke lënë një koment më poshtë.

Moovly

A është Moovly i sigurt për t'u përdorur?

Si një redaktues dhe krijues videosh i bazuar në ueb, Moovly është 100% i sigurt për t'u përdorur dhe faqja e tyre e internetit është e siguruar me HTTPS .

Sa zgjat prova falas e Moovly?

Mund ta përdorni Moovly për aq kohë sa dëshironi. Por versioni i provës ka disa kufizime, për shembull, videot tuaja do të vulosen, gjatësia maksimale e videos është 2 minuta dhe keni vetëm deri në 20 ngarkime personale.

Sa kushton versioni me pagesë ?

Varet se si do të angazhoheni për mjetin, mujore apo vjetore. Versioni Pro kushton 299 dollarë në vit dhe versioni Max kushton 599 dollarë në vit.

Pse më besoni për këtë rishikim të Moovly?

Interneti është i njohur si një burim i madh njohurish dhe një oqean "faktesh" të rreme. Ka kuptim të kontrolloni çdo rishikim përpara se të merrni në zemër atë që thotë. Pra, pse të më besoni mua?

Emri im është Nicole Pav dhe kam shqyrtuar shumë programe të ndryshme për SoftwareHow. Ashtu si ju, unë jam një konsumator që i pëlqen të di të mirat dhe të këqijat e një artikulli përpara se ta blej dhe vlerësoj një vështrim të paanshëm brenda kutisë. Unë gjithmonë e provoj çdo program vetë, dhe e gjithë përmbajtja në rishikim vjen nga përvojat dhe testet e mia me programin. Nga identifikimi deri te eksporti përfundimtar, unë personalisht shikoj çdo aspekt të programit dhe marr kohë për të mësuar se si funksionon në të vërtetë.

Nëse keni nevojë për prova të mëtejshme se unë kam përdorur në të vërtetë MoovlyUnë vetë, mund të shikoni këtë email konfirmimi të llogarisë që kam marrë, si dhe biletat e mbështetjes dhe përmbajtjet e tjera në rishikim.

Rishikimi Moovly: Çfarë ka për ju?

Paneli & Ndërfaqja

Kur të hapni për herë të parë Moovly, do të shihni një ekran të thjeshtë për projektet tuaja. Ekziston një "buton i krijimit të projektit" rozë dhe një shirit menyje me skedat "Projektet e mia", "Ndarë me mua", "Galeria ime", "Arkivi" dhe "Modelët".

Kur krijoni një Projekti, do të hapet një dritare e re me redaktuesin e videos Moovly. Ky redaktues ka disa seksione kryesore: shiritin e veglave, bibliotekën, vetitë, kanavacën dhe afatin kohor. Mund t'i shihni secila të etiketuar në imazhin e mëposhtëm.

Herën e parë që hapni Moovly, do t'ju ofrohet një video hyrëse se si të përdorni programin, të cilën mund ta shikoni këtu.

Në përgjithësi, faqosja është mjaft e thjeshtë, gjë që e bën atë të shkëlqyeshëm për përdoruesit e të gjitha niveleve të aftësive. Nuk ka meny të fshehura ose veçori të vështira për t'u zbuluar, duke e bërë Moovly të drejtpërdrejtë dhe të pakomplikuar.

Ju gjithashtu nuk keni nevojë të filloni me një kanavacë bosh siç kemi treguar këtu - Moovly ofron një grup të vogël shabllone për t'ju drejtuar.

Modelet

Biblioteka e shablloneve të Moovly është goxha e vogël dhe ajo bibliotekë nuk duket të bëhet më e madhe për përdoruesit me pagesë. Ekzistojnë rreth 36 shabllone të ofruara dhe shumica priren të jenë mjaft të shkurtër – disa prej tyre deri në 17 sekonda.

Nëse klikoni në ndonjë shabllon,ju mund të luani një pamje paraprake të klipit. Ju gjithashtu mund ta modifikoni menjëherë me shiritin e vogël anësor që shfaqet. Kjo veçori ju lejon të ndryshoni çdo formulim/lidhje në shabllon, por jo median e tij. Veçoria mund të jetë e dobishme për të parë se sa mirë do të përshtatet përmbajtja juaj brenda shabllonit, por ka shumë pak gjasa që ju të jeni në gjendje të bëni një video me të cilën jeni të kënaqur duke përdorur këtë metodë.

Për të ndryshuar median, ju duhet të hapni redaktorin e plotë.

Kur ta bëni këtë, do të shihni shabllonin në kanavacë, të gjitha asetet në afatin kohor dhe vetitë e duhura. Për të modifikuar një aktiv, mund ta klikoni dy herë në kanavacë. Kjo gjithashtu do ta nxjerrë në pah atë në afatin kohor, gjë që e bën të lehtë rregullimin e kohës dhe efekteve.

Ndërsa vetë shabllonet janë shumë të lehta për t'u manipuluar, duke shtuar çdo gjë që devijon shumë nga struktura e caktuar, duke përfshirë skenat e reja , ndoshta do të jetë e lodhshme për ju.

Një gjë që nuk më pëlqeu veçanërisht ishte se sa pak shabllone ofron Moovly, veçanërisht në krahasim me konkurrentët e saj. Disa dukeshin veçanërisht të padobishme - për shembull, një quhet "Ngacmim seksual në vendin e punës". Është e vështirë të imagjinohet një kompani me reputacion duke përdorur një video të aksioneve 90 sekondash për një çështje kaq serioze.

Megjithëse ekziston një pjesë e vogël e shablloneve të titulluar "Ndërmarrja", shumica e shablloneve janë më të përshtatshmet për një biznes Faqja në Facebook, duke lënë shumë pak për casualpërdoruesit. Për më tepër, shumica e shablloneve janë rreth 20 sekonda të gjata. Sipas mendimit tim, shabllonet janë më të mirët për marrjen e ideve dhe marrjen e programit. Pas kësaj, do të dëshironi thjesht t'i shpërfillni ato dhe të krijoni videot tuaja.

Assets

Moovly ofron një bibliotekë me madhësi të mirë me asete falas që mund t'i përdorni në videot tuaja pa pagesë . Ky panel është në anën e majtë dhe si parazgjedhje shfaqet si "Grafika > Ilustrime”. Megjithatë, ka disa kategori nëpër të cilat mund të kërkoni për imazhin perfekt.

Interesante, Moovly nuk u tregon asetet e saj premium përdoruesve pa pagesë, kështu që është e pamundur të dihet se çfarë "Qasje në 170+ milionë premium video, tinguj dhe imazhe” nënkupton. Sidoqoftë, biblioteka falas duket të jetë e bollshme dhe imazhet/videot e saj janë të një cilësie të mirë. Kjo ishte freskuese, veçanërisht sepse programet e ngjashme ofrojnë sasi të mëdha asetesh, por kanë shumë pak që njerëzit do t'i përdorin në të vërtetë.

Siç mund ta shihni këtu, skeda "Storyblocks" ofron shumë klipe të aksioneve me cilësi të lartë, videot dhe sfondet.

Zgjedhja e klipartit është shumë e mirë dhe mbështet ndryshimin e ngjyrës së klipartit. Siç tregova këtu, logoja origjinale e android në panelin e aseteve është gri. Sidoqoftë, pasi ta keni hedhur atë në kanavacë, mund të përdorni skedën "Vetitë e objektit" në anën e djathtë për të modifikuar ngjyrën në çdo gjë që zgjidhni. Kjo duket se vlen përi gjithë kliparti.

Nëse jeni të gatshëm të paguani për asetet tuaja, Moovly integrohet me Getty Images. Mund ta përdorni këtë duke zgjedhur Grafika > iStock nga Getty Images . Kur ta bëni këtë, do të shihni një dritare të shkurtër kërcyese që shpjegon integrimin.

Imazhet e aksioneve duhet të blihen individualisht dhe çmimet mund të ndryshojnë. Ato do të vendosen në ujëra derisa të blini një kopje për t'u përdorur në videon tuaj.

E keqja e bibliotekës Moovly është se duket se ka një përzgjedhje të kufizuar të muzikës dhe tingujve. Në nivelin falas, ka rreth 50 këngë dhe 50 efekte zanore në dispozicion. Megjithatë, shumë prej tyre janë shumë të ngjashme; nuk ka shumë larmi apo përzgjedhje.

Për shembull, jam i sigurt se "Zhurma e bardhë brenda avionit", "Zhurma e bardhë", "zhurma e bardhë statike", "zhurma e bardhë në rritje" dhe "zhurma rozë" të gjitha kanë vendin e tyre, por nuk do të ndihmojë dikë që ka nevojë për diçka pak më të veçantë, si një tingull i borisë së makinës ose një hapje/mbyllje e derës.

Fatmirësisht, softueri mbështet ngarkimin e mediave tuaja , kështu që një problem si ky mund të kapërcehet lehtësisht. Thjesht klikoni "Ngarko media" dhe skedari do të shfaqet nën Bibliotekat tuaja > Bibliotekat personale .

Moovly mbështet ngarkimin e skedarëve nga programet e ruajtjes së cloud si Google Drive dhe Dropbox, jo vetëm nga kompjuteri juaj, gjë që është jashtëzakonisht e përshtatshme. Unë kam qenë në gjendje të ngarkoj JPEG, PNG dhe GIF. Megjithatë, GIF-të nuk e bënë këtënë vend të kësaj animoni dhe shfaqen si imazhe të palëvizshme.

Në përgjithësi, nëse jeni duke kërkuar për një klip grafik ose të disponueshëm, Moovly ka një përzgjedhje të madhe në nivelin e lirë (dhe me sa duket edhe në nivelin pro), por do të dëshironi të gjeni tingujt tuaj.

Paneli i Veçorive

Në skedën e vetive dhe sipër kanavacës, ka një sërë mjetesh për modifikimin e videos. Gjithmonë në dispozicion janë "vetitë e skenës", e cila ju lejon të ndryshoni sfondin e paracaktuar, raportin e pamjes dhe modalitetin (prezantim ose video). Përdoruesit falas do të kenë qasje vetëm në raportet e pamjes 1:1, 16:9 dhe 4:3, por ka disa formate celulare të disponueshme.

Më poshtë është skeda "Veçoritë e objektit", e cila do të shfaqet sa herë që ju zgjidhni një aktiv. Çdo objekt do të ketë një rrëshqitës "opacity". Grafikat nga biblioteka e aksioneve do të kenë gjithashtu një opsion "ngjyrë", i cili ju lejon t'i ringjyroni ato. Së fundi, videoklipet përfshijnë gjithashtu një veçori të volumit, në mënyrë që t'i rregulloni ato në lidhje me videon tuaj të përgjithshme.

Aktivet e tekstit kanë një panel të veçantë të quajtur "Karakteristikat e tekstit" që ju lejon të ndryshoni madhësinë, fontin, formatimi, etj. Rrëshqitësi i opacitetit për tekstin është ende i listuar nën Vetitë e objektit.

Shumica e objekteve kanë gjithashtu një opsion "Swap Object". Për ta përdorur këtë, thjesht zgjidhni objektin origjinal dhe më pas tërhiqni një artikull të ri nga paneli i aseteve në kutinë "ndërrim".

Kjo është shumë e dobishme nëse jeni duke përdorur një shabllon ose nëse riduke provuar disa artikuj të ndryshëm në të njëjtin vend. Kjo ju lejon të ruani pozicionin dhe efektet e vijës kohore pa i rikrijuar ato për çdo artikull të ri.

Shiriti i veglave

Shtriti i veglave sipër kanavacës është gjithashtu diçka që ndoshta do ta përdorni shpesh.

Shigjeta në të majtë nuk u ndez kurrë për mua - pavarësisht se çfarë lloj objekti klikova ose veprime që provova, nuk munda ta aktivizoja atë. Në këtë kohë, nuk jam ende i sigurt për përdorimin e tij. Përndryshe, unë munda ta bëja programin të bënte çfarë të doja.

Pranë tij është Mjeti i tekstit. Mund ta përdorni për të shtuar tekst. Kjo pasohet nga butonat Mirror, të cilët do ta kthejnë një imazh horizontalisht ose vertikalisht. Në të djathtë, do të gjeni butonat Zhbër dhe Redo, dhe më pas Prerje, Kopjo dhe Ngjit standardin tuaj.

Butoni me dy drejtkëndëshat do të aktivizohet nëse zgjidhni disa objekte njëherësh. Më pas do të keni mundësinë të zgjidhni një skaj për të rreshtuar artikujt, ose nga qendra e tyre vertikale/horizontale.

Butoni i xhamit zmadhues ju lejon të ndryshoni madhësinë e kanavacës që po shikoni.

Së fundi, butoni i rrjetës ju lejon të konfiguroni një rrjet mbi videon tuaj që është i dobishëm për rreshtimin e objekteve të ndryshme. Mund të caktoni numrin e vijave horizontale dhe vertikale dhe më pas të vendosni nëse elementët duhet të bashkohen me ato udhëzime.

Afati kohor & Animacioni

Kronologjia është vendi ku mund të bëni rregullime për kohën dhe pamjentë pasurive tuaja. Çdo artikull merr rreshtin e tij në vijën kohore dhe pozicioni i bllokut të tij të ngjyrave lidhet me një vulë kohore mbi të. Shënuesi i kuq tregon se cila pjesë e videos shfaqet aktualisht në kanavacë.

Për të shtuar animacione në një objekt, klikoni butonin "Shto animacion" në fund të vijës kohore ("Shto pikë pauzë ” ndalon të gjithë përmbajtjen duhet të përdoret vetëm nëse jeni në “Modalitetin e Prezantimit”).

Pasi të klikoni këtë, mund të zgjidhni animacionet hyrëse dhe dalëse, animacionet e lëvizjes ose animimet me “dorë” nëse ju dëshironi që ai të duket sikur dikush ka skicuar një imazh (si në një video në tabelë).

Pasi të shtoni një animacion, një shirit i vogël i bardhë do të shfaqet poshtë artikullit në vijën kohore. Ndryshimi i gjatësisë së këtij shiriti do të ndryshojë gjatësinë e animacionit.

Në përgjithësi, afati kohor funksionon shumë thjesht dhe mbështetet në zvarritje dhe lëshim. Mund të jetë pak e mbushur me njerëz, por ju mund të zgjeroni zonën e shikimit (me koston e zvogëlimit të madhësisë së kanavacës) sipas nevojës.

Ruani & Eksportimi

Brenda redaktorit, Moovly ka një veçori të ruajtjes automatike, megjithëse mund të shtypni manualisht "ruaj" gjithashtu në këndin e sipërm djathtas. Megjithatë, për të eksportuar videon tuaj, do t'ju duhet të shkoni në faqen kryesore/panelin ku renditen projektet tuaja.

Nga këtu, shkoni te projekti që dëshironi të eksportoni. Ju mund të "Publikoni", "Shkarko" ose "Shpërndani".

"Publikoni" do t'ju lejojë të ngarkoni

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.