Дали графичкиот дизајн е тежок?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Одговорот е НЕ!

Графичкиот дизајн навистина не е толку тежок како што може да изгледа. Сè што е потребно за да станете графички дизајнер е страст, позитивен став, пракса, и да, природниот талент и креативноста ќе бидат огромен плус.

Имам повеќе од осум години искуство во графички дизајн. Затоа, одговарам на ова прашање од перспектива на дизајнер. Дозволете ми да погодам. Веројатно одлучувате која насока да изберете за колеџ? Се прашувате дали графичкиот дизајн е добар избор за кариера?

Не грижете се, во оваа статија ќе видите зошто графичкиот дизајн воопшто не е тежок.

Љубопитен? Продолжете да читате.

Што е графички дизајн?

Графичкиот дизајн е буквално визуелна комуникација. Со публиката комуницирате со визуелна содржина наместо со вербална содржина. Целта е да ѝ дадете на публиката до знаење пораката што се обидувате да ја пренесете од вашиот дизајн. Како што сите знаеме, визуелните елементи можат да бидат помоќни од зборовите.

Причини зошто графичкиот дизајн не е тежок

Со страст и посветеност, учењето графички дизајн не е толку тешко како што мислите. Ќе бидете изненадени колку помош ќе добиете за време на вашиот процес на учење.

1. Се што ви треба е позитивен став.

Па, очигледно ќе ви треба и компјутер. Но, сериозно, да се има позитивен став ќе ви помогне многу во процесот на учење. Сигурно размислувате, каков став?

Прво, навистина иматеда сака уметност и дизајн. Да, толку едноставно. Кога имате страст за дизајн, тоа апсолутно ќе ви го олесни започнувањето.

На почетокот, веројатно ќе се обидете да создадете нешто врз основа на стилот на дизајн што ни се допаѓа и да го додадете нашиот личен допир на тоа. Но, наскоро, ќе го развиете вашиот уникатен стил и ќе создадете своја оригинална работа. Така да, за почеток, треба да ја цените уметноста.

Креативниот процес бара време, затоа уште еден навистина важен став што треба да го имате е: Бидете трпеливи ! Знам дека може да биде доста досадно кога ќе почнете да менувате фонтови или да вежбате алатки за пенкало, но не грижете се, ќе стигнете до таму. Повторно, бидете трпеливи.

Прилично лесно, нели?

2. Можете да го научите сами.

Не мора да одите на училиште за да станете графички дизајнер и дефинитивно не ви треба диплома за да работите како графички дизајнер. Апсолутно е можно самостојно да научите графички дизајн. Има многу ресурси достапни на интернет за да ви помогнат да станете професионалец за дизајн.

Деновиве се е можно со помош на технологијата. Повеќето школи за дизајн нудат онлајн курсеви, јас зедов два од моите курсеви за графички дизајн онлајн за време на летната школа, и знаете што, научив точно исто како и во обична училница.

Ако вашиот буџет е мал, можете да најдете и многу бесплатни упатства на интернет. Курсот за дизајн не еве научи на секој детал за софтверот за дизајн. Секогаш треба сами да сфатите некои „како да“ . Гуглајте го, барајте на YouTube, сфативте.

3. Полесно е од цртање.

Ако можете да цртате, одлично, но ако не, нема голема работа. Всушност, ако имате добри идеи, се што ви треба е да ги соберете на компјутер. Верувале или не, креирањето дизајн на компјутер е многу полесно отколку креирањето на хартија.

Има многу векторски алатки што можете да ги користите. Земете ги алатките за обликување како пример, кликнете и влечете, можете да создадете совршен круг, квадрат или ѕвезда за две секунди. А на хартија? две минути? И тешко е да се извлече совршено, нели? Последната опција, ги користите залихите вектори или слики.

Дали тоа ве прави да се чувствувате посигурни?

Други сомнежи што можеби ги имате

Дали графичкиот дизајн е добра кариера?

Зависи. Добра кариера е ако можете да се справите со стресот и да решавате проблеми во различни ситуации. Треба да знаете дека вашите идеи не се секогаш најдобри идеи, бидејќи понекогаш клиентите имаат различни очекувања.

Дали графичките дизајнери се добро платени?

Тоа навистина зависи од вашето искуство и позиција. За повикување, според Indeed, веб-локација за лов на работа, просечната плата за графички дизајнер е 17,59 долари на час во Соединетите држави од 2021 година.

Кој вработува графички дизајнери?

На секоја компанија и е потребна графикадизајнер, од барови & засилувач; ресторани до компании со висока технологија.

Каков софтвер користат графичките дизајнери?

Најпопуларниот софтвер за графички дизајн е Adobe Creative Cloud/Suite. Трите основни софтвери што секој графички дизајнер треба да ги знае се Photoshop, Illustrator и InDesign. Се разбира, има и многу други програми кои не се од Adobe за избор.

Исто така прочитајте: 5 бесплатни алтернативи на Adobe Illustrator за корисници на Mac

Колку време е потребно за станете добар графички дизајнер?

Потребно е време, но навистина зависи од вас! Може да потрае шест месеци или неколку години. Ако сте посветени на учење и вложување многу часови дневно, да, ќе бидете добри побрзо од оние кои не го сфаќаат тоа толку сериозно.

Завршување

Враќајќи се на вашето прашање, НЕ е тешко да се научи графички дизајн, но за да се биде добар, потребно е време . Се сеќавате на старата клише поговорка „праксата прави совршена“? Во овој случај, тоа е сосема точно. Ако навистина сакате да бидете добар графички дизајнер, можете!

Пробајте!

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.