Преглед на Ѕвезденото обновување на податоци за Mac: Дали навистина функционира?

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Stellar Data Recovery Pro за Mac

Ефективност: можеби ќе можете да ги вратите изгубените податоци Цена: еднократна такса од 149 $ (или 89,99 $ за 1-годишна лиценца) Лесност за користење: исчистете ги интерфејсите со детални упатства Поддршка: Достапно преку е-пошта, разговор во живо, телефонски повици

Резиме

Stellar Data Recovery for Mac е апликација наменета за кога сте избришале или изгубиле датотеки од вашиот флеш-уред или Mac машина, а немате резервна копија. За време на мојот тест, апликацијата успешно ги лоцираше сите слики што ги избришав од диск Lexar од 32 GB (Сценарио 1), а исто така пронајде многу датотеки што може да се вратат од мојот внатрешен хард диск на Mac (Сценарио 2).

Затоа, Мислам дека тоа е моќен софтвер за спасување податоци на Mac кој работи за да го направи она што го нуди. Но, тоа не е совршено, бидејќи открив дека процесот на скенирање на дискот има тенденција да одзема многу време, особено ако вашиот Mac има еден голем волумен (повеќето корисници имаат). Исто така, поради природата на обновувањето на податоците, веројатно е дека нема да можете да ги вратите сите ваши изгубени податоци освен ако не дејствувате брзо пред тие датотеки да бидат препишани.

Имајте предвид дека штом ќе најдете датотеки што недостасуваат од вашиот Mac или надворешен диск, запрете го она што го правите (за да избегнете генерирање нови податоци што може да ги презапишат вашите стари датотеки), а потоа пробајте го Stellar Mac Data Recovery. Се разбира, правете го ова само кога немате резервна копија за користење.

Што ми се допаѓа :совет: ако сте форматирале Mac партиција, изберете „Recover Data“; ако една од вашите Mac партиции е оштетена или изгубена, изберете „Raw Recovery“.

Чекор 3 : Сега е делот кој одзема многу време. Бидејќи мојот Mac има само една партиција со капацитет од 450 GB, на Stellar Data Recovery му требаше околу еден час за да заврши само 30% (видете ја лентата за напредок). Проценив дека ќе бидат потребни повеќе од три часа за да се заврши целото скенирање.

Чекор 4 : Бидејќи веќе најде податоци од 3,39 GB, решив да го прекинам скенирањето за да добијам идеја како изгледаат овие датотеки.

– Графика и засилувач; Фотографија s : сите пронајдени ставки беа категоризирани во шест различни папки врз основа на типови на датотеки, т.е. PNG, Adobe Photoshop, TIFF, JPEG, GIF, BMP...сите може да се видат однапред.

– Документи : трите папки вклучуваа Adobe PDF, MS Word, MS Excel. На мое изненадување, можев и да прегледам делумна содржина во овие документи. Бонус!

– Апликации : Е-поштата беа она што ме интересираше, бидејќи избришав некои од апликацијата Apple Mail. Настрана од нив, програмата најде и список со датотеки со апликации, вклучувајќи Adobe Illustrator, iCalendar, итн.

– Аудио : Тоа беа главно песни што ги избришано во формати AIFF, OGG, MP3.

– Архиви : Пронајдени се архиви со компресирана Tar и Zip BZ2.

– Видео : Пронајде некои датотеки .MP4 и .M4V. Другаизненадување, можев да прегледувам и видеа. Кликнете двапати на еден и тој автоматски се репродуцира преку апликацијата QuickTime.

– Текст : Многу RTF-датотеки. Тие исто така може да се прегледаат.

Мој личен став : Stellar Data Recovery за Mac направи прилично добра работа во идентификувањето на многу видови датотеки избришани од мојот Mac. Тие ги вклучија типовите на фотографии, видеа, аудио, документи, апликации итн. со кои се занимавам речиси секојдневно. Во овој поглед, мислам дека е многу моќен. Друга предност е софтверот што ми овозможува да ја прегледам содржината во овие датотеки. Оваа функција ми заштедува време да проценам дали датотеките се она што всушност сум ги избришал. Една работа со која не сум сосема задоволен е процесот на скенирање, кој е многу време интензивен. Но, друга карактеристика што ја ценам е „Resume Recovery“, која е дизајнирана да ги зачувува резултатите од скенирањето ако сте донекаде, а потоа да продолжи со процесот кога е погодно за вас. Погледнете го сценариото 3 подолу за повеќе детали.

Сценарио 3: Продолжете со обновувањето

Чекор 1 : кликнав на копчето за назад. Се појави нов прозорец кој ме прашува дали сакам да ги зачувам информациите за скенирањето. Откако избрав Да, ме упати да изберам дестинација за да го зачувам процесот на скенирање. Забелешка: овде покажува „Вкупно 3,39 GB во 17468 датотеки во 34 папки“.

Чекор 2 : Потоа се вратив на главниот екран и избрав „Продолжи со обновување. ” Го вчита зачуваниот резултат од скенирањетопродолжи.

Чекор 3 : Наскоро, „Скенирањето е завршено!“ се појави порака. Сепак, вчита податоци од само 1,61 GB. Запомнете дека првично покажа 3,39 GB? Сигурно недостасуваа некои делови од резултатите.

Мој личен став : Убаво е да се види како Stellar го нуди овој механизам за обновување на продолжи за да можеме да го скенираме уредот за Mac кога сакаме. Како што реков, ако вашиот Mac има партиција со голема големина, процесот на скенирање има тенденција да одзема многу време. Досадно е едноставно да се чека програмата да го заврши целото скенирање, особено на голем диск. Затоа, функцијата Resume Recovery е многу корисна. Сепак, за време на мојот тест, Resume Recovery не ги опфати сите резултати од претходниот резултат од скенирањето. Само врати „Вкупно 1,61 GB во 17468 датотеки во 34 папки“, додека претходно беше „Вкупно 3,39 GB во 17468 датотеки во 34 папки“. Каде беа податоците што недостасуваа од 1,78 GB? Морам да се прашувам.

Ограничувања на апликацијата

Прво, софтверот за обновување на датотеки Mac не е универзален. Не може да ги врати датотеките што се напишани. На пример, ако сте избришале датотеки од дигитален фотоапарат и продолжите да ја користите истата мемориска картичка за зачувување на нови фотографии, просторот за складирање што го окупираа вашите првични датотеки би можел да биде препишан. Ако тоа се случи, невозможно е софтверот за обновување податоци од трета страна да врати какви било податоци. Значи, мора да дејствувате што е можно поскоро за да ги максимизирате шансите зазакрепнување.

Друго сценарио кое софтверот за обновување на податоци Stellar веројатно нема да помогне е: ако вашиот Mac користи SSD (диск со цврста состојба) со TRIM, шансите за враќање на избришаните датотеки се мали до никакви. Ова се должи на разликата помеѓу начинот на управување со датотеките со TRIM-овозможените SSD и традиционалните HDD. Едноставно кажано, бришењето датотека користејќи нормални методи како празнење на Ѓубрето ќе резултира со испраќање на команда TRIM, а дискот со цврста состојба на крајот ќе ги отстрани податоците засекогаш. Оттука, за кој било софтвер за обновување е исклучително тешко да ги скенира и собира изгубените податоци. Тоа е, исто така, причината зошто SSD-овите се важни кога се обидувате трајно да ги избришете датотеките на Mac.

Исто така, Stellar Macintosh Data Recovery не поддржува обновување на податоци од медиум за складирање овозможени од оперативниот систем iOS или Android. Поддржува само уреди за складирање базирани на HFS+, FAT, NTFS. Тоа значи дека не можете да го користите за враќање на податоци од iPhone, iPad или уреди со Android. Наместо тоа, можеби ќе треба да користите апликации од трета страна како PhoneRescue што ги разгледав претходно.

Дали вреди Stellar Data Recovery за Mac?

Софтверот успеа да ги врати сите мои избришани фотографии на Lexar USB-диск и најде голем број на предмети што може да се вратат на мојот внатрешен Macintosh HD. Но, тоа не е совршено, како што истакнав погоре. Со цена од 149 долари, секако не е евтин, но ако случајно сте отстраниле важна датотека на вашиот Mac или скапоцена фотографијаод вашиот фотоапарат, знаете дека нешто е бесценето.

Исто така, не заборавајте на цената што ја предизвикува загубата на податоци - мислам, вознемиреноста, паниката итн. Во овој поглед, добро е да имате податоци апликација за спасување како Stellar која може барем да ви даде надеж, дури и ако не е 100% загарантирана.

Во споредба со професионалните услуги за обновување податоци кои би можеле да ве чинат неколку стотици или илјади долари, апликацијата Stellar Mac за обновување податоци не е воопшто не е скапо. Не заборавајте дека апликацијата нуди бесплатен пробен период што можете да го искористите. Ќе го скенира вашиот диск, ќе ги прегледа пронајдените ставки и ќе провери дали вашите изгубени датотеки сè уште се обновуваат.

Затоа, мислам дека програмата вреди. Уште еднаш, погрижете се прво да ја преземете демо верзијата за да ја пробате. Размислете за купување на лиценцата само кога сте сигурни дека вашите податоци се обновуваат.

Заклучок

Живееме во дигитална ера; понекогаш е лесно случајно да ги избришете датотеките од нашите уреди со неколку кликања или допири. И штом тие драгоцени податоци ќе исчезнат, може да биде кошмар ако немате резервна копија.

За среќа, апликацијата за Mac како Stellar Data Recovery for Mac може да ви помогне да вратете ги изгубените информации - сè додека преземате соодветни мерки на претпазливост и дејствувате брзо. Софтверот не е совршен. Најдов неколку грешки за време на мојот тест; процесот на скенирање има тенденција да биде долг ако вашиот Mac има голем волумен. Но, софтверот живее дошто има за цел да направи - враќање на податоците што сте ги избришале или изгубиле од мртвите. Програмата е безбедна, лесна за употреба и нуди бесплатна демо со ограничена функција. Со задоволство би ја ставил апликацијата во мојата листа за спасување, за секој случај.

Последната работа за која сакам да ве потсетам е важноста на резервната копија на податоците. Можеби звучи староскул, и веројатно го слушате постојано. Но, сè уште е најефективниот и најефикасен начин за спречување на катастрофи за губење на податоци. Размислете за тоа чувство: „О не, избришав нешто по грешка! О, да, имам зачувана копија на мојот надворешен хард диск…“ Значи, ја разбирате мојата поента. Резервната копија е секогаш крал.

Добијте Stellar Data Recovery за Mac

Па, дали ви е корисен овој преглед на Stellar Data Recovery? Оставете коментар подолу.

Нуди многу начини за обновување за справување со различни сценарија за губење податоци. Апликацијата поддржува голем број формати на датотеки и различни медиуми за складирање. Прегледот ви овозможува да процените дали датотеките се обновуваат или не. Функцијата „Креирај слика“ е корисна и удобна.

Што не ми се допаѓа : Процесот на скенирање одзема време во некои режими за обновување. Функцијата „Продолжи со обновување“ е кабриолет (повеќе детали подолу). Малку е скапо.

4.4 Добијте Ѕвездена обнова на податоци за Mac

Дали некогаш сте го доживеале ова: баравте некои датотеки на вашиот Mac компјутер, само за да откриете дека се фрлени во отпад, и се прашувавте дали има начин да ги вратите. Губењето вредни податоци може да биде вознемирувачко, дури и катастрофално, особено кога немате при рака резервна копија од Time Machine. За среќа, постојат софтвери за обновување податоци што би можеле да помогнат.

Stellar Data Recovery за Mac е едно од популарните решенија на пазарот. Во овој преглед, ќе ви ги покажам неговите добрите и лошите страни, за да добиете идеја дали апликацијата вреди да се проба или не. Ако одлучите да се обидете, овој напис служи и како упатство за да ве води низ процесот на обновување.

Што можете да направите со Stellar Data Recovery?

Порано познато како Stellar Phoenix Macintosh Data Recovery, тоа е апликација за Mac дизајнирана и развиена за враќање на избришани или изгубени датотеки од хард диск Mac, CD/DVD дискови или одотстранлив диск/картичка во дигитален уред.

Stellar тврди дека е способен да ги врати изгубените податоци од сите модели на Mac, вклучувајќи ги iMac, MacBook Pro/Air, Mac Mini и Mac Pro. Во новата верзија, Stellar вели дека поддржува обновување резервни копии на хард дискот на Time Machine.

За оние од вас кои се нови во обновувањето податоци, можеби ќе бидете изненадени кога ќе знаете дека датотеките што ги бришете од компјутер Mac или надворешен погонот може да се обнови. Не е важно дали ќе ги изгубите податоците поради празнење на ѓубрето на Mac, форматирање на флеш-уред или оштетување на мемориската картичка. Најверојатно, вашите датотеки зачувани во складиштето сè уште може да се вратат. Она што ви треба е програма за обновување, како што е Time Machine или софтвер за обновување од трета страна.

Дали е безбедна Stellar Data Recovery?

Да, програмата е 100% безбедна да работи на Mac. Malwarebytes не пријавува никакви закани или малициозни датотеки додека апликацијата работи на мојот MacBook Pro. Исто така, софтверот е самостојна апликација која не е поврзана со други малициозни апликации или процеси.

Апликацијата е исто така безбедна, што значи дека нема да направи никаква штета на вашиот хард диск без оглед на операциите изведуваш. Ова е затоа што Stellar Mac Data Recovery врши процедури само за читање, така што нема да запише дополнителни податоци на вашиот уред за складирање.

Друга безбедносна карактеристика што ми се допаѓа кај Stellar е: апликацијата ви овозможува да креирате слика на медиумот за складирање. Тоазначи дека можете да ја скенирате сликата на дискот за да ги вратите податоците во случај оригиналниот уред да не е достапен (на пример, ако му помагате на клиент или пријател да ги врати податоците). Ова ќе го забрза процесот на скенирање ако вашиот уред за складирање има лоши сектори. Можете да го направите тоа преку функцијата „Креирај слика“ во програмата. Видете ја сликата од екранот подолу.

Дали обновувањето на податоците од Ѕвездената страна е измама?

Не, не е. Софтверот е развиен и потпишан од Stellar Information Technology Ltd., легитимна компанија која работи повеќе од две децении.

Седиштето на компанијата е во Индија и има канцеларија во САД со физичка адреса : 48 Bridge St, Metuchen, NJ, USA според профилот Better Business Bureaus (BBB) ​​овде.

Дали Stellar Data Recovery за Mac е бесплатно?

Не, не е. Како што реков, пробната верзија е бесплатна за преземање и обид. Но, на крајот, ќе треба да добиете код за лиценца за да ја активирате целосната верзија за да ги зачувате вашите избришани датотеки.

Како да го активирате Stellar Data Recovery?

За оние кои бараат работни кодови за да го активираат софтверот, извинете што ве разочарувам бидејќи нема да споделам никаков клучен код овде бидејќи тоа е прекршување на авторските права.

Оваа апликација треба да преземе тим на инженери стотици часа да се соберат. Тоа е како кражба ако сакате да го добиете бесплатно. Мојот предлог за вас е да земетецелосна предност на пробната верзија. Ако ги пронајде вашите изгубени датотеки по скенирањето, продолжи и купи го софтверот.

Можеби има сајтови кои тврдат дека нудат активни кодови за да го регистрираат софтверот, се сомневам дека ќе го исполнат ветувањето. Среќно со прелистувањето на тие страници полни со флеш реклами, кои секогаш ги мразам.

Time Machine наспроти Ѕвезденото обновување на податоци

Time Machine е вградена алатка дистрибуирана со компјутери базирани на macOS на Apple. Софтверот е дизајниран да работи со надворешен уред за складирање за да направи резервна копија на сите податоци зачувани на Mac машина. Кога е потребно, им овозможува на корисниците да обноват поединечни датотеки или целиот Mac систем. Погледнете го ова упатство за тоа како да направите резервна копија на Mac на надворешен диск со помош на Time Machine.

Time Machine се разликува од другите алатки за спасување податоци на Mac од трети страни по тоа што може да ги врати само изгубените податоци освен ако немате навремена резервна копија. додека алатките од трети страни може да ги обноват вашите податоци без еден. Софтверот за обновување од трета страна користи софистицирани алгоритми за скенирање на вашиот хард диск (или надворешно складирање) на Mac и за враќање на податоците штом ќе се најдат.

Друга разлика е во тоа што Time Machine работи само за резервна копија и обновување на податоците складирани во вашиот внатрешен хард Mac диск, додека апликациите за обновување податоци од трети страни поддржуваат и обновување од надворешен хард диск, мемориска картичка на камерата, USB флеш драјв, итн. Накратко, софтверот за обновување од трета страна е резервен план за кога не сте поставилеTime Machine или не успева да ги врати саканите датотеки поради други причини.

Stellar Data Recovery for Mac: Детален преглед & засилувач; Тестови

Одрекување: прегледот подолу е правилен одраз на она што тврди дека го нуди Stellar Mac Data Recovery и резултатите што ги добив по користењето на програмата. Не е наменет да служи како официјален или професионален преглед на софтверот. Бидејќи Stellar Data Recovery за Mac е моќна апликација која всушност вклучува неколку помали функции, нереално е, но сепак невозможно за мене да ги тестирам сите функции бидејќи не можам да ги подготвам тие сценарија за губење податоци.

Мојот принцип на тестирање е: се трудам максимално да имитирам вообичаени сценарија за губење податоци, т.е. бришење листа на фотографии од флеш драјв Lexar со 32 GB - слично на ситуација кога случајно сте избришале некои фотографии од дигитален фотоапарат и ги сакав назад. Исто така, го испразнив ѓубрето на мојот Mac надевајќи се дека ќе ги тестирам можностите за обновување на Stellar на внатрешните хард дискови на Mac.

Преземање и инсталирање

Чекор 1 : По преземањето апликацијата на вашиот Mac, повлечете ја во папката Апликации. Кликнете двапати на иконата на софтверот. Ќе видите прозорец со порака што се појавува со барање дозвола. Изберете „Отвори“ и ќе ви биде побарано да ја внесете лозинката за најава на корисникот.

Чекор 2: Прелистајте и прочитајте го договорот за лиценца. Кликнете на „Се согласувам“ за да продолжите. Ѕвездени податоци за MacЗакрепнувањето се иницијализира…

Чекор 3: Конечно, програмата се стартува. Еве како изгледа неговиот главен интерфејс.

Главниот интерфејс на Stellar Mac Data Recovery

Две главни кориснички сценарија за софтверот за обновување податоци се враќање на податоците од внатрешниот Mac диск (HDD или SSD) и враќање на податоци од надворешен диск. Тука сум да го користам мојот Macintosh HD и Lexar флеш-уредот како медиум за тестирање.

По поврзувањето на мојот Lexar диск, Stellar веднаш го прикажува дискот на левиот панел, заедно со информации како јачината на дискот и датотеката систем поврзан со дискот.

Сценарио 1: Враќање податоци од надворешен медиум за складирање

Подготовка: Прво префрлив 75 слики од мојот Mac на мојот Lexar USB-уред , потоа ги избриша од дискот. Сакав да видам дали Stellar Data Recovery ќе ги најде.

Чекор 1 : Го истакнав погонот Lexar. Програмата ме замоли да изберам метод за скенирање. Како што можете да видите, наведени се четири опции:

Stellar Data Recovery го откри мојот Lexar диск и ме замоли да изберам метод за скенирање.

  • Враќање податоци: Добро за скенирање медиуми за складирање за враќање на изгубените податоци - но не знаете како се губат податоците.
  • Избришано враќање: Добро за враќање на случајно избришаните датотеки како фотографии, музика, видеа, архиви , документи, итн. од медиум за складирање што сè уште работиправилно.
  • Raw Recovery: Добро за враќање на податоци од сериозно оштетени медиуми за складирање - на пример, кога вашата SD-картичка на камерата е оштетена или кога надворешниот хард диск се урна.
  • Креирај слика: се користи за создавање на точна слика на диск за складирање. Ова може да се користи кога уредот не е достапен за време на процесот на скенирање.

Чекор 2 : Го избрав режимот „Избришано враќање“, потоа „Брзо скенирање“ и го притиснав „Започни Scan“ копчето за да продолжите. Професионален совет: можете да изберете и Deep Scan ако Брзото скенирање не ги пронајде вашите избришани фотографии. Но запомнете дека на Deep Scan му треба повеќе време за да се заврши.

Го избрав режимот „Избришано враќање“…

Чекор 3 : Скенирајте… процесот беше многу брз. На софтверот му беа потребни само околу 20 секунди да го заврши скенирањето на мојот Lexar диск од 32 GB - изгледа многу ефикасно!

Stellar Data Recovery го скенира мојот Lexar диск од 32 GB…

Чекор 4 : Boom…скенирањето е завршено! Тој вели „Вкупно 4,85 MB во 75 датотеки во 8 папки“. Изгледа добро. Но, чекајте, дали навистина се тие фотографиите што ги избришав?

Чекор 5 : Како што реков во резимето погоре, една работа што ми се допаѓа кај апликацијата е нејзината способност за преглед на датотеки. За да проверам дали пронајдените ставки се она што го избришав, двапати кликнав на секоја датотека за да ја прегледам содржината. И да, сите се таму.

Stellar Mac Data Recovery ги најде сите мои избришани слики!

Чекор 6 : Па , можете да го прегледатефотографии, но за да ги зачувате ќе ви треба клуч за регистрација. Како да го добиете? Мора да купите од официјалната продавница на Stellar и клучот ќе ви биде доставен на вашата е-пошта веднаш.

Овде е ограничувањето на демо верзијата, таа ви овозможува да скенирате диск, но не зачувајте ги пронајдените датотеки.

Мој личен став : Режимот „Избришано враќање“ е многу моќен и успешно ги лоцираше 75-те слики што ги избришав од флеш драјв Lexar со 32 GB — 100% стапка на закрепнување. Затоа, верувам дека ова е првиот режим за обновување што треба да го пробате, ако случајно сте избришале некои датотеки од картичката на дигиталната камера, надворешен диск или други уреди за складирање. Процесот на скенирање се осветлува брзо, а шансите за закрепнување се големи доколку дејствувате брзо.

Сценарио 2: Враќање податоци од внатрешен хард диск на Mac

Stellar тврди на својата официјална веб-страница дека апликацијата може да идентификува 122 различни типови датотеки. Во следниов тест, се обидувам да откријам какви типови датотеки може да ги преземе од мојот Mac (диск со цврста состојба со еден волумен со големина од 450 GB). Пред да го направам тоа, намерно го испразнив Ѓубрето.

Чекор 1 : За почеток, го отворив софтверот, а потоа го означив Macintosh HD што го откри.

Чекор 2 : Ме праша да изберам метод за скенирање. Има четири опции (кои ги воведов во Сценарио 1). Избрав „Избришано обновување“ за да продолжам. Про

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.