12 Поправени проблеми со бавните перформанси на macOS Catalina

 • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Содржина

Јавната бета верзија на macOS 10.14 Catalina сега е достапна и успешно ја инсталирав за околу еден час. Досега ми се допаѓа, но има уште многу за истражување. Наидов на неколку проблеми со перформансите на патот и не сум сам. Прочитајте за да дознаете за проблемите што ги имавме јас и другите, како и како да ги поправам.

Ја инсталирав бета верзијата на мојот MacBook Air, машина која не е критична за мојата секојдневна работа. Сè додека официјалната верзија не излезе неколку дена или недели, можеби ќе сакате да се откажете од инсталирањето на Mac на кој се потпирате. Секој нов оперативен систем воведува нови грешки за кои е потребно време за да се отстранат, а инсталирањето бета е повеќе за да се пронајдат грешките наместо да се избегнуваат.

Но, знам дека многу од вас нема да можат да си помогнат, па затоа овој напис е напишан за да ви покаже како да решите различни проблеми со кои може да наидете при инсталирање и користење на Catalina, вклучувајќи проблеми со инсталацијата поради недоволен простор на дискот, апликации од трети страни кои бавно се отвораат и многу повеќе. Се надевам дека ќе ви помогне.

Поврзано: macOS Ventura Slow: 7 можни причини и поправки

Пред да започнете

Но, пред да започнете со инсталирање на Catalina, еве неколку прашања што треба прво да ги одговорите.

1. Дали Каталина дури и ќе работи на My Mac?

Не сите Mac може да работат на Catalina — особено постарите. Во мојот случај, ќе работи на мојот MacBook Air, но не и на мојот iMac.проверете дали ја имате најновата верзија. Отворете ја продавницата за апликации за Mac и одете на табулаторот Ажурирања . Кликнете на копчето Ажурирај ги сите . Потоа проверете дали има ажурирања за апликациите што сте ги преземале од друго место.

Ако се потпирате на какви било апликации што во моментов не се компатибилни со Catalina, се надеваме дека сте го откриле тоа пред да ја ажурирате. Ако не, ќе треба да почекате ажурирање или да барате алтернативна програма.

Проблем 8: Не можете да се најавите на iCloud

Кога ја стартувате Catalina бета за прв пат, јас (и другите) не можев да се пријавам на iCloud. Имаше известување за System Preferences што нè одведе на потера со дива гуска:

 • Имаше порака: „Некои услуги на сметка бараат повторно да се најавите“. Кликнав Продолжи.
 • Добив уште една порака: „Некои услуги на сметка бараат повторно да се најавите“. Кликнав Продолжи.
 • Се вратив на чекор 1, фрустрирачка бескрајна јамка.

Поправи : за среќа, овој проблем беше поправен со следното бета ажурирање неколку дена подоцна. Ако сè уште го имате овој проблем, само извршете го System Update од System Preferences.

Проблем 9: Иконите на вашата работна површина исчезнаа

Можеби поврзани со проблемот погоре, забележав дека сите од моите икони на работната површина исчезнаа. Уште полошо, ако се обидов да преместам нешто на работната површина или да создадам нова датотека или папка таму, тоа не се појави. Истото се случи и при земањетослики од екранот: тие никогаш не се појавија на работната површина.

За да истражам, го отворив Finder и ја погледнав папката Desktop. Датотеките всушност беа таму! Тие не беа избришани, едноставно не се прикажуваа на работната површина.

Поправи : Решив да се обидам да го рестартирам мојот MacBook и сите икони на работната површина беа таму кога јас се најавив.

Број 10: Не можете да го испразните корпата

Кликнав со десното копче на мојата корпа за отпадоци и избрав „Празна корпа“. По вообичаениот дијалог за потврда, се чинеше дека сè оди добро. Освен што ѓубрето изгледа како да е сè уште полно! Кога ќе го отворам ѓубрето за да видам што има во него, добивам празен прозорец на Finder со порака „Loading“ која никогаш не исчезнува.

Поправи : Претпоставив дека проблемот може да биде поврзано со горе кога не можев да се логирам на iCloud и мислам дека бев во право. Истата бета-апдејт што го реши тој проблем, го реши и овој.

Проблем 11: Немате Интернет

Јас самиот не сум го доживеал овој проблем, но некои корисници велат дека не можат да пристапат Интернет по инсталирањето на Каталина. Во секој случај, тие ја користеа алатката Little Snitch, која сè уште не е компатибилна со Catalina.

Поправи : Постојат два начини да го вратите пристапот до интернет:

 1. Деинсталирајте го Little Snitch,
 2. Променете ги поставките за Little Snitch што му даваат пристап до ноќното ажурирање. Тоа ажурирање е компатибилно со Каталина.

Број 12: Wi-FiСе исклучува

Дали Wi-Fi на вашиот Mac ве фрустрира откако се надградивте на macOS Catalina? Вие не сте сами. Издавањето на macOS 10.15 се чини дека е поголемо од вообичаеното.

Поправи : Создадовме водич чекор-по-чекор за овој проблем со macOS Catalina WiFi овде.

Оптимизирање macOS Catalina

Сега, откако ја инсталиравте Catalina и ги решивте сите проблеми со новиот оперативен систем и вашите апликации, можеби сè уште сакате да ги зголемите перформансите на вашиот Mac.

1. Declutter Вашата работна површина

Многу од нас се навикнати да зачувуваат сè на работната површина, но тоа никогаш не е добра идеја. Преполната работна површина може сериозно да го забави Mac. И дополнително, дури и со новата функција Stacks на Catalina, тоа е едноставно лошо за организацијата.

Наместо тоа, рачно креирајте некои нови папки под Документи и преместете ги датотеките внатре. Ако треба, само имајте ги документите со кој моментално работите на вашиот десктоп, а потоа подигнете ги.

2. Ресетирајте ги NVRAM и SMC

Ако вашиот Mac не се подига правилно по ажурирањето на Catalina, можете да извршите едноставна Ресетирање на NVRAM или SMC. Прво направете резервна копија на вашиот компјутер, а потоа следете ги овие детални чекор-по-чекор инструкции од поддршката на Apple:

 • Ресетирај NVRAM или PRAM на вашиот Mac
 • Како да го ресетирате контролорот за управување со системот ( SMC) на вашиот Mac

3. Проверете го вашиот монитор за активност

Апликациите од трети страни може потенцијално да забаватспуштете го или замрзнете го вашиот Mac. Најдобар начин прецизно да ја одредите причината за ваквите проблеми е вашиот монитор на активност.

Ќе го најдете Activity Monitor во папката Utilities под Апликации или едноставно користете го Spotlight за да го пребарувате. Откако ќе идентификувате проблематична апликација, проверете ја страницата на развивачот за да видите дали има ажурирање или обратете се на алтернативна.

Од поддршка на Apple:

 • Како да го користите Activity Monitor на Вашиот Mac

Се враќа назад на Mojave

Ако откриете дека вашата омилена апликација не работи или поради некоја причина одлучите дека сè уште не е време за надградба, можете вратете се на Мохаве. Секогаш можете да ѝ дадете уште еден обид на Каталина во иднина.

Најлесниот начин е да вратите резервна копија од Time Machine ако имате. Само проверете дали резервната копија е создадена кога сè уште работевте Mojave и вашиот компјутер ќе се врати во истата состојба како што беше во тоа време. Се разбира, ќе ги изгубите сите датотеки што сте ги создале по резервната копија.

Рестартирајте го вашиот Mac и држете ги Command и R за да стигнете до MacOS Utilities.

 • Проверете дали вашиот резервен диск е поврзан на вашиот Mac, а потоа изберете ја опцијата Restore From Time Machine Backup .
 • Кликнете Продолжи , а потоа изберете ја резервната копија од која сакате да ја вратите.
 • Кликнете Продолжи откако ќе ја изберете најновата резервна копија и потоа почекајте да заврши обновувањето.

Алтернативно, можете да направите чистењеинсталирање на Мојаве. Ќе ги изгубите сите ваши податоци и ќе треба да ги вратите од резервна копија. Поддршката на Apple има упатства за тоа како да го направите ова од вашата партиција за обновување.

Завршни размислувања

Ажурирањата на оперативниот систем може да одземат време. Во претходните години на JP му требаа два дена да го ажурира својот Mac на High Sierra и помалку од два часа за Mojave. Ми требаше само еден час да ја инсталирам Каталина на мојот седумгодишен 11-инчен MacBook Air.

Можеби изневерувам затоа што JP го вклучи времето потребно за чистење и правење резервна копија на неговиот Mac, и Јас веќе го направив тоа. И часот не го вклучува времето поминато за инсталирање на бета ажурирања на Catalina кога ќе станат достапни. Во секој случај, тој тип на стабилно подобрување верзија по верзија е охрабрувачки.

Оттука со нетрпение очекувам да ги истражам новите апликации Music и Apple TV, искористувајќи ги подобрувањата на апликациите Photos и Notes, користејќи го мојот iPad како втор екран (добро, штом ќе го надградам мојот iMac подоцна овој месец) и автоматски се најавувам кога го носам мојот Apple часовник.

Кои функции најмногу ги очекувате? Како беше вашето искуство со надградба? Дали вашиот Mac работеше бавно по ажурирањето на macOS Catalina? Кажете ни во коментари.

Прегледот на Catalina на Apple вклучува листа за тоа кои модели на Mac се поддржани.

Кратка верзија: Ако вашиот Mac работи со Mojave, тогаш можете безбедно да ја инсталирате Catalina на него.

2. Дали треба да ја одложам надградбата затоа што сè уште се потпирам на 32-битни апликации?

Apple оди напред, и со ова ажурирање, тие ве влечат со себе. Постарите 32-битни апликации нема да работат под Каталина. Дали се потпирате на некој? Можеби сте забележале дека Mojave ве предупредува дека некои од вашите апликации не се „оптимизирани“ за употреба на вашиот Mac. Шансите се, тоа се 32-битни апликации. Ако се потпирате на нив, не надградувајте!

Еве како да користите macOS за да идентификувате 32-битни апликации:

 1. Изберете За овој Mac од Мени на Apple во горниот лев агол на екранот.
 2. Изберете За овој Mac .
 3. Кликнете на копчето Системски извештај блиску до дното.
 4. Сега изберете Софтвер > Апликации и почекајте вашите апликации да се скенираат.

Забележете дека има неколку 32-битни апликации на мојот MacBook Air. Тоа вклучува неколку апликации и екстензии на прелистувачот што заборавив дека се таму, како што се наставките на Evernote's Clearly и Web Clipper. Бидејќи веќе не ми требаат тие апликации и услуги, можам безбедно да ги отстранам.

Ако имате 32-битни апликации, не паничете. Многумина веројатно ќе се ажурираат автоматски. Ако пишува „Apple“ или „Mac App Store“ во колоната „Добиено од“, не треба да има ништо за грижаза.

Ако некои од вашите апликации од трета страна се сè уште 32-битни, имате домашна задача да направите. Прво, ажурирајте ги сите ваши апликации - има добри шанси најновата верзија да биде 64-битна. Ако не, проверете на официјалната веб-страница на апликацијата (или е-пошта до тимот за поддршка) пред да ја надградите. Вашиот живот ќе биде многу полесен ако го направите ова пред да го надградите оперативниот систем.

Ако програмерите не работат на ажурирање, веројатноста е дека веќе не се сериозни во врска со апликацијата и време е да започнете бара замена. Одложете ја вашата надградба на Каталина за да можете да продолжите да ја користите апликацијата во меѓувреме и почнете да тестирате некои алтернативи.

Или ако намерно користите стара верзија на апликација за да избегнете трошоци за надградба, време е да платите горе пристигна. Надградете ги апликациите што навистина ви се потребни, а потоа инсталирајте ја Catalina. Не можете да останете со Mojave засекогаш!

3. Дали моите 64-битни апликации се подготвени за Каталина?

Дури и ако апликацијата е 64-битна, можеби не е подготвена за Каталина. Развивањето надградби бара време и може да се појават неочекувани проблеми. Некои апликации можеби нема да работат со Catalina неколку недели откако ќе биде достапна. Проверете ја нивната официјална веб-страница за какви било предупредувања за проблеми.

4. Дали имам доволно слободен простор на мојот внатрешен диск?

Каталина има потреба од многу слободен простор за складирање за да ја преземе и изврши надградбата. Колку повеќе слободен простор имате, толку подобро. Плус, ќе ви треба помалку време да направите резервна копијавашиот Mac.

Како водич, бета-инсталационите датотеки што ги преземав беа 4,13 GB, но ми требаше уште повеќе простор за да се изврши надградбата. Најефективниот начин што го најдовме за ослободување на потрошениот простор на дискот е да го искористиме CleanMyMac X за да го отстраниме системскиот ѓубре и Gemini 2 за да пронајдеме големи дупликат датотеки, а ќе опфатиме уште неколку стратегии подоцна во статијата.

5. Дали сум направил резервна копија од моите податоци?

Се надевам дека редовно правите резервна копија на вашиот Mac и имате ефикасна стратегија за резервна копија. Apple препорачува да направите резервна копија од вашиот компјутер пред сите поголеми надградби на macOS, за секој случај. Добро е да имате резервна копија од Time Machine на вашите податоци, а Apple може да го користи тоа доколку е потребно кога ја врши надградбата.

Можеби ќе сакате да ги користите и напредните функции на апликација како Acronis True Image, а исто така да го клонирате целиот ваш диск со помош на Carbon Copy Cloner. За да дознаете за опсегот на софтверски опции, проверете го нашиот најдобар преглед на софтверот за резервна копија на Mac.

6. Дали имам доволно време токму сега?

Надградбата на вашиот оперативен систем одзема многу време и може да се појават компликации. Извршувањето на чистење и резервна копија на хард дискот ќе додаде уште повеќе време на постапката.

Затоа погрижете се да имате барем неколку часа слободно време и да не ви го одвлекува вниманието. Обидот да се притисне во напорен ден на работа не е најдобрата идеја. Ако го правите тоа за време на викендот, ќе го максимизирате вашето време и ќе ги минимизирате вашите одвлекувања.

Инсталирање на macOS Catalina

Инсталирањето на macOS Catalina Beta 2 беше прилично мазен процес за мене. Накратко ќе го објаснам моето искуство, а потоа ќе разгледам некои проблеми што јас и другите ги имавме, заедно со тоа како да ги поправам. Малку е веројатно дека ќе наидете на сите овие проблеми, затоа слободно навигирајте низ Содржината за да научите како да ги решите вашите сопствени проблеми.

Се надевам дека вашето искуство е исто толку едноставно како и моето! Прво, за да ја инсталирам јавната бета верзија, морав да се приклучам на програмата за софтвер на Apple бета и да ја преземам алатката за пристап до бета верзија на macOS Publish.

Јас ја инсталирав бета верзијата од За овој Mac . Алтернативно, можев да ги отворам System Preferences и да кликнам Ажурирање софтвер .

Инсталаторот процени дека преземањето ќе трае 10 минути.

Но, потребно само уште малку. 15 минути подоцна беше готово, и јас сум подготвен да инсталирам. Кликам низ вообичаените екрани.

Се проценува дека инсталацијата ќе трае 15 минути. По 4 минути мојот Mac се рестартира и почна чекањето - не беше потребна дополнителна интервенција од мене.

Целосното инсталирање всушност траеше вкупно околу еден час. Беше доста непречено ажурирање иако траеше значително подолго од проценетото. Но, мислам дека еден час за ажурирање на системот е прилично добар.

Но, не сите имаа толку среќа. Иако јас не наидов на никакви проблеми во овој момент, други се сретнаа:

Проблем 1: Инсталирањето немаЗапочнете или заврши

Некои луѓе не можеа да ја завршат инсталацијата на Catalina. Или инсталацијата нема да започне или ќе се замрзне пред да заврши.

Поправа : Многу корисници пријавија дека рестартирањето на вашиот Mac и обидот повторно може да помогне. Еден бета тестер пријави дека инсталаторот виси, оставајќи го неговиот диск не може да се подигне. Тоа е најлошото сценарио и можеби ќе треба да размислите за враќање на Мохаве додека не се поправи. Погледнете ги упатствата подоцна во овој преглед.

Број 2: Немате доволно простор на дискот за да ја завршите инсталацијата

Датотеките за инсталација на Catalina ќе заземат малку простор откако ќе ги преземете. тогаш ќе им треба работен простор над просторот што оперативниот систем ќе го заземе откако ќе се инсталира. Погрижете се да имате повеќе простор отколку што мислите дека ќе ви треба.

На еден корисник на Reddit му беше кажано за време на инсталацијата дека нема 427,3 MB. Избришал повеќе од доволно простор за да добие слична порака за грешка, но овој пат му недостасувале 2 GB! Така, тој направи темелно чистење на 26 GB датотеки. Сега Каталина известува дека му недостасуваат 2,6 GB. Таму може да има грешка.

Поправете : Без разлика дали наидете на истиот проблем или не, ќе имате многу полесно да направите резервна копија на вашиот компјутер и да ја инсталирате Catalina доколку имате како што е можно повеќе простор на располагање. Проверете го нашиот најдобар преглед за чистење Mac или видете ги нашите препораки во „Пред да започнете!“погоре.

Проблем 3: Заклучувањето за активирање нема да ви дозволи да пристапите до вашиот Mac

Заклучувањето за активирање е функција на Mac со безбедносен чип T2 што ви овозможува да го избришете и деактивирате вашиот Mac ако е украдена. Поддршката на Apple известува дека ова ќе предизвика проблеми со инсталирањето на Catalina (како што би требало да се претпостави дека Mac е украден).

Ако користите Помошник за обновување за да избришете Mac на кој е овозможено Заклучување за активирање, нема да можете да го отклучите тоа при повторно инсталирање на macOS. (52017040)

Поправете : под претпоставка дека вашиот Mac не е (сè уште) украден, отворете ја апликацијата Find My на друг уред или од веб-страницата iCloud.com. Отстранете го вашиот Mac од поврзаниот Apple ID, а потоа рестартирајте го Mac и повторно инсталирајте ја Catalina.

Користење на macOS Catalina

Сега кога Catalina работи, започнува нова авантура. Дали Каталина работи правилно? Дали моите апликации работат? Дали системот е стабилен? Овде наидов на неколку проблеми, а ќе ги покриеме и главните проблеми пријавени од Apple и другите корисници.

Број 4: Catalina работи бавно при стартување

Ако вашиот Mac работи бавно при стартување, може да има голем број проблеми што можете сами да ги поправите, а не се директно предизвикани од Каталина:

 • Можеби имате премногу апликации кои автоматски се отвораат при стартување,
 • Можеби снемува простор за складирање,
 • Можеби имате внатрешен хард диск наместо SSD (диск во цврста состојба).

Поправете : да го намалите бројот на апликациикои автоматски се отвораат кога ќе се најавите:

 1. Кликнете на логото на Apple во горниот лев агол и изберете Системски параметри ,
 2. Навигирајте до Корисници & засилувач; Групи потоа Теми за најавување ,
 3. Означете ги сите апликации што не треба да се отвораат автоматски и кликнете на копчето „-“ на дното на листата.

CleanMyMac ќе ви овозможи да го оневозможите автоматското стартување на апликациите што биле пропуштени со горенаведениот метод. Под модулот за брзина, одете во Агенти за оптимизација / стартување и отстранете ги сите дополнителни апликации што не сакате да ги отворите при најавување.

За да проверите колку е полн вашиот диск за стартување:

 1. Кликнете на логото на Apple горе лево и изберете За овој Mac ,
 2. Кликнете на копчето Складирање на горниот дел од прозорецот,
 3. Кликнете на копчето Управување за да видите детален преглед за тоа кои типови датотеки користат најмногу складирање. Тоа е добро место за да започнете со чистење.
 4. Можете да ја најдете и Продавницата во iCloud , Оптимизирајте го просторот Корисни се копчињата Автоматски празна корпа и Намалете го нередот .

Под Намалете го нередот, ќе најдете нова функција: Неподдржани апликации . Нема смисла да ги чувате овие апликации на вашиот Mac бидејќи тие нема да работат, а нивното бришење ќе ослободи простор.

Конечно, надградете го вашиот диск за стартување наSSD е најлесниот начин да ги зголемите перформансите на вашиот Mac. Кога SoftwareHow's JP го надгради својот MacBook неговата брзина на стартување отиде од триесет секунди на само десет!

Број 5: Некои од иконите на вашите апликации недостасуваат во Finder

Apple Support предупредува дека под одредени околности некои од може да недостасуваат иконите на вашите апликации:

Ако сте користеле „Помошник за миграција“ за мигрирање на вашите податоци на Mac со macOS Catalina бета, може да видите само апликации од трети страни кога ќе кликнете на кратенката „Апликации“ во страничната лента на Finder. (51651200)

Поправи : за да ги вратите вашите икони:

 1. Отворете го Finder, а потоа изберете Finder / Preferences од менито,
 2. Навигирајте до табулаторот Странична лента на врвот,
 3. Изберете и потоа отстранете ја кратенката на апликацијата што прикажува неточни резултати .

Број 6: Недостасуваат вашите плејлисти во апликацијата New Music

Сега кога iTunes го нема, сакав да ја пробам новата апликација Music. Но, кога првпат го отворив, забележав дека моите плејлисти ги нема. Има само еден: плејлистата Genius.

Поправи : Поправката е лесно: вклучете iCloud Music Library. Одете во Преференци и на јазичето Општо, ќе видите поле за штиклирање што го прави токму тоа. Почекајте сè да се синхронизира и вашите плејлисти ќе се вратат!

Проблем 7: Апликациите од трети страни се бавни или не можат да се отворат

Ако некои од вашите апликации од трети страни паднат или нема да се отвори, прво

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.