Колку чини Final Cut Pro? (Едноставниот одговор)

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Содржина

Final Cut Pro беше искористен за уредување на многу холивудски филмови, вклучувајќи ги „Социјалната мрежа“, „Девојката со тетоважа на змејот“, „Нема земја за старци“ и епот со тешки мечеви и сандали, „300 “.

Дали програма што можете да ја извршите на вашиот MacBook навистина може да ја заврши работата што ја бараат овие продукции? Да. Значи мора да чини цело богатство, нели? Не.

Почнав да го користам Final Cut Pro за да правам домашни филмови, бидејќи тоа беше прифатлива програма која нудеше повеќе функции отколку што (во тоа време) можев да замислам да користам.

Но, како што минуваа годините, и јас почнав да користам повеќе од тие функции - и да добивам плата за да го правам тоа - се сетив на звуците на голтање што ги направив кога кликнав „купи“ во Продавница за апликации без навестување за жалење.

Забелешка: сите наведени цени и понуди се од октомври 2022 година.

Клучни производи

  • Final Cut Pro чини 299,99 долари.
  • Додавањето на програмите Motion (визуелни ефекти) и Compressor (напредно извозување) ќе додаде уште 100 $.
  • Но, вкупната цена поволно се споредува со цената на другите професионални програми за уредување видео.

Значи, колку чини Final Cut Pro? .

За да биде јасно: Нема претплати или дополнителни трошоци за користењеFinal Cut Pro. Откако ќе го купите, вие го поседувате.

Сега, ситните букви велат дека Apple може да се премисли и да одлучи да ви наплати за најновата верзија на софтверот, но тие не се повикале ова точно во деценијата откако постои Final Cut Pro X . (Тие го исфрлија „X“ во 2020 година - сега е само „ Final Cut Pro “.)

Сепак, вреди да се разјасни дека иако Final Cut Pro е целосно опремена професионална монтажа програма, многу корисници ќе треба или ќе изберат да ги купат придружните програми, Motion и Compressor , од кои секоја чини 49,99 долари.

Иако и двете од овие програми се корисни за правење филмови, ниту една не е навистина важна додека не навлезете длабоко во специјалните ефекти ( Motion ) или не ви требаат опции со индустриска јачина за извоз на вашите филмови ( Компресор ).

Дали 299,99 долари се многу за професионална програма за уредување видео?

Краткиот одговор е „не“, но, за жал, прашањето не е едноставно да се одговори.

Final Cut Pro е, заедно со Avid Media Composer , Adobe Premiere Pro и DaVinci Resolve , едно од четирите големи професионални видео програми за уредување.

Но, секоја од овие програми сама по себе цени различно, со вклучени различни карактеристики и/или содржини, што го отежнува споредувањето на јаболката (без наменска игра на зборови) со јаболката.

Avid Media Composer , или само „Avid“ како што е општо познато, едедо на видео едитори. Но, се продава како претплата, која започнува од 23,99 долари месечно или 287,88 долари годишно. Иако можете да купите вечна лиценца (како Final Cut Pro) за Avid, тоа ќе ве чини неверојатни 1.999,00 долари. Студентите, сепак, можат да добијат вечна лиценца за само 295,00 долари, но по првата година треба да платите за надградби.

Слично, Adobe продава Premiere Pro на основа на претплата, наплаќајќи 20,99 долари месечно или 251,88 долари годишно. И After Effects (програма за визуелни ефекти слична на Motion на Apple) чини уште $20,99 месечно.

Сега, може да плаќате на Adobe 54,99 долари секој месец за да се претплатите на „Creative Cloud“ и да ги добивате не само Premiere Pro, туку After Effects и сите други апликации на Adobe. Кои се еден тон.

Adobe Creative Cloud ја вклучува секоја програма на Adobe за која веројатно сте слушнале (вклучувајќи Photoshop, Illustrator, Lightroom и Audition), како и многу повеќе за кои можеби никогаш не сте слушнале, и може да сака, но исто така може да се најде бескорисно.

Сепак, 54,99 долари месечно се собираат до 659,88 долари годишно. Што не е крупна промена.

За студентите, Creative Cloud има голем попуст на 19,99 долари месечно (239,88 долари годишно), но штом ќе заврши училиштето, ќе ви се наплаќаат 659,88 долари годишно за да ги користите сите овие апликации. Ова е една од причините поради кои не се задржав на Премиера по напуштањето на училиштето. Едноставно не можев да си го дозволам.

Конечно, ДаВинчиResolve ја има најатрактивната цена: Бесплатна е. Навистина. Па, бесплатната верзија ги нема сите карактеристиките што ги има платената верзија, но не ѝ недостига многу, така што ќе треба да бидете прилично сериозен филмаџија за да откриете дека треба да се надградите на платената верзија.

И колку чини платената верзија на DaVinci Resolve? Денес, само 295,00 долари (не многу одамна беше 995,00 долари) за вечна лиценца која, како Final Cut Pro, ги вклучува сите идни ажурирања.

И, DaVinci Resolve ги вклучува своите еквиваленти за програмите за движење и компресор на Apple директно во DaVinci Resolve, така што, под претпоставка дека на крајот ја сакате таа функционалност, можете да заштедите речиси 100 долари од вкупните трошоци за користење на Final Cut Pro.

Како заклучок, Final Cut Pro и DaVinci Resolve се очигледно најевтините од четирите професионални програми за уредување ако планирате да користите една од нив повеќе од една година .

Значи, не, 299,99 долари не се многу за да се плати за професионална програма за уредување.

Специјален пакет на Final Cut Pro за студенти

Во моментов, Apple нуди пакет од Final Cut Pro , Motion и Компресор како и Logic Pro (софтвер за уредување аудио на Apple) и MainStage (придружна апликација на Logic Pro ) за студенти за само 199,00 долари!

Ова е попуст од 100 долари на цената на самиот Final Cut Pro и ви дава Motion и Компресор заБесплатно, и го вклучува Logic Pro – кој сам се продава за 199,00 долари – како и MainStage . Па, заштедата е огромна.

Додека добивате вечни лиценци (со бесплатни надградби) со целиот софтвер на Apple, без разлика дури и откако ќе го напуштите училиштето, оние од вас кои моментално сте студенти треба сериозно да размислат за овој пакет.

А за оние кои го напуштиле училиштето пред долго време, можам ли да предложам да се регистрирате на час за уредување Final Cut Pro на вашиот колеџ во локалната заедница за да можете да се квалификувате како студент?

Можете да прочитате повеќе за тековната понуда на пакетот на Apple овде.

Има бесплатен пробен период за Final Cut Pro!

Ако не сте одлучни дали Final Cut Pro е вистинскиот за вас, Apple нуди бесплатен пробен период од 90 дена.

Сега, нема да добиете сè што нуди платената верзија, но ќе ја имате целата основна функционалност без ограничувања, за да можете веднаш да започнете со уредување, да сфатите како функционира и да видите без разлика дали го сакате или мразите (повеќето луѓе се во еден или друг камп).

Овде можете да го преземете Final Cut Pro од Apple.

Final (Pun Intended) Thoughts

Final Cut Pro чини 299,99 долари. За таа еднократна исплата добивате професионална програма за уредување видео и доживотни надградби. Во споредба со Avid или Premiere Pro , ниската цена на Final Cut Pro е привлечна.

Додека ДаВинчиResolve има слична цена (во ред, 5 $ поевтини и 105 $ поевтини ако претпоставите дека на крајот ќе купите Motion и Compressor ) ова се многу различни програми. Некои уредници го сакаат едниот, а другиот не, а некои (како мене) ги сакаат и двете, но од многу различни причини.

На крајот на краиштата, програмата за уредување што ќе ја изберете да ја купите треба да биде онаа што најдобро функционира за вас, сега, по цена што можете да си ја дозволите денес. Но, се надевам дека овој напис ви даде одредена јасност за тоа колку чини Final Cut Pro и како тие трошоци се споредуваат со неговите конкуренти.

И, ве молам, известете ми дали овој напис ви помогна или дали имате корекции или предлози да го подобрите. Сите коментари – особено конструктивната критика – се корисни за мене и за нашите колеги уредници.

Цените се менуваат, а пакетите и другите специјални понуди доаѓаат и си одат. Затоа, ајде да останеме во контакт и да си помогнеме еден на друг да ја најдеме најдобрата програма за уредување по вистинската цена за секој од нас. Ви благодариме.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.