10 најдобри алтернативи на Mozilla Thunderbird во 2022 година

  • Споделете Го Ова
Cathy Daniels

Инспириран од зголемената употреба на интернетот во 90-тите, Netscape Navigator - комбиниран веб-прелистувач и клиент за е-пошта - беше објавен во 1994 година. Него го наследи подобрениот Netscape Communicator во 1997 година. проектот и создаде нова заедница, проектот Mozilla.

На крајот, пакетот за апликации Mozilla беше полесен и поодговорен со тоа што се подели на две нови апликации, прелистувачот Firefox и Thunderbird клиент за е-пошта. И двете лансирани во 2004 година. По сите овие години, Firefox сè уште оди силно, но активниот развој на Thunderbird престана во 2012 година.

Сепак, Thunderbird останува еден од најдобрите достапни бесплатни клиенти за е-пошта. Дали има смисла да се користи таква стара програма знаејќи дека нема да добие нови функции? Како се споредува со помодерни алтернативи? Кој клиент за е-пошта е најдобар за вас? Прочитајте понатаму за да дознаете!

Најдобри алтернативи на клиентот за е-пошта за Mozilla Thunderbird

1. Mailbird (Windows)

Mailbird е употреблив , стилски клиент за е-пошта за корисници на Windows (компанијата моментално работи на верзија за Mac). Го освои нашиот најдобар клиент за е-пошта за Windows преглед.

Дознајте повеќе за тоа во нашиот преглед на Mailbird и проверете ја оваа статија за детална споредба на Mailbird против Thunderbird.

Mailbird моментално е достапна само за Windows. Купете го за 79 долари или купете годишна претплатарезултира во папка.

Безбедност и приватност

Thunderbird беше една од првите апликации кои идентификуваа спам-мејлови користејќи вештачка интелигенција. Несаканата пошта автоматски се открива и се преместува од вашиот пат во сопствената папка. Исто така, можете рачно да ја известите апликацијата дали пораката е спам или не, и таа ќе научи од вашиот внес.

Стандардно, сите оддалечени слики ќе бидат блокирани. Овие слики се чуваат на интернет и може да ги користат спамери за да проверат дали сте погледнале или не е-пошта. Ако го правите тоа, тие ќе знаат дека вашата адреса на е-пошта е вистинска, а потоа ќе испратат повеќе спам.

Некои клиенти на е-пошта може да ја шифрираат вашата појдовна пошта така што ќе може да ја чита само наменетиот примач. Thunderbird не може да го направи ова стандардно, но функцијата може да се додаде со малку работа. Ќе треба да инсталирате GnuPG (GNU Privacy Guard), посебна апликација која врши шифрирање, како и додатокот Enigmail за да можете да користите шифрирање во Thunderbird.

Интеграции

Thunderbird прави повеќе од само е-пошта. Вклучува и календар, менаџер на задачи, апликација за контакти и функција за разговор. Можете да додавате надворешни календари преку стандардите iCalendar и CalDAV и брзо да ја конвертирате секоја е-пошта во задача или настан.

Интеграцијата со апликации и услуги од трети страни се постигнува со инсталирање додатоци. На пример, можете да додадете интеграција на Evernote за да можете да го отворите неговиот интерфејсво посебен таб или препраќајте е-пошта до услугата. Интеграцијата на Dropbox ви овозможува да ги складирате вашите прилози таму, значително намалувајќи ја големината на е-пораките што ги испраќате.

Другите екстензии додаваат нови функции на Thunderbird. Носталгијата и GmailUI додаваат некои од функциите на Gmail, вклучувајќи кратенки на тастатурата. Екстензијата Send Later ви овозможува да закажете испраќање е-пошта во иднина.

Трошоци

Цената е една од најголемите предности на Thunderbird во однос на другите клиенти за е-пошта. Тој е со отворен код и затоа е потполно бесплатен за користење и споделување.

Кои се слабостите на Thunderbird?

Датиран изглед и чувство

Највпечатливата слабост на Thunderbird, веројатно, е неговиот изглед и чувство. Кога е опкружен со модерни апликации, може да изгледа малку необично, особено на Windows.

Интерфејсот не е многу променет откако почнав да го користам во 2004 година - и воопшто не се промени од 2012 година кога активниот развој престана. Сепак, може да се прилагоди донекаде. Достапен е темниот режим, како и обемна колекција на теми што може да му дадат свеж слој на боја.

Нема мобилна апликација

Конечно, Thunderbird не е достапни на кој било мобилен уред. Тоа значи дека ќе треба да најдете различен клиент за е-пошта што ќе го користите на вашиот телефон и таблет. Spark, Airmail, Outlook и Canary Mail обезбедуваат апликации за iOS; некои се достапни и на Android.

Конечна пресуда

Е-поштата е креирана одРеј Томлинсон уште во 1971 година и продолжува да биде популарна форма на електронска комуникација денес, особено за бизнисите. Четириесет години подоцна, се проценува дека секој ден се испраќаат околу 269 милијарди мејлови. Повеќето од нас секојдневно го проверуваат нашето сандаче.

Mozilla Thunderbird е еден од најстарите клиенти за е-пошта што сè уште е достапен и сè уште работи добро. Нуди моќен сет на функции и богат екосистем на екстензии. Сепак, се чувствува прилично застарено и повеќе не е во активен развој.

Не секој има потреба од исцрпниот сет на функции на Thunderbird. Mailbird е лесна за употреба алтернатива за Windows, додека Spark ја исполнува таа улога на Mac. Тие се минимални и стилски апликации кои ви дозволуваат да продолжите со работата да го испразните вашето сандаче и да ги елиминирате одвлекувањата. Друга опција што се фокусира на луѓето наместо на пораките е Unibox базиран на Mac.

Ако ви треба повеќе, eM Client (Windows, Mac) и Airmail (Mac) постигнуваат разумен баланс помеѓу моќноста и употребливоста. Тие обезбедуваат помалку преполни интерфејс од Thunderbird, додека сè уште го задржуваат најголемиот дел од својата моќ. Корисниците на Microsoft Office треба да размислат и за Outlook, клиент за е-пошта со познат интерфејс на Microsoft и слични функции на Thunderbird.

Потоа, има и оние кои копнеат за моќ и не се грижат за леснотијата на користење. Моќните корисници можат да уживаат во дополнителните функции и опции за конфигурација што ги имаат PostBox (Windows, Mac), MailMate (Mac) иможеби дури и Лилјакот! (Windows) понуда.

Дали откривте алтернатива на Thunderbird што ви одговара? Ако имате, кажете ни во коментарите подолу.

со ажурирања за 39 долари.

Наместо да се обидува да го фрли кујнскиот мијалник, Mailbird зема поминималистички пристап. Понуден е мал број икони, така што нема да бидете преоптоварени со интерфејсот. Повеќето од неговите функции - на пример, одложување и испраќање подоцна - се дизајнирани да ви помогнат брзо да работите преку вашето сандаче.

На апликацијата и недостасуваат многу од функциите за управување со е-пошта на Thunderbird. Можете да преместувате пораки во папки и да вршите едноставни пребарувања, но недостасуваат правила за е-пошта и напредни прашања.

Сепак, Mailbird се интегрира со широк опсег на услуги од трети страни - многу од нив не се достапни на Thunderbird. Ако претпочитате да испраќате е-пошта со Porsche наместо пикап, ова можеби е апликацијата за вас.

2. Spark (Mac, iOS, Android)

Spark , за корисниците на Mac, е многу сличен на Mailbird. Благодарение на неговиот добро извршен фокус на ефикасноста и леснотијата на користење, тој стана мој омилен. Во нашиот преглед за најдобар клиент за е-пошта за Mac, најлесно е да се користи клиентот за е-пошта.

Spark е бесплатен за Mac (од Mac App Store), iOS (App Store) и Android ( Google Play Store). Достапна е премиум верзија за деловните корисници.

Ремализираниот интерфејс на Spark е дизајниран да ви помогне да забележите што е важно со само еден поглед. Неговото паметно сандаче ги истакнува пораките што сè уште не сте ги прочитале и ги поместува оние што ги имате на дното. Ги филтрира билтените од основнитее-пораки, кои видно прикажуваат закачени (или означени) пораки.

Можете лесно да одговорите на порака користејќи Брз одговор. Можете исто така да ги одложувате и закажете вашите е-пошта. Лесно е брзо да се дејствува на е-пораките користејќи дејства за повлекување што може да се конфигурираат - што ви овозможува да ги означите, архивирате и податотерате.

Апликацијата нуди папки, ознаки и знаменца, но не и правила. Сепак, достапни се напредни критериуми за пребарување, кои ви овозможуваат практично да ги стесните резултатите од пребарувањето. Филтерот за спам ја отстранува несаканата пошта од прегледот. Корисниците на Mac кои претпочитаат ефикасен и одговорен клиент за е-пошта може да го најдат Spark совршен.

3. eM Client (Windows, Mac)

eM Client бара среден терен: ги нуди повеќето од функциите на Thunderbird со помалку неред и модерен интерфејс. Дознајте повеќе од нашиот преглед на eM Client и прочитајте ја нашата подетална споредба помеѓу eM Client и Thunderbird.

eM Client е достапен за Windows и Mac. Чини 49,95 долари (или 119,95 долари со доживотни надградби).

eM Client ви овозможува да ги организирате вашите пораки по папка, ознака и знаме. Можете исто така да додадете автоматизација со правила, иако тие се поограничени од оние на Thunderbird. Напредното пребарување и папките за пребарување се на исто ниво со Thunderbird.

Апликацијата ќе блокира оддалечени слики, ќе филтрира спам и ќе шифрира е-пошта. Вклучени се интегриран календар, менаџер на задачи и апликација за контакти. Сепак, не можете да го проширите сетот на функции на апликацијата соДодатоци.

Вклучени се и некои од функциите што ги наоѓате во Mailbird и Spark. На пример, можете да забрзате преку вашето сандаче, одложувајќи ги е-пораките со кои сакате да се справите подоцна. Можете исто така да закажете појдовни е-пораки за во иднина.

4. Airmail (Mac, iOS)

Airmail е слична алтернатива за корисниците на Mac. Брз е, привлечен и нуди одлична рамнотежа помеѓу моќноста и леснотијата на користење. Дознајте повеќе во нашата целосна преглед на Airmail.

Airmail е достапна за Mac и iOS. Основните карактеристики се бесплатни, додека Airmail Pro чини 2,99 долари месечно или 9,99 долари годишно. Airmail for Business чини 49,99 долари како еднократно купување.

Airmail Pro се обидува да го понуди најдоброто од двата света. Ќе најдете многу од функциите на работниот тек на Spark, како што се дејства со повлекување, паметно сандаче, одложување и испраќање подоцна. Исто така, ќе најдете многу напредни функции на Thunderbird, вклучувајќи правила, филтрирање е-пошта и опширни критериуми за пребарување.

Организацијата на е-пошта оди подалеку од употребата на папки, ознаки и знаменца. Пораките може да се означат како To Do, Memo и Done, што ви овозможува да ја користите Airmail како едноставен менаџер со задачи.

Се нуди одлична поддршка за апликации од трети страни. Лесно е да испратите порака до вашиот омилен менаџер на задачи, календар или апликација за белешки.

5. Microsoft Outlook (Windows, Mac, iOS, Android)

Ако користите Microsoft Office, Outlook е веќе инсталиран на вашиот компјутер и е цврстоинтегриран со другите апликации на Microsoft. Неговиот сет на функции е многу сличен на Thunderbird и сè уште е во активен развој. За разлика од Thunderbird, тој е достапен и за мобилни уреди.

Outlook е достапен за Windows, Mac, iOS и Android. Може да се купи директно од продавницата на Microsoft за 139,99 долари и исто така е вклучена во претплата на Microsoft 365 од 69 долари/годишно.

Иако Thunderbird изгледа застарено, Outlook нуди изглед и чувство на популарните апликации на Microsoft како што се Word и Excel. Неговата лента со лента нуди најчесто користени функции со притискање на копче.

Напредното пребарување и правилата за е-пошта функционираат како оние на Thunderbird. Исто така, нуди богат екосистем на додатоци за да можете да го приспособите она за што е способна апликацијата.

Outlook ќе ве заштити со филтрирање на несакана пошта и блокирање на далечински слики. Сепак, шифрирањето е достапно само за претплатниците на Microsoft 365 кои го користат клиентот на Windows.

6. Поштенско сандаче (Windows, Mac)

Некои клиенти за е-пошта се фокусираат на сирова енергија на сметка на леснотија на користење. Една таква програма е PostBox.

Поштенско сандаче е достапно за Windows и Mac. Може да се претплатите за 29 $/годишно или да ја купите директно од официјалната веб-страница за 59 долари.

Апликацијата ви овозможува да означите одредени папки како омилени за лесен пристап. Можете исто така да отворите неколку е-пораки одеднаш користејќи интерфејс со јазичиња. Шаблони го поедноставуваат создавањето на појдовнипораки.

Пребарувањето е брзо и моќно и вклучува датотеки и слики. Енкрипцијата е обезбедена преку Enigmail, како што е со Thunderbird. Распоредот и интерфејсот може да се приспособат, додека Брзата лента ви овозможува да преземете дејство на е-пошта со еден клик. Можете дури и да додавате експериментални функции со Postbox Labs.

Апликацијата е дизајнирана имајќи ги предвид напредните корисници, така што процедурата за поставување бара повеќе чекори. На пример, апликацијата стандардно не блокира далечински слики. Корисниците на Gmail ќе мора да го овозможат протоколот IMAP пред да можат да ја поврзат својата сметка за е-пошта.

7. MailMate (Mac)

MailMate е уште погејк апликација за корисници кои навистина сакаат да влезе под хаубата. Избира функција наместо стил, моќ наместо лесно користење и е оптимизиран за употреба со тастатура.

MailMate е достапен само за Mac. Чини 49,99 долари.

MailMate е во согласност со стандардите, па затоа испраќа е-пошта со обичен текст. Тоа може да го направи несоодветно за некои корисници бидејќи означувањето е единствениот начин за додавање форматирање. Неговите правила и паметни папки се поцврсти од оние на Thunderbird.

Еден пример за уникатниот начин на работа на MailMate е тоа што заглавјата на е-поштата може да се кликаат. Кога ќе кликнете на адресата на е-пошта, се прикажуваат сите е-пораки од тоа лице. Со кликнување на темата ќе се прикажат сите е-пошта со иста тема.

8. The Bat! (Windows)

Лилјакот! оди дури и подалеку одПоштенско сандаче и MailMate. Тоа е најмалку прифатлива апликација на нашата листа. Која е предноста, тогаш? Се фокусира на приватноста и безбедноста, особено кога станува збор за шифрирање. Сите протоколи за шифрирање PGP, GnuPG и S/MIME се поддржани.

Лилјакот! е достапна само за Windows. Лилјакот! Дома моментално чини 28,77 евра, додека The Bat! Професионално чини 35,97 евра.

Научив за The Bat! пред неколку децении во група на Usenet која разговараше за апликациите на Windows за моќни корисници. Тие ги оценуваа и расправаа за најмоќните менаџери на датотеки, јазиците за скриптирање, клиентите за е-пошта и повеќе - колку повеќе може да се приспособат, толку подобро. Навистина, тоа е единствениот тип на корисник на компјутер што го има The Bat! ќе се жали на. Можеби тоа сте вие.

Една единствена карактеристика е MailTicker што може да се конфигурира што ве известува за подмножеството на дојдовни е-пораки што сте ги дефинирале и за кои сте заинтересирани. Се извршува на вашата работна површина и наликува на берзански тикер. Други функции вклучуваат шаблони, систем за филтрирање, претплати за RSS доводи и безбедно ракување со прикачените датотеки.

9. Canary Mail (Mac, iOS)

Canary Mail не е толку моќен или џик како The Bat!, но е добра алтернатива за корисниците на Mac кои се занимаваат со безбедноста. Откривме дека е најдобрата апликација фокусирана на безбедноста за корисниците на Apple.

Canary Mail е достапна за Mac и iOS. Тоа е бесплатно преземање од продавниците за апликации за Mac и iOS. Професионалецотверзијата е купување од 19,99 долари во апликација.

Canary Mail е полесна за користење од Лилјакот! но има исто толку силен фокус на шифрирањето. Вклучува и паметни филтри, одложување, пребарување на природен јазик и шаблони.

10. Unibox (Mac)

Unibox е најуникатната апликација на нашата листа. Неговата цел е да направи е-поштата да се чувствува... воопшто да не е како е-пошта. Тој е фокусиран на луѓе, а не на пораки, земајќи го својот знак од апликациите за разговор за да донесе вкус на инстант пораки на е-пошта.

Unibox чини 13,99 долари во Mac App Store и е вклучен со претплата на Setapp од 9,99 долари/месечна .

Unibox не ви претставува долга листа на е-пошта. Наместо тоа, ги гледате луѓето кои ги испратиле. Со кликнување на нечиј аватар се појавува вашиот тековен разговор со него. Целото искуство е форматирано како апликација за разговор наместо одделни пораки. Со кликнување на дното на екранот ќе се прикажат сите е-пораки што сте ги добиле од одредена личност.

Преглед на Thunderbird

Можеби сте еден од 25-те милиони корисници на Thunderbird и се прашувате дали да продолжите да го користите. Примамливите нови клиенти за е-пошта постојано се појавуваат. Како Thunderbird се споредува со нив? Ајде да започнеме со тоа што ќе видиме во што е добар и каде му недостига.

Кои се силните страни на Thunderbird?

Поддржани десктоп платформи

Thunderbird е достапен за сите главни десктоп оперативни системи: Windows, Mac и Linux.Сепак, не е достапен за мобилни уреди, нешто на што ќе се навратиме подоцна.

Лесност на поставување

Со текот на годините, станува многу поедноставно поврзувањето на адреса за е-пошта до клиент за е-пошта. Сега е реткост да мора да внесете сложени поставки на серверот. Thunderbird не е исклучок. Ќе биде побарано да ги внесете вашето име, адреса на е-пошта и лозинка - и тоа е тоа. Сè друго ќе ви биде откриено автоматски.

Организација & Управување

Преоптовареноста со е-пошта ни одзема време и енергија. Многумина од нас добиваат десетици или стотици дневни е-пошта, а десетици илјади од нив се архивирани. Во зависност од тоа дали сте ловец или собирач, ќе ви требаат алатки за да ги најдете или организирате — или и двете.

Thunderbird ви овозможува да ги организирате вашите пораки користејќи комбинација од папки, ознаки и знаменца. Можете исто така да креирате правила за апликацијата да го направи тоа наместо вас. Ги идентификувате пораките по кои треба да дејствувате користејќи ги критериумите за пребарување, а потоа дефинирате што да правите со нив. Дејствата вклучуваат преместување или копирање во папка, додавање ознака, препраќање на некој друг, означување, поставување приоритет и повеќе.

Пребарувањето пораки може да биде едноставно или сложено колку што сакате. Можете да пребарувате за збор или фраза или можете да креирате сложени критериуми за пребарување користејќи ја функцијата Пораки за пребарување. За пребарувања што ги извршувате редовно, можете да креирате папки за пребарување што ќе ги извршуваат автоматски и ќе ги прикажуваат

Јас сум Кети Даниелс, експерт за Adobe Illustrator. Го користам софтверот од верзијата 2.0 и создавам упатства за него од 2003 година. Мојот блог е една од најпопуларните дестинации на интернет за луѓе кои сакаат да научат Illustrator. Покрај мојата работа како блогер, јас сум и автор и графички дизајнер.