Д-р Cleaner (Сега Cleaner One Pro) Преглед: добрите & засилувач; Конс

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Др. Почисто (Сега Cleaner One Pro)

Ефективност: го обезбедува она што тврди дека го нуди, иако не е совршено Цена: Бесплатно (претходно freemium) Лесност за користење: Многу едноставно за користење со добар UI/UX Поддршка: онлајн ресурси и поддршка во апликацијата (вклучувајќи разговор во живо)

Резиме

Dr. Cleaner, еден од новите играчи на преполниот пазар на софтвер за почиста Mac, се разликува од конкуренцијата со тоа што смело ги нуди клучните функции бесплатно што никој од неговите конкуренти не би размислувал да ги направи.

По тестирањето, го наоѓам Dr. Cleaner да биде повеќе како кутија со алатки отколку чист системски оптимизатор или чистач. Можете да ја користите апликацијата за да ги распарчите податоците, да најдете дупликат датотеки и многу повеќе. Исто така, особено ми се допаѓа менито Dr. Cleaner, кое делува како мини апликација за продуктивност со прикажување голем број корисни метрики кои покажуваат како функционира мојот Mac во реално време.

Сепак, Dr. Cleaner тврди дека е „ЕДИНСТВЕНА бесплатна апликација сè-во-едно…за да го одржите вашиот Mac оптимизиран за најдобри перформанси“. Не ми се допаѓа ова тврдење со оглед на тоа што апликацијата не е 100% бесплатна. Нуди многу функции што се бесплатни за користење, но одредени активности бараат од вас да ја надградите верзијата Pro (19,99 американски долари) за да го отклучите.

Тоа, рече, цената вреди ако се земе предвид целокупната верзија на апликацијата вредност. Јас го препорачувам. Можете да прочитате повеќе во мојот детален преглед подолу. Само љубезен совет: прво пробајте го Dr. Cleanerтаму и соодветно покријте го остатокот од тие модули.

Паметно скенирање

Паметното скенирање е првиот чекор што треба да го направите (или барем така се надева д-р Клинер) . Со само еден клик, добивате брзо резиме за складирањето и статусот на апликацијата на вашиот Mac, како и безбедноста. Ајде да видиме како функционира.

Сè започнува со кликнување на синото копче „Скенирај“.

Како што укажуваат текстуалните упатства, скенирањето навистина одземало малку повеќе време во споредба на други светлосни скенови. Но, тоа е сосема толерантно; целиот процес траеше помалку од една минута за да се заврши.

И еве го резултатот: Smart Scan предлага пет дејства на мојот Mac, од кои три се поврзани со складирање — 13,3 GB непотребни датотеки, 33,5 GB големи датотеки и 295,3 MB дупликат датотеки. Другите две дејства се поврзани со безбедноста на macOS. Навестува дека има понова верзија на macOS (10.13.5) достапна за инсталирање и промовирање на антивирусниот софтвер Trend Micro (ова не ме изненадува бидејќи Dr. Cleaner е производ на Trend Micro.)

Моја лична слика: Паметното скенирање дава одредена вредност, особено за корисниците на Mac кои не се толку технолошки. Од статистиката за скенирање, можете да добиете брз преглед на она што го зафаќа вашиот простор за Mac. Со кликнување на „Прикажи детали“, можете да добиете идеја каде да започнете со оптимизирање на вашиот диск доколку е потребно. За жал, оваа функција е достапна само во Dr. Cleaner PRO во моментов. Јаспредложи и се надевам дека тимот на Trend Micro ќе го додаде во бесплатната верзија наскоро за подобро корисничко искуство и задоволство.

Дупликат датотеки

Оваа е многу едноставна: дизајнирана е да ви помогне да најдете дупликати ставки. Со нивно отстранување, можете да повратите пристојна количина на простор на дискот. Бидејќи сега сум на нов Mac кој воопшто нема многу датотеки, копирав еден куп фотографии во папката Преземи за да тестирам дали Dr. Cleaner може брзо да ги насочи.

Почнав со влечење саканите папки за скенирање. Забелешка: Можете и рачно да изберете повеќе папки со кликнување на сината икона „+“. Потоа, притиснав „Скенирај“ за да продолжам.

Апликацијата ги пронајде моите дупликат слики за неколку секунди. Можев да ги прегледувам еден по еден благодарение на функцијата за преглед на сликички. Можев и да кликнам на копчето „Автоматско избирање“ за сериско избирање дупликат ставки за ефикасност.

Потоа, време беше да се отстранат тие избрани ставки. Д-р Клинер побара потврда; Сè што требаше да направам беше да го притиснам копчето „Отстрани“ и дупликатите слики беа испратени во Ѓубре.

Готово! Датотеките од 31,7 MB се отстранети.

Брзо известување: ако користите Dr. Cleaner (бесплатната верзија), ви овозможува да ги скенирате папките за дупликат датотеки, но дејството „Отстрани“ е блокиран и наместо тоа текстот на копчето ќе се прикаже како „Надгради за отстранување“. Ќе треба да ја купите верзијата PRO за да го отклучите овафункција.

Бесплатната пробна верзија ја блокира функцијата „Отстрани“ на датотеката.

Мој личен преглед: Модулот Duplicate Files е многу корисно за оние од вас чиј Mac е преполн со тони дупликат датотеки. Тестното скенирање што го изведов беше брзо, текстуалните инструкции/потсетници беа брзи и навистина ми се допадна функцијата „Автоматски избор“. Немам проблем да го прикажам Dr. Cleaner во нашиот најдобар преглед пронаоѓач на датотеки за дупликати.

Управувач со апликации

Управникот со апликации е местото за брзо деинсталирање на апликации за Mac од трети страни (и нивните поврзани датотеки) не треба. Кога велам „брзо“, мислам. копчето за скенирање во апликацијата и дајте ѝ дозвола за пристап до Апликации. Dr. Cleaner потоа ќе ги бара сите апликации од трети страни инсталирани на вашата машина.

Наскоро ќе видите листа како оваа — преглед на апликациите од трети страни заедно со информации како што се име на апликација, простор на дискот што е потребно, локација на придружните датотеки итн. Ако сакате да ги деинсталирате тие неискористени/непотребни апликации, едноставно означете ги со избирање на полето за избор на левиот панел и притиснете го копчето „Отстрани“ на аголот за да продолжите . Забелешка: функцијата Отстрани е оневозможена ако користите бесплатен пробен период на Dr. Cleaner.

Мој личен преглед: Управник со апликацииобезбедува одредена вредност ако сте „зависник од апликации“ кој опсесивно презема/инсталира апликации на вашиот Mac. Можете да го користите Dr. Cleaner Pro за да се ослободите од тие неискористени апликации одеднаш. Но, ако главно го користите вашиот Mac за лесни задачи како што се обработка на текст и сурфање на Интернет, веројатно нема потреба да чистите сериски апликации од трети страни, така што Управникот со апликации нема да ви биде толку корисен. Плус, можете рачно да деинсталирате апликација на Mac со влечење во Ѓубре.

File Shredder

File Shredder, како што покажува името, е дизајниран да помогне во распарчувањето датотеки или папки и да ги направи неповратни од безбедносни/приватни причини. Бидејќи во многу ситуации тие избришани датотеки (дури и ако сте го форматирале уредот или сте го испразниле Ѓубрето) може да се преземат со програми за спасување податоци од трети страни, заокруживме список со бесплатен софтвер за обновување податоци (и за Windows и за macOS) во случај можеби ќе сакате да го проверите.

Забелешка: Шансите за успешно враќање на податоците варираат од случај до случај и медиумот за складирање - на пример, дали е HDD или SSD, и ако SSD дали TRIM е овозможено или не - е исто така важен фактор. Ќе објаснам повеќе подолу. Засега, да се фокусираме на тоа како работи File Shredder.

За почеток, повлечете ги сите датотеки или папки што содржат чувствителни податоци за да се избришат, а потоа кликнете на копчето „Продолжи“ за да продолжите.

Избрав 4 неважни датотеки и 2 папки за да дадам тест.

Dr.Cleaner ме замоли да го потврдам мојот избор.

Го притиснав копчето „Раздроби“ и за неколку секунди датотеките и папките се распарчија.

Моја лична слика: Ми се допаѓа она што го нуди File Shredder. Тоа е корисна карактеристика за оние кои се загрижени или параноични за безбедноста на датотеките (сакате некои податоци да се избришат засекогаш). Но, тоа е помалку корисно за корисниците на Mac како мене, бидејќи користам MacBook Pro со флеш меморија и внатрешниот SSD-уред е овозможен TRIM. Меѓутоа, ако користите пренослив уред за складирање како USB флеш драјв, надворешен HDD/SSD, итн. или Mac машина со SSD што не е овозможен со TRIM, и сакате да се ослободите од тие чувствителни датотеки или папки, File Shredder во Dr. Cleaner ќе биде од голема помош.

Повеќе алатки

Овој модул е ​​како пазар за промовирање на семејните производи на Trend Micro - или треба да кажам, браќата и сестрите на Dr. Cleaner . Од сега, тие вклучуваат Dr. Antivirus, Dr. Wifi за iOS, Dr. Battery, Dr. Cleaner за iOS, Dr. Unarchiver, Open Any Files, AR сигнал господар и Dr. Post.

Од така, ако случајно сте ја гледале конференцијата за програмери во светот на Apple 2018 (WWDC), можеби се сеќавате на оваа слика од екранот, каде Open Any Files и Dr. Unarchiver беа прикажани во делот „Топ бесплатни“ во Mac App Store.

Менито на Dr. Cleaner

Мини менито е дел од апликацијата Dr. Cleaner и може да ви даде брзпреглед на перформансите на системот на вашиот Mac, како што се употребата на процесорот, употребата на меморија, итн. Еве слика од апликацијата на мојот MacBook Pro.

Со кликнување на синото копче „System Optimizer“ ќе ве однесе до главниот интерфејс на Dr. Cleaner, кој веројатно сте го виделе во погорните делови. Во долниот лев агол, има икона за поставки што ви овозможува да ја приспособите апликацијата врз основа на вашите лични преференции.

Само изберете „Преференци“. Ќе го видите овој прозорец со неколку картички за да можете да ги приспособите релевантните поставки.

Забелешка: ако користите Dr. Cleaner Free наместо верзијата Pro, табовите Duplicates, Whitelists, Auto Select ќе бидат скриено.

Под Општо , можете да го оневозможите менито Dr. Cleaner од автоматско започнување при најавувањето, доколку сакате да имате повеќе простор во лентата со мени на macOS, како и да го забрзате времето на стартување.

Табот Известувања ви овозможува да овозможите известување за оптимизација на паметна меморија или не. Лично, претпочитам да го отштиклирам бидејќи ми се чинеше дека известувањата малку ми го одвлекуваат вниманието.

Меморијата ви овозможува да го приспособите начинот на прикажување на користењето на меморијата, по процент или по големина. Ми се допаѓа процентот бидејќи ми овозможува да ја надгледувам користената меморија во реално време. Ако бројот е прилично голем, можам да кликнам на кругот „Употреба на меморија“ за да дознаам повеќе и да го оптимизирам.

Под картичката Дупликати , можете да приспособите како сакате апликацијата да наоѓа дупликатдатотеки. На пример, можете рачно да ја поставите минималната големина на датотеката за да заштедите време на скенирање со само поместување на лентата за големина на датотеката.

Whitelists е дел и од функцијата Duplicate Finder. Овде можете да вклучите или исклучите одредени папки или датотеки што треба да се скенираат.

На крај, табулаторот Автоматски избор ви овозможува да ги дефинирате приоритетите за бришење на дупликат датотеки. За мене, ја додадов папката Преземања бидејќи сум прилично сигурен дека дупликатите во оваа папка се 100% во ред да се отстранат.

Мој личен став: Менито за почиста на Dr. е многу удобен за користење и лесен за поставување. На прв поглед, тоа е како апликацијата „Activity Monitor“ вградена во macOS. Но, ми е полесно да се снајдам во менито на Dr. Cleaner за да не морам да стартувам Activity Monitor преку пребарување на Spotlight за да сфатам што се случува со перформансите на мојот Mac во реално време. „Преференци“ додава вредност и на апликацијата бидејќи можете да ја користите за да ја приспособите апликацијата на начинот на кој сакате.

Причини зад мојот рејтинг на преглед

Ефективност: 4 ѕвезди

Др. Cleaner го обезбедува она што го тврди: го чисти вашиот Mac диск и ги оптимизира перформансите на системот. Ако користите постар Mac, шансите се дека тој работи (или ќе истече) без слободен простор на дискот. Наместо рачно да го оптимизирате дискот на вашиот Mac, Dr. Cleaner може да ви помогне да ги најдете и отстраните тие непотребни датотеки многу побрзо. Плус, несаканите датотеки, големите датотеки и мапата на дискотмодулите се целосно бесплатни за користење без ограничувања. Причината зошто одземам една ѕвезда е дека чувствувам дека неговата способност за пребарување на непотребни датотеки сè уште има простор за подобрување, како што можете да прочитате погоре.

Цена: 5 ѕвезди

Dr . Cleaner (бесплатната пробна верзија) веќе има многу бесплатни функции да понуди, како што нагласив неколку пати. Во споредба со „најдобрите практики“ во индустријата, повеќето апликации за чистење Mac ви дозволуваат да скенирате или пребарувате непотребни датотеки, но оневозможете ја функцијата за отстранување или ограничување на бројот на датотеки што можете да ги избришете. Д-р Cleaner е доволно храбар за да обезбеди бесплатно пребарување и чистење на несакани датотеки/Големи датотеки. Иако другите функции, како што се Управникот со апликации и Дупликат датотеки, не се бесплатни и бараат од вас да ја надградите до верзијата Pro (чини 19,99 долари, еднократно купување) за да ја отклучите функцијата за отстранување, цената сè уште е непобедлива.

Лесност за користење: 4,5 ѕвезди

Генерално, Dr. Cleaner е прилично едноставен за користење. Сите функции се добро организирани и прикажани во главниот интерфејс, бојата и текстот во копчињата се порамнети, текстуалните упатства и предупредувањата се лесно разбирливи. Сè додека знаете како да се движите низ системот macOS, не би требало да имате проблем да ја користите апликацијата Dr. Cleaner за да се справите со одредени задачи. Причината зошто добива половина ѕвезда е што лично ги сметам известувањата за оптимизација на паметната меморија малку досадни, иако тие можат да се оневозможат преку Преференциите на апликацијатапоставување.

Поддршка: 4,5 ѕвезди

Поддршката за Dr. Cleaner е обемна. Ако сте нови во апликацијата, ќе ви биде корисно ова кратко видео туторијал направено од тимот на Dr. Cleaner. Нивната веб-локација има дел наречен Најчесто поставувани прашања и база на знаење полн со детални прашања што може да помогнат да се одговори на вашите грижи. Понатаму, апликацијата има и дел за поддршка наречен Dr. Air Support каде што можете да испраќате директни повратни информации (слично на е-пошта) како и онлајн разговор. За да ја тестирам респонзивноста на нивниот онлајн разговор, го отворив полето за разговор и открив дека нивниот тим за поддршка на клиентите бил веднаш таму.

Заклучок

Dr. Cleaner е нова апликација за чистење диск и оптимизација на системот за корисници на Mac. Ми го привлече вниманието додека ја тестирав бесплатната верзија бидејќи изненадувачки, открив дека Dr. Cleaner нуди многу повеќе бесплатни функции од неговата конкуренција и веднаш ја почувствував амбицијата на развивачот на апликацијата. Ова е добра работа за корисниците на Mac затоа што имаме уште една добра опција кога станува збор за користење на апликации од трети страни за чистење на нашите Mac дискови (се разбира, кога е потребно).

Сепак, вреди да се напомене дека Dr. Cleaner не е бесплатен софтвер и некако чувствувам дека нивното маркетинг тврдење е малку погрешно. Dr. Cleaner Pro работи како посебна апликација и чини 19,99 американски долари за еднократно купување на Mac App Store. Цената е речиси непобедлива со оглед на огромната вредност и карактеристикитеапликацијата може да понуди. Значи, ако на вашиот Mac му недостасува простор за складирање или барате апликација за оптимизирање на системот за да се справите со одредени задачи за ефикасност, обидете се на Dr. Cleaner.

надградба на Dr. Cleaner Pro.

Што ми се допаѓа : Статистиката прикажана во менито Dr. Cleaner е од помош. Модулите Junk Files, Big Files и Disk Map се бесплатни за користење без ограничувања. Disk Map ви овозможува да видите што зафаќа системско складирање, додека тој дел е сив во Apple macOS. Многу лесен за користење благодарение на неговите јасни интерфејси и текстуални упатства. Добра локализација (апликацијата поддржува 9 јазици).

Што не ми се допаѓа : апликацијата може да најде повеќе непотребни датотеки на пр. Сафари кеш. Известувањата за оптимизација на меморијата малку го одвлекуваат вниманието. БЕСПЛАТНАта верзија не е 100% бесплатна. Треба да се нарече TRIAL за да се избегне забуна.

4.5 Get Cleaner One Pro

Важно ажурирање : Trend Micro, развивачот на Dr. Cleaner, повторно ја брендираа апликацијата и новата верзија се вика Cleaner One Pro , која исто така можете да ја преземете од Mac App Store бесплатно. Поради ажурирањата на политиката на Apple App Store, некои функции во Dr. Cleaner, како што се Оптимизација на меморијата, Системски монитор, Управувач со апликации и Разурнувач на датотеки, веќе не се достапни. Clean One Pro е достапен и за Windows, а можете да го добиете и бесплатно.

Што можете да направите со Dr. Cleaner?

Dr. Cleaner, дизајниран и развиен од Trend Micro, е апликација за Mac која има за цел да ги оптимизира перформансите на Mac нудејќи пакет на алатки за чистење и следење. Овие алатки ќе скенираат и чистат непотребни датотеки,големи стари датотеки и дупликат датотеки. Исто така, ви овозможува да го анализирате користењето на Mac дискот, да ги деинсталирате неискористените апликации од трети страни во серија и да ги распарчите датотеките и папките за да ги направите вашите чувствителни податоци неповратни. Конечно, можете да го користите менито Dr. Cleaner за да добиете статус во реално време на вашиот Mac систем, како на пример колку слободна меморија е достапна, колку непотребни датотеки се акумулирале со текот на времето итн.

Дали Dr. Cleaner е безбеден за користење?

Прво, апликацијата нема какви било проблеми со вируси или малициозен софтвер. Го користам неколку месеци и Apple macOS никогаш не ме предупредил за инсталационата датотека Dr. Cleaner или менито Dr. Cleaner. Всушност, Dr. Cleaner треба да се преземе од Mac App Store; бидете сигурни дека апликациите од App Store се без малициозен софтвер. Trend Micro, производителот на апликацијата, е јавна компанија за сајбер-безбедност која нуди решенија за безбедност на податоците за претпријатијата во последните три децении — уште една причина да се верува дека нивниот производ е безбеден.

Самата апликација е исто така безбеден за употреба, под услов да знаете што правите. Бидејќи Dr. Cleaner е алатка за чистење што се занимава со датотеки складирани на нашите Mac машини, нашата најголема грижа е дали апликацијата може да избрише погрешни датотеки поради погрешна работа или несоодветни текстуални упатства. Во овој поглед, мислам дека Dr. Cleaner е многу безбеден за навигација сè додека ги разбирате функциите на секој модул во рамките наапликација.

Исто така, не заборавајте дека Dr. Cleaner испраќа несакани датотеки во Корпа кога ќе го притиснете копчето Отстранување или Чистење, што ви дава втора шанса да ги вратите сите операции. Меѓутоа, во ретки ситуации, може да завршите со бришење на погрешни датотеки или папки ако ја користите функцијата File Shredder. Во овој случај, мојот единствен совет до вас е да направите резервна копија на вашиот Mac пред да користите Dr. Cleaner или други слични апликации.

Дали Dr. Cleaner е легитимен?

Да, тоа е. Dr. cleaner е апликација направена од легитимна компанија наречена Trend Micro, корпорација на јавна берза која започна да тргува на берзата NASDAQ во 1999 година. Можете исто така да дознаете повеќе за компанијата од нејзината страница на Википедија овде.

За време на моето истражување, случајно ја најдов компанијата спомната или индексирана во многу престижни медиумски портали како Блумберг, Ројтерс итн.

Информации за компанијата на Тренд Микро во Блумберг.

Дали Д-р Клинер е бесплатен?

Др. Cleaner има бесплатна верзија (или пробна верзија), како и Про верзија за која е потребна плата (19,99 американски долари). Технички, апликацијата не е целосно бесплатна. Но, Dr. Cleaner нуди повеќе бесплатни функции од неговите ривали. Тестирав десетици апликации за чистење Mac (и бесплатни и платени) и открив дека повеќето платени апликации ви дозволуваат да го скенирате вашиот диск, но ги ограничувате функциите за отстранување датотеки, освен ако не платите за да ги отклучите. Тоа не е случај со Dr. Cleaner.

Приказ на екранот на двете верзии на Dr. Cleanerна мојот MacBook Pro. Забележете ја разликата?

Зошто да ми верувате

Моето име е JP Zhang. Ги тестирам софтверските програми за да видам дали вреди да се платат (или да се инсталираат на вашиот компјутер ако е бесплатен). Исто така, проверувам дали има улов или замки за да можете да ги избегнете.

Тоа е она што го направив со Dr. Cleaner. Апликацијата има и бесплатна и про верзија. Вториот чини 19,99 американски долари. Прво ја пробав основната бесплатна верзија, а потоа платив за Pro верзијата (потврдата е прикажана подолу) за да ги тестирам овие премиум карактеристики.

Го искористив мојот личен буџет за да го купам Dr. Cleaner Pro на Mac App Store. Еве потврда од Apple.

Откако ја купив апликацијата на Mac App Store, Dr. Cleaner е прикажан во картичката „Купено“.

Во меѓувреме, контактирав и со тимот за поддршка на Dr. Cleaner преку разговор во живо со цел да тестирам колку реагира нивниот тим. Можете да дознаете повеќе од делот „Причини зад моите оценки за прегледи“ подолу.

Одрекување: Тимот на Dr. Cleaner (со персонал од Trend Micro) нема влијание врз изработката на оваа рецензија. Сите работи што ми се допаѓаат или не ми се допаѓаат во програмата се мои лични мислења засновани на моето практично тестирање.

Преглед на Dr. Cleaner: Поблиски поглед на карактеристиките на апликацијата

За да го олеснам следењето на овој преглед на Dr. Cleaner, решив да ги поделам сите карактеристики на апликацијата на два дела: System Optimizer и Dr. CleanerМени.

  • System Optimizer е суштината на апликацијата. Вклучува голем број помали комунални услуги (или модули, како што е наведено на левиот панел на програмата). Секоја алатка помага да се решат одредени проблеми. Ќе опфатам повеќе за тоа подолу.
  • Dr. Cleaner Menu е мала икона прикажана во лентата со мени на macOS (на врвот на вашата работна површина на Mac). Менито прикажува голем број клучни индикатори за перформанси поврзани со вашиот Mac, како што се употребата на процесорот, употребата на меморија, итн.

System Optimizer

Има 7 модули (сега 8 , видете повеќе подолу) наведени на главниот интерфејс на апликацијата: несакани датотеки, големи датотеки, мапа на дискот, дупликат датотеки, менаџер на апликации, уништувач на датотеки и повеќе алатки. Ќе го разгледам секој од нив и ќе видам што имаат да понудат и како всушност функционираат.

Junk Files

Овој модел е дизајниран да наоѓа системски непотребни датотеки на Mac; со нивно бришење, можете да ослободите еден тон простор на дискот. Сè започнува кога ќе кликнете на синото копче „Скенирај“. После тоа, Dr. Cleaner ви го покажува напредокот на скенирањето означен со процентуален број опкружен со четири икони на планети во универзумот. Изгледа прилично убаво!

Кога го извршив скенирањето, ми требаа само 20 секунди, по што апликацијата ми покажа листа на ставки што може да се отстранат. Стандардно, Dr. Cleaner автоматски избра Кеши на апликации, дневници на апликации, привремени датотеки на iTunes и Кеши за пошта (вкупно 1,83GB во големина), додека можев рачно да изберам Корпа за отпадоци, Кеш на прелистувачот, Деинсталирани преостанати апликации и Xcode Junk (која зафаќа големина од близу 300 MB). Севкупно, апликацијата пронајде 2,11 GB непотребни датотеки.

Броевите не кажуваат колку е добра или лоша апликацијата освен ако не ги споредите со конкуренцијата. Во мојот случај, извршив ново скенирање со CleanMyMac - друга апликација за чистење Mac што ја прегледав претходно. Се испостави дека CleanMyMac пронашол 3,79 GB системски ѓубре. Откако внимателно ги споредив резултатите, открив дека Dr. Cleaner не го броел „Safari Cache“ како непотребни датотеки кога CleanMyMac го направил тоа. Како што гледате од оваа слика од екранот, CleanMyMac пронајде 764,6 MB кеш-датотеки во прелистувачот Safari. Ова ја објаснува разликата во бројките помеѓу двете апликации.

Мој личен преглед: Dr. Cleaner можеше да најде многу непотребни датотеки, а потоа автоматски ги избира тие ставки кои беа безбедни за отстранување. Скенирањето беше исто така многу брзо. За помалку од една минута, ослободив 2 GB простор на дискот. Но, откако ги споредив резултатите од Dr. Cleaner со оние на CleanMyMac, чувствувам дека има простор за подобрување на System Optimizer. На пример, тие би можеле да вклучат кешови на Safari во скенирањето, но не и автоматски да ги избираат датотеките.

Големи датотеки

Понекогаш вашата меморија на Mac е речиси полна поради старите и големи датотеки, а не поради системско ѓубре. За тоа е создаден модулот „Големи датотеки“ во Dr. Cleaner — наоѓање ибришење големи датотеки за да се направи повеќе простор на дискот.

Повторно, започнува со скенирање. Само притиснете го синото копче за да започнете. Наскоро, апликацијата ќе врати список со големи датотеки, во опаѓачки редослед, врз основа на големината на датотеката. На мојот MacBook Pro, Dr. Cleaner најде огромни 58,7 GB големи датотеки групирани во три категории: од 1 GB до 5 GB, од 500 MB до 1 GB и од 10 MB до 500 MB.

Тоа е Сепак, вреди да се напомене дека само затоа што има голема датотека на вашиот компјутер не значи дека треба да се избрише. Секогаш внимателно прегледајте ги тие датотеки пред да го преземете дејството „бришење“. За среќа, д-р Клинер ми помогна да лоцирам куп стари документарни филмови, некои би сакал да ги најдов порано. Ми требаа само две минути да ги најдам и BOOM - 12 GB простор на дискот се ослободи.

Мој личен став: Некои стари големи датотеки го убиваат просторот - и не е лесно да се да се најде, особено ако сте го користеле вашиот Mac со години. Модулот „Големи датотеки“ во Dr. Cleaner е удобен за користење и исклучително прецизен при откривање на тие непотребни датотеки. Навистина ми се допаѓа.

Карта на дискот

Овој модул за мапа на диск ви дава визуелен преглед на она што го зафаќа складирањето на вашиот Mac диск. Прилично е едноставно: едноставно изберете папка, а потоа Dr. Cleaner ќе ги скенира датотеките во таа папка и ќе врати приказ во „стил на мапа“.

Во мојот случај, го избрав „Macintosh HD ” папка со надеж дека ќе видам што се случува со мојот Mac. Напроцесот на скенирање беше малку побавен во споредба со скенирањата во претходните модули. Можно е тоа да е затоа што на апликацијата и треба повеќе време за да ги анализира сите ставки зачувани во целиот SSD.

Резултатите на почетокот изгледаа малку поразителни, но наскоро ја открив вредноста на оваа функција. Видете ја папката „Систем“ со големина од 10,1 GB? Ако го прочитате овој пост што го напишав порано, знаете дека macOS ја посивува папката „Систем“, што ви го отежнува да откриете кои датотеки се таму и дали може да се избришат. Dr. Cleaner го прави лесно да се видат повеќе детали.

Моја лична слика: Мило ми е што видов дека Dr. Cleaner ја инкорпорира оваа функција Диск Карта во апликацијата. Ме потсетува на друга фантастична алатка наречена DaisyDisk, која е специјално дизајнирана да ја анализира употребата на дискот и да ослободи простор. Лично, ми се допаѓа Dr. Cleaner повеќе од DaisyDisk поради неговата вкупна вредност. Разочарувачки е да се види дека Apple не го олеснува прегледувањето на користењето на дискот на macOS High Sierra — Dr. Cleaner е паметен.

Важна забелешка: овој преглед на Dr. Cleaner беше паузиран околу еден месец затоа што мојот стар MacBook Pro диск умре непосредно пред да заминам надвор од градот да волонтирам за непрофитна летна програма. До моментот кога се вратив, Dr. Cleaner Pro објави нова верзија, а интерфејсот на апликацијата сега изгледа малку поинаков. Исто така, апликацијата додаде нов нов модул наречен „Паметно скенирање“. Ќе почнеме од

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.