Si të shkarkoni Adobe Illustrator

  • Shperndaje Kete
Cathy Daniels

Jo, App Store nuk është vendi ku dëshironi të shkarkoni Adobe Illustrator. Në fakt, as nuk do ta gjeni.

E bëra të njëjtën pyetje vite më parë kur nisa për herë të parë rrugëtimin tim të dizajnit grafik, në vitin e parë. "Si të shkarkoni Adobe Illustrator? A mund ta marr falas?”

Epo, në atë kohë unë ende mund të merrja versionin e Adobe Illustrator CS pa një abonim. Por sot, duket se është mënyra e vetme për të shkarkuar Adobe Illustrator, legalisht.

Në këtë artikull, unë do t'ju tregoj se si të shkarkoni Adobe Illustrator, sa kushton dhe disa nga alternativat e tij.

Mënyra e vetme për të shkarkuar Adobe Illustrator

Mënyra e vetme për të marrë Adobe Illustrator është nga Adobe Creative Cloud, dhe po, ju duhet të krijoni një llogari.

E vetmja mënyrë, dua të them të vetmen rrugë ligjore. Sigurisht, ka mijëra sajte të rastësishme ku mund të merrni Adobe Illustrator, madje edhe falas, megjithatë, NUK e rekomandoj këtë sepse nuk doni të futeni në telashe për shkarkimin e një programi të thyer.

Pra, si të shkarkoni Adobe Illustrator? Ndiqni udhëzimet e shpejta më poshtë.

Hapi 1: Shkoni te faqja e produktit të Adobe Illustrator dhe zgjidhni Provë falas ose Bli tani . Nëse nuk jeni 100% i sigurt për marrjen e softuerit, vazhdoni dhe klikoni Provë falas .

Nëse tashmë keni një llogari Adobe CC, mund të klikoni drejtpërdrejt butonin Shkarko në faqe dhe programi juaj do tëfilloni automatikisht instalimin.

Hapi 2: Zgjidhni për kë është. nëse është për veten tuaj, zgjidhni Për individë dhe nëse jeni student, zgjidhni Për studentët dhe mësuesit .

Klikoni Vazhdo .

Hapi 3: Zgjidhni një plan anëtarësimi dhe do t'ju kërkojë të krijoni një llogari për Adobe Creative re. Do t'ju kërkojë të futni informacionin tuaj të faturimit në procesin e regjistrimit, por nuk do t'ju tarifojë asgjë derisa të përfundojë shtegu i lirë dhe ju mund ta anuloni abonimin në çdo kohë.

Pasi të keni konfiguruar llogarinë, duhet të keni gjithashtu një version desktop të Adobe CC.

Hapi 4: Zgjidhni Adobe Illustrator dhe klikoni Instalo .

Meqenëse kam instaluar tashmë Adobe Illustrator, ai nuk shfaqet në këtë pamje të ekranit, por këtu do të gjeni Adobe Illustrator nëse zgjidhni planin e të gjitha aplikacioneve.

Pasi të instalohet, do të shfaqet nën seksionin e instaluar në Creative Cloud.

Sa kushton Adobe Illustrator

Pra me sa duket Adobe Illustrator është një program abonimi. Por sa kushton? Ekzistojnë opsione të ndryshme çmimi në varësi të kujt është dhe si dëshironi të paguani për të.

Studentët dhe mësuesit marrin përfitimet e një zbritjeje prej 60% për planin Creative Cloud All Apps, kështu që ata duhet të paguajnë vetëm 19,99 dollarë USD/muaj dhe të përdorin të gjitha aplikacionet .

Shumë njerëz pyetën se si të merrninAdobe Illustrator falas. Përgjigja është: po, mund të merrni Adobe Illustrator falas, por për një kohë të kufizuar. Nuk ka asnjë mënyrë ligjore për të marrë Adobe Illustrator falas, përveç provës njëjavore falas.

Çfarë mund të bëni me Adobe Illustrator

Para se të tërhiqni portofolin tuaj për të blerë planin e abonimit, vë bast se dëshironi të dini se çfarë mund të bëjë Adobe Illustrator. Përveçse e dimë se Adobe Illustrator është softuer popullor redaktimi i bazuar në vektorë, çfarë tjetër?

Dizajnerët grafik në përgjithësi përdorin Illustrator për krijimin e logove, ilustrimeve, shkronjave të shkruara, infografike, reklamave dhe madje edhe modeleve të paketimit. Shumë dizajnerë UI/UX ose ueb përdorin Adobe Illustrator për të krijuar ikona. Dizajnerët e modës përdorin gjithashtu Adobe Illustrator për ilustrime të modës.

Alternativat e Adobe Illustrator (falas dhe me pagesë)

Sado mahnitës që të jetë softueri, kostoja nuk ia vlen për të gjithë. Për shembull, nëse jeni një hobiist, ndoshta nuk dëshironi të shpenzoni më shumë se 200 dollarë në vit për softuerin e dizajnit. Ose nëse nuk keni nevojë për mjete të avancuara për dizajnin tuaj të thjeshtë ditor, ka softuer të tjerë të projektimit që mund ta bëjnë punën.

Në varësi të rrjedhës suaj të punës, këtu janë disa alternativa të njohura të Adobe Illustrator që kam testuar dhe do të doja t'ju rekomandoja. Jo, CorelDraw nuk është alternativa e vetme e mirë.

Nëse puna juaj kërkon shumë vizatime dhe ilustrime, Inkscape është më i mirialternativë falas që mund të gjeni. E di që ndoshta po mendoni edhe për Procreate, sigurisht që është i shkëlqyeshëm, por nuk ka mjete të tjera redaktimi vektori që ka Inkscape, dhe Procreate ka vetëm versione iOS dhe iPad.

Affinity Designer është një tjetër opsion i mirë për dizajnerët grafikë sepse ka personalitete piksel dhe vektori që ju lejon të kaloni midis manipulimit të imazhit dhe krijimit të vektorit.

Nëse ju duhet vetëm të krijoni imazhe me veçori për mediat sociale, ose disa reklama të thjeshta poster, Canva mund të jetë gjithashtu një opsion i mirë. Plus, nuk keni nevojë për shumë përvojë në dizajn për të mësuar se si të përdorni Canva.

Përfundim

E vetmja mënyrë e ligjshme për të shkarkuar Adobe Illustrator është të merrni një ID Adobe dhe të merrni një plan abonimi. Ju keni një provë 7-ditore falas nëse jeni ende të pavendosur për ta marrë atë dhe mund të provoni gjithmonë alternativat.

Përsëri, unë nuk rekomandoj të provoni të merrni një version falas të thyer nga sajte të rastësishme.

Unë jam Cathy Daniels, një eksperte në Adobe Illustrator. Unë e kam përdorur softuerin që nga versioni 2.0 dhe kam krijuar mësime për të që nga viti 2003. Blogu im është një nga destinacionet më të njohura në ueb për njerëzit që duan të mësojnë Illustrator. Përveç punës sime si blogere, unë jam gjithashtu një autor dhe një dizajner grafik.