3 брзи начини за конвертирање на датотеки HEIC во JPG на Mac

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Дали ги знаете оние бескрајни надградби за iOS што се чини дека генерално ништо не менуваат освен што заземаат повеќе простор во вашиот iPhone? Па, една од суптилните промени што ги направија е начинот на кој се складираат датотеките со фотографии на вашиот телефон.

По ажурирањето на вашиот iPhone на iOS 11 или понова верзија, повеќето од нас ќе откриеме дека фотографиите направени на iPhone се зачувано во формат HEIC наместо стандарден JPG формат.

Што е HEIC-датотека?

HEIC е кратенка за Кодирање на слики со висока ефикасност, што е верзија на Apple на форматот на слика HEIF. Причината зошто Apple почна да го користи овој нов формат на датотека е тоа што има висока стапка на компресија додека го задржува оригиналниот квалитет на сликите.

Во основа, кога JPEG слика зазема 4 MB од меморијата на вашиот телефон, сликата HEIC ќе потрае само околу половина од тоа. Тоа ќе заштеди оптоварување мемориски простор на вашите уреди на Apple.

Друга карактеристика на HEIC е тоа што поддржува и 16-битни слики во длабока боја, што ги менува игрите за фотографите на iPhone.

Тоа значи дека сите фотографии од зајдисонце направени сега ќе ја задржат својата првобитна живост, за разлика од стариот JPEG формат кој го намалува квалитетот на сликата поради 8-битниот капацитет.

Меѓутоа, недостаток на овој нов формат на фотографии е тоа што многу програми, заедно со кој било оперативен систем Windows, сè уште не го поддржуваат овој формат на датотека.

Што е JPG-датотека?

JPG (или JPEG) е еден од оригиналнитестандардизирани формати на слики. Најчесто се користи како метод за компресија на слики, особено за дигитална фотографија. Бидејќи овој формат на датотека е компатибилен со речиси секој уред, конвертирањето на вашите слики во JPG би значело дека можете да ги користите вашите фотографии со кој било софтвер како што обично го правите.

Степенот на компресија може да се прилагоди, овозможувајќи изборна размена помеѓу големината на складирањето и квалитетот на сликата. Сепак, понекогаш квалитетот на вашата слика и големината на датотеката може да бидат компромитирани, што ги прави мака за графичките дизајнери и уметници.

Како да конвертирате HEIC во JPG на Mac

Метод 1: Извезете преку апликација за преглед

  • Позитивни: нема потреба да преземате или користите апликации/алатки од трети страни.
  • Кондости: може да конвертирате само една слика истовремено.

Не заборавајте Preview, уште една неверојатна апликација што можете да ја користите за да конвертирате речиси секој формат на слика во JPG, вклучително и HEIC. Еве како да го направите тоа:

Чекор 1: Отворете ја датотеката HEIC со апликацијата Преглед, во горниот лев агол, кликнете на менито Датотека > Извези .

Чекор 2: Во новиот прозорец, изберете одредишна папка за да ја зачувате вашата датотека, а потоа променете го излезот Формат да биде „JPEG“ (стандардно , тоа е HEIC). Притиснете го копчето Зачувај за да продолжите.

Тоа е тоа. Можете да го дефинирате излезот Квалитет како и да ја прегледате големината на датотеката во истиот прозорец.

Метод 2: Користете онлајн алатка за конверзија

  • Позитивни: Нетреба да преземете или отворите која било апликација, само поставете ги вашите датотеки со слики и можете да одите. И поддржува конвертирање до 50 фотографии истовремено.
  • Кондости: главно грижи за приватноста. Исто така, бара добра интернет конекција за прикачување и преземање слики.

Слично како и онлајн алатките за конверзија на слики кои ви дозволуваат да конвертирате PNG во JPEG, постојат и такви алатки достапни за менување на HEIC во JPG како па.

HEICtoJPEG е толку јасен како што звучи името на страницата. Кога ќе ја внесете веб-локацијата на вашиот Mac, едноставно повлечете ги HEIC-датотеките што сакате да се конвертираат во полето. Потоа ќе ги обработи вашите HEIC фотографии и ќе ги конвертира во JPEG слики.

Ќе можете да ги гледате и зачувувате вашите фотографии како што обично правите откако повторно ќе ги конвертирате во JPG на вашиот Mac.

Оваа веб-алатка овозможува прикачување до 50 фотографии истовремено.

HEIC на FreeConvert во JPG е уште една едноставна алатка која лесно може да конвертира HEIC слики во JPG со висок квалитет. Едноставно повлечете и испуштете ги вашите HEIC-датотеки и кликнете „Конвертирај во JPG“.

Можете да преземате JPG-датотеки посебно или да кликнете на копчето „Преземи ги сите“ за да ги добиете сите во папка ZIP. Оваа алатка доаѓа и со неколку опционални напредни поставки кои ви дозволуваат да ја промените големината или да ги компресирате вашите излезни JPG слики.

Метод 3: iMazing HEIC Converter

  • Позитивни: конвертирате серија датотеки на еднаш, доброКвалитет на JPG.
  • Кондости: треба да го преземете и инсталирате на вашиот Mac, излезниот процес може да одземе малку време.

iMazing (преглед ) е првата, но бесплатна десктоп апликација за Mac која ви овозможува да конвертирате фотографии од HEIC во JPG или PNG.

Чекор 1: Преземете ја апликацијата на вашиот Mac, ќе бидете упатени на оваа страница кога ќе ја стартувате .

Чекор 2: Повлечете ги сите HEIC-датотеки (или папки што содржат HEIC фотографии) што сакате да ги конвертирате на оваа страница. Потоа изберете го излезниот формат долу лево.

Чекор 3: Изберете Конвертирај и изберете локација каде што сакате да ги зачувате новите JPEG-датотеки. Можеби ќе потрае некое време ако конвертирате многу датотеки истовремено.

Чекор 4: Откако ќе заврши процесот, ќе ги добиете вашите датотеки во компатибилен JPEG формат. Во меѓувреме, можете исто така да приспособите Преференци во апликацијата iMazing за да го дефинирате квалитетот на излезната датотека.

Крајна линија: ако сакате да конвертирате многу HEIC датотеки во JPEG, iMazing е најдоброто решение.

Завршни зборови

Иако е некако изненадувачки за нас да го запознаеме овој нов формат на слика - HEIC откако Apple „тивко“ го промени стандардниот формат на слика во iOS 12 ажурирање, корисниците немаат многу избор во однос на типовите на слики што сакаме да ги зачуваме. Датотеката HEIC има свои предности, но нејзините недостатоци се исто така малку досадни, особено ако имате потреба да се занимавате со фотографии на iPhone наMac машина.

За среќа, постојат неколку начини за конвертирање на HEIC во JPG во зависност од тоа колку фотографии сакате да конвертирате истовремено. Преглед е вградена апликација која ви овозможува да конвертирате неколку слики за неколку секунди, алатките за конверзија преку Интернет се практични за користење, а iMazing е исто така добар избор ако сакате да конвертирате серија датотеки.

Значи, кој метод ви помогна најдобро? Дали случајно најдете друг ефикасен метод за конверзија од HEIC во JPEG? Оставете коментар и известете ни.

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.